PDA

View Full Version : Δεν αξίζει, την τύχη μου...



John Steed
15/08/2010, 07:47
Ηλθε λοιπόν φιλικό ζευγαράκι με αυτοκίνητο και πεφτει η ιδέα να πάμε εκδρομή στην παραλία της Πρέβελης και μετά επίσκεψη στην ομόνυμη Μονή.

Μιας κι έχουν αυτοκίνητο, εγώ και η σύζυγος θα πηγαίναμε μαζί τους, να είμαστε όλοι μαζί παρέα στο δρόμο, να γλιτώναμε και χρήματα από ενοικίαση μοτο ή αυτοκινήτου...


....Αλλά δεν είχα ιδέα....

Πρώτη φορά στην Κρήτη ο εν λόγω οδηγός, ήδη μέσα σε μια εβδομάδα είχε γυρίσει όλο το νομό Χανίων.

Μπαίνουμε μέσα στο αυτοκίνητο, όλα καλά. Βγαίνουμε εθνική, όλα καλά. Αφού βγήκαμε εθνική, πήγαινε με 50-60, ευτυχώς γρήγορα βγήκαμε από την εθνική για να πάρουμε την Ρεθύμνου-Σπηλίου.

Στον κόμβο Ρεθύμνου-Σπηλίου, Βγαίνει εθνική, κοιτάει μόνο προς τα αριστερά που ήθελε να στρίψει, κόβει 2 αυτοκίνητα, οδηγεί 10 μέτρα στο αντίθετο, και μετά μπαίνει στο ρεύμα του.

Στο βενζινάδικο, λίγο πιο πάνω, το οποίο είναι στο αντίθετο ρεύμα, μπαίνει τέρμα αριστερά στο αντίθετο και οδηγεί καμία 50άρα μέτρα με αυτοκίνητα να μας προσπερνάνε και μπαίνει "κύριος" στο βενζινάδικο....

Εντάξει, λέω, θα συντονιστεί.... Ας μην τον αφορίσω ακόμη...

Η συνέχεια μέχρι τη μονή έχει ως εξής:

Κάθε έξοδος από στροφή τον έβρισκε στο αντίθετο (το άνοιγε πολυ), χωρίς λόγο και αιτία.

Πατούσε ΣΥΝΕΧΕΙΑ την διπλή διαχωριστική σε σημείο αηδίας.

Έκανε προσπέραση σε στροφή, χωρίς να έχει ΙΔΕΑ από τον δρόμο.

Πήγαινε γρήγορα στις ευθείες (αυτό όχι απαραίτητα κακό) και μόλις έβλεπε στροφή η οποία ήταν απότομη, βίαζε τα φρένα και κουνούσε το τιμόνι πολύ βίαια για να στρίψει (αυτό είναι κακό).

Στις στροφές στις βουνοπλαγιές, ήταν ΜΟΝΙΜΑ στο αντίθετο, και όταν έβλεπε αυτοκίνητο τελευταία στιγμή, έκανε ελιγμούς αποφυγής μετωπικής.

Η επιστροφή δεν ήταν για καρδιακούς...

Ξεκινάμε κατά τις 21:00 από ταβερνάκι να γυρίσουμε πίσω.

Στις διασταυρώσεις ξεχνούσε να κοιτάξει από τη μια ή από την άλλη, προσπεράσεις πριν από στροφές και πλακώματα στα φρένα, με εξήντα μέσα από χωριά με στενούς δρόμους κλπ.

Διάφορα άλλα που έκανε κατά καιρούς:

άφηνε το τιμόνι χωρίς λόγο και μετά το ξανάπιανε όταν ήμασταν στο αντίθετο, δίπλα από τα βράχια, έδενε την ζώνη εν κινήσει και κουνούσε ταυτόχρονα ασυνάρτητα το τιμόνι αριστερά και δεξιά, με το ένα χέρι και φλάς και τιμόνι και φώτα μικρή-μεγάλη σκάλα και με το άλλο το μπούτι της κοπέλας του, αλλαγές ταχυτήτων ασυνάρτητες τελείως και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.....

Τον προειδοποίησα, δυο-τρείς φορές, εκεί όπου γνώριζα οτι ο δρόμος ήθελε πολύ προσοχή, αλλά βλέπετε, σύντροφος της φίλης μας ένεκα, δεν του είπα ότι θα γυρίσω με ταξί....


Κάποιος μας προστάτεψε εχθές από τα χειρότερα. Εμάς αλλά και τους υπόλοιπους.....

Δούλευα έξι χρόνια σε ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα. Έχω δει τα χειρότερα αλλά και τα καλύτερα. Έχω μπεί σε οδηγούς που νόμιζα οτι είναι οι χειρότεροι, αλλά αυτός εδώ, κατέχει το βραβείο. Απορώ πως είναι ακόμη ζωντανός....

Δεν με νοιάζει. Βόλτα θα με πάω μόνο εγώ από εδώ και πέρα. Και για εμένα δεν με πολυαπασχολεί, αλλά για τη γυναίκα μου δεν διακινδυνεύω τίποτα.

Ποτέ ξανά, εχθές πραγματικά τα χρειάστηκα (τα Valium και τα Xanax και το λίθιο που παίρνει η γιαγιά μου...)

Καλούς δρόμους παιδιά και να είμαστε όλοι πάντα καλά:wave2: :wave2:

BLACKGAS
15/08/2010, 07:56
Το πιο τραγικό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα νομίζει ότι είναι και η μετεμψύχωση του Άυρτον Σένα.
Τέλος καλό, όλα καλά! Πάντως έπρεπε να γυρνούσες με ταξί κι ας παρεξηγούνταν. Δεν αξίζει τη ζωή της οικογένειας μια παρεξήγηση!!!

Μακριά από το δρόμο μας τέτοιος οδηγός:wave2: :wave2: :wave2:

vagtav
15/08/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
...... Πάντως έπρεπε να γυρνούσες με ταξί κι ας παρεξηγούνταν. Δεν αξίζει τη ζωή της οικογένειας μια παρεξήγηση!!!...

:beer: :beer:

reinmeister
15/08/2010, 08:19
σε παρεμφερη περιπτωση φιλε μου ,το εχω παρει εγω...και η δηλωση ηταν,"η το δινεις η κοβουμε οικογενειακως την καλημερα"...

οχι αγαπητε...οχι μονο δεν θα σκοτωθω εγω η η γυναικα για τον μαλακα,αλλα ουτε καν θα αγχωθω...

χιλιες φορες να γινω κακος,οπως και εγινα...

απο τοτε,η με το δικο μου αυτοκινητο ,η ο καθενας με το δικο του,οποτε μιλαμε για νεες γνωριμιες...

arazw.ara.zw
15/08/2010, 08:19
Τι να σου πώ!!Σε τέτοια πράγματα δε χωράνε ευγένειες!!Εντάξει να γίνει ένα λάθος,σε όλους μας συμβαίνει,αλλά όχι και να σκοτωθούμε κιόλας!!!Κι εγώ προσπαθώ να μην κάνω πολλά χιλιόμετρα με οδηγούς που δε γνωρίζω,αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι πάντα εφικτό!!
Αφού πήγαν όλα καλά κάλεσε τη παρέα να την κεράσεις ένα ποτό και παίξε και κανένα joker, αφού μαλλον η τύχη σε θέλει!!!!!

:beer: :beer:

Vagelis Gar
15/08/2010, 08:34
Μου 'χει τύχει παρόμοιο περιστατικό (ήμουν δεν ήμουν 16-17 χρονών και χωρίς να έχω εμπειρία στην οδήγηση). Διακοπές καλοκαίρι στο Ρέθυμνο με ξαδέρφια μου με μόνο μεταφορικό μέσο το αυτοκίνητο του μπάρμπα μου.
Αυτό που μου έχει μείνει είναι τα φώτα φορτηγού που ακόμα και τώρα σαν εικόνα περνούν στο 1 μέτρο μπροστά από τα μάτια μου.
Από τότε υπόσχεση στον εαυτό μου ΠΟΤΕ ξανά σε αυτοκίνητο - μηχανή - ποδήλατο σαν επιβάτης του οποίου τον οδηγό δεν γνωρίζω.
Απ' ότι κατάλαβα διαπίστωσες απο νωρίς την οδηγική του ανικανότητα. ΜΕΓΑΛΟ λάθος που συνέχισες να είσαι μέσα στο "υποψήφιο προς στατιστικό" αυτοκίνητο. Τον σταματάς επιτόπου, βγαίνει και η γυναίκα σου, και του εύχεσαι να καταφέρει να φτάσει στον προορισμό του.

Το καλό είναι πως έμαθες χωρίς να πάθεις οπότε :wave2: καλούς δρόμους από εδώ και στο εξής.

JZER40
15/08/2010, 08:55
οχι αγαπητε...οχι μονο δεν θα σκοτωθω εγω η η γυναικα για τον μαλακα,αλλα ουτε καν θα αγχωθω...


+1000000000

the who
15/08/2010, 09:31
Αγιο ειχατε.Τετοιες μαλακιες δεν συγχωρουνται στην Κρητη.Παντως καλα σου ειπανε κι οι αλλοι.Ταξακι κι αντε γεια.Τραβα να σκοτωθεις μοναχος σου.

goumis hornet
15/08/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed

............
Κάποιος μας προστάτεψε εχθές από τα χειρότερα. Εμάς αλλά και τους υπόλοιπους.....
...................



Εσας σιγουρα!
Για τους υπολοιπους δεν ξερουμε,ποσοι εχουν καταληξει σε χαντακια προσπαθωντας
να τον αποφυγουν και προφανως ουτε ο ιδιος θα το ξερει..........


ΥΓ.δεν εννοω τωρα που ησουν μαζι,αλλα οταν ειναι μονος του:cry:

ΑρΙως
15/08/2010, 09:59
John Steed
θα ήθελα να έβλεπα την έκφρασή σου όταν σέ πάρει τηλ να σου πεί
αύριο να περάσουμε να σας πάρουμε κατα τις 7΄00 είναι καλά??:rotflmao:

βολτάρετε γιατί χανόμαστε:beer:

Gandalf dr685sm
15/08/2010, 11:46
όπως είπαν όλοι... δεν χωράνε ευγένειες εδώ.. πέφτει μπούφλα κανονικά και είτε του παίρνεις το τιμόνι απο τα χέρια, είτε αλλάζεις μέσο μεταφοράς... και αν τσαντιστεί ΞΥΔΙ... καλύτερα αυτό παρά τα δικά σας κόλλυβα.


Gandalf

sotos 8
15/08/2010, 13:33
John Steed θα σου πω μια συντομη ιστορια που μου ετυχε προσωπικα και ο οτι καταλαβες καταλαβες.

Πιτσιρικος γυρω στα τελοι της δεκαετιας του 70 ξεκιναμε απ'τα Μεγαρα με φιλο ταξιτζη του πατερα μου να παμε στην Αθηνα να αγορασουμε ανταλακτικα για το συνεργειο .
Οδηγος ο Πετραν η μουννας διπλα ο πατερας μου και πισω εγω , στην λεοφορο Καβαλας τοτε, Αθηνων τωρα, στο υψος της γεφυρας στο Περιστερι αρχιζει της σφηνες κλινει δυο αυτοκινητα που παραλιγο να τα ριξει στην νησιδα και μια τρικυκλη μοτοσυκλετα (με μεγαλες ροδες και κηνητηρα απο VW) απ'αφτες που εκαναν της μεταφορες που παραλιγω ο ανθρωπος να ντελαπαρει.
Τελικα μας πιανει το φαναρι τησ ΒΙΑΜΑΞ και ερχετε διπλα μας ο τυπος με την τπικυκλη αλλα δεν παει απ'την μερια του οδηγου αλλα παει στην μερια του πατερα μου και του λεει :
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ
ΕΓΩ ρωταει απορειμενος ο πατερας μου
ΝΑΙ ΕΣΥ , ΑΥΤΟς ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ,ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ.

John Steed
15/08/2010, 15:33
Αφήστε.... Σήμερα το σκέφτομαι όλη μέρα... :uplate:

Το ότι είχαμε Άγιο είναι το μόνο σίγουρο....:look:

Έχετε όλοι δίκιο, έπρεπε να είχαμε βρεί άλλο τρόπο να γυρίσουμε ή να του πάρω το τιμόνι.... Η καταραμμένη ευγένεια με μάρανε....


Τέλος πάντων, Τα παθήματα είναι μαθήματα, κι έτσι από εδώ και στο εξής, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ σε αυτοκίνητο με οδηγό που δεν γνωρίζω.....



Άντε καλούς δρόμους!!!!:wave2: :wave2:

antsoar
15/08/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Αφήστε.... Σήμερα το σκέφτομαι όλη μέρα... :uplate:

Το ότι είχαμε Άγιο είναι το μόνο σίγουρο....:look:

Έχετε όλοι δίκιο, έπρεπε να είχαμε βρεί άλλο τρόπο να γυρίσουμε ή να του πάρω το τιμόνι.... Η καταραμμένη ευγένεια με μάρανε....


Τέλος πάντων, Τα παθήματα είναι μαθήματα, κι έτσι από εδώ και στο εξής, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ σε αυτοκίνητο με οδηγό που δεν γνωρίζω.....



Άντε καλούς δρόμους!!!!:wave2: :wave2:

Χρήσιμη εμπειπία για το μέλον:wave2:

chr1s_86
15/08/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed

Τον προειδοποίησα, δυο-τρείς φορές, εκεί όπου γνώριζα οτι ο δρόμος ήθελε πολύ προσοχή, αλλά βλέπετε, σύντροφος της φίλης μας ένεκα, δεν του είπα ότι θα γυρίσω με ταξί....




Για μένα κακώς έπραξες... Ούτε ευγένειες ούτε τίποτα ειδικά όταν παίζεται η σωματική ακαιρεότητα η δική σου αλλά και της γυναίκας σου....

Ορθά κοφτά: 'Φίλε κόψε τις μαλακίες στο δρόμο αλλιώς να πας μόνος σου' και τέλος.


Και από περιέργεια.... Η φίλη σας ήταν ΟΚ με όλο αυτό το σκηνικό;

danaos75
16/08/2010, 02:43
Η φίλη σας ήταν ΟΚ με όλο αυτό το σκηνικό;

απο το στομα μου το πηρες (η απο τα δαχτυλα μου καλυτερα :D ), η πρωτη που θα επρεπε να τα χωσει ηταν η φιλη, και ετσι γλυτωνει και τις παρεξηγησεις αναμεσα στον δικο της και στους φιλους της.



θα ήθελα να έβλεπα την έκφρασή σου όταν σέ πάρει τηλ να σου πεί αύριο να περάσουμε να σας πάρουμε κατα τις 7΄00 είναι καλά??

ελιωσα!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol:

John Steed
16/08/2010, 05:16
Η φίλη μας, σταυροκοπιόταν και του έλεγε συνέχεια να πηγαίνει λίγο πιο στρωτά, αλλά αυτός της έπιανε το μπούτι και της έλεγε να μην φοβάται....:yuck:


Τρελό σκηνικό.... ευτυχώς την άλλη μέρα την βγάλαμε χαλαρά μέσα στο Ρέθυμνο, αλλά έτσι κι αλλιώς, αφού βγήκαμε από το αμάξι, η συμφωνία έκλεισε: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΔΗΓΟ


Μπορεί να μην είμαι ο καλύτερος που υπάρχει, αλλά τουλάχιστον κρατάω εγώ τις ζωές μας στα χέρια μου και όχι κάποιος άλλος....

John Steed
16/08/2010, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΑρΙως
αύριο να περάσουμε να σας πάρουμε κατα τις 7΄00 είναι καλά??


Εχμ..... :uplate:


Να....Μωρε.......Ξερεις.....Εμεις......:look:



Εχουμε μια δουλιτσα........:blush:










(Μαμάααααα........ :cry: )

kovathe
16/08/2010, 06:23
Φιλε τι μου θυμισες...

Πριν 2-3 χρονια εχουμε παει Σαντορινη με φιλικο ζευγαρι και νοικιαζουμε ενα αυτοκινητο και 4.
Φιλη της δικιας μου αυτη οπως και σεις.
Ξεκιναμε να φυγουμε, το παλικαρι ηθελε να οδηγησει, καλυτερα σκεφτομαι εγω που βαριομουν ετσι κι αλλιως να οδηγω τον κουβα (κατι κορεατικο) και το τι μαλ@κια εκανε με το καλημερα δε λεγεται. Στα πρωτα 10 λεπτα ειχε προλαβει να κανει 2-3 τυφλες προσπερασεις, σφηνες σε σκουτερακια και γουρουνες και ενα καρο π@παριες. Ασε που πηγαινε ολη την ωρα σπασμενος και κοφτες λες και μας κυνηγουσαν.

Στο τεταρτο πανω (και την 29η μαλ@κια του) δεν αντεξα και του λεω ηρεμα και ευγενικα να κανει λιγο στην ακρη γιατι κατουριεμαι. Μολις σταματησε βγαζω το κλειδι απ'τη μιζα και του λεω επι λεξει: "Μεγαλε εσυ μπορει να θες να σκοτωθεις και να παρεις και 5-6 αλλους μαζι σου αλλα εγω ηρθα εδω για διακοπες και δεν εχω καμια ορεξη. Απο εδω και μπρος ή θα οδηγώ μόνο εγω ή άντε νοικιαστε και 2ο κουβα για την παρτη σας."

Αποτελεσμα? O τυπας τσατιστηκε, στραβωσε, στην αρχη δεν ηθελε να σηκωθει από τη θεση του οδηγου και τελικα βεβαια πηγε και νοικιασε 2ο για δικο τους στα καπακια αφου τους γυρισα εγω πισω επι τοπου. Μετα βεβαια δε μου μιλαγε και δε βγηκαμε μαζι ουτε μια φορα αλλα η μεγαλη πλακα ποια ηταν? Το στουκαρε ο καραμητρος το κουβαδακι και πληρωνε μετα κερατιατικα… περιττο να πω βεβαια ότι και η δικια του τον εκραζε όταν γυρισαμε Αθηνα και μαλιστα μου ελεγε επρεπε να τον παρατησω το μ@λακα και να ερθω μαζι σας.. ειδε το χαρο με τα ματια της και αυτή κακομοιρα…

DUKASII
16/08/2010, 08:14
ρε φιλε σορρυ κιολας..αλλα τι ευγενια??:D :confused:

αντι να του πεις με τρόπο...
φιλε..μπορεις αν θες ..

να κανεις λιγο στην ακρη.....



ΜΗ ΣΟΥ ΓΑΜΗΣΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΑΓΑΜΗΤΟ ΠΑΛΙΟΜΑΛΑΚΑ ΠΙΘΙΚΕ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΟΝΙ?????:lol: :bawl: :rotflmao:

the who
16/08/2010, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ρε φιλε σορρυ κιολας..αλλα τι ευγενια??:D :confused:

αντι να του πεις με τρόπο...
φιλε..μπορεις αν θες ..

να κανεις λιγο στην ακρη.....



ΜΗ ΣΟΥ ΓΑΜΗΣΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΑΓΑΜΗΤΟ ΠΑΛΙΟΜΑΛΑΚΑ ΠΙΘΙΚΕ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΟΝΙ?????:lol: :bawl: :rotflmao:

Χαλαρωσε λιγο ρε συ,ετσι γραφεται ο πιθηκος.:rotflmao: :rotflmao:

Volo
16/08/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed

Τον προειδοποίησα, δυο-τρείς φορές, εκεί όπου γνώριζα οτι ο δρόμος ήθελε πολύ προσοχή, αλλά βλέπετε, σύντροφος της φίλης μας ένεκα, δεν του είπα ότι θα γυρίσω με ταξί....



Έπρεπε να του την πεις. Εγώ σε ανάλογη περίπτωση του είχα πει να σταματήσει να κατέβω. Δεν παίζουμε με αυτά... τι φίλος της κολλητής μας και λοιπά? Ο καλύτερος άνθρωπος μπορεί να γίνει ο μεγαλύτερος μαλάκας στο τιμόνι δεν θα την πληρώσω εγώ.

Πάντως πρέπει να έζησες εφιάλτη με αυτά που μας περιέγραψες. Ειδικά εκεί με το βενζινάδικο που βγήκε στο αντίθετο:P Πω ρε φίλε

DUKASII
16/08/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Χαλαρωσε λιγο ρε συ,ετσι γραφεται ο πιθηκος.:rotflmao: :rotflmao: :eyepop: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

imitrelos
16/08/2010, 09:32
Oφου παναγία μου και στο δρόμο για πρέβελη ....που ούτε ο καλήτερος είναι αλλά και πολλούς τουρίστες σάν τον οδηγό

μερικές φορές δέν το περιμένεις κιόλας .....αλλά καλήτερα να παρεξηγηθείς...... εμένα σχέση κολητής τής κοπέλας μου δέν θέλει να με βλέπει (καλήτερα βασικά :D γιατί δέν θα χρειαστή να μπώ σε αμάξι με αυτόν οδηγό)