PDA

View Full Version : O2 sensor - lambda sensor... Help?



Mokilock
16/08/2010, 05:20
Γεια χαρά!

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς είναι τα O2 sensor - lambda sensor?
Η εργοστασιακή εξάτμιση έχει αυτούς τους sensors αλλά η εξάτμιση που θέλω να του βάλω της Two Brothers δεν έχει.
Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην απόδοση ή πιθανή φθορά ?
Δεν χρειάζεται να τους βάλω καν ή χρειάζομαι κάποιο simulator?

Ευχαριστώ.

dankannn
16/08/2010, 05:37
Πες ρε φιλε τη μηχανακη εχεις ?
Ρωτας που ρωτας πες μας να ξερουμε.
Μετα αμα βγουν και κραξουν θα εχουν αδικο?
χαχα

Mokilock
16/08/2010, 05:58
Έχεις δίκιο φίλε..

Η μηχανή είναι το Yamaha XJ6 2009 και η εξάτμιση που θέλω να του βάλω, την έχει φτιάξει η Two Brothers για το Yamaha FZ-6R 2009 που είναι η Αμερικάνικη version του XJ6.. ίδιο με το Diversion F που φέρανε τώρα Ευρώπη..

dankannn
16/08/2010, 06:31
Πρώτα από όλα φιλε μου δυο συμβουλές θα σου δώσω.
Να πάρεις εξάτμιση με προσθαφαιρούμενη τάπα ώστε να περνά τους ελέγχους και μετά να έχει υποδοχή για αισθητήρα λ.
Τώρα από ένα μικρό ψάξιμο που έκανα δεν είδα να υπάρχει κάποιος O2 Optimizer Controller , αυτόν τον βάζεις εκεί που συνδέετε ο αισθητήρας λ και ξεγελά τον
εγκέφαλο αλλιώς θα σου βγάζει μήνυμα σφάλματος στο καντράν σχετικά με τον ψεκασμό , έτσι είναι στα Honda.
Αυτό είναι ένα καλωδιακι που φεύγει από κάποια πλεξούδα δεν ξέρω στο Yamaha που είναι και πάει πάνω στο pipe της εξατμίσεις με την μορφή βίδας.

https://cart.jetkit.com/p-814-sensor-eliminator-o2-oxygen-sensor-eliminator-for-honda.aspx

Να δες στην leovince πριν το τελικο στο pipe εχει μια βιδα εκει μπαινει ο αισθητηρας αν εχει το δικο σου , θα το δεις ευκολα.
http://www.leovince.com/files/F1193/IM-8232-GB.pdf

Mokilock
16/08/2010, 07:19
Μάλλον θα κοιτάξω καμιά άλλη εταιρεία που βγάζει εξάτμιση για το XJ6 κατευθείαν για να μην έχω τέτοια θέματα...

Ευχαριστώ πολύ!!

dankannn
16/08/2010, 07:22
Δες και τις leovince μια χαρα ειναι αρκει να σου αρεσουν.

reinmeister
16/08/2010, 07:38
βαλε οποια σου αρεσει και καταργησε τον λ με μια φισα-αντισταση...πουλαει η dynojet με 15 ευρω περιπου για καθε μοντελο...

toyar
16/08/2010, 07:58
Ερώτηση:
Προφανώς για να υπάρχει λ υπάρχει και καταλύτης. Με το νεο τελικό καταργείς καταλύτη και με τη φίσα-αντίσταση καταργείς τον λ χωρίς να ανάψει λαμπάκι. Τότε όμως εκπέμπεις στη μούρη μου που έρχομαι από πίσω καυσαέρια αμόλυβδης χωρίς επεξεργασία για αδρανοποίηση των προσθέτων που περιέχει η βενζίνη. Τα οποία πρόσθετα αν δεν κάνω λάθος θεωρούνται άκρως επιβλαβή και καρκινογόνα:eek: Και φυσικά δεν μιλάω για απλούς άκαυστους υδρογονάνθρακες και μονοξείδιο του άνθρακα
μου ξεφεύγει κάτι;
:cry: