PDA

View Full Version : εξατμηση σε 2κυλιδρο v45*??



sernodas2
17/08/2010, 08:07
καλησπερα περα για περα……..θα ηθελα να βαλω μια εξατμισουλα σε ένα bros 650+++
αλλα δεν ξερω τι να βαλω??αυτό που θελω να πετηχω είναι λιγο δύναμη στις χαμηλες στροφες κ ένα βαρη κ όχι εκκωφαντικό μπασο(βλεπε ducati πχ,ε αλλο v90 κ αλλο v45)
παίζουν εξατμίσεις για 2κυλιδρα κ 4 κύλινδρα? Μπορω να βρω μια από το φορουμ πχ που μου κανει σε διαστάσεις κ ας τη φορουσε 4κυλινδρο? μπορω να παιξω με το αποτελεσμα βγαζοντας βαζοντας σηγαστηρα,γεμιζοντας αδειαζοντας το υλικο που εχει μεσα?(πετροβαμβακας?)
ξερω οτι πρεπει να ξαναριθμισω καρμπ,


ευχαριστω!!!

hlektronio
17/08/2010, 09:00
V-52 ειναι το bros οχι 45

οσο για τα υπολοιπα ,δεν εχω ιδεα
:D

georgio
17/08/2010, 09:01
Ωπ, εδώ σε πιάνω αδιάβαστο! :nono:

V-52 είναι το μοτέρ μας, όπως και στα Africa, Transalp κλπ. Τώρα γιατί 52 δεν ξέρω, θα τους το είπε ο θεός! :lol:

Αλλά... υπάρχει ένα σημαντικό σημείο: τα κομβία έδρασης των μπιελών έχουν διαφορά 76 μοιρών με αποτέλεσμα να δουλεύει σαν V-90. Αυτό έγινε για να μην υπάρχουν κραδασμοί πρώτης τάξης.
Εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/partsfiche/CRANKSHAFT-PISTONS%20AND%20CON%20RODS.html) φαίνεται ο στρόφαλος με τις μπιέλες και αυτό (http://www.dinamoto.it/DINAMOTO/8_on-line_papers/twin%20motors/twin.html) το βρήκα μόλις (δεν έχω προλάβει να το διαβάσω) και λέει για τις δυνάμεις που ασκούνται στους δικύλινδρους κινητήρες με διάφορες γωνίες μεταξύ των κυλίνδρων. Σχετικά με τους κραδασμούς πρώτης και δεύτερης τάξης δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι να επεξηγεί πως παράγονται κλπ. Που θα μου πάει όμως...

Υπόψιν αυτή η διαφορετική έδραση των μπιελών στο στρόφαλο είναι και ο λόγος που το μοτέρ μας δεν μπορεί να βγάλει άλογα (όπως το SV πχ που είναι V-90 με ένα σημείο έδρασης στο στρόφαλο) επειδή δεν μπορεί να ανεβάσει στροφές γιατί θα υπάρχει πρόβλημα ταλάντωσης του στροφάλου με αποτέλεσμα να σπάσει...


Όλα αυτά που έγραψα παραπάνω σε αφορούν στην εξάτμιση επειδή η εισαγωγή και η εξαγωγή γίνεται όπως σε ένα μοτέρ με V-90.
Για την ερώτηση αυτή καθ' αυτή... δεν ξέρω. Το έχω σκεφτεί και εγώ, τι να βάλω; Ό,τι εξάτμιση βρω, πάω και σε έναν εξατμισά να μου φτιάξει ένα 2-σε-1 και την κοτσάρω επάνω; Και που ξέρω ότι θα δουλέψει σωστά;; Σε κάποιες στροφές (πιθανόν ψηλά) να κερδίσει, στις υπόλοιπες όμως τι θα κάνει το μηχανάκι; Θα μπερδεύει, θα καίει βενζίνη χωρίς λόγο κλπ;;

Άμα πάντως θες να τα σκάσεις χοντρά ο Hord (http://www.hordpower.com/index.php?main_page=index&cPath=1_26) έχει εξατμίσεις ειδικά για το Bros, αλλά είναι πολλά τα λεφτά, κατά τη γνώμη μου.

Υ.Γ.: είχα δει ένα 400άρι πιο παλιά με μια Remus, το οποίο έκανε ωραίο μπάσο θόρυβο όπως πρέπει, όχι ενοχλητικό. Δυστυχώς δεν είχα μιλήσει με τον τύπο να μάθω τι έκανε κατά τα άλλα η εξάτμιση.

reinmeister
17/08/2010, 10:12
πολλα λεφτα ειναι τα 500 ευρω για ολοκληρη εξατμιση που δουλευει?

georgio
17/08/2010, 10:18
Για μηχανή που κάνει 1500, ναι, πιστεύω είναι πολλά αντικειμενικά. Συν ότι σε πιθανή πτώση θα είναι η πρώτη που θα κλαις. ;)

Μιλάμε πάντα για μηχανή που την έχεις για μετακίνηση, αν είναι να το έχεις για βόλτες αλλάζει το πράγμα προφανώς.

georgio
17/08/2010, 10:26
Τώρα που το ξανασκέφτομαι βέβαια... εκτός και αν βάλεις κανένα σωλήνα για εξάτμιση, μαζί με το 2-σε-1 θα σου πάει 250 minimum... συν ότι το ψάχνεις... και ο άλλος δίνει 500 με τους λαιμούς σίγουρο πράγμα που σε ανεβάζει από τα 45 στα 52...

ε ρε π00στη... με βάζεις σε μελλοντικές σκέψεις τώρα...

reinmeister
17/08/2010, 10:31
ειστε πολυ τυχεροι ρε κωλοπαιδα που χετε τα bros τωρα και τα χετε ολα στο χερι...

οταν εφτιαχνα εγω, καθομουν με τις ωρες να υπολογιζω μηκη και διαμετρους σε σχεση με την ροϊκη και τα αντιστοιχα των εισαγωγων...:sad:

τωρα,πιστονια ,εκκεντροφοροι,κεφαλες,στροφαλοι,βαλβιδες ,εξατμισεις ετοιμα...κι εχετε και παραπονο...

το χερι βαθια στην τσεπη λεμε...:lol:

georgio
17/08/2010, 10:46
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

hlektronio
17/08/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τώρα που το ξανασκέφτομαι βέβαια... εκτός και αν βάλεις κανένα σωλήνα για εξάτμιση, μαζί με το 2-σε-1 θα σου πάει 250 minimum... συν ότι το ψάχνεις... και ο άλλος δίνει 500 με τους λαιμούς σίγουρο πράγμα που σε ανεβάζει από τα 45 στα 52...

ε ρε π00στη... με βάζεις σε μελλοντικές σκέψεις τώρα...


7 αλογα παραπανω με μια εξατμιση κ ενα ζικλερ??
δηλαδη η μαμα εξατμιση εχει φελο μεσα κ το πνιγει τοσο πολυ??:confused: :confused:

georgio
17/08/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
7 αλογα παραπανω με μια εξατμιση κ ενα ζικλερ??
δηλαδη η μαμα εξατμιση εχει φελο μεσα κ το πνιγει τοσο πολυ??:confused: :confused:

Εξάτμιση ολόκληρη όμως από λαιμούς, κιτ factory 3.0 και βγάζεις το φίλτρο αέρα και βάζεις κάποια uni που δίνει ο Hord. Ε, είναι ό,τι μπορείς να κάνεις πριν πειράξεις τον κινητήρα.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι είναι πολλά, γιατί είναι 7 στα 50, άλλοι βάζουν εξάτμιση για να πάρουν τόσα στα 100...

Για την μαμά δεν ξέρω τι έχει μέσα, αν θες δέχομαι χορηγίες για να βάλω την M4 και μετά έρχομαι σπίτι σου για άνοιγμα της μαμά να σου φύγει η περιέργεια! :p :lol:

OldMan
18/08/2010, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πολλα λεφτα ειναι τα 500 ευρω για ολοκληρη εξατμιση που δουλευει?
Τι είναι "εξάτμιση που δουλεύει" ..??? :confused:

BLiTzER
18/08/2010, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι είναι "εξάτμιση που δουλεύει" ..??? :confused:

Μάλλον αυτή που έχει τρύπες στις 2 άκρες της, οι οποίες επικοινωνούν.

georgio
18/08/2010, 08:16
Εξάτμιση που δουλεύει είναι αυτή που κάνει ό,τι φαίνεται στο παρακάτω διάγραμμα.

Και μιας και βλέπω ότι γυρίσαμε όλοι έχω κάτι αποριούλες για τους κραδασμούς 1ης και 2ης τάξης, και μετά από το link που έβαλα παραπάνω με ένα γρήγορο search στο google μου βρήκε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=13348) το οποίο όμως έχει μείνει στη μέση... :D


206974

OldMan
18/08/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
έχω κάτι αποριούλες για τους κραδασμούς 1ης και 2ης τάξης, και μετά από το link που έβαλα παραπάνω με ένα γρήγορο search στο google μου βρήκε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=13348) το οποίο όμως έχει μείνει στη μέση... :D
Και τι θες τώρα, δηλ. ???

Αν είχες αφήσει κάτι στην μέση με καμιά γνωστή το καλοκαίρι του '89 στην Σίφνο, θα την έπαιρνες τώρα τηλέφωνο να ολοκληρώσετε ..??? :smokin:

reinmeister
18/08/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι είναι "εξάτμιση που δουλεύει" ..??? :confused:

α φιλε...μπαινεις σε ασχημα μονοπατια τωρα...δεν μπορω να σου πω...:lol: :lol:

georgio
18/08/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τι θες τώρα, δηλ. ???

Αν είχες αφήσει κάτι στην μέση με καμιά γνωστή το καλοκαίρι του '89 στην Σίφνο, θα την έπαιρνες τώρα τηλέφωνο να ολοκληρώσετε ..??? :smokin:

Είπες τη σωστή χρονολογία, '89.

Από το '89 μέχρι σήμερα η γνωστή θα είναι... άστο καλύτερα...

Αντίθετα το Bros, από το '89 που βγήκε από το εργοστάσιο μέχρι και σήμερα δουλεύει όπως θα έπρεπε να δουλεύει και παράγει τους ίδιους κραδασμούς... οπότε... :D

sernodas2
19/08/2010, 07:27
to αποφασισα θα βαλω χερι στη μαμα εξατμηση,σε πρωτη φαση λεω να βγαλω το σιγαστηρα κ να μεγαλωσω τη διαμετρο του,κ να το ξανα βαλω,δλδ να φτιαξω ενα ιδιο με μεγαλητερη διαμετρο κ μεγαλητερες τριπουλες απ αυτες που εχει στο εσωτερηκο του, τωρα το καζανακι που εχει απο κατω δεν ξερω τι εχει μεσα..............
δεν λεω λιγο μπακαληστικο μπορει να ακουγετε αλλα μου κανει πως μπορει να εχει αποτελεσμα....
κ κατι ακομᨴτι υλικο βαζουν μεσα?πετροβαμβακα?

ευχαριστω παντος παιδες

OldMan
20/08/2010, 06:40
Επειδή δεν κατάλαβα και πολλά ...

Τι ακριβώς θα μεγαλώσεις, το σιλανσιέ ή τον σωλήνα του λαιμού ??


Υ.Γ.
Οι καμένες βαλβίδες εξαγωγής του Bross είναι φτηνές ..?? :winka:

georgio
20/08/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.
Οι καμένες βαλβίδες εξαγωγής του Bross είναι φτηνές ..?? :winka:

έτσι κι έτσι...

50 περίπου έκαστη

(είδες, κάτι ξέραν οι άνθρωποι και 'βάλαν δύο στην εισαγωγή αλλά μία στην εξαγωγή :lol: )

reinmeister
20/08/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Οι καμένες βαλβίδες εξαγωγής του Bross είναι φτηνές ..?? :winka:

αν θες,σου βρισκω εγω τσαμπα...τι σκαλωμα κι αυτο να θες να πληρωσεις καμμενη βαλβιδα...:eyepop: :lol:

OldMan
20/08/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν θες,σου βρισκω εγω τσαμπα...τι σκαλωμα κι αυτο να θες να πληρωσεις καμμενη βαλβιδα...:eyepop: :lol:
Αν δεν ξέρεις να υπολογίσεις τις διαστάσεις της εξάτμισης, είναι ο φθηνότερος τρόπος για να την φτιάξεις ... :winka:

reinmeister
20/08/2010, 06:53
:D

OldMan
20/08/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:D
Τι μΕ δείχνεις την μασέλα σου ρε ..???

Ό άλλος είπε ότι θα τρυπήσει - ανοίξει - κόψει - ράψει εξατμισόνι special και καραμπουζουκλίδικο ... :winka:

reinmeister
20/08/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι μΕ δείχνεις την μασέλα σου ρε ..???

Ό άλλος είπε ότι θα τρυπήσει - ανοίξει - κόψει - ράψει εξατμισόνι special και καραμπουζουκλίδικο ... :winka:

και τι σε νοιαζει ρε ραμολι...? μαζι θα πληρωσετε το μοτερ?:lol: :lol: :lol: :p

GiannisBlessed
20/08/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν θες,σου βρισκω εγω τσαμπα...τι σκαλωμα κι αυτο να θες να πληρωσεις καμμενη βαλβιδα...:eyepop: :lol:
ειναι παρα πολυ σπανιες για αυτο και τετοια αξια...!!:winka:

sernodas2
23/08/2010, 04:37
ε τι να καμω ρε παιδες!!!
αφου δεν με καληψε κανεις σας με τις απαντησεις σας,ε θα καμω κ γω του κεφαλιου μου.....κ απο βαλβιδες γεματος ο τοπος,
κοψε παψε κατι θα γινει!!!
τωρα τι?θα δουμε.........

(στο τελικο θα βαλω χερι οχι στους λαιμους)