PDA

View Full Version : Συνεχες Προβλημα με Πηνεια R1 03



MavrosPan
15/08/2010, 02:17
Καλημεριζω ολους τους φιλους μοτοσυκλετιστες και χρονια πολλα λογω της ημερας :P

Θελω να μοιραστω το προβλημα που εχω μαζι σας μηπως μπορεσετε εσεις να με βοηθησετε γιατι μου εχουν σπασει κυριολεκτικα τα νευρα μου.
Εχω ενα ρενακι του 03, εχει τωρα 60000χιλ, στα 55 περιπου μου εκαψε πρωτη φορα τα πηνεια..
Λεω οκ, νταξ ενα ματσο καλωδια ειναι καποια στιγμη τα φτυνουν. Ο μηχανικος μου με ενημερωσε κ ολας οτι σε πολλα μοντελα του 02-03 τυχαινει να παραδωσουν πνευμα τα πηνεια. Τον συγκεκριμενο μηχανικο παρεπτιπτοντως τον εμπιστευομαι αρκετα καθως δεν με εχει απογοητευσει χρονια τωρα, εκει παω και το ΧΤ που εχω απο πριν παρω τη ρενα. Με συμβουλευει να δοκιμασουμε να μην παρουμε καινουρια της μανας του, αλλα να βαλουμε απο το μοντελο του 09, που ενας δικος σου ηλεκτρολογος τα μονταρει να μπουνε στο δικο μου. Λεω οκ, ας το δοκιμασουμε τι εχουμε να χασουμε. Μαλιστα επειδη το μηχανακι το ειχα παρει μεταχειρισμενο απο Πατρα, το συγκεκριμενο καταστημα μου προσφερε και 1 χρονο εγγυηση για ηλεκτρκα - μηχανικα. Με βολεψε παρα πολυ μιας και δεν πληρωσα τιποτα για την επισκευη, τα ανελαβε ολα η ασφαλεια.
Μετα απο λιγο καιρο ( ουτε μηνας ) και ενω το μηχανακι δεν το πολυκυκλοφορω, το χω για τις καλες μου βολτες, εντος πολης χρησιμοποιω το ΧΤ, ΜΠΑΠ, δωστου παλι πηνεια. Επιστρεφω παλι με οδικη βοηθεια ( κ αυτη εντος ασφαλειας - εγγυησης ) στο συνεργειο, βλεπουμε τα καμμενα πηνεια, τα στελνει πακετο στο δικο του και μας ερχονται αλλα επισης 09 μονταρισμενα. Αυτο συνολικα 3 φορες (καψιμο, επιστροφη στον ηλεκτρολογο, αλλαγη). Στην τριτη φορα λεω Μιχαλη μαμησετα του 09 φιλε, βαλε της μανας του να τελειωνουμε. Φερνουμε του δικου μου μοντελου τα πηνεια, περνανε 3.000 και guess what. Μενω παλι.
Δηλαδη εχουμε σε 5-6 χιλιαδες χιλ, 1 φορα που εκαψε τα δικα μου και 3 φορες τα μονταρισμενα και αλλη μια τωρα τα δικα μου, συνολο 5 ( ΠΕΝΤΕ ) φορες καμμενα πηνεια.
Να σημειωσω εδω οτι εγω (και ουτε καν εγω δηλαδη, η ασφαλιστικη), μια φορα εχω πληρωσει καμμενα πηνεια, την πρωτη. Ολες τις αλλες τις καλυψε ο μηχανικος μου ή ο ηλεκτρολογος χωρις να χρειαστει να δωσω λεφτα (φυσικα). Το θεμα μου ειναι ενα.. ΓΙΑΤΙ ? εχετε κατι να προτεινετε? οσες φορες ειπα στον δικο μου οτι ρε Μιχαλη δες τι παιζει, κατι αλλο τα καει τα μαμημενα τα πηνεια μου λεει οτι δεν μπορει να φταιει κατι αλλο, προβληματικα πηνεια ειναι μονο. Οτι δηλαδη αποκλειεται να τα καει κατι αλλο, το προβλημα ειναι μονο στα πηνεια.
Εγω παρολαυτα το θεωρω λιγακι απιθανο 5 φορες μεσα σε λιγα χιλ. να εχουν καει τα πηνεια. Σας παρακαλω πειτε καμμια ιδεα που να εστιασω γιατι μου την εχει βαρεσει στα νευρα. Επισης Δεν ξερω αν βοηθαει αυτο καθολου, αλλα να τι εχω παρατηρησει. Την πρωτη και μονο την πρωτη φορα το μηχανακι μου εμεινε εν κινησει. Δηλαδη εκει που πηγαινα, πρωτα σβηνουν φωτα, μετα οργανα κλπ ηλεκτρικα και μετα αδειαζει τελειως η μπαταρια και σβηνει και το μηχανακι.
Απο την πρωτη φορα και μετα, την δευτερη φορα μου εμεινε ενω μολις το ειχα σταματησει σε ενα μαγαζι να ψωνισω και ενω ολα καλα ως τοτε, βγαινω μετα απο 5 λεπτα και δεν επαιρνε με τιποτα ( δεν εδινε ρευμα ). Τις αλλες 3 φορες το εχει κανει ενω οχι εν κινησει, αλλα ειμαι πχ στο δρομο, μου σβηνει ( απο δικη μου λαθος χρηση συμπλεκτη - γκαζι πχ ) και καπακι παω να το βαλω μπροστα και δεν παιρνει. Μου εχει κανει εντυπωση μαλιστα αυτο, σε σημειο που φοβομουν καθε φορα που εσβηνε πως δεν θα ξαναπαρει.. Νταξ ισως να ειναι τυχαιο δεν λεω, απλα το αναφερω.

Οποτε.... τα φωτα σας ?


Φιλικα,

Παντελης

velisaris
15/08/2010, 05:18
Εαν εχεις συναγερμο, απλα αποσυνεδεσε τον και μετα ξαναβαλε την παλια ταπα/φυσα εκει που συνδεεται ο συναγερμος. Ειχα δυο φορες το ιδιο προβλημα με συναγερμο ΜΕΤΑ πανω. Τον εβγαλα και το ακριβως ιδιο προβλημα σταματησε αμεσως.

lanzaman
15/08/2010, 05:38
τα r1 του 03 εχουν γενικα ενα ψιλοπροβλημα με τα πηνεια τους αλλα οχι σε τετοι βαθμο.. οποτε ακολουθησε τις οδηγιες του απο πανω μου και εαν εχεις συναγερμο βγαλ'τον.

Arxagelos
15/08/2010, 06:09
μήπως να άλλαζες μάστορα? 5 φορες!!!!:nono:

MavrosPan
15/08/2010, 07:09
βασικα εχω συναγερμο πανω, και μαλιστα ΜΕΤΑ και εγω. οποτε.. θα αλλαξω παλι τα πηνεια, θα βγαλω τον συναγερμο .. και βλεπουμε. Καταλαβα σωστα ?

velisaris
15/08/2010, 07:14
πριν τα ξανασκασεις για πηνια, βγαλε το συναγερμο, βαλε την παλια φυσα παλι εκει που συνδεεται ο συναγερμος (ειναι πολυ βασικο αυτο!) και μετα δωσε την μπαταρια να φορτισει για ενα βραδυ στον μηχανικο σου. Μετα ξαναδοκιμασε και πιστευω οτι θα δεις πως δεν φταιγανε τα πηνια :) .

Αλλα οπως ειπαμε> βαλε την παλια φυσα πανω.

MavrosPan
15/08/2010, 08:51
Βασικα για πηνεια δεν τα εχω σκασει ποτε.. η ασφαλεια τα πληρωσε τα πρωτα και τα αλλα τα καλυπτε ο μηχανικος. Αλλα και αυτα που εβγαζε καθε φορα, ηταν καμμενα. Δηλαδη δεν φορτιζαν την μπαταρια. Εσυ απο οτι καταλαβα λες οτι μπορει να μην ειναι καμμενα τα πηνεια, αλλα να φταιει ο συναγερμος που δεν δινει ρευμα. Ομως τουλαχιστον τις προηγουμενες 4 τα πηνεια ηταν οντως καμμενα γιατι τα τσεκαρε ο μηχανικος. Για αυτη τη φορα δεν μπορω να σου πω γιατι εχω φυγει διακοπες και το εχω αφησει στο γκαραζ. Και ο μηχανικος λειπει κ αυτος διακοπες. Εγω νομιζα πως υποστηριζες οτι φταιει ο συναγερμος που καιγονται τα πηνεια.
Καταλαβα λαθος ?

chr1s_86
15/08/2010, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
μήπως να άλλαζες μάστορα? 5 φορες!!!!:nono:


+1...

(Για το συναγερμό το ξέρουν και οι πέτρες πια ότι ελέγχουμε χωρίς αυτόν για το αν παραμένουν τα ηλεκτρικά προβλήματα.....)

MavrosPan
16/08/2010, 03:34
Ναι κοιτα οπως το θετεις δεν εχετε αδικο.. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει ο συναγερμος να σου καει τα πηνεια... Μολις γυρισω απο διακοπες θα τον βγαλουμε και βλεπουμε.. Σας ευχαριστω και αν καποις εχει και καμμια αλλη ιδεα, ευπροσδεκτη.

Juohmar1
16/08/2010, 15:23
Καλησπέρα φίλε μου...

Έχω την ίδια μηχανή με εσένα και 2 ημέρες αφότου την αγόρασα μου έκαψε πηνία....

Πηγαίνωντας την στον ηλεκτρολόγο καταλήξαμε στα εξής:

1)Καμμένα πηνία: Τα οποία αντικαταστάθηκαν με γνήσια καινούρια

2)Απομαγνητισμένο Βολάν: Το οποίο αντικαταστάθηκε με μεταχειρισμένο.

Η μηχανή έχει κάνει περίπου 10.000ΚΜ μετά τη συγκεκριμένη επισκευή τα οποία είναι πραγματικά απροβλημάτιστα....

Ελπίζω να βοήθησα.

MavrosPan
16/08/2010, 15:44
Σε ευχαριστω πολυ, θα τα τσεκαρω ολα και θα επανελθω μετα την επισκευη. Ελπιζω οντως να ειναι κατι απλο. Να σε ρωτησω κατι, το βολαν ποσο σου πηγε ?

Juohmar1
16/08/2010, 16:35
180,00 ? τα πηνία.

150,00 ? το βολάν.