PDA

View Full Version : μονοκυλινδρα σε ταξιδι (?)



Kalopaido3
13/08/2010, 18:08
Καλησπερα και παλι,
εν αναμονη λοιπον για να βγαλω το διπλωμα, προβληματιζομαι καθε μερα και περισσοτερο για το νεο μου μοτο...
ΟΧΙ αλλο ραδιοαρβηλα, παρακαλω τα τσακαλια του φορουμ να με βοηθησουν!!!
Γιατι ΔΕΝ μπορω να ταξιδεψω με μονοκυλιδρο? Τι εννοω... κατι περισσοτερο απο το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες? :mad:
Δλδ να μου πει ενας, κουμπαρε, οχι ή πχ σε διαδρομες μεχρι τοσα χλμ εισαι κομπλε ή αλλιως πρεπει να κανεις στασεις πχ ή κατι τετοιο.. πρακτικα πραγματα
ΤΙ ακριβως παιζει (με κινητηρα αρχικα, ανεση βλεπω..) ?
Τα φωτα σας παρακαλω στον νεοπα καποια μερα θα σας παραδεχτω.. για το γαμωτο δλδ.
δλδ τι διαδρομες (σε ασφαλτο) θα μπορουσα να κανω με ενα xt660r?
εχω αγωνια
εχω αγωνια
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ευχαριστω πολυυυ :wave2:

gmitsiakis
13/08/2010, 18:18
απλα θα σου πω οτι το προηγουμενο μου μηχανακι ηταν ενα Honda Dominator 650 και οτι με αυτο οργωσα την Ελλαδα.
Καστορια
Πατρα
Αθηνα 3 φορες
Γρεβενα συνεχεια τερμα γκαζι.

το ορμητηριο ηταν η Καρδιτσα

περα απο τη σελα του που και στο XT660 ειναι καπως σκληρη δεν αντιμετωπισα καποιο ιδιαιτερο προβλημα περα απο το ελαφρυ μουδιασμα στα χερια λογω των κραδασμων.

βεβαια μιλαμε για μηχανακι 15ετιας και οχι ενα συγχρονο υγροψυκτο μονοκιλυνδρο καθως ηταν αεροψυκτο.

σταση για 350 χλμ εκανα μονο μια στον παλιο Λεβεντη για την Αθηνα και μετα 2 στασεις για βενζινη.

το 2006 εκαψε 18? βενζινη και σχεδον 20lt με το γκαζι συνεχεια στα 140-130.

nic mor
13/08/2010, 18:32
μπορεις να κανεις τα παντα με το χτ!!
και με οποιαδηποτε αλλη μονοκυλινδρη μοτο,
απλα δεν θα εχεις την ανεση που θα εχεις,με αλλη μηχανη
και σε θεμα σταθεροτητας και σε θεμα κραδασμων και σε
θεμα μεγαλων ταχυτητων (μιλαω για πανω απο 150 σταθερα)

και ολα αυτα εχουν να κανουν και με το τι σοι οδηγος εισαι,
υπαρχουν οδηγοι που για να πανε χαλκιδα κανουν και σταση
για τσιγαρο και ας οδηγουν bmw πχ και αλλοι που θα πανε
σερι αθηνα αλεξανδρουπολη με ss !

απλα η γενικη αποψη ειναι οτι για πιο ταξιδιαρικες καταστασεις
θες κατι σε 2κυλινδρο υδροψυκτο και απο 600cc και πανω!!
αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!

ο συμφορουμιτης στο παρακατω ποστ εκανε ταξιδακι με
cbf 125 !!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105878
και ενας αλλος πιο παλια πηγε ινδια με xr250!!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38448
αρα τα παντα γινονται :wave2: :wave2:

Kalopaido3
13/08/2010, 18:34
ευχαριστω :)
Εγω το θελω να γυριζω παντου και μια φορα το χρονο να την κανω προς ευρωπη μερια αν ολα πανε καλα στα οικονομικα και υγεια κ τα παντα.. θελω ΒΟΛΤΕΣ παντου που δεν εχω παει... και η μεγαλη μου αγαπη ειναι τα μονοκυλινδρα... κραταω πολλες επιφυλαξεις :( Τη μηχανη θα την κρατησω 3 χρονια το λιγοτερο, και με λιιιγα χρηματα, ισα ισα οτι χρειαζεται στα σερβισ του.. Οποτε ΠΡΕΠΕΙ να κανω την καλυτερη επιλογη :confused:

AUFGEBRACHT
13/08/2010, 18:36
Ρε μάστορα, μην ακούς τί σου λένε...Εδώ το 50 και το 60 φεύγσνε οι μπαρμπάδες με τις βέσπες και τις Ζούνταπ και πηγαίνανε να δούνε τον αδερφό τους στη Γερμανία που ήταν μετανάστης...
Άμα έχεις όρεξη και με ποδήλατο πας, αρκεί να το λέει η ψυχή σου.
Εγώ έχω ένα μονοκύλινδρο F650GS και ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙΑ μια χαρά, τουριστικές καταβολές έχει η μονοκύλινδρη μπέμπα, βούτυρο στο ψωμί της είναι τα ταξίδια...Υποτίθεται ότι τα μονοκύλινδρα -ελέω ενός και μόνο κυλίνδρου- έχουν πολλούς κραδασμούς και ανεβάζουν θερμοκρασία. Παλιά ναι, μπορεί να ανέβαινες σε ΧΤ500 και μετά από 200χλμ κατέβαινες και νόμιζαν ότι σε έπιασε επιληπτική κρίση από τους κραδαμούς, αυτό πλέον ΔΕΝ ισχύει σε σύγχρονους μονοκύλινδρους κινητήρες. Δεν υπάρχει μοτοσυκλέτα χωρίς κραδασμούς, ναι, στα μονοκύλινδρα γίνονται περισσότερο αντιληπτοί αλλά όχι ενοχλητικοί ή αφόρητοι. Δεν διαφωνώ ότι με παραπάνω κυλίνδρους θα πας πιο άνετα ίσως, ο κινητήρας θα ζοριστεί λιγότερο, αλλά ο αφορισμός ότι με μονοκύλινδρο ΔΕΝ μπορείς να ταξιδέψεις όπως χαρακτηριστικά γράφεις, είναι το λιγότερο αστείος. Σέλα αρχοντική, αρκετό αφρώδες και καλής ποιότητας, κινητήρας δοκιμασμένος και διαμάντι, δεν κάνει ταξίδι; Έχω κάνει δικάβαλος και με μπαγκάζια Κόρινθος- Σπάρτη χωρίς στάση ας πούμε...γιατί ρωτάς λόγω απειρίας μέχρι πόσα χλμ κάνεις κομπλέ. Όσα αντέχει ο κώλος σου ανεξάρτητα από πόσους κυλίνδρους έχεις κάτω από τα πόδια σου. Ρωτάς τί ασφάλτινες διαδρομές μπορείς να κάνεις με ένα μονοκύλινδρο...θες απάντηση;;;;
Καλλιτέχνη, πάρε σφυρί και κάρφωσέ το καλά στο μυαλό σου, μια χαρά ταξίδι κάνουν τα μονοκύλινδρα, άσε τους άλλους να λένε παπαριές...κάποιοι έχουν κάνει το γύρο του κόσμου με δαύτα, μπες στα ταξιδιωτικά εδώ, ο Ηλίας με ένα 250ρι πήγε εκεί που οι άλλοι δεν ξέρουν ότι υπάρχει στο χάρτι. Τελεία και παύλα!

:wave2: :wave2: :wave2:

vaska
13/08/2010, 18:56
Το 1987 πήγα οδικώς με DR 250 στην Αυστρία. Πριν ξεκινήσω από Πάτρα τα μαστόρια στην αντιπροσωπεία της SUZUKI με ρώταγαν πόσες ηλεκτρονικές θα πάρω μαζί μου και γέλαγαν. Ήμουν 20 χρονών και τους έγραψα όλους στα νεφρά μου και ξεκίνησα. Αν εξαιρέσεις ότι λόγω μικρής ταχύτητας (περίπου 120 χμω) και μεγάλης απόστασης τραγούδησα για συντροφιά όλα τα τραγούδια που ήξερα, όλα καλά. Στάσεις μόνο για ανεφοδιασμό και όταν πιάνονταν ο πισινός μου. Δυό χρόνια μετά το ξαναέκανα με ΧΤ 500 (την σταγόνα) ασημί μαύρο για όσους θυμούνται. Είπα λιγότερα τραγούδια λόγω μεγαλύτερης τελικής ταχύτητας αλλά και πήγα κι εγύρισα οκ. Ένα χρόνο μετά γύρισα με ΧΤ 550 όλη τα ευρωπαϊκά παράλια έφτασα μέχρι Πορτογαλία. Τότε είχα και παρέα χα χα χα .

:beer: :beer:

Kalopaido3
13/08/2010, 19:25
:wave2:

arxaios
13/08/2010, 19:38
Πόσων χρονών είσαι ;;;

Αν είσαι 20-28 πας παντού !!!
:wave2:

Στα 44 που είμαι εγώ θες πιό πολλές ανέσεις ......... μεγαλύτερες ΜΩΤ, πιό μαλακιά σέλλα, λιγότερους κραδασμούς κ.λ.π.

Έχει να κάνει και η φυσική σου κατάσταση όπως και το πόσες ώρες αντέχεις στη σέλλα ..........

Σίγουρα το ΧΤΧ θέλει περισσότερες στάσεις για ξεκούραση και δική σου και δική του σε σχέση με ένα τετρακύλινδρο !!!

:wave2: :wave2: :wave2:

imitrelos
13/08/2010, 19:54
πάς πάντου όλα πάνε......:D με ανάλογες υποχωρήσεις
(δέν λέει ακόμα και σε καινούριο μονοκύλινδρο να πηγαίνεις 300 χλμ με μ.ω πάνω από 150 .....το λιώνεις

αα ένα σου λέω έχω κάνει αθήνα- θεσσαλονικη με glx

και καβάλα - καστοριά με δίχρονο 125 :D

Bowleno
13/08/2010, 20:00
πάρε ενα pegaso strada και θα με θυμηθείς (αν δεν έχεις παρει ακόμα το ΧΤ) ίδιος κινητήρας πολύυυυυ καλύτερο στήσιμο για ταξίδι, κρατάει 140-150 άνετα χωρίς να κουνάει (σε αυτά τα χλμ το ΧΤ πάει βάρκα γιαλό)
έχω κάνει αθήνα-Λαμία με αυτό με μία μόνο στάση για βενζίνη

μην μασάς, όπως είπαν τα παιδιά πιό πάνω, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα!

(και για να προλάβω τους κακεντρεχείς, όχι, ΔΕΝ τα παίρνω από την aprilia) :lol:

Kalopaido3
13/08/2010, 20:13
ευχαριστω παιδια :D
ειμαι αναμεσα σε xtr, xtz, cbf600, vstrom, gsx650f, er6n..
δε ξερω και με τα τεκμηρια τι παιζει γμτ..
για καιvουρια παvτα μιλαω.... χμμμμ :rolleyes:

gmitsiakis
13/08/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
ευχαριστω παιδια :D
ειμαι αναμεσα σε xtr, xtz, cbf600, vstrom, gsx650f, er6n..
δε ξερω και με τα τεκμηρια τι παιζει γμτ..
για καιvουρια παvτα μιλαω.... χμμμμ :rolleyes:

vstrom και tdm οχι!!! εχει βρωμισει ο τοπος και σου το λεει tdmας αυτο.

για μενα GSX650F.

και το CBF600 καλο απλα το GSX650F ειναι πιο ντιζαινατο και με full fairing

daz
13/08/2010, 20:41
Φίλε μου πηγαινοέρχομαι συνέχεια Θεσσαλονίκη-Πελλοπόνησο με Xtz660. Την μία μέρα μπορεί να είμαι Μάνη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=107886&perpage=15&pagenumber=2) και την επόμενη Θεσσαλονίκη. Και εξωτερικό έχω ταξιδέψει, με συνεπιβάτη μάλιστα. Τα περισσότερα χλμ που έχω καλύψει σε μία μέρα περίπου 900.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις περισσότερο δεν είναι ο κινητήρας αλλά η σέλα και η κάλυψη απ' τον αέρα. Αυτά θα σε κουράσουν. Η μηχανή δεν θα πάθει τίποτα, αντέχει περισσότερο από σένα. Οποιαδήποτε μηχανή σαν το Tenere και το Dakar αντέχει περισσότερο από σένα σε θέμα κινητήρα. Το xt έχει τον ίδιο κινητήρα με το Tenere. Ίδια πρωτεύουσα και δευτερεύουσα μετάδοση και περίπου ίδιους ίππους. Η διαφορά τους είναι μόνο στην χαρτογράφηση, φίλτρο και εξάτμιση.


Αλήθεια γιατί δεν παίρνεις το Tenere ή το Dakar? Σε ταξίδια είναι σαφώς καλύτερα με μεγαλύτερη αυτονομία ενώ για κάθε μέρα δεν υστερούν σημαντικά απ' τα on-off χωρίς σταθερό φαίρινγκ. Αν έλεγες πως θες να πάρεις το xtx θα το καταλάβαινα, αλλά απ' το xtr νομίζω πως έχουν περισσότερα θετικά αφού εκτός από την καθημερινή σου μετακίνηση έχεις βάλει στο πρόγραμμα και τα μεγάλα ταξίδια!

edit. Δεν είχα δει τα τελευταία σχόλια οπότε παρέβλεψε την τελευταία παράγραφο. Το πήγες αλλού. Νόμιζα πως ήθελες μονοκύλινδρο. :wave2:

arxaios
13/08/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
ευχαριστω παιδια :D
ειμαι αναμεσα σε xtr, xtz, cbf600, vstrom, gsx650f, er6n..
δε ξερω και με τα τεκμηρια τι παιζει γμτ..
για καιvουρια παvτα μιλαω.... χμμμμ :rolleyes:

Aν σε ενδιαφέρουν ασφάλτινα ταξίδια τότε cbf ή gsx αν θες να πας και σε κανένα βατό (Βατό λέμε) χωματόδρομο ........ τότε Vstrom ........... !!!

Xlitos
13/08/2010, 20:59
προσωπικά τα καλύτερα ταξίδια τα χω κανει με άβολο μονοκύλινδρο.Ηταν ας πούμε τα πιο περιπετειώδη....πιο ''ηρωϊκα''.... :) με τα τετρακύλινδρα δε το ευχαριστιέμαι τόσο.

σίγουρα παίζει ρόλο και η ηλικια που αναφερθηκε παραπάνω.

arxaios
13/08/2010, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
προσωπικά τα καλύτερα ταξίδια τα χω κανει με άβολο μονοκύλινδρο.Ηταν ας πούμε τα πιο περιπετειώδη....πιο ''ηρωϊκα''.... :) με τα τετρακύλινδρα δε το ευχαριστιέμαι τόσο.

σίγουρα παίζει ρόλο και η ηλικια που αναφερθηκε παραπάνω.

Συμφωνώ απολύτως .......... αρκεί ο κ@λος σου να αντέχει .......... και όπου να ΄ναι πας !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Shaolin Monk
13/08/2010, 21:02
Η πιο καλη αγορα αυτη την περιοδο για τη χρηση που θελεις ειναι το Bandit 650.

daz
13/08/2010, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
ευχαριστω παιδια :D
ειμαι αναμεσα σε xtr, xtz, cbf600, vstrom, gsx650f, er6n..
δε ξερω και με τα τεκμηρια τι παιζει γμτ..
για καιvουρια παvτα μιλαω.... χμμμμ :rolleyes:

Όλα μπορούν να κάνουν αυτό που θες. (Καθημερινή μετακίνηση, βόλτες, ταξίδια μια φορά το χρόνο)
Το xtr υπολείπεται σημαντικά έναντι των υπολοίπων στα ταξίδια.
Από 'κει και πέρα με το καθένα θα αναγκαστείς να συμβιβαστείς με διαφορετικά πράγματα.

Kalopaido3
13/08/2010, 21:46
:D
στα 20 ειμαι παιδια..
βασικα δεν εχω μπει ΠΟΤΕ σε χωμα... και δεν εχω ασχολιθει ουτε καν ξερω ας πουμε που μπορω να βολταρω μακρινες διαδρομες σε χωμα... αλλα φαινεται πολυ μπομπε το χωμα :cool: ε και το βλεπω πιο πολυ γαματο να μη κολωνει πουθενα το μοτορι :smokin:
απο κει και επειτα, το xtr μου αρεσει πιο πολυ απο τα υπολοιπα μονοκυλιδρα λογο της σελαρας του -σε σχεση με τα αλλα- αλλα και λογο του οτι η γιαμαχα ακουγεται πιο αξιοπιστη απο κτμ -αποσο ξερω δηλαδη. μου αρεσει πολυ η fazer επεισης απλως θελει λιγο πιο σκυφτος και εκει υπαρχει θεματακι :nono: και μου φαινεται κ καπως πολυ γρηγορη, οχι οτι δε μπορω να την κανω καλα, δε ξερω κιολας, αλλα για πρωτη μηχανη καλυτερα κατι λιγοτερο δυνατο (?)
τεσπα, για gsx650f το βλεπω πολυ αν ψηθω για 4c
Aλλα, θα ακουστει λιγο γελοιο αλλα βλεπω και το μοτορι απο θεμα ζημιας πχ εγω παω φοιτητης τωρα, αν φαω φετα με το gsxf πχ πως διαολο θα πληρωνω τη ζημια? κ τωρα θα μου πειτε καλα ρε βλαμενο αυτο σκεφτεσαι? σκεφτομαι ΚΑΙ αυτο :lol: -κακα τα ψεματα

arxaios
13/08/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
:D
στα 20 ειμαι παιδια..
βασικα δεν εχω μπει ΠΟΤΕ σε χωμα... και δεν εχω ασχολιθει ουτε καν ξερω ας πουμε που μπορω να βολταρω μακρινες διαδρομες σε χωμα... αλλα φαινεται πολυ μπομπε το χωμα :cool: ε και το βλεπω πιο πολυ γαματο να μη κολωνει πουθενα το μοτορι :smokin:
απο κει και επειτα, το xtr μου αρεσει πιο πολυ απο τα υπολοιπα μονοκυλιδρα λογο της σελαρας του -σε σχεση με τα αλλα- αλλα και λογο του οτι η γιαμαχα ακουγεται πιο αξιοπιστη απο κτμ -αποσο ξερω δηλαδη. μου αρεσει πολυ η fazer επεισης απλως θελει λιγο πιο σκυφτος και εκει υπαρχει θεματακι :nono: και μου φαινεται κ καπως πολυ γρηγορη, οχι οτι δε μπορω να την κανω καλα, δε ξερω κιολας, αλλα για πρωτη μηχανη καλυτερα κατι λιγοτερο δυνατο (?)
τεσπα, για gsx650f το βλεπω πολυ αν ψηθω για 4c
Aλλα, θα ακουστει λιγο γελοιο αλλα βλεπω και το μοτορι απο θεμα ζημιας πχ εγω παω φοιτητης τωρα, αν φαω φετα με το gsxf πχ πως διαολο θα πληρωνω τη ζημια? κ τωρα θα μου πειτε καλα ρε βλαμενο αυτο σκεφτεσαι? σκεφτομαι ΚΑΙ αυτο :lol: -κακα τα ψεματα

Με όποια και να φας χύμα ......... φασκελοκουκούλωστα !!!

Το Fazer (πρώην κάτοχος για 2 χρόνια) είναι καταπληκτικό μηχανάκι ........... αλλά υψηλόστροφο !!!
Κάνει για τα πάντα ........... αλλά με 1 άτομο !!!
Με δύο πρέπει να δουλεύεις ψηλά αλλιώς λόγω περίεργης καμπύλης ροπής και ιπποδύναμης θα νομίζεις ότι καβαλάς 400άρι !!!
Ψηλά όμως ξυρίζει .......... είναι το δυνατότερο από όσα ανέφερες .......
Στις μεσαίες μονός είναι καλό αλλά με δύο άτομα .......... στα έγραψα ήδη και στα ταξίδια δεν μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια με το γκάζι καρυδωμένο .........

:wave2:

arxaios
13/08/2010, 22:25
Νομίζω ότι εξ' ίσου καλή αγορά είναι και το ΥΑΜΑΗΑ XJ DIVERSION με φέρινγκ και ABS ........
Καλύτερο πιστευω από το FAZER για τη χρήση που θες .......
:wave2:

Kalopaido3
13/08/2010, 22:28
το διχρονακι μου καπως ετσι δουλευει.. απο καποιες στροφες κ μετα τα πεταει ολα..
τωρα βεβαια αυτο στροφαρει πριν καν λυγισει ο καρπος :wacko:
καπως ετσι δουλευει να υποθεσω και το fazer? -σε διαφορετικη κλιμακα με τα kmh-
ή ακυρος συλλογισμος?
ευχαριστωωωω :)

arxaios
14/08/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
το διχρονακι μου καπως ετσι δουλευει.. απο καποιες στροφες κ μετα τα πεταει ολα..
τωρα βεβαια αυτο στροφαρει πριν καν λυγισει ο καρπος :wacko:
καπως ετσι δουλευει να υποθεσω και το fazer? -σε διαφορετικη κλιμακα με τα kmh-
ή ακυρος συλλογισμος?
ευχαριστωωωω :)

Το 4χρονο δεν γίνεται 2χρονο, ούτε και το ανάποδο !!!

Κράτα αυτό που σου είπα ........ δικάβαλο σε ταξίδι έχει ένα μικρό θέμα ........... όχι κάτι το τρομερό αλλά καμμιά φορά με κούραζε, ειδικά σε κλειστές διαδρομές ή προσπεράσεις έπρεπε να κατεβάσεις 2 σχέσεις κάτω για να έχεις τη δύναμη που χρειαζόσουν ............ ψηλά ήταν πυραυλάκι !!!
:wave2:

daz
14/08/2010, 08:11
Φίλε για την πόλη θέλεις ομοιογένεια στην απόδοση, μικρό όγκο, ψηλό τιμόνι, μεγάλο κόψιμο, χαμηλή κατανάλωση.

Στο ταξίδι, καλή προστασία απ' τον αέρα, άνετη σέλα, μεγάλη αυτονομία, χώρους για αποσκευές, χώρους για αποσκευές και δεύτερο άτομο.

Σαν φοιτητής, φθηνή συντήρηση, φθηνά ανταλλακτικά.


Κατά τη γνώμη μου τα μηχανάκια που ταιριάζουν καλύτερα στις ανάγκες σου είναι Τενερε για μονοκύλιδρο και Versys για δικύλινδρο. Ίσως και το Transalpακι. Το Versys ίσως ζοριστείς, λίγο περισσότερο απ' τα υπόλοιπα, για να το πουλήσεις μετά.
Το Fazer δεν κάνει κατά τη γνώμη μου λόγο κινητήρα. Ο arxaios τα είπε πολύ καλά. Δεν σου χρειάζεται υστερικός κινητήρας. Ομοιογένεια είναι αυτό που θέλεις απ' την πρώτη σου μηχανή και ελαστικό κινητήρα για χρήση μέσα στην πόλη.
Το Vstrom πάλι όχι. Για ένα μεγάλο ταξίδι το χρόνο δεν αξίζει να κουβαλάς κάθε μέρα τόσο όγκο και βάρος και άθλια φρένα.
Gsxf, cbf, er6n, diversion κτλ τα αφήνω σε άλλους που τα γνωρίζουν καλύτερα καθότι απ' αυτά τα 4 μόνο το bandit γνωρίζω λιγουλάκι.
Όπως και να έχει πάντως αυτό που θα επιλέξεις πρέπει να σου αρέσει και να το έχεις οδηγήσει πριν το πάρεις.

Το χαμηλότερο κόστος πτώσης το έχει το Tenere. Σε χαζοπτώσεις δεν πληρώνεις τίποτα. Σε πτώσεις με πολύ λίγα χλμ πληρώνεις από τίποτα μέχρι 20 ευρώ για να αντικαταστάσεις τα προστατευτικά του ρεζερβουάρ.
Για τα υπόλοιπα υπάρχουν μανιτάρια που κάνουν πολύ καλή δουλειά σε χαζοπτώσεις.

prismagr
18/04/2011, 00:41
Καλησπερα φιλε
πιο πολυ ρολο παιζει η ορεξη και η διαθεση, μια χαρα ειναι τα μονοκυλινδρα, ειμαι 55 και ι γυναικα μου 50 και πηγαμε το καλοκαιρι που μας περασε Ιαπωνια με ενα 650 Φαντουρο του 97. Εχω και ενα 1200 GT, αλλα τελικα καλυτερα που πηγαμε με το 650. Ενα καταπλικτικο μηχανακι, δεν σπαει δεν χαλαει, μονο κανενα ανορθωτη καιει:) Ετσι ταξιδευε το 650.

prismagr
18/04/2011, 00:50
[Προσπαθω να βαλω και μια φοτο απο το μιχανακι , αλλα δεν μπορω:evil:

daz
18/04/2011, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από prismagr
Καλησπερα φιλε
πιο πολυ ρολο παιζει η ορεξη και η διαθεση, μια χαρα ειναι τα μονοκυλινδρα, ειμαι 55 και ι γυναικα μου 50 και πηγαμε το καλοκαιρι που μας περασε Ιαπωνια με ενα 650 Φαντουρο του 97. Εχω και ενα 1200 GT, αλλα τελικα καλυτερα που πηγαμε με το 650. Ενα καταπλικτικο μηχανακι, δεν σπαει δεν χαλαει, μονο κανενα ανορθωτη καιει:) Ετσι ταξιδευε το 650.

:a19: για το ταξίδι σου φίλε μου αλλά μη τα λες σε αυτόν γιατί το θρεντάκι είναι 8 μηνών. Σε μας να τα πεις. Σοβαρά τώρα.. Είμαι σίγουρος πως δεν είμαι ο μόνος που θέλει να γράψεις ταξιδιωτικό για Ιαπωνία.

Την φωτογραφία όμως να την βάλεις, έτσι για το γαμώτο! :beer:

Vstrommer71
18/04/2011, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Πόσων χρονών είσαι ;;;

Αν είσαι 20-28 πας παντού !!!
:wave2:

Στα 44 που είμαι εγώ θες πιό πολλές ανέσεις ......... μεγαλύτερες ΜΩΤ, πιό μαλακιά σέλλα, λιγότερους κραδασμούς κ.λ.π.

Eχεις απολυτο δικιο!
Στα 30 μου ξεκινησα με το Vstrom...
Μεγαλωνοντας οντως πηρα κατι πολυ πιο ανετο στο ταξιδι(DRZ...)
Και τωρα στα 40 εχω το 690!
Με το καλο στα 45 να γυριζω με 300αρι διχρονο!
Να το κοιταξω γιατρε μου?:rotflmao:
Παρτε το χαμπαρι μαγκες για τις Ελληνικες συνθηκες αν θες να γυριζεις παντου ασφαλτο και χωμα(για να δεις τα ομορφα μερη) το μονοκυλινδρο(καποιο με αρκετα κυβικα) ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ:beer:

std
18/04/2011, 08:57
Το fazer όντως ανοίγει πολύ στις ψηλές στροφές. Γίνετε άλλο μηχανάκι μετά τις 7.000 στροφές.

Όσον αφορά την επιλογή σου, ψηφίζω αυτό:

http://www.giviusa.com/attachfile/content/moto_regionali_usa_com/45987/0.0.1.suzuki_gsx650f.jpg

δες μόνο πως μπορείς να το φτιάξεις για να κάνεις ταξίδια... Ξέρει η Honda να βγάζει μηχανάκια τι να λέμε...

κυκλοφορώ με ένα fz6 γυμνό και μπορεί να μην έχω fairing αλλά δε σκάω και πολύ. Η ομαλότητα και το ρολάρισμα που έχει ο 4κύλινδρος κινητήρας είναι απόλαυση και με αποζημιώνει.

XJR_Billy
18/04/2011, 10:06
Geia soy bre kalopaido!!:)

Exontas kanei 52000 xlm se 2,5 xronia, ena pragma mporw na pw gia thn XTR.
Kanei ta panta, kai taksidia.

To megalytero moy taksidi htan Athina-boreia Boylgaria. 1200 xlm seri.
To ergaleio den masaei kai den katalabainei tipota.
Gyrisame dikabalo me th gynaika moy.:D

Eksairetikh mhxanh, xwris problhmata, ropath, poly statherh sto dromo akoma kai gyrw sthn telikh ths sta 170. An soy ftanei h taxythta twn 130 gia taksidi, parth. Oyte thermokrasies anebazei, oyte ladia kaiei. An ths baleis kai ena pio agrio lastixo, tha se paei se opoio kwlodromo mporei na paei mia mhxanh 172 kilwn.

Dystyxvs, otan thn agorasa egw, den perimena oti tha phgainame tosa taksidia me th syzygo, pragma to opoio einai koyrastiko gia ton synepibath logw selas. Me lyph thn poylhsa gia mia gymnh street. Kata ta alla, eksairetikh mhxanh se ola ths. Timia, aksiopisth kai mayros skylos an ths kaneis ta service ths.

Mporeis epishs na koitakseis kai thn XT660Z, poy exei megalyterh aytonomia kai perissoterh anesh. Kai fysika ton dokimasmeno kinhthra ths XT.

Sygxwrese ta greeklish moy. Grafo se daneiko PC apo th Sofia.

Kales agores kai kales boltes eyxomai.:beer: :beer:

irinia
18/04/2011, 10:13
ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ.





Μέ ένα ΧΤ 500 πηγαινοερχόμουν Θεσσαλονίκη - Πάτρα χωρίς στάση
καί τέρμα γκάζι.
Ούτε ζεστάθηκε ποτέ,ούτε τίποτε.
Φαντάζομαι τά σημερινά μονοκύλινδρα ότι θάναι πολύ πιό έξελιγμένα.
Αύτή τήν κατηγορία τήν δοκίμασα καί παραθέτω τίς έμπειρίες μου
άν μπορούν νά βοηθήσουν χωρίς έγωισμούς....
Τά σημερινά ON-OFF έχασαν τόν προσανατολισμό πού είχαν παλιά ,
άν μπορούμε νά τά πούμε έτσι.
Μόνο κατ'όνομα είναι.
200-210 κιλά δέν συμβαδίζουν μέ τήν φιλοσοφία τού off.
Θεωρώ τά v-strom , versys κ.λ.π.....είναι καί δέν είναι τίποτε....
Καλά μηχανάκια πού τά κάνουν όλα ΑΛΛΑ.........ΑΛΛΑ
Κατέληξα λοιπόν ότι ή παίρνεις ένα μονοκύλινδρο τών 150-160 κιλών
καί συμβιβάζεσαι μέ τή λέξη άνεση,ύπέρ τής πιό άσφαλούς όδήγησης
σέ μεικτή χρήση καί πολύ πιό οίκονομικής βεβαίως άπό συντήρηση
μέχρι κατανάλωση ,σέρβις , άνταλλακτικά κ.λ.π....
Ή............
πάς σέ ένα καθαρά δρόμου μέ στύλ λίγο πιό ξεκούραστο tiger π.χ.,
diversion,bandit, όπως είπε καί κάποιος φίλος κ.λ.π....
Έκεί έχεις ένα μηχανάκι μέ στήσιμο δρόμου,καλύτερο κράτημα καί τέτοια.
Προσωπικά προτίμησα τό diversion μέ 6000 μόνο ,
προσφορά τής Γιαμάχα χωρίς ABS, διότι ή διαφορά τους είναι 2500 εύρώ.
Άραιά σέρβις,μοτέρ ήρεμο μέ μεγάλη ροπή,τετρακύλινδρο,μέ καλή προστασία
άέρα,δέν είναι v-strom βέβαια,ούτε varadero πολυθρόνα,κάτω άπό 210 κιλά,
όσο τά δικύλινδρα on-off μέ καλύτερο βέβαια στήσιμο,σχεδόν όρθια θέση
όδήγησης γιά κάποιον πάνω άπό 1,80.
Στήν πόλη πολύ έλαφρύ καί μαζεμένο,ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΟ γιά άρχαρίους.
δέν ένοιωσα καί μεγάλη διαφορά άπό τό παπί πού έδωσα,μόνο ό συμπλέκτης
μού τό θυμίζει.
ΘΑ ΔΟΥΜΕ..........JAPAN τό μηχανάκι άν κάτι λέει σέ κάποιους.
Γιά τό τενερέ πού είπε ό φίλος ,πήγα νά τό πάρω ήταν ή δεύτερη μου έπιλογή
ΑΛΛΑ........ήταν ένάμισυ χιλιάρικο πιό άκριβό,αύτό τής προσφοράς νομίζω τού 2009
καί παρότι 1,85, κάθε φορά πού καβάλαγα πάθαινα κράμπα...!
Πολύ ψηλό μηχανάκι πού ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΗ έξ αίτίας τού ύψους τής σέλλας.
Άν είσαι στό φανάρι μέ δεύτερο άτομο καί πατάς στά δάκτυλα δέν νοιώθεις
καθόλου άνετα.
Πολύ πιό άνετη σέλλα άπό τό ΧΤ άλλά είναι μόνο γιά έξω.
Άν είσαι 1,90+ τότε πάρτο μέ κλειστά μάτια έφόσον θές κάτι τής κατηγορίας.
Έχω δοκιμάσει καί varadero πού μέ τρόμαξε καί τό έδωσα καί v-strom πού τά
κάνει όλα καί συμφέρει.
Δέν τό προτίμησα ξανά γιατί τό θεωρώ πιό δύσκολο γιά τήν πόλη πιό μαούνα,
άλλά ήθελε καί 2000+.
Είναι τό μόνο πού έπειδή πουλάει πολύ άνέβηκε.....όπότε 25% μείον,
δέν είναι λίγο.
Είχα πάρει τό 2006 τό v-strom 6800 άντιπροσωπείας ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΑ σίδερα,χούφτες
βάση καί μπαγκαζιέρα....!!
Τώρα ΝΤΕΜΕΚ ΠΑΚΕΤΟ κάνει 8500...!!
Έ όταν όλα πάνε κάτω τό v-strom καβαλάει καλάμι...??
Είχα πάρει τό 2004 hayabusa 15300 καί τό 2009 έκανε 13000.
Πάντα γιά τιμές άντιπροσωπείας μιλάω.
Τό diversion άπό 7500 κατέβηκε στά 6000...!!
Νομίζω ότι ξεπούλησε,κάποιος σέ μαγαζί μού είπε ότι τούς τρείς μήνες τού 2011
πουλήθηκαν πάνω άπό 40 μηχανάκια,
όταν ή άγορά βαράει μύγες...!!
Αύτά πρόν ένημέρωση...........οί άποφάσεις ,τά γούστα κ.λ.π....
άνήκουν σέ σάς.







:wave2:

SVX
18/04/2011, 10:56
το μονοκυλινδρο ομως...αν και μπορει να ταξιδεψει με 130-140...δεν "ρουφαει" περισσοτερο καυσιμο στην εθνικη? περισσοτερο ζορι, υψηλοτερες στροφες.....

the who
18/04/2011, 10:56
srx 400.Αθηνα-Σαλονικα.Σταματαγα στο βενζιναδικο και μεχρι να φουλαρει εκανα ενα τσιγαρο ενω ταυτοχρονα ξαλαφρωνα και παλι δρομο.Κανενα προβλημα,μονο ο αερας καθοτι γυμνο.:wave2:

the who
18/04/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το μονοκυλινδρο ομως...αν και μπορει να ταξιδεψει με 130-140...δεν "ρουφαει" περισσοτερο καυσιμο στην εθνικη? περισσοτερο ζορι, υψηλοτερες στροφες.....

Και κουλουρι και τυρι δεν γινεται φιλαρακι.Καθε πραγμα εχει το τιμημα του.:winka:

z.k.a.p.
18/04/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από prismagr
Καλησπερα φιλε
πιο πολυ ρολο παιζει η ορεξη και η διαθεση, μια χαρα ειναι τα μονοκυλινδρα, ειμαι 55 και ι γυναικα μου 50 και πηγαμε το καλοκαιρι που μας περασε Ιαπωνια με ενα 650 Φαντουρο του 97. Εχω και ενα 1200 GT, αλλα τελικα καλυτερα που πηγαμε με το 650. Ενα καταπλικτικο μηχανακι, δεν σπαει δεν χαλαει, μονο κανενα ανορθωτη καιει:) Ετσι ταξιδευε το 650.


ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ..............!

LOUKILOUK
18/04/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
:a19: για το ταξίδι σου φίλε μου αλλά μη τα λες σε αυτόν γιατί το θρεντάκι είναι 8 μηνών. Σε μας να τα πεις. Σοβαρά τώρα.. Είμαι σίγουρος πως δεν είμαι ο μόνος που θέλει να γράψεις ταξιδιωτικό για Ιαπωνία.

Την φωτογραφία όμως να την βάλεις, έτσι για το γαμώτο! :beer:

Έτσι ακριβώς... το θρεντ περνάει σε άλλη διάσταση... Ιαπωνία; δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σοβαρά... ακούμε....

Όσο για το θεματάκι τι να πω...Αθήνα-Ρεντίνα με TTR250 και Θεσσαλονίκη, Δ.Πελοπόνησο, Παναιτωλικο, Παρνασσό, Καρπενήσι, Άγραφα,Έυβοια, Μετέωρα, Κρήτη κ.α. με ΚΤΜ 640 adv... συνήθως διπλός... Όρεξη να υπάρχει και τα μηχανάκια πάνε παντού... οι άνθρωποι κολώνουν :winka:

usabug
18/04/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
Καλησπερα και παλι,
εν αναμονη λοιπον για να βγαλω το διπλωμα, προβληματιζομαι καθε μερα και περισσοτερο για το νεο μου μοτο...
ΟΧΙ αλλο ραδιοαρβηλα, παρακαλω τα τσακαλια του φορουμ να με βοηθησουν!!!
Γιατι ΔΕΝ μπορω να ταξιδεψω με μονοκυλιδρο? Τι εννοω... κατι περισσοτερο απο το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες? :mad:
Δλδ να μου πει ενας, κουμπαρε, οχι ή πχ σε διαδρομες μεχρι τοσα χλμ εισαι κομπλε ή αλλιως πρεπει να κανεις στασεις πχ ή κατι τετοιο.. πρακτικα πραγματα
ΤΙ ακριβως παιζει (με κινητηρα αρχικα, ανεση βλεπω..) ?
Τα φωτα σας παρακαλω στον νεοπα καποια μερα θα σας παραδεχτω.. για το γαμωτο δλδ.
δλδ τι διαδρομες (σε ασφαλτο) θα μπορουσα να κανω με ενα xt660r?
εχω αγωνια
εχω αγωνια
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ευχαριστω πολυυυ :wave2:

Φιλε μου τα πιο πολλα κυβικα και οι περρισσοτεροι κυλινδροι στο μονο που αποσκοπουνε ειναι για πιο ξεκουραστο ταξιδι για σενα και την μηχανη σου ...
Οτι ταξιδι θελεις να κανεις μπορεις να το κανεις και με ενα μονοκυλινδρο ... απλα θα πρεπει να συμβιβαστεις σε μερικα θεματα με οποιαδηποτε μηχανη επιλεξεις ( ειτε ειναι 1μονοκυλινδρη , ειτε 2κυλινδρη ειτε 4κυλινδρη ) οπως ανεση , κραδασμοι , αυτονομια , προστασια απο αερα ...

Τρανο παραδειγμα μονοκυλινδρου σε ταξιδι , ειναι το ταξιδι του συμφουριτη Ηλια (http://www.madnomad.co.cc/) που με ενα ταπεινο XR 250 πηγε στην Ινδια !!!

prismagr
18/04/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
:a19: για το ταξίδι σου φίλε μου αλλά μη τα λες σε αυτόν γιατί το θρεντάκι είναι 8 μηνών. Σε μας να τα πεις. Σοβαρά τώρα.. Είμαι σίγουρος πως δεν είμαι ο μόνος που θέλει να γράψεις ταξιδιωτικό για Ιαπωνία.

Την φωτογραφία όμως να την βάλεις, έτσι για το γαμώτο! :beer:
Γεια σου φίλε
δεν είναι ταξιδιωτικό ΓΙΑ Ιαπωνία, είναι ΜΕΧΡΙ Ιαπωνία.
Δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι , δεν τα καταφέρνω στο γράψιμο (μετά τον Uriah Heep, εινaι το χάος:) )
Άλλα μου είπε ο Bilys να καθίσουμε μαζί , εγώ να του λέω και αυτός να γράφει , οπότε κάτι μπορεί να κάνουμε έτσι.:) :)

daz
18/04/2011, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από prismagr
Γεια σου φίλε
δεν είναι ταξιδιωτικό ΓΙΑ Ιαπωνία, είναι ΜΕΧΡΙ Ιαπωνία.
Δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι , δεν τα καταφέρνω στο γράψιμο (μετά τον Uriah Heep, εινaι το χάος:) )
Άλλα μου είπε ο Bilys να καθίσουμε μαζί , εγώ να του λέω και αυτός να γράφει , οπότε κάτι μπορεί να κάνουμε έτσι.:) :)

Ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι γι' αυτό. Να τα γράψεις όπως θα τα έλεγες στους φίλους σου. Όπως θα μας τα περιέγραφες αν καθόμασταν σε μια καφετέρια και πίναμε καφεδάκι. Και εγώ σου υπόσχομαι πως θα τα διαβάσω με την συνοδεία καφέ.

Τον Uriah για παράδειγμα, τον διαβάζω με την συνοδεία λεξικού Τεγόπουλος-Φυτράκης. :lol:

:beer:

MikeG
18/04/2011, 17:11
Ταξιδεύεις άνετα με μονοκύλινδρο. Εκατοντάδες μοτοσυκλετιστές οργώνουν το πλανήτη από άκρη σε άκρη, με ένα κύλινδρο.


:beer: :beer: :beer:

daz
18/04/2011, 17:17
Όσον αφορά την κατανάλωση από μονοκύλινδρα στην εθνική..

Τα μονοκύλινδρα πιάνουν πιο εύκολα την μέγιστη κατανάλωσή τους στον αυτοκινητόδρομο σε σχέση με τα άλλα λόγο έλλειψης ιπποδύναμης, όπως ακριβώς τα έγραψε δλδ και ο svx. Με τίποτα όμως δεν θα κάψουν περισσότερο από μηχανές του λίτρου και άνω όσο οικονομικές και αν είναι οι τελευταίες.

Αν το φορτίο είναι λογικό και δεν έχεις ανοίξει λογαριασμούς με τον Έωλο η κατανάλωση στην εθνική παραμένει χαμηλή αλλά μερικές φορές, μεγαλύτερη από δικύλινδρα-τετρακύλινδρα ίδιου κυβισμού με περισσότερη όμως ιπποδύναμη.
Σε άσχημες συνθήκες και γενικά όπου βρει ζόρι ρουφάει τα μέγιστα όπως όλα. Σε τέτοιες συνθήκες έχω δει και την μέγιστη κατανάλωση γύρο στα 7/100. Όταν κατέβαινα Αθήνα για την κοπή της πίτας με τον Blackgas (fazer 600) με όχι και τις καλύτερες συνθήκες, καίγαμε σχεδόν τα ίδια. Ένα πιο οικονομικό μοντέλο όμως όπως το versys σίγουρα θα έκαιγε λιγότερα. Όχι όμως λιγότερα και απ' το g650gs.

Ελάχιστη κατανάλωση έχω δει γύρο στο 4 με 4,2 ενώ το g650gs έχει ακόμα μικρότερη.

AUFGEBRACHT
18/04/2011, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Όσον αφορά την κατανάλωση από μονοκύλινδρα στην εθνική..

Τα μονοκύλινδρα πιάνουν πιο εύκολα την μέγιστη κατανάλωσή τους στον αυτοκινητόδρομο σε σχέση με τα άλλα λόγο έλλειψης ιπποδύναμης, όπως ακριβώς τα έγραψε δλδ και ο svx. Με τίποτα όμως δεν θα κάψουν περισσότερο από μηχανές του λίτρου και άνω όσο οικονομικές και αν είναι οι τελευταίες.

Αν το φορτίο είναι λογικό και δεν έχεις ανοίξει λογαριασμούς με τον Έωλο η κατανάλωση στην εθνική παραμένει χαμηλή αλλά μερικές φορές, μεγαλύτερη από δικύλινδρα-τετρακύλινδρα ίδιου κυβισμού με περισσότερη όμως ιπποδύναμη.
Σε άσχημες συνθήκες και γενικά όπου βρει ζόρι ρουφάει τα μέγιστα όπως όλα. Σε τέτοιες συνθήκες έχω δει και την μέγιστη κατανάλωση γύρο στα 7/100. Όταν κατέβαινα Αθήνα για την κοπή της πίτας με τον Blackgas (fazer 600) με όχι και τις καλύτερες συνθήκες, καίγαμε σχεδόν τα ίδια. Ένα πιο οικονομικό μοντέλο όμως όπως το versys σίγουρα θα έκαιγε λιγότερα. Όχι όμως λιγότερα και απ' το g650gs.

Ελάχιστη κατανάλωση έχω δει γύρο στο 4 με 4,2 ενώ το g650gs έχει ακόμα μικρότερη.


Στο μόνο στο οποίο θα διαφωνήσω είναι στη φράση "... δεν έχεις ανοίξει λογαριασμούς με τον Έωλο " . Έωλος είναι ο μπαγιάτικος, ο άλλος των ανέμων με τον ασκό του (και ουχί τους ασκούς του) είναι ο Αίολος. Συγγνώμη για το spam Daz :wave2:

SVX
18/04/2011, 20:21
on topic.... ΣΤΟ ADVrider... τα ποιο γαμ@τα ταξιδια που καθομουν και χαζευα , ηταν με : DR 650, KLR 650, XT , XR κλπ κλπ :beer: :beer: :beer:

daz
18/04/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Στο μόνο στο οποίο θα διαφωνήσω είναι στη φράση "... δεν έχεις ανοίξει λογαριασμούς με τον Έωλο " . Έωλος είναι ο μπαγιάτικος, ο άλλος των ανέμων με τον ασκό του (και ουχί τους ασκούς του) είναι ο Αίολος. Συγγνώμη για το spam Daz :wave2:


Έωλο το μυαλό μου, ολίγον τι αίολη και η ορθογραφία μου! Ας μου συγχωρέσει τον βαρβαρισμό ο ταμίας των ανέμων. :cry:


Thanks man :beer: :beer:

the who
26/04/2011, 11:32
Ξημερωματα Μ.Παρασκευης προς Μ.Σαββατο.Ξεκινησα στις 03.30 απο Αθηνα κι εφτασα στις 09.30 στην Ηγουμενιτσα με δυο στασεις 10λεπτες σε Ακρατα και Αμφιλοχια και μια 5λεπτη λιγο πριν την Πρεβεζα.
Δευτερα του Πασχα ξεκινησα στις 09.00 απο Ηγουμενιτσα κι εφτασα Αθηνα στις 15.00.Οι στασεις ηταν Αμφιλοχια,Αντιριο (10λεπτες) και δυο ακομα για τσιγαρο γιατι με τσακισε ο αερας. :wave2:

the who
26/04/2011, 11:33
Ξημερωματα Μ.Παρασκευης προς Μ.Σαββατο.Ξεκινησα στις 03.30 απο Αθηνα κι εφτασα στις 09.30 στην Ηγουμενιτσα με δυο στασεις 10λεπτες σε Ακρατα και Αμφιλοχια και μια 5λεπτη λιγο πριν την Πρεβεζα.
Δευτερα του Πασχα ξεκινησα στις 09.00 απο Ηγουμενιτσα κι εφτασα Αθηνα στις 15.00.Οι στασεις ηταν Αμφιλοχια,Αντιριο (10λεπτες) και δυο ακομα για τσιγαρο γιατι με τσακισε ο αερας. :wave2:

Υ.Γ Ηλια ευχαριστω για τις πληροφοριες.:beer: :beer:

Cpt. Haddock
26/04/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Υ.Γ Ηλια ευχαριστω για τις πληροφοριες.:beer: :beer:

:beer: :beer: :beer:

Kριμα που δε βρεθηκαμε πανω, άλλη φορα :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ξημερωματα Μ.Παρασκευης προς Μ.Σαββατο.Ξεκινησα στις 03.30

Μετα τον επιτάφιο, ε; :lol:

the who
26/04/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:beer: :beer: :beer:

Kριμα που δε βρεθηκαμε πανω, άλλη φορα :wave2:



Μετα τον επιτάφιο, ε; :lol:

Εννοειται.Αφου για να βγει ο επιταφιος με πηρε 5 τηλ ο παπας.:rotflmao: :rotflmao:

Θα ξαναπαω Κερκυρα αλλα οχι με μηχανη.Ο Αγιος περιμενει.:wave2:

chr1s_86
26/04/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Όρεξη να υπάρχει και τα μηχανάκια πάνε παντού... οι άνθρωποι κολώνουν :winka:

+++1

:beer:

PanVas
27/04/2011, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Όρεξη να υπάρχει και τα μηχανάκια πάνε παντού... οι άνθρωποι κολώνουν :winka:

Το αυτό...

Τουρκία. Λίγο Β. Ελλάδα, Λίγο Πόλη, Λίγο Παράλια... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52503) με φριγουιντ...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

tsompanis
27/04/2011, 16:11
Δεν ξέρω γιατί,αλλά όταν διαβάζω για μονοκύλινδρο σε ταξίδι....μουδιάζει το πουλί μου:lol:

nemes74
27/04/2011, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
Καλησπερα και παλι,
εν αναμονη λοιπον για να βγαλω το διπλωμα, προβληματιζομαι καθε μερα και περισσοτερο για το νεο μου μοτο...
ΟΧΙ αλλο ραδιοαρβηλα, παρακαλω τα τσακαλια του φορουμ να με βοηθησουν!!!
Γιατι ΔΕΝ μπορω να ταξιδεψω με μονοκυλιδρο? Τι εννοω... κατι περισσοτερο απο το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες? :mad:
Δλδ να μου πει ενας, κουμπαρε, οχι ή πχ σε διαδρομες μεχρι τοσα χλμ εισαι κομπλε ή αλλιως πρεπει να κανεις στασεις πχ ή κατι τετοιο.. πρακτικα πραγματα
ΤΙ ακριβως παιζει (με κινητηρα αρχικα, ανεση βλεπω..) ?
Τα φωτα σας παρακαλω στον νεοπα καποια μερα θα σας παραδεχτω.. για το γαμωτο δλδ.
δλδ τι διαδρομες (σε ασφαλτο) θα μπορουσα να κανω με ενα xt660r?
εχω αγωνια
εχω αγωνια
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ευχαριστω πολυυυ :wave2: kai γιανα σου λυθουν τυχον αποριες................δες και το δικο μου ταξιδιωτικο στη σερβια το καλικαιρι που περασε...............με.......klx 300αρι!!!!με φερινγκακι.............!!!!:cool: :sun: και με συνοδεια φιλου.......με caponord 1000!!!!αν μαρεσε....?τρελαθηκα...............απλα...........το καλυτερο ταξιδι πουχω κανει ποτε.............!!!!φιλικα.........χρηστος......:beer: :sun:

DrBig
27/04/2011, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
Καλησπερα και παλι,
εν αναμονη λοιπον για να βγαλω το διπλωμα, προβληματιζομαι καθε μερα και περισσοτερο για το νεο μου μοτο...
ΟΧΙ αλλο ραδιοαρβηλα, παρακαλω τα τσακαλια του φορουμ να με βοηθησουν!!!
Γιατι ΔΕΝ μπορω να ταξιδεψω με μονοκυλιδρο? Τι εννοω... κατι περισσοτερο απο το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες? :mad:
Δλδ να μου πει ενας, κουμπαρε, οχι ή πχ σε διαδρομες μεχρι τοσα χλμ εισαι κομπλε ή αλλιως πρεπει να κανεις στασεις πχ ή κατι τετοιο.. πρακτικα πραγματα
ΤΙ ακριβως παιζει (με κινητηρα αρχικα, ανεση βλεπω..) ?
Τα φωτα σας παρακαλω στον νεοπα καποια μερα θα σας παραδεχτω.. για το γαμωτο δλδ.
δλδ τι διαδρομες (σε ασφαλτο) θα μπορουσα να κανω με ενα xt660r?
εχω αγωνια
εχω αγωνια
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ευχαριστω πολυυυ :wave2:


To F650GS Dakar ειναι το καλλιτερο ταξιδιαρικο μονοκυλινδρο. Βγαινει και με ABS. Κτυπα ενα καλο με 2500-3000 και εισαι κομπλε για παντου, με ανεση, δευτερο ατομο και με 130κμ/ω μερα νυχτα.

Cpt. Haddock
27/04/2011, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
To F650GS Dakar ειναι το καλλιτερο ταξιδιαρικο μονοκυλινδρο. Βγαινει και με ABS. Κτυπα ενα καλο με 2500-3000 και εισαι κομπλε για παντου, με ανεση, δευτερο ατομο και με 130κμ/ω μερα νυχτα.

Μη σου πώ ακόμα καλυτερα και με ενα funduro (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25625). Το 2006 πήγα Ολλανδία με δαύτο, δικαβαλος.


224731

marios8
27/04/2011, 21:03
Όλα τα μηχανάκια σε πάνε εως εκεί που το λέει η καρδιά σου . (ενίοτε και ο κ@λος σου)

PanVas
27/04/2011, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μη σου πώ ακόμα καλυτερα και με ενα funduro (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25625). Το 2006 πήγα Ολλανδία με δαύτο, δικαβαλος.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο ήρωας από άποψη άνεσης... Ο μπροστά ή ο πίσω...?

Cpt. Haddock
27/04/2011, 21:14
Μην το λες, αυτο το μηχανάκι έχει πολύ αναπαυτική σέλα και ξεκουραστη θεση και για τους δύο.

PanVas
27/04/2011, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μην το λες, αυτο το μηχανάκι έχει πολύ αναπαυτική σέλα και ξεκουραστη θεση και για τους δύο.

Για την φωτό μιλάω και τον Αδαμάντιο.
Εσύ μια χαρά ήσουν.

DrBig
27/04/2011, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Δεν ξέρω ποιος είναι ο ήρωας από άποψη άνεσης... Ο μπροστά ή ο πίσω...?

:hypnotize :blush: