PDA

View Full Version : Θελει αρετη και τολμη η μηχανοβασια



mparmpanik
17/08/2010, 16:59
Χρειαστηκε εψες να να κανω ένα ταξιδι αστραπη από αθηνα στην ερμιονη (πελοποννησο μερια) που η αποσταση συμφωνα με τις νταμπελες είναι 185 χιλιομετρα στο πανε και 178 στο ελα.
Ο πρωτος μου προβληματισμος ηταν αν θα παω με το κουτι να τσιτωσω
Το αρκουδισιον και να κανω κι ένα πακετο τσιγαρα ή αν θα καβαλησω το μοτοσακο να παρω χρωματακι και να χασω κανα κιλο από τον ιδρωτα .
Μετα το σκεφτηκα καλυτερα και λεω στον εαυτο μου ότι με τοσο ηλιο
μπορει να καει το χρωμα από το αμαξι και με την κριση γιοκ φραγκα για βαψιματα,
ουτε καν για πασαλλειματα, Οποτε αστο παρκαρισμενο να λιαζεται και πηγαινε καβαλα..

Ξεκινησα λοιπον τσουκου τσουκου.
σκεφτηκα καποια στιγμη να παω μεσω ναυπλιου για να μεγαλωσω την διαδρομη,
(καμμια 300αρια χιλιομετρα στο πανε) αλλα λιγο η λογικη.. λιγο περισσοτερο η ζεστη με επεισαν να παω απο επιδαυρο εστω κι αν ειχα ακουσει ότι εκει ο δρομος είναι λιγακι καγκουροδρομος ..
όχι γιατι ο δρομος κανει σουζες στα καλα καθουμενα, αλλα γιατι τον χρησιμοποιουν διαφοροι που κανουν και σουζες στα καλα καθουμενα.
Βεβαια λεω , δεν βαριεσαι, θα παω ακρη ακρη και γιαβας γιαβας
Κι αμα δω κανα μπροστινο να κοιταει τον ουρανο,
Κανω ένα ευχελαιο να βοηθησει ο θεος τον αναβατη του.

Ξεκιναω που λετε και μετα από 50 λεπτων χαμηλης πτησης δοκιμαζοντας
τα ορια της μηχανης μου, (πιανει τα 120 η σκασμενη) εγκαταλειπω την εθνικη οδο
που την βαπτισε ετσι καποιος που εχει φοβερη αισθηση του χιουμορ
και μπηκα στην επαρχιακη οδο (πλακατζηδες ολοι οι νονοι των δρομων μας)
και αρχισαν τα εμορφα..
πρωτο κομματι διαδρομης τα λουτρα της ωραιας ελενης και παρεπιπτοντως
ουτε λουτρα ειδα , ουτε την ωραια ελενη ουτε τον παρη να παραμονευει εκει κοντα. Καποιον σαν τον μενελαο μου φανηκε ότι ειδα αλλα δεν τον προσεξα και πολύ καλα να δω αν είναι αυτος.
Ειδα όμως παιδακια, γεροντακια, ξεβρακωτες γκομενες,
αμαξια, παπακια, ποδηλατα, σαγιοναρατοι, βατραχοπεδιλατοι, καροτσια σουπερ μαρκετδιασχιζαν τον δρομο αερα πατερα χωρις να ριχνουν εστω και μια ματια μπας και εστω και κατα τυχη περναει κανενας απο τον δρομο.

με 40 περασα και κοντεψα να πατησω δυο σακουλες με ψωμι και τυροπιτες,
το λουρι ενος σκυλου που τραβαγε μια ξανθια και ενα μπαγλαμα που ετρωγε δυο πιτογυρα
τιγκα στο κρεμμυδι και ζαλισμενος απο την μυρωδια εκανε εχτριμ σπορ βγαινοντας
στην μεση του δρομου .

την αλλη φορα θα περασω σπρωχνοντας..

και να ..μαι
εφτασα και στις στροφες..
ένα σουπερ ουαου στροφιλικι που το φχαριστιεται ο κάθε μηχανακιας..
βεβαια ο βαθμος ευχαριστησης ποικιλει από μηχανακια σε μηχανακια
διοτι αλλοι την βρισκουν να ξυνουν γονατο, αλλοι να πανε χαλαρα
και να ακουνε το γουργουρ του μοτερ τους κι αλλοι να μετρανε την αντοχη των παρακειμενων δεντρων ματιαζοντας τα στο δοξα πατρι..
όπως την βρισκει βεβαια ο καθενας..

χτες παντως οι στροφες ηταν χαλαρες θελαμε δεν θελαμε.
φροντισε ο μπαρμπας με το κορολλα που εκατσε ταμαμ στη μεση και πηγαινε
με 60 κι εκανε τα νευρα ολων των αλλων απο πισω κιμα.
αλλα δεν πρεπει να παραπονιουνται..
μαθαν οτι μπορουν να κορναρουν επι ενα τεταρτο χωρις να χαλασει η κορνα τους..
τα μπαντιλικια, τα μαρσαρισματα , τα γκαζωματα τα κουνηματα της ουρας
μολις τον περναγαν δεν περιγραφονται..
οπως επισης και τα στριγκλισματα των φρενων και οι καπνοι των ελαστικων
μολις πλακωνοταν στα φρενα για να μην καταληξουν στα γκρεμοχωραφα..


παντως δεν μπορω να πω, την καγκουρομalακια μου την εκανα κι εγω, δεν εχω παραπονο..
προσπαθουσα με πρακτικο τροπο να εξηγησω (και δεν ελεγε να το καταλαβει) σε εναν τυπο που ειχα κολλημενο πισω μου οτι η επιταχυνση μιας μηχανης ειναι δυο τρια κλικ πιο πανω απο του κουτιου του.
ετσι στις στροφες πηγαινα χαλαρα εχοντας τον πισω μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον αφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα..

μετα στις στροφες πηγαινα χαλαρα με αυτόν κολλημενο στην ουρα μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον ξανααφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα να μπουμε μαζι στο στροφιλικι..

και μετα μου ηρθε φλασια..

"ρε παπαρα" λεω στον εαυτο μου, " μεγαλο παιδι δεν κοβεις τις μalακιες, τουτος εχει ξεσκιστει στο κορναρισμα κι αφριζει απο το κακο του, δεν κανεις στην ακρη να περασει, μην τυχον και περασει απο πανω σου"

κι ετσι συνεχισα το ταξιδι χωρις απροοπτα κανοντας και εναν συνανθρωπο ευτυχισμενο..

jimmis5
17/08/2010, 18:11
Που πατε και μπλεκεται και βρισκεται ολους τους καμενους και πατε και βολτα - δουλεια με 40βαθμους με απνοια.
Καλα εκανες και τον αφησες και απολαυσες το ταξιδι σου:beer: :wave2:

Naxame
17/08/2010, 22:56
Απ αυτό που πίνεις, θέλω λίγο :dizzy:


:beer:

webassasin
18/08/2010, 00:20
Ωραιο το χιουμορ σου,αλλα το ψιλοκουρασες..
Και απλα εκανες μια περιληψη ολων αυτων που διαβαζουμε εδω μεσα καθε μερα..
Η ειχες κατι πιο σοβαρο κ το ξεχασες πλαθοντας ετσι αστεια την ιστορια σου?
Οπως κ να εχει χαμογελασα ( δε γελασα ) αρκετα με αυτη :)

Cpt. Haddock
18/08/2010, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
[....]ετσι στις στροφες πηγαινα χαλαρα εχοντας τον πισω μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον αφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα..

μετα στις στροφες πηγαινα χαλαρα με αυτόν κολλημενο στην ουρα μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον ξανααφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα να μπουμε μαζι στο στροφιλικι..[...]

Βασικά το μόνο που θα σκεφτόταν ειναι οτι εισαι κομπλεξικός ευθειάκιας :winka: :wave2:

spyro
18/08/2010, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik

.
.

.
ετσι στις στροφες πηγαινα χαλαρα εχοντας τον πισω μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον αφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα..

μετα στις στροφες πηγαινα χαλαρα με αυτόν κολλημενο στην ουρα μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον ξανααφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα να μπουμε μαζι στο στροφιλικι..

.
.
.

:rolleyes:

mparmpanik
18/08/2010, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βασικά το μόνο που θα σκεφτόταν ειναι οτι εισαι κομπλεξικός ευθειάκιας :winka: :wave2:

βασικα ναι, ειμαι κομπλεξικος ευθειακιας..

αμα βρω ευθεια πανω απο χιλιομετρο, το απογειωνω το μοτοσακο..

μερχι και με 120 εχω παει..

Cpt. Haddock
18/08/2010, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
βασικα ναι, ειμαι κομπλεξικος ευθειακιας..

Δεν ειπα τί είσαι. Είπα τι θα σκεφτόταν ο οποιοσδηποτε πίσω σου με βάση τέτοια οδηγική συμπεριφορά. :winka:

harris_x
18/08/2010, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
ετσι στις στροφες πηγαινα χαλαρα εχοντας τον πισω μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον αφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα..

μετα στις στροφες πηγαινα χαλαρα με αυτόν κολλημενο στην ουρα μου και εκει που μπορουσε να επιχειρησει προσπεραση τον ξανααφηνα καμμια 50 μετρα πισω..

μετα τον ξαναπεριμενα να μπουμε μαζι στο στροφιλικι..

και μετα μου ηρθε φλασια..

"ρε παπαρα" λεω στον εαυτο μου, " μεγαλο παιδι δεν κοβεις τις μalακιες, τουτος εχει ξεσκιστει στο κορναρισμα κι αφριζει απο το κακο του, δεν κανεις στην ακρη να περασει, μην τυχον και περασει απο πανω σου"

κι ετσι συνεχισα το ταξιδι χωρις απροοπτα κανοντας και εναν συνανθρωπο ευτυχισμενο..
και μετά μιλάς για τους άλλους;;;;

edit: αυτή είναι η "αρετή" για την οποία λες στον τίτλο;;;

mparmpanik
18/08/2010, 04:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
και μετά μιλάς για τους άλλους;;;;

edit: αυτή είναι η "αρετή" για την οποία λες στον τίτλο;;;

κανενας δεν ειναι τελειος φιλε μου..

και τι??

δεν θελει τολμη ( απερισκεπτη ομολογω) να πας κορδωμενος καταμεσης στο δρομο και να τσακιζεις το ταμτιριρι του γκαζοφονια με το κορσα που ειδε το στροφιλικι σαν ειδικη διαδρομη του ακροπολις?

αρετη δεν θελει να κανεις στην ακρη να περασει?

mparmpanik
18/08/2010, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ειπα τί είσαι. Είπα τι θα σκεφτόταν ο οποιοσδηποτε πίσω σου με βάση τέτοια οδηγική συμπεριφορά. :winka:

δεν ειπα οτι ειπε οτι ειμαι..


ποια ειναι η οδηγικη συμπεριφορα σε ενα τετοιο δρομο?

Cpt. Haddock
18/08/2010, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
ποια ειναι η οδηγικη συμπεριφορα σε ενα τετοιο δρομο?

να αφήνεις αυτον που ειναι πιο γρήγορος να σε περάσει :wave2:

Λεωνίδας
18/08/2010, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
δεν ειπα οτι ειπε οτι ειμαι..


ποια ειναι η οδηγικη συμπεριφορα σε ενα τετοιο δρομο? μάλλον όποια σε όλους :D
πας μέχρι όσα είσαι ασφαλής εσύ και οι άλλοι και κάνεις στην άκρη να σε περάσουν οι πιο γρήγοροι :wave2:

VALES
18/08/2010, 04:28
Πες ένα σοβαρό λόγο που έκανες κάτι τέτοιο, στον τύπο με το αυτοκίνητο, για να μη πάει το μυαλό όλων μας στην κουλαμάρα. :smokin:


edit Τώρα είδα πως θεωρείς ''γκαζοφονιά'' όποιον πάει γρηγορότερα από ΄σένα.

mparmpanik
18/08/2010, 05:07
ωραια..
καλα τα λετε.
Ας το παρουμε λοιπον από την αρχη ξεκαθαρίζοντας πως
Ηταν μια φανταστικη περιγραφη μιας οδηγικης συμπεριφορας
που εχω δει απειρες φορες στον δρομο.
Πρωτος την χαρακτηρισα καγκουρο μαλακια και εκει που ηθελα
Να καταληξω ηταν πως καλο θα ηταν να οδηγουμε ωριμα σαν μεγαλα παιδια που ειμαστε εξου και το τελικο


Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik

ρε παπαρα" λεω στον εαυτο μου, " μεγαλο παιδι δεν κοβεις τις μalακιες, τουτος εχει ξεσκιστει στο κορναρισμα κι αφριζει απο το κακο του, δεν κανεις στην ακρη να περασει, μην τυχον και περασει απο πανω σου"

φυσικα όπως λεει και ο vales δεν ειχα κανενα λογο να το κανω
όπως και δεν το εκανα ουτε και το κανω, αλλα ο λογος δεν είναι
η κουλαμαρα (που ποσως με ενδιαφερει αν χαρακτηριστω κουλος ή χερας) Παρα μονο η αισθηση ασφαλειας που εχω όταν δεν εχω καποιον γρηγορο πισω μου που σκιζεται να με περασει.
Γι αυτό και τους αφηνω να περασουν αξιολογωντας ως σημαντικοτερη την ασφαλεια μου από πιθανως τον γρατσουνισμενο μου εγωισμο.

Με τον καπταιν και τον λεωνιδα δεν διαφωνω προφανως πουθενα

(θεωρω γκαζοφονια αυτόν που παει μαλλια κουβαρια αδιαφορωντας για το τι υπαρχει μπροστα του. Κι όπως ειπα παραπανω, αυτους ειδικα Τους αφηνω να περασουν ακομα κι αν χρειαστει να σταματησω. Και δεν κανω διακρισεις αν οδηγει αμαξι ή μηχανακι. )