PDA

View Full Version : Κλείνουν τα μαγαζιά σου λέει μετά...



Gandalf dr685sm
12/08/2010, 03:28
Επανέρχομαι και πάλι με το γνωστό θέμα που έχει να κάνει με τις συγκρίσεις τιμών και παροχών προς τους πελάτες απο Ελληνικά και ξένα καταστήματα σε σύγκριση.

Μόλις σήμερα το πρωί παρέλαβα μερικά αντικείμενα εκ των οποίων κάποια είναι για την μηχανή (Λάδια, Αλυσσογράναζα) και άλλα για προσωπική χρήση (κολώνια, σακάκι, μανικετόκουμπα).

Φυσικά η αγορά απο ebay.co.uk και απο καταστήματα κανονικά μάλιστα που έχουν απλά και Online shops... Παραθέτω αναλυτικά απο κάτω τιμές απο το εξωτερικό.

- Λάδια (Castrol 15-50 ημισυνθετικά) 5 λίρες Χ3 = 15 λίρες + 4 λίρες μεταφορικά = 19 λίρες (22,8 ευρώ περίπου)
- Αλυσσογράναζα AFAM = 80 λίρες + 20 λίρες μεταφορικά = 100 λίρες (120 ευρώ περίπου)
- Κολώνια 100ml = 39,8 λίρες (μεταφορικά μέσα στην τιμή) - (44 ευρώ περίπου)
- Σακάκι γνωστής Ιταλικής φίρμας 68 λίρες με τα μεταφορικά (80 ευρώ περίπου)
- Μανικετόκουμπα άλλες 15 λίρες περίπου (18 ευρώ περίπου)


Και έρχεται μοιραία η σύγκριση παιδιά... τα παραπάνω με μια μικρή έρευνα σε Ελληνικά καταστήματα όπου έγινε και έρευνα για σχετικά φτηνά έτσι;

- Λάδια 35-38 ευρώ!!!!
- Αλυσσογράναζα 145-180 ευρώ !!!!
- Κολώνια 65-70 ευρώ!!!
- Σακάκι (εδώ χτυπάμε κόκκινο) ... 220 ευρώ!!!!!
- Μανικετόκουμπα (δεύτερο κόκκινο)....55 ευρώ!!!!

Τα αντικείμενα ήταν ίδια ακριβώς. Και τα δύο καταστήματα Ελλάδα και εξωτερικό έχουν κανονικά και βιτρίνες και έδρες καθώς στις αγγελίες του ebay φαίνεται καθαρά διεύθυνση και φωτό καταστημάτων.

Η διαφορά πληρωμής έφτανε στο σύνολο των 265 ευρώ!!!!!... 265 ΕΥΡΩ!!!

Μα είναι δυνατόν!!! τα διπλάσια στο σύνολο;... και αίντε τα ανταλλακτικά ήταν σχετικά κοντά (αν μπορείς να το πείς αυτό με περίπου 50 ευρώ παραπάνω σε κόστος)... τα ρούχα και γενικά τα υπόλοιπα;

Περιμένουν δηλαδή σοβαρά να κόβουν μισθούς... να αυξάνουν τιμές και ΦΠΑ, ... οι έμποροι να βγάζουν 100% επάνω στα είδη αυτά και να παραμείνουν ανοιχτοί και να έχουμε ανάπτυξη;

ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;

265 ευρώ ρε πούστη μου.. ενα ενοίκιο για γκαρσονιέρα σχεδόν, έτσι;

Κρίμα που και ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει μάθει πως να αγοράζει απο το web μπας και γλυτώσει απο τους εδώ αετονύχηδες.

Πως να μην έχουμε πληθωρισμό στο 5,5% μετά;... είναι δυνατόν;

Συγνώμη που σας ζαλίζω, αλλά είμαι σίγουρος οτι όλοι μας με μια τέτοια διαφορά θα αναρρωτιόμασταν τελικά πως πραγματικά περιμένουν να επιβιώσουν; Ξέρω πως η αγορά επιβιώνει με τον νόμο προσφοράς ζήτησης.. .όποιος δίνει την μειοδοσία, επιβιώνει..

Κάτι που και το κράτος έχει αντιληφθεί και προσπαθεί τώρα να κάνει οτι μπορεί για να τα φέρει στα ίσα, αφού έχει φορτώσει τα πάντα και έχει κόψει απο όλους... Αυτοί δεν μπορούν να το καταλάβουν πως οι καιροί που είχαν κέρδος 100% δεν υπάρχουν πια;...

Gandalf

hidefnick
12/08/2010, 03:48
Και ο χαβαλές συνεχίζει στην εντός Ελλάδας αγορά:
Αθλητικά παπούτσια (αυτά με το αιλουροιδές) στο και καλά στοκ της εταιρείας στην Αγ. Παρασκευή 19€ και στα μαγαζιά της ίδιας εταιρείας στην Ερμού και αλλού 80+€.... (ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΤΩΜΑ)

Οτι να 'ναι και καλά να πάθουν. :wave2:

contravener
12/08/2010, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...


συμφωνώ έτσι όπως το θέτεις, αλλά ο προβληματισμος μου είναι ότι με το ebay στελνουμε τα λεφτα μας εξω και ειναι κριμα. Ίσως να ειχες βρει και ελλαδα παρομοιες τιμες αλλα θα χρειαζοταν πολυ ψαξιμο και κουραση

Joyrider
12/08/2010, 03:53
Πόσο δίκιο έχεις.

Πρόσφατα ξεκίνησα έρευνα για αγορά κράνους τσέκαρε εδώ διαφορά να σου πέσουν τα μαλλιά.

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSR2-Carbon/SubProducts/Shark-RSR2-Carbon-0001

http://www.motodynamics-accessories.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=378&category_id=124&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=19

Gandalf dr685sm
12/08/2010, 03:56
contravener... αν μου βρείς φίλε τα ίδια αντικείμενα με την διαφορά να πέφτει πες απο τα 265 στα 150 ευρώ.. εγώ φίλε ΘΑ ΣΤΑ ΧΑΡΙΣΩ!!!

Όπως είπα και πριν... ειδικά στα ρούχα και στην κολώνια το έψαξα πολύ... απο ακριβά (THE MALL) μέχρι και σε περιοχές που κλασσικά είναι φτηνές (Πετρουπολη , Αιγάλεω κτλ. )... κάτω απο 230-240 διαφορά , απλά ΔΕΝ....

Ειδικά στον ρουχισμό και αισθητικά προϊόντα κάνουν πάρτυ λέμε... έχουν βρεί τα ζώα και πληρώνουν... ή πλήρωναν καλύτερα.

Gandalf

transalpblack
12/08/2010, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Πόσο δίκιο έχεις.

Πρόσφατα ξεκίνησα έρευνα για αγορά κράνους τσέκαρε εδώ διαφορά να σου πέσουν τα μαλλιά.

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSR2-Carbon/SubProducts/Shark-RSR2-Carbon-0001

http://www.motodynamics-accessories.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=378&category_id=124&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=19

Στην τιμή του FC-MOTO, εγώ σου έβαλα και 20 ευρώ μεταφορικά.
Άρα πάμε στα 410 ευρώ.
Μέχρι τα 560 που θέλει ο άλλος, είναι 36% αύξηση.
Ε, εντάξει. Ε Λ Ε Ο Σ......
Σε κάνουν μετά και γίνεσαι... :evil:


Να πω όμως και κάτι άλλο.
Πριν 1,5 μήνα αγόρασα κι εγώ ένα καινούριο κράνος και συγκεκριμένα το SHARK RSF3-MINT.
H μοτοδυναμική το έχει 275.
http://www.motodynamics-accessories.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=393&category_id=126&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=19

Το FC-MOTO το έχει 250 + μεταφορικά.
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSF3-Mint-Black/SubProducts/Shark-RSF3-Mint-Black-0001

Κι εγώ το πήρα από τον Παπασταύρου στην Νίκαια, 220!!!

Με λίγα λόγια, θέλει πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ψάξιμο πριν προβείς σε κάποια αγορά

Joyrider
12/08/2010, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Στην τιμή του FC-MOTO, εγώ σου έβαλα και 20 ευρώ μεταφορικά.
Άρα πάμε στα 410 ευρώ.
Μέχρι τα 560 που θέλει ο άλλος, είναι 36% αύξηση.
Ε, εντάξει. Ε Λ Ε Ο Σ......
Σε κάνουν μετά και γίνεσαι... :evil:

9,90 είναι τα μεταφορικά για Ελλάδα και άλλα 4,90 αν πληρώσεις με αντικαταβολή αλλά και πάλι πιο φθηνά από όλα τα ebay χωρών που κοίταξα και πόσο μάλλον των εδώ μαγαζιών.

DUKASII
12/08/2010, 04:17
το κερδος 100% που αναφέρεις μαγε για τα μαγαζα σε πληροφορώ οτι είναι πολυ παραπάνω εδω και πολλάαααα χρόνια.
το ρουχο πχ δουλευει με 150% εως και 200% κερδος.

nikonian
12/08/2010, 04:19
Αλέξη, μπορείς να αναζητήσεις την αιτία :

α) στο γεγονός ότι στην Ελλάδα το 51% του ενεργού πληθυσμού είναι αυτοαπασχολούμενοι και επιχειρηματίες , ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι μόλις 20%. Συνεπώς σε κάθε ελληνικό κατάστημα αντιστοιχούν πολύυυυ λιγότερες πωλήσεις.

β) Η ελληνική αγορά είναι μικρή, με όσα αυτό συνεπάγεται

γ) Ο λαός αυτός έχει μικρή εξοικείωση με το διαδίκτυο, έχει πολύ μικρή εξοικείωση με τις τηλεπωλήσεις γενικά, είναι -δικαίως- πολύ καχύποπτος και τέλος αντιμετωπίζει γλωσσικά εμπόδια.

Σιγά- σιγά

Panos1313
12/08/2010, 04:20
Gandalf επειδη ετοιμαζομαι για σερβις, δεν μου λες το ηλεκτρονικο καταστημα με τα λαδακια? Ευχαριστω

super_toto
12/08/2010, 04:24
Μάγε, αισχροκέρδια υπάρχει αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Από την άλλη δεν είναι τόσο ακραία τα πράγματα όπως τα περιγράφεις. Κανένας δεν δουλεύει με 100% περιθώριο κέρδους. Τουλάχιστον όχι οι περισσότεροι. Το ότι κλείνουν το ένα κατάστημα μετά το άλλο δείχνει ότι απλά δεν γίνεται να κατεβάσουν τιμές γιατι μπαίνουν μέσα.

Οι τιμές που βρήσκεις στο εξωτερικό είναι λογικό να είναι πιο χαμηλές και αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσες γιατί απλά ο Έλληνας έμπορος δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον γίγαντα από το εξωτερικό. Όπως ο περιπτεράς δεν μπορεί να έχει την κοκα κόλα στην τιμή που την έχει το καρφούρ, έτσι και ο έμπορος λαδιών δεν μπορεί να χτυπήσει ένα διεθνές κατάστημα από το εξωτερικό.

Ο καθένας λοιπόν ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Μοιραία κάποια στιγμή στον βωμό της παγκοσμιοποίησης θα αλλάξουν πολυ τα δεδομένα και στην Ελληνική αγορά. Ήδη έχουν αλλάξει βέβαια.

Gandalf dr685sm
12/08/2010, 04:37
Από την άλλη δεν είναι τόσο ακραία τα πράγματα όπως τα περιγράφεις. Κανένας δεν δουλεύει με 100% περιθώριο κέρδους.

Μην είσαι και τόσο σίγουρος, ειδικά στο χώρο του ρουχισμού, υπόδυσης καλωπισμού.

Παλαιότερα απλά να σου πω πως είχα εξ ιδίων εμπειρία στον χώρο του ρουχισμού όπου μπουφάν αντρικό με κόστος (ύφασμα, σχέδιο, εργατικά κτλ... ) έβγαινε 35 ευρώ... στην βιτρίνα έφτανε 250!!!! Εν Ελλάδι αυτό έτσι;


Gandalf

GIXXERAKIAS
12/08/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

το ρουχο πχ δουλευει με 150% εως και 200% κερδος.

Και βαααααααλε........:winka:

Γνωστο μαγαζι στον κορυδαλλο (Ταξιαρχων) που πουλαει γυναικειες τσαντες (δουλευε πρωην γυνη) αγοραζε απο κινεζους ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ και πουλαγε τσαντα που του κοστιζε 1ε την εβαζε βιτρινα μπλιμπλιλικια κτλ και τις εδινε 55-70ε και κλασικα στις εκπτωσεις 40 ε και παλι 400% κερδσμενος......

Καλα να παθουν,μονοι τους το προκαλεσαν.:wave2:

JZER40
12/08/2010, 04:40
265 ευρώ ρε πούστη μου.. ενα ενοίκιο για γκαρσονιέρα σχεδόν, έτσι;


και μετά ξύπνησες μάγε μου....

Γκαρσονιέρα στα Γιάννενα για τον γυιό μου που πέρασε πολυτεχνείο.....350 ευρώ....
Και μου έκανε και χάρη και απαιτούσε αν και ακόμα δεν είναι παραδοτέα λόγω ανακαίνησης να πληρώσω και τον Αυγουστο.....


Ο μισθός έχει μειωθεί κάνα 500 άρι αν βάλεις και τα δώρα,της γυναίκας που πέρνει και προμήθεια κάνα 8000 τον χρόνο.....και πάει λέγοντας....

Από την άλλη Τσουκάτοι,Χριστοφοράκοι,Τσοχατζόπουλοι,Ρουσσόπουλοι, Βουλγαράκηδες και η φατριά των 300 κυκλοφορούν σαν ευηπόληπτοι πολίτες....

ο δε λαός.....σπάει βιτρίνες και νομίζει ότι κάτι κάνει.....

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
12/08/2010, 04:41
σε γνωστο εμπορο μοτοσικλετιστηκων ανταλακτικων και ειδων ενδησης για μοτο. φιλοσ κολιτος, του ειπα για της διαφορες στις τιμες .

εγω του λεω αν αγωρασω απο τον κατασκευαστη εναν πυροσβεστηρα 20 ευρω βαζω για χωντρικη πωλιση (οταν θα μου παρει καποιος παρα πολλα κοματια ) 25% και τον πουλαω 25 ευρω και στιν λιανικη που θα παρει καποιος ενα δυο κοματια βαζω 40% και το πουλαω 28 ευρω. αν βγαλεις οτι η εφορια μου περνει το 25-30% και τα λιτουργικα εξωδα του μαγαζιου βγαζω ενα μεροκαματα καλο.
η απαντηση του ηταν οτι η αγωρα δεν δουλευει ετσι . αν αγορασεις τον πυροσβεστηρα 20 ευρω πρεπει αν τον πουλισεις χοντρικη 40 ευρω και λιανικη 80 ευρω. ετσι δουλευει η αγωρα.
τοτε του ειπα οτι αυτο δεν ειναι κερδος αλλα αισχροκερδια και αν παω εγω να πω στον πελατη μου οτι θελω 80 ευρω για τον πυροσβεστηρα θα πρεπει να εχω και εναν ντενεκε βαζελινη για να μην πονεσω εκει που θα μου τον βαλει.....
ε.... ετσι δουλευει η αγωρα, αν εσυ θες να δουλευεις για ενα κοματι ψωμη δικαιομα σου.... μου απαντησε.....ιτελικα εγω ειμαι ο μαλακας που πουλαω φτηνα? η αυτοι ειναι απατεωνες και αισχροκερδουν σε βαρος μας?
οταν εγω καταφερνω με αυτες τις τιμες να ζω καλα (δεν πλουτιζω ουτε εχω καταθεσεις σε ελβετικη τραπεζα) και να καταφερνω να εχω αυξηση στους πελατες μου 40-50% καθε χρονο πιστευω οτι μονο μαλακας δεν ειμαι. και σε μερικα χρωνια που αυτοι θα εχουν κλισει (αλλα μεχρι τοτε θα εχουν θησαυρισει βεβαια) εγω θα βγαζω ενα μεροκαματο ακομα καλυτερο ασφαλος γιατι θα εχω περισοτερους πελατες και θα εχω μια επιχειρηση που θα ειναι βιωσημη να ζησουν απο αυτην και τα παιδια μου. οποτε πιστευω οτι τελικα κερδισμενος εγω ειμαι μακροπροθεσμα.
ειδη ο κυκλος των πελατων μου ειναι κυκλος αμηβαιας εμπιστοσηνης και το οτι με συστηνουν σε αλλους πιστευω οτι λεει πολλα. κανενας πιστευω δεν θα συνιστουσε σε φιλο να παει καπου που του επιασαν τον κωλο με τις τιμες που ειχε.....

DUKASII
12/08/2010, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μάγε, αισχροκέρδια υπάρχει αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Από την άλλη δεν είναι τόσο ακραία τα πράγματα όπως τα περιγράφεις. Κανένας δεν δουλεύει με 100% περιθώριο κέρδους. Φίλε κανεις λάθος.ολα τα μαγαζια ρουχισμου υποδη. κτλ δουλευουν με το λιγότερο 150% κερδος.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
12/08/2010, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μην είσαι και τόσο σίγουρος, ειδικά στο χώρο του ρουχισμού, υπόδυσης καλωπισμού.

Παλαιότερα απλά να σου πω πως είχα εξ ιδίων εμπειρία στον χώρο του ρουχισμού όπου μπουφάν αντρικό με κόστος (ύφασμα, σχέδιο, εργατικά κτλ... ) έβγαινε 35 ευρώ... στην βιτρίνα έφτανε 250!!!! Εν Ελλάδι αυτό έτσι;


Gandalf
θημασε οταν το 2002 ειχα παει πρωτη φορα στο μουτζελο? το συζηταγαμε τοτε. ειχα παρει κρανος αραι που εδω ειχε 880 ευρω με 300 ευρω και μαζι με την ιριδιζουσα ζελατινα. και την διερουμενη φορμα που εδω ειχε σε προσφορα εκεινες τις ημερας 1200 ευρω την αγωρασα 550 στην ιταλια . τι να λεμε τωρα......

transalpblack
12/08/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
και μετά ξύπνησες μάγε μου....

Γκαρσονιέρα στα Γιάννενα για τον γυιό μου που πέρασε πολυτεχνείο.....350 ευρώ....


Ναι στα Γιάννενα.
Που είναι τα Τ.Ε.Ι., το Πολυτεχνείο και διάφορα άλλα συναφή.
Το ίδιο συμβαίνει και με την Πάτρα και με τη Λάρισα.
Ας σοβαρευτούμε κι ας συγκρίνουμε ίσα πράγματα με ίσους παράγοντες και ίσους παραμέτρους.
Στην Αθήνα και τον Πειραιά με 265 νοικιάζεις γκαρσονιέρα με 40 τετραγωνικά και με τα 350 που δίνεις εσυ νοικιάζεις μέχρι και 3άρι.
Και κάνει και τούμπες ο ιδιοκτήτης.
Ο Gandalf, έδωσε ένα παράδειγμα αξιοποίησης των 265 ευρώ που περισσεύουν στην προκειμένη περίπτωση.
Μην ανοίξουμε θέμα με τα ενοίκια ανα Πόλη και περιοχή.
Είναι εντελώς off-topic.

hidefnick
12/08/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Αλέξη, μπορείς να αναζητήσεις την αιτία :

α) στο γεγονός ότι στην Ελλάδα το 51% του ενεργού πληθυσμού είναι αυτοαπασχολούμενοι και επιχειρηματίες , ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι μόλις 20%. Συνεπώς σε κάθε ελληνικό κατάστημα αντιστοιχούν πολύυυυ λιγότερες πωλήσεις.


Περίπου έτσι. Στην υπόλοιπη Ευρώπη όμως δεν έχεις 50% ΔΥ, ούτε το 50% σε μία πόλη, ούτε μια παραοικονομία 200%+ μεγαλύτερη της ίδιας της οικονομίας. Επίσης σε χώρες όπως η Γερμανία η αυτοαπασχόληση έχει έντονα ανοδικούς ρυθμούς.


β) Η ελληνική αγορά είναι μικρή, με όσα αυτό συνεπάγεται

Εδώ είσαι λίγο λάθος. Η Σουηδική οικονομία είναι μεγαλύτερη, απο άποψη κατανάλωσης? Δεν νομίζω. Και τεσπα τα Pampers είχαν πριν 2 χρόνια ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΙΧΑΝ ΕΔΩ (για να μην πιάσω super market κλπ). Και μιλάμε για μία γεωγραφικά μεγάλη χώρα, με μικρές πόλεις και νόμισμα εκτός ευρώ. Δεν είναι θέμα μεγέθους οικονομίας λοιπόν. Είναι θέμα τελείως στρεβλής επιχειρηματικής λογικής.

γ) Ο λαός αυτός έχει μικρή εξοικείωση με το διαδίκτυο, έχει πολύ μικρή εξοικείωση με τις τηλεπωλήσεις γενικά, είναι -δικαίως- πολύ καχύποπτος και τέλος αντιμετωπίζει γλωσσικά εμπόδια.

Σιγά- σιγά

Εδω έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά αλλάζει ταχύτατα αυτό το σκηνικό.....




Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μάγε, αισχροκέρδια υπάρχει αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Από την άλλη δεν είναι τόσο ακραία τα πράγματα όπως τα περιγράφεις. Κανένας δεν δουλεύει με 100% περιθώριο κέρδους. Τουλάχιστον όχι οι περισσότεροι. Το ότι κλείνουν το ένα κατάστημα μετά το άλλο δείχνει ότι απλά δεν γίνεται να κατεβάσουν τιμές γιατι μπαίνουν μέσα.

Οι τιμές είναι συνέπεια διαφόρων πραγμάτων, αλλά το ποσοστό κέρδους είναι δεδομένο. Αν αγοράζεις 10€ και πουλάς 20€ έχεις ποσοστό κέρδους 100%. Αν τώρα έχεις ένα ενοίκιο καταστήματος που μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να χαρακτηριστεί, σίγουρα δεν βγαίνεις. Επίσης αν ανοίγεις ένα κατάστημα ρούχων πχ, παίρνεις 2 ξέκωλα για πωλήτριες και ένα εταιρικό cayenne, εκεί να δεις πόσο δεν βγαίνεις.

Οι τιμές που βρήσκεις στο εξωτερικό είναι λογικό να είναι πιο χαμηλές και αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσες γιατί απλά ο Έλληνας έμπορος δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον γίγαντα από το εξωτερικό. Όπως ο περιπτεράς δεν μπορεί να έχει την κοκα κόλα στην τιμή που την έχει το καρφούρ, έτσι και ο έμπορος λαδιών δεν μπορεί να χτυπήσει ένα διεθνές κατάστημα από το εξωτερικό.

Εχεις προσέξει πόσο έχει ένα κουτάκι cocola στο περίπτερο και πόσο στα super market? Το γεγονός ότι πολλά περίπτερα και mini market ψωνίζουν απο το κοντινό super market σου λέει κάτι? (Cococla 1.5l super makret 1.10 - περίπτερο 2+€ - τώρα αν ψώνιζαν απο χοντρέμπορα σίγουρα θα αγόραζαν ακόμα παρακάτω, αλλά που να τρέχεις τώρα....)

Ο καθένας λοιπόν ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Μοιραία κάποια στιγμή στον βωμό της παγκοσμιοποίησης θα αλλάξουν πολυ τα δεδομένα και στην Ελληνική αγορά. Ήδη έχουν αλλάξει βέβαια.

Ναι. Θα αρχίζουμε να βάζουμε μυαλό ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ και με κρατική παρέμβαση, γιατί μόνοι μας δεν το καταφέραμε.... :wave2:

Panos1313
12/08/2010, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μην είσαι και τόσο σίγουρος, ειδικά στο χώρο του ρουχισμού, υπόδυσης καλωπισμού.

Παλαιότερα απλά να σου πω πως είχα εξ ιδίων εμπειρία στον χώρο του ρουχισμού όπου μπουφάν αντρικό με κόστος (ύφασμα, σχέδιο, εργατικά κτλ... ) έβγαινε 35 ευρώ... στην βιτρίνα έφτανε 250!!!! Εν Ελλάδι αυτό έτσι;


Gandalf

Θα μου πεις απο ποιον seller στο ebay πηρες τα λαδια?:P Ψαχνω για castrol oil να αγορασω αλλα δεν βρισκω! (σε αυτες τις τιμες)

nikonian
12/08/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Ναι στα Γιάννενα.
Που είναι τα Τ.Ε.Ι., το Πολυτεχνείο και διάφορα άλλα συναφή.
Το ίδιο συμβαίνει και με την Πάτρα και με τη Λάρισα.
Ας σοβαρευτούμε κι ας συγκρίνουμε ίσα πράγματα με ίσους παράγοντες και ίσους παραμέτρους.
Στην Αθήνα και τον Πειραιά με 265 νοικιάζεις γκαρσονιέρα με 40 τετραγωνικά και με τα 350 που δίνεις εσυ νοικιάζεις μέχρι και 3άρι.
Και κάνει και τούμπες ο ιδιοκτήτης.
Ο Gandalf, έδωσε ένα παράδειγμα αξιοποίησης των 265 ευρώ που περισσεύουν στην προκειμένη περίπτωση.
Μην ανοίξουμε θέμα με τα ενοίκια ανα Πόλη και περιοχή.
Είναι εντελώς off-topic.

χα! Αυτή τη στιγμή νοικιάζω στην Καρδίτσα 6αρι 135 τμ μόλις 250 ευρώ:lol:

Αυτή είναι η αγορά

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
12/08/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
χα! Αυτή τη στιγμή νοικιάζω στην Καρδίτσα 6αρι 135 τμ μόλις 250 ευρώ:lol:

Αυτή είναι η αγορά
εσυ ρε μιτσαρα εχεισ κοιμιθη με παπα φενετε:D

transalpblack
12/08/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
χα! Αυτή τη στιγμή νοικιάζω στην Καρδίτσα 6αρι 135 τμ μόλις 250 ευρώ:lol:

Αυτή είναι η αγορά

Από το e-bay το έκλεισες?


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
εσυ ρε μητσαρα εχεις κοιμηθει με παπα φαινεται:D


Μόνο??????????????

nikonian
12/08/2010, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Από το e-bay το έκλεισες?




Μόνο??????????????

Στα ίδια λεφτά νοικιάζουν και τις γκαρσονιέρες εδώ.

Το 6αρι όμως πληρώνει άλλα 250 το μήνα για πετρέλαιο:bigcry:

super_toto
12/08/2010, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Φίλε κανεις λάθος.ολα τα μαγαζια ρουχισμου υποδη. κτλ δουλευουν με το λιγότερο 150% κερδος.

Εργάζομαι σε εταιρεία Ελληνική εταιρία ένδυσης. Πολύ γνωστή και με πόλλά καταστήματα σε όλη την Ελλάδα. Ο λόγος της τιμής αγοράς προς αυτή της τιμής πώλησης είναι 1/5. Θεωρητικά αυτό σημαίνει 400% πάνω .
Όταν όμως κάνεις κοστολόγηση θα πρέπει στο κάθε είδος σου να συμπεριλάβεις και τα επιμέρους κόστη και έξοδα που απαιτούνται ώστε το προϊόν σου να φτάσει από το εργοστάσιο του Κινέζου ή του Ιταλού, στη βιτρίνα σου.
Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι εάν αγοράζεις 10 και πουλάς 50, το 10 θα γίνει 25 ή και 30 ή και 40, όταν επιμερήσεις τα όλα τα κόστη και έξδοδα (μισθούς, ενοίκοια, προβολή, ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ.. )Άρα το 400% που λέγαμε πριν θα γίνει 100 ή 66 ή 25 αντίστοιχα.

Αν τώρα κάποιος έχει ένα μαγαζί και δεν λαμβάνει υπόψη του την παραπάνω διαδικασία κάποια στιγμή θα μπει μέσα και θα αναρωτιέται που πήγε το 400% περιθώριο κέρδους που είχε.

Το ότι υπάρχουν πολλοί έμποροι που αγοράζουν μαιμούδες με 1 ευρώ και τα πουλάνε για φίρμες 50 ευρώ είναι άλλο ζήτημα.

DUKASII
12/08/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Εργάζομαι σε εταιρεία Ελληνική εταιρία ένδυσης. Πολύ γνωστή και με πόλλά καταστήματα σε όλη την Ελλάδα. Ο λόγος της τιμής αγοράς προς αυτή της τιμής πώλησης είναι 1/5. Θεωρητικά αυτό σημαίνει 400% πάνω .
Όταν όμως κάνεις κοστολόγηση θα πρέπει στο κάθε είδος σου να συμπεριλάβεις και τα επιμέρους κόστη και έξοδα που απαιτούνται ώστε το προϊόν σου να φτάσει από το εργοστάσιο του Κινέζου ή του Ιταλού, στη βιτρίνα σου.
Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι εάν αγοράζεις 10 και πουλάς 50, το 10 θα γίνει 25 ή και 30 ή και 40, όταν επιμερήσεις τα όλα τα κόστη και έξδοδα (μισθούς, ενοίκοια, προβολή, ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ.. )Άρα το 400% που λέγαμε πριν θα γίνει 100 ή 66 ή 25 αντίστοιχα.

Αν τώρα κάποιος έχει ένα μαγαζί και δεν λαμβάνει υπόψη του την παραπάνω διαδικασία κάποια στιγμή θα μπει μέσα και θα αναρωτιέται που πήγε το 400% περιθώριο κέρδους που είχε.

Το ότι υπάρχουν πολλοί έμποροι που αγοράζουν μαιμούδες με 1 ευρώ και τα πουλάνε για φίρμες 50 ευρώ είναι άλλο ζήτημα. φιλε εχω 2 κολλητους που εχουνε απο 4 μαγαζιά ο καθενας.ξερω πολυ καλα με ποσο κερδος δουλευουν..εξοδα κτλ.

super_toto
12/08/2010, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
φιλε εχω 2 κολλητους που εχουνε απο 4 μαγαζιά ο καθενας.ξερω πολυ καλα με ποσο κερδος δουλευουν..εξοδα κτλ.

Εντάξει, υπάρχουν πολλοί τρόποι να περιορίσεις τα κόστη και τα έξοδα. Συνήθως παράνομοι. Έαν είσαι νομότυπος πάντως το 150% δεν παίζει πουθενά.

NikosR
12/08/2010, 06:37
Ας ξεχωρίσετε το μεικτό από το καθαρό περιθώριο κέρδους για να μη μπερδεύεστε στη συζήτηση.

Δυστυχώς για πολλούς λόγους (δικαιολογημένους και αδικαιολόγητους) πολλές επιχειρήσεις στην Ελλάδα προσπαθούν να βελτιώσουν το καθαρό περιθώριο αυξάνοντας το μεικτό αντί να αυξάνουν τις πωλήσεις. Εκεί είναι και η ουσία.

mikros boudas
12/08/2010, 10:07
τα περισσοτερα μαγαζια του ιντερνετ, που εχουν και φυσικο καταστημα, δεν ειναι ουτε γιγαντες ουτε πολυεθνικες.ανθρωποι με ορεξη και επιχειρηματικο μυαλο ειναι.αλλο το επιχειρηματικο μυαλο και αλλο το μυαλο του κλεφτη.ας τα φορεσουν μονοι τους λοιπον οι εδω:beer:

johnpan
12/08/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τα περισσοτερα μαγαζια του ιντερνετ, που εχουν και φυσικο καταστημα, δεν ειναι ουτε γιγαντες ουτε πολυεθνικες.ανθρωποι με ορεξη και επιχειρηματικο μυαλο ειναι.αλλο το επιχειρηματικο μυαλο και αλλο το μυαλο του κλεφτη.ας τα φορεσουν μονοι τους λοιπον οι εδω:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

+200

John Steed
12/08/2010, 12:59
Τα χριστούγεννα που μας πέρασαν αγόρασα ένα καλό ρολόι στη σύζυγο, το είχε δει σε μία βιτρίνα και είχε ξετρελλαθεί.

Μπαίνουμε μέσα στο μαγαζί, μας το δείχνει, μας λέει 240 ευρώ.

Το βρίσκω και σε άλλο μαγαζί στο Ρέθυμνο πάλι, μου λέει 230 ευρώ.

Κάνω μια αναζήτηση στο ebay το αμερικάνικο, το βρίσκω με 90 ευρώ και 10 ευρώ μεταφορικά + άλλα 3 για γρήγορο delivery.

Σε 5 ημέρες ήταν στα χέρια μου.

Ήταν η πρώτη φορά που ψώνισα από το νετ, και θα ακολουθήσουν και πολλές ακόμα...

Α ρε κλέφτες!!!

Gandalf dr685sm
12/08/2010, 15:02
@panos1313... φίλε ο πωλητής τα είχε βγάλει και μετά έκλεισε την δημοπρασία ... δεν έχει άλλα να δώσει τώρα, οπότε θα χρειαστεί να ψάξεις λίγο.

@super_toto... προ 3-4 ετών συγγενικό μου πρόσωπο είχε εργαστήριο φασόν... το κόστος για ενα jacket σε ραφή (αν είχε τσέπες ,κουμπάκια, φερμουάρ και άλλα πολλά σχεδιάκια) έφτανε εώς και τα 15 ευρώ. Το ύφασμα ήταν περίπου 2-3 μέτρα που στην χοντρική είχε απο 4 εώς 6 ευρώ. Σε χοντρική παραγωγή αν βάλεις υλικά (κουμπιά-φερμουάρ) κόστος εργατικών και ρεύμα αίντε να φτάσει 40 ευρώ.... ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ!

Πες οτι θα βγεί χοντρική στα 80 ευρώ σου λέω με ενα περιθώριο κέρδους καθαρού στα 60-80%. Πως στον πούτσο απο τα 80 έφτανε 200+ στην βιτρίνα ρε φίλε;... και δεν ήταν μαϊμού.. τοπική φίρμα ήταν.

Αν τώρα κάποιος δεν βγαίνει γιατί όπως ειπώθηκε , έχει γίνει "αφεντικό" με πωλητές-πωλήτριες, κατάστημα σε κεντρικό σημείο και jeep... να με συγχωρείς ... αλλά απο μένα δεν θα τα πάρει φίλε.

Και αυτό θα φανεί και στην πορεία αν όντως κάποιοι βρεθούν όπως ο Γιώργος πιο πάνω και αντί για 100% κέρδος και άνω... πάνε για το 40-60%... και αρχίζουν και χτυπάνε την αγορά... εκεί να δείς πως θα κλείσουν οι υπόλοιποι.

Gandalf

Man7
13/08/2010, 03:32
Γενικά αποφεύγω να γράφω σε πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικές συζητήσεις διότι μου βγαίνει ο κακός, αυταρχικός και απολυταρχικός μου εαυτός. Στη συγκεκριμένη έχω να πω δυό λόγια:
Εφ’όσον το συγκεκριμένο θέμα κρίνεται βάσει τιμών και χρημάτων (πονάει η τσέπη), τίθεται και θέμα νόμων αγοράς, προσφοράς και ζήτησης. Ήτοι, ένα προϊόν πωλείται στην τιμή που πωλείται διότι υπάρχει αγοραστικό κοινό πρόθυμο να το αγοράσει σ’αυτήν την τιμή. Αυτό απλούστατα σημαίνει ότι σιγά σιγά (ίσως και όχι τόσο σιγά, τελικά) η αγορά θα αποβάλλει αυτούς που αισχροκερδούν και θα προωθήσει τους υπόλοιπους. Το παράδειγμα που ανέφερε η Γιαγιά Αρκούδα (σαν πράδειγμα και μόνον το αναφέρω) είναι τρανό. Μη βιάζεσαι να γίνεις μεγιστάνας, χτίσε μια καλή βάση, επένδυσε επάνω της, σεβάσου τον πελάτη και θα ξανάρθει και θα φέρει κι άλλους.
Μέχρις εδώ όλα καλά και λίγο-πολύ τα ξανάπαμε παραπάνω.
Υπάρχουν όμως και δύο άλλες οπτικές γωνίες. Πρώτον, ότι στην έρμη τούτη χώρα, δεν ξέρουμε να λειτουργούμε σαν πελάτες, τόσο προσωπικά/ατομικά ο καθένας μας, όσο και ομαδικά/οργανωμένα σαν αγοραστικό κοινό ή σαν σώμα πολιτών, όπως θέλετε δείτε το. Λίγο οι στερήσεις που υπέστησαν οι προηγούμενες γενιές, λίγο η γεωπολιτική μας θέση (είμαστε πολύ πιο κοντά στην Ανατολή απ’ό,τι στη Δύση) έχουμε ακόμα μια σύνθετη νοοτροπία μεταξύ χουβαρντά και ραχατλή (η επιλογή των λέξεων δεν είναι τυχαία). Παραδείγματα όσα θέλετε: από το μπουκάλι στα μπουζούκια, από το κροκοδειλάκι στο μπουζάκι, από τις Καγιέν και τις Χ5 και τις SLK, από τις παραγγελίες στα εστιατόρια (παραγγέλνουμε 10, τρώμε τα 5) και πάει λέγοντας. Το ύστατο αγαθό που θέλουμε να προστατεύσουμε είναι ... η ζαχαρένια μας και καθόμαστε και μας πιάνουν τον πωπό ή αρκούμαστε σε ένα καλό μπινελίκι. Στο κάτω κάτω, εγώ θα σώσω τον κόσμο; Δεν υπάρχει οργανωμένη αντίδραση – γενικά με την οργάνωση έχουμε ένα θέμα... – με αποτέλεσμα απλούστατα να πληρώνουμε προϊόντα και υπηρεσίες παραπάνω απ’ό,τι χρειάζεται.
Δεύτερον, δεν υπάρχει αρκετή και ικανή επιχειρηματική συνείδηση. Από το 1982 που μπήκαμε στην τότε ΕΟΚ, παίρνουμε επιδοτήσεις και τις τρώμε σε μπούτια και μπαρμπούτια, που έλεγε κι η Τζέην. Κανείς μα κανείς δεν σκέφτηκε να εξελίξει το προϊόν του, να το διαφοροποιήσει, να το προβάλλει. Στο εξωτερικό (και έχω γυρίσει όλον, μα όλον τον πλανήτη) δεν γνωρίζουν την Ελλάδα παρ’εκτός σαν μια χώρα για τουρισμό – και σε λίγο θα το ξεχάσουν κι αυτό...
Συγχρόνως ο πατέρας ενός συμμαθητού του γιού μου, που του αρέσουν τα κρασιά και ασχολείται πολύ, μου έλεγε για έναν μικρό (στα όρια του χομπίστα) παραγωγό στα μεσόγεια ο οποίος καλλιεργεί μια συγκεκριμένη ποικιλία σταφυλλιού, παράγει και εμφιαλώνει κρασί το οποίο πουλάει στην... Ουκρανία προς 180ευρώ το μπουκάλι! Μου έκανε τεράστια εντύπωση αυτό. Γιατί οι υπόλοιποι καλλιεργητές παράγουν μόνο ροδάκινα και πορτοκάλια, τα οποία μετά απλώς θάβουν; Γιατί στο σουπερμάρκετ δεν βρίσκω σκόρδα, παρά μόνον Κινέζικα (άκου Κινέζικα σκόρδα!).
Μέρος αυτής της επιχειρηματικής μη-συνείδησης είναι και η τιμολογιακή πολιτική. Το τί γίνεται στα νησιά το καλοκαίρι, το ξέρετε (και σε λίγα χρόνια θα το ξεχάσετε...). Και δεν γίνεται μόνο στα νησιά και μόνο το καλοκαίρι. Αντίστοιχες καταστάσεις συμβαίνουν παντού. Γιατί πρέπει να δώσω το νοίκι της γκαρσονιέρας που λέγαμε παραπάνω, για να φάω σε ταβέρνα με την οικογένεια ένα ψάρι ψαρεμένο από Έλληνες σε ελληνικά νερά; Τί κόστος παραγωγής έχει το εθνικό μας ρόφημα (ο φραπέΣ) στην καφετέρια και πόσο τον πληρώνουμε; Γιατί το φρέσκο γάλα που έρχεται σε παγοκολώνες από τη Γερμανία είναι φθηνότερο από αυτό της ΔΕΛΤΑ και της ΦΑΓΕ; Στο κάτω κάτω θα έμπαινε η Verbund στο παιχνίδι αν δεν μπορούσε να ηλεκτροδοτήσει τις ελληνικές πόλεις φθηνότερα από τη ΔΕΗ;

Το πρόβλημα είναι μεγάλο, πολυσχιδές και κρατάει δεκαετίες. Και το ψάρι δεν βρωμάει από το κεφάλι, αλλά από την ουρά. Δεν θέλουμε να αλλάξουμε και δεν πρόκειται να αλλάξουμε εκτός κι αν μας το επιβάλλουν άλλοι (και για τους δικούς τους λόγους).
Κι εγώ γίνομαι όλο και λιγότερο δημοκράτης...

Μ.

PQC
13/08/2010, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Γενικά αποφεύγω να γράφω σε πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικές συζητήσεις διότι μου βγαίνει ο κακός, αυταρχικός και απολυταρχικός μου εαυτός. Στη συγκεκριμένη έχω να πω δυό λόγια:
Εφ’όσον το συγκεκριμένο θέμα κρίνεται βάσει τιμών και χρημάτων (πονάει η τσέπη), τίθεται και θέμα νόμων αγοράς, προσφοράς και ζήτησης. Ήτοι, ένα προϊόν πωλείται στην τιμή που πωλείται διότι υπάρχει αγοραστικό κοινό πρόθυμο να το αγοράσει σ’αυτήν την τιμή. Αυτό απλούστατα σημαίνει ότι σιγά σιγά (ίσως και όχι τόσο σιγά, τελικά) η αγορά θα αποβάλλει αυτούς που αισχροκερδούν και θα προωθήσει τους υπόλοιπους. Το παράδειγμα που ανέφερε η Γιαγιά Αρκούδα (σαν πράδειγμα και μόνον το αναφέρω) είναι τρανό. Μη βιάζεσαι να γίνεις μεγιστάνας, χτίσε μια καλή βάση, επένδυσε επάνω της, σεβάσου τον πελάτη και θα ξανάρθει και θα φέρει κι άλλους.
Μέχρις εδώ όλα καλά και λίγο-πολύ τα ξανάπαμε παραπάνω.
Υπάρχουν όμως και δύο άλλες οπτικές γωνίες. Πρώτον, ότι στην έρμη τούτη χώρα, δεν ξέρουμε να λειτουργούμε σαν πελάτες, τόσο προσωπικά/ατομικά ο καθένας μας, όσο και ομαδικά/οργανωμένα σαν αγοραστικό κοινό ή σαν σώμα πολιτών, όπως θέλετε δείτε το. Λίγο οι στερήσεις που υπέστησαν οι προηγούμενες γενιές, λίγο η γεωπολιτική μας θέση (είμαστε πολύ πιο κοντά στην Ανατολή απ’ό,τι στη Δύση) έχουμε ακόμα μια σύνθετη νοοτροπία μεταξύ χουβαρντά και ραχατλή (η επιλογή των λέξεων δεν είναι τυχαία). Παραδείγματα όσα θέλετε: από το μπουκάλι στα μπουζούκια, από το κροκοδειλάκι στο μπουζάκι, από τις Καγιέν και τις Χ5 και τις SLK, από τις παραγγελίες στα εστιατόρια (παραγγέλνουμε 10, τρώμε τα 5) και πάει λέγοντας. Το ύστατο αγαθό που θέλουμε να προστατεύσουμε είναι ... η ζαχαρένια μας και καθόμαστε και μας πιάνουν τον πωπό ή αρκούμαστε σε ένα καλό μπινελίκι. Στο κάτω κάτω, εγώ θα σώσω τον κόσμο; Δεν υπάρχει οργανωμένη αντίδραση – γενικά με την οργάνωση έχουμε ένα θέμα... – με αποτέλεσμα απλούστατα να πληρώνουμε προϊόντα και υπηρεσίες παραπάνω απ’ό,τι χρειάζεται.
Δεύτερον, δεν υπάρχει αρκετή και ικανή επιχειρηματική συνείδηση. Από το 1982 που μπήκαμε στην τότε ΕΟΚ, παίρνουμε επιδοτήσεις και τις τρώμε σε μπούτια και μπαρμπούτια, που έλεγε κι η Τζέην. Κανείς μα κανείς δεν σκέφτηκε να εξελίξει το προϊόν του, να το διαφοροποιήσει, να το προβάλλει. Στο εξωτερικό (και έχω γυρίσει όλον, μα όλον τον πλανήτη) δεν γνωρίζουν την Ελλάδα παρ’εκτός σαν μια χώρα για τουρισμό – και σε λίγο θα το ξεχάσουν κι αυτό...
Συγχρόνως ο πατέρας ενός συμμαθητού του γιού μου, που του αρέσουν τα κρασιά και ασχολείται πολύ, μου έλεγε για έναν μικρό (στα όρια του χομπίστα) παραγωγό στα μεσόγεια ο οποίος καλλιεργεί μια συγκεκριμένη ποικιλία σταφυλλιού, παράγει και εμφιαλώνει κρασί το οποίο πουλάει στην... Ουκρανία προς 180ευρώ το μπουκάλι! Μου έκανε τεράστια εντύπωση αυτό. Γιατί οι υπόλοιποι καλλιεργητές παράγουν μόνο ροδάκινα και πορτοκάλια, τα οποία μετά απλώς θάβουν; Γιατί στο σουπερμάρκετ δεν βρίσκω σκόρδα, παρά μόνον Κινέζικα (άκου Κινέζικα σκόρδα!).
Μέρος αυτής της επιχειρηματικής μη-συνείδησης είναι και η τιμολογιακή πολιτική. Το τί γίνεται στα νησιά το καλοκαίρι, το ξέρετε (και σε λίγα χρόνια θα το ξεχάσετε...). Και δεν γίνεται μόνο στα νησιά και μόνο το καλοκαίρι. Αντίστοιχες καταστάσεις συμβαίνουν παντού. Γιατί πρέπει να δώσω το νοίκι της γκαρσονιέρας που λέγαμε παραπάνω, για να φάω σε ταβέρνα με την οικογένεια ένα ψάρι ψαρεμένο από Έλληνες σε ελληνικά νερά; Τί κόστος παραγωγής έχει το εθνικό μας ρόφημα (ο φραπέΣ) στην καφετέρια και πόσο τον πληρώνουμε; Γιατί το φρέσκο γάλα που έρχεται σε παγοκολώνες από τη Γερμανία είναι φθηνότερο από αυτό της ΔΕΛΤΑ και της ΦΑΓΕ; Στο κάτω κάτω θα έμπαινε η Verbund στο παιχνίδι αν δεν μπορούσε να ηλεκτροδοτήσει τις ελληνικές πόλεις φθηνότερα από τη ΔΕΗ;

Το πρόβλημα είναι μεγάλο, πολυσχιδές και κρατάει δεκαετίες. Και το ψάρι δεν βρωμάει από το κεφάλι, αλλά από την ουρά. Δεν θέλουμε να αλλάξουμε και δεν πρόκειται να αλλάξουμε εκτός κι αν μας το επιβάλλουν άλλοι (και για τους δικούς τους λόγους).
Κι εγώ γίνομαι όλο και λιγότερο δημοκράτης...

Μ.
+++999:wave2: :a19: :a20:

hidefnick
13/08/2010, 03:47
@ΜΑΝ7 :a013:

iosif
13/08/2010, 04:06
oλοι στην ελλδα απο τις τραπεζες μεχρι τον περιπτερα δουλευουν με πολλαπλασια περιθωρια κερδους απο οτι στην ευρωπη. οι τραπεζες με 5,5-6,7 (εξω οχι πανω από 3%) τα ρουχα με 100 % (πριν 15 χρονια εργαστηκα για τριετια σε εναν ομιλο οπου μια εταιρεια του ομιλου εφερνε και φερνει και HUgo boss. περιθωριο εισαγωγεα 50%, χονρεμπορου 30% λιανοπουλητη 120% και οταν επαιρνε κατευθειαν λιανοπουλητης με μερικα μαγαζια το κερδος του ηταν 150%)


φυσικα οπως λεει και ο αλλος αυτα υπαρχουν γιατι εμεις τα επιτρεπουμε
εδω ρε η επισημη μπλουζα της λιβερπουλ εχει 42 λιρες και της αεκ 70 ευρω. και μιλαμε για χωρα οπου το μεσο εισοδημα ειναι διπλασιο του μεσου ελληνικου! μεσο ενοικιο στην ελλαδα 450 ευρω (40% του μεσου μισθου) στην αγγλια 600 ευρω (25% του μεσου μισθου)

αναλογικα το ιδιο ισχυει απο τροφιμα εως κολωνιες. το ιδιο και στον καφε. πολλα τα 4,5 ευρω του καφε? στην ελλαδα εισαι παρε στο χερι και παγκακι! ακουγα τις ειδησεις και φρικαρα οπου καθιστοι στην πλ αριστοτελους ελεγαν ποσα πολλα πληρωνουν. τι λες μωρε απο το λαιμο σε αρπαξε ο μαγαζατορας? ποσες φορες εχω παρει καφε και εφημεριδα αγνατευοντας την θαλασσα, μπυριτσα και παρεα στο παγκακι! αλλα στο γκρις στην πλατεια καθονται μονο μεταναστες και γυφτοι, μας πεφτει ξεφτιλε εμας...
η πλακα ειναι οτι και για τα κοστη που λετε δεν ισχυει. διοτι το 80% των σερβιτορων κλπ ειναι χωρις ασφαλιση αλλα τα μειωμενα λειτουργικα δεν φτανουν στην τιμη του καφε.

(και για να το σοβαρεψω: στην επαρχια πια δουλεια με ενσημα ειναι τζακ ποτ ενω οι εργολαβοι που δουλευουν για δεη πχ ή οτε εχουν μεσα τους υπαλληλουν 3-4 μηνες "ενεκα της κρισης"-μονο που οι αμοιμες τους απο τις δεκο πεφτουν κανονικα στην ωρα τους)

950dim
13/08/2010, 04:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
...φυσικα οπως λεει και ο αλλος αυτα υπαρχουν γιατι εμεις τα επιτρεπουμε
εδω ρε η επισημη μπλουζα της λιβερπουλ εχει 42 λιρες και της αεκ 70 ευρω...

Δες ομως μια Κυριακη εναν αγωνα της ΑΕΚ να δεις ποσοι μ...κες τα εχουν σκασει για να τη παρουν...και αν τους ρωτησεις για τον καφε θα σου πουν ναι,¨φαρμακειο¨ η τιμη του στην Ελλαδα...:confused:

transalpblack
13/08/2010, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
έχω να πω δυό λόγια:


Γεια σου ρε Man λιγομίλιτε.

ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥ καλά τα λες αλλά... αλλά!!!!

Εχετλαίος
13/08/2010, 05:47
Κάτι πήγα να γράψω για το εμπόριο που το έχω δουλέψει κιόλας αλλά...
:mad:

Man7
13/08/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Γεια σου ρε Man λιγομίλιτε.
... ναι αυτό μου ξέφυγε λιγουλάκι...:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥ καλά τα λες αλλά... αλλά!!!!

Εμ, αυτό το “... αλλά!!!!” είναι που συντηρεί την κατάσταση...

Μ.

kokos08
13/08/2010, 06:07
Οσοι δεν εχουν ή δεν ειχαν οι ιδιοι καποιο καταστημα ποτε ας μην εκφερουν γνωμη καλυτερα....
Κι εγω οταν δεν ειχα μαγαζι ελεγα πολυ βεριες κουβεντες γι αυτους που ειχαν,κλεφτες ολοι και νταβατζηδες και οτι θες! Τελικα αστο... κανεις δεν πλουτιζει,αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

Man7
13/08/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Οσοι δεν εχουν ή δεν ειχαν οι ιδιοι καποιο καταστημα ποτε ας μην εκφερουν γνωμη καλυτερα....
Κι εγω οταν δεν ειχα μαγαζι ελεγα πολυ βεριες κουβεντες γι αυτους που ειχαν,κλεφτες ολοι και νταβατζηδες και οτι θες! Τελικα αστο... κανεις δεν πλουτιζει,αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

Αυτοί που πληρώνουν νομίζω ότι δικαιούνται να έχουν γνώμη. Και αναφέρομαι σε όλους τους κρίκους της αλυσσίδας.
Επίσης, αν κανείς δεν πλουτίζει, τότε κάτι δεν πάει καλά με την αριθμιτική, κάτι δεν ταιριάζει...

Οπότε...
... θα μπορούσαν παρακαλώ κι αυτοί που έχουν μαγαζί να εκφέρουν γνώμη, να μάθουμε κι εμείς και να λυθούν και οι όποιες (προφανώς) παρεξηγήσεις;;;; :confused:

Ευχαριστώ
Μ.

kokos08
14/08/2010, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Αυτοί που πληρώνουν νομίζω ότι δικαιούνται να έχουν γνώμη. Και αναφέρομαι σε όλους τους κρίκους της αλυσσίδας.
Επίσης, αν κανείς δεν πλουτίζει, τότε κάτι δεν πάει καλά με την αριθμιτική, κάτι δεν ταιριάζει...

Οπότε...
... θα μπορούσαν παρακαλώ κι αυτοί που έχουν μαγαζί να εκφέρουν γνώμη, να μάθουμε κι εμείς και να λυθούν και οι όποιες (προφανώς) παρεξηγήσεις;;;; :confused:

Ευχαριστώ
Μ.


Δεν γινεται να εξηγηθουν απο εδω καποια πραγματα,βασικα ουτε απο κοντα μπορεις να καταλαβεις και πολλα... Πρεπει να κανει το ιδιο το ατομο την κινηση να ανοιξει μαγαζι για να τα δει απο μεσα.
Παντος πιστεψε με,κι εγω μαγαζι εχω και πολλες παρεες μου επισης,τραγικα δυσκολα τα πραγματα και δεν μιλαω για τωρα,απο παντα.
Μην ψαρωνεις με τα αυτοκινητα και τα λουσα,αυτα ειναι επιφανειακα,εγω εχω φιλο που δουλευει security και εχει αυτοκινητο 40 χιλιαδων ευρω,τι σημαινει αυτο? Ο Ελληναρας ντρεπεται να πει οτι το αυτοκινητο του το πηρε η μαμα και οτι χρωσταει τα μαλλια της κεφαλης του.
Μπροστα στην μουρη ολα τα αλλα ειναι τιποτα...

Xrider
15/08/2010, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Επανέρχομαι και πάλι με το γνωστό θέμα που έχει να κάνει με τις συγκρίσεις τιμών και παροχών προς τους πελάτες απο Ελληνικά και ξένα καταστήματα σε σύγκριση.

Μόλις σήμερα το πρωί παρέλαβα μερικά αντικείμενα εκ των οποίων κάποια είναι για την μηχανή (Λάδια, Αλυσσογράναζα) και άλλα για προσωπική χρήση (κολώνια, σακάκι, μανικετόκουμπα).

Φυσικά η αγορά απο ebay.co.uk και απο καταστήματα κανονικά μάλιστα που έχουν απλά και Online shops... Παραθέτω αναλυτικά απο κάτω τιμές απο το εξωτερικό.

- Λάδια (Castrol 15-50 ημισυνθετικά) 5 λίρες Χ3 = 15 λίρες + 4 λίρες μεταφορικά = 19 λίρες (22,8 ευρώ περίπου)
- Αλυσσογράναζα AFAM = 80 λίρες + 20 λίρες μεταφορικά = 100 λίρες (120 ευρώ περίπου)
- Κολώνια 100ml = 39,8 λίρες (μεταφορικά μέσα στην τιμή) - (44 ευρώ περίπου)
- Σακάκι γνωστής Ιταλικής φίρμας 68 λίρες με τα μεταφορικά (80 ευρώ περίπου)
- Μανικετόκουμπα άλλες 15 λίρες περίπου (18 ευρώ περίπου)


Και έρχεται μοιραία η σύγκριση παιδιά... τα παραπάνω με μια μικρή έρευνα σε Ελληνικά καταστήματα όπου έγινε και έρευνα για σχετικά φτηνά έτσι;

- Λάδια 35-38 ευρώ!!!!
- Αλυσσογράναζα 145-180 ευρώ !!!!
- Κολώνια 65-70 ευρώ!!!
- Σακάκι (εδώ χτυπάμε κόκκινο) ... 220 ευρώ!!!!!
- Μανικετόκουμπα (δεύτερο κόκκινο)....55 ευρώ!!!!

Τα αντικείμενα ήταν ίδια ακριβώς. Και τα δύο καταστήματα Ελλάδα και εξωτερικό έχουν κανονικά και βιτρίνες και έδρες καθώς στις αγγελίες του ebay φαίνεται καθαρά διεύθυνση και φωτό καταστημάτων.

Η διαφορά πληρωμής έφτανε στο σύνολο των 265 ευρώ!!!!!... 265 ΕΥΡΩ!!!

Μα είναι δυνατόν!!! τα διπλάσια στο σύνολο;... και αίντε τα ανταλλακτικά ήταν σχετικά κοντά (αν μπορείς να το πείς αυτό με περίπου 50 ευρώ παραπάνω σε κόστος)... τα ρούχα και γενικά τα υπόλοιπα;

Περιμένουν δηλαδή σοβαρά να κόβουν μισθούς... να αυξάνουν τιμές και ΦΠΑ, ... οι έμποροι να βγάζουν 100% επάνω στα είδη αυτά και να παραμείνουν ανοιχτοί και να έχουμε ανάπτυξη;

ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;

265 ευρώ ρε πούστη μου.. ενα ενοίκιο για γκαρσονιέρα σχεδόν, έτσι;

Κρίμα που και ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει μάθει πως να αγοράζει απο το web μπας και γλυτώσει απο τους εδώ αετονύχηδες.

Πως να μην έχουμε πληθωρισμό στο 5,5% μετά;... είναι δυνατόν;

Συγνώμη που σας ζαλίζω, αλλά είμαι σίγουρος οτι όλοι μας με μια τέτοια διαφορά θα αναρρωτιόμασταν τελικά πως πραγματικά περιμένουν να επιβιώσουν; Ξέρω πως η αγορά επιβιώνει με τον νόμο προσφοράς ζήτησης.. .όποιος δίνει την μειοδοσία, επιβιώνει..

Κάτι που και το κράτος έχει αντιληφθεί και προσπαθεί τώρα να κάνει οτι μπορεί για να τα φέρει στα ίσα, αφού έχει φορτώσει τα πάντα και έχει κόψει απο όλους... Αυτοί δεν μπορούν να το καταλάβουν πως οι καιροί που είχαν κέρδος 100% δεν υπάρχουν πια;...

Gandalf

Παιζει πολυ μαιμου στο ebay.
Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι μαιμου εκτος και αν ειναι κανενα Rolex και οταν το ανοιξεις γραφει μεσα China.

Γενικο Παραδειγμα
Μια εταιρια ρουχων "Αμπερκρομπι" πουλαει ΜΟΝΟ μεσω της σελλιδας της και των 2 μαγαζιων που υπαρχουν σε ολο τον κοσμο,Καλιφορνια και Λονδινο....το ebay ειναι γεματο ρουχα αυτης της εταιριας και μιλαμε για τιμες 2 κ 3 φορες κατω ακομα και της προσφορας που κανει το εν λογω μαγαζι....
Πες μου πως γινεται???
Αφου αν αγορασεις απο το μαγαζι που ειναι η μονη "πηγη" η τιμη θα ειναι διπλασια πως καποιος τα πουλαει 2 κ 3 φορες κατω??

vagtav
15/08/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Οσοι δεν εχουν ή δεν ειχαν οι ιδιοι καποιο καταστημα ποτε ας μην εκφερουν γνωμη καλυτερα....
....


:nono: :nono: :nono:

Gandalf dr685sm
15/08/2010, 11:44
Xrider... όντως παίζει πολύ μαϊμού, ειδικά αν είναι αγορά απο Κίνα κτλ... αλλά σε όσα αντικείμενα έχω πάρει απο εκεί , μια χαρά ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΑ ΗΤΑΝ...

π.χ. Blackberry 9500 storm (κινητό) με όλα τα συμπράκαλα του σε ζελατίνες κιόλας, ήρθε με 150 ευρώ όταν είχε εδω πέρα 400 ευρώ!!!!

Οπότε σου λέω οτι ναι μεν παίζουν μαϊμούδες, αλλά μην το έχουμε σαν δικαιολογία για τα εδώ απίθανα που συμβαίνουν... άλλωστε μαϊμούδες έχει και στην εδώ αγορά και πολλές φορές ακόμα και σε τρόφιμα.

Gandalf

Xrider
15/08/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Xrider... όντως παίζει πολύ μαϊμού, ειδικά αν είναι αγορά απο Κίνα κτλ... αλλά σε όσα αντικείμενα έχω πάρει απο εκεί , μια χαρά ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΑ ΗΤΑΝ...

π.χ. Blackberry 9500 storm (κινητό) με όλα τα συμπράκαλα του σε ζελατίνες κιόλας, ήρθε με 150 ευρώ όταν είχε εδω πέρα 400 ευρώ!!!!

Οπότε σου λέω οτι ναι μεν παίζουν μαϊμούδες, αλλά μην το έχουμε σαν δικαιολογία για τα εδώ απίθανα που συμβαίνουν... άλλωστε μαϊμούδες έχει και στην εδώ αγορά και πολλές φορές ακόμα και σε τρόφιμα.

Gandalf
Καλα για Ελλαδα δεν το συζηταω....πανε με ενα κομματι να βγαλουν τα λεφτα ολης της χρονιας.

Πριν λιγο καιρο κοιταγα για ενα κρανος και μου το εδινε ο αλλος 150ευρω παραπανω αποτι να το επαιρνα απο μαγαζι στην Ιταλια...ημουν σε σκεψη να του πω,ρε φιλε θες να σου φερω εγω το κρανος και να στο δωσω 50ευρω λιγοτερα απο αυτα που ζητας (θα εβγαζα 100ευρια στο κρανος)...
:p

Man7
16/08/2010, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Δεν γινεται να εξηγηθουν απο εδω καποια πραγματα,βασικα ουτε απο κοντα μπορεις να καταλαβεις και πολλα... Πρεπει να κανει το ιδιο το ατομο την κινηση να ανοιξει μαγαζι για να τα δει απο μεσα.
Παντος πιστεψε με,κι εγω μαγαζι εχω και πολλες παρεες μου επισης,τραγικα δυσκολα τα πραγματα και δεν μιλαω για τωρα,απο παντα.

Δηλαδή δεν μπορείς να αναφερθείς σε ένα προϊόν που κάνει π.χ. 1 ευρώ στην πηγή του και φτάνει σε μένα 10 και να μου εξηγήσεις πού πάνε τα 9; Πώς τον φραπέ που έχει κόστος 20 λεπτά εγώ καλούμαι να τον πληρώσω 5 ευρώ; Διάβασε τί λέω παραπάνω, το κείμενό μου έχει πολύ συγκεκριμένο μήκος κύμματος...
Τέλος (1) η περηφάνια μου και ο εγωισμός μου δεν μου επιτρέπουν να δεχθώ αμαχητί ότι υπάρχουν έννοιες που μπορεί να ξέρεις εσύ που είσαι μέσα στο εμπόριο και δεν μπορώ να καταλάβω εγώ που είμαι απ'έξω (...και δεν είμαι και τελείως απ'έξω, είμαι ο τελευταίος κρίκος της αλυσσίδας...) Οπότε, κάνε σε παρακαλώ μια προσπάθεια. Θα προσπαθήσω να καταλάβω. Αλήθεια...
(2) Δεν μπορείς - δεν σου το επιτρέπω - να μου λες αφού δεν τα ξέρεις από μέσα, μη μιλάς (αλλά σκάσε και πλήρωνε). Όσο δεν υπάρχει αντίλογος, διατηρώ το δικαίωμα να λέω ό,τι θέλω, όπως και όποτε το θέλω. Και να ενεργώ αναλόγως. Αν μου εξηγήσεις/αναλύσεις και προσδιορίσουμε το πρόβλημα τότε κέρδος θα έχεις κι εσύ.

ΔΙΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ !!!

Μ.

Xrider
16/08/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Δηλαδή δεν μπορείς να αναφερθείς σε ένα προϊόν που κάνει π.χ. 1 ευρώ στην πηγή του και φτάνει σε μένα 10 και να μου εξηγήσεις πού πάνε τα 9; Πώς τον φραπέ που έχει κόστος 20 λεπτά εγώ καλούμαι να τον πληρώσω 5 ευρώ; Διάβασε τί λέω παραπάνω, το κείμενό μου έχει πολύ συγκεκριμένο μήκος κύμματος...
Τέλος (1) η περηφάνια μου και ο εγωισμός μου δεν μου επιτρέπουν να δεχθώ αμαχητί ότι υπάρχουν έννοιες που μπορεί να ξέρεις εσύ που είσαι μέσα στο εμπόριο και δεν μπορώ να καταλάβω εγώ που είμαι απ'έξω (...και δεν είμαι και τελείως απ'έξω, είμαι ο τελευταίος κρίκος της αλυσσίδας...) Οπότε, κάνε σε παρακαλώ μια προσπάθεια. Θα προσπαθήσω να καταλάβω. Αλήθεια...
(2) Δεν μπορείς - δεν σου το επιτρέπω - να μου λες αφού δεν τα ξέρεις από μέσα, μη μιλάς (αλλά σκάσε και πλήρωνε). Όσο δεν υπάρχει αντίλογος, διατηρώ το δικαίωμα να λέω ό,τι θέλω, όπως και όποτε το θέλω. Και να ενεργώ αναλόγως. Αν μου εξηγήσεις/αναλύσεις και προσδιορίσουμε το πρόβλημα τότε κέρδος θα έχεις κι εσύ.
παπ
ΔΙΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ !!!

Μ.

Δεν ειχα ποτε μαγαζι αλλα ορισμενα πραγματα ειναι αυτονοητα.
Οταν παιρνεις μια φραπα,πληρωνεις,τον καφε,την ζαχαρη,το νερο,τον σερβιτορο που σε σερβιρει,το ενοικιο του μαγαζιου,τα δημοτικα τελη,τα ρευματα,το ΦΠΑ και αλλα...
Στην Ιταλια εχει 1 ευρω ενας εσπρεσο ομως τον πινεις στο "ποδι" σαν σφηνακι και εφυγες...αν καθησεις σε τραπεζι γινεται 2ευρια και 0.50-1 ευρω το ποτηρακι του νερου,αν κανεις οτι καθεσαι για ωρα μονο με αυτα...ερχεται ο σερβιτορος σου παιρνει τον καφε και το νερο που ηπιες και με πλαγιο τροπο εννοει η παρε κατι ακομα η σηκω φυγε...γιατι αν ο καθενας του κατσει με 2 ευρω σε καθε τραπεζι για 1-2 ωρες...το μαγαζι φαληρισε...ειναι αυτο που λενε ο χρονος ειναι χρημα!!
Αυτο φανταζομαι οτι ισχυει και σε αλλα μαγαζια.

Οταν καποιος πουλαει απο το ιντερνετ δεν εχει τιποτα απο τα παραπανω να πληρωσει!!

guzzistas
16/08/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider


Οταν καποιος πουλαει απο το ιντερνετ δεν εχει τιποτα απο τα παραπανω να πληρωσει!!

Μην το λες... δεν ισχύει αυτό... και ΟΑΕΕ θα πληρώσεις και Φπα και λογιστή και όλα... αλλιώς είσαι παράνομος.

Xrider
16/08/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Μην το λες... δεν ισχύει αυτό... και ΟΑΕΕ θα πληρώσεις και Φπα και λογιστή και όλα... αλλιώς είσαι παράνομος.

Μεσω ebay σιγουρα δεν πληρωνεις τιποτα εκτος απο αυτα που σου κραταει το ebay.
Απο σελλιδα που ειναι μονο ψηφιακο μαγαζι δεν ξερω τι πληρωνεις και τι οχι.

Gandalf dr685sm
16/08/2010, 09:22
προς διευκρίνηση και το ανέφερα και πριν... τα μαγαζιά που πήρα έχουν και κανονική έδρα/βιτρίνα και αποθήκη, απλά έχουν και online σελίδες όπως και αρκετά πλέον στην Ελλάδα.

Μην ψάχνουμε δικαιολογίες.

Gandalf

Xrider
16/08/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
προς διευκρίνηση και το ανέφερα και πριν... τα μαγαζιά που πήρα έχουν και κανονική έδρα/βιτρίνα και αποθήκη, απλά έχουν και online σελίδες όπως και αρκετά πλέον στην Ελλάδα.

Μην ψάχνουμε δικαιολογίες.

Gandalf
Gandalf

ειναι πολλα που "παιζουν" στην μεση οπως το ΦΠΑ...στην Αγγλια ηταν 17%,σε αλλες χωρες λιγοτερο,σε αλλες καθολου,στην Ελλαδαρα 23% για να γουσταρουμε :mad: ...εχω "ακρη" -μαγαζι απο το Σαν Μαρινο που δεν εχουν καθολου φορο- για κολωνιες & γιαλια ηλιου...π.χ αρωμα σε ιταλικα μαγαζια των 70 ευρω απο εκει το πηρα αν θυμαμαι καλα 30ευρω -υπαρχει το μαγαζι,με βιτρινα και αποθηκα αλλα ειναι αφορολογητα-

Οπως και να το κανουμε απο το νετ εχει καποιος μια πολυ πιο επισκεψιμη βιτρινα αποτι να ειχε το μαγαζι στην ερμου και μαλλον ΚΑΙ γιαυτο μπορει να πουλαει φτηνοτερα γιατι πουλαει περισσοτερο..