PDA

View Full Version : Aποριουλα για το φιλτρο λαδιου στο ΚΤΜ 640...



camen
11/08/2010, 17:14
Ομορφοπαιδα να ρωτησω κατι...Καθησα και εκανα χθες αλλαγη λαδιων στο ΚΤΜ μονος μου.Ολα καλα και ολα ωραια.

Ομως το φιλτρο λαδιου το εξωτερικο(αυτο που μοιαζει με γκαζακι) μαλλον το εσφιξα λιγο παραπανω απο οσο χρειαζοταν.Το manual ελεγε να το σφιξω με το χερι αλλα εμενα μου φανηκε πολυ χαλαρο και φοβηθηκα μην ξεβιδωσει και αλλο με τους κραδασμους.Ετσι του εδωσα 1-1,5 στροφη ακομη με το εργαλειακι...ΔΕΝ το καργαρα!!!

Αλλα λεω μηπως το γ@μησ@ και δεν δουλευει σωστα:confused: :look:


:beer: :beer: :beer:

VALES
11/08/2010, 19:33
Βάλε μπρος και περίμενε κανένα 2λεπτο. Αν τρέξει από κάπου...πέταξέ το και βάλε άλλο. Αν όχι, άφησέ το όπως είναι.
Με το χέρι το σφίγγουν, και το πολύ πολύ μισή στροφή παραπάνω με το κλειδί. Η μιάμιση στροφή επιπλέον είναι πολύ.

camen
12/08/2010, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Βάλε μπρος και περίμενε κανένα 2λεπτο. Αν τρέξει από κάπου...πέταξέ το και βάλε άλλο. Αν όχι, άφησέ το όπως είναι.
Με το χέρι το σφίγγουν, και το πολύ πολύ μισή στροφή παραπάνω με το κλειδί. Η μιάμιση στροφή επιπλέον είναι πολύ.

Οχι δεν τρεχει απο πουθενα τιποτα.Αν ηταν ετσι δεν θα ρωτουσα,θα το ειχα πεταξει ηδη.
Ναι μαλακια μου,απλα δεν ειχα το feeling και με ειχε πιασει και η νυχτα. Ε και το εσφιξα λιγο παραπανω.
Ρωτησα και ενα φιλαρακι που δουλευει σε συνεργειο αυτοκινητων και μου ειπε οτι δεν παθαινει κατι το φιλτρο.Το πολυ πολυ να του χαλουσα το πασο. Απλα οταν θα ερθει η ωρα να το βγαλω μπορει να μου φαει λιγο την Παναγια:mad:

KaTaNaS
12/08/2010, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

[...]Αλλα λεω μηπως ...[...]


ase ta ψυχολογικα παλι ... :lol:

δε πειραζει δεν εγινε και τιποτα... την επομένη σφιγγε με το χερι μεχρι να φιλησει το ορινγκ και μετα με το εργαλειακι δωστου μερικες μοιρες ακομα να νοιωσεις οτι εσφιξε αρκετα.

camen
12/08/2010, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ase ta ψυχολογικα παλι ... :lol:



Ναι ρε γαμωτο,το εχω αυτο...:lol:
ΟΚ ρε παιδια,ευχαριστω...:beer: :beer: :beer:

camen
12/08/2010, 03:26
Με την ευκαιρια θελω να πω και το εξης.
Μεχρι και την προηγουμενη αλλαγη χρησιμοποιουσα motorex λαδια.Την τελευταια φορα και μιας και εχει μαλιασει η γλωσσα του ομορφοπαιδου,εβαλα TORCO.
Οσο χρησιμοποιουσα τα motorex το μαγνητακι και η σιτουλα εβγαιναν με αρκετα ρινισματα.Αυτη την φορα ειναι και τα 2 ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.:hypnotize Κ η υφη του torco ηταν τελεια σε σχεση με τα motorex που εβγαιναν νερακι και καταμαυρα ,σαν να ειχαν δουλεψει σε φορτηγο για 50.000χλμ...

Τα TORCO ειχαν δουλεψει τα ιδια χιλιομετρα με τα motorex(αλλαγη καθε 2500Km...)...


:beer: :wave2:

KaTaNaS
12/08/2010, 03:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
[...]εβαλα TORCO[...]

20-50 ή 10-40 ?

camen
12/08/2010, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
20-50 ή 10-40 ?

20-50 διεταξε ο Ορκωτος...:D

VASOS
12/08/2010, 03:40
Καλό είναι να σφίγγουμε στις ροπές που λέει το manual, αλλά στην προκειμένη το σφύξιμο με το χέρι είναι μια χαρά και βέβαια υπάρχει το o-ring που μπορεί να καταπιεί τυχόν παραπανίσια Nm (το o-ring καλό είναι να το λιπαίνεις με φρέσκο λαδάκι -με το δάχτυλο :winka:-).

Όσο για τα TORCO ψήνομαι και εγώ πολύ να τα δοκιμάσω (αφού το λέει ο Rein κάτι θα ξέρει).

sotiris68
12/08/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
εβαλα TORCO.


που τα βρηκες ρε θωμα στη πατρα?:wave2:

camen
12/08/2010, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
που τα βρηκες ρε θωμα στη πατρα?:wave2:

Δεν τα βρηκα...Παραγγελια απο Λαμπριανιδη και εισαι αρχοντας...:winka:

camen
12/08/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Καλό είναι να σφίγγουμε στις ροπές που λέει το manual, αλλά στην προκειμένη το σφύξιμο με το χέρι είναι μια χαρά και βέβαια υπάρχει το o-ring που μπορεί να καταπιεί τυχόν παραπανίσια Nm (το o-ring καλό είναι να το λιπαίνεις με φρέσκο λαδάκι -με το δάχτυλο :winka:-).

Όσο για τα TORCO ψήνομαι και εγώ πολύ να τα δοκιμάσω (αφού το λέει ο Rein κάτι θα ξέρει).

Για τις βιδες χρησιμοποιησα δυναμοκλειδο...Αλλα για το φιλτρο δεν γινονταν...Δεν εχει παξιμαδι στο κατω μερος...Λαδακι στο οring εβαλα φυσικα...:winka:


Τα torco δοκιμασε τα και μετα δεν θα ξαναλλαξεις μαρκα για κανενα λογο...:D

lspiros
12/08/2010, 07:21
δεν εχεις προβλημα.την επομενη φορα αφου το σφιξεις με το χερι τυλιξε γυρω του ενα σμιριδοχαρτο για να μην γλυστραει και δως του αλλη μιση στροφη(κολπο γερων συνεργειαδων)...

reinmeister
12/08/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ομορφοπαιδα να ρωτησω κατι...Καθησα και εκανα χθες αλλαγη λαδιων στο ΚΤΜ μονος μου.Ολα καλα και ολα ωραια.

Ομως το φιλτρο λαδιου το εξωτερικο(αυτο που μοιαζει με γκαζακι) μαλλον το εσφιξα λιγο παραπανω απο οσο χρειαζοταν.Το manual ελεγε να το σφιξω με το χερι αλλα εμενα μου φανηκε πολυ χαλαρο και φοβηθηκα μην ξεβιδωσει και αλλο με τους κραδασμους.Ετσι του εδωσα 1-1,5 στροφη ακομη με το εργαλειακι...ΔΕΝ το καργαρα!!!

Αλλα λεω μηπως το γ@μησ@ και δεν δουλευει σωστα:confused: :look:


:beer: :beer: :beer:

οταν δεν υπαρχει πειρα ,καλο ειναι να χρησιμοποιειται δυναμοκλειδο στα φιλτρα λαδιου...κι αυτο γιατι η βιδα του καρτερ ειναι ιδιαιτερα ευαισθητη και αν κοπει ,πολυ απλα, την γαμησες...

στην συγκεκριμενη περιπτωση...

με κρυο μοτερ λυστο και ξανασφιξε με δυναμοκλειδο ,αλλιως με το χερι και γυαλοχαρτο,οπως ειπε και ο μαλλιας,εφ οσον δεν σε πειραζει η μοστρα του φιλτρου...

αν σε πειραζει,καντο με πανι,αφου καθαρισεις τελεια την περιοχη ετσι ωστε να μην γλυστραει...

καντο αμεσα,διοτι εαν εχεις παρασφιξει,παιζει λογω διαφορετικων ταξεων διαστολης μεταξυ βιδας καρτερ-φιλτρου,να κανει κρακ το καρτερ...εχει συμβει πολλες φορες...

camen
13/08/2010, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν δεν υπαρχει πειρα ,καλο ειναι να χρησιμοποιειται δυναμοκλειδο στα φιλτρα λαδιου...κι αυτο γιατι η βιδα του καρτερ ειναι ιδιαιτερα ευαισθητη και αν κοπει ,πολυ απλα, την γαμησες...

στην συγκεκριμενη περιπτωση...

με κρυο μοτερ λυστο και ξανασφιξε με δυναμοκλειδο ,αλλιως με το χερι και γυαλοχαρτο,οπως ειπε και ο μαλλιας,εφ οσον δεν σε πειραζει η μοστρα του φιλτρου...

αν σε πειραζει,καντο με πανι,αφου καθαρισεις τελεια την περιοχη ετσι ωστε να μην γλυστραει...

καντο αμεσα,διοτι εαν εχεις παρασφιξει,παιζει λογω διαφορετικων ταξεων διαστολης μεταξυ βιδας καρτερ-φιλτρου,να κανει κρακ το καρτερ...εχει συμβει πολλες φορες...

Πιο καρτερ ρε ?!:rolleyes:

Στον σκελετο ειναι αυτο το φιλτρο...Τις βιδες στο καρτερ με δυναμοκλειδο τις εσφιξα...
Το φιλτρο αυτο πως θα το σφιξω με δυναμοκλειδο ρε παιδια?Αφου δεν βιδωνει με κλειδι...


Εσυ βεβαια παιζει να θες να με πανικοβαλλεις κιολας ...:a021:

dukeandthecity
13/08/2010, 05:12
εμ δεν στα είπαν αυτα οταν πήγες να παρεις το αυστριακό μπρίκι.:D :D

κανε υπομονη ρε φιλε, η Τρίτη είναι κοντά :D :D

υπαρχει ένα τετοιο εργαλέιο για να σφίγγεις το φίλτρο με δυναμοκλειδο :wave2: :wave2:


206417

VASOS
13/08/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
...Το φιλτρο αυτο πως θα το σφιξω με δυναμοκλειδο ρε παιδια?Αφου δεν βιδωνει με κλειδι...

[/B]

Υπάρχουν εργαλεία αφαίρεσης-σύσφιξης για το φίλτρο που έχουν τετράγωνη υποδοχή για να κουμπώσει το δυναμόκλειδο (χωρίς καρυδάκι).

υ.γ. dukeandthecity το λες από πάνω, sorry τώρα το είδα.

reinmeister
13/08/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Πιο καρτερ ρε ?!:rolleyes:

Στον σκελετο ειναι αυτο το φιλτρο...Τις βιδες στο καρτερ με δυναμοκλειδο τις εσφιξα...
Το φιλτρο αυτο πως θα το σφιξω με δυναμοκλειδο ρε παιδια?Αφου δεν βιδωνει με κλειδι...


Εσυ βεβαια παιζει να θες να με πανικοβαλλεις κιολας ...:a021:

ναι...ξεχασα οτι το ρημαδι σου εχει ξηρο...τα ιδια ισχυουν παντως...:D

camen
13/08/2010, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Υπάρχουν εργαλεία αφαίρεσης-σύσφιξης για το φίλτρο που έχουν τετράγωνη υποδοχή για να κουμπώσει το δυναμόκλειδο (χωρίς καρυδάκι).

υ.γ. dukeandthecity το λες από πάνω, sorry τώρα το είδα.

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ "ΠΑΞΙΜΑΔΙ"...:mad: :mad: :mad:
O μονος τροπος για να μπει και να βγει ειναι με το εργαλειο που εχει μια λαμα που σφιγγει γυρω απο το φιλτρο...

vaska
13/08/2010, 16:47
Παπαρολογίες ρε πστ μου για τα μπουρδέλα σας. Τι δυναμόκλειδο και αηδίες με το χεράκι το σφίγγουμε. Μέχρι τέρμα και μετά προσπαθούμε για κάτι παραπάνω 1/6 της στροφής είναι ΟΚ. Τώρα που όλοι σας ευαγγελίζεστε τα μανουάλια κι εγώ ο πορνόγερος πάντα σφίγγω με το χέρ, πιθανά να είστε φουσκωτοί τούμπανοι και να γαμάτε τα πάσα στις βίδες χα χαχα. Φίλτρο λαδιού είναι ρε γαμώτο δεν είναι καπάκι κεφαλής. Και αν το έχεις σφίξει αρκετά παραπάνω και δεν ξεκουμπώνει με καμία δύναμη στην επόμενη αλλαγή, παίρνεις ένα μακρύ κατσαβίδι και το τρυπάς από την μία πάντα στην άλλη και τσούπ να το εργαλείο για να το ξεβιδώσεις (τρυπάει εύκολα με δυό σφαλιάρες , Αλουμίνιο είναι). Το μόνο κακό είναι ότι θα γεμίσεις λάδια από αυτά που κρατάει μέσα του.

Τώρα για τα λάδια που λες Θωμάκο, το χρώμα δεν είναι κριτήριο, γιατί τα λάδια έχουν απορρυπαντικό και καθαρίζουν τον κύλινδρο στο πέρασμά τους, οπότε μετά από 150 - 200 χλμ είναι μαύρα.

Για πες γιατί τα Τορκο είναι καλύτερα από τα ΜΟΤΟΥΛ που βάζω εγώ αν είναι κι εγώ να τ' αλλάξω.

BTW που χάθηκες ρε μαλάκα?
Πάλι κωλ@ρ@κια φωτογραφίζεις??
:rotflmao: :bigcry:
:beer: :wave2:

camen
14/08/2010, 03:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska


Για πες γιατί τα Τορκο είναι καλύτερα από τα ΜΟΤΟΥΛ που βάζω εγώ αν είναι κι εγώ να τ' αλλάξω.


Βαλτα και θα μου πεις εσυ μετα τις εντυπωσεις...Ο καθενας βγαζει δικα του συμπερασματα...:winka:






Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

BTW που χάθηκες ρε μαλάκα?


Δουλευω ολη μερα ρε μλκ...:mad:
Κατεβαινω Πατρα 24-25 του μηνα...:winka:

p@nos
14/08/2010, 12:39
re kamene upomonh...opws ta vlepw ta pragmata an ola pane opws upologizw se ligo kairo 8a sou lew egw pws na ftiaxneis to rimadi sou

:D :a13: