PDA

View Full Version : Στεγνό καθάρισμα



Alex_Under
14/07/2005, 11:18
Χαιρετώ σας.
Νέος στο forum και μετά από αγορά νέας μοτό (CB1300), έχω μια ρωτησούλα.
Επειδή είναι brand new και μαύρη και λερώνεται εύκολα το γιαβρί μου, και επειδή δεν θέλω να την πλύνω με νερό όσο ακόμη έχει το μαμίσιο της κεράκι, θέλω συμβουλή για τοπικό καθάρισμα.
Πειράζει να χρησιμοποιήσω αγνό, πατροπαράδοτο ajax για τα πλαστικά, νίκελ και τεπόζιτο ή υπάρχει πρόβλημα? Για εξάτμιση και γενικότερα, μεταλικές επιφάνιες (ψαλίδια,πιρούνια,μαχαίρια, κουτάλια...) τι προτείνετε? Προσπάθησα να κάνω δουλειά με νωπό vettex αλλά το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιωτικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


19444

idi
14/07/2005, 12:08
καλως ηρθες...

ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΓΝΟ ΠΑΡΘΕΝΟ ΝΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ ΧΗΜΙΚΑ? :confused: :confused: :confused: :confused:

SF
14/07/2005, 12:13
Eγώ απλά θα πω με γειά το εργαλείο, το καλύτερο μηχανάκι που πατάει ρόδα αυτή τη στιγμή στον πλανήτη!!!!!

:)

(Εγώ με νεράκι και άζαξ για τζάμια δεν είχα ποτέ πρόβλημα.)

idi
14/07/2005, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Eγώ απλά θα πω με γειά το εργαλείο, το καλύτερο μηχανάκι που πατάει ρόδα αυτή τη στιγμή στον πλανήτη!!!!!


μεγεια ... αλλα παρ'το αλλιως για θα βρεις :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
14/07/2005, 12:20
Καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε πρωτοβάλω....


Άντε ρε τραβα πλύντο κανονικά...Σε 3 μήνες θα γελάς με αυτό που ρώτησες...

Alex_Under
14/07/2005, 13:11
Το ξέρω ότι θα γελάω σε 3 μήνες...Τι να κάνουμε βρε παιδιά καινούργιο είναι, να μην το περιποιηθούμε ιδιαιτέρως; Όποιος έχει πάρει ποτέ του καινούργιο μοτόρι θα με καταλάβει πιστεύω. Χτές πήγα για καφέ και έφυγα σε 45' γιατί εκεί που το πάρκαρα, δεν το έβλεπα και είχα και την εντύπωση ότι είχα αφήσει και λίγο εκτεθιμένο τον κώλο και μέποιασε αγωνία. Απλά επειδή το νεράκι αφήνει σημάδια, άλατα και άλλες μαλακίες στο μαύρο χρώμα, είπα μήπως κανείς ξέρει. Απότι καταλαβαίνω όμως όλοι του μεταχείρ είστε....:bigcry:

...πάρτε και αυτή

...loading


19516

idi
14/07/2005, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
Το ξέρω ότι θα γελάω σε 3 μήνες...Τι να κάνουμε βρε παιδιά καινούργιο είναι, να μην το περιποιηθούμε ιδιαιτέρως; Όποιος έχει πάρει ποτέ του καινούργιο μοτόρι θα με καταλάβει πιστεύω. Χτές πήγα για καφέ και έφυγα σε 45' γιατί εκεί που το πάρκαρα, δεν το έβλεπα και είχα και την εντύπωση ότι είχα αφήσει και λίγο εκτεθιμένο τον κώλο και μέποιασε αγωνία. Απλά επειδή το νεράκι αφήνει σημάδια, άλατα και άλλες μαλακίες στο μαύρο χρώμα, είπα μήπως κανείς ξέρει. Απότι καταλαβαίνω όμως όλοι του μεταχείρ είστε....:bigcry:

...πάρτε και αυτή

...loading

Μάλλον εσυ είσαι του μεταχειρ :lol: :lol: γιατι αν πλύνεις καλα το μηχανάκι με τα κατάλληλα και ειδικά για μηχανιές καθαριστικά και μετα το περάσεις με πετσί... δεν αφήνει τίποτα αλλο εκτος απο αστραφτερή γυαλάδα...

...εκτως αν μενει στα Honda :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alex_Under
14/07/2005, 13:32
Σου παραθέτω φράση γνωστού, θρησκευτικού ηγέτη...
"Εσύ τώρα, τι γελάς; Χάχας είσαι;"

Alex_Under
14/07/2005, 13:41
"Φίλε", χαίρομαι πολύ που σε διασκεδάζω με την "βλακεία" μου.
Άσε με να σου πω όμως ένα πράγμα.
Σε όλη μου την ζωή, άφηνα τους "ηλίθιους" να νομίζουν ότι είμαι "βλάκας". Έτσι είχα πάντα τον αιφνιδιασμό υπέρ μου.
Στην δικιά σου, ανάξια ενασχόλησης, περίπτωση έχω μόνο ένα τελευταίο να πω.....χμμμ.....μάλλον το μετάνιωσα.
Απλά δεν έχω τίποτε να πω.

Σε χαιρετώ.

IKE
14/07/2005, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas νία. Απλά επειδή το νεράκι αφήνει σημάδια, άλατα και άλλες μαλακίες στο μαύρο χρώμα, είπα μήπως κανείς ξέρει.

Ολος ο κόσμος ξέρει, αυτό που ξέρει είναι πως μετά το μπουγέλωμα και τη σαπουνάδα ακολουθεί το σκούπισμα (όπως με τα κακάκια λέει :rotflmao: ). Πάρε ενα καλό πετσί απο καταστήματα με αξεσουάρα αυτοκινήτου


Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas Απότι καταλαβαίνω όμως όλοι του μεταχείρ είστε....:bigcry:


Εγω είμαι του μεταχειρισμένου αλλα δεν είμαι μπίχλας :dizzy:

Μη φοβάσαι, το νερό και ηυ μπουγάδα δε θα σου δίωξει την καινουργίλα, αν φοβάσαι μη φύγει το κερί βάλε μια καλή προσταυετική αλοιφή (όχι για γρατζουνιές!) και θα είσαι μια χαρά.

idi
14/07/2005, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
"Φίλε", χαίρομαι πολύ που σε διασκεδάζω με την "βλακεία" μου.
Άσε με να σου πω όμως ένα πράγμα.
Σε όλη μου την ζωή, άφηνα τους "ηλίθιους" να νομίζουν ότι είμαι "βλάκας". Έτσι είχα πάντα τον αιφνιδιασμό υπέρ μου.
Στην δικιά σου, ανάξια ενασχόλησης, περίπτωση έχω μόνο ένα τελευταίο να πω.....χμμμ.....μάλλον το μετάνιωσα.
Απλά δεν έχω τίποτε να πω.

Σε χαιρετώ.

ειμαι του μεταχειρ και δε ξερω ρε... μη με παρεξηγεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ruyjin
14/07/2005, 14:22
ρε συ Γιωργο μη το αποπερνεις το παιδι,
ειναι μεσα στην καυλα!!!

και φιλε μη παρεξηγεις, εδω εκτος απο συμβουλες πρεπει να δεχεσαι και πειραγματα

οκ!!!

παντως υπαρχει λυση

αποσταγμενο νερο χωρις αλατα!!!!!!!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

skorpios1
14/07/2005, 15:07
File moy na to xairesai to kainoyrgio sou,ergaleio..na exeis kala kai 0r8ia xiliometra..

exo akribos to idio cb 1300 kai mayro..!!sthn arxh ki ego to idio elega mhn fygh to keri na to ka8ariso stegna ki alla perierga,ena 8a soy po an to kafarishs stegna 8a dhs polles gratzoynies poy 8a tis exeis kanh esy,plynto me neraki kai me sampoyan gia moto h aytokinhtoy kai stegnoseth kala me ena petsi...oxi syn8etiko..gnhsio petsi.kai 8a einai mia xara..meta an 8eleis thn pernas me keri..panta 8a einai san kainoyrgia..!

Alex_Under
14/07/2005, 15:16
Να 'σαι καλά φίλε. Ο πρώτος που μίλησε σοβαρά. :mad: Ποιο μοντέλο έχεις (χρονιά);

ruyjin
14/07/2005, 15:25
μονο μεταχειρισμενα λεμε

αν δεν εχει 50.000χλμ, γραντζουνιες και 2-3 πεσιματα
τι να το κανεις!!!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao:

skorpios1
14/07/2005, 15:25
file moy to diko moy einai 2004..!to phra to dekembrh arxes.
pantos mhn parekshghs ta paidia..asteieyontai gi ayto na eisai sigoyros den exoyn tipota me sena...!!!
an meinhs edo sto forum ennoo 8a dhs oti 8a ma8hs arketa pragmata kai an xreiasths boh8eia se oti afora thn moto soy,arketa paidia 8a soy thn prosferoyn na eisai sigoyros gi ayto.apla opos eipa kai sthn arxh kanoyn asteiakia!!!!na eisai kala...!

IKE
14/07/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
Να 'σαι καλά φίλε. Ο πρώτος που μίλησε σοβαρά. :mad: Ποιο μοντέλο έχεις (χρονιά);

Δηλαδή όσα σου είπαν στην προηγούμενη σελίδα:


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γιατι αν πλύνεις καλα το μηχανάκι με τα κατάλληλα και ειδικά για μηχανιές καθαριστικά και μετα το περάσεις με πετσί... δεν αφήνει τίποτα αλλο εκτος απο αστραφτερή γυαλάδα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Ολος ο κόσμος ξέρει, αυτό που ξέρει είναι πως μετά το μπουγέλωμα και τη σαπουνάδα ακολουθεί το σκούπισμα (όπως με τα κακάκια λέει :rotflmao: ). Πάρε ενα καλό πετσί απο καταστήματα με αξεσουάρα αυτοκινήτου



Εγω είμαι του μεταχειρισμένου αλλα δεν είμαι μπίχλας :dizzy:

Μη φοβάσαι, το νερό και ηυ μπουγάδα δε θα σου δίωξει την καινουργίλα, αν φοβάσαι μη φύγει το κερί βάλε μια καλή προσταυετική αλοιφή (όχι για γρατζουνιές!) και θα είσαι μια χαρά.

Δεν ήταν σοβαρά?? :sick:

SF
14/07/2005, 17:08
Προσωπικά δε βρίσκω το νέο μας συνάδελφο μυγιάγγιχτο, αλλά σοβαρό και μετρημένο. Ζητώ συγνώμη εκ μέρους όλων αυτών που παραφέρονται, κι επανερχόμαστε στο θέμα του πλυσίματος. Τα μόνα μηνύματα εκτός θέματος που τυχγάνουν ευνοϊκής μεταχείρισης, είναι αυτά που εκθειάζουν τη μαμά Χόνδα και τη σειρά CB! Τα άσχετα τα έφαγε η μαρμάγκα


:) :beer:

Alex_Under
15/07/2005, 09:25
Τώρα που σε βρήκα φίλε συν-CB-α (skorpios1 και φυσικά όποιος άλλος έχει-είχε cb1300) κάτσε να σου κάμω 1-2 ρωτησούλες άσχετες πλησίματος. :D

α). "Manual says..." αλλαγή λαδιών στα 12.000 και βαλβίδες 24.000. Στον αντιπρόσωπο μου είπαν αλλαγή στα 6.000 και σε κάθε 2η αλλαγή, άλλαγμα φίλτρου. Εσύ τι κάνεις;

β) Σε τι θερμοκρασίες δουλεύει το δικό σου μέσα στην πόλη γιατί είχα προβληματιστεί λιγουλάκι. Το θερμόμετρο έπαιζε 102-110, άναβε συνέχεια το βεβιλαντέρ, κατέβαζε στα 104 και πάλι απ' την αρχή. Ξέρω πως σαν άστρωτο μοτόρι ανεβάζει παραπάνω. Σε εθνική δουλέυει στους 80-82. Θα βελτιωθούν οι θερμοκρασίες; :confused:

Αυτά για αρχή. Έπεται συνέχεια... :wave2:

skorpios1
15/07/2005, 11:23
File kalhmera..
H allagh ladion einai ka8e 6.000 xlm etsi leei h antiprosopeia etsi kanhs...to manuals leei ka8e 12.000 alla kalo einai ka8e 6.000 na to allazhs an kanhs xrhsh ka8hmerinh sthn polh.

h 8ermokrasia se anoixto dromo doyleyei 82-90 se kinhsh 102-108 den 8a allaksh dramatika an to stroshs kai meta..alloste to bentilater exei dyo skales an to prosekshs 8a akoushs sto doylema stis xamhles 8ermokrasies 84-95 einai pio argo an anebei pio pano doyleyei pio grhgora,pantos mhn se fobizh ayta ta moter einai sxediazmena na doyleboyn pshla.

manitaria ths ebales;einai aparaithta..!

Alex_Under
15/07/2005, 11:45
Μανιτάρια δεν έβαλα γιατί μου φαίνονταν άσχημα και άκουσα ότι σε περίπτωση πτώσης μπορεί να κάνουν περισόττερη ζημιά παρά καλό αν στραβώσουν και πληγώσουν το μοτέρ. Αντίθετα έβαλα καγκελάκια της SW-Motech (http://www.mo-tech.de/schutzbuegel/produkt_Schutzbuegel_Honda_CB1300_292.html?PHPSESSID=d41764cf769ef72a3b52d1c4c8511687). Θα τα προσέξεις αν δεις καλύτερα την φώτο. Μικρά, όμορφα και φαίνεται να προστατεύουν.
Ελπίζω μόνο να μην χρειαστεί να το μάθω...:D

Alex_Under
15/07/2005, 11:49
...loading


19541

skorpios1
15/07/2005, 12:22
symfono oti den xreiazetai na ma8oyme ti 8a ginh se periptosh ptoshs...makrya apo oloys tetoies katastaseis..ego ebala manitaria oxi mama xonda..ta bgazh se leyko mono xroma..ebala agglika rg..nomizo kati tetio..mayro xroma denei pio omorfa..alla kai to kagkelaki poy eida sto diko soy omorfo einai..na einai axreiasta!!

Alex_Under
15/07/2005, 12:26
Κάτι άλλο.
Που κυμαίνεται η κατανάλωσή σου; (εντός/εκτος πόλης)
Και αν αυτή θα καλυτερέψει μετά το στρώσιμο.

skorpios1
15/07/2005, 12:37
Koita an nomizhs oti phres ena oikonomiko mhxanaki...ksexaseto...............!!!

sthn kinhsh kaiei..kaiei poly....ka8e gkazia 8a thn martyras..!!
sto taksidh an doylepsei normal taxythtes.120-150 einai oikonomiko an piesth 150-=+ kai ekei 8a to martyrhshs..
pisteyo omos oti opoios agorazei to sygkekrimeno mhxanaki to mono poy den skeftetai einai h katanalosh kaysimoy soy dinh tosa polla sthn odhghsh toy poy den metras ka8oloy ti kaiei...alla pos to kaiei...

ruyjin
15/07/2005, 13:01
Ο,τι μηχανακι και να οδηγεις στα 1000κυβικα και να το ανοιγεις καταπινει.
Εξαλλου κανεις δεν αγοραζει 1000αρι για να οδηγει οικονομικα, αν ηθελε οικονομια θα επερνε κανενα 600αρι on-off να κανει τη δουλεια του.

Βεβαια με το CB 1300 πανω απο τα 170-190χλμ, αν κρινω απο το souper four που ειχα δεν αισθανεσαι και πολυ ανετα λογω αερα, οποτε σε ταξιδι με 150 πιστευω πως και την οδηγηση θα χαιρεσαι και δε θα καταναλωνεις και πολλα...


:wave2:

Alex_Under
15/07/2005, 13:13
Εννοείται ρε παιδιά, δεν ζω στο φεγγάρι. Ξέρω ότι "πίνει" πολύ. Απλά από άρθρα είχα διαβάσει για 238 (ταξιδιάρικα) χιλιόμετρα πριν μπει στην ρεζέρβα (δηλ. 17 lt) και 187 χιλ. μέσα σε πόλη. Άρα μικτά υπέθεσα γύρω στο 200άρι χιλιόμετρα αλλά διαπίστωσα ότι πέφτω έξω 20-30 χιλιόμετρα.
Δεν με νοιάζει τόσο για το πόσο πίνει (...βρε με νοιάζει, αλλά λέμε τώρα :sick: ) αλλά για το αν ένα τεπόζιτο θα με βγάζει άνετα για ταξίδια 200-250 χιλιομέτρων με top ταχύτητες 150-160.

Επ' ευκαιρίας. Απλή ή 100 οκτανίων; Αξίζει τον κόπο; Χρειάζεται να το στρώσω για να την δοκιμάσω;

adam_tsouk
15/07/2005, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
Εννοείται ρε παιδιά, δεν ζω στο φεγγάρι. Ξέρω ότι "πίνει" πολύ. Απλά από άρθρα είχα διαβάσει για 238 (ταξιδιάρικα) χιλιόμετρα πριν μπει στην ρεζέρβα (δηλ. 17 lt) και 187 χιλ. μέσα σε πόλη. Άρα μικτά υπέθεσα γύρω στο 200άρι χιλιόμετρα αλλά διαπίστωσα ότι πέφτω έξω 20-30 χιλιόμετρα.



Κοίτα, τα "ταξιδιάρικα" χλμ είναι με χαλαρούς ρυθμούς ως κατά το πλήστον οπότε είναι λογικό η κατανάλωση να είναι χαμηλή.
Αλλά.... 1300 κυβικά έχεις μην περιμένεις και τρελή οικονομία.

Όσο για την βενζίνη........ διάβασε παλιότερα σχετικά ποστ (και άμα βγάλεις άκρη...)



Καλορίζικο είπα; Δεν είπα.... καλορίζικο και καλοτάξιδο.

maintenance
15/07/2005, 13:33
ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ............

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!

BOL´DOR THΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80, ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ!!!

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ!:wave2: :beer: :wave2:

Alex_Under
15/07/2005, 14:41
Με βάλατε σε σκέψεις....
Λες τελικά να είμαι λίγο υπερβολικός;

Μήπως έχει δίκιο η κοπέλα μου που φωνάζει ότι αφήνω βρωμιές και σημάδια από ρόδες όταν την παρκάρω στο σαλόνι; :wacko:

Lazio
15/07/2005, 14:58
ΓΚΟΥΝΤΠΠΠΠππ!

Παντως αν σε δω στο δρομο με αυτο το μοτορι θα σε περασωγια το Μπιλια.
:wave2:

Design απο τα θρυλικα 80΄ς. :rotflmao:

sapila racing
26/07/2005, 16:09
alnota, ωραίο το CB!

Εγώ πάω για Hornet 900 σύντομα. Το CB και το ZRX μου αρέσουν πολύ αλλά πολύ το βάρος.

Αυτό που ήθελα να σου πώ είναι ότι τις βίδες στα κάγκελα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τις βάλεις με τα πάσα από την μέσα μεριά. Ετσι όπως φαίνονται στη φωτό, θα προστατεύσουν την μοτό αλλά ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ!!!!!
καλά χιλιόμετρα

sapila racing team :beer:

SF
26/07/2005, 16:40
Καλώς ήρθες στο club σαπίλα... :wave2:

sapila racing
26/07/2005, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Καλώς ήρθες στο club σαπίλα... :wave2:

Καλώς σας βρήκα SF :beer:

Alex_Under
27/07/2005, 11:46
Thanx sapila για την συμβουλή αλλά αν δεις καλύτερα το σφιχτιράκι σε σχήμα U δεν μπορεί να μπει αντίθετα. Όσον αφορά το βάρος που λες, ήταν και για μένα κάτι που με έβαζε σε σκέψεις. Αλλά μόνο αν το οδηγήσεις θα καταλάβεις. Το μηχάνημα είναι πάρα πολύ καλά ζυγισμένο και το κέντρο βάρους του αρκετά χαμηλά. Μόλις αποκτήσεις ταχύτητα 5km/h το βάρος εξαφανίζεται. Είναι λίγο δύσκολο στα ξεπαρκαρίσματα και ιδίως αν έχει κάποια κλίση ο δρόμος. Το βάρος δεν είναι πάντοτε μείον. Σε συνδυασμό με τις καλές του αναρτήσεις, δεν υπάρχει δρόμος που να πέρασα (βλέπε χιλιόπονη περιφεριακή Θεσσαλονίκης με τα χιλιάδες μπαλώματα) και να ένιωσα την παραμικρή ανασφάλεια λόγω οδοστρώματος. Βαρύ, ντούρο πράμα σε λέω, "κυμπάρικο" όπως θα έλεγε και η γιαγιά μου :D