PDA

View Full Version : Yποψία προβλήματος (τροφοδοσία βενζίνης)



Operater
12/08/2010, 04:21
Ζητώ συγνώμη, δεν βρίσκω καλύτερο τίτλο... :(

Πριν λίγες μέρες, έκανα την ανδραγαθία και έκαψα τη τρόμπα βενζίνης.
Δεν σας λέω πως, είναι μυστικό! :lol:
Αλλάχτηκε λοιπόν η τρόμπα, μαζί με τα μπουζί (που επίσης βραχυκύκλωσα....)

Όλα καλά, φούλαρα, μηδένισα και το tripmaster και έφυγα κονιόρδος.
Χτες λοιπόν, ξεκινάω για Ωροπό, και εκεί στις στροφές,
και ενώ το trip έγραφε ότι έχω κάνει 110 χλμ, η αφρικάνα αρχίζει και γονατίζει
όπως ακριβώς κάνει όταν δεν υπάρχει καθόλου βενζίνη!!!
Σταματάω, γυρνάω σε ρεζέρβα, περιμένω λιγάκι, και ξαναπήρε μπρος!
Πάω στο πλησιέστερο βενζινάδικο και με έκπληξή μου, παίρνει μόλις 8 λίτρα!

Έχω αγχωθεί ιδιαίτερα γιατί αύριο πρωί-πρωί πρέπει να πάω Όλυμπο
και με προβληματίζει αυτό το γεγονός. Σκέφτομαι σήμερα να ξανακάνω 110 χλμ μπας και το ξανακάνει!

Τι λέτε να συμβαίνει? Μήπως απλά ήταν η βενζίνη περίεργη και πήρε κανένα σκουπιδάκι?
Γιατί μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι μόλις γυρισα ρεζέρβα, ξαναπήρε.

H ΑΤ μου είναι του '97. Όπως αυτή. (http://www.motorbikes.be/en/Honda_XRV_750_Africa_twin_1997.aspx)

Αυτά! Την βοήθειά σας παρακαλώ... :)

xristoforos
12/08/2010, 14:42
μαζί με την τρόμπα αλλάχτηκε και το φίλτρο βενζίνης ( μήπως έχει μπουκώσει ) ? όταν είχα κάψει την δική μου είχε πιάσει ‘’ τσιμέντο ‘’ εκεί μέσα .
όταν ο δείκτης είναι στο ον και απλά δουλεύει , αν ακουμπήσεις το δάχτυλο στη τρόμπα νιώθεις ένα ‘’ τικ ‘’ που κάνει και τραβάει ?

Anritsu
12/08/2010, 16:56
Η τρόμπα ειναι καινούρια χονδα , αφτερμαρκετ η μεταχειρισμένη ?Αν μεταχειρισμένη ενδέχεται να ατύχησες Γενικότερα αυτές οι Μιτσουμπα που φοράγανε και τα BROS και πιστεύω και οι ΑΤ το είχανε ένα θέμα . Στα 2 Bros που περάσανε απο χέρια μου όλο και κάποιες φορες είχε σταματήσει η τρόμπα . Ενάς πρακτικός τρόπος να δεις εάν δουλεύει είναι να την πιάσεις στο χέρι σου . Θα νιώσεις τον παλμό .

Υπάρχει και ένα άλλο κόλπο αν θες να ασχοληθείς βέβαια . Τουλάχιστον στο BROS , η τρομπα έσπρωχνε το καύσιμο που υψομετρικά ήταν πιο χαμηλά απο τα καρμπιρατέρ (τον πατο δηλαδή του ρεζερβουαρ) . Αν και στο ΤΑ τα καρμπυρατερ ειναι πιο χαμήλα απο το μίσο περιπου ντεπόζιτο μπορεις πρόχειρα να φτιάξεις ένα ενα σωληνάκι και να τροφοδοτήσεις κατευθείαν τα καρμπιρατέρ χωρις τρόμπα και φίλτρο . Δεν σου λέω να το δουλευέις μόνιμα έτσι , απλά έχε το κομμένο μαζί σου , και αν για κάποιο λόγο η τρόμπα σε αφήσει το βάζεις και έφυγες . Φυσικά αυτό προϋποθέτει να έχει το ντεπόζιτο στάθμη πάντα από το ύψος των καρμπυρατερ . Πραγμα πιο έυκολο απο το να ψάχνεις τρόμπα στην μέση του πουθενά



:wave2:

vaska
12/08/2010, 17:47
Πιθανά δεν δουλεύει η τρόμπα σου. Όπως είπε και ο από πάνω η τρόμπα στο ΑΤ δίνει ικανή πίεση ώστε να φτάσει το καύσιμο στα καρμπς. Όσο είχες στάθμη στο ντεπόζιτο την δουλειά αυτή την έκανε η βαρύτητα. Όταν έπεσε η στάθμη και η τρόμπα έπρεπε να αναλάβει να σηκώσει το καύσιμο ....... κοκομπλόκο. Γυρίζοντας σε ρεζέρβα αύξησες την υδροστατική πίεση λόγω διαφοράς ύψους της οπής του κανονικού ρεζερβουάρ και της ρεζέρβας κι έτσι πάλι ανέλαβε η βαρύτητα.

Πιθανολογώ τώρα αλλά μάλλον δεν είμαι μακριά από την πραγματικότητα.

Υ.Γ.

Πως μου αρέσω όταν με πιάνει το επιστημονικό μου δεν λέγεται..


Πάντως σοβαρά ξανατσεκάρισε αν δουλεύει η τρόμπα που τοποθέτησες.

:wave2: :beer:

Operater
12/08/2010, 20:32
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Σήμερα προσπάθησα να το δοκιμάσω και πάλι,
να φτάσω δηλαδή στα 110 χλμ, αλλά έπαθα άλλη ζημιά...
Άδειασε η μπαταρία! Από το πουθενά..

Λέτε να έχουν κάποια σχέση αυτές οι ζημιές μεταξύ των...?

Η τρόμπα δεν είναι χοντίσια, είναι καινούρια μιτσούμπα.

chr1s_86
12/08/2010, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
...
Άδειασε η μπαταρία! Από το πουθενά..


:sick: :sick: :sick: ανορθωτής έχει αλλαχτεί;

vaska
13/08/2010, 00:51
Αν δεν είχε έρθει η ώρα της μπαταρίας και από τα συμφραζόμενα μου μυρίζει βραχυκυκλωματάκι στον κλάδο τροφοδοσίας. Ένα σχετικά εύκολο τεστάκι για να καταλάβεις τι παίζει αν δεν έχει κάψει ασφάλεια, είναι το εξής: Με ανοιχτή ασφαλειοθήκη βάλε το μηχανάκι μπρος και ακούμπα το δάχτυλό σου στην ασφάλεια που είναι υπεύθυνη για την τρόμπα. Αν μετά από λίγο δεν μπορείς να κρατήσεις το δάχτυλο επάνω στην ασφάλεια από την θερμοκρασία, κάπου έχεις διαρροή ή γενικότερα κάτι δεν πάει καλά με το κύκλωμα της τρόμπας. Κανονικά σε ταμπελάκι επάνω στην τρόμπα υπάρχουν γραμμένα τα βόλτ λειτουργίας και η κατανάλωση σε βατ. Μήπως η τρόμπα είναι ελαττωματική και κάνει εσωτερικά βραχυκύκλωμα ή έχει διαρροές?

Σε κάθε περίπτωση ένας καλός ηλεκτρολόγος θα σου μετρήσει τα στοιχεία του κυκλώματος και θα σου δώσει λύση.

:wave2: :wave2: