PDA

View Full Version : Υγραέριο: Φθηνή απάντηση στην ακριβή βενζίνη



Panopticon7
18/08/2010, 18:32
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=165427&cid=8



Κατι αντιστοιχο για μηχανες εχει ακουσει καποιος ?

George20vt
19/08/2010, 01:20
Έχεις δεί πως είναι το (πρόσθετο) ρεζερβουάρ αερίου σε αυτοκίνητο;

Τεχνικά μπορεί και να γίνεται, αν κυκλοφορείς με μια φιάλη αερίου στην πλάτη :D

the who
19/08/2010, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Έχεις δεί πως είναι το (πρόσθετο) ρεζερβουάρ αερίου σε αυτοκίνητο;

Τεχνικά μπορεί και να γίνεται, αν κυκλοφορείς με μια φιάλη αερίου στην πλάτη :D

Ειναι σαν θερμοσιφωνο.Εχει διαφορα μεγεθη παντως και ειναι απολυτα ασφαλες.
Τα προβληματα ειναι αλλα.Ο κινητηρας δουλευει "ξερα" και δεν λιπαινονται ολα τα σημεια του οπως με την βενζινη.Επισης ειναι καλο οταν ξεκινας το πρωι να ξεκινας με βενζινη και μετα να γυριζεις στο αεριο.Το ιδιο κι οταν παρκαρεις οριστικα.
Η ιπποδυναμη του αυτοκινητου πεφτει αρκετα κι αν χρησιμοποιεις κλιματισμο κλαφτα χαραλαμπε.
Η οικονομια του ομως αντισταθμιζει τα παραπανω.
Επισης το παληο ντεποζιτο της βενζινης μπορεις να το βγαλεις και να βαλεις ενα πολυ μικροτερο πλαστικο.Ετσι αφαιρεις λιγο απο το βαρος του ντεποζιτου αεριου.
Η ολη μετατροπη δεν ειναι δυσκολη.

Cpt. Haddock
19/08/2010, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ειναι σαν θερμοσιφωνο.Εχει διαφορα μεγεθη παντως και ειναι απολυτα ασφαλες.
Τα προβληματα ειναι αλλα.Ο κινητηρας δουλευει "ξερα" και δεν λιπαινονται ολα τα σημεια του οπως με την βενζινη.Επισης ειναι καλο οταν ξεκινας το πρωι να ξεκινας με βενζινη και μετα να γυριζεις στο αεριο.Το ιδιο κι οταν παρκαρεις οριστικα.
Η ιπποδυναμη του αυτοκινητου πεφτει αρκετα κι αν χρησιμοποιεις κλιματισμο κλαφτα χαραλαμπε.
Η οικονομια του ομως αντισταθμιζει τα παραπανω.
Επισης το παληο ντεποζιτο της βενζινης μπορεις να το βγαλεις και να βαλεις ενα πολυ μικροτερο πλαστικο.Ετσι αφαιρεις λιγο απο το βαρος του ντεποζιτου αεριου.
Η ολη μετατροπη δεν ειναι δυσκολη.

Ο κινητήρας ξεκινάει παντα με τη βενζίνη και μετα γυρναει στο υγραέριο, για τους λόγους που είπες Χρηστο.

Τα κιτ πλέον ειναι έτοιμα για πολλα μοντέλα. Φίλος αγορασε το skoda yeti και ειναι στην αναμονή απο τον Μάιο για να κάνει τη μετατροπή, γινεται χαμος. Φυσικά, οι περισσότεροι πελάτες ειναι αυτοι με τα SUV :lol: :a021:

KIMONAS
19/08/2010, 03:37
Ειναι εφικτο,αλλα θα καταργησεις τον χωρο πισω στην μπακγαζερια σου.
Στο εξωτερικο το εχουν κανει μερικες μηχανες και βαλανε το ρεζερβουαρ πισω στην μπαγκαζερια.
Φυσικα αμα εχεις μηχανη σπορ τουρινγ με τριπλετες πισω δεν σε νοιαζει και πολυ..
Αλλη λυση το βλεπω λιγο δυσκολο για τις μηχανες..

hidefnick
19/08/2010, 04:09
Οι καινούργιες δεξαμενές έχουν σχήμα ρόδας και μπαίνουν στη θέση της ρεζέρβας. Το ξεκίνημα δεν ισχύει για όλα τα αυτοκινητα. Σε κάποια απλά ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσεις με βενζίνη. Οι περισότερες εταιρείες παράγουν τα περισότερα μοντέλα με εργοστασιακό σύστημα. Η μόνη που πήγε να τα φέρει στην Ελλάδα, αλλά σε λάθος χρόνο, ήταν η Fiat. Τώρα και η Subaru διαφημίζει πώληση μοντέλων με εργοστασιακό σύστημα γκαζιού. :wave2:

Panopticon7
19/08/2010, 04:27
Καπου ακουσα οτι υπερθερμαινονται οι βαλβιδες αν το δουλευεις κ με τα δυο, με αλλα λογια πρεπει να ειναι σεταρισμενο το μοτερ σε ενα καυσιμο. (στα αμαξια)


Σε μηχανες φανταζομαι θα ειναι πολυ ποιο δυσκολο... αφου ανεβαζουν κ παραπανω στροφες ???

alex14
19/08/2010, 04:33
http://www.youtube.com/watch?v=e-xTfAmQOBE

:evil:

:smokin:

fournas
19/08/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
http://www.youtube.com/watch?v=e-xTfAmQOBE

:evil:

:smokin:



:eyepop: :eyepop: :eyepop:


πως κρατηθηκε ορθιος ο τυπος με την μηχανη?
το λεωφορειο χωρεψε καλαματιανο.....

Εχετλαίος
19/08/2010, 08:46
http://www.ygraeriokinisi.gr/

Προκειμένου για αυτοκίνητο αξίζει με 1000!
Ειδικά αν κάνεις πολλά χλμ κάνεις απόσβεση σε 4-5 χρόνια καθότι μια μετατροπή αξίζει 1200-2000 ευρωπαικά και η τιμή του υγραερίου είναι το ήμιση της βενζίνης.
Η καύση του αερίου δεν αφήνει κατάλοιπα, η ιπποδύναμη δεν πέφτει στους σύγχρονους κινητήρες (urban myth) και, ναι, υπάρχει λίστα αναμονής 2-3 μήνες τουλάχιστον. Υπάρχουν φιάλες που έχουν τον όγκο της ρεζέρβας ανάγκης (καταργείς τη ρεζέρβα με κιτ επισκευής ελαστικών και μίνι τρόμπα και όλα οκ στο πορ-μπαγκάζ) και υπάρχουν στο σύστημα και ένα κάρο ασφάλειες αν τρακάρεις.
Ξαναγράφω, η μετατροπή αξίζει με 1000.
:wave2:

Allst@rf
19/08/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://www.ygraeriokinisi.gr/

Προκειμένου για αυτοκίνητο αξίζει με 1000!
Ειδικά αν κάνεις πολλά χλμ κάνεις απόσβεση σε 4-5 χρόνια καθότι μια μετατροπή αξίζει 1200-2000 ευρωπαικά και η τιμή του υγραερίου είναι το ήμιση της βενζίνης.
Η καύση του αερίου δεν αφήνει κατάλοιπα, η ιπποδύναμη δεν πέφτει στους σύγχρονους κινητήρες (urban myth) και, ναι, υπάρχει λίστα αναμονής 2-3 μήνες τουλάχιστον. Υπάρχουν φιάλες που έχουν τον όγκο της ρεζέρβας ανάγκης (καταργείς τη ρεζέρβα με κιτ επισκευής ελαστικών και μίνι τρόμπα και όλα οκ στο πορ-μπαγκάζ) και υπάρχουν στο σύστημα και ένα κάρο ασφάλειες αν τρακάρεις.
Ξαναγράφω, η μετατροπή αξίζει με 1000.
:wave2:


στελιο ετσι οπως το λες με ψηνεις να κανω την μετατροπη στο ταξι ρε φιλε,αφου σαν επαγγελματια θα μου γλυτωσει πολλα ?...

πρατηριο που βρισκουμε ομως στην κορινθια...πρεπει να ψαχτω...:wave2: :wave2:

Εχετλαίος
19/08/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πρατηριο που βρισκουμε ομως στην κορινθια...πρεπει να ψαχτω...:wave2: :wave2:

Eδώ είναι ένα θέμα, μάγκα...
Σκέψου ότι ολόκληρη Κρήτη έχει 2-3 πρατήρια με υγραέριο. Πιστεύω ότι αν πάρεις ένα τηλ στο site της υγραεριοκίνησης θα σου πούνε ποιός πουλά εκεί κοντά.
:wave2:

Allst@rf
19/08/2010, 08:59
μηπως ομως η μετατροπη ενος ντιζελ κινητηρα σε υγραεριο δεν ειναι εφικτη ,λογω της διαφορετικης διαδικασιας αναφλεξης του κινητηρα?

ή παιζει να συμβαινει αυτο που ειπε καποιος παραπανω,για εκκινηση με ντιζελ και εν συνεχεια πορεια με υγραεριο?

Εχετλαίος
19/08/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μηπως ομως η μετατροπη ενος ντιζελ κινητηρα σε υγραεριο δεν ειναι εφικτη ,λογω της διαφορετικης διαδικασιας αναφλεξης του κινητηρα?

ή παιζει να συμβαινει αυτο που ειπε καποιος παραπανω,για εκκινηση με ντιζελ και εν συνεχεια πορεια με υγραεριο?

Πάρε τηλ στην υγραεριοκίνηση. Θα σου πούνε υπεύθυνα.
:wave2:

yannis24
19/08/2010, 09:12
μιας και γραφω απο το iphone δεν μπορω να σας πω και παρα πολλα ...
εχω ενα Grand Cherokee του 2001 και του εχω υγραεριο εδω και 3 χρονια περιπου..
εβαζα απο οταν η τιμη του υγραεριου ειχε €0.29 και η βενζινη ειχε 0.75 ...
εχω κανει ηδη 100.000κμ με το υγραεριο και σας πληροφορω οτι πια κινουμε σχεδον το ιδιο με το opel astra 1.4 του πατερα μου ( λογο της τιμης της βενζινης και λογο του οτι το αμαξι μου εχει μια καταναλωση της ταξης των 15λιτρων/ 100κμ μεσο ορο !!!!!)

περισσοτερες λεπτομερειες και εντυπωσεις απο εμενα αλλα και απο αλλους φιλους μπορειτε να δειτε εδω :

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-9037.html

οτι αλλο θελετε να ρωτησετε μπορω να σας απαντησω.....

yannis24
19/08/2010, 09:16
και σας μεταφερω και μια απαντηση μου απο ενα αλλο φορουμ :

λοιπον μιας και εχω και εγω υγραεριο εδω και αρκετες δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα να σας πω οτι :
1. καλο το υγραεριο, πιο οικονομικο δεν το συζηταω....
2. αυτονομια μεγαλη στο αυτοκινητο γιατι εχεις βενζινη+υγραεριο
3. τα σερβις του αυτοκινητου τα κανω κανονικα οπως τα εκανα και παλιοτερα....απλα οτι δεν χρειαζεται αλλαγη ( μπουζι πχ ) αλλαζονται στα επομενα 5000κμ και οχι τοτε που επρεπε να αλαλχτουν.
4. η καταναλωση ειναι ιδια με την βενζινη
5. μου την σπαει με το υγραεριο που εχω συγκεκριμενα μερη που μπορω να βαλω....δεν υπαρχουν πολλα πρατηρια.
(αυτο βεβαια μπορει να αλλαξει τωρα γιατι παλι οι πρατηριουχοι ΔΕΝ βαζανε υγραεριο γιατι δενυπηρχαν πολλα αυτοκινητα και ο κοσμος δεν εβαζε υγραεριο στο αμαξι του γιατι ΔΕΝ υπηρχαν πολλα πρατηρια να βαλει.....ελπιζουμε να αλλαξει αυτο τωρα πια..!! )
6. συνεπεια του αποπανω ειναι οτι μπορει να χρειαστει να κινηθεις και με βενζινη που τοτε ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ του κοστους μετακινησης ανεβαινει παλι, πλησιαζοντας το πετρελαιο
7. η συκσευη του υγραεριου καθε περιπου 250 ωρες οδηγησης (περιπου ειπα), θελει ενα μια μικρη αλλαγη σε καποιο φιλτρακι που κοστιζει ?15, και γινεται επιτοπου στο συνεργειο...απο την στιγμη που θα σε ειδοποιησει το αμαξι οτι θελει αλλαγη το φιλτρακι εχεις ακομα 3000 για να το αλλαξεις και μετα σταματαει να χρησιμοποιειται το υγραεριο.
8. προχτες λοιπον που πηγα να αλλαξω το φιλτρακι αυτο, εμαθα οτι στα 100.000 θελει και σερβις ο πνευμονας του συστηματος του υγραεριου, το κοστος του οποιου σερβις δεν το ξερω...σε λιγο καιρο που θα τον κανω θα σας ενημερωσω...
9. οταν μου τελειωνει το υγραεριο και κινουμε με βενζινη ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ !! Γενικα απο τα περιπου 100.000 κμ που εχω κανει τα τελευταια χρονια τα 90.000 τα εχω κινηθει με υγραεριο !!)
10. η καταναλωση μενει ιδια με το υγραεριο....δεν καις λιγοτερο, ισως καις και λιγο περισσοτερο......στο diesel δεν συμβαινει αυτο......
11. στο πανω-κατω που κανω καθε μερα Σαρωνιδα-Αθηνα με το Jeep θα προτιμουσα ενα diesel.....γιατι οπως σας ανεφερα οταν μου τελειωνει το υγραεριο πρεπει να παω να γεμισω ή απο τον Αλιμο ή απο την Βαρης-κορωπιου ή απο το αεροδρομιο.....
οποτε αμα ειμαι καπου αλλου επιβαρυνομαι με το κοστος μετακινησης στα πρατηρια......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΑΝΤΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΜΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ για να γλιτωσω τα πηγαινε-ελα μετα !!
εν κατακλειδι :
αν υπαρξουν οπως λενε πολλα πρατηρια που να μπορεις να γεμισεις υγραεριο οπως ειναι στην Ιταλια, αξιζει και παρα αξιζει !!
αλλα
μετα απο 3 χρονια που το εχω βαλει στο αυτοκινητο, και περιπου 80000-90000 που εχω κανει με το υγραεριο εχει αρχισει να με κουραζει το "κανονισε την διαδρομη σου - ψαξε- κτλ " να βαλεις υγραεριο....
και υπηρξε μια εποχη περυσι που : στον Αλιμο τους ειχε χαλασει η αντλια !!
στην Βαρης-Κορωπιου τους ειχε χαλασει το πιστολι !!
και το μονο που με βολευε ηταν το αεροδρομιο..........( στον ρεντη δεν με βολευε !)

αυτα τα ολιγα......
θα τα ξαναπουμε.....


το ποστ αυτο το ειχα κανει πριν κανα 3μηνο περιπου σε καποιο φορουμ !!

yannis24
19/08/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μηπως ομως η μετατροπη ενος ντιζελ κινητηρα σε υγραεριο δεν ειναι εφικτη ,λογω της διαφορετικης διαδικασιας αναφλεξης του κινητηρα?

ή παιζει να συμβαινει αυτο που ειπε καποιος παραπανω,για εκκινηση με ντιζελ και εν συνεχεια πορεια με υγραεριο?

οι κινητηρες diesel δεν παιρνουν υγραεριο ....

Allst@rf
19/08/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
οι κινητηρες diesel δεν παιρνουν υγραεριο ....


;) :wave2:

jimmis5
19/08/2010, 09:19
+1Εχετλαίος
Προσφατα το εκανε και φιλος σε opel astrea νεας τεχνολογιας και εχει σωθει χανεις μονο το χωρο της ρεζερβας μεσα στο ταμπλο μπαινει οργανο που βλεπει ποτε δουλευεις το ενα καυσιμο και ποτε το αλλο.Παντα ξεκινας με βενζινα και μετα απο 5 λεπτα οταν ζεσταθει το μοτερ μπαινει το γκαζι.
Οσο για την ταχυτητα παει ακομα καλυτερα απο την βενζινα ειδικα την δικη μας .

yannis24
19/08/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Ειναι εφικτο,αλλα θα καταργησεις τον χωρο πισω στην μπακγαζερια σου.
Στο εξωτερικο το εχουν κανει μερικες μηχανες και βαλανε το ρεζερβουαρ πισω στην μπαγκαζερια.
Φυσικα αμα εχεις μηχανη σπορ τουρινγ με τριπλετες πισω δεν σε νοιαζει και πολυ..
Αλλη λυση το βλεπω λιγο δυσκολο για τις μηχανες..

για μηχανες ειναι πολυ δυσκολο και πολυ επικινδυνο....
μονο σε κατι 1600αρια αμερικανικα συμφερει να βαλεις....

μην ξεχνατε οτι το μαντεμενιο ντεποζιτο του υγραεριο και το υγραεριο μεσα σε αυτο εχουν αρκερτα μεγαλο βαρος για μηχανακι , ειδικα οταν βρισκεται πισω σου.....φαντασου να οδηγεις το μηχανακι σου με μια μπουκαλα υγραεριο για ψησταρια, η οποια παιρνει μεσα 17 λιτρα !!!
ειναι μεγαλο το βαρος !!

yannis24
19/08/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Οι καινούργιες δεξαμενές έχουν σχήμα ρόδας και μπαίνουν στη θέση της ρεζέρβας. Το ξεκίνημα δεν ισχύει για όλα τα αυτοκινητα. Σε κάποια απλά ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσεις με βενζίνη. Οι περισότερες εταιρείες παράγουν τα περισότερα μοντέλα με εργοστασιακό σύστημα. Η μόνη που πήγε να τα φέρει στην Ελλάδα, αλλά σε λάθος χρόνο, ήταν η Fiat. Τώρα και η Subaru διαφημίζει πώληση μοντέλων με εργοστασιακό σύστημα γκαζιού. :wave2:

πια ολα τα συστηματα υγραεριου ξεκινανε με βενζινη και με το που θα ζεσταθει το αυτοκινητο γυρναει μονο του σε υγραεριο....
οπως και οταν σου τελειωσει του το υγραεριο και πας με 100κμ/ωρα περιπου το συστημα σε γυρναει μονο του σε βενζινη χωρις να κανεις τιποτα εσυ, και φυσικα χωρις να καταλαβεις τιποτα...

yannis24
19/08/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Καπου ακουσα οτι υπερθερμαινονται οι βαλβιδες αν το δουλευεις κ με τα δυο, με αλλα λογια πρεπει να ειναι σεταρισμενο το μοτερ σε ενα καυσιμο. (στα αμαξια)


Σε μηχανες φανταζομαι θα ειναι πολυ ποιο δυσκολο... αφου ανεβαζουν κ παραπανω στροφες ???

δεν παιζει κατι τετοιο ....καμι σχεση

yannis24
19/08/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://www.ygraeriokinisi.gr/

Προκειμένου για αυτοκίνητο αξίζει με 1000!
Ειδικά αν κάνεις πολλά χλμ κάνεις απόσβεση σε 4-5 χρόνια καθότι μια μετατροπή αξίζει 1200-2000 ευρωπαικά και η τιμή του υγραερίου είναι το ήμιση της βενζίνης.
Η καύση του αερίου δεν αφήνει κατάλοιπα, η ιπποδύναμη δεν πέφτει στους σύγχρονους κινητήρες (urban myth) και, ναι, υπάρχει λίστα αναμονής 2-3 μήνες τουλάχιστον. Υπάρχουν φιάλες που έχουν τον όγκο της ρεζέρβας ανάγκης (καταργείς τη ρεζέρβα με κιτ επισκευής ελαστικών και μίνι τρόμπα και όλα οκ στο πορ-μπαγκάζ) και υπάρχουν στο σύστημα και ένα κάρο ασφάλειες αν τρακάρεις.
Ξαναγράφω, η μετατροπή αξίζει με 1000.
:wave2:

συμφωνω απολυτα....
η μετατροπη αξιζει με 1000 στο αυτοκινητο ειδικα αμα εχει μεγαλου κυβισμο αυτοκινητο που καιει πολυ και αμα κανεις χιλιομετρα....
η ιπποδυναμη δνε πεφτει με την καμια.....
ειναι καθαρη καυση...εγω πχ πια αλλαζω λαδια καθε 15000κμ και αυτα ου βγαζω ειναι πεντακαθαρα...
η αναμονη για αν βαλεις υγραεριο παι ειναι τεραστια....6-7 μηνες...προσπαθουσα να πεισω τον μηχανικο μου (εκεικ που το εβαλα εγω δηλαδη) για μια εξυπηρετηση και δεν παιζει....
το αμαξι το περνας ΚΤΕΟ κανονικα...μολις βαλεις το υγραεριο το περνας σε ειδικο τμημα υγραεριου των Δημοσιων ΚΤΕΟ και σου αλλαζον την αδεια και γραφει Υγραεριο-Βενζινη σαν καυσιμο....ειναι απολυτως νομιμο.....

the who
19/08/2010, 16:33
Εχει κανει καποιος δυναμομετρηση και εδειξε τα ιδια αλογα με βενζινη και με αεριο?

p@nos
19/08/2010, 16:45
ωραια...θα βαλουν ολοι υγραεριο, και μετα θα το χρεωνουν πιο ακριβα απο τη βενζινη και το ντιζελ μαζι...δε ξερετε με ποιους πατε να τα βαλετε???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
19/08/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

καθότι μια μετατροπή αξίζει 1200-2000 ευρωπαικά
:wave2:

Ως συνήθως και εδώ μας πιάνουν τον κ@λ@... :a023: Στην Ευρώπη απ' όσο ξέρω (ας με επιβεβαιώσει κανείς γνώστης) η ίδια μετατροπή δεν ξεπερνάει τα 600-800 ευρώ για τα "κοινά" αυτοκίνητα... :a018:

Allst@rf
19/08/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ωραια...θα βαλουν ολοι υγραεριο, και μετα θα το χρεωνουν πιο ακριβα απο τη βενζινη και το ντιζελ μαζι...δε ξερετε με ποιους πατε να τα βαλετε???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ρε χαζε γιάυτο τοκανουμε ,για να πεσει η τιμη της βενζινης και να τα γυρισουμε ολοι μετα παλι συμβατικα...:D

danaos75
20/08/2010, 02:52
καλά όλα αυτα, αλλα τι γινεται αν σε τρακαρουν απο πισω με γεματη μπουκάλα αερίου , και στο πισω καθισμα εχεις το 3 χρονο αγοράκι σου στο παιδικό του καθισματάκι. Πόσα θραυσματα απο την μαντεμενια δεξαμενή θα φάει στο σώμα του ;;;

edit: οι απο κατω λενε τα καλύτερα
http://www.cleanvehicle.org/committee/technical/PDFs/Web-TC-TechBul2-Safety.pdf

stefanos
20/08/2010, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
καλά όλα αυτα, αλλα τι γινεται αν σε τρακαρουν απο πισω με γεματη μπουκάλα αερίου , και στο πισω καθισμα εχεις το 3 χρονο αγοράκι σου στο παιδικό του καθισματάκι. Πόσα θραυσματα απο την μαντεμενια δεξαμενή θα φάει στο σώμα του ;;;

edit: οι απο κατω λενε τα καλύτερα
http://www.cleanvehicle.org/committee/technical/PDFs/Web-TC-TechBul2-Safety.pdf

Είναι πολύ ασφαλέστερο από την βενζίνη σε περίπτωση ατυχήματος και ακόμα και να τρυπήσει το χαλύβδινο δοχείο δεν θα δημιουργηθεί κανένα θραύσμα.
Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και στην Ελλάδα κυκλοφορούν δεκαετίες και δεν έχει ακουστεί τίποτα.

daz
20/08/2010, 12:59
Στη Βουλγαρία το έχουν πολλά χρόνια. Η τιμή είναι περίπου τα μισά απ' ότι στην Ελλάδα. Χρόνο αναμονής δεν έχει.

Το κακό είναι πως δεν περνάς ΚΤΕΟ στην Ελλάδα αν δεν το έχεις βάλει εδώ και ας είναι πιο έμπειροι οι Βούλγαροι. Ούτε μπορείς να πιστοποιήσεις με κάποιο τρόπο πως η μετατροπή έχει γίνει σωστά.

Όποιος το βάλει στη Βουλγαρία μέσα στην τιμή (δώρο) είναι και η κατάργηση πριν το ΚΤΕΟ και η εκ νέου τοποθέτηση μετά.

Όποιος έχει καινούριο χάνει την εγγύηση.

Κατανάλωση κτλ ότι ειπώθηκε παραπάνω.

Για ασφάλεια? Και φωτιά να πιάσει δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Ούτε που θυμάμαι σε πόσους βαθμούς αντέχει η δεξαμενή.

Αυτά σύμφωνα με 2 γνωστούς που το έχουν κάνει.

yannis24
21/08/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Στη Βουλγαρία το έχουν πολλά χρόνια. Η τιμή είναι περίπου τα μισά απ' ότι στην Ελλάδα. Χρόνο αναμονής δεν έχει.

Το κακό είναι πως δεν περνάς ΚΤΕΟ στην Ελλάδα αν δεν το έχεις βάλει εδώ και ας είναι πιο έμπειροι οι Βούλγαροι. Ούτε μπορείς να πιστοποιήσεις με κάποιο τρόπο πως η μετατροπή έχει γίνει σωστά.

Όποιος το βάλει στη Βουλγαρία μέσα στην τιμή (δώρο) είναι και η κατάργηση πριν το ΚΤΕΟ και η εκ νέου τοποθέτηση μετά.

Όποιος έχει καινούριο χάνει την εγγύηση.

Κατανάλωση κτλ ότι ειπώθηκε παραπάνω.

Για ασφάλεια? Και φωτιά να πιάσει δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Ούτε που θυμάμαι σε πόσους βαθμούς αντέχει η δεξαμενή.

Αυτά σύμφωνα με 2 γνωστούς που το έχουν κάνει.

+100000000

το θεμα με την βουλγαρια εχει ως εξης :

στην Βουλγαρια η εγκατασταση κοστιζει περιπου 600-800 ευρω και ,πορει να ειναι και καλυτερη...το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να περασεις ΚΤΕΟ μετα....
Φιλος με μεγαλου κυβισμου Τζιπ, που δεν μπορουσε να περιμενει τους 6-7 μηνες που του ελεγαν πια ολοι οι εγκαταστατες στην Ελλαδα πηγε βουλγαρια το εβαλε με 700 ευρω, γυρισε Ελλαδα εδωσε αλλα 800 ευρω σε εναν Ελληνα εγκαταστατη, του εφταιξε τα χαρτια οτι το εβαλε εκεινος, και το περασε ΚΤΕΟ...
συμπερασμα :

Ο φιλος το τοποθετησε αμεσα.
απ΄οτι ειδα του εκαναν παρα πολυ καλη δουλεια η Βουλγαροι
το ελληνας εγκαταστατης (ηταν γνωστο του παντως) εβγαλε 800 ευρωπουλα χωρις να τα δουλεψει αφου πρωτα εκανε εναν ελεγχο 10 λεπτω στην εγκατασταση του Βουγλαρου....

τπ υγραεριο βαση νομοθεσιας ποτε δεν προκειτε να υπερβει σε αξια του λιτρου την Βενζινη...

υπαρχει στην Ελλαδα εδω και 15 χρονια και ειναι νομιμοτατο...

το θεμα ηταν :

οι Βενζινοπολες ΔΕΝ εβαζαν στα πρατηρια τους γιατι δεν υπηρχαν τοτε πολλα αυτοκινητα που να εχουν υγραεριο....
Δεν κυκολοφορουσαν πολλα αυτοκινητα με υγραεριο και ο κοσμοας ΔΕΝ εβαζε υγραεριο γιατ δεν υπηρχαν πολλα σημεια ανεφοδιασμου.....
(κατι σαν η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγο την κοτα !!)

γι ανα βαλει ενα πρατηρειο υγραεριο θελει ειδικη κατασκευη και πολυ χωρο.....και αποκτα απευθειας και 24ωρη αδεια λειτουργειας !!