PDA

View Full Version : Συντονισμος



EliasKir
19/08/2010, 21:06
Ρε παιδια, εχω ενα Fazer 600 S2 του 2008, και ο κινητηρας σε ενα μεγαλο ευρος στροφων συντονιζει ολο το μηχανακι πολυ ασχημα.
Απο τις 5500 μεχρι τις 9000 περιπου συντονιζεται ολο το πλαισιο, τιμονι, μασπιε και ειναι παρα πολυ κουραστικο στο ταξιδι.
Σε ταχυτητες ταξιδιου (140kmh - 8000rpm πχ) κουραζονται χερια απο τα γκριπ, και τα ποδια οδηγου και συνοδηγου.

Ξερει κανεις πως μπορω να το αντιμετωπισω? Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?
Αν παρεμβαλω ελαστικα δαχτυλιδια στις βασεις του μοτερ θα εχω κανενα αποτελεσμα ή μπα?


Εψαξα το φορουμ πριν γραψω αλλα τα θεματα που εβγαζε ηταν για το fairing του 1000 ενω εμενα συντονιζεται ΟΛΗ η μηχανη.

Και πηρα τετρακυλινδρο για να γλυτωσω τους κραδασμους.... :mad: :mad: :mad: :mad:

OldMan
20/08/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από EliasKir
Αν παρεμβαλω ελαστικα δαχτυλιδια στις βασεις του μοτερ θα εχω κανενα αποτελεσμα ή μπα?
Θα έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα αλλά θα χρειαστεί να τα αλλάζεις συχνά....

Υ.Γ.
Είσαι σίγουρος ότι οι βίδες συγκράτησης του μοτέρ έιναι σωστά σφιγμένες ..??

STOYBI
20/08/2010, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα αλλά θα χρειαστεί να τα αλλάζεις συχνά....

Υ.Γ.
Είσαι σίγουρος ότι οι βίδες συγκράτησης του μοτέρ έιναι σωστά σφιγμένες ..??

+ και ενα τσεκαρισμα στο συνδεσμο που ενωνει ψαλιδι με πλαισιο δεν θα εκανε κακο....


:wave2:

EliasKir
20/08/2010, 09:25
Αυτες οι βιδες σφιγγονται με συγκεκριμενη ροπη ή μονο οι βιδες του μοτερ? Αυριο μεθαυριο θα παω για σερβις οποτε θα κατσω να τα κοιταξω ολα αυτα. Καμια αλλη ιδεα για μερη που πρεπει να ελεγξω?

vaska
20/08/2010, 10:21
Είχα αγοράσει πριν από 2 χρόνια 2 kymco παπάκια. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο έλυναν οι βίδες που συγκρατούσαν το μοτέρ πάνω στο σκελετό και το παπί θύμιζε έντονα Harley. Ήμουν κάθε εβδομάδα με το αερόκλειδο στο χέρι. Μέχρι που τα έδωσα πίσω και βρήκα την υγειά μου. Όπως λοιπόν σου είπαν και οι από πάνω σφίξε αυτές τις βίδες κι αν δεν υπάρχει πουθενά ράγισμα στα πλαίσιο θα διορθωθεί η κατάσταση.

:wave2: :wave2:

EliasKir
20/08/2010, 11:53
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Αυτο για το ραγισμα πως σου ηρθε? Εχεις αντιστοιχη προηγουμενη εμπειρια? Ποσο πρεπει να σφιξω τις βιδες που συγκρατουν το μοτερ? Με αεροκλειδο μεχρι να κλωτσησει?

vaska
20/08/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EliasKir
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Αυτο για το ραγισμα πως σου ηρθε? Εχεις αντιστοιχη προηγουμενη εμπειρια? Ποσο πρεπει να σφιξω τις βιδες που συγκρατουν το μοτερ? Με αεροκλειδο μεχρι να κλωτσησει?


Δεν έσφιγγα με δυναμόκλειδο αλλά έβαζα το αερόκλειδο (αυτό που έχουν τα περισσότερα βουλκανιζατέρ αυτοκινήτων) στην διαβάθμιση 9 όταν το μέγιστο ήταν το 15. Στο συγκεκριμένο μηχανάκι είχα δοκιμάσει και loctite αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.

Το ράγισμα σε βάσεις κινητήρα έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με αυτή που περιγράφεις και αυτός ήταν ο λόγος που το έγραψα.

Υπάρχουν ακόμα χίλιοι δύο λόγοι που μπορεί το μηχανάκι να συμπεριφέρεται έτσι αλλά πάμε στα πιό απλά πρώτα.
:wave2: :wave2:

jpag
20/08/2010, 12:27
πηγαινε να σου τσεκαρουν τις βιδες πρωτα και μετα βλεπεις αν συνεχιζει και ψαχνεσαι ποιο βαθεια
κανονικα στα πρωτα σερβις θα πρεπε να στις ειχαν σφιξει,αν οχι μαλλον εκει ειναι το προβλημα

EliasKir
20/08/2010, 14:46
Δεν βλεπω να το εχει αλλος αυτο το θεμα ομως ε? Οποτε δεν ειναι γενικο χαρακτηριστικο του fazer...

DeusEx
23/08/2010, 05:32
υπαρχει συντονισμος στο ταξιδι αλλα οχι σε τοσο μεγαλο φασμα στροφων που περιγραφεις ωστε να αποτελεσει κατι αξιο αναφορας ...

εγω εχω παρατηρησει γυρω στα 130 χλμ εναν συντονισμο με 6η ταχυτητα που μετα απο 2 ωρες οδηγηση σου μουδιαζουν λιγο τα χερια / ποδια, αλλα αμα κανεις στασεις ολα οκ

το θεωρω φυσιολογικο.

EliasKir
23/08/2010, 08:11
Κι εμενα εκει γυρω συντονιζει. Στις χειροτερες ταχυτητες. Δηλαδη ή πρεπει να πηγαινω ταξιδι με 90 ή με 190.

fz6man
23/08/2010, 09:15
και εγω παιδια μια απο τα ιδια δεν εχω πρόβλημα , μηπως σφιγγεις υπερβολικα τα χερια σου στο τιμονι φίλε?

DeusEx
23/08/2010, 10:42
γενικα προσπαθησε να εισαι χαλαρος πανω στο ταξιδι ... να σηκωνεις που κ που το αριστερο χερι απο το τιμονι και να το κρατας χαλαρα με το δεξι.

να πατας μια με τις μυτες κ μια με την φτερνα, γενικα να αλλαζεις στασεις που κ που κ δεν θαχεις κανενα προβλημα ...

δεν ειναι τοσο εντονο το φαινομενο ωστε να το αποκαλεις "προβλημα" των φειζερ ...

:winka:

fz6man
23/08/2010, 11:53
τσέκαρε τα πατηρακια επίσεις .

EliasKir
23/08/2010, 20:55
Κανεις απο Θεσσαλονικη να μου δωσει το δικο του βολτα να το δω???

Στασεις αλλαζω εννοειτε συνεχεια (Γκουζγκουνης). Και τα χερια παντα χαλαρα, και τα ποδια αλλαζω συνεχεια μπροστα πισω (οχι σταυροποδι) και φρεναρω με το βαρος στο ντεποζιτο σφιγγωντας τα ποδια. Γενικα οδηγω ετσι ωστε να κουραζομαι οσο το δυνατον λιγοτερο σε καποιο ταξιδι.

Βασικα, ισως αυτο που θεωρω εγω ενοχλητικο, αλλοι να μην εχουν προβλημα μαζι του και να τους φαινεται σχεδον φυσιολογικο. Ακομα δεν πηγα για σερβις, οποτε δεν εχει νοημα να το τραβαμε παραπανω. Ευχαριστω σδους απαντησαν :beer:

(αν καποιος θελει να μου δωσει βολτα το δικο του για να σιγουρευτω, ευχαριστως και κερναω εγω μετα τις μπυρες)

konsttanttinos
24/08/2010, 00:57
Eντελως φιλικα ή εσυ εχεις προβλημα ή το μηχανακι σου...:lol:
Για εναμιση χρονο που το ειχα στα χερια μου, σε καθε ταχυτητα ή στροφες μοτερ δεν εκανε συντονισμο ή οτιδηποτε περιεργο.
Δουλευε παντα αψογα σε καθε περιπτωση.

Πιστευω οτι πρεπει να βρεις εναν καλο μαστορα πρωτου αρχισει να τριζει ολο το μηχανακι.

DeusEx
24/08/2010, 08:37
Δες την μηχανη κ αμα δεν εχει προβλημα,

δοκιμασε να βαλεις gel grip σιλικονης, για τα χερια ...

εγω ειχα βαλει κατι harris με 20ε και μειωθηκε καπως το φαινομενο ... τσεκαρε κ τα αντιβαρα σου αν ειναι οκ.

alexo4562
25/04/2011, 18:17
Και εμενα που εχω S2...περιεργο μου φαινεται για τοσο μεγαλο ευρος...

Απο την αλλη αν πω οτι το μηχανακι μου δουλευει βελουδινα...θα γινω ψευτης..:D
Τους συντονισμους του τους εχει... :rotflmao:

DrBig
25/04/2011, 18:54
1) ελαστικοι συνδεσμοι σε πλαισιο που ενδεχομενως ο κινητηρας να ειναι μελος υπο ταση δεν ειναι καλη ιδεα.
2) κοιταξε (με υποπιεσομετρο) αν τα σωματα ψεκασμου ειναι ισορροπημενα μεταξυ τους.

TROOPER
26/04/2011, 08:45
παμε τεχνικα.

:wave2:

OldMan
26/04/2011, 10:50
Γιατί ρε μαμημενε άνθρωπε ..?? :smokin:

sniper
26/04/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε μαμημενε άνθρωπε ..?? :smokin:

Κάτι τΟν έκανες μέσα στο Πάσχα μΕ φαίνεται.

:smokin:

TROOPER
26/04/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε μαμημενε άνθρωπε ..?? :smokin:

γιατι σ' αγαπαω και το ξερεις :a07: :a07: