PDA

View Full Version : ξερει κανενας απο ποδηλατα?



johndoe
20/08/2010, 05:19
οπως λεει και ο τιτλος θελω να παρω ποδηλατακι mountain με τιμη εως 300ε αυστηρα. με λιγη ερευνα στο ιντερνετ βρηκα αυτο (http://www.bike-center.gr/product_info.php?products_id=4341) αλλά το μονο θεμα που εχω ειναι σε μεγεθος να το παρω.

οι επιλογες ειναι 51cm ή 56cm αναλογα με το υψος του αναβατη.

185cm-195cm --> 51cm-56cm

και ο προβληματισμος μου ειναι πιο το καταλληλο μεγεθος?
ειμαι 187. να παρω το 51cm? ή το 56cm? εαν το 51 ειναι κοντο?καπου (δεν θυμαμε που) ειχα διαβασει οτι το ποδι πρεπει να τεντωνει για να αποφευγονται τραυματισμοι

εχει κανενας προσωπικη εμπειρια? ευχαριστώ

Cpt. Haddock
20/08/2010, 05:21
Διαβασε εδω (με υπομονη)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58416

:beer:

Εχετλαίος
20/08/2010, 05:22
Πάρε IDEAL που είναι και σκυλιά και made in Greece!
:wave2:

johndoe
20/08/2010, 05:26
ideal pro rider ειχα φιλε!

αλλα κλασικα με το κλεψανε....κυριακη βραδυ κλειδωμενο στην πυλωτη...

για κατι τετοιο κοιταω και τωρα

Εχετλαίος
20/08/2010, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από johndoe
ideal pro rider ειχα φιλε!

αλλα κλασικα με το κλεψανε....

gαμημένοι!
:mad:

camen
20/08/2010, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
made in Greece!
:wave2:

Με σκελετους του σωρου και απλα το δεσιμο γινεται εδω...Και τιποτα αλλο...:winka: :wave2:

DUKASII
20/08/2010, 06:07
πουλαω ενα hillmaster 08 με δισκοφρενα μπρος πισω στα λεφτα που λες.

Εχετλαίος
20/08/2010, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Με σκελετους του σωρου και απλα το δεσιμο γινεται εδω...Και τιποτα αλλο...:winka: :wave2:

:confused:

Δουλεύεις εκεί;

Vasilis_Strom
20/08/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Με σκελετους του σωρου και απλα το δεσιμο γινεται εδω...Και τιποτα αλλο...:winka: :wave2:

Μην είσαι άδικος και μην τα ισοπεδώνεις...
Του σωρού δεν θα το έλεγα, αυτό γίνετε σε παγκόσμιο επίπεδο, αν εξαιρέσεις το Ιταλικό τρίπτυχο Colnago, De Rossa, Pinarello (αν και η Colnago μερικά αλουμινένια entry level τα ψωνίζει απο Κίνα Ταϊβάν και νομίζω το ίδιο και η Pinarello) όλοι οι άλλοι ψωνίζουν από τα γνωστά μαγαζιά Kinesis, Giant, Hodaka κτλ και κάνουν μόνο το μοντάρισμα στην χωρά τους. Οπότε αφού θεωρώ τα Trek Αμερικάνικα τα Orbea Ισπανικά και τα Cervelo Καναδικά έτσι θεωρώ και τα Ideal Ελληνικά

:beer:

tzarot
20/08/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Με σκελετους του σωρου και απλα το δεσιμο γινεται εδω...Και τιποτα αλλο...:winka: :wave2:

Φίλε camen,
Εϊμαι 35 συνεχή χρόνια ποδηλάτης και απο τα πόδια μου έχουν περάσει velamos, mercier, molvedo, bianchi, ideal, corratec, storck, kona και πολλά άλλα που μπορεί και να μην γνωρίζεις καν. Φαντάζομαι ότι αναγνωρίζεις κάποιες μάρκες που δεν είναι του σωρού σε αυτές ε?
Μετά λοιπόν απο πάνω-κάτω 120.000 χιλιάδες χιλιόμετρα με διάφορα ποδήλατα επέτρεψέ μου να καταθέσω την ταπεινή μου άποψη:

Τα ideal είναι αξιοπρεπέστατα ποδήλατα για την τιμή τους.

Μάλιστα μεταξύ άλλων τα τελευταία 6 χρόνια εχω και ενα ideal Traxer ('04) το οποίο έχω μετατρέψει σε πόλης, και με αυτό κυκλοφορώ μια χαρά. Και ελαστικό όσο πρέπει είναι και αποροφητικό όσο γίνεται και άκαμπτο όσο θα ήθελα. (7005 γαρ...)

Μάλιστα αν σκεφτείς, σε αυτό ειδικά το ποδήλατο μόνο ο σκελετός (Kinesis) είναι που έχει μείνει ίδιος και δεν έχει αλλαχτεί!!!

Φίλε johndoe,
Γνώμη μου, αν μπορέσεις πέρασε το φράγμα των 500 για καινούργιο. Αλλιώς κοίτα μόνο μεταχειρισμένα...

Επίσης το ποδήλατο φυλάσεται μόνο μέσα στο σπίτι, στο δωμάτιο μας και μόνο. Αλλιώς μας το τρώνε δυστυχώς...

Αυτά και καλή επιλογή

PortisHead
20/08/2010, 07:32
Εγω αυτη την μάρκα ηξερα για "καλη" στα ποδήλατα.

http://www.raleighusa.com/

johndoe
20/08/2010, 07:53
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

@dukas ευχαριστω για την πληροφορια αλλα προσανατολιζομαι σε καινουργιο

@tzarot μακαρι να ειχα την δυνατοτητα να διαθεσω τα χρηματα που λες αφενος, αφετερου η χρηση θα ειναι καθαρα πολης και 300ε ειναι οριο

@Εχετλαίος σωστα φιλε μου προσωπικη γνωμη made in greece και απο οτι κοιταξα στο ιντερνετ δεν εχουν τρελη διαφορα στις τιμες ~20ε-30ε οποτε απο μαγαζι θα γινει η αγορα

tzarot
20/08/2010, 08:01
Μπες στο forum του www.cyclist.gr. Στις αγγελίες στα μεταχειρισμένα θα βρεις σίγουρα κάτι που θα σε καλύψει ακόμα και κοντά στα 300...

Και για να μην πει κανένας για διαφήμηση και #@$%^ ...
να ξερετε ακόμα...

www.idealbikes.gr
www.malatestasbikes.gr
www.kasimatisbikes.gr
www.gatsoulis.gr
www.podilates.gr (επίσης πήγαινε στο forum)
www.lestosbikes.gr
www.loukasbikes.gr (απο δω τα παίρνω!!!!! τα ποδήλατά μου)

κλπ...

michaelgtc
20/08/2010, 11:07
μια καλη λυση ειναι να παρεις περισινο μοντελο.
εγω πηρα τον μαιο το pro rider του 2009 με 300 ευρο ολοκαινουργιο.450 ειχε το 2009.
και για τα λευτα που δινεις περνεις περισσοτερα απο οσα πληρωνεις αν παρεις ideal.
μπες στο cyclist forum και ξεζουμισε το τα παιδια ξερουν πολλα και θα σε βοηθησουν οποια απορια και αν εχεις

camen
20/08/2010, 17:05
Eγω ειπα την γνωμη μου και οποιος ξερει καταλαβαινει...:winka:
Για γυρω γυρω στην γειτονια ολα καλα ειναι...Μιλησα γενικα ομως...:beer: :wave2:

Douglas
22/08/2010, 17:21
Γεια τον φίλο που άνοιξε το θέμα,μπορείς να κοιτάξεις την εταιρία Atalla.

Είμαι 1,87 και πήρα το μέγεθος xl,δεν ξέρω σε πόσα εκατοστά αντιστοιχεί,απλά δοκίμασα ένα L και ένα XL και με βόλεψε το XL.Τιμή 300 Ε καινούριο,αυτά που είδα εγώ κυμαίνονταν από 280 μέχρι 400Ε.Πήρα ένα των 300Ε γιατί κι εγώ αυτό το όριο είχα στην τιμή.

Φυσικά απέχει πολύ από το να είναι τοπ ποδήλατο αλλά με αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να αξιώσεις κάτι πολύ ποιοτικό.Δεν είναι βαρύ αλλά δεν το λες και πανάλαφρο,φρένα καλά αλλά όχι δισκόφρενα,αναρτήσεις μόνο μπροστά,σύστημα ταχυτήτων shimano που θεωρείται καλό.

Κι εγώ πρώτη φορά ψάχτηκα για σχετικά καλό ποδήλατο,μέχρι τότε δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν μεγέθη.Επίσης πολύ καλά ποδήλατα αν βρεις σε κάποια προσφορά με αυτήν την τιμή(π.χ παλαιότερο μοντέλο)έχει και η KTM.

Zid
22/08/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eγω ειπα την γνωμη μου και οποιος ξερει καταλαβαινει...:winka:
απο γνώμες αλλο τπτ στην Ελλάδα...
:rolleyes:

el_hymador
22/08/2010, 17:51
Μια χαρα ειναι τα Ideal αξιοπιστα και πολυ τιμια ποδηλατα για τα λεφτα τους!


Ειδαμε και τις φτασμενες εταιρειες τι προσφερουν σε αυτα τα χρηματα...τους ιδιους σκελετους, πολυ χειροτερα περιφερειακα και κανα 100ρι ευρω τα αυτοκολητα...

Με 300 ευρω καλο ειναι βεβαια να ψαξει κανεις και στην αγορα μεταχειρσιμενου.