PDA

View Full Version : Δίσκος ανάποδα?



danaos75
11/08/2010, 08:34
Μόλις γυρισα απο αλλαγή τακακίων στο μπροστινό, και το παιδι που μου τα αλλαξε μου είπε οτι ο μπροστινός δίσκος εχει τοποθετηθει αναποδα. Το παιδι ηταν πολύ καθυσυχαστικο εξηγωντας μου οτι αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπορει να γινει καποια ζημια ή ατύχημα, αλλα το ειδε και επρεπε να μου το πει.
Δεν ξεκινάω αντιπαραθεση με την γνώμη του συγκεκριμενου φρενα (αν και μου ηρθε λιγο κεραμυδα γιατι η αλλαγη του δισκου εγινε πριν λιγους μηνες απο μηχανικο της γιαμαχα που καραεμπιστεύομαι).

Η ερωτησή μου είναι υπάρχει σωστή και αναποδη φορα τοποθετησης των δισκων και ειδικά στα ΧΤ; Γιατι εγω οταν τον πήρα απο συμφορουμιτη οσο και να τον κοιταζα (γιατι τον εψαξα αρκετα), δεν είδα καμία διαφορά στις δύο πλευρές. Ο φρενας μου εξηγησε οτι το καταλαβαινει απο τις τρυπες του δίσκου. Σε πεντε ακολουθει φωτό μπας και βοηθήσει τους γνωστες.

danaos75
11/08/2010, 09:05
Όντως φαινεται στην φωτο οτι οι τρυπες θα ηταν διαφορετικές αν ο δισκος μπει αναποδα, δειτε και πειτε


206330

transalpblack
11/08/2010, 09:24
Κοίταξε να δεις.
Όντως φαίνεται από τη φορά των τρύπων οτι είναι ανάποδα.
Το ανάποδο σχετικό είναι όμως. Από τη στιγμή που ο δίσκος δεν εχει πατούρα όπως κάποιοι άλλοι και δεν σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα ή κοσκίνισμα ή τρέμουλο στο φρενάρισμα, τί νοιάζεσαι?
Επειδή οπτικά οι τρύπες κοιτούν εμπρός και όχι πίσω?

danaos75
11/08/2010, 09:29
H αλήθεια είναι οτι προβλημα δεν είχα κανένα, και οτι ακόμη και το παιδι που μου αλλαξε τακακια ηταν καθόλα ήρεμος και καθυσυχαστικός στο οτι απλά αυτη δεν είναι η σωστή φορά του δισκου χωρις ομως αυτο να δημιουργει προβλημα. Η απορία μου είναι μήπως απο την στιγμή που υπάρχει σωστή και αναποδη φορά τοποθέτησης, υπάρχει και για καποιο λόγο...

transalpblack
11/08/2010, 09:42
Εγώ στη θέση σου δεν θα ασχολιόμουν.
Τώρα αν σου χτυπάει τόσο πολύ στο μάτι, δεν είναι τίποτα.
Τουμπάρισέ τον

dankannn
11/08/2010, 09:54
Φιλε μου αν θυμαμε καλα ολοι οι δισκοι εχουν ενα βελακι που σου δειχνει την φορα ,ειναι οπως και
στα λαστιχα.
Τωρα αν κανει προβλημα η οχι δεν ξερω.
Ισως να το εχουν για αυτους που εχουν δυο δισκους.

vaska
11/08/2010, 11:17
Και οι δισκόπλακες έχουν φορά, είναι αλήθεια αυτό που σου είπαν. Ο λόγος είναι πως οι τρύπες είναι έτσι σχεδιασμένες (υπό γωνία) για να επιτυγχάνεται μεγαλύτερη ροή αέρα κατά την περιστροφή του τροχού και κατά συνέπεια να ψύχονται καλύτερα. Μερικοί κατασκευαστές στην αρχή και στο τέλος κάθε τρύπας σκάβουν ένα μικρό αυλάκι που όπως λένε βοηθάει στην καλύτερη απονέρωση της δισκόπλακας.

Τώρα να σου πω την αμαρτία μου δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι 100% αποδεδειγμένο στην πράξη αλλά αφού ο κατασκευαστής αυτό λέει αυτό πρέπει να κάνουμε.

Αλλά υπάρχουν και οι δίσκοι βινυλίου που αν τους βάλουμε ανάποδα στα παλιά πικ απ παίρνουμε σατανιστικά μηνύματα ενίοτε (χα χα χα)

Μην άγχεσαι αφού μπορούσες και φρενάριζες όλα καλά.

:beer:

izzy
11/08/2010, 20:31
..με την 1η ευκαιρία και δίχως πανικό τον τουμπάρεις.

danaos75
12/08/2010, 02:29
..με την 1η ευκαιρία και δίχως πανικό τον τουμπάρεις.

αυτο θα κανω, ευχαριστω για τις απαντησεις


Αλλά υπάρχουν και οι δίσκοι βινυλίου που αν τους βάλουμε ανάποδα στα παλιά πικ απ παίρνουμε σατανιστικά μηνύματα ενίοτε (χα χα χα)


:lol: :lol: :lol:

τι μου θυμησες κατηχητικο days

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

vaska
12/08/2010, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
αυτο θα κανω, ευχαριστω για τις απαντησεις




:lol: :lol: :lol:

τι μου θυμησες κατηχητικο days

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Λόγω του γεγονότος ότι δούλευα ως DJ στην προ ψηφιακής επανάστασης εποχή (technics mk2) και για να ακούσουμε τα υποτιθέμενα μηνύματα έπρεπε να στροφάρει ο δίσκος με τις κανονικές στροφές, έκανα πατέντα.
Έβαζα ένα σφηνάκι στο κέντρο του πικ απ, ακουμπούσα τον δίσκο επάνω στο σφηνάκι, γύριζα την κεφαλή του πικ απ ανάποδα (η βελόνα να κοιτάει επάνω), τραβούσα πολύ πίσω το αντίβαρο της κεφαλής με αποτέλεσμα η κεφαλή να σηκώνεται ψηλά, έβαζα το πικ απ να παίζει με κανονική φορά και διάβαζα το κάτω μέρος του δίσκου. Είχα δηλαδή αναστροφή της αναπαραγωγής με εντελώς μηχανικά μέσα.
Η εποχή της πατέντας, τότε που το μυαλό μας το αναγκάζαμε να παίρνει στροφές και δεν περιμέναμε τίποτα έτοιμο.
:rotflmao: :rotflmao:

odt
12/08/2010, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Λόγω του γεγονότος ότι δούλευα ως DJ στην προ ψηφιακής επανάστασης εποχή (technics mk2) και για να ακούσουμε τα υποτιθέμενα μηνύματα έπρεπε να στροφάρει ο δίσκος με τις κανονικές στροφές, έκανα πατέντα.
Έβαζα ένα σφηνάκι στο κέντρο του πικ απ, ακουμπούσα τον δίσκο επάνω στο σφηνάκι, γύριζα την κεφαλή του πικ απ ανάποδα (η βελόνα να κοιτάει επάνω), τραβούσα πολύ πίσω το αντίβαρο της κεφαλής με αποτέλεσμα η κεφαλή να σηκώνεται ψηλά, έβαζα το πικ απ να παίζει με κανονική φορά και διάβαζα το κάτω μέρος του δίσκου. Είχα δηλαδή αναστροφή της αναπαραγωγής με εντελώς μηχανικά μέσα.
Η εποχή της πατέντας, τότε που το μυαλό μας το αναγκάζαμε να παίρνει στροφές και δεν περιμέναμε τίποτα έτοιμο.
:rotflmao: :rotflmao:


εγώ έβαζα τασάκι, ήταν πιο σταθερό :beer:

vaska
12/08/2010, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
εγώ έβαζα τασάκι, ήταν πιο σταθερό :beer:

Πιο σταθερό αλλά πιο κοντό, το σφηνάκι όλα τα λεφτά.

:bigcry: :bigcry:

mikros boudas
12/08/2010, 10:09
το πολυ πολυ να σου φαγωθει πιο γρηγορα το τακακι.αν το φοβασαι,γιατι δε τους γυρνας??

vaska
12/08/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το πολυ πολυ να σου φαγωθει πιο γρηγορα το τακακι.αν το φοβασαι,γιατι δε τους γυρνας??


:confused: :confused: :confused: :confused:

mikros boudas
12/08/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
:confused: :confused: :confused: :confused: το λεω επειδη οι τρυπες εχουν αναποδη φορα,ισως λεω και βλακειες:beer: :beer: :beer: :rotflmao:

vaska
12/08/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το λεω επειδη οι τρυπες εχουν αναποδη φορα,ισως λεω και βλακειες:beer: :beer: :beer: :rotflmao:

Όχι εσύ σωστά το λες, εγώ είχα μείνει στην πλάκα με τους δίσκους βινυλίου που κάναμε πιο πάνω

:beer: :beer: :beer: :beer:

kyko
12/08/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Λόγω του γεγονότος ότι δούλευα ως DJ στην προ ψηφιακής επανάστασης εποχή (technics mk2) και για να ακούσουμε τα υποτιθέμενα μηνύματα έπρεπε να στροφάρει ο δίσκος με τις κανονικές στροφές, έκανα πατέντα.
Έβαζα ένα σφηνάκι στο κέντρο του πικ απ, ακουμπούσα τον δίσκο επάνω στο σφηνάκι, γύριζα την κεφαλή του πικ απ ανάποδα (η βελόνα να κοιτάει επάνω), τραβούσα πολύ πίσω το αντίβαρο της κεφαλής με αποτέλεσμα η κεφαλή να σηκώνεται ψηλά, έβαζα το πικ απ να παίζει με κανονική φορά και διάβαζα το κάτω μέρος του δίσκου. Είχα δηλαδή αναστροφή της αναπαραγωγής με εντελώς μηχανικά μέσα.
Η εποχή της πατέντας, τότε που το μυαλό μας το αναγκάζαμε να παίρνει στροφές και δεν περιμέναμε τίποτα έτοιμο.
:rotflmao: :rotflmao:

και?τα ακουσες τελικα τα satan voices?

:smokin: