PDA

View Full Version : Αλλαγή χρώματος στο Cb 400



luceafar
10/08/2010, 09:53
Γεια σας. Αγόρασα πρόσφατα ένα Honda CB 400 super four Version R του 1998 σε πορτοκαλί χρώμα. Λόγο μερικών φθορών που έχει στο χρώμα σκέφτηκα να το βάψω από την αρχή μόνος μου σε άσπρο χρώμα. Έχετε να μου προτείνεται κανένα site με συμβουλές (How to); Τι μάρκας χρώματα να χρησιμοποιήσω (λογικά spray) ώστε να βγει καλό το αποτέλεσμα; Ποία είναι η διαδικασία βαφής του ντεπόζιτου και ποια των πλαστικών;

daddy78
10/08/2010, 12:20
Μην το κάνεις μόνος σου φίλε, θα μετανοείσεις πικρά αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία. Κρίμα στον κόπο και στο χρήμα σου θα είναι

luceafar
10/08/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Μην το κάνεις μόνος σου φίλε, θα μετανοείσεις πικρά αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία. Κρίμα στον κόπο και στο χρήμα σου θα είναι
Να σου πω το σκέφτηκα, άλλα πόσο να μου κοστίσει όλη η υπόθεση αν την κάνω μόνος μου; δεν νομίζω πολλά. Μιας και τα χέρια μου πιάνουνε πολύ στα καλλιτεχνικά λέω να κάνω την προσπάθεια, και αν δεν βγει καλό το αποτέλεσμα στην τελική το πάω σε ένα φανοποιό.

luceafar
10/08/2010, 13:10
κανένας δεν το έχει επιχειρήσει ωστε να μου δώσει συμβουλες;

devil's animal
10/08/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από luceafar
κανένας δεν το έχει επιχειρήσει ωστε να μου δώσει συμβουλες;

μπες εδω (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=67) και ξεκινα το διαβασμα.

πολλοι εχουν βαψει αλλα αυτο προϋποθετει κοπο, χρημα και γνωσεις.

ελπιζω να τα εχεις και τα 3 σε επαρκεις ποσοτητες γιατι οπως θα ανακλυψεις ΔΕΝ ειναι κατι απλο.
:wave2:

luceafar
10/08/2010, 13:40
ευχαριστω πολυ, αρχιζω αμεσος διαβασμα

daddy78
11/08/2010, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από luceafar
Να σου πω το σκέφτηκα, άλλα πόσο να μου κοστίσει όλη η υπόθεση αν την κάνω μόνος μου; δεν νομίζω πολλά. Μιας και τα χέρια μου πιάνουνε πολύ στα καλλιτεχνικά λέω να κάνω την προσπάθεια, και αν δεν βγει καλό το αποτέλεσμα στην τελική το πάω σε ένα φανοποιό.

Μονο για τα υλικά αναλόγως τι θα βάψεις απο 100+. Βάλε ασταρια, κεροπανα, χρώματα, βερνικια, γυαλόχαρτα, στόκους και άλλα ψιλολόγια. Βάλε και το χρόνο που θα φας για να τα ξαναπερνάς και τα πρόσθετα (μην περιμένεις να σου βγεί καλό με την πρώτη, θα ξανατριψεις - στοκαρεις - ασταρωσεις - βαψεις 1000%)