PDA

View Full Version : Σωληνακια Υψηλης



DeusEx
12/08/2010, 03:01
για fz6 '05

θελω να βελτιωσω τα μπροστινα μου φρενα, και εχω ακουσει καλες αποψεις για σωληνακια υψηλης.

ποσο στοιχιζουν?

που να τα τοποθετησω χωρις να μου πιασουν τον κωλο, αλλα να γινει καλη δουλεια?

Ειδα οτι κυκλοφορουν 2 εκδοσεις...

ενα οπως ειναι η μαμα συνδεσμολογια. Δηλαδη ενα σωληνακια απο το δοχειο παει στην μια δαγκανα και απο εκει παει στην δευτερη

το δευτερο βγαζει 2 ξεχωριστα σωληνακια που πανε απευθειας ξεχωριστα σε καθε δαγκανα.

Εχουν διαφορα?

camen
12/08/2010, 03:30
Περνεις αυτα που παει ενα σε καθε δαγκανα.Μικρη η διαφορα εως ανεπαισθητη αλλα αυτα θα εβαζα.
Για την τοποθετηση αν σου παρει πανω απο 20-30Ε για ΟΛΑ μαζι(τοποθετηση,υγρα...) ειναι κλεφτης.:winka:

Το κοστος ειναι σχετικο...Υπαρχουν απο πολυ φθηνα που τα φτιαχνει ο μαστρο-Μητσος και θα σκουριασουν τα ρακορ σε 2 μηνες μεχρι αρκετα ακριβα που θα ειναι σαν καινουργια για πολλα χρονια...Βρες κατι ενδιαμεσο ή ψαξε απο ιντερνετ να παραγγειλεις...:winka:

DeusEx
12/08/2010, 03:40
μιας κ μιλαμε για φρενα αρα ασφαλεια, θελω να βαλω κατι ποιοτηκο... δεν παιζω το κεφαλι μου για μερικα ψωροευρα ....

ειδα τα hel και τα goodridge στο ebay, τα δευτερα ειναι αρκετα πιο φθηνα αλλα δεν ξερω απο ποιοτητες τι λενε?

επισης θα προτιμουσα καποιον ντοπιο..

DeusEx
12/08/2010, 05:36
βρησκω τα venhill εδω στην ελλαδα με 79ε τα μπροστα.

συν 30ε περιπου η τοποθετηση μιλαμε για 109ε συνολο.

EDIT: 30e λεει ενας μαστορας ΜΟΝΟ τα εργατικα! αλλα 15ε για τα υγρα motul! lol , κλεφτες ... τι ναπω ?!

σαν μαρκα τι λεει?



Καλα ειναι?

camen
12/08/2010, 06:10
Πολυ καλες μαρκες και οι 3 που αναφερεις...Οποια σου αρεσουν παρε...:winka:
30Ε εργατικα ειναι λιγο κλεψια η αληθεια ειναι...:look:

TOLISTOLAROS
12/08/2010, 06:15
Καλύτερα όχι Venhill,εμένα μου είχανε διαρροή στο ρακορ της δαγκάνας.Galfer πιο καλά(γι'άλλες μάρκες δεν ξέρω)

menelaos46
12/08/2010, 06:19
εγω τυχαια δοκιμασα beringer και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

lspiros
12/08/2010, 07:16
σωληνακια υψηλης εεε?

λοιπον μουμπλε μουμπλε.υπαρχουν ετοιμα με τα ακρα τους πρεσαρισμενα(αυτα να προτιμησεις) και αλλα τεχνικης συσφιξης που τα κοβουν με το μετρο και προσαρμοζουν τα ακρα(να τα αποφυγεις).

τωρα καλυτερο φρεναρισμα με την ενοια πιο δυνατο η με καλυτερη αισθηση δεν θα εχεις.με τα σωληνακια υψηλης κερδιζουμε μεγαλυτερη διαρκεια στο ηδη υπαρχον φρεναρισμα.για καλυτερο φρεναρισμα αλλαγη τρομπας και μεγαλυτερης διαμετρου δισκος.αισθητικα βεβαια το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.
ααα και προσοχη τωρα γιατι το φρεναρισμα σου θα ειναι λιγο πιο αποτομο,επισης μετα τα πρωτα χιλιομετρα καλο ειναι να ξανακανεις μια εξαερωση για να φυγουν οτι φυσαλιδες εμειναν απο τα τριχοειδη φαινομενα.:wave2:

DeusEx
12/08/2010, 07:24
τριχοειδη φαινομενα?

:confused:

Δηλαδη?

Band(age)it
12/08/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
τριχοειδη φαινομενα?

:confused:

Δηλαδη?

Δεν εχεις δει πολυ παλια τσοντα?Γεματη τετοια ηταν:blush:

lspiros
12/08/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
τριχοειδη φαινομενα?

:confused:

Δηλαδη?
καλα ρε μονο εγω ημουν σπασικλας στη φυσικη?

DeusEx
31/08/2010, 12:59
Επανηλθα στο θεμα για να σας πω οτι μολις πριν λιγο εβαλα τα σωληνακια υψηλης της HEL μονο μπροστα, (δεν θελω το πισω να μπλοκαρει με το παραμικρο!)

Επελεξα 2 ξεχωριστα σωληνακια , 1 για καθε δαγκανα, κ οχι με γεφυρα, γιατι μου φαινεται αποδοτικοτερο (ισως ειναι ψυχολογικο, αλλα ετσι μου καθοτανε καλυτερα!)

Διαφανα εννοειται, για να πουλαμε κ μουρη!

Κοστος. 120ε ολα κομπλε!

Σε μια γρηγορη βολτα που τα δοκιμασα, μπορω να πω οτι αισθανομαι βελτιωση, αλλα οχι οτι ξαφνιαστηκα κιολας ... δεν ειδα κ διαφορα μερα νυχτα που λεγανε μερικοι μερικοι :p

Η διαφορα ομως αν κ μικρη ειναι αισθητη, οποτε αν καποιος προσπαθει να βελτιωσει τα φρενα του ειναι μια καλη αρχη/ επενδυση... ειδικα αν τα μαμα του σωληνακια ειναι παλια (τα δικα μου ηταν 5 χρονων!)

Η σημαντικοτερη διαφορα ειναι οτι δεν χρειαζομαι πλεον 2-3 δαχτυλα στην μανετα, αλλα μονο 1-2 το πολυ, συν οτι ειναι ενα τικ πιο αποτομη ...

Οσον αφορα τα τριχωειδη φαινομενα, τριχες κατσαρες :P

:wave2:

dmf
31/08/2010, 13:31
..


208244

vaska
31/08/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Επανηλθα στο θεμα για να σας πω οτι μολις πριν λιγο εβαλα τα σωληνακια υψηλης της HEL μονο μπροστα, (δεν θελω το πισω να μπλοκαρει με το παραμικρο!)


Οσον αφορα τα τριχωειδη φαινομενα, τριχες κατσαρες :P

:wave2:

Κάνεις λάθος αγόρι, κάνεις μέγα λάθος το φαινόμενο που σου είπε ο Σπύρος πιό πάνω υπάρχει και δουλεύει, εύχομαι να μην το καταλάβεις σε καμία γρήγορη βόλτα...

:wave2: