PDA

View Full Version : Μιας και πλησιαζουν οι εκλογες.....



goumis hornet
17/08/2010, 10:27
Μου εχει καρφωθει η ιδεα να γραψω ενα μικρο κειμενακι σε σκληρο υφος
με την αποψη μου για την πολιτικη-πολιτικους μας και να το βαλω στον φακελο
αντι για ψηφοδελτιο.


Η αποψη μου σιγουρα θα ειναι η ιδια με πολλους ακομα αφου πλεον ολοι εχουμε
καταλαβει τί καπνο φουμαρουν οι παραπανω.
Ξερω οτι δεν θα φτασει στα αυτια κανενος,αλλα αν οι τελικα ειναι πολλα
αυτα τα ''ραβασακια'';
Αυτο μπορουν να το κανουν και οσοι πανε να ψηφισουν αλλα δεν εμπιστευονται
κανεναν για να ψηφισουν.

Ισως και αν φτασει απλα θα εχουμε κανει μια προσπαθεια ακομα.
Θα μπορουσε να προωθηθει αλλωστε.

Δεν ειμαι καλος στον γραπτο λογο και για αυτο το προτεινω σε καποιον
που εχει αυτο το χαρισμα να το φτιαξει και οποιος θελει να το εκτυπωσει
και να το ριξει στην καπλη.


Εννοειτε πως αν δημιουργειται προβλημα στο site με αυτην την ενεργεια-προταση
να παει το παρον στα ταρταρα.


:wave2:

Cpt. Haddock
17/08/2010, 10:51
Oι προσεχείς εκλογές ΔΕΝ ειναι βουλευτικές, αλλα τοπικές. Μάλιστα ειναι εκλογές με βάση τη νεα δομή του κράτους, με νέους δήμους και - κυρίως - τις περιφέρειες. Ουσιαστικά η Ελλάδα σπάει σε 13 quasi-ομοσπονδα κρατίδια και ο καθε περιφερειάρχης θα ειναι ενας μικρός πρωθυπουργός με πολύ αυξημένες αρμοδιότητες.

Καλό ειναι λοιπόν τις εκλογές αυτές να τις δούμε με σοβαρότητα, να εστιάσουμε σε πρόσωπα και όχι σε κόμματα, να κρίνουμε θέσεις και το κυριότερο, να συμμετάσχουμε.

Με βάση τα παραπάνω, θεωρώ την πρότασή σου άκαιρη (εαν ήταν βουλευτικές εκλογές το συζητούσαμε)

:wave2:

Shaolin Monk
17/08/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Oι προσεχείς εκλογές ΔΕΝ ειναι βουλευτικές, αλλα τοπικές. Μάλιστα ειναι εκλογές με βάση τη νεα δομή του κράτους, με νέους δήμους και - κυρίως - τις περιφέρειες. Ουσιαστικά η Ελλάδα σπάει σε 13 quasi-ομοσπονδα κρατίδια και ο καθε περιφερειάρχης θα ειναι ενας μικρός πρωθυπουργός με πολύ αυξημένες αρμοδιότητες.

Καλό ειναι λοιπόν τις εκλογές αυτές να τις δούμε με σοβαρότητα, να εστιάσουμε σε πρόσωπα και όχι σε κόμματα, να κρίνουμε θέσεις και το κυριότερο, να συμμετάσχουμε.

Με βάση τα παραπάνω, θεωρώ την πρότασή σου άκαιρη (εαν ήταν βουλευτικές εκλογές το συζητούσαμε)

:wave2:

Ενω εχεις απολυτο δικιο για τη σοβαροτητα των εκλογων αυτων, με λυπη θα πω οτι σαν κονσεπτ και σαν πακετο αντιμετωπισης απο τα κομματα εξουσιας δεν θα διαφερουν απο τις βουλευτικες. Παλι καλουμαστε να ψηφισουμε μεταξυ εγκαθετων κομματοσκυλων. Και αυτο ειναι λυπηρο.

objecto
17/08/2010, 11:09
Ειλικρινά έχω απαγοητευθεί με το πολιτικό "κατεστημένο".
Δεν θα ασχοληθώ φέτος.
Θα νιώσω πολύ ηλίθιος αν πιστεψω οτι θα φέρω οποιαδήποτε αλλαγη.
Η αλλαγη αρχίζει γύρω μας και μέσα μας. Οχι στο μπλε κουρτινάκι.

menelaos46
17/08/2010, 11:10
Υπαρχει βεβαια και η επιλογη να ψηφισεις με σκεπτικο πολιτη που προβληματιζεται για τα κοινα...

Cpt. Haddock
17/08/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ενω εχεις απολυτο δικιο για τη σοβαροτητα των εκλογων αυτων, με λυπη θα πω οτι σαν κονσεπτ και σαν πακετο αντιμετωπισης απο τα κομματα εξουσιας δεν θα διαφερουν απο τις βουλευτικες. Παλι καλουμαστε να ψηφισουμε μεταξυ εγκαθετων κομματοσκυλων. Και αυτο ειναι λυπηρο.

Ναι και αυτό ειναι το χειρότερο.... :sick:

Άσε που θα έχουμε τον Πανίκα περιφερειάρχη πλέον. Μας τα 'κανε τσουρέκια σα νομάρχης, εκεί πλέον θα τον λουστούμε για τα καλά...

Μυαλό δεν έχουνΕ εκει πάνω στη Μακεδονία; (τη νότια εννοώ :lol: )



Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
[...]Δεν θα ασχοληθώ φέτος.[...]

Δεκτό. Αρκεί να μη γκρινιάζεις μετά γι' αυτον που θα βγει :wave2:

Shaolin Monk
17/08/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Υπαρχει βεβαια και η επιλογη να ψηφισεις με σκεπτικο πολιτη που προβληματιζεται για τα κοινα...

Παντα υπαρχει επιλογη. Πολλες φορες στα ψηφοδελτια υπαρχουν αξιολογοι ανθρωποι, αλλα αυτοι δεν κανουν συνηθως "μικροπολιτικη", οποτε και χανουν το παιχνιδι απο τη σεντρα.

objecto
17/08/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεκτό. Αρκεί να μη γκρινιάζεις μετά γι' αυτον που θα βγει :wave2:

Πιστευεις πως υπάρχουν άλλωστε επιλογές? Ολα κομμένα και ραμμένα στα μετρα 1 κόμματος είναι και δεν διαχωριζω μεταξυ ΝΔ/ΠΑΣΟΚ, για μενα 1 είναι.

Οι πολιτικές θα αλλάξουν οταν αλλάξουν οι πολίτες.
Δυστυχώς για τους συμπολίτες μου μονο τα χειρότερα αισθάνομαι.
Τι λοιπον θα αλλάξει και φέτος. Καλυτερα να είμαι η θλιβερή μειοψηφία που αποφάσισε
να μην ρίξει αλλη μία μαχαιρία στην χώρα αυτή.

menelaos46
17/08/2010, 11:18
Παντα υπαρχει επιλογη. Πολλες φορες στα ψηφοδελτια υπαρχουν αξιολογοι ανθρωποι, αλλα αυτοι δεν κανουν συνηθως "μικροπολιτικη", οποτε και χανουν το παιχνιδι απο τη σεντρα.

Αυτο ακριβως εννοω, κι ας μη ψαχνουμε απο τις εκλογες το θαυμα αλλα το λιγο καλυτερο.
Θεος δεν ειναι κανενας αλλα ο καταλληλος ανθρωπος στην καταλληλη θεση ισως κανει μικρα θαυματα.

goumis hornet
17/08/2010, 11:33
Δυστυχως δεν προκειτε να παρω στα σοβαρα εκλογες ειτε περιφερειακες ειτε βουλευτικες.

Οσο θα κατεβαινουν υποψηφιοι με υποστηριξη απο τα υπαρχον κοματα δεν προκειτε
να με εξαπατησουν ξανα......

Φυσικα αν κατεβει καποιος στην περιφερεια μου χωρις να εχει χρωμα τωρα αλλα και στο
παρελθον ισως να τον πιστεψω αλλα και παλι δυσκολα!
Εκει μας καντατησαν......
Οποιος καει στο χυλο,φυσαει και το γιαουρτι.


Προσωπικα πιστευω οτι ο Καλλικρατης ειναι μια μεγαλη παγιδα.

pilotos_xtreme
17/08/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Μου εχει καρφωθει η ιδεα να γραψω ενα μικρο κειμενακι σε σκληρο υφος
με την αποψη μου για την πολιτικη-πολιτικους μας και να το βαλω στον φακελο
αντι για ψηφοδελτιο.


Η αποψη μου σιγουρα θα ειναι η ιδια με πολλους ακομα αφου πλεον ολοι εχουμε
καταλαβει τί καπνο φουμαρουν οι παραπανω.
Ξερω οτι δεν θα φτασει στα αυτια κανενος,αλλα αν οι τελικα ειναι πολλα
αυτα τα ''ραβασακια'';
Αυτο μπορουν να το κανουν και οσοι πανε να ψηφισουν αλλα δεν εμπιστευονται
κανεναν για να ψηφισουν.

Ισως και αν φτασει απλα θα εχουμε κανει μια προσπαθεια ακομα.
Θα μπορουσε να προωθηθει αλλωστε.

Δεν ειμαι καλος στον γραπτο λογο και για αυτο το προτεινω σε καποιον
που εχει αυτο το χαρισμα να το φτιαξει και οποιος θελει να το εκτυπωσει
και να το ριξει στην καπλη.


Εννοειτε πως αν δημιουργειται προβλημα στο site με αυτην την ενεργεια-προταση
να παει το παρον στα ταρταρα.


:wave2:

και γω μαζι σου νικο, παμε να τους βαλουμε φαγουροσκονη μεσα, να ξυνονται ολοι τους μετα!!!

σοβαρα τωρα, ψηφο απο εμενα δε θα δουν ποτε κατα προσωπικη αποψη παντα.
ψηφο δε δινω σε κανεναν κομματοσκυλο και καλα συνειδητοποιημενο τσογλανι, που με προφαση το καλο των πολιτων , ζηταει τη συμπαρασταση μας για να περασει προσωπικες φιλοδοξιες σε νεο επιπεδο,κυριως με ολα αυτα που συνεβησαν φετος.

το θεωρω ηλιθιο κ γελοιο,προς τα εμου, καποιος να με κοροιδευει μπροστα στη φατσα μου ,να μου καταπατα τα δικαιωματα μου,και μετα να βγαινει, με μια αλλη μορφη πια,και να μου ζηταει να τον ψηφισω.
προτιμω να πιω κονιο , αρσενικο και κυανιο μαζι σε κοκτειλ παρα να κανω κατι τετοιο.

γιατι φιλοι μου ΠΟΛΙΤΙΚΗ οριζετε ως το παιχνιδι που θα νικησει ο ποιο αδιστακτος με την ικανοτητα να κοροιδεψει τους πολιτες για προσωπικα (κ εννιοτε οικογενειακα) συμφεροντα.

mparmpanik
17/08/2010, 13:59
εγω νομιζω οτι αυτες οι εκλογες θα ειναι κατι σαν δημοψηφισμα..

συμφωνω και θεωρω αναγκαια ολα αυτα τα μετρα που παρθηκαν

ή

διαφωνω και μας πηδηξατε παλιοπασοκοι..


η συμφωνια θα πριμοδοτησει πασοκους υποψηφιους..

η διαφωνια ολους τους αλλους..


και επειδη μεν τα μετρα ηταν τσουχτερα και επιπονα, αλλα καποια σοβαρη και εφαρμοσιμη
προταση αντιλογου δεν υπαρχει, μαλλον θα δωθει ψηφος ανοχης στην κυβερνηση..

Shaolin Monk
17/08/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
εγω νομιζω οτι αυτες οι εκλογες θα ειναι κατι σαν δημοψηφισμα..

συμφωνω και θεωρω αναγκαια ολα αυτα τα μετρα που παρθηκαν

ή

διαφωνω και μας πηδηξατε παλιοπασοκοι..


η συμφωνια θα πριμοδοτησει πασοκους υποψηφιους..

η διαφωνια ολους τους αλλους..


και επειδη μεν τα μετρα ηταν τσουχτερα και επιπονα, αλλα καποια σοβαρη και εφαρμοσιμη
προταση αντιλογου δεν υπαρχει, μαλλον θα δωθει ψηφος ανοχης στην κυβερνηση..


Το προβλημα ειναι οτι με αυτο το κριτηριο, ισως να φορτωθεις ενα βλακα που θα κυβερνα την περιοχη σου για τα επομενα χρονια, εχοντας στα χερια του πλεον αρκετες αρμοδιοτητες που θα φυγουν απο την κεντρικη εξουσια. Δυστυχως τα πραματα ειναι ασχημα απο οποια πλευρα και να το δει κανεις...:sad:

devil's animal
17/08/2010, 14:12
παντως οτι και να πραξετε να βαλετε μεσα στο φακελο, θα την "παθουν" οι εκαστοτε γραμματεις και δικαστικοι υπαλληλοι, δλδ δικηγοροι και καϋμενοι πολιτες που κληθηκαν να κανουν την βρωμοδουλεια.


δεν θα φτασει σε κανενος τα αυτια (απο πολιτικους εννοω) οτι και να γραφει το υποτιθεμενο γραμμα και η φαγουροσκονη θα παει στα χερια αυτων που προειπα.


ολα αυτα μου θυμιζουν φανατικους ψηφοφορους-κομματοσκυλα που ηξεραν οτι π.χ. ενα εκλογικο τμημα ειναι βαμμενο με την αντιπαλη "ομαδα" και εβαζαν τους δικους τους να ριχνουν σαρδελες, παστουρμα και οτι αλλο λαδερο υπηρχε για να λαδωθουν οι υπολοιποι φακελοι με το περιεχομενο του και ο εκλογικος αντιπροσωπος τους (κομματοσκυλο) να απαιτησει απο τον δικαστικο να βγαλει ακυρη ολη την καλπη.:rolleyes:

θεωρω οτι οι δημοτικες ειναι αλλο καπελο απο τις βουλευτικες και υπαρχουν ανθρωποι που κανουν εργο και εχουν βλεψεις. αλλωστε προκειται για κατι πολυ οικειο σας. την ιδια σας την γειτονια ουσιαστικα. και οι τοπικοι αρχοντες εχουν αλλη προσεγγιση απο τους βουλευτες και τους πρωθυπουργους. μπορειται να παρευρισκεστε στα δημοτικα συμβουλια και να εχετε προσωπικη επαφη με καποιους απο τους δημοτικους συμβουλους.


σκεφτειτε το ξανα.

:wave2:

granazi
17/08/2010, 14:52
με το να μας καταφερουν να απαξιωσουμε τα παντα και να απεχουμε απο τα κοινα, οι οποιοι ειναι αυτοι και οπως και να λεγονται, θα παιξουμε το παιχνιδι τους.
ΜΟΝΟ με ενεργους σκεπτομενους πολιτες υπαρχει ελπιδα να μην παμε εκει που μας πανε οι λιγοι οταν οι πολλοι αδιαφορουμε.
η αποχη δεν ειναι λυση ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ πια.

Shaolin Monk
17/08/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
με το να μας καταφερουν να απαξιωσουμε τα παντα και να απεχουμε απο τα κοινα, οι οποιοι ειναι αυτοι και οπως και να λεγονται, θα παιξουμε το παιχνιδι τους.
ΜΟΝΟ με ενεργους σκεπτομενους πολιτες υπαρχει ελπιδα να μην παμε εκει που μας πανε οι λιγοι οταν οι πολλοι αδιαφορουμε.
η αποχη δεν ειναι λυση ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ πια.


+1 :a013:

daz
17/08/2010, 18:00
Μη περιμένετε πως θα κατέβουν βαμμένοι αυτή τη φορά.

Θα φροντίσουν να αποχρωματιστούν πρώτα, όσοι μπορούν.

jimmis5
17/08/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Oι προσεχείς εκλογές ΔΕΝ ειναι βουλευτικές, αλλα τοπικές. Μάλιστα ειναι εκλογές με βάση τη νεα δομή του κράτους, με νέους δήμους και - κυρίως - τις περιφέρειες. Ουσιαστικά η Ελλάδα σπάει σε 13 quasi-ομοσπονδα κρατίδια και ο καθε περιφερειάρχης θα ειναι ενας μικρός πρωθυπουργός με πολύ αυξημένες αρμοδιότητες.

Καλό ειναι λοιπόν τις εκλογές αυτές να τις δούμε με σοβαρότητα, να εστιάσουμε σε πρόσωπα και όχι σε κόμματα, να κρίνουμε θέσεις και το κυριότερο, να συμμετάσχουμε.

Με βάση τα παραπάνω, θεωρώ την πρότασή σου άκαιρη (εαν ήταν βουλευτικές εκλογές το συζητούσαμε)

:wave2:

Μια λεπτομερεια που δεν υπαρχει περιπτωση να σου διαφευγει, αυτος ο μικρος πρωθυπουργος εχει υποψιν σου οτι θα ειναι τοποθετημενος απο τον αρχηγο του κομματος διοτι το συστημα ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στην ελληνικη λαμογιστικη πολιτικη κατασταση και δεν εχει καμια σχεση με το συστημα των αμερικανων ή των γερμανων.Πιο λιανα θα ειναι το συστημα πιο κομματικο κατι σαν Γκρεουζα που ηταν του κομματος.Το ιδιο γινεται και στον νεο εκλογικο νομο που σπαει σε μονοεδρικες,κολα διπλα και την αφραγκια - αδυναμια πληρωμων του καθε δημου και αντε μετα να επιλεξεις τον καλυτερο απο τους χειροτερους που θα πολιτευτοι:sad:

sergiosm
18/08/2010, 04:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Ξερω οτι δεν θα φτασει στα αυτια κανενος,αλλα αν οι τελικα ειναι πολλα
αυτα τα ''ραβασακια'';

Τα ραβασάκια αυτά, απλά θα βγουν ακυρα και απλά θα στοιβαχθούν σε καποιο υπόγειο των δικαστηρίων.

Οι μόνοι που θα τα δουν θα είναι οι δικαστικοί αντιπρόσωποι και οι εφορευτικές, οι οποίοι είναι πολίτες όπως εσύ και επίσης τα άτομα των κομμάτων, που δεν νομίζω να νοιαστούν και πολύ.

Και επίσης: ρίχνοντας άκυρο ΔΕΝ επηρεάζεις το αποτέλεσμα. Είναι σαν να μην ψήφισες

Από κει και πέρα κάνεις ό,τι θέλεις.

:wave2:

Εχετλαίος
18/08/2010, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ρίχνοντας άκυρο ΔΕΝ επηρεάζεις το αποτέλεσμα. Είναι σαν να μην ψήφισες

Όντως. Αλλά αφήνεις το 30% να πηδά (δημοκρατικά) το υπόλοιπο 70% που δεν τους ψήφισε και άρα δεν τους ήθελε.
Όχι;

sergiosm
18/08/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όντως. Αλλά αφήνεις το 30% να πηδά (δημοκρατικά) το υπόλοιπο 70% που δεν τους ψήφισε και άρα δεν τους ήθελε.
Όχι;


Ένας λόγος παραπάνω για ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ

:wave2:

Εχετλαίος
18/08/2010, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ένας λόγος παραπάνω για ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ

:wave2:

:wave2:

ermiss
18/08/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ένας λόγος παραπάνω για ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ

:wave2:
:wave2:
:wave2:

objecto
18/08/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ένας λόγος παραπάνω για ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ

:wave2:

Δεν είναι ακριβώς έτσι, μια αποχή 70% δίνει ενα ηχηρό μύνημα, επισης (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που να ΞΕΡΕΙ) με 70% αποχή δεν πρέπει να ισχύουν οι εκλογές στο συνολό τους.

sergiosm
18/08/2010, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Δεν είναι ακριβώς έτσι, μια αποχή 70% δίνει ενα ηχηρό μύνημα, επισης (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που να ΞΕΡΕΙ) με 70% αποχή δεν πρέπει να ισχύουν οι εκλογές στο συνολό τους.

Ναι δίνει το μήνυμα ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται.

και επίσης να ξέρεις ότι και με 99% αποχή οι εκλογές ΙΣΧΥΟΥΝ


και ξέρεις γιατί;;

Γιατί η κάλπη ήταν εκεί. Ας πήγαινες να ψηφίσεις ...

:wave2:

Υ.Γ. Στις ΗΠΑ π.χ. η αποχή είναι σταθερά γύρω στο 45-50 %
Είδες να μην βγαίνει πρόεδρος;

Εχετλαίος
18/08/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Δεν είναι ακριβώς έτσι, μια αποχή 70% δίνει ενα ηχηρό μύνημα,

Nαιαιαιαιαιαιαιαιαι!
Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωως!

objecto
18/08/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ναι δίνει το μήνυμα ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται.

και επίσης να ξέρεις ότι και με 99% αποχή οι εκλογές ΙΣΧΥΟΥΝ


και ξέρεις γιατί;;

Γιατί η κάλπη ήταν εκεί. Ας πήγαινες να ψηφίσεις ...

:wave2:

Υ.Γ. Στις ΗΠΑ π.χ. η αποχή είναι σταθερά γύρω στο 45-50 %
Είδες να μην βγαίνει πρόεδρος;

Μπορείς να βρείς κάποια πηγη για αυτο που λες? Οτι οντως ισχύουν? Εκλογικο νομο πχ αρθρο,παραγραφο? Να με συμπαθας απλα θέλω να λεμε κατι που ΞΕΡΟΥΜΕ και εχει ελεγχθει.

sergiosm
18/08/2010, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Μπορείς να βρείς κάποια πηγη για αυτο που λες? Οτι οντως ισχύουν? Εκλογικο νομο πχ αρθρο,παραγραφο? Να με συμπαθας απλα θέλω να λεμε κατι που ΞΕΡΟΥΜΕ και εχει ελεγχθει.

Γιατί;;

τί από αυτά σου φαίνεται παράξενο;;

objecto
18/08/2010, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Γιατί;;

τί από αυτά σου φαίνεται παράξενο;;

Δεν εχω κατι να σου πω αν δεν εχεις κατι να μου πεις :beer:

Cpt. Haddock
18/08/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Δεν είναι ακριβώς έτσι, μια αποχή 70% δίνει ενα ηχηρό μύνημα[...]

το μονο μήνυμα που δίνει ειναι οτι το 70% του πληθυσμού είναι τόσο ηλίθιο που δέχεται ευχαρίστως να κυβερναται απο το 12% του πληθυσμου (30% που ψηφίζει χ 40% που παίρνει το πρώτο κόμμα)

Εχετλαίος
18/08/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το μονο μήνυμα που δίνει ειναι οτι το 70% του πληθυσμού είναι τόσο ηλίθιο που δέχεται ευχαρίστως να κυβερναται απο το 12% του πληθυσμου (30% που ψηφίζει χ 40% που παίρνει το πρώτο κόμμα)

Α γειά σου!

(και ναι, ο τάρανδος τρώγεται, έχω ακόμη λίγο σαλαμάκι από Νορβηγία στο ψυγείο στον κρυοθάλαμο. Σαν σαλαμάκι αέρος φτιαγμένο αλλά πιο σκληρό στην υφή και ιδιαίτερα ξυνό για εμένα)
:wave2:

objecto
18/08/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το μονο μήνυμα που δίνει ειναι οτι το 70% του πληθυσμού είναι τόσο ηλίθιο που δέχεται ευχαρίστως να κυβερναται απο το 12% του πληθυσμου (30% που ψηφίζει χ 40% που παίρνει το πρώτο κόμμα)

Αν οχι τότε θα δώσει το μύνημα οτι είναι ένα απο τα παρακάτω

α) κολλημένος με μια δεινοσαυρική αριστερά (ΚΚΕ)
β) μια ψευτοαριστερά αμφιβόλου ηθικής και εντελώς διαλυμένης ιδεολογίας (ΣΥΡΙΖΑ)
γ) οτι δεν εχει βάλει μυαλό ή έχει σοβαρα προβλήματα μαζοχισμού (ΠΑΣΟΚ,ΝΔ)
δ) οτι πλέον παραδίδει εξουσία στους φασιστες (ΛΑΟΣ)
ε) οτι ζει το δικο του μύθο, (ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ, ΒΕΝΙΖΕΛΟΙ, οτι αλλη φυρα υπάρχει)

Ποιο σε ικανοποιει και σε κανει ενεργο πολίτη? Προσωπικά μόνο ευνουχισμένο πολιτη θα με κανουν.

Εχετλαίος
18/08/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Αν οχι τότε θα δώσει το μύνημα οτι ...

Σε ποιόν;
:confused:

sergiosm
18/08/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Δεν εχω κατι να σου πω αν δεν εχεις κατι να μου πεις :beer:


Εγώ αυτό που είχα να πω το είπα.

Εσύ εξέφρασες μια "αίσθηση" που είχες ότι "πρέπει να μην ισχύουν" άρα εσύ πρέπει να τεκμηριώσεις αυτό που λες.

Εν πάση περιπτώση ο εκλογικός νόμος ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει κάτι τέτοιο.

:beer:
:wave2:

Cpt. Haddock
18/08/2010, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Αν οχι τότε θα δώσει το μύνημα οτι είναι ένα απο τα παρακάτω

α) κολλημένος με μια δεινοσαυρική αριστερά (ΚΚΕ)
β) μια ψευτοαριστερά αμφιβόλου ηθικής και εντελώς διαλυμένης ιδεολογίας (ΣΥΡΙΖΑ)
γ) οτι δεν εχει βάλει μυαλό ή έχει σοβαρα προβλήματα μαζοχισμού (ΠΑΣΟΚ,ΝΔ)
δ) οτι πλέον παραδίδει εξουσία στους φασιστες (ΛΑΟΣ)
ε) οτι ζει το δικο του μύθο, (ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ, ΒΕΝΙΖΕΛΟΙ, οτι αλλη φυρα υπάρχει)

Ποιο σε ικανοποιει και σε κανει ενεργο πολίτη? Προσωπικά μόνο ευνουχισμένο πολιτη θα με κανουν.

Ναι, μονο που δε μιλάμε (επι του παρόντος) για βουλευτικές αλλα για τοπικες εκλογές.

Ψηφίζω (και μένω) στο δήμο Αθηνας και αρα πρέπει να επιλέξω περιφερειάρχη Αττικής και Δημαρχο της πόλης.

Θα δω τους υποψήφιους, θα κρίνω πρόσωπα (όχι παρατάξεις που τους στηρίζουν - πχ τον Τρίτση θα τον ψήφιζα ακομα κι αν κατέβαινε με το ΛΑΟΣ), θα επιλεξω αυτον που θεωρώ καλυτερο ή, τον λιγότερο κακό.

Αλλα ακόμα και στις βουλευτικές, μια και ο νέος νομος θα προβλέπει μονοεδρικές περιφέρειες, θα ειναι πιο εύκολο να διαλέξεις βουλευτές με βαση τα πρόσωπα απ' οτι παραταξεις. Στην τελική, ακόμα και απο τα α-ε που ανέφερες, μπορείς να διαλέξεις το λιγότερο κακό. Ειναι προτιμότερο, απο τη μή επιλογή

:beer: :wave2: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
(και ναι, ο τάρανδος τρώγεται, έχω ακόμη λίγο σαλαμάκι από Νορβηγία στο ψυγείο στον κρυοθάλαμο. Σαν σαλαμάκι αέρος φτιαγμένο αλλά πιο σκληρό στην υφή και ιδιαίτερα ξυνό για εμένα) :wave2:

Εφαγα και μ' αρεσε :D

objecto
18/08/2010, 06:57
Παντα με την συμμετοχή των υποψηφίων σε κομματα μιλάω. Αν είχα να κάνω με τον άνθρωπο
, τον άνθρωπο, ανθρωπο και γνώριζα καλα με ποιον έχω να κάνω, οχι μονο θα ψηφιζα,
θα τον υποστήριζα ενεργα. Αλλα δυστυχώς κομματικα θα μετρηθούν όλα. Για τα μετρα
που πάρθηκαν και θα παρθούν.

Με τα παραπάνω λεγόμενα μου:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στην τελική, ακόμα και απο τα α-ε που ανέφερες, μπορείς να διαλέξεις το λιγότερο κακό. Ειναι προτιμότερο, απο τη μή επιλογή

Δηλαδη απο μπαλτά μέχρι νυστέρι να διαλέξω με το τι θα σφάξω τον τόπο μου?

OldMan
18/08/2010, 06:57
ΡΕ Ηλία ...

Σε κεράτωσε η μικρή και έβαλες τάρανδο avatar ..??? :look:

Cpt. Haddock
18/08/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ Ηλία ...

Σε κεράτωσε η μικρή και έβαλες τάρανδο avatar ..??? :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι μλκς που είσαι ρε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



(που το 'μαθες; :look: )

goumis hornet
18/08/2010, 07:07
Τεσπα....απο οτι καταλαβα αρκετοι θα ψηφισουν μια απο τα ιδια μιας και εγω δεν βλεπω να
υπαρχουν μεχρι στιγμης υποψηφιοι που να διαφοροποιουντε απο καποιο κομμα
και πως αλλιως να το κανουν αφου τολμωντας να πανε αντιθετα στον
πολιτικο αρχηγο τους,αλλα διπλα στον λαο που τους εβαλε στη βουλη,
απλα διαγραφονται απο το κομμα και τους τρωει το μαυρο
σκοταδι π.χ. ψηφοφορια για το ΔΝΤ.
Ζητω η δημοκρατια λεμε.

Οσο κατεβαινουν υποψηφιοι με μπροσταρη το κομμα δεν θα αλλαξει τιποτα.
Το μονο που μπορει να αλλαξει ειναι η σταση που μας γ@μ@νε....

Το ιδιο ισχυει και στους περιφερειαρχες.Προσωπικες επιλογες του αρχηγου και δικα του
προσωπα ειναι για καλυτερο και αποτελεσματικοτερο ελεγχο.

Εφοσον λοιπον δεν με εκφραζει καποιος απο το να μην παω,θα παω και θα
ριξω κατι να γουσταρω.

Εγω ενα μηνυμα ηθελα να δωσω-βαλω στην καλπη και αυτο θα πραξω....

ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΡΧΕΤΕ Η ΩΡΑ ΣΑΣ.

:wave2:


υγ.που τον βρηκατε τον ταρανδο;;;;;;;;;πουλαει κανα μαγαζι;;;;;:D

OldMan
18/08/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Εφοσον λοιπον δεν με εκφραζει καποιος απο το να μην παω,θα παω και θα
ριξω κατι να γουσταρω.
"Παραγγελιά" και έτσι σχέδιο, να 'ουμ' ...??? :winka:

Cpt. Haddock
18/08/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
[...]υγ.που τον βρηκατε τον ταρανδο;;;;;;;;;πουλαει κανα μαγαζι;;;;;:D

Ναι, αλλα δε μ' αφήνουν να βάλω φωτό :lol:

goumis hornet
18/08/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
"Παραγγελιά" και έτσι σχέδιο, να 'ουμ' ...??? :winka:
:p

Για πες ειναι απαραιτητο για την ''παραγγελια'':wacko:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69936&perpage=15&pagenumber=2



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ Ηλία ...

Σε κεράτωσε η μικρή και έβαλες τάρανδο avatar ..??? :look:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι μλκς που είσαι ρε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
(που το 'μαθες; :look: )

Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Α γειά σου!
(και ναι, ο τάρανδος τρώγεται, έχω ακόμη λίγο σαλαμάκι από Νορβηγία στο ψυγείο στον κρυοθάλαμο. Σαν σαλαμάκι αέρος φτιαγμένο αλλά πιο σκληρό στην υφή και ιδιαίτερα ξυνό για εμένα)
:wave2:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλα δε μ' αφήνουν να βάλω φωτό :lol:


Μου περασε η ορεξη......:p

blackrose
19/08/2010, 08:06
Μια αρκετα καλη αναλυση που βρηκα την παραθετω εδω, αν και πιστευω οτι μια αποχη του 80%θα αλλαζε τα παντα στην "δημοκρατια"τους.



Πολλοί αγανακτισμένοι ψηφοφόροι, αποφασίζουν να ψηφίσουν άκυρο ή λευκό ή ακόμα και να μην πάνε στις κάλπες, με σκοπό να τιμωρήσουν έτσι, τα μεγάλα κυρίως κόμματα, ως υπεύθυνα για την κατάντια της χώρας.Στην πραγματικότητα αυτό είναι το μεγαλύτερο ΔΩΡΟ που μπορούν να κάνουν στα δύο μεγάλα κόμματα. Στις παρακάτω γραμμές θα εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να μην έχει κανείς αμφιβολία, γιατί τα δύο μεγάλα κόμματα ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να υπάρχει μεγάλο ποσοστό Λευκών/Άκυρων/Αποχής, ώστε να αυξήσουν τα δικά τους ποσοστά.Αν υποθέσουμε ότι το σύνολο των ψηφοφόρων είναι 100 (ποσοστό 100%), τότε με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο, για να σχηματίσει ένα κόμμα αυτοδύναμη κυβέρνηση, χρειάζεται να συγκεντρώσει ποσοστό μεγαλύτερο του 42% από τα ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια. Να το ψηφίσουν δηλαδή στο παράδειγμά μας 43 άτομα. Τόσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ έχουν μια σταθερή βάση ψηφοφόρων (ψηφοφόρους που θα τα ψήφιζαν ακόμα και αν γύριζε η γη ανάποδα, «βαμμένους» με άλλα λόγια), της τάξης του 20% περίπου το κάθε ένα. Με αυτά τα δεδομένα, όποιο κόμμα κατορθώσει να πείσει άλλους 23 ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, συγκεντρώνει το ποσοστό που απαιτείται και σχηματίζει κυβέρνηση.Αν υποθέσουμε τώρα ότι από τους 100 ψηφοφόρους του συνόλου, οι 25 δεν πάνε να ψηφίσουν, έχουμε δηλαδή αποχή 25%.

Από τους 75 που πάνε στις κάλπες, οι 8 ψηφίζουν λευκό και οι 7 ζωγραφίζουν μία μούντζα στο ψηφοδέλτιο πριν το ρίξουν (άκυρο). Έχουμε λοιπόν ποσοστό 15% λευκά/άκυρα.

Αυτό σημαίνει ότι τα έγκυρα ψηφοδέλτια είναι 60 από τα 100 άτομα του συνόλο . Το 42% του 60 είναι 26. Οι 20 «βαμμένοι» οπαδοί του κάθε κόμματος θα τα ψηφίσουν ότι και αν γίνει. Επομένως, όποιο κόμμα μαζέψει άλλες 6 (ολογράφως ΕΞΙ) ΜΟΝΟ ψήφους σχηματίζει κυβέρνηση!.

Στην περίπτωση δηλαδή, που δεν έχουμε αποχη/λευκά/άκυρα, το πρώτο κόμμα χρειάζεται να πείσει 23 ακόμα ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, με ποσοστό 25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα, χρειάζεται μόνο 6.

Με απλά λόγια:
ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ/ΛΕΥΚΩΝ/ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

Πόσο λιγότερες; Σύμφωνα με στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών, οι εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι για το 2007 είναι 9.824.223 (πηγή http://www.ypes.gr/ekloges/content/gr/ekl_kat_fr.htm ). Το 42% αυτών είναι 4.126.174. Με τα ποσοστά του ροηγούμενου παραδείγματος (25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα) το 42% γίνεται 2.475.705. Δηλαδή το πρώτο κόμμα χρειάζεται να μαζέψει 1.650.469 λιγότερες ψήφους. (Στην πράξη λόγω του εκλογικού συστήματος - κατανομή εδρών, εκλογικές περιφέρειες κλπ. - είναι ακόμα λιγότερες).

Σκεφτείτε το λοιπόν ξανά όσοι σκέφτεστε να ρίξετε λευκό, άκυρο ή να μην ψηφίσετε καθόλου. Εκτός αν δεν σας πειράζει να αποφασίσουν 2 εκατομμύρια «βαμμένοι» οπαδοί του ενός ή του άλλου κόμματος, ΠΟΙΟΣ και κυρίως ΠΩΣ, θα κυβερνήσει τα 10 εκατομμύρια των Ελλήνων. Δεν πιστεύω όμως πως συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλιώς δεν θα διαβάζατε αυτό εδώ.

Πώς να εκφράσετε τη διαμαρτυρία σας; Ψηφίστε οποιοδήποτε μικρό κόμμα νομίζετε πως σας εκφράζει καλύτερα.
Δώστε τη δυνατότητα σε πολλές διαφορετικές φωνές αντιπολίτευσης, να ελέγχουν και να υποχρεώνουν την κυβέρνηση που θα προκύψει, να ακούσει τη θέληση του λαού. Μη δώσετε κι άλλη ευκαιρία στους ανεπάγγελτους, με μόνο προσόν το όνομα του πατέρα ή του θείου τους, να σας εκμεταλλευτούν για άλλη μια φορά, για να ικανοποιήσουν τους χρηματοδότες και τους φίλους τους. Δώστε στη βουλή τη δύναμη που πρέπει να έχει. Τη δύναμη να εκπροσωπεί όλες τις κοινωνικές τάξεις και τα συμφέροντά τους. Εκτός αν είσαστε πολυεκατομμυριούχος εργολάβος δημοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Δεν έχει σημασία ποιο, το ίδιο είναι.

John Steed
19/08/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
Δώστε τη δυνατότητα σε πολλές διαφορετικές φωνές αντιπολίτευσης, να ελέγχουν και να υποχρεώνουν την κυβέρνηση που θα προκύψει, να ακούσει τη θέληση του λαού. Μη δώσετε κι άλλη ευκαιρία στους ανεπάγγελτους, με μόνο προσόν το όνομα του πατέρα ή του θείου τους, να σας εκμεταλλευτούν για άλλη μια φορά, για να ικανοποιήσουν τους χρηματοδότες και τους φίλους τους. Δώστε στη βουλή τη δύναμη που πρέπει να έχει. Τη δύναμη να εκπροσωπεί όλες τις κοινωνικές τάξεις και τα συμφέροντά τους. Εκτός αν είσαστε πολυεκατομμυριούχος εργολάβος δημοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Δεν έχει σημασία ποιο, το ίδιο είναι.

Αυτό. Και ό,τι γίνει... Τουλάχιστον θα έχουμε προσπαθήσει....

objecto
20/08/2010, 04:09
Ρε παιδια ωραία ολα αυτα, ομως ολοι οι "αντιφρονούντες" θα διασπαστούν σε παρα πολλα μικρά κόμματα με αποτελεσμα κανενα να μην ξεπερασει το 3% ή να μπουνε αλλα 2 με ελαχιστους βουλευτες.

Ε και καλα και λοιπον και τι εγινε.
Αμα φωναζουν ολη μερα και κραζουν θα βγαινει ο προεδρος της βουλης (παντα απο τα 2 κομματα εκλεγμενος) και θα τους βουλωνει το στομα.
Στοιχημα οτι εκεινη την ωρα η TV της βουλής θα δειχνει ντοκυμαντερ για τις γαστρονομικες συνηθειες των μπαμπουίνων και την επιρροη τους στην μεταβυζαντινή πολιτισμική κουλτούρα των δημοτικών χορών.

sergiosm
20/08/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Ρε παιδια ωραία ολα αυτα, ομως ολοι οι "αντιφρονούντες" θα διασπαστούν σε παρα πολλα μικρά κόμματα με αποτελεσμα κανενα να μην ξεπερασει το 3% ή να μπουνε αλλα 2 με ελαχιστους βουλευτες.

Ε και καλα και λοιπον και τι εγινε.
Αμα φωναζουν ολη μερα και κραζουν θα βγαινει ο προεδρος της βουλης (παντα απο τα 2 κομματα εκλεγμενος) και θα τους βουλωνει το στομα.
Στοιχημα οτι εκεινη την ωρα η TV της βουλής θα δειχνει ντοκυμαντερ για τις γαστρονομικες συνηθειες των μπαμπουίνων και την επιρροη τους στην μεταβυζαντινή πολιτισμική κουλτούρα των δημοτικών χορών.


Μην ξεχνάς όμως ότι ένα κόμμα που θα φτάσει κοντά στο 3% θα έχει ΦΩΝΗ

Και αν πάρεις 3% θα έχει 10 βουλευτές
Ε στο χέρι τους θα είναι να ξαναβγούν, και να αυξηθούν.

Με την αποχή τί κερδίζεις δηλαδή;;;
Απλά ΔΕΝ υπάρχεις.


Όσα για τον προεδρείο της βουλής δεν τα ξέρεις καλά.
Πρόεδρος ειναι μεν από το πρώτο κόμμα, όμως στο προεδρείο συμμετέχουν από ΟΛΑ τα κόμματα.

Α και το ... στοίχημα θα το χάσεις.

:wave2:

menelaos46
20/08/2010, 13:54
Εγω παντως κατι τετοιο θα κανω...

chr1s_86
21/08/2010, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose

Με απλά λόγια:
ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ/ΛΕΥΚΩΝ/ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.



Ωραίο το κείμενο του blackrose.... :beer: :beer: :beer:

sergiosm
24/08/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγω παντως κατι τετοιο θα κανω...


σαλαμάκι μόνο μην βάλεις ...

δεν φταίει σε τίποτα η εφορευτική να γεμίσει ... λάδια.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ggs
24/08/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Καλό ειναι λοιπόν τις εκλογές αυτές να τις δούμε με σοβαρότητα, να εστιάσουμε σε πρόσωπα και όχι σε κόμματα, να κρίνουμε θέσεις και το κυριότερο, να συμμετάσχουμε.


:wave2:

:lol: :lol:


Cap10.... Έχεις δει πια είναι τα… προσώπατα που κατεβαίνουν (τους κατεβάζουν) για περιφερειάρχες (μικροί πρωθυπουργοί όπως λες…)....

αστα ρε Cap10.... @@-να κοιταξουμε να παρουμε κανα δανειο και φετος -κρατος ειμαστε...

objecto
24/08/2010, 13:25
Μην οι ηθικολογοι εδω μεσα εισαστε μελη κομματων? Λεω γω....

ermiss
24/08/2010, 13:38
Περιφερειαρχίδης Μακεδονίας... ΨΩΜΙΑΔΗΣ
Δημάρχιδης Καρπενησίου.... Μητσοτάκης-Μπακογιάνης ο 3ος
Περιφεριαρχίδαινα Πειραιά.... Γεννημάτα η 2η
Περιφεριαρχίδαινα Αττικής.... Λούκα σύζ. Γερ.Αρσένη
Νομίζω και η θυγατήρ του Κεφαλογιάννη "απελευθερώνω χασισέμπορους ψηφοφόρους Κρήτης" πάει για δημαρχίδαινα κάπου στο νησί...


Και αυτά τα ολίγα μου έρχονται στο μυαλό στα γρήγορα...

ermiss
24/08/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Μην οι ηθικολογοι εδω μεσα εισαστε μελη κομματων? Λεω γω....

Ότι νάναι....

billanti
24/08/2010, 13:39
Δεν χρειάζεται να ψηφίσει κανείς.
Τα κομματόσκυλα φτάνουν!

ermiss
24/08/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Δεν χρειάζεται να ψηφίσει κανείς.
Τα κομματόσκυλα φτάνουν!

Τα κομματόσκυλα θα είναι ΠΑΝΤΑ εκεί...

Αν τους αφήσεις να πάνε μόνοι τους, μην γκρινιάξεις μετά για το αποτέλεσμα....

billanti
24/08/2010, 13:54
Δεν τσιμπάω............:nono:

ermiss
24/08/2010, 13:58
Δεν είσαι υποχρεωμένος. Μην γκρινιάζεις μετά όμως που κάθε κομματόσκυλο και wannabe πολιτικός, θα αναλαμβάνει την τοπική αυτοδιοίκηση.

billanti
24/08/2010, 14:10
Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή είναι άποψη;
Άποψη ενάντια στην έμμεση δικτατορία που μας έχουν επιβάλλει
εδώ και 25 χρόνια!

ermiss
24/08/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή είναι άποψη;
Άποψη ενάντια στην έμμεση δικτατορία που μας έχουν επιβάλλει
εδώ και 25 χρόνια!

Όσο άποψη είναι και ο καναπές στις εξεγέρσεις και στις πορείες...

billanti
24/08/2010, 14:21
Ermiss πίστευα ότι θα αντιλαμβανόσουν από τα γραφόμενα μου
τι πιστεύω.Δεν πειράζει.
Ίσως βρεθούμε εκεί έξω!

Cpt. Haddock
24/08/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή είναι άποψη;
Άποψη ενάντια στην έμμεση δικτατορία που μας έχουν επιβάλλει
εδώ και 25 χρόνια!

Η αποχή είναι αποχή

Το λευκό ειναι άποψη :wave2:

billanti
24/08/2010, 14:25
Το λευκό πάει στον πρώτο..................νομίζω!

BELZEBOYLIS
24/08/2010, 14:28
μην κάνετε μαλακίες ρε σεις !! Αράξτε σπίτια σας ή καλύτερα τραβάτε για κανένα μπανάκι !!! Πως θα μπορούμε να γκρινιάζουμε και να κλαιγόμαστε μετά ??? Φαντάζεστε να γίνει καμιά στραβή και να αρχίσει ο κόσμος να ασχολείται με τα κοινά ??? Χαλαρώστε λέμε!!!

Cpt. Haddock
24/08/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Το λευκό πάει στον πρώτο..................νομίζω!

Δυστυχώς και πηγαινει έτσι, ακριβώς γιατι ειναι άποψη και δε συμφέρει να εκφράζεται.

Οποτε η λυση που έχουμε ειναι να ψηφίσουμε, κατι.

billanti
24/08/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δυστυχώς και πηγαινει έτσι, ακριβώς γιατι ειναι άποψη και δε συμφέρει να εκφράζεται.

Οποτε η λυση που έχουμε ειναι να ψηφίσουμε, κατι.
Ρε πατρίδα τι είπες τώρα;:lol:

sergiosm
24/08/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Το λευκό πάει στον πρώτο..................νομίζω!


το λευκό έχει την ίδια αντιμετώπιση με τον άκυρο.

το λευκό και το άκυρο έχουν την ίδια ακριβώς ισχύ με την αποχή.

Υπάρχουν ως ποσοστά.

ΔΕΝ συνυπολογίζονται όμως για το σχηματισμό των τελικών αποτελεσμάτων.

Για αυτά μετρούν μόνο τα ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια.

:wave2:

Cpt. Haddock
24/08/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Ρε πατρίδα τι είπες τώρα;:lol:

Οτι λέω εδω και χρόνια

Οχι αποχη, απλα :wave2:

sergiosm
24/08/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή είναι άποψη;
Άποψη ενάντια στην έμμεση δικτατορία που μας έχουν επιβάλλει
εδώ και 25 χρόνια!


ok

αλλά μετά μη διαμαρτύρεστε για τα χάλια της κυβέρνησης ...

billanti
24/08/2010, 14:57
Παιδιά λυπάμαι αλλά............:beer:

sergiosm
24/08/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Παιδιά λυπάμαι αλλά............:beer:


δικαίωμά σου ..................:beer:

Cpt. Haddock
24/08/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Παιδιά λυπάμαι αλλά............:beer:

Όσο και να λυπάσαι, άλλοθι ψάχνεις για τη μετεκλογική γκρίνια :wave2:

Όποιος και να βγει θα έχει βγει χαρις και στη δική σου αποχή :winka:

Οπως νομίζεις

billanti
24/08/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όσο και να λυπάσαι, άλλοθι ψάχνεις για τη μετεκλογική γκρίνια :wave2:

Όποιος και να βγει θα έχει βγει χαρις και στη δική σου αποχή :winka:

Οπως νομίζεις
Αν ποτέ βρεθούμε στην Πρέβεζα πάμε για κανά ποτηράκι(προτιμώ στο Ζώη)
και τα λέμε εκεί!:beer:
Είμαι 24 χρόνια ένας εν δυνάμει ψηφοφόρος.Θα είχα κουραστεί αν
έψαχνα για άλλοθι.

Cpt. Haddock
24/08/2010, 15:14
:beer: :beer: :beer: :beer:

doctor x
24/08/2010, 15:15
τις γυναικες μας τις διαλεγουμε απο πρακτορειο μοντελων,βλεπουν τσουλου,διαβαζουν Καφκα και τον ελευθερο χρονο τους δουλευουν αμισθι στο ...χαμογελο του παιδιου?:wacko:

SVX
24/08/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή είναι άποψη;
Άποψη ενάντια στην έμμεση δικτατορία που μας έχουν επιβάλλει
εδώ και 25 χρόνια!


Η Αποχη ΔΕΝ ειναι αποψη... ΕΙναι το κομμα του Ωχ!αδερφε και του ΔΕβαριέσαι....


εσυ προτεινεις να σοκαρουμε το συστημα με την αδιαφορια μας?


:look:

billanti
24/08/2010, 15:22
Ρε δεν ψηφίζω,δεν ψηφίζω
Δεν έχω θείο,δεν έχω θείο,ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΙΟ!:lol:

menelaos46
24/08/2010, 15:43
Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή είναι άποψη; Άποψη ενάντια στην έμμεση δικτατορία που μας έχουν επιβάλλει εδώ και 25 χρόνια!


xaxaxa
:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:
να'σαι καλα....

billanti
24/08/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
xaxaxa
:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:
να'σαι καλα....
Πόσο σε ζηλεύω που γελάς.
Μήπως μπορείς να μου πεις τι ψήφισες να γελάσω και γω λιγάκι;Ε;

takis-kk
26/08/2010, 16:29
Ανάμεσα σε παλιά ξεχασμένα περιοδικά.
Βρήκα αυτό!


207742

lostmember
27/08/2010, 10:12
αναθεωρω την αποψη μου για την αποχη ( κατα)

τι νοημα εχει η ψηφος οταν οποιος κι να κερδισει
η τροικα θα κυβερνησει

η διαδικασια ειναι μεγαλυτερη κοροιδια απο τα δημοψηφισματα της επταετιας

daz
27/08/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lostmember
αναθεωρω την αποψη μου για την αποχη ( κατα)

τι νοημα εχει η ψηφος οταν οποιος κι να κερδισει
η τροικα θα κυβερνησει

η διαδικασια ειναι μεγαλυτερη κοροιδια απο τα δημοψηφισματα της επταετιας

Ε άλλαξε και το ψευδώνυμό σου σε lostvoter τότε!

Έτσι κι αλλιώς όλοι χαμένοι από χέρι είμαστε έτσι όπως πάμε.

lostmember
27/08/2010, 14:01
γινεται να εχουμε ολοι το ιδιο ψευδωνυμο;

περα απο τη πλακα απ οποια σκοπια κι αν το κοιταξεις
κι οσο κι αν θα ηθελα να μην ισχυει:

''αν η ψηφος γινοταν να αλλαξει κατι θα την καταργουσαν'' (τουλαχιστον στην ελλαδα)

ermiss
27/08/2010, 14:06
Οι κομματικές βάσεις είναι σχεδόν συγκεκριμένες και ΔΕΝ αλλάζουν. Από εκεί και πέρα όποιος παραπάνω ψηφίζει, απλά τους χαλά την σούπα.

Να έχουμε 90% αποχή απλά δεν παίζει, τα πρόβατα που ακολουθούν θα είναι πάντα εκεί, είτε λέγονται πασόκοι, είτε δεξιοί, είτε κομμουνιστές. Οπότε ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει μια εκλογική βάση.

guzzistas
27/08/2010, 14:08
Η οποία εκλογική βάση στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια τα έχει @&^*@ όλα.......

βολεψάκηδες και γλύφτες..... (το μεγαλύτερο ποσοστό).......



:mad:

takis-kk
27/08/2010, 14:40
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από lostmember
αναθεωρω την αποψη μου για την αποχη ( κατα)

τι νοημα εχει η ψηφος οταν οποιος κι να κερδισει
η τροικα θα κυβερνησει

η διαδικασια ειναι μεγαλυτερη κοροιδια απο τα δημοψηφισματα της επταετιας .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η ψήφος είναι δικαίωμά Σου.
Αν αρνηθείς τα δικαιώματά σου κάποιος άλλος θα τα διεκδικήσει.
Και τότε σίγουρα η τρόικα θα κυβερνήσει. (αν και δεν ήρθε γιαυτό).

Τις ίδιες μαλακίες λέγαμε και παλιά (βλ. φωτο απο βαβελ 1981) και αφήσαμε να κυβερνηθούμε απο τυχαρπαστους και ανίκανους με τα γνωστά αποτελέσματα.

Συγκρίσεις με την επταετία κάνει όποιος δεν την έζησε ή την έζησε και ήταν με το μέρος της.

Σε όλα τα κόμματα εκτος απ τους φελούς υπάρχουν και κάποιοι που αξίζουν την προσοχή σου, βρέστους.

Αν στην περιοχή σου ο προτεινόμενος απ το κόμμα σου είναι φελός μη διστάσεις να ψηφήσεις άλλον υποψήφιο άλλου κόμματος που σε εμπνέει σαν άνθρωπος (έτσι τιμωρείς και τις μαλακισμένες επιλογές της ηγεσίας του κόμματος σου που σε θεωρεί δεδομένο, στο σακούλι δηλ.).

Αν ερχόμουν εγω να διαχειριστώ το βιός σου,σαν οικονομικός σύμβουλος, δεν θα το έψαχνες ?? Το ίδιο κάνε και με την επιλογή του υποψηφίου που θα ψηφήσεις και αρνήσου τις "κατευθυντήριες" γραμμές των μηχανισμών.

Γίνε ενεργός.

Η δημοκρατία δεν είναι εύκολη υπόθεση , είναι μεταξωτό βρακί και θέλει επιδέξιους κώλους.

Ενα παραδειγματάκι (γιατί έχω φορτώσει) . Αν οι Καρπενησίώτες ψηφήσουν τον γιό του αείμνηστου Μπακογιάννη (δεν το γνωρίζω το παληκαράκι) "κληρονομικώ δικαίω" . Ε τότε ας διοριστεί χωρις σπουδές καθηγητής ο δικός μου γιός επειδή εγώ υπήρξα(?) καλός μαθηματικός.

Σκυλιάζω όταν με θεωρούν ηλιθιο.


Με Αγάπη και Συμπάθεια.

Ενας γεροπαράξενος που μερικές φορές γκαζώνει.

lostmember
27/08/2010, 16:17
μη γκαζωνεις

εγω θεωρω αναξιους ολους οσους συνεχιζουν να ασχολουνται με τη πολιτικη ενω στη χωρα τους εχει γινει τετοιου βαθμου προδοσια
δεν εχουν παραιτηθει ωστε να ξαναγινουν εκλογες με το λαο να γνωριζει τα πραγματικα δεδομενα
κι ας ψηφιζε οτι μ...κα ηθελε

ως μαθηματικος ξερεις οτι αν δεν γνωριζεις τα δεδομενα δε μπορεις να λυσεις το προβλημα

τελος παντων ψηφισε τους η ψηφισε το αλλο κομμα που ειναι μιας αλλης μορφης δικτακτορια

θα μου πεις τι προτεινεις να γινει

δεν ξερω
παντως οχι αυτο το θεατρο σκιων

daz
27/08/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lostmember
μη γκαζωνεις

εγω θεωρω αναξιους ολους οσους συνεχιζουν να ασχολουνται με τη πολιτικη ενω στη χωρα τους εχει γινει τετοιου βαθμου προδοσια
δεν εχουν παραιτηθει ωστε να ξαναγινουν εκλογες με το λαο να γνωριζει τα πραγματικα δεδομενα
κι ας ψηφιζε οτι μ...κα ηθελε

ως μαθηματικος ξερεις οτι αν δεν γνωριζεις τα δεδομενα δε μπορεις να λυσεις το προβλημα

τελος παντων ψηφισε τους η ψηφισε το αλλο κομμα που ειναι μιας αλλης μορφης δικτακτορια

θα μου πεις τι προτεινεις να γινει

δεν ξερω
παντως οχι αυτο το θεατρο σκιων


Αν τα δύο μεγάλα κόμματα στις επόμενες εκλογές δουν πολύ μικρή αποχή και πολύ μεγάλες μερίδες ψηφοφόρων να πηγαίνουν αλλού για αλλού εσύ τι πιστεύεις πως θα γίνει?

Τι χειρότερο απ' αυτό που θα γίνει αν δεν πας καθόλου στην κάλπη?

billanti
27/08/2010, 17:05
Καλά ρε παιδιά,πιστεύετε ότι την χώρα την κυβερνά το κόμμα
που θα κερδίσει τις εκλογές;
Αν ναι, να πάω να ψηφίσω!

daz
27/08/2010, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Καλά ρε παιδιά,πιστεύετε ότι την χώρα την κυβερνά το κόμμα
που θα κερδίσει τις εκλογές;
Αν ναι, να πάω να ψηφίσω!

Όσο κυβερνά και τις ΗΠΑ ο Ομπάμα.

billanti
27/08/2010, 17:15
Να το πω τραγουδιστά;
http://www.youtube.com/watch?v=u6a7fwaBSrk

daz
27/08/2010, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Να το πω τραγουδιστά;
http://www.youtube.com/watch?v=u6a7fwaBSrk

Αν θέλεις ζωγράφισε το κιόλας. :lol:

billanti
27/08/2010, 17:35
Ατάλαντε!:beer:

granazi
27/08/2010, 17:39
http://www.youtube.com/watch?v=tc56nQz690Y





:a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25:

takis-kk
28/08/2010, 00:28
1) Μακάρι τα κοινωνικά προβλήματα να ήταν μαθηματικά γιατί τότε θα υπήρχε μία και μόνο σωστή λύση.
2) Δικτατορία δεν έχουμε ! Αν είχατε ζήσει σε δικτατορικό καθεστώς δεν θα γράφατε τέτοιο πράγμα (εκτός αν είναι σχήμα καθ υπερβολή).
3) Τα κόμματα δεν είναι δύο. (υπάρχει και το λευκό).
4) Οι επικείμενες εκλογές δεν είναι βουλευτικές.
5) Αν πιστεύετε πως με την αποχή από τις κάλπες τιμωρείτε τους κακούς πολιτικούς , «πλανάσθε πλάνην οικτράν» . Μοιάζετε με τον απατημένο σύζυγο που αυτοευνουχίστηκε για να τιμωρήσει την άπιστη γυναίκα του.
6) Ο Τζιμάκος κάνει σάτιρα και καλά κάνει.
7) …
8) ….
9) Τι θέλω κι ανακατεύομαι ?
10) Κάνετε ότι γουστάρετε!

:wave2:

ΥΓ. Οσο έχω να πληρώνω τα πρόστιμα θα γκαζώνω...

sakis1098
28/08/2010, 07:10
ρε παληκάρια συγνώμη αλλά η φράση: (η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα) είναι πολύ σωστή

δλδ αν δεν σ αρέσει/εκφράζει κάποιο από τα υπάρχοντα κόμματα φτιάξε ένα δικό σου

να είσαι σίγουρος πως υπάρχουμε αρκετοί λογικοί άνθρωποι κι αν αυτά που λες μας συμφέρουν

τότε θε σε ψηφίσουμε.

το δεν πάω να ψηφίσω γιατί όλοι είναι τα ίδια σκατά ΝΟΜΙΖΩ πως είναι μία τάση ωχαδελφισμού

και σίγουρα δεν μας/σας αντιπροσωπεύει σαν νέους σκεπτόμενους πολίτες/μοτοσυκλετιστές

χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης

:)

BELZEBOYLIS
28/08/2010, 07:13
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι γουστάρουμε το γαμήσι το χοντρό ! Μας αρέσει βρε αδελφέ ,πως να το κάνουμε ?? Πώς αλλιώς εξηγείς την αδιαφορία , το όλοι το ίδιο είναι , το ασε ρε φίλε δεν αλλάζει και τίποτα ! Πως εξηγείς το οτι ο ''καταλληλότερος'' έχει εξαφανιστεί και το κόμμα του έχει ακόμα αξιώσεις ??? Πώς διάολο εξηγείς ότι εκλέγουμε ή αφήνουμε να εκλεγούν τα ίδια ρεμάλια ξανά και ξανά ??
Απλά γιατί έτσι μας αρέσει ....:wave2:

chr1s_86
28/08/2010, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή είναι άποψη;
Άποψη ενάντια στην έμμεση δικτατορία που μας έχουν επιβάλλει
εδώ και 25 χρόνια!

Πότε θα καταλάβετε ότι η αποχή ανεβάζει τα ποσοστά αυτών που μας έχουν επιβάλλει το οτιδήποτε;

madox
30/08/2010, 15:22
Aυτες οι εκλογες ειναι οτι πρεπει για να μαυρισουμε τους υποστηρικτες του αθλιου μνημονιου.Η αποχη ευνοει αφανταστα το πρωτο κομμα καθως οσο μειωνεται το εκλογικο σωμα τοσο αυξανεται το ποσοστο του.

ΠΧ εκλογικο σωμα 10000000 ->αποχη 0->1ο κομμα 3000000 ψηφοι =ποσοσστο 33%

εκλογικο σωμα 10000000->αποχη 4000000->εκλογικο σωμα 6000000->1ο κομμα 3000000 ψηφοι=ποσοστο 50%


Ο εκλογικος νομος μετραει το ποσοστο επι αυτων που ψηφισαν και δεν υπολογιζει αυτους που απεχουν.Οποτε ειναι κριμα ο μισος πληθυσμος να ψηφιζει και για τον αλλο μισο.

Ολοι οσοι προτεινετε αποχη σκεφτειτε το λιγο πιο σοβαρα.