PDA

View Full Version : Γαμ@ τα ΜΑΤ μου Γαμ@



danaos75
16/08/2010, 12:47
Πριν 15 λεπτα στo τερμα της Ακαδημίας λιγο πριν τα φαναρια μπροστα στην βουλη,
στην δεξια μερια 3 κλουβες των ματ και ενα κάρο απο δαυτους γυρω γυρω.
Μπροστα ασημι Τρανσαλπ και αριστερα μου παπι (αν ειδα καλα).

Καθως περναγαμε διπλα απο τις κλουβες ασθανθηκαμε και εγω και η γυναικα μου να μας "χτυπαει" κατι στα ματια και στο προσωπο, τα ματια να αρχιζουν απιστευτο και πρωτογνωρο για εμενα τσουξιμο, το κεφαλι και τα αυτια μας να βουιζουν και η αναπνοη να γινεται με δυσκολια.

Σταματησα στο φαναρι και βλεπω διπλα μου και το Τρανσαλπ και το παπι στην ιδια κατασταση.

Ζαλαδα τρομερη, και η γυναικα μου να μου λεει σταματα αν δεν μπορεις να παρουμε μια, ανασα, κατι το οποιο καναμε αφου μπηκαμε στον λεωφορειοδρομο προς Βουλιαγμενης, δεξια σε ενα παρκινγκ ξενοδοχειου. Σε 5-10 λεπτα ειχαν βελτιωθει αισθητα τα πραγματα σε σημειο που να μπορεσουμε να "πουμε" το περιστατικο σε καποιους τροχαιους που ηταν κοντα, και η συμβουλη τους ηταν, "δεν θα βγαλετε ακρη, αφηστε το".

Τωρα η γυναικα μου μιλαει με το τοπικο τμημα, μπας και περασει τουλαχιστον το μυνημα για την
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΨΕΚΑΖΟΝΤΑΙ "ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ" ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΙΕΡΧΟΜΕΝΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΣΧΕΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΟΒΑΡΟ Η ΜΗ.

Θα ήθελα επισης οι γνωστες να μου πουν αν μπορουν να φανταστουν τι στο διαολο ηταν αυτο που μας χτυπησε??? Ηρθε σιγουρα αναμεσα απο τις κλουβες και δεν ακουστηκε το παραμικρο, τα συμπτωματα τα διαβασατε παραπανω.

Γαμ@ τα ΜΑΤ μου Γαμ@
:mad: :mad: :mad:

Λεωνίδας
16/08/2010, 13:09
το 'χω πάθει στην Αλεξάνδρας, απέναντι από τη ΓΑΔΑ με "απομεινάρια" (μάλλον) δακρυγόνων :mad:
το περίεργο είναι ότι δεν υπήρχαν ούτε αστυνομικοί ούτε διαδηλωτές όταν είχα περάσει
τι σκ@τ@ πόση ώρα κρατάνε αυτές οι αηδίες :mad: :mad: :mad:

ermiss
16/08/2010, 13:14
Δακρυγόνο έφαγες.

Λογικά θα είχαν καμιά πορεία οι Παλαιστίνιοι για τον Νετανιάχου και θα τους κυνήγησαν με χημικά.

Δεν είναι ανάγκη να έσκασε εκείνη την στιγμή, μπορεί και πριν 15λεπτο να έχει συμβεί και να μένει απλά εκεί το "σύννεφο"

Απλά με άπνοια δεν διαλύεται και με τόση ζέστη το κάνει ακόμα πιο πτητικό και απλώνεται πιο πολύ. Το ρουφάς για πλάκα εν κίνηση και όταν το καταλαβαίνεις είναι αργά...

Λεωνίδας
16/08/2010, 13:21
να σημειωθεί ότι εγώ το έπαθα πριν χρόνια :wave2:

danaos75
16/08/2010, 14:13
Να το διευκρινισω να ειναι ξεκαθαρο, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΓΑΜΕ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΠΡΕΥ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΑΝΩ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΚΟΝΗ ΠΟΥ ΣΗΚΩΘΗΚΕ , "ΣΥΝΕΦΟ" ΚΤΛ, ΚΤΛ. τα γυαλια μου ειχαν αποτυπωμενο επανω τα ιχνη του σπρευ (ηταν καθαροτατα σε υγρη μορφη που ειχε στεγνωσει στα γυαλια μου) και τα καθαρισα εγω οταν σταματησαμε.

Σε εκεινο το σημειο δεν γινοταν καμια πορεια εκεινη την στιγμη και ολες οι κλουβες των ΜΑΤ ηταν παρκαρισμενες "χαλαρα" στα δεξια και δεν ηταν ουτε με μασκες, ουτε με τις ασπιδες επανω ουτε τιποτα, απλα καθοντουσαν στα δεξια του δρομου και περιμεναν διαταγες.

Αυτα,
τωρα μονο αυτο μας σωζει


206562

ermiss
16/08/2010, 14:24
Αν ήταν σε σπρέι τότε μάλλον ήταν φυσούνα...

κάτι τέτοιο δηλαδή
http://2.bp.blogspot.com/_cg1IZzXYeFQ/SY4NvkdzBPI/AAAAAAAABAw/KELJss9nirE/s1600-h/!!!!.jpg

Αλλά το θεωρώ απίθανο να έριξαν στη μέση του δρόμου χωρίς λόγο με την φυσούνα.

Φαίνεται απο μακριά όταν ρίχνει και όλο κάποιος θα το δει και θα τους καταγγείλει. Δεν είναι τόσο βλάκες να παίζουν με αυτά εν ώρα ηρεμίας. Χώρια που οι φυσούνες μένουν μέσα στην κλούβα και δεν τις κουβαλάνε βόλτα όταν είναι στημένοι...

georgefazer
16/08/2010, 15:14
Λογικα θα ειχε διαρροη η φυσουνα ή καποιος μλκας θα την ανοιξε καταλαθος. Μπορει και λογω ζεστης. Παντως οτι εφαγες εσυ οι αλλοι μεσα στην κλουβα θα φαγανε στο δεκαπλασιο.

John Steed
16/08/2010, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Αν ήταν σε σπρέι τότε μάλλον ήταν φυσούνα...

κάτι τέτοιο δηλαδή
http://2.bp.blogspot.com/_cg1IZzXYeFQ/SY4NvkdzBPI/AAAAAAAABAw/KELJss9nirE/s1600-h/!!!!.jpg

Περίμενε.... Φισούνα ή Κατσούνα ????

Με τη φωτό μπερδεύτηκα:lol:

matas
16/08/2010, 19:30
παιδες ατυχημα ητανε ανοιξε καταλαθος σε ακυρη στιγμη και οπως ειπε ο georgefazer αν οποιος περναγε εφαγε αρκετο δακρυγονο, μεσα στην κλουβα εγινε το 10πλασιο. :)

danaos75
17/08/2010, 03:01
το ποιο πιθανο ειναι να ειναι ατυχημα δεν πιστεψαμε ποτε οτι εγινε επιτηδες,
αλλα οταν εχεις στα χερια σου τετοια "εργαλεια" δουλειας με τετοιο βαθμο επικυνδυνοτητας,
η λεξη "ατυχημα" δεν επρεπε υπαρχει στο λεξιλογιο σου. Εισαι υπευθυνος να μαθεις να τα χειριζεσαι σωστα και με απολυτη ασφαλεια.

Στο στρατο πρωτα μας εμαθαν πως θα κραταμε το οπλο και πως δεν θα σκοτωσουμε καταλαθος κανεναν διπλανο μας και μετα καναμε βολες.

Χθες που ειπα το περιστατικο σε γειτονα ματατζη μου ειπε ειναι θαυμα που κρατησες την μηχανη ορθια, πολλοι λιποθυμανε μετα το ψεκασμα.

Αν περναγα απο εκει με το αμαξι και το τριχρονο παιδι μου μεσα (κατι που συμβαινει πολυ συχνα) και το τρωγαμε απο τα παραθυρα, τι θα γινοταν, εγω με την γυναικα μου και δεν μπορουσαμε να συνελθουμε για 5-10 λεπτα, αν το ετρωγε ενα 3χρονο τι επιπτωσεις θα ειχε?
Ατυχημα η οχι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ.

pindrops
17/08/2010, 08:05
Δεν ήταν ανάγκη να ψέκασαν εκείνη την ώρα καταλάθος. Το δακρυγόνο κρατάει ακρετή ώρα αφού πέσει και επιπλέον "κάθεται" στο δρόμο και τα διερχόμενα οχήματα το σηκώνουν και μπορεί και να έχει περάσει πάνω απο ώρα και να σε πιάσει.
Είναι πολύ επικίνδυνα χημικά και επίσης αν είχατε πρόβλημα με την αναπνοή σας δεν εισπνεύσατε μόνο δακρυγόνο. Το δακρυγόνο θα σου κάψει το λαιμό και θα σε κάνει να βήξεις αλλά αυτή την απίστευτη αίσθηση λες και δε σου φτάνει ο αέρας τα κάνουν τα ασφυξιογόνα, τα οποία αν δεν κάνω λάθος δεν τα ρίχνουν με φυσούνα. Είναι σε στυλ χειροβομβίδας.
Να είστε σίγουροι ότι δε τα φάγατε φρέσκα γιατί φρέσκα πραγματικά νομίζεις ότι θα πεθάνεις. Μπορεί να περάσουν 45 δευτερα και να μην μπορείς να πάρεις ανάσα. Τα ασφυξιογονά κάνουν σφοδρό βρογχόσπασμο. Με λίγα λόγια παθαίνεις σοβαρή κρίση άσθματος για λίγο. Όσοι έχουν θα καταλάβουν.

Επίσης να ξέρετε ότι μετά απο πορείες που έχουν πέσει δκρυγόνα η άσφαλτος μπορεί να γλιστράει πάρα πάρα πολύ. Σε βαθμό που να μην μπορείς να σταματήσει σε φανάρι. Αν προλάβετε να περάσετε χωρίς να έχει καθαριστεί ο δρόμος πρέπει να προσέχετε, είναι πολύ επικίνδυνο.

Τώρα αν στην κλούβα γινόταν το δεκαπλάσιο, νομίζω αυτό δε λέει και κάτι, άσε που τα ματ έχουν και τις μάσκούλες τους, τις φοράνε και αράζουν.

danaos75
17/08/2010, 09:00
όπως ειπα και παραπανω οτι και να ηταν , σιγουρα δεν ηταν σκονη που σηκωσαμε απο την ασφαλτο, την οποια την εχω αντιμετωπισεις παμπολλες φορες και ξερω και την επιδραση της και την συμπεριφορα της μοτο,

επισης το ξαναλεω ΔΕΝ ειχε γινει μεχρι εκεινη την ωρα (17:15) καμια διαδηλωση στο σημειο εκεινο και δεν ειχε πεσει ουτε ενα χημικο στο δρομο.

και ως επιβεβαιωση ηρθε η τηλεφωνικη συνομιλια της πεθερας μου με την ΓΑΔΑ, με αξιωματικο της αστυνομιας που επιβεβαιωσε το χθεσινο γεγονος, οτι τους ειναι γνωστο και οτι εγινε απο λαθος χειρισμο του αστυνομικου των ΜΑΤ, και ζητησε 1000 συγγνωμη στο τηλ. καθως επισης την καθυσηχασε οτι θα υπαρξει επιπληξη.

Cpt. Haddock
17/08/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
[...]και ως επιβεβαιωση ηρθε η τηλεφωνικη συνομιλια της πεθερας μου με την ΓΑΔΑ,[...]

Καλά ρε, την πεθερά σου έβαλες να ξελασπώσει;

:smokin: :evil: :smokin:

danaos75
17/08/2010, 09:06
ρε καπετανιο δεν φταιω εγω αυτοσχεδιασε :D


εμεις το απογευμα θα παμε να κανουμε επισημη καταγγελια,
τουλαχιστον να υπαρχει και κατι στα χαρτια...

Λεωνίδας
17/08/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά ρε, την πεθερά σου έβαλες να ξελασπώσει;

:smokin: :evil: :smokin: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pindrops
17/08/2010, 09:11
Πρέπει να τους έτρηξε τα δόντια η πεθερά..
Επειδή ήταν και η γυναίκα σου πάνω, αλλιώς ξέρεις θα κατηγορούσε εσένα, τις μηχανές κλπ

danaos75
17/08/2010, 09:23
τσαντακηδες αλητες παλιο μηχανοβιοι, η πεθερα μου ξερει οτι εχει γαμπρο διαμαντι ρε, και δεν θελει να τον χασει, γιαυτο ξεσπαθωσε...
:a05: :a44:

Cpt. Haddock
17/08/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
τσαντακηδες αλητες παλιο μηχανοβιοι, η πεθερα μου ξερει οτι εχει γαμπρο διαμαντι ρε, και δεν θελει να τον χασει, γιαυτο ξεσπαθωσε...

Εγώ απο την άλλη φαντάζομαι τι μπορεί να κάνει στο σπίτι, μια πεθερά που ειναι ικανή να αναστατώνει τη ΓΑΔΑ :evil: :lol: :bawl: :rotflmao: