PDA

View Full Version : 7?/ώρα για wi-fi? Ελλάς το μεγαλείο σου.



Vagelis Gar
15/08/2010, 08:57
Δεν έχει να κάνει με μοτοσυκλέτα αλλά με κάποιους μάγκες που θεωρούν πως μπορούν να σου τα αρπάξουν από παντού.

Μόλις χθες επέστρεψα απο τις διακοπές μου στο Ναύπλιο (Δρέπανο) όπου και διέμενα στο ξενοδοχείο Eden Beach Plaka. (Είναι το μόνο μεγάλο στην περιοχή). Αυτό που θέλω να καταγγείλω (εννοείται πως συμπλήρωσα και τη "φόρμα" παραπόνων του ξενοδοχείου, άσχετα αν φθάσει ποτέ στα χέρια κάποιου υπεύθυνου) είναι πως το ξενοδοχείο διαθέτει wi-fi το οποίο και χρεώνει με 7? την ώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Αν θέλεις να μπεις έστω και 5' θα πληρώσεις για 1 ώρα. Λίγο πιό κάτω υπάρχει κάμπινγκ στο οποίο υπάρχει καφετέρια και εστιατόριο με δωρεάν wi-fi για τους πελάτες του.

Και μην μου απαντήσετε πως αφού βρήκα δωρεάν wi-fi όλα καλά. Δεν είναι εκεί το θέμα αλλά τι υπηρεσίες προσφέρει ένα ξενοδοχείο το οποίο θέλει να είναι ανταγωνιστικό. Αν οι υπηρεσίες σταματούν στο air-condition και στο ψυγείο που διαθέτει το δωμάτιο τότε εγώ είμαι ο περίεργος που ζητάω πολλά. Αλλά εν έτη 2010 μήπως κάποιοι πρέπει να εκσυγχρόνιστούν αντί να κλαίγονται για μειωμένη κίνηση των τουριστών?

Βαγγέλης

ziggΥ
15/08/2010, 09:01
φορ δε νεξτ ταιμ..
αν κατέβεις λίγο πιο κάτω στο καφέ του τρίτον είναι τσάμπα το γουαιφαι :winka: :wave2:


εδιδ: ααααα, τώρα το διάβασα όλο :p

Vagelis Gar
15/08/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
φορ δε νεξτ ταιμ..
αν κατέβεις λίγο πιο κάτω στο καφέ του τρίτον είναι τσάμπα το γουαιφαι :winka: :wave2:


εδιδ: ααααα, τώρα το διάβασα όλο :p

Εκεί πήγαινα από τη στιγμή που το ανακάλυψα ;)

Λεωνίδας
15/08/2010, 09:07
κατ' αρχήν αν σ' ενδιέφερε τόσο πολύ θα μπορούσες να επιλέξεις ένα ξενοδοχείο που παρέχει και wifi στην τιμή του δωματίου
τώρα η πρόσβαση μισής ή μιας ώρας είναι και συνηθισμένη και λογική νομίζω, η τιμή λίγο τσιμπημένη αλλά αν δε σου αρέσει είπαμε... πας αλλού :wave2:

ελεύθερη αγορά έχουμε (σχετικά) :D

Vagelis Gar
15/08/2010, 09:13
Η επιλογή του ξενοδοχείου έγινε υπό περιορισμούς (εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού).
Αυτό όμως που θέλω να πω μάλλον δεν το κατάλαβες. Μου λες να επέλεγα ξενοδοχείο που στην τιμή θα ήταν και το wi-fi.Αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνω. Γιατί να σου χρεώνουν το wi-fi επιπλέον? Σχεδόν σε όλη την Ευρώπη όπου υπάρχει wi-fi είναι δωρεάν και μάλιστα υπάρχουν και κοινόχρηστοι υπολογιστές που ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει δωρεάν.

Μία είναι η λέξη που μπορώ να σκεφτώ για τα εν Ελλάδι (όχι όλα) ξενοδοχεία. ΑΡΠΑΧΤΕΣ

Λεωνίδας
15/08/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Η επιλογή του ξενοδοχείου έγινε υπό περιορισμούς (εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού).
Αυτό όμως που θέλω να πω μάλλον δεν το κατάλαβες. Μου λες να επέλεγα ξενοδοχείο που στην τιμή θα ήταν και το wi-fi.Αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνω. Γιατί να σου χρεώνουν το wi-fi επιπλέον? Σχεδόν σε όλη την Ευρώπη όπου υπάρχει wi-fi είναι δωρεάν και μάλιστα υπάρχουν και κοινόχρηστοι υπολογιστές που ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει δωρεάν.

Μία είναι η λέξη που μπορώ να σκεφτώ για τα εν Ελλάδι (όχι όλα) ξενοδοχεία. ΑΡΠΑΧΤΕΣ δεν υπάρχει δωρεάν
οποιαδήποτε παροχή (από το a/c και το πρωινό μέχρι το WiFi και τη χρήση κοινόχρηστων υπολογιστών) απλά συμπεριλαμβάνεται στην τιμή
το ότι το WiFi τείνει να γίνει standard όπως ο κλιματισμός, δεν αναιρεί το παραπάνω :wave2:

fz6man
15/08/2010, 09:55
ποιος το λεει αυτο ρε φιλε εχεις δει πολλα ξενοδοχεια να χρεωνουν το wifi και 7 ευρώ την ωρα κιολας αισχρό κλεψιμο επρεπε να τον κραξεις τον μαλακα αλλα ειπαμε ελευθερη αγορά ...

Ktm.Prestige
15/08/2010, 10:11
Για free Wifi , δύσκολο εκτός και εαν είναι στην τιμή του δωματίου.
Παρόλα αυτα σίγουρα μιλάμε για κλέψιμο κανονικό...
Θα μπορούσε να έχει μια κλίμακα τιμή/ώρας αλλα οχι 7 ευρώ για μια ώρα.
Και σίγουρα οι ταχύτητες δεν θα ήταν και κορυφαίες!!

Καλά τα λένε οι προλαλήσαντες , Ελλάδα-οτι αρπάξουμε μπαμ μπαμ!!

Δυστηχώς υπάρχουν και αυτοί οι επαγγελματίες που γ@μ@νε τον τόπο και τον κλάδο..

Στην θέση σου θα τους τα έλεγα στα μούτρα χωρίς τα δήθεν complaign sheet...

cityfly
15/08/2010, 10:17
είναι υπερβολικό το νούμερο αλλά το πρόβλημα για μένα θα ήταν αν όλα τα ξενοδοχεία είχαν τέτοιες τιμές
υπάρχουν ξενοδοχεία στην Ελλάδα που το ίντερνετ είναι τζάμπα
και υπάρχουν και ξενοδοχεία έξω που πληρώνεις περισσότερα από 7 ευρώ την ώρα

επίσης αυτό που είναι πρόβλημα είναι όταν κλείνεις και ενημερώνεσαι για τις υπηρεσίες του ξενοδοχείου αυτές οι χρεώσεις να μην είναι ξεκάθαρες και εμφανείς

Vagelis Gar
15/08/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
ποιος το λεει αυτο ρε φιλε εχεις δει πολλα ξενοδοχεια να χρεωνουν το wifi και 7 ευρώ την ωρα κιολας αισχρό κλεψιμο επρεπε να τον κραξεις τον μαλακα αλλα ειπαμε ελευθερη αγορά ...

Ελεύθερη αγορά και μαλακίες. Αυτά είναι που μας καταστρέφουν σα χώρα.
Ελέυθερη αγορά με 100? το δωμάτιο σε 2αστερο ξενοδοχείο (τιμή καταλόγου στο πίσω μέρος της πόρτας), 7?/ώρα wi-fi, 2 φορές μας αλλάξαν τα σεντόνια σε 7 ημέρες διαμονής, 3,5? ο καφές στην πισίνα του ξενοδοχείου, 20? το γεύμα/ άτομο, 15? το πρωϊνό/άτομο.
Δηλαδή για να μείνει μια 4μελής οικογένεια (χωρίς κοινωνικό τουρισμό) στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο τρώγοντας πρωϊνό και γεύμα θέλει περίπου 2.500? για 7 ημέρες.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των ξενοδοχείων στην Ελλάδα λειτουργούν έτσι και με παρόμοιες τιμές και υπηρεσίες. Τυχαίο που καταντήσαμε έτσι όπως καταντήσαμε?

Κάποτε κάποιος πολιτικός (δεν θυμάμαι ποιός) είχε πει πως δεν θα γίνουμε οι σερβιτόροι της Ευρώπης. Μεγάλο λάθος. Θα μας χαλούσε να έχουμε μια φουλ σαιζόν 8 μηνών (καλοκαίρι & χειμώνα) όπου θα βούλιαζαν όλα τα τουριστικά θέρετρα και οι 800.000 επίσημοι άνεργοι (που είναι πολλοί παραπάνω) να έχουν μια σταθερή και μόνιμη δουλειά είτε έχοντας τη δική τους επιχείρηση είτε δουλεύοντας σαν υπάλληλοι?

Αλλά πέρα απο την αδιαφορία του κράτους μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουμε και εμείς σα λαός μιάς και μάθαμε στην κομπίνα και στη λοβιτούρα. Ξεκινάμε μια επιχείρηση και απο την αρχή κοιτάμε, υπερτιμολογόντας να κλέψουμε τον ΟΑΕΔ, να κλέψουμε το ΙΚΑ, να κλέψουμε την εφορία, να κλέψουμε τον πελάτη. Και όλα αυτά σε μια παρατεταμένη περίοδο όπου δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο έστω μακρινό φως στο τούνελ.

argy_kap
15/08/2010, 10:37
οταν επιλέγεις ξενοδοχείο να κοιτάς τις παροχές του. Δεν είναι κακό να ρωτάς απο πριν για να μάθεις τι έχει και πόσο κοστίζει.

Το 7 είναι σίγουρα υπερβολικό αλλά έχω πληρώσει και χειρότερα στο εξωτερικό....:wave2:

ermiss
15/08/2010, 10:38
Κάτι τέτοιοι "επαγγελματίες" με κάνουν να μην λυπάμαι καθόλου για το κλείσιμο "επιχειρήσεων"...

Vagelis Gar
15/08/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
οταν επιλέγεις ξενοδοχείο να κοιτάς τις παροχές του. Δεν είναι κακό να ρωτάς απο πριν για να μάθεις τι έχει και πόσο κοστίζει.

Το 7 είναι σίγουρα υπερβολικό αλλά έχω πληρώσει και χειρότερα στο εξωτερικό....:wave2:

Σωστό αυτό που λες φίλε μου. Απλά δεν περίμενα τόσο μεγάλη χρέωση σε μια εποχή που πληρώνω για τη σύνδεση στο σπίτι μου 16?/μήνα.

Vagelis Gar
15/08/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Κάτι τέτοιοι "επαγγελματίες" με κάνουν να μην λυπάμαι καθόλου για το κλείσιμο "επιχειρήσεων"...

Μία από τα ίδια.

fz6man
15/08/2010, 11:20
το θεμα ειναι οτι κλαιγομαστε που η τουρκια μας πηρε ολους τους τουριστες , και φυσικο ειναι οταν βρισκεις δωματιο απο 7 ευρώ σε ξενοδοχειο , επισεις δεν θα ξεχασω ποτε την μεριδα μοσχαρι με ρυζι στο πηλιο 16 ευρώ ζώα... καλα μας κανουν να μην πατησεις ανθρωπος να μεινουν μονο σωστοι επαγγελματιες .

faraway
15/08/2010, 11:42
Απαραδεκτη τιμη για internet .

Επισης μου φαινεται απιστευτο που το χρεωνουν , εγω σε οσα ξενοδοχεια εχω μεινει το παρεχαν δωρεαν .

p@nos
15/08/2010, 11:58
file toso xrewnoun ta ksenodoxia to wifi...oxi mono ellada alla kai eurwph...

sthn austria pou eixa paei ta xristougenna to xrewnan 10? thn wra...opote pas se kapoio wifi spot kai kaneis to kefi sou pleon oles sxedon oi kafeteries exoun


sorry gia ta greeklish paidia

Λεωνίδας
15/08/2010, 12:25
βλέπω την ξεχειλώσαμε - ως συνήθως - τη συζήτηση, πιάσαμε τη βιομηχανία του τουρισμού εν γένει, πήρε η μπάλα και τις ταβέρνες, σε λίγο θα πείτε και για την τιμή του espresso στη Βουλιαγμένη κ.ο.κ. :rolleyes:

στο θέμα μας, όσο θέλει χρεώνει λέμε, να πάτε αλλού

(και στο galaxy του Hilton πήγα και μου ζήτησαν ? 20 για ένα ποτό, να το γράψω :confused: :wave2: )

Allst@rf
15/08/2010, 12:37
παντος ,εμενα μου φαινεται υπερβολικο να ζηταει καποιος λεφτα για wi-fi.

στην περιοχη μου που δεν ειναι και ο τοπ τουριστικος προορισμος σαν τα μεγαλα ονοματα της ελλαδας(βλ. Ροδος,Κερκυρα,Κρητη κτλ) ,ολα τα καφε και τα ξενοδοχεια εχουν τσαμπα ιντερνετ για τους πελατες τους.

ακομα και ο δημος εχει εγκαταστησει spots σε ολη την παραλια και τον κεντρικο δρομο του λουτρακιου ,για να μπαινει ο κοσμος δωρεαν...

προσωπικα θα συμφωνησω με τον συγγραφεα του θρεντ.απαραδεκτο...

Λεωνίδας
15/08/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
παντος ,εμενα μου φαινεται υπερβολικο να ζηταει καποιος λεφτα για wi-fi.

στην περιοχη μου που δεν ειναι και ο τοπ τουριστικος προορισμος σαν τα μεγαλα ονοματα της ελλαδας(βλ. Ροδος,Κερκυρα,Κρητη κτλ) ,ολα τα καφε και τα ξενοδοχεια εχουν τσαμπα ιντερνετ για τους πελατες τους.

ακομα και ο δημος εχει εγκαταστησει spots σε ολη την παραλια και τον κεντρικο δρομο του λουτρακιου ,για να μπαινει ο κοσμος δωρεαν...

προσωπικα θα συμφωνησω με τον συγγραφεα του θρεντ.απαραδεκτο... και η Ρώμη είναι γεμάτη με πηγές πόσιμου νερού, αλλά το εμφιαλωμένο στο ξενοδοχείο ... μάντεψε... το χρεώνουν :D

fz6man
15/08/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
file toso xrewnoun ta ksenodoxia to wifi...oxi mono ellada alla kai eurwph...

sthn austria pou eixa paei ta xristougenna to xrewnan 10? thn wra...opote pas se kapoio wifi spot kai kaneis to kefi sou pleon oles sxedon oi kafeteries exoun


sorry gia ta greeklish paidia

προφανος επεσες σε αγιογδυτη :D

Allst@rf
15/08/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και η Ρώμη είναι γεμάτη με πηγές πόσιμου νερού, αλλά το εμφιαλωμένο στο ξενοδοχείο ... μάντεψε... το χρεώνουν :D

και στο λουτρακι φιλε μου το χρεωνουν το εμφιαλομενο αλλα εγω στο σπιτι μου πινω το ιδιο φημισμενο νερο λουτρακιου...που θες να καταληξεις ομως?

ermiss
15/08/2010, 13:01
Στον Βόλο πριν 1 μήνα είχε δωρεάν το πρώτο δίωρο και μετά χρέωση 2 ευρώ το επόμενο δίωρο.


Απλά οι τύποι προσπαθούν να αρπάξουν όσα μπορούν, από όπου μπορούν.

Λεωνίδας
15/08/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
και στο λουτρακι φιλε μου το χρεωνουν το εμφιαλομενο αλλα εγω στο σπιτι μου πινω το ιδιο φημισμενο νερο λουτρακιου...που θες να καταληξεις ομως? εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πού θέλετε να καταλήξετε όλοι...
καταλάβατε ότι δεν υπάρχει δωρεάν αλλά ενσωμάτωση στην τιμή του δωματίου ή όχι :confused:

Λεωνίδας
15/08/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
προφανος επεσες σε αγιογδυτη :D μάλλον Έλληνας ήταν :rolleyes: :lol:

p@nos
15/08/2010, 14:07
pantou uparxei enas muthos:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


pantws genika ta ksenodoxia tsekourwnoun...opws ta mparakia pou exoun ta dwmatia px...vevaia den eisai malakas na pareis apo kei:lol: :lol: :lol:

Joyrider
15/08/2010, 14:11
Εκεί που θέλουν να τραβήξουν κόσμο μια χαρά θα το δώσουν το δωρεάν wi-fi και θα κάνουν κα μια χαρά απόσβεση. Εκείνοι που καλόμαθαν και θεωρούν ότι θα έχουν πελατεία επ άπειρον ότι κ όσο κ να χρεώνουν σιγά σιγά θα την δουν να μειώνεται.

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά φέτος που πήγα θάσο,ακόμα και το studio που μείναμε με τα 7-8 δωμάτια και είχε δωρεάν ασύρματο ίντερνετ και πολλές άλλες ανέσεις που ίσως δεν βρεις και σε ξενοδοχεία αλλά ας μείνω επί του θέματος.

Ιντερνετ τσάμπα είχαν και καφετέριες με τον φραπέ στα 2,5 ευρώ το ποτό στα 6 και το κοκτειλ στα 7,5.

Αλλά ΚΑΙ ένα εστιατόριο-πιτσαρία!!! (τι να το κάνεις εκεί???)

Ιντερνετ ασύρματο δωρεάν παντού λοιπόν και από μικρές επιχειρήσεις. Και το λέω έτσι έκπληκτος γιατί δεν ένιωσα να κόβουν από ποιότητα υπηρεσιών ή αγαθών.

Gandalf dr685sm
15/08/2010, 14:20
Η υπηρεσία ασύρματου web, έχει να κάνει με το ποιά κατηγορία είναι το ξενοδοχείο. Σε 4-5αστερο ας πούμε δίνεται και ΔΩΡΕΑΝ, αλλά οχι στα δωμάτια... μόνο στα lobby. Αν τώρα το θέλει κάποιος στο δωμάτιο συνήθως αγοράζει είτε κάποια προπληρωμένη κάρτα, είτε το πληρώνει στην αρχική τιμή δωματίου σαν επιβάρρυνση.

Απο εκεί και πέρα και μιλώντας μόνο για τον τουρισμό εσωτερικά, θεωρώ πως καλύτερο είναι να πάρετε μια κάρτα προπληρωμένη απο τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας όπου μέσω 3G/HSDPA μπορείτε να έχετε μια πολύ καλή σύνδεση και σχετικά οικονομική.

Όσον αφορά τις υπηρεσίες διαδικτύου σε ξενοδοχεία καλό θα είναι να έχουμε υπόψη μας , οτι ούτε ασφαλείς είναι (στην Ελλάδα πιο πολύ ακόμα), ούτε με πολύ καλές ταχύτητες καθώς εκεί λυπούνται να δώσουν κάτι παραπάνω για να έχουν 4-5 αξιοπρεπέστα access points ανά όροφο.

Τώρα σχετικά με υπηρεσίες και πληρωμές στην Ελλάδα στον τομέα του τουρισμού.... όλοι γνωρίζουμε οτι είμαστε τουλάχιστον "αγιογδύτες"... το κακό είναι όμως οτι αφού το ξέρουμε δεν τους ρίχνουμε και ενα μαύρο μπας και κλείσουν και ησυχάσουμε. Αν και φέτος απο όσο φαίνεται δεν θα την γλυτώσουν και πολλοί.

Υ.Γ. Φίλος γύρισε απο Μύκονο που όντως είναι πιο ακριβό και απο το Manhattan πλέον, αλλά ρε παιδιά... 3,5 ευρώ το σουβλάκι;... και δεν μιλάμε για κανά τέρας... κάτι απλό λέμε!!!!

Gandalf

Joyrider
15/08/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η υπηρεσία ασύρματου web, έχει να κάνει με το ποιά κατηγορία είναι το ξενοδοχείο. Σε 4-5αστερο ας πούμε δίνεται και ΔΩΡΕΑΝ, αλλά οχι στα δωμάτια... μόνο στα lobby. Αν τώρα το θέλει κάποιος στο δωμάτιο συνήθως αγοράζει είτε κάποια προπληρωμένη κάρτα, είτε το πληρώνει στην αρχική τιμή δωματίου σαν επιβάρρυνση.

Απο εκεί και πέρα και μιλώντας μόνο για τον τουρισμό εσωτερικά, θεωρώ πως καλύτερο είναι να πάρετε μια κάρτα προπληρωμένη απο τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας όπου μέσω 3G/HSDPA μπορείτε να έχετε μια πολύ καλή σύνδεση και σχετικά οικονομική.

Όσον αφορά τις υπηρεσίες διαδικτύου σε ξενοδοχεία καλό θα είναι να έχουμε υπόψη μας , οτι ούτε ασφαλείς είναι (στην Ελλάδα πιο πολύ ακόμα), ούτε με πολύ καλές ταχύτητες καθώς εκεί λυπούνται να δώσουν κάτι παραπάνω για να έχουν 4-5 αξιοπρεπέστα access points ανά όροφο.

Τώρα σχετικά με υπηρεσίες και πληρωμές στην Ελλάδα στον τομέα του τουρισμού.... όλοι γνωρίζουμε οτι είμαστε τουλάχιστον "αγιογδύτες"... το κακό είναι όμως οτι αφού το ξέρουμε δεν τους ρίχνουμε και ενα μαύρο μπας και κλείσουν και ησυχάσουμε. Αν και φέτος απο όσο φαίνεται δεν θα την γλυτώσουν και πολλοί.

Υ.Γ. Φίλος γύρισε απο Μύκονο που όντως είναι πιο ακριβό και απο το Manhattan πλέον, αλλά ρε παιδιά... 3,5 ευρώ το σουβλάκι;... και δεν μιλάμε για κανά τέρας... κάτι απλό λέμε!!!!

Gandalf

Αυτό με τις κατηγορίες δεν το ήξερα. Ισχύει το ίδιο και για στούντιο που έχουν βαθμολογία κλειδιών? Όσο για την ταχύτητα δεν με καίει και πολύ γιατί ούτως ή άλλως στις διακοπές δεν θέλω να καώ στο ίντερνετ:p ..

Akatanomastos
15/08/2010, 17:46
μια ζωη η καραμελα:

στο εξωτερικο ειναι καλητερα..





ΔΕΝ ειναι τζαμπα το wifi στα ξενοδοχεια στο εξωτερικο..

ΟΥΤΕ ΚΑΝ στα αεροδρομια που στην ελλαδα το χουν τζαμπα και μαγκια τους

ας σταματησουμε τις καραμελες
και να νομιζουμε οτι ολα ειναι ασχημα εδω και ωραια εξω,

το να κοιταμε την πραγματικοτητα..
ειναι μια αρχη για να παμε παρακατω..

imitrelos
15/08/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μια ζωη η καραμελα:

στο εξωτερικο ειναι καλητερα..





ΔΕΝ ειναι τζαμπα το wifi στα ξενοδοχεια στο εξωτερικο..

ΟΥΤΕ ΚΑΝ στα αεροδρομια που στην ελλαδα το χουν τζαμπα και μαγκια τους

ας σταματησουμε τις καραμελες
και να νομιζουμε οτι ολα ειναι ασχημα εδω και ωραια εξω,

το να κοιταμε την πραγματικοτητα..
ειναι μια αρχη για να παμε παρακατω..

τουλάχιστόν εντός νομού ηρακλείου μπορώ να σου πώ κάμποσα

ειναι ανάλογα τήν πολιτική του ξενοδοχείου

σε αρκετά έχει γίνει βασική παροχή και ενοοιτε όχι μόνο σε lobby
από ένα απο αυτά πέρνω στο εξοχικό internet και μένω 300m μακριά

:D :D

Akatanomastos
15/08/2010, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
τουλάχιστόν εντός νομού ηρακλείου μπορώ να σου πώ κάμποσα

ειναι ανάλογα τήν πολιτική του ξενοδοχείου

σε αρκετά έχει γίνει βασική παροχή και ενοοιτε όχι μόνο σε lobby
από ένα απο αυτά πέρνω στο εξοχικό internet και μένω 300m μακριά

:D :D

ωραια


μην τα λες σε μενα,

στο παιδι που εκανε το θρεαντ πες το που παραπονιετε για τα ελληνικα ξενοδοχεια και τις παροχες τους

Vagelis Gar
15/08/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μια ζωη η καραμελα:

στο εξωτερικο ειναι καλητερα..





ΔΕΝ ειναι τζαμπα το wifi στα ξενοδοχεια στο εξωτερικο..

ΟΥΤΕ ΚΑΝ στα αεροδρομια που στην ελλαδα το χουν τζαμπα και μαγκια τους

ας σταματησουμε τις καραμελες
και να νομιζουμε οτι ολα ειναι ασχημα εδω και ωραια εξω,

το να κοιταμε την πραγματικοτητα..
ειναι μια αρχη για να παμε παρακατω..

Φίλος κάνεις ΜΕΓΑΛΟ λάθος όταν λες πως στο εξωτερικό δεν είναι δωρεάν το wi-fi στα ξενοδοχεία. Μιλώντας απο την μικρή μου πείρα μπορώ να σου πω πως σε χώρες που εμείς οι Ελληνάρες θεωρούμε υπανάπυκτες στα ξενοδοχεία τους υπήρχε δωρεάν internet. Αν το είχαν ενσωματώσει στην τιμή δεν το γνωρίζω.Αυτό που ξέρω είναι πως κανείς δεν μου ζήτησε ούτε 1 ευρώ για wi-fi. Μπορώ να σου αναφέρω και παραδείγματα 2άστερων ξενοδοχείων με 50? τη βραδυά που ΚΑΙ πλούσιο πρωϊνό σου προσφέραν αλλά ΚΑΙ wi-fi.

Και αν θες τη γνώμη μου, ΝΑΙ όλα (δεν ήταν άσχημα εδώ) αλλά τα κάναμε εμείς οι ίδιοι σαν τον κώλο μας.

Για να πας παρακάτω δεν αρκεί απλά να κοιτάς την πραγματικότητα αλλά ο καθένας απο εμάς να βάλει από ένα μικρό λιθαράκι.

Akatanomastos
15/08/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Φίλος κάνεις ΜΕΓΑΛΟ λάθος όταν λες πως στο εξωτερικό δεν είναι δωρεάν το wi-fi στα ξενοδοχεία. Μιλώντας απο την μικρή μου πείρα μπορώ να σου πω πως σε χώρες που εμείς οι Ελληνάρες θεωρούμε υπανάπυκτες στα ξενοδοχεία τους υπήρχε δωρεάν internet. Αν το είχαν ενσωματώσει στην τιμή δεν το γνωρίζω.Αυτό που ξέρω είναι πως κανείς δεν μου ζήτησε ούτε 1 ευρώ για wi-fi. Μπορώ να σου αναφέρω και παραδείγματα 2άστερων ξενοδοχείων με 50? τη βραδυά που ΚΑΙ πλούσιο πρωϊνό σου προσφέραν αλλά ΚΑΙ wi-fi.

Και αν θες τη γνώμη μου, ΝΑΙ όλα (δεν ήταν άσχημα εδώ) αλλά τα κάναμε εμείς οι ίδιοι σαν τον κώλο μας.

Για να πας παρακάτω δεν αρκεί απλά να κοιτάς την πραγματικότητα αλλά ο καθένας απο εμάς να βάλει από ένα μικρό λιθαράκι.


Οκ φιλος

επειδη εχω και εγω καποια μικρη πειρα

σου λεω οτι πολλα ξενοδοχεια στο εξωτερικο χρεωνουν πανακριβα το ιντερνετ

ΕΠΙΣΗΣ
οπως ειπε και αλλος φιλος υπαρχουν ελληνικα ξενοδοχεια που το χουν τζαμπα


συμπερασμα?

γκρινιαζεις χωρις λογο, και φερνεις λαθος παραδειγμα(το εξωτερικο) για να πεις οτι εδω κλεβουν..

αυτο δηλαδη που σου γραψα απο το 1ο ποστ μου


υ.γ. τα λιθαρακια να τα βαλουμε σε κατι σοβαρο, οχι στο wifi στις διακοπες μας

Vagelis Gar
15/08/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ωραια


μην τα λες σε μενα,

στο παιδι που εκανε το θρεαντ πες το που παραπονιετε για τα ελληνικα ξενοδοχεια και τις παροχες τους

Δηλαδή αυτό που θέλεις να πεις είναι πως τα ξενοδοχεία (και δεν αναφέρομαι στα πολυτελή ξενοδοχεία ούτε στους σωστούς επαγγελματίες) που υπάρχουν στην Ελλάδα λειτουργούν υποδειγματικά?
Αν ναι γιατί κάθε χρόνο ο τουρισμός μας πάει απο το κακό στο χειρότερο?

Vagelis Gar
15/08/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
Οκ φιλος

επειδη εχω και εγω καποια μικρη πειρα

σου λεω οτι πολλα ξενοδοχεια στο εξωτερικο χρεωνουν πανακριβα το ιντερνετ

ΕΠΙΣΗΣ
οπως ειπε και αλλος φιλος υπαρχουν ελληνικα ξενοδοχεια που το χουν τζαμπα


συμπερασμα?

γκρινιαζεις χωρις λογο, και φερνεις λαθος παραδειγμα(το εξωτερικο) για να πεις οτι εδω κλεβουν..

αυτο δηλαδη που σου γραψα απο το 1ο ποστ μου


υ.γ. τα λιθαρακια να τα βαλουμε σε κατι σοβαρο, οχι στο wifi στις διακοπες μας

Σήμερα θεωρείς ασήμαντο το wi-fi και αστείο έναν τύπο που γκρινιάζει, αύριο όταν παραπονεθεί κάποιος για τα 8? που πλήρωσε για μια μαρουλοσαλάτα θα το θεωρήσεις ξανά ασήμαντο, μεθαύριο έναν άλλο που πλήρωσε 15? για μια ξαπλώστρα μία απο τα ίδια.
Τα λιθαράκια φίλε μου μπαίνουν στις λεπτομέριες οι οποίες κάνουν και τη διαφορά του κακού απο το μέτριο και του μέτριου απο το καλό.

mparmpanik
15/08/2010, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η υπηρεσία ασύρματου web, έχει να κάνει με το ποιά κατηγορία είναι το ξενοδοχείο. Σε 4-5αστερο ας πούμε δίνεται και ΔΩΡΕΑΝ, αλλά οχι στα δωμάτια... μόνο στα lobby. Αν τώρα το θέλει κάποιος στο δωμάτιο συνήθως αγοράζει είτε κάποια προπληρωμένη κάρτα, είτε το πληρώνει στην αρχική τιμή δωματίου σαν επιβάρρυνση.


Όσον αφορά τις υπηρεσίες διαδικτύου σε ξενοδοχεία καλό θα είναι να έχουμε υπόψη μας , οτι ούτε ασφαλείς είναι (στην Ελλάδα πιο πολύ ακόμα), ούτε με πολύ καλές ταχύτητες καθώς εκεί λυπούνται να δώσουν κάτι παραπάνω για να έχουν 4-5 αξιοπρεπέστα access points ανά όροφο.


Gandalf

το 2006 (αν θυμαμαι σωστα) υπηρξε ενα προγραμμα επιδοτουμενο απο την ευρωπαικη ενωση
για την δικτιωση ολων των μοναδων τουρισμου.
ολα τα ξενοδοχεια αποκτησαν ασυρματη συνδεση στο ιντερνετ.
στην αρχη το παρειχαν δωρεαν οπως ειχαν υποχρεωση απο τις συμβασεις..
μετα το παρειχαν μονο στα λομπι τους .
μετα το χρεωναν κι εκει.
εξακολουθει ομως να υπαρχει η υποχρεωση της δωρεαν παροχης..

Akatanomastos
15/08/2010, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Δηλαδή αυτό που θέλεις να πεις είναι πως τα ξενοδοχεία (και δεν αναφέρομαι στα πολυτελή ξενοδοχεία ούτε στους σωστούς επαγγελματίες) που υπάρχουν στην Ελλάδα λειτουργούν υποδειγματικά?
Αν ναι γιατί κάθε χρόνο ο τουρισμός μας πάει απο το κακό στο χειρότερο?

μην πας την κουβεντα αλλου



δεν ξερω τι κανουν τα ελληνικα ξενοδοχεια
ουτε τα ξενοδοχεια του εξωτερικου


αυτο που λεω

ειναι να παψουμε την καραμελα οτι στο εξωτερικο τα κανουν ολα καλητερα
οπως παλια λεγαμε οτι οι αμερικανοι τα κανουν ολα ωραια και ειδαμε που φτασαμε..

αυτο που χρησιμοποιησες εσυ δλδ ως επιχειρημα

Akatanomastos
15/08/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Σήμερα θεωρείς ασήμαντο το wi-fi και αστείο έναν τύπο που γκρινιάζει, αύριο όταν παραπονεθεί κάποιος για τα 8? που πλήρωσε για μια μαρουλοσαλάτα θα το θεωρήσεις ξανά ασήμαντο, μεθαύριο έναν άλλο που πλήρωσε 15? για μια ξαπλώστρα μία απο τα ίδια.
Τα λιθαράκια φίλε μου μπαίνουν στις λεπτομέριες οι οποίες κάνουν και τη διαφορά του κακού απο το μέτριο και του μέτριου απο το καλό.

θεωρω παραλογα τα 7 ευρω την ωρα



αυτο που σου γραφω για 3η φορα και προσπαθησε να μεινεις συγκεντρωμενος σε αυτο


ειναι οτι

υπαρχουν και στην ελλαδα ξενοδοχεια με τζαμπα wifi
και στο εξωτερικο(οπως λες εσυ, σε πιστευω, εγω δεν το χω δει αυτο στις: γερμανια γαλλια ιταλια τσεχια αυστρια, χωρες που εχω επισκεφτει ως τωρα)

και υπαρχουν και στην ελλαδα ξενοδοχεια με πανακριβα wifi
και στο εξωτερικο(απο προσωπικη εμπειρια σε καποιες απο τις παραπανω χωρες που σου ειπα)


οποτε η Φραση που ο νεοελληνας πλεον ξεκινα την μερα του:
= στο εξωτερικο ειναι καλητερα γιατι..

ειναι ακυρη..


υ.γ. ο ελληνικος τουρισμος ΔΕΝ παει κατα διαολου λογω της χρεωσης του wifi

Vagelis Gar
15/08/2010, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μην πας την κουβεντα αλλου



δεν ξερω τι κανουν τα ελληνικα ξενοδοχεια
ουτε τα ξενοδοχεια του εξωτερικου


αυτο που λεω

ειναι να παψουμε την καραμελα οτι στο εξωτερικο τα κανουν ολα καλητερα
οπως παλια λεγαμε οτι οι αμερικανοι τα κανουν ολα ωραια και ειδαμε που φτασαμε..

αυτο που χρησιμοποιησες εσυ δλδ ως επιχειρημα

Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω αυτό που έγραψες.Τι σχέση έχουν οι Αμερικάνοι.
Εσύ έγραψες πριν πως ξενοδοχεία του εξωτερικού χρεώνουν πανάκριβα και ξενοδοχεία της Ελλάδας το έχουν δωρεάν, και τώρα μου λες πως δεν ξέρεις τι κάνουν τα Ελληνικά ούτε τα ξένα ξενοδοχεία.
Τέλος πάντων ο καθένας ας κάνει ότι του φωτίσει ο Θεός. Δικές τους είναι οι επιχειρήσεις, ελεύθερη αγορά έχουμε, και αυτό που θα κάνω από εδώ και πέρα είναι απλά να διπλοτσεκάρω που θα ακουμπάω τα ωραία μου λεφτά.

Akatanomastos
15/08/2010, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω αυτό που έγραψες.Τι σχέση έχουν οι Αμερικάνοι.
Εσύ έγραψες πριν πως ξενοδοχεία του εξωτερικού χρεώνουν πανάκριβα και ξενοδοχεία της Ελλάδας το έχουν δωρεάν, και τώρα μου λες πως δεν ξέρεις τι κάνουν τα Ελληνικά ούτε τα ξένα ξενοδοχεία.
Τέλος πάντων ο καθένας ας κάνει ότι του φωτίσει ο Θεός. Δικές τους είναι οι επιχειρήσεις, ελεύθερη αγορά έχουμε, και αυτό που θα κάνω από εδώ και πέρα είναι απλά να διπλοτσεκάρω που θα ακουμπάω τα ωραία μου λεφτά.


επειδη κανεις πως δεν καταλαβαινεις τι σου λεω


θα σου προτεινω απο δω και περα να διαλεγεις τοποθεσια διακοπων

με βαση που εχει ξενοδοχεια με τζαμπα wifi



αντες καληνυχτες μας.:ZZZ:

Λεωνίδας
16/08/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
επειδη κανεις πως δεν καταλαβαινεις τι σου λεω


θα σου προτεινω απο δω και περα να διαλεγεις τοποθεσια διακοπων

με βαση που εχει ξενοδοχεια με τζαμπα wifi



αντες καληνυχτες μας.:ZZZ: +1 :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
16/08/2010, 04:43
ρε ριξτε το στο γαμησι ουτε τηλεοραση δεν πρεπει να εχει το ξενοδοχειο.

στον κενο χρονο απο το γαμησι μεχρι να ετοιμαστει για να βγειτε εξω μπορεις να παρεις εναν υπνακο μιας ωρας και το βραδι θα απορει με τις αντοχες σου :lol:

DeusEx
16/08/2010, 07:07
Την βαζελινη ποσο στην χρεωνε?

ή μηπως παει κ αυτη με την ωρα !?

7ε για wifi !? τους μλκες ... αρπαχτη, οτι αρπαξει ο κωλος τους. Ειπαμε ελευθερη η αγορα, αλλα αυτη το μαμησαν τελειος ...

DUKASII
16/08/2010, 07:18
τι λετε ωρε..οσο θελει ετσι ειναι..οτι θελουν.. οσο θελουν..
εγω πηγα διακοπες στη Κερκυρα και στο πρωτο δωματιο αναγκαστικα να καλεσω αστυνομια γιατι δε μου διναν τη ταυτοτητα να φυγω απο το δωματιο μιας και ΔΕΝ ηθελα να μείνω τελικα αφου ηταν μεσα στη βρωμα.
και μου ειπε πως η καθαριοτητα ειναι αναλογη των αστεριων!!!

ρε της λεω η καθαριοτητα ειναι δεδομένη! δε παει αναλογα τα αστερια καταλαβες κυρα μου?
(μιλαμε για ενα δαχτυλο σκονη τουλαχιστον σε καθε τι μεσα στο δωματιο..για σκουριασμενα και μεσα στη βρωμα ολα στο μπανιο κτλ.)..
τεσπα δε μου δινε την ταυτοτητα καλεσα αστυνομια..γιατι μου ζηταγε τα μισα λεφτα μιας εβδομάδας..(εγω της ελεγα κρατα τα 50 προκ. που σου χω δωσει κ ολα οκ..) αυτη οχι εκει να παρει και αλλα...

ε τελικα πηρα και τα 50 πισω καθως δεν ειχε κοψει αποδ. και της ειπα οτι θα καλεσω και εφορια και εγινε κιτρινη.

νετ 7 ε η ωρα?

γενικα οι τουριστικες μας απατεωνιες ειναι απο τις καλυτερες στο κόσμο..

(φυσικα και αλλου τα ιδια...ταυλανδη μασαζ μεσα στο ξενοδοχει 55 ε η ωρα.. και μολις βγεις εξω και πας στο καλυτερο κεντρο σπα και μασαζ ..κανει οτι θες με 10 ε.)

Λεωνίδας
16/08/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τι λετε ωρε..οσο θελει ετσι ειναι..οτι θελουν.. οσο θελουν..
εγω πηγα διακοπες στη Κερκυρα και στο πρωτο δωματιο αναγκαστικα να καλεσω αστυνομια γιατι δε μου διναν τη ταυτοτητα να φυγω απο το δωματιο μιας και ΔΕΝ ηθελα να μείνω τελικα αφου ηταν μεσα στη βρωμα.
και μου ειπε πως η καθαριοτητα ειναι αναλογη των αστεριων!!!

ρε της λεω η καθαριοτητα ειναι δεδομένη! δε παει αναλογα τα αστερια καταλαβες κυρα μου?
(μιλαμε για ενα δαχτυλο σκονη τουλαχιστον σε καθε τι μεσα στο δωματιο..για σκουριασμενα και μεσα στη βρωμα ολα στο μπανιο κτλ.)..
τεσπα δε μου δινε την ταυτοτητα καλεσα αστυνομια..γιατι μου ζηταγε τα μισα λεφτα μιας εβδομάδας..(εγω της ελεγα κρατα τα 50 προκ. που σου χω δωσει κ ολα οκ..) αυτη οχι εκει να παρει και αλλα...

ε τελικα πηρα και τα 50 πισω καθως δεν ειχε κοψει αποδ. και της ειπα οτι θα καλεσω και εφορια και εγινε κιτρινη.

νετ 7 ε η ωρα?

γενικα οι τουριστικες μας απατεωνιες ειναι απο τις καλυτερες στο κόσμο..

(φυσικα και αλλου τα ιδια...ταυλανδη μασαζ μεσα στο ξενοδοχει 55 ε η ωρα.. και μολις βγεις εξω και πας στο καλυτερο κεντρο σπα και μασαζ ..κανει οτι θες με 10 ε.) γιατί ανακατεύεις την καθαριότητα με μια παροχή που (αν θέλει) τη χρεώνει (όσο θέλει) κάθε ξενοδοχείο :confused:

ναι λέμε όσο θέλει, μην πάρεις αν δε σου αρέσει, στο 'ταξε τσάμπα :confused:

DUKASII
16/08/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
γιατί ανακατεύεις την καθαριότητα με μια παροχή που (αν θέλει) τη χρεώνει (όσο θέλει) κάθε ξενοδοχείο :confused:

ναι λέμε όσο θέλει, μην πάρεις αν δε σου αρέσει, στο 'ταξε τσάμπα :confused:
οχι δε τα μπερδευω..απλα τηνιστοριια μου ειπα.
το νετ οσο θελει αν δε σου κανει μη μπεις νετ δε εχουν καμια σχέση.

εγω εκει που πηγα μετα ειχε παραπανω το νετ νομιζω.

Λεωνίδας
16/08/2010, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οχι δε τα μπερδευω..απλα τηνιστοριια μου ειπα.
το νετ οσο θελει αν δε σου κανει μη μπεις νετ δε εχουν καμια σχέση.

εγω εκει που πηγα μετα ειχε παραπανω το νετ νομιζω. α από ιστορίες έχουμε όλοι :bawl:

DUKASII
16/08/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
α από ιστορίες έχουμε όλοι :bawl: τεσπα ενοχληθηκες να τη κανω ντιλιτ?

Λεωνίδας
16/08/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τεσπα ενοχληθηκες να τη κανω ντιλιτ? εγώ ως τι να ενοχληθώ :confused:
μήπως μ' έχει συνηθίσει το forum να είναι on topic όλες οι απαντήσεις των θεμάτων; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

aristrom
16/08/2010, 07:48
Βαλτε τον εαυτο σας εσεις συν-ελληνες στη θεση του ταξιδιωτη-τουριστα(Ελληνα η ξενου) για να δειτε ποσο εκτιμα κατι που
θα του προσφερετε.Για εσας δεν εχει αξια ενα ποτηρι κρυο νερο,μια τζουρα wi-fi,μια ευγενικη χειρονομια,ενα χαμογελο βρε αδερφε!!
Οσες φορες βρισκομαι Ιταλια θυμαμαι παντα εναν παππου που με ειδε μπροστα σε ενα μηχανημα να προσπαθω να παρω καφε αλλα μπερδεβομουν με τις λιρετες(πρωτη μου φορα στο εξωτερικο) και ηρθε μου εβγαλε ενα καπουτσινο μια μινι κοκα κολα και νερο.Του δινω ενα χαρτονομισμα και με ..αστειες γκριματσες προσπαθουσε να μου εξηγησει οτι με κερναει!!
Συμφωνω με το φιλο πιο πριν ενα μικρο ..πετραδακι ο καθενας!!!!

Vagelis Gar
16/08/2010, 07:50
Όταν θα φτάσουν να σας χρεώνουν το νεράκι των 500ml 3? και αναγκαστικά θα το αγοράζετε γιατί της βρύσης θα είναι για να πλένετε μόνο τα @@ σας τότε να έρθετε να ξαναμιλήσουμε για παροχές,ελεύθερη αγορά και τρίχες κατσαρές.

Over and Out.

Λεωνίδας
16/08/2010, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Όταν θα φτάσουν να σας χρεώνουν το νεράκι των 500ml 3? και αναγκαστικά θα το αγοράζετε γιατί της βρύσης θα είναι για να πλένετε μόνο τα @@ σας τότε να έρθετε να ξαναμιλήσουμε για παροχές,ελεύθερη αγορά και τρίχες κατσαρές.

Over and Out. υπάρχουν και στην Ελλάδα μέρη που δεν πίνεται το νερό της βρύσης
πού θες να καταλήξεις :confused:

Akatanomastos
16/08/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Όταν θα φτάσουν να σας χρεώνουν το νεράκι των 500ml 3? και αναγκαστικά θα το αγοράζετε γιατί της βρύσης θα είναι για να πλένετε μόνο τα @@ σας τότε να έρθετε να ξαναμιλήσουμε για παροχές,ελεύθερη αγορά και τρίχες κατσαρές.

Over and Out.


δηλαδη το θρεαντ

δεν εχει να κανει ΜΟΝΟ με τις τιμες του wifi στην ελλαδα

αλλα ειναι ενα γενικο κατηγορώ για τις τιμες


μαλιστα

DeusEx
16/08/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Όταν θα φτάσουν να σας χρεώνουν το νεράκι των 500ml 3? και αναγκαστικά θα το αγοράζετε γιατί της βρύσης θα είναι για να πλένετε μόνο τα @@ σας τότε να έρθετε να ξαναμιλήσουμε για παροχές,ελεύθερη αγορά και τρίχες κατσαρές.

Over and Out.

σιγα μην πλυνω τα @@ μου με το βρωμονερο της βρυσης...

μαλλον αντιστροφα παει ...

:smilea: