PDA

View Full Version : Οδήγησα ένα "όπλο". ...



Σελίδες : [1] 2 3

katath
21/08/2010, 01:27
Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, παρόλο τις αρνητικές απόψεις που ακούω για αυτή μου την επιλογή, είπα να οδηγήσω για πρώτη φορά στην ζωή μου, κάτι μεγαλύτερο από παπί. Έτσι, οδήγησα την gsxr 1000 K8 ενός φίλου μου, βελτιωμένη με τα βασικά (πρόγραμμα, ολόσωμη yoshimura carbon, αντικόφτη, φίλτρο, κτλ. Ξεκίνησα κανονικά και σκέφτηκα μιας που ήταν αργά το βράδυ, επειδή δεν ήθελα να οδηγήσω σε δρόμο χωρίς φώτα, να βγω στον αυτοκινητόδρομο και να οδηγήσω αρκετά χιλιόμετρα, μέχρι να βρω έξοδο, ώστε να επιστρέψω πάλι από τον αυτοκινητόδρομο. Ως αρχάριος, αυτό που με "ενόχλησε" ήταν ότι το κοντέρ έδειχνε πως είχα συνέχεια 5η σχέση και στα κατεβάσματα δεν ήξερα τι ταχύτητα είχα μέσα. Οδήγησα πάρα πολύ συντηρητικά, έχοντας συνέχεια στο κιβώτιο μεγάλες σχέσεις (5η, 6η) και λίγα χιλιόμετρα (80, 90). Ο αυτοκινητόδρομος ήταν άδειος πραγματικά και κάποια στιγμή άνοιξα το γκάζι με 6η σχέση, όχι τέρμα όμως το γκάζι και είδα 200 μέσα σε ελάχιστες στιγμές. Εκεί έκοψα και επέστρεψα πάλι στην ταχύτητα των 90 περίπου χιλιομέτρων. Λόγω ύψους (1.74) μάλλον και βάρους (75 κιλών), στα 200, αυτό το 1 δευτερόλεπτο που έμεινα δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση από τον αέρα, παρόλο που δεν είχα "κρυφτεί" πίσω από το φέρινγκ. Αν δεν έβλεπα το κοντέρ, δεν θα έλεγα πως πήγαινα πάνω από 130-140. Με το βάρος της μηχανής σε εξόδους και σε διασταυρώσεις μετά τον αυτοκινητόδρομο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ακόμα και όταν προσπάθησα στην αρχή να την μετακινήσω με τα πόδια, ενώ ήμουν πάνω της, δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση. Εκεί που μπορώ να πω πως φοβόμουν κάπως ήταν όταν ξεκινούσα από την ακινησία με πρώτη, όπου πάρα πολύ γρήγορα έβαζα δευτέρα με πολύ λίγες στροφές, ώστε να μην σπινιάρει ο πίσω τροχός. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το gsxr βρίσκεται στην αποθήκη του σπιτιού μου και επί 5 μέρες θα το έχω εγώ και θα προσπαθώ να συνηθίσω την νέα πραγματικότητα που αποφάσισα να φέρω στην ζωή μου. Φαντάζομαι πως η hayabusa δεν θα διαφέρει εν κινήση πολύ από το gsxr 1000. Το βάρος της θα φαίνεται κυρίως όταν θα προσπαθώ να την μετακινήσω με τα πόδια και σε αργές, κλειστές στροφές. Το σίγουρο είναι πως σκέφτομαι αρκετά όντας πάνω στο 1000 και δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να "ξεφύγει" αυτές τις μέρες που θα την έχω στα χέρια μου. Μην αρχίσετε πάλι να λέτε πως ένα 1000 δεν κάνει για αρχάριο και πόσο μάλλον μία hayabusa. Το ξέρω πολύ καλά και καταλαβαίνω και το γιατί. Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Να 'στε καλά όλοι σας και προσοχή στους δρόμους. Καλημέρα σε όλους!

katath
21/08/2010, 01:45
Εννοείται πως φορούσα κράνος. Το μηχανάκι δεν είχε καθρέφτες και αυτό ήταν κάπως ενοχλητικό, γιατί επειδή πήγαινα αργά, κοιτούσα συχνά πίσω, ώστε να μην έρχεται κανένας με πολλά. Εννοείται ότι με προσπέρασαν νταλίκες, λεωφορεία και πάρα πολλά αυτοκίνητα. Όταν βγήκα από τον αυτοκινητόδρομο με προσπέρασε και μία vespa. Το μηχανάκι επίσης φοράει ανάρτηση ohlins των 1500 ευρώ, αλλά εγώ όπως ήταν φυσικό δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Τα φρένα μπροστά έχουν αλλαγμένα σωληνάκια (δεν ξέρω πως λέγονται). Το πίσω φρένο δεν το χρησιμοποίησα καθόλου και μια, δύο φορές που το πάτησα, δοκίμασα να δω αν κοντράρει τον τροχό, τόσο εύκολα, όσο λένε. Τα φώτα της μηχανής, όταν βγήκα από τον αυτοκινητόδρομο και οδήγησα για λίγο σε δρόμο χωρίς καθόλου φωτισμό, μια χαρά μου φάνηκαν, αλλά σκεφτείτε πως πήγαινα με 60, 70.

Συμπέρασμα μετά την πρώτη μου βόλτα με μηχανή. Όλα είναι στο μυαλό μας και το μυαλό μας ορίζει τον δεξί καρπό μας. Αν εγώ αποφασίσω αύριο να μην ξεπεράσω τα 80 χιλιόμετρα, τότε ένα gsxr 1000 δεν είναι πιο επικίνδυνο από ένα παπί. Αν εγώ οδηγάω στην αρχή το haya, όπως θα το οδηγούσε ο πατέρας μου, αν του το έδινα αύριο, δεν είμαι επικίνδυνος. Τα πάντα είναι στο μυαλό μας, στο τι αυτοσυγκράτηση έχουμε και στο πόσες κ@ύλες έχουμε. Το σίγουρο είναι πως το 1000 είναι όπλο. Το haya φαντάζομαι πως δεν θα διαφέρει σε πολύ από αυτό.

VALES
21/08/2010, 03:01
Μια και στο τέλος έπιασες τα ''Αν''...
Αν είναι να πηγαίνεις με 60-70-80-90, γιατί να πάρεις haya?
Αν από την πρώτη σου επαφή με 1000 έπιασες τα 200, τότε πως ''είναι όλα στο μυαλό''?

kyko
21/08/2010, 03:14
εχω διαβασει αρκετα απο τα ποστ-threads που εχεις γραψει....
συμβουλη...μην παρεις μηχανη κ ειδικα μεγαλου κυβισμου...
δεν κανεις ακομη για μηχανη...στο λεω οσο πιο ωμα γινεται για να το εμπεδωσεις...
δεν κανεις για μηχανη...ακομη...ισως εαν αλλαξεις νοοτροπια κ ψυχολογια
μετα απο καποιο διαστημα....αλλα προς το παρον δεν.....

φιλικα

:wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
21/08/2010, 03:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
[...]

Εσυ ήσουν χθες βραδυ (κατα τις 9:30) στην Αττική Οδό; (πισω σου ενα χαγιαμπουσα; )

aris_n
21/08/2010, 03:59
Μάγκα σε όλους μας το πρώτο μας μεγάλο μηχανάκι τον πρώτο καιρό το πηγαίναμε κυρίες, μόλις όμως έρθει εκείνη η ριμάδα η στιγμή που νομίζεις οτι το έχεις (γιατί θα έρθει σίγουρα) απλά δεν θες να είσαι καβάλα σε ένα Χάγια...

Απλά κοίτα τι γράφεις...απο παπί σε χάγια....Πόσο λογικό σου ακούγεται εσένα;

Είναι σα να πετάς ανεμόπτερο και αύριο να πάς να κάνεις αναχαίτιση με F-16. Εσύ πως το βλέπεις;;;

Τέσπα μεγάλο παιδί φαντάζομαι είσαι...ο Θεός μαζί σου....:wave2:

moutoulos
21/08/2010, 04:45
katath ..., πραγματικά είχα ανατριχιάσει όταν διάβαζα το thread σου.

Βασικά αν ήσουν αδελφός μου θα σου "έκοβα" τα πόδια. Δεν είσαι όμως οπότε δεν μου πέφτει και
λόγος. Θα σου μιλήσω γενικά.

Ενας αναβάτης σαν εσένα τι νομίζεις ξέρει?, τίποτα.

Μια τέτοια μηχανή, είναι πολύ ωραία να πας μια βόλτα γύρω-γύρω που λέμε, όμως αν βρεθείς εσύ και
αυτή, σε ένα ταξιδάκι σε δρόμο με στροφές, δύσκολα τα πράγματα.

Μια τέτοια μηχανή (και οι υπόλοιπες, αλλά σε λιγότερο βαθμό), δεν στρίβει με το τιμόνι, αλλά με το
σώμα, κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις.

Μια τέτοια μηχανή, γυρνάει την ουρά της (απο ιπποδύναμη) σαν σκορπιός, έτοιμη να "τσιμπήσει"
τον άσχετο που δεν του έχει ξανασυμβεί (πλαγιολίσθηση πίσω τροχού).

Μια τέτοια μηχανή, σηκώνεται στα "πίσω πόδια" της σαν κόμπρα πάλι έτοιμη να "τσιμπήσει" τον
άσχετο ...

Μια τέτοια μηχανή, θέλει τελικά εμπειρία για να συμβιώσεις απροβλημάτιστα μαζί της.

Τώρα αυτά που λές οτι δεν ανοίγεις το γκάζι, και οτι έχεις ένα "όπλο" έτοιμο να χρησιμοποιήσεις?,
δεν νομίζω να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, οπότε ποιός ο λόγος να έχεις "όπλο"?.

Τώρα αν είσαι επικίνδυνος ..., ή όχι?. Για μένα είσαι και μάλιστα πολύ, μιας και θα έχεις πάνω σου
"οπλο", χωρίς να ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις. Και αν θέλεις στο αναλύω τι εννοώ ... Σε μια δεξιά
στροφή που θα μπείς με χιλιόμετρα, αν δεν ξέρεις να βγείς έπεσες με αποτέλεσμα να παρασύρεις
τον ανυποψίαστο "παπάκια" που θα έρχεται απο απέναντί.

Το συγκεκριμένο στάδιο που περνάς εγώ το λεω κόμπλεξ. Αφού δεν μπορούμε να πάρουμε αυτοκίνητο
"εργαλείο" (πχ Evo), ας πάρουμε μηχανή "εργαλείο". Κάτι το οποίο δεν το κατακρίνω σε κάποιον
που είναι "άρρωστος" με τις μηχανές και έχει αφιερώσει αρκετό χρόνο απ'τη ζωή σε αυτές. Εσύ
καλά καλά δεν ξέρεις αν θα σου αρέσουν τελικά οι μηχανές ...

Μερικές φορές αν θέλουμε κάτι πολύ, πείθουμε και τον εαυτό μας οτι το χρειαζόμαστε κιόλας


Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, συγνώμη αν σου τα είπα "χονδρά", είναι πράγματα που δεν καταλαβαίνεις
ακόμα. Και απο την στιγμή που το έβαλες εδώ, φαντάζομαι θες να ακούσεις γνώμες, αλλιώς δεν υπήρχε
λόγος να το βάλεις. Εκτός αυτού και συ "χονδρά" μας τα'πες.

menos
21/08/2010, 04:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Φαντάζομαι πως η hayabusa δεν θα διαφέρει εν κινήση πολύ από το gsxr 1000.
Οχι βρε αδερφέ, ίδια ακριβώς είναι...:hypnotize

vstrider
21/08/2010, 04:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι.

στα τέλη αυγούστου είμαστε ακόμα και όχι 1η απριλίου
κάποια πράγματα τα έχεις μπερδέψει μέσα σου, ελπίζω γρήγορα να ξεδιαλύνουν
κριτήριο για να οδηγήσεις το busa ΔΕΝ είναι το πόσο σε χτυπάει ο αέρας αναλόγως της ταχύτητας.
σου τα λέω φιλικά χωρίς να σε ξέρω. καλή σου μέρα!

Cpt. Haddock
21/08/2010, 04:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
[...]. Το σίγουρο είναι πως το 1000 είναι όπλο. Το haya φαντάζομαι πως δεν θα διαφέρει σε πολύ από αυτό.

πραγματικά δεν έχεις ιδέα τι λές.... :sad:

Joyrider
21/08/2010, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Μια τέτοια μηχανή (και οι υπόλοιπες, αλλά σε λιγότερο βαθμό), δεν στρίβει με το τιμόνι, αλλά με το
σώμα, κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις.


:uplate: Θάθελα να το εξηγήσεις αυτό


Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos

Μια τέτοια μηχανή, γυρνάει την ουρά της (απο ιπποδύναμη) σαν σκορπιός, έτοιμη να "τσιμπήσει"
τον άσχετο που δεν του έχει ξανασυμβεί (πλαγιολίσθηση πίσω τροχού).


:dizzy: πλαγιολίσθηση?

zolotas
21/08/2010, 05:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos

Μια τέτοια μηχανή, γυρνάει την ουρά της (απο ιπποδύναμη) σαν σκορπιός, έτοιμη να "τσιμπήσει"
τον άσχετο που δεν του έχει ξανασυμβεί (πλαγιολίσθηση πίσω τροχού).

Μια τέτοια μηχανή, σηκώνεται στα "πίσω πόδια" της σαν κόμπρα πάλι έτοιμη να "τσιμπήσει" τον
άσχετο ...



προσκυναω στο ποιητικο μεγαλειο σου :a23: .......κι αυτος που θελει Μπουσα να κυκλοφορει ας τα διαβασει κι ας μας πει

vagtav
21/08/2010, 05:12
Τί το κακό διαβάσατε ρε μαγκες και πέσατε να το φάτε το παλικάρι?
:confused: :confused:
Επειδή δεν ξέρει τις διαφορές του busa με το Κ? Επειδή άνοιξε στιγμιαία το γκάζι για να νοιώσει αυτό που αρέσει σε αρκετούς από εμάς? Επειδή πήγαινε με 90 την υπόλοιπη ώρα?
30 χρονών λέει ότι είναι. Τί να πω.....

zolotas
21/08/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Τί το κακό διαβάσατε ρε μαγκες και πέσατε να το φάτε το παλικάρι?


δεν εχει καθρεφτες :ninja:

Cpt. Haddock
21/08/2010, 05:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Τί το κακό διαβάσατε ρε μαγκες και πέσατε να το φάτε το παλικάρι?
:confused: :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, [...]Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. [...]

:wave2:

aris_n
21/08/2010, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, ............είπα να οδηγήσω για πρώτη φορά στην ζωή μου, κάτι μεγαλύτερο από παπί.

Καπταιν προσθέτω και αυτό...

Joyrider
21/08/2010, 05:31
Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σας ανησυχεί ότι ο katath θα πάρει hayabusa. Δεν έχει αίσθηση προφανώς για τι πράγμα μιλάει και έχει παιδικά άγνοια κινδύνου. Αλλά απότι βλέπω το έχει κλείσει μέσα του..

Άντε και το πήρε και θα πηγαίνει με 80 για κανένα δυο χρόνια αν δεν θέλει να σκοτωθεί. Φαντάσου μετά να πάει να στρίψει με το σώμα όπως του είπε ο moutoulos αφού "έτσι" στρίβουν "αυτές" οι μηχανές...

ΤΟ κακό είναι ότι τα λέει αυτά κάποιος που ήδη έχει μηχανή...ντανταντιρλανταντα

LOUKILOUK
21/08/2010, 05:33
Η απάντηση-λύση στο προβλημά σου, κυριολεκτικά, έχει δωθεί από τον rein σε άλλο παλιότερο αντίστοιχο θρεντ... Του το πάς, στο κάνει 50 αλόγατα που θα σου φανούν και πάλι όπλο και μετά και εφόσον όλα κυλίσουν, κυριολεκτικά, σωστά του ξαναπάς το εργαλείο για αποκατάσταση....
Η δική μου πάλι απάντηση - λύση είναι, ή να μην ξαναδιατυπώσεις τέτοιες απόψεις - απορίες σε κανένα σοβαρό μοτοσυκλετιστικό φόρουμ ή απλά να σοβαρευτείς...:winka:
:wave2:

Arxagelos
21/08/2010, 05:34
πάρε haya, αμα το γουστάρεις τόσο πολύ πάρτο, μόνο να μάθεις να το πας το μηχανάκι και να μη σε πάει, και ο μόνος τρόπος πιστεύω είναι να πας για κανα μάθημα σε πίστα πριν βγεις στο δρομο καυλωμένος. :beer:

Cpt. Haddock
21/08/2010, 05:34
Βασικά, κακώς (ξανα)ασχολούμαστε...

Αμα κολλήσει το μυαλό καποιου

creativ7
21/08/2010, 05:44
αν και ειμαι πολλες φορες on, αυτη ειναι μια απο τις λιγες φορες που ποσταρω.. και αυτο βεβαια οφειλεται στην καταπληκτικη ατακα "Μια τέτοια μηχανή (και οι υπόλοιπες, αλλά σε λιγότερο βαθμό), δεν στρίβει με το τιμόνι, αλλά με το
σώμα, κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις."
και ρωταω τωρα εγω, που παμε με αυτα τα μυαλα?

Allst@rf
21/08/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βασικά, κακώς (ξανα)ασχολούμαστε...

Αμα κολλήσει το μυαλό καποιου



αυτο,αυτο...

JZER40
21/08/2010, 05:49
φιλαράκι.....πολλά χρόνια πρίν.......

από klr250 αποφάσισα να πάρω το zxr 750 με 6 μήνες εμπειρία.......

μόλις το πήρα κάθε μέρα ήμουνα λιμανάκια....Πίστεψα ότι έιμαι αδικημένος οδηγός αγώνων που λόγω συγκυριών δεν ήμουν διάσημος και πλούσιος.....

Την πρώτη φορά που "έχασα " το μηχανάκι ήταν στον αχλαδόκαμπο με την γυναίκα μου πάνω και το κοντέρ έγραφε 200+

Το ότι ζούμε είναι μυστήριο......

Οσο το ότι θα το πηγαίνεις σιγά........ξέχνα το....

Τώρα μετά από 29 χρόνια στο τιμόνι μηχανών.....ακόμα βλέπω το hayabusa και νιώθω δέος...

Το είχα και θα το ξαναπάρω....αλλά πλέον ξέρω ότι ένα τέτοιο μηχανάκι δεν συγχωρεί........

Panos1313
21/08/2010, 05:49
Εμενα μου κανε εντυπωση οτι δεν σε χτυπουσε αερασ με 200 χιλιομετρα:D Επειδη εχω και εγω gsxr (κ8 600), kai εχω ακριβως το ιδιο υψος αν στα 200 δεν ειμαι σκυμμενος τρωω τον απειρο αερα. Βεβαια ισως λογω της εψαξης της πρωτης φορας δεν εδωσες καν σημασια στον αερα :D

Οσο για την επιλογη της μηχανης δεν πιστευω οτι θα κινδυνεψεις σοβαρα ή οτιδηποτε. Παντως συνεχιζει να ειναι μια αρκετα λαθος επιλογη και αν το οικονομικο δεν ειναι αδιαφορο, τοτε ειναι πολυ λαθος. Αλλα απτην αλλη, τα παθη για αυτο ειναι...

alexxxcbr
21/08/2010, 05:56
Δεν βλεπω να παιρνει τιποτα ο φιλος.



Σου αφησε ο φιλος σου το μηχανακι???
Ωραια ονειρα βλεπεις.......


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

billanti
21/08/2010, 05:56
Μην ακούς κανέναν.Να πάρεις bussa.Για πρώτο μηχανάκι είναι ότι πρέπει.
Και γω τέτοιο καβάλησα πρώτη φορά.Και μου λείπει πολύ γιατί εδώ στον
παράδεισο δεν καβαλάμε μηχανάκια!Να το πάρεις.Σε περιμένω να μου πεις
εντυπώσεις!!!!!!!!

arxaios
21/08/2010, 06:05
@ katath ...........
Χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνίας ή διάθεσης για πλάκα ...........

Το Hayabusa είναι ένα μηχανάκι που ανήκει σε μια κλάση διαφορετική από τα SS ...... σ' αυτή την κλάση παίζουν 2-5 ακόμα μηχανάκια όπως ΧΧ, ZXR, ZZR ........
Θα σου πω λίγο γι αυτό ...........

Το μηχανάκι είναι πολύ φιλικό και οδηγείται πολύ εύκολα σε οποιαδήποτε διαδρομή, το βάρος του εξαφανίζεται μόλις αρχίσει να κινήται, έχει κράτημα τραίνου και παίρνει απίστευτες κλίσεις ..........
Φρένα θα ήθελε λίγο καλύτερα ......

ΟΜΩΣ .......... με κεφαλαία ............. αυτά στα γράφει κάποιος με εμπειρία 26 - 27 χρόνων σε μηχανές μεγάλου κυβισμού και 3 - 4 ακόμη με 50άρια .......... δεν είμαι χεράς ......... μάλλον χέστης είμαι πιά, έχω παιδί και δεν ψάχνομαι !!!
Την μηχανή την έχω 3 χρόνια και ακόμα την μαθαίνω ........

Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ μου, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ HAYABUSA ........... πάρε ένα 400 - 600 cc μεταχειρισμένο για 1 - 1,5 χρόνο ............ μάθε πάνω σε αυτό ........... και μετά το πουλάς έχοντας χάσει 500 Ε από τη μεταπώληση αλλά έχοντας κερδίσει σε εμπειρία και ικανότητες ...........

Πιστεψέ με τα 600άρια είναι δυνατά μηχανάκια ......... πολύ δυνατά μάλιστα !!!

Επίσης ΕΠΕΝΔΥΣΕ λεφτά για εξοπλισμό ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ .......... παρακολούθησε κανένα CSS !!!
Δεν έχω παρακολουθήσει και βλέπω το πόσο λάθος κάνω κάποια πράγματα, που τα έμαθα λάθος, σε σχέση με τα παιδιά που έχουν παρακολουθήσει !!!

Αυτά είχα να σου γράψω ...... απόλυτα φιλικά !!!
:wave2: :wave2: :wave2:

moutoulos
21/08/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σας ανησυχεί ότι ο katath θα πάρει hayabusa. Δεν έχει αίσθηση προφανώς για τι πράγμα μιλάει και έχει παιδικά άγνοια κινδύνου. Αλλά απότι βλέπω το έχει κλείσει μέσα του..

Άντε και το πήρε και θα πηγαίνει με 80 για κανένα δυο χρόνια αν δεν θέλει να σκοτωθεί. Φαντάσου μετά να πάει να στρίψει με το σώμα όπως του είπε ο moutoulos αφού "έτσι" στρίβουν "αυτές" οι μηχανές...

ΤΟ κακό είναι ότι τα λέει αυτά κάποιος που ήδη έχει μηχανή...ντανταντιρλανταντα

Ρε φίλε είπα κάτι κακό?. Δηλαδή τον ίδιο τρόπο στριψίματος με χλμ σε στροφή, έχουν παπί και GSXR?

Μην κάνεις σαν να κατέβηκες απο το πετσικλανίμπερη, δυο φορές μου τα έχωσες, εννοώ οτι βοηθάει
και το σώμα.

arxaios
21/08/2010, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Το είχα και θα το ξαναπάρω....αλλά πλέον ξέρω ότι ένα τέτοιο μηχανάκι δεν συγχωρεί........

Τι παίχτηκε και το γράφεις αυτό ;;;
Ίσως αν γράψεις τη δικιά σου εμπειρία να πείσουμε τον katath ......... :wave2:

billanti
21/08/2010, 06:11
Και γω ρε παιδιά συμφωνώ με τον moutoulos.Υπερβολή ήταν για να δείξει την
διαφορά.Έτσι το κατάλαβα τουλάχιστον.:beer:

Allst@rf
21/08/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Τι παίχτηκε και το γράφεις αυτό ;;;
Ίσως αν γράψεις τη δικιά σου εμπειρία να πείσουμε τον katath ......... :wave2:


με φαινεται οτι η εμπειρια του ,καπου κολυμπαει στο φορουμ...με φαινεται την εχω διαβασει...:wave2:

billanti
21/08/2010, 06:15
Τώρα γιατί εγώ πιστεύω ότι αυτό το ποστ είναι μια φάρσα;Ε;:alien:

Joyrider
21/08/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Τώρα γιατί εγώ πιστεύω ότι αυτό το ποστ είναι μια φάρσα;Ε;:alien:

Τι εννοείς? Να μας λέει παραμυθάκια?

Moutoulos: δεν ξέρω αν αυτά που λες τα εννοείς και νομίζεις ότι είναι σωστά ή τα λες απλά για να τον τρομάξεις.

Εγώ νομίζω πως τα λες λάθος και το μπερδεύεις αυτόν και οποιονδήποτε άλλο δεν ξέρει.

Έχει βγει εκπαιδευτικό DVD από τον keith code βασισμένο σε μερικές παραγράφους από τοβιβλίο του twist of the wrist 2 που δείχνουν και παραστατικά αυτά που γράφουν θεωρητικά στο βιβλίο.

Ε λοιπόν αποδεικνύει πως η μηχανή μόνο με το σώμα δεν στρίβει σε πληροφορώ. Ούτε καν με το τιμόνι γι ανα είμαι πιο ακραίος.

Η μηχανή στρίβει λόγω γυροσκοπικού φαινομένου το οποίο εφαρμόζεται στην μηχανή είτε με το τιμόνι είτε με το σώμα. Απλώς με το τιμόνι η εφαρμογή είναι πιο άμεση. Αν περιμένεις να στρίψεις με σώμα άμεσα δεν πρ'οκειται να στρίψεις ποτέ.

Δυστυχώς το βιντεο αυτό υπάρχει σε απόσπάσματα στο youtube και δεν μπορώ να το βάλω εδλω γιατί το έχω κατεβάσει παράνομα.

Ψάξε και δες το.

DUKASII
21/08/2010, 06:33
file an to pareis telika to yaha poy les..oplo i oti allo les..

allaxe kai to user name soy..apo

katath..


se katatyxh...:bawl: :lol: :rotflmao:

p@nos
21/08/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
file an to pareis telika to yaha poy les..oplo i oti allo les..

allaxe kai to user name soy..apo

katath..


se katatyxh...:bawl: :lol: :rotflmao:


ελεοσ:bawl: :rotflmao: :bawl:

devil's animal
21/08/2010, 06:52
ευχομαι, αν και οταν το παρεις, να μην παθεις τιποτα.

Ζεύκας
21/08/2010, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
, να μην παθεις τιποτα.


η καλύτερη μαλακία του θρεντ!


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :lol:

devil's animal
21/08/2010, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
η καλύτερη μαλακία του θρεντ!


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :lol:


τι θες να του πω μωρε μ@λακα?? να με καλεσει στην κηδεια του γιατι εχω καιρο να φαω κολλυβα??:rolleyes:

kyko
21/08/2010, 07:08
ξερουμε ποτε θα μπει online να μας τα χωσει? :bigcry: :bawl: :lol: :bigcry: :bawl:

Arxagelos
21/08/2010, 07:12
πως κάνετε έτσι ρε? το φάγατε το παιδί, εδώ και η κουτσή Μαρία το πάει το busa!! :rotflmao:


207223

John Steed
21/08/2010, 07:17
Παραγματκά, άστο να πάει στο διάβολο το Busa....

Το ότι θα το κουμαντάρεις από εδώ μέχρι το σπίτι της γκόμενας και πίσω δεν λέει τίποτα...

Σκέψου πόσες μ@λ@κίες σου τυχαίνουν κάθε μέρα με το παπί. σκέψου πόσες μ@λ@κίες συμβαίνουν κάθε μέρα στην εθνική.

Θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις?

Τελικά όντως είναι γλυκό το γκάζι αφού χτύπησες διακοσάρα!

Η μεγαλύτερη μηχανή που έχω οδηγήσει είναι ένα ΤΑ 650. Στην εθνική δεν πήγα πάνω από 80 ούτε για μια στιγμή. Εσύ πήρες το 1000 και έπιασες 200.

Οτι θα μάθεις είναι σίγουρο, κάποια στιγμή. Το να ρίχνεις τον εαυτό σου κατευθείαν στα βαθειά χωρίς κανένα λόγο, είναι ηλίθιο... Πάρε ένα γυμνό CB κλιπονάτο ή έστω ένα 600άρι ss στην χειρότερη...

Το Busa δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε εσένα στο στάδιο που είσαι (ούτε και σε εμένα φυσικά)....

Οδηγική απόλαυση? Ξέχνα το. Θα ρίχνεις τόσο ιδρώτα και θα καταναλώνεις τόση δύναμη για να το κουλαντρίσεις που στο τέλος δεν θα έχεις καμμία όρεξη. Άσε το άγχος.....

Απορώ πως γίνεται να έχεις παντελή απουσία αίσθησης κινδύνου και αυτοσυντήρησης....

Δεν σε φοβίζει?

Και αφού έχεις τα χρήματα για το Busa, γιατί δεν αγοράζεις κάτι μικρότερο πρώτα, μετά το πουλάς και πας στο Busa. Αν δεν είναι τα χρήματα ο λόγος, τότε τι είναι????

Panopticon7
21/08/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa............Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι.



Ειναι τρελοι αυτοι οι ρωμαιοι :a24:

objecto
21/08/2010, 08:02
Αν μιλάς για hayabusa...


Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos

Μια τέτοια μηχανή, είναι πολύ ωραία να πας μια βόλτα γύρω-γύρω που λέμε, όμως αν βρεθείς εσύ και
αυτή, σε ένα ταξιδάκι σε δρόμο με στροφές, δύσκολα τα πράγματα.


Οχι ρε φιλε , ακριβως το αντιθετο, για ταξιδια ειναι όχι για πίστα (αν και διαψευστηκε και αυτο τελευταια :) )


Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos

Μια τέτοια μηχανή (και οι υπόλοιπες, αλλά σε λιγότερο βαθμό), δεν στρίβει με το τιμόνι, αλλά με το
σώμα, κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις.


Μια χαρα δουλευουν και τα clip-on's με πίεση στο τιμονι στρίβει και με σωστη θεση στο σώμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos

Μια τέτοια μηχανή, γυρνάει την ουρά της (απο ιπποδύναμη) σαν σκορπιός, έτοιμη να "τσιμπήσει"
τον άσχετο που δεν του έχει ξανασυμβεί (πλαγιολίσθηση πίσω τροχού).

Μια τέτοια μηχανή, σηκώνεται στα "πίσω πόδια" της σαν κόμπρα πάλι έτοιμη να "τσιμπήσει" τον
άσχετο ...


Εδω θα συμφωνήσω , είναι μια μηχανή που είναι κυρία όσο είσαι κύριος.... αμα ομως
το παίξεις μάγκας θα σε δοκιμάσει.. Ομως οχι μονο αυτη και οχι τοσο δραματικα οσο τα περιγράφεις.


Παντως σε γενικές γραμμές απο παπί σε μπούσα είναι αρκετά μεγάλο βήμα. Αλλα μην το δραματοποιούμε. Αλλωστε δεν ξέρουμε ποιος με τι μυαλο και ψυχολογία θα την οδηγήσει.


Δεν είναι ομως μια μηχανή που θα κάνει κατι μη προβλέψιμο, εκτος αν της πεις να το κάνει.
Εδω ειναι το κλειδι, ξερεις παλλικάρι να ελεγξεις τις "ορμες" σου? Αν σου φανηκε αστειο το 200
και δεν το ενιωθες πιστεψε με θα πηγαινεις 160 και θα νιωθεις οτι πας με 80. Εδω ειναι αν -θελετε κατι δραματικο- και η παγίδα της. Σε κανει να νιωθεις ασφαλής. Σε ποια μηχανή ομως εισαι ποτε ασφαλής?

Κανοντας και τον δικηγόρο του διαβόλου, το αυτοκινητο αν είναι καλο σε κάνει να νιώθεις αήττητος. Ποτε ομως σε ενα οχημα δεν ειμαστε αηττητοι. Πολυ πιο υπουλο απο μια μηχανή.

Σε τελική αναλυση θα έλεγα στο παλλικάρι να σκεφτει πολυ ώριμα και θα πρότεινα να ξεκινήσει με κατι μικρο αντε 600ρι. Να μαθεις να στίβεις, να αποκτήσεις φοβίες και να τις ξεπεράσεις. Μετα μπορείς να δοκιμάσεις κατι άλλο. Πιστεψε με ο φόβος και η διαχείρήση του είναι ο
ο καλυτερος δάσκαλός σου. Μαθαινεις τα ορια σου και ποτε και αν πρεπει να τα ξεπερνάς.

Αυτα είχα να πω... ολα ναι στο μυαλο είναι αρκεί να διαθέτεις :)

Φιλικά πάντα....
:wave2: :wave2: :wave2:

zolotas
21/08/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Εμενα μου κανε εντυπωση οτι δεν σε χτυπουσε αερασ με 200 χιλιομετρα:D

φυσουσε αναποδα μωρε και σι:evil:

reinmeister
21/08/2010, 10:20
http://www.youtube.com/watch?v=sszjvA5U4II

οχι μονο ειναι μαμα και παλιο το μπουσα,αλλα και μακρυψαλιδο...

απλως για να παρεις μια ιδεα τι σημαινουν 14 κιλα ροπης ροδα αν σου ξεφυγει το γκαζι...

δεν θελω να σε αποτρεψω...τα χουμε πει και κατ ιδιαν...να ξερεις απλως τι παιρνεις...

SVX
21/08/2010, 10:31
No.1

Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
από klr250 αποφάσισα να πάρω το zxr 750 με 6 μήνες εμπειρία.......

μόλις το πήρα κάθε μέρα ήμουνα λιμανάκια....Πίστεψα ότι έιμαι αδικημένος οδηγός αγώνων που λόγω συγκυριών δεν ήμουν διάσημος και πλούσιος.....

No.2

Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40


Την πρώτη φορά που "έχασα " το μηχανάκι ήταν στον αχλαδόκαμπο με την γυναίκα μου πάνω και το κοντέρ έγραφε 200+

Το ότι ζούμε είναι μυστήριο......




No.3

Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Τώρα μετά από 29 χρόνια στο τιμόνι μηχανών.....ακόμα βλέπω το hayabusa και νιώθω δέος...

Το είχα και θα το ξαναπάρω....αλλά πλέον ξέρω ότι ένα τέτοιο μηχανάκι δεν συγχωρεί........

:a10:

ότι και να σου πουν εσύ του κεφαλιού σου θα κάνεις ...
Οπότε ΓΙΑΤΙ ζητάς απόψεις κι έχεις απορίες ?
Νομίζεις αν γίνει κάτι ο πόνος και οι μέρες στο νοσοκομείο θα βγουν συνεταιρικά ; ....


Κι επειδή το λες ΚΑΙ στον τίτλο από μόνος σου....
Πάρε και το σχετικό τραγουδάκι... (http://www.youtube.com/watch?v=A0ogdkWw9GM) :wave2:
"- Εγώ θα σε συμβούλευα κάτι άλλο ν'αγοράσεις...."
"- ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ;"
"- Μόνο φράγκα 7 ΑΦΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΤΟ!"



Υ.Γ. Δεν εχω τίποτα με τα Hayabusa....Εγω είμαι της άποψης ότι ο ενθουσιασμός και η χαζομάρα της στιγμής είναι θανατηφόρες και με Ninja 250 ......

puntix
21/08/2010, 11:59
ρε φιλε τι θελεις να κανεις με το μηχανακι για πιστα δεν σε κοβω , ατομο με εμπηρεια δε σε κοβω... οπωτε ασε τα κ 1000
απο την αλλη το μπουσα δε εχει να σου προσφερει τιποτα οταν λες θα πηγαινεις με 80 ημαρτων μεγάλε! αυτο το μηχανακι ειναι
για να πηγαινεις μονος σου ταξιδια εγνατια με 250 ;) χτυπα κανενα fazer 600

ziggΥ
21/08/2010, 12:17
αρχικά δεν είσαι 30 όπως γράφεις, είσαι 22 όπως έχεις πει..


Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Δεν κάνω πλάκα. 22 χρονών είμαι και στην πόλη που ζω, δεν είναι όπως στην Αθήνα και στην θεσσαλονίκη. Καμία σχέση. Πολύ πιο ήρεμα τα πράγματα.

συνήθως ρωτάς κάτι τέτοια..


Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Είχα χθες την εξής διαφωνία με φίλο μου. Μία hayabusa K8, με ολόσωμη εξάτμιση yoshimura (μονό τελικό) και χωρίς οποιαδήποτε άλλη βελτίωση, τί κάνει με gsxr 1000 Κ8, με power commander III, φίλτρο, αντικόφτη και ακριβώς την ίδια εξάτμιση με την busa (ολόσωμη yoshimura carbon)? Η hayabusa είναι μείον 18 κιλά από την εργοστασιακή της κατάσταση και το gsxr έχει χάσει και αυτό αρκετά κιλά. Τι κάνουν αυτά τα 2 θηρία από σταματημένα και τι αν ανοίξουν από τα 100 ρολλαριστά?

και βλέπεις κάτι τέτοια..


Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Σούζα με 285 km/h

http://www.youtube.com/watch?v=lK55eaPkNiw

μήπως να το ξανασκεφτείς λίγο?? :wave2:

ziggΥ
21/08/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από puntix
το μπουσα δε εχει να σου προσφερει τιποτα οταν λες θα πηγαινεις με 80 ημαρτων μεγάλε! αυτο το μηχανακι ειναι
για να πηγαινεις μονος σου ταξιδια εγνατια με 250 ;)

:rolleyes:

fz6man
21/08/2010, 15:20
το video ειναι απλα καρα fake μην χεσω.. :rolleyes:

andgeo
21/08/2010, 16:04
Πάρε busa κράτα και το παπί . Στο πρώτο χέσιμο με το busa το παπί θα ψάχνεις ... Μην ακούς κανένα , σε ζηλεύουν :eek:.
Πάρε και ένα 600 σσ βόλτα έτσι για πλάκα και "στίψε το" . Αν τα καταφέρεις να ξέρεις ότι είσαι έτοιμος για busa . :alien:

andgeo
21/08/2010, 16:11
Μάλλον πάρε bmw s1000rr μην κάθεσαι να παίζεις με ημίμετρα k8 και @@ πήγαινε κατευθείαν 190+ hp ρόδα . Μην πάρεις αυτό με το traction control , είναι και ακριβό , πάρτο απλό να αφήνεις και το λάστιχο στο δρόμο . Γράφει καλύτερα έτσι !!!!

J.T.R
21/08/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, παρόλο τις αρνητικές απόψεις που ακούω για αυτή μου την επιλογή, είπα να οδηγήσω για πρώτη φορά στην ζωή μου, κάτι μεγαλύτερο από παπί. Έτσι, οδήγησα την gsxr 1000 K8 ενός φίλου μου, βελτιωμένη με τα βασικά (πρόγραμμα, ολόσωμη yoshimura carbon, αντικόφτη, φίλτρο, κτλ. Ξεκίνησα κανονικά και σκέφτηκα μιας που ήταν αργά το βράδυ, επειδή δεν ήθελα να οδηγήσω σε δρόμο χωρίς φώτα, να βγω στον αυτοκινητόδρομο και να οδηγήσω αρκετά χιλιόμετρα, μέχρι να βρω έξοδο, ώστε να επιστρέψω πάλι από τον αυτοκινητόδρομο. Ως αρχάριος, αυτό που με "ενόχλησε" ήταν ότι το κοντέρ έδειχνε πως είχα συνέχεια 5η σχέση και στα κατεβάσματα δεν ήξερα τι ταχύτητα είχα μέσα. Οδήγησα πάρα πολύ συντηρητικά, έχοντας συνέχεια στο κιβώτιο μεγάλες σχέσεις (5η, 6η) και λίγα χιλιόμετρα (80, 90). Ο αυτοκινητόδρομος ήταν άδειος πραγματικά και κάποια στιγμή άνοιξα το γκάζι με 6η σχέση, όχι τέρμα όμως το γκάζι και είδα 200 μέσα σε ελάχιστες στιγμές. Εκεί έκοψα και επέστρεψα πάλι στην ταχύτητα των 90 περίπου χιλιομέτρων. Λόγω ύψους (1.74) μάλλον και βάρους (75 κιλών), στα 200, αυτό το 1 δευτερόλεπτο που έμεινα δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση από τον αέρα, παρόλο που δεν είχα "κρυφτεί" πίσω από το φέρινγκ. Αν δεν έβλεπα το κοντέρ, δεν θα έλεγα πως πήγαινα πάνω από 130-140. Με το βάρος της μηχανής σε εξόδους και σε διασταυρώσεις μετά τον αυτοκινητόδρομο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ακόμα και όταν προσπάθησα στην αρχή να την μετακινήσω με τα πόδια, ενώ ήμουν πάνω της, δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση. Εκεί που μπορώ να πω πως φοβόμουν κάπως ήταν όταν ξεκινούσα από την ακινησία με πρώτη, όπου πάρα πολύ γρήγορα έβαζα δευτέρα με πολύ λίγες στροφές, ώστε να μην σπινιάρει ο πίσω τροχός. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το gsxr βρίσκεται στην αποθήκη του σπιτιού μου και επί 5 μέρες θα το έχω εγώ και θα προσπαθώ να συνηθίσω την νέα πραγματικότητα που αποφάσισα να φέρω στην ζωή μου. Φαντάζομαι πως η hayabusa δεν θα διαφέρει εν κινήση πολύ από το gsxr 1000. Το βάρος της θα φαίνεται κυρίως όταν θα προσπαθώ να την μετακινήσω με τα πόδια και σε αργές, κλειστές στροφές. Το σίγουρο είναι πως σκέφτομαι αρκετά όντας πάνω στο 1000 και δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να "ξεφύγει" αυτές τις μέρες που θα την έχω στα χέρια μου. Μην αρχίσετε πάλι να λέτε πως ένα 1000 δεν κάνει για αρχάριο και πόσο μάλλον μία hayabusa. Το ξέρω πολύ καλά και καταλαβαίνω και το γιατί. Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Να 'στε καλά όλοι σας και προσοχή στους δρόμους. Καλημέρα σε όλους! Ε???????:eyepop:

aristrom
21/08/2010, 16:53
Kαταρχην ο φιλος που σου αφησε το gsxr (ΑΝ ΕΙΣΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ) ειναι τουλαχιστον ..ηλιθιος!!!!
Καθε ενας εφοσον ειναι αρτιμελης και εχει σωας τας φρενας μπορει να οδηγησει ενα busa.
Αν το 6χρονο ανιψακι σου που μολις εβγαλε τις βοηθητικες απ το ποδηλατο σου ζητουσε να του αφησεις το παπι να κανει βολτες θα το αφηνες?
Η συμβουλη λοιπον ειναι οτι πρεπει να αποκτησεις εμπειρια με μικροτερες μηχανες (το παπι δεν θεωρειται μηχανη!)να γραψεις χιλιαδες χλμετρα σε καθε ειδους δρομους και μετα απο καποιο καιρο θα εισαι ετοιμος να οδηγησεις το...ονειρο σου!!
Κανεις δε γεννηθηκε ..χερας ,....στριφτης ...τσιφτης..μαγκας.....σφιχτης!!!ολοι ...αργοτερα εγιναν!!!
Αααα...και το ...αλλο!!ειναι και μερικοι που δε γινονται ..ποτε!!!!οπως εγω που οδηγω 30 χρονια διτροχους ....σαταναδες εχουν περασει απ τα χερια μου και καμια 15αρια απο δαυτα,εχω μονιμα 3 στο γκαραζ μου και παλι κουλος ειμαι!!!:ZZZ:

Cpt. Haddock
21/08/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βασικά, κακώς (ξανα)ασχολούμαστε...

Αμα κολλήσει το μυαλό καποιου


:wave2: :wave2: :wave2:

Panopticon7
21/08/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2: :wave2: :wave2:


Το ειδαμε το ειδαμε ! :rolleyes:

moutoulos
21/08/2010, 17:18
Προς objecto (και προς τους υπόλοιπους), επειδή βλέπω ασχοληθήκατε αρκετά με τα γραφόμενά μου (7ο πόστ, 1η σελίδα).

Καταρχήν αναφέρθηκα για μηχανή πίστας (GSX/R1000KX), αυτή που οδήγησε το παλικάρι, και δεν αναλύω την H/Busa.

Όταν ανέφερα οτι κάνει για βόλτα, και οχι για ταξίδι, εννοούσα οτι για τα γύρω γύρω (για αρχάριο, όπως αυτός)
μια χαρά είναι, αν όμως πάει το συγκεκριμένο παλικάρι ταξίδι με μια τέτοια (GSX/R1000KX), θα χρειαστεί εμπειρία.

Όταν είπα οτι οδηγείται με το σώμα εννοούσα οτι σε τέτοια μηχανή (GSX/R1000KX) δεν φτάνει μόνο να στρίψουμε
τιμόνι, πρέπει να έχουμε και σωστή θέση στο σώμα (μιλάω σε αρκετά χλμ, και οχι σε απλή βόλτα ή για να πάρουμε
τσιγάρα), κάτι το οποίο δεν γνωρίζει ο αρχάριος.

Ε τώρα ο σκορπιός και η κόμπρα, απλά χρησίμευαν στο να καταλάβει το παλικάρι λίγο καλύτερα τη συμπεριφορά
αυτής :lol:.

Φιλικά πάντα

Xrider
21/08/2010, 17:35
99.9% δεν εχει οδηγησει το Κ8
99,9% δεν εχει ανεβει σε Μπουσα....μην δω πονηρο σχολιο
99,9% εγραψε κατι να περνα η ωρα
100% οδηγει παπι
94,6% των σχολιαστων του τοπικ "ψαρωσαν"
2,8% αρχησαν να σκεφτονται την παρτυ τους πανω σε Ενα Μπουσα με αραπινες μαυρες χιπχοπιαρες
2.8% δεν γνωριζει /δεν απαντα

BLACKGAS
21/08/2010, 17:42
Αυτό που ειλικρινά δεν καταλαβαινω είναι τι μπορεί να προσφέρει στο συμφορουμίτη το haya σε σχέση με ένα 600 street. Κάθε τέτοιο σύγχρονο, καλά συντηρημένο μηχανάκι, απλά δεν έχει όρια που μπορεί να ξεπεραστούν από το μέσο οδηγό, χωρίς επιπτώσεις, του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου. Άρα εκτός του πουλ μουρ, δε βλέπω τι παραπάνω μπορεί να σου προσφέρει εκτός από ένα πιο ανώδυνο θάνατο (δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τι έγινε) στην καλύτερη ή ένα πιο επώδυνο σακάτεμα (πάλι δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τι έγινε αλλά έχεις πολύ χρόνο να το σκεφτείς στο αναπηρικό καροτσάκι), στη χειρότερη!:wave2:

objecto
21/08/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Προς objecto (και προς τους υπόλοιπους), επειδή βλέπω ασχοληθήκατε αρκετά με τα γραφόμενά μου (7ο πόστ, 1η σελίδα).

Καταρχήν αναφέρθηκα για μηχανή πίστας (GSX/R1000KX), αυτή που οδήγησε το παλικάρι, και δεν αναλύω την H/Busa.

Όταν ανέφερα οτι κάνει για βόλτα, και οχι για ταξίδι, εννοούσα οτι για τα γύρω γύρω (για αρχάριο, όπως αυτός)
μια χαρά είναι, αν όμως πάει το συγκεκριμένο παλικάρι ταξίδι με μια τέτοια (GSX/R1000KX), θα χρειαστεί εμπειρία.

Όταν είπα οτι οδηγείται με το σώμα εννοούσα οτι σε τέτοια μηχανή (GSX/R1000KX) δεν φτάνει μόνο να στρίψουμε
τιμόνι, πρέπει να έχουμε και σωστή θέση στο σώμα (μιλάω σε αρκετά χλμ, και οχι σε απλή βόλτα ή για να πάρουμε
τσιγάρα), κάτι το οποίο δεν γνωρίζει ο αρχάριος.

Ε τώρα ο σκορπιός και η κόμπρα, απλά χρησίμευαν στο να καταλάβει το παλικάρι λίγο καλύτερα τη συμπεριφορά
αυτής :lol:.

Φιλικά πάντα

Ok καμια παρεξηγηση φίλε, απλα επειδη οδηγαω busa K8 και ειλικρινα οταν το αγοραζα ελεγα
"αυτη η μηχανη δεν ειναι για μενα, αλλα την θελω" και τελικα ναι ειναι ολα αυτα που ακουγονται
αλλα απο την άλλη εγω τηην κουμανταρω και οχι αυτη εμενα, ήθελα απλα να διωξω και τον
μυθο της τρομακτικης και ανελεητης μηχανης απο την κόλαση.

Ξαναλεω θελει πολυ μυαλο και συνεση, βεβαια εγω εχω πατησει κοντα τα 40 και εχω και 2
παιδια οποτε οταν μου ερθει στο μυαλο η καγκουριά φευγει σπινιαροντας η διαθεση
να την πραγματοποιησω. :)

Ομως αν ηξερα οτι το παλλικαρι θα εχει αυτη την συνεση δεν θα του ελεγα οχι.
Πιστευω οτι οι νεοι σημερα είναι ωριμότεροι απο εμας στην αντιστοιχη ηλικια και
ας δειχνουν καπου αλλού....

Αυτα και δεν ηθελα απλα να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν. :beer:

AKIS BUSA
21/08/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, παρόλο τις αρνητικές απόψεις που ακούω για αυτή μου την επιλογή, είπα να οδηγήσω για πρώτη φορά στην ζωή μου, κάτι μεγαλύτερο από παπί. Έτσι, οδήγησα την gsxr 1000 K8 ενός φίλου μου, βελτιωμένη με τα βασικά (πρόγραμμα, ολόσωμη yoshimura carbon, αντικόφτη, φίλτρο, κτλ. Ξεκίνησα κανονικά και σκέφτηκα μιας που ήταν αργά το βράδυ, επειδή δεν ήθελα να οδηγήσω σε δρόμο χωρίς φώτα, να βγω στον αυτοκινητόδρομο και να οδηγήσω αρκετά χιλιόμετρα, μέχρι να βρω έξοδο, ώστε να επιστρέψω πάλι από τον αυτοκινητόδρομο. Ως αρχάριος, αυτό που με "ενόχλησε" ήταν ότι το κοντέρ έδειχνε πως είχα συνέχεια 5η σχέση και στα κατεβάσματα δεν ήξερα τι ταχύτητα είχα μέσα. Οδήγησα πάρα πολύ συντηρητικά, έχοντας συνέχεια στο κιβώτιο μεγάλες σχέσεις (5η, 6η) και λίγα χιλιόμετρα (80, 90). Ο αυτοκινητόδρομος ήταν άδειος πραγματικά και κάποια στιγμή άνοιξα το γκάζι με 6η σχέση, όχι τέρμα όμως το γκάζι και είδα 200 μέσα σε ελάχιστες στιγμές. Εκεί έκοψα και επέστρεψα πάλι στην ταχύτητα των 90 περίπου χιλιομέτρων. Λόγω ύψους (1.74) μάλλον και βάρους (75 κιλών), στα 200, αυτό το 1 δευτερόλεπτο που έμεινα δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση από τον αέρα, παρόλο που δεν είχα "κρυφτεί" πίσω από το φέρινγκ. Αν δεν έβλεπα το κοντέρ, δεν θα έλεγα πως πήγαινα πάνω από 130-140. Με το βάρος της μηχανής σε εξόδους και σε διασταυρώσεις μετά τον αυτοκινητόδρομο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ακόμα και όταν προσπάθησα στην αρχή να την μετακινήσω με τα πόδια, ενώ ήμουν πάνω της, δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση. Εκεί που μπορώ να πω πως φοβόμουν κάπως ήταν όταν ξεκινούσα από την ακινησία με πρώτη, όπου πάρα πολύ γρήγορα έβαζα δευτέρα με πολύ λίγες στροφές, ώστε να μην σπινιάρει ο πίσω τροχός. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το gsxr βρίσκεται στην αποθήκη του σπιτιού μου και επί 5 μέρες θα το έχω εγώ και θα προσπαθώ να συνηθίσω την νέα πραγματικότητα που αποφάσισα να φέρω στην ζωή μου. Φαντάζομαι πως η hayabusa δεν θα διαφέρει εν κινήση πολύ από το gsxr 1000. Το βάρος της θα φαίνεται κυρίως όταν θα προσπαθώ να την μετακινήσω με τα πόδια και σε αργές, κλειστές στροφές. Το σίγουρο είναι πως σκέφτομαι αρκετά όντας πάνω στο 1000 και δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να "ξεφύγει" αυτές τις μέρες που θα την έχω στα χέρια μου. Μην αρχίσετε πάλι να λέτε πως ένα 1000 δεν κάνει για αρχάριο και πόσο μάλλον μία hayabusa. Το ξέρω πολύ καλά και καταλαβαίνω και το γιατί. Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Να 'στε καλά όλοι σας και προσοχή στους δρόμους. Καλημέρα σε όλους!

Ωραιαααααα!!.....................και μετα???



το θεμα ομως αδελφε ξερεις πιο ειναι??
οτι σου εχουν απαντησει τοσοι!! Ανθρωποι στην ιστορια (που για εμενα την εφτιαξες!!)
και δεν εχεις βγει οχι να ασχοληθεις!! (πραγμα μαλλον δυσκολο για εσενα)
αλλα ουτε ενα ευχαριστω να πεις σε ολους αυτους που ασχοληθικαν με την................................................@@@@ρια σου!!!

macrozan
21/08/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Ωραιαααααα!!.....................και μετα???



το θεμα ομως αδελφε ξερεις πιο ειναι??
οτι σου εχουν απαντησει τοσοι!! Ανθρωποι στην ιστορια (που για εμενα την εφτιαξες!!)
και δεν εχεις βγει οχι να ασχοληθεις!! (πραγμα μαλλον δυσκολο για εσενα)
αλλα ουτε ενα ευχαριστω να πεις σε ολους αυτους που ασχοληθικαν με την................................................@@@@ρια σου!!!


Φίλε δεν συμφωνώ μαζί σου. Τι ευχαριστώ λες ;
Όσοι γράφουμε το κάνουμε επειδή γουστάρουμε.
Δεν επιτελούμε και κοινωνικό έργο. :wave2:

AKIS BUSA
21/08/2010, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Φίλε δεν συμφωνώ μαζί σου. Τι ευχαριστώ λες ;
Όσοι γράφουμε το κάνουμε επειδή γουστάρουμε.
Δεν επιτελούμε και κοινωνικό έργο. :wave2:

Σαφως και γραφουμε γιατι γουσταρουμε

οταν ομως εκθετεις δημοσιως (ελευθερο site-forum) την ιστορια σου και εμμεσα
ζητας την αποψη αλλων ανθρωπων
νομιζω οτι ενα ευχαριστω αρκει!! τουλαχιστον σε αυτους που προσπαθησαν να σε πληροφορισουν η ακομα και να σε προστατεψουν!!

αυτο λεγεται Ευγενεια!!!!

chr1s_86
21/08/2010, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
αραπινες μαυρες χιπχοπιαρες


:rotflmao:

katath
21/08/2010, 22:31
Ας πω και εγώ μερικά πράγματα. Το πρώτο που θέλω να πω είναι πως ακούω πολύ προσεχτικά κάθε άποψη που εκφράζεται με σκοπό το καλό μου και όχι με σκοπό να πει ο καθένας την μ@λ@κί@ του πίσω από το πληκτρολόγιο του και να νομίζει πως κάποιος είναι. Κάποιοι που είπαν πως την ιστορία την έβγαλα από το μυαλό μου, μπορούν με ένα Pm να κανονίσουμε βόλτα μαζί (είμαι από λάρισα). Επίσης, ο κάτοχος της gsxr από παπί πήγε σε αυτή, αλλά αν πάτε σε πίστα μαζί, θα τον ψάχνετε. Δεν λέω πως είναι το καλύτερο από το παπί να πας στα 160 άλογα, απλά λέω πως δεν σημαίνει απαραίτητα θάνατο. Όπως επίσης δεν σημαίνει πως δεν θα μάθεις ποτέ να οδηγείς σωστά. Αυτός που είπε πως είναι βλάκας όποιος δίνει ένα gsxr 1000 σε έναν αρχάριο οδηγό 22 χρονών, ο οποίος έχει όμως τα μυαλά στο κεφάλι του σε αυτό το ζήτημα, είμαι σίγουρος πως δεν το σκέφτηκε καλά και το έγραψε κρυμμένος πίσω από την οθόνη του pc του. Από κοντά μάλλον θα στεκόταν σούζα στον κάτοχο του συγκεκριμένου gsxr. Και τώρα ας μιλήσουμε σοβαρά, χωρίς ειρωνίες και αλαζονίες.
Κάποιος έγραψε πριν πως τι παραπάνω θα μου δώσει το haya, από ένα 600 street. Φίλε μου και 50 άλογα να είχε το hayabusa, εγώ αυτό θα έπαιρνα. Το εννοώ. Μου αρέσει το πως είναι. Μου αρέσει ο όγκος του και ο σχεδιασμός του. Μου αρέσει το πόσο καλυμένα είναι τα πόδια όταν οδηγείς, σε σχέση με τα ss. Είμαι 22 χρονών και παρ' όλο που έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω αυτοκίνητο με 200 άλογα, εμένα μου αρέσουν τα βαριά αυτοκίνητα που είναι σταθερά σαν πλοία και δεν έχουν νεύρο, ή άλογα. Δεν μου αρέσει το Type r, ούτε το focus rs, ούτε το κάποιο κοντράμαξο. Μου αρέσουν τα οικογενειακά του 1,5 τόνου. Δεν με νοιάζουν τα άλογα της haya. Αν ισχύει αυτό που είχε πει ο rein σε κάποιον που ήθελε gsxr 1000 και ήταν και εκείνος αρχάριος, πως μπορεί πραγματικά να κάνει την μηχανή να έχει όσα άλογα επιλέξει εκείνος, έχετε μάρτυρα τον ίδιο πως θα το κάνω. Αν είχε 50 άλογα hayabusa θα έπαιρνα. Δεν μου αρέσουν τα ss. Δεν βάζω κόντρες, δεν δεν κοιτάω power commanders, αντικόφτες και άλλα παρόμοια. Θ&έλω το πρωί που ξυπνάω, να πω πως θέλω να πάω Ιταλία για καφέ και να ξεκινήσω. Να πως πωως το πρωί θα πάω για 3ήμερο Βερολίνο και να πεταχτώ. Αν μου έλεγε ο γιος μου (δεν έχω ακόμη) πως θέλει gsxr 600 για πρώτη μηχανή, δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ για όσο καιρό την είχε. Τα ίδια με εσάς θα του έλεγα (όχι με όλους σας), αν και με καλύτερο τρόπο και όχι ειρωνίες και βλακείες. Απλά πιστεύω πως έχω την ωριμότητα και τα μυαλά στο κεφάλι μου και είτε έχω 100 άλογα στον τροχό, είτε 200, είτε 350, το ίδιο θα συμπεριφέρομαι. Σε αντίθεση με πολλούς από εσάς, δεν έχω άγνοια κινδύνου. Φοβάμαι και σκέφτομαι πάνω σε ότι οδηγώ, πολύ περισσότερο από πολλούς από εσάς. Υπάρχουν παλικάρια εδώ που ζω που τρέχουν με 250 μέσα στην περιοχή που ζω. Το ότι είμαι αρχάριος οδηγός δεν με κάνει πιο επικίνδυνο από αυτόν που περνάει μπροστά από το σπίτι μου με 200. Χθες, στην πρώτη μου βόλτα πήγαινα με 80, 90 στον αυτοκινητόδρομο, ενώ μπροστά μου είχα ευθεία άδεια 5 χιλιομέτρων. Φοβόμουν δηλαδή να πάω μόνιμα στον αυτοκινητόδρομο με 120? Δεν νομίζω. Απλά τόσο γούσταρα να πάω. Όταν βγήκα από τον αυτοκινητόδρομο και μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου (σε κατοικημένη περιοχή, αλλά όχι μέσα σε πόλη), πήγαινα με 50 χιλιόμετρα, ενώ ήταν αργά και ο δρόμος ήταν άδειος. Δεν μπορούσα να πάω 80 δηλαδή? Μπορούσα, απλά "σκέφτομαι". Επειδή οι περισσότεροι είσαστε κ@υλωμένοι, δεν σημαίνει πως έχουν όλοι τις ίδιες διαθέσεις με τις δικιές σας. Και για αυτούς που λένε πως "τι την θέλεις την hayabusa, αφού θέλεις να πηγαίνεις σαν άνθρωπος?". Αυτή μου αρέσει, αυτήν γουστάρω να καβαλάω, να βλέπω στην αποθήκη μου το πρωί. Δηλαδή η hayabusa αν την πάω με 150 στον αυτοκινητόδρομο σε ταξίδι τί θα κάνει? Θα σβήσει? Είναι μόνο για 250? Εσύ είσαι επικίνδυνος που πας με 250 επί 50 χιλιόμετρα φιλαράκι, όχι εγώ. Αυτά τα ολίγα από εμένα. Αύριο το βράδυ εντυπώσεις πάλι από το όπλο. Καλό βράδυ και πάντα όρθιοι παιδιά. Να μαστε καλά!

AKIS BUSA
21/08/2010, 23:03
Φιλε Κatath θα σου απαντησω διοτι ειμαι ενας απο αυτους που αμφισβητησε
αυτα που ειπες (με την εννοια της αληθειας)
και το κανω διοτι δεν κρυβομαι ρε αδελφε (αν και εισαι γιος μου στην ηλικια)
πισω απο κανενα πληκτρολογιο!!! και αν εισαι απο Λαρισα εγω ειμαι απο Αθηνα
οποτε δεν ειναι ευκολο να δωσουμε και ραντεβου
αν και δεν εχω πλεον κανενα λογο να μην σε πιστεψω μιας και βγηκες και απαντησες!!

σε αμφισβητησα λοιπον αν ειναι αληθινη η ιστορια σου
διοτι ειχες 5 σελιδες απαντησεις!! και αποξιωσες εντελως να απαντησεις σε καποιον-οιυς
εστω και μια φορα ανεξαρτητα αν σου την "λεγανε" η οχι!!

αυτο απαντησα και στον αλλον φιλο παραπανω
οτι την στιγμη που λεμε-γραφουμε κατι δημοσιως (διοτι περι αυτου προκειται)
και ξερουμε οτι καποιοι θα μπουν στον "κοπο" να μας διαβασουν και να μας απαντησουν
απο ευγενεια και μονο βγαινουμε και γραφουμε η απανταμε σε κατι!!

τωρα οσο για το busa επειδη εγω ημουνα 22!! ενω εσυ δεν εισαι 48!!
εχω να σου πω, πως ολοι ετσι λεγαμε!!!
οταν ερθει ομως η ωρα (που θα ερθει) και η αδρεναλινη!! η "μαγκια" και ο εγωισμος της νιοτης!! νικησουν την λογικη!!
τοτε φιλε μου αν δεν εχεις μαθει τι μηχανη εχεις στα χερια σου (busa) και τι κανει!! και πως!!!
τοτε λοιπον τα πραγματα γινονται τρομακτικα!! γρηγορα!! και επικυνδινα!!!

σου ευχομαι παντα ορθιος!!! και αγρατζουνιστος!!!

katath
21/08/2010, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Φιλε Κatath θα σου απαντησω διοτι ειμαι ενας απο αυτους που αμφισβητησε
αυτα που ειπες (με την εννοια της αληθειας)
και το κανω διοτι δεν κρυβομαι ρε αδελφε (αν και εισαι γιος μου στην ηλικια)
πισω απο κανενα πληκτρολογιο!!! και αν εισαι απο Λαρισα εγω ειμαι απο Αθηνα
οποτε δεν ειναι ευκολο να δωσουμε και ραντεβου
αν και δεν εχω πλεον κανενα λογο να μην σε πιστεψω μιας και βγηκες και απαντησες!!

σε αμφισβητησα λοιπον αν ειναι αληθινη η ιστορια σου
διοτι ειχες 5 σελιδες απαντησεις!! και αποξιωσες εντελως να απαντησεις σε καποιον-οιυς
εστω και μια φορα ανεξαρτητα αν σου την "λεγανε" η οχι!!

αυτο απαντησα και στον αλλον φιλο παραπανω
οτι την στιγμη που λεμε-γραφουμε κατι δημοσιως (διοτι περι αυτου προκειται)
και ξερουμε οτι καποιοι θα μπουν στον "κοπο" να μας διαβασουν και να μας απαντησουν
απο ευγενεια και μονο βγαινουμε και γραφουμε η απανταμε σε κατι!!

τωρα οσο για το busa επειδη εγω ημουνα 22!! ενω εσυ δεν εισαι 48!!
εχω να σου πω, πως ολοι ετσι λεγαμε!!!
οταν ερθει ομως η ωρα (που θα ερθει) και η αδρεναλινη!! η "μαγκια" και ο εγωισμος της νιοτης!! νικησουν την λογικη!!
τοτε φιλε μου αν δεν εχεις μαθει τι μηχανη εχεις στα χερια σου (busa) και τι κανει!! και πως!!!
τοτε λοιπον τα πραγματα γινονται τρομακτικα!! γρηγορα!! και επικυνδινα!!!

σου ευχομαι παντα ορθιος!!! και αγρατζουνιστος!!!

Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά. Διαφωνώ σε αυτό που λένε πολλοί πως πρέπει να μάθω τα όρια της μοτοσυκλέτας κτλ. Γιατί να μάθω τα όρια της δηλαδή? Πρέπει να κυκλοφορώ και να οδηγώ στο όριο? Πρέπει να μάθω να στρίβω με γόνατο με 200? Δηλαδή αν πάρω hayabusa και δεν γουστάρω να στρίψω γρήγορα τι θα πάθει? Θα χαλάσει? Αν δεν την "στίψω"? Πρέπει αναγκαστικά να την γ@μάω όλη την μέρα? Στο αυτοκίνητο δηλαδή γιατί δεν κάνουμε τα ίδια. Όλα στο μυαλό είναι, αρκεί να το βάζουμε να δουλεύει.

katath
21/08/2010, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
99.9% δεν εχει οδηγησει το Κ8
99,9% δεν εχει ανεβει σε Μπουσα....μην δω πονηρο σχολιο
99,9% εγραψε κατι να περνα η ωρα
100% οδηγει παπι
94,6% των σχολιαστων του τοπικ "ψαρωσαν"
2,8% αρχησαν να σκεφτονται την παρτυ τους πανω σε Ενα Μπουσα με αραπινες μαυρες χιπχοπιαρες
2.8% δεν γνωριζει /δεν απαντα

Όπα! Βρήκαμε τον πανέξυπνο!
Λοιπόν. ...

55% έχεις καιρό να πας με γυναίκα
25% γράφεις εδώ μέσα γιατί δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις
20% (συμπλήρωσε το εσύ)

* Δεν έχω γράψει ποτέ πως οδήγησα haya. Για gsxr 1000 έγραψα. Αν δεν το ξέρεις, η hayabusa είναι 1300 κυβικά. Googlαρέ το να δεις και πως είναι εξωτερικά! Εξυπνούλη!!

AKIS BUSA
21/08/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά. Διαφωνώ σε αυτό που λένε πολλοί πως πρέπει να μάθω τα όρια της μοτοσυκλέτας κτλ. Γιατί να μάθω τα όρια της δηλαδή? Πρέπει να κυκλοφορώ και να οδηγώ στο όριο? Πρέπει να μάθω να στρίβω με γόνατο με 200? Δηλαδή αν πάρω hayabusa και δεν γουστάρω να στρίψω γρήγορα τι θα πάθει? Θα χαλάσει? Αν δεν την "στίψω"? Πρέπει αναγκαστικά να την γ@μάω όλη την μέρα? Στο αυτοκίνητο δηλαδή γιατί δεν κάνουμε τα ίδια. Όλα στο μυαλό είναι, αρκεί να το βάζουμε να δουλεύει.

Αυτοι που γραφουν περι οριων!! το γραφουν διοτι για εκεινους ετσι πρεπει να ειναι
και ειναι σεβαστο, ανεξαρτητα αν συμφωνεις η οχι!!

τωρα το αν πρεπει να μαθεις να στριβεις με γονατα κλπ!!
θα σου ελεγα πως ναι, πρπει να μαθεις!!
το γιατι θα το καταλαβεις μονο σου οταν και αν το μαθεις!!

το οτι μπορεις να την οδηγας οπως εσυ γουσταρεις σαφως και εχεις δικιο!!
δικια σου ειναι και οτι θελεις και οπως θελεις το κανεις!!

katath
21/08/2010, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Αυτοι που γραφουν περι οριων!! το γραφουν διοτι για εκεινους ετσι πρεπει να ειναι
και ειναι σεβαστο, ανεξαρτητα αν συμφωνεις η οχι!!

τωρα το αν πρεπει να μαθεις να στριβεις με γονατα κλπ!!
θα σου ελεγα πως ναι, πρπει να μαθεις!!
το γιατι θα το καταλαβεις μονο σου οταν και αν το μαθεις!!

το οτι μπορεις να την οδηγας οπως εσυ γουσταρεις σαφως και εχεις δικιο!!
δικια σου ειναι και οτι θελεις και οπως θελεις το κανεις!!

Άκη, μιας που ξεκινήσαμε και μιλάμε σοβαρά και σεβόμαστε ο ένας τα λόγια του άλλου. Γιατί θεωρείται η hayabusa πιο επικίνδυνη στα χέρια μου από ένα gsxr 600 πχ? Επειδή το ένα έχει 50 χιλιόμετρα διαφορά τελικής από το άλλο? Και τα 2 επιταχύνουν σαν τρελά. Ποια η διαφορά τους? Γιατί το ένα θεωρείται λιγότερο επικίνδυνο από το άλλο? Και αν θέλεις, εξήγησε μου και αυτό που μου λες για το γόνατο παραπάνω, γιατί θα ήθελα να το μάθω.

maron
21/08/2010, 23:27
υπαρχουν παρα πολοι εδω μεσα που εκαναν το αλμα 50cc 1000
(δεν ειμαι απο αυτους και το 90% απο αυτους δεν το εχουν και πολυ το θεμα 2κυκλο)
φυλε εγω μαζι σου ειμαι.........
αλλα καποιως με μυαλλο ......
και αισθηση του κυνδινου.....
γιατι να θελει ενα 'οπλο' ??

(τα διαβασα αυτα που λες ..πως σου αρεσει ειναι μεγαλο κλπ κλπ
αλλα δεν μπορω να ξεχασω αυτη την λεξη.
το οπλο φτιαχνετε για εναν λογο και μονο.
τα μηχανακια φτιαχνονται για αλλο λογο)
και βεβαια χρησιμοποιουνται για φυγουρα , εκφοβισμο κλπ
απο μικρο@@νους και Αμερικανους (μαλλον το ιδιο ειναι :) )

εν ολιγεις για να αποδιξεις αυτα που λες
FYI μπορεις πραγματικα να κανεις το μπουζα 50 αλλογα και να βγαζει 80 χλμ τελικη ευκολα.
αλλα δεν σε βλεπω να το κανεις..............

katath
21/08/2010, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
υπαρχουν παρα πολοι εδω μεσα που εκαναν το αλμα 50cc 1000
(δεν ειμαι απο αυτους και το 90% απο αυτους δεν το εχουν και πολυ το θεμα 2κυκλο)
φυλε εγω μαζι σου ειμαι.........
αλλα καποιως με μυαλλο ......
και αισθηση του κυνδινου.....
γιατι να θελει ενα 'οπλο' ??

(τα διαβασα αυτα που λες ..πως σου αρεσει ειναι μεγαλο κλπ κλπ
αλλα δεν μπορω να ξεχασω αυτη την λεξη.
το οπλο φτιαχνετε για εναν λογο και μονο.
τα μηχανακια φτιαχνονται για αλλο λογο)
και βεβαια χρησιμοποιουνται για φυγουρα , εκφοβισμο κλπ
απο μικρο@@νους και Αμερικανους (μαλλον το ιδιο ειναι :) )

εν ολιγεις για να αποδιξεις αυτα που λες
FYI μπορεις πραγματικα να κανεις το μπουζα 50 αλλογα και να βγαζει 80 χλμ τελικη ευκολα.
αλλα δεν σε βλεπω να το κανεις..............

Εκτός από όπλο, είναι και μία πολύ σταθερή μοτοσυκλέτα. Λένε ότι είναι από τις πιο σταθερές στα 200+, οπότε φαντάσου πως θα είναι στα 150 χιλιόμετρα. Εμένα με ενδιαφέρουν τα ταξίδια και δεν γουστάρω καθόλου τα γυμνά. Θέλω κάλυψη και όσο το δυνατόν να μην είναι εκτεθημένο το σώμα μου στον αέρα (πόδια, στήθος κτλ), γι' αυτό και όταν την πάρω, το πρώτο μου βήμα θα είναι μεγαλύτερη ζελατίνα. Επίσης την θεωρώ πανέμορφη! Ένα 1000 έχει περισσότερο νεύρο από μια hayabusa, αλλά δεν με ενδιαφέρει. Αν ήθελα το πιο δυνατό μηχανάκι, θα έπαιρνα μια s1000 και θα της πετούσα στο μοτέρ κάποια χιλιάρικα και δεν θα ασχολιόμουν με το θωρηκτό των 260 κιλών. Έλα όμως που αυτό γουστάρω. Αν ήταν τα άλογα όπως λες, θα έπαιρνα s1000. Δεν είναι όμως.

AKIS BUSA
21/08/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Άκη, μιας που ξεκινήσαμε και μιλάμε σοβαρά και σεβόμαστε ο ένας τα λόγια του άλλου. Γιατί θεωρείται η hayabusa πιο επικίνδυνη στα χέρια μου από ένα gsxr 600 πχ? Επειδή το ένα έχει 50 χιλιόμετρα διαφορά τελικής από το άλλο? Και τα 2 επιταχύνουν σαν τρελά. Ποια η διαφορά τους? Γιατί το ένα θεωρείται λιγότερο επικίνδυνο από το άλλο? Και αν θέλεις, εξήγησε μου και αυτό που μου λες για το γόνατο παραπάνω, γιατί θα ήθελα να το μάθω.

Θα σου πω......

το busa λοιπον θεωρειται επικινδυνο διοτι δεν ειναι μονο τα 50 χιλ. διαφορα απο το 600!!
ειναι η διαφορα στα 14 η τα 15,2 κιλα ροπη που εχει το busa
ειναι η διαφορα στο πως βγαζει αυτα τα 50!! χιλ. παραπανω!! (11"-12" περιπου τα 400)
ειναι η διαφορα το πως "κατεβαζει" αυτα τα 171-173 αλογα (ροδα) μαμα!! στον δρομο!!
ειναι η διαφορα λειτουργειας του κινητηρα 1340cc η 1298cc σε σχεση με την επιταχυνση!!
δεν επιταχυνουν λοιπον το ιδιο το 600!! με το busa!! ποτε και για κανενα λογο!!

οσο για το γονατο......
δεν ειναι το να ξυσεις!! το θεμα ειναι να μαθεις γενικοτερα το πως εχουμε το σωμα μας
κατα την διαρκεια-διαδικασια μιας στροφης και τι κανουμε
διοτι ετσι θα μπορεις να οδηγησεις με περισσοτερη ασφαλεια αυτες τις μηχανες!!

αυτο ομως ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα που δεν μπορει να γινει απο εδω!!!
αυτο που μπορεις ομως να κανεις, ειναι να πας καποια στιγμη στις Σερρες (πιστα_
με καποιο "σχολειο" (CSS) και εκει θα τα καταλαβεις ολα μονος σου!!!

katath
21/08/2010, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Θα σου πω......

το busa λοιπον θεωρειται επικινδυνο διοτι δεν ειναι μονο τα 50 χιλ. διαφορα απο το 600!!
ειναι η διαφορα στα 14 η τα 15,2 κιλα ροπη που εχει το busa
ειναι η διαφορα στο πως βγαζει αυτα τα 50!! χιλ. παραπανω!! (11"-12" περιπου τα 400)
ειναι η διαφορα το πως "κατεβαζει" αυτα τα 171-173 αλογα (ροδα) μαμα!! στον δρομο!!
ειναι η διαφορα λειτουργειας του κινητηρα 1340cc η 1298cc σε σχεση με την απιταχυνση!!
δεν επιταχθνουν λοιπον το ιδιο το 600!! με το busa!! ποτρ και για κανενα λογο!!

οσο για το γονατο......
δεν ειναι το να ξυσεις!! το θεμα ειναι να μαθεις γενικοτερα το πως εχουμε το σωμα μας
κατα την διαρκεια-διαδικασια μιας στροφης και τι κανουμε
διοτι ετσι θα μπορεις να οδηγησεις με περισσοτερη ασφαλεια αυτες τις μηχανες!!

αυτο ομως ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα που δεν μπορει να γινει απο εδω!!!
αυτο που μπορεις ομως να κανεις, ειναι να πας καποια στιγμη στις Σερρες (πιστα_
με καποιο "σχολειο" (CSS) και εκει θα τα καταλαβεις ολα μονος σου!!!

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρακολουθήσω αυτά τα σχολεία, ίσα ίσα που το έχω σκεφτεί αρκετά να πάω να τα κάνω. Σχετικά με την επιτάχυνση και την ροπή όμως. Δεν σε σκοτώνει η μεγαλύτερη επιτάχυνση. Σκοτώνεσαι γιατί έπεσες στον τοίχο με 200. Και τα 2 αυτά μηχανάκια το 200 το έχουν πολύ γρήγορα. Βέβαια με περνάς πολλά χρόνια και έχεις εμπειρία στις μηχανές που ίσως ποτέ να μην αποκτήσω, οπότε κάθε σου κουβέντα είναι "σχολείο" για μένα. Σε αυτό που διαφωνώ με τους περισσότερους είναι πως κινδυνεύω περισσότερο με την hayabusa, συγκριτικά με άλλες μηχανές. Δεν είναι η hayabusa πιο επικίνδυνη από μια ninja 250. Μπορεί να γίνει σε χέρια κάποιων πιο επικίνδυνη. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά. Αν εξαιρέσουμε την τύχη, τις συγκυρίες, ακολουθεί το μυαλό και αυτοσυγκράτηση. Συμφωνείς μαζί μου?

AKIS BUSA
22/08/2010, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρακολουθήσω αυτά τα σχολεία, ίσα ίσα που το έχω σκεφτεί αρκετά να πάω να τα κάνω. Σχετικά με την επιτάχυνση και την ροπή όμως. Δεν σε σκοτώνει η μεγαλύτερη επιτάχυνση. Σκοτώνεσαι γιατί έπεσες στον τοίχο με 200. Και τα 2 αυτά μηχανάκια το 200 το έχουν πολύ γρήγορα. Βέβαια με περνάς πολλά χρόνια και έχεις εμπειρία στις μηχανές που ίσως ποτέ να μην αποκτήσω, οπότε κάθε σου κουβέντα είναι "σχολείο" για μένα. Σε αυτό που διαφωνώ με τους περισσότερους είναι πως κινδυνεύω περισσότερο με την hayabusa, συγκριτικά με άλλες μηχανές. Δεν είναι η hayabusa πιο επικίνδυνη από μια ninja 250. Μπορεί να γίνει σε χέρια κάποιων πιο επικίνδυνη. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά. Αν εξαιρέσουμε την τύχη, τις συγκυρίες, ακολουθεί το μυαλό και αυτοσυγκράτηση. Συμφωνείς μαζί μου?

Σαφως και συμφωνω!!!

σαφως και κινδυνευεις (ευχομαι ποτε!!!) το ιδιο με ενα 400-600 η και 250!!
στα χερια καποιου ασχετου!! ειναι επικινδυνα και τα πατινια!!!
σαφως και πιανουν αυτα τα δυο (600-busa) πολυ γρηγορα τα 200!!

αυτο ομως πιστευω που θελουν να πουν οι αλλοι!!
ειναι οτι το busa, ειναι πιο μεγαλη "προκληση" αν θελεις για να κανει ενας οχι τοσο
γνωστης αυτων των ιπποδυναμεων την υπερβαση!!
αρα και το "λαθος"

liakaros
22/08/2010, 00:03
Βασικα αφου λες οτι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Θέλω το πρωί που ξυπνάω, να πω πως θέλω να πάω Ιταλία για καφέ και να ξεκινήσω. Να πως πως το πρωί θα πάω για 3ήμερο Βερολίνο και να πεταχτώ.

Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
εμένα μου αρέσουν τα βαριά αυτοκίνητα που είναι σταθερά σαν πλοία και δεν έχουν νεύρο, ή άλογα. Δεν μου αρέσει το Type r, ούτε το focus rs, ούτε το κάποιο κοντράμαξο. Μου αρέσουν τα οικογενειακά του 1,5 τόνου.

Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Θέλω κάλυψη και όσο το δυνατόν να μην είναι εκτεθημένο το σώμα μου στον αέρα (πόδια, στήθος κτλ)

Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Είμαι 22 χρονών και παρ' όλο που έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω αυτοκίνητο με 200 άλογα

Για σκεψου το λιγο...υπαρχουν και καταλληλοτερες μηχανες για την χρηση που θελεις...


207257

Shaolin Monk
22/08/2010, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρακολουθήσω αυτά τα σχολεία, ίσα ίσα που το έχω σκεφτεί αρκετά να πάω να τα κάνω. Σχετικά με την επιτάχυνση και την ροπή όμως. Δεν σε σκοτώνει η μεγαλύτερη επιτάχυνση. Σκοτώνεσαι γιατί έπεσες στον τοίχο με 200. Και τα 2 αυτά μηχανάκια το 200 το έχουν πολύ γρήγορα. Βέβαια με περνάς πολλά χρόνια και έχεις εμπειρία στις μηχανές που ίσως ποτέ να μην αποκτήσω, οπότε κάθε σου κουβέντα είναι "σχολείο" για μένα. Σε αυτό που διαφωνώ με τους περισσότερους είναι πως κινδυνεύω περισσότερο με την hayabusa, συγκριτικά με άλλες μηχανές. Δεν είναι η hayabusa πιο επικίνδυνη από μια ninja 250. Μπορεί να γίνει σε χέρια κάποιων πιο επικίνδυνη. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά. Αν εξαιρέσουμε την τύχη, τις συγκυρίες, ακολουθεί το μυαλό και αυτοσυγκράτηση. Συμφωνείς μαζί μου?


Αν και δεν αμφιβαλω οτι μπορει καποιος να παρει οποια μοτοσυκλετα του αρεσει και με συνεση να οδηγει για χρονια χωρις να του συμβει τιποτε, πρεπει να διαφωνησω καπου. Οι μικροτερου κυβισμου μοτοσυκλετες, οπως τα 250αρια ή τα 400αρια, σου θετουν καποια ορια μονες τους. Ο κινδυνος μοτοσυκλετων οπως ειναι τα χαγια, ΖΖr κτλ, ειναι οτι εκει που η μια οριοθετει τα ορια της, η αλλη νιωθει σαν να μην συνεβη τιποτα. Ειναι τοσο βελουδινη η λειτουργια τους στα πολλα χλμ, που σου δινουν την ψευδαισθηση οτι εισαι ασφαλης. Εκει ειναι ο κινδυνος και μονο. Θα τρεχεις χωρις να το καταλαβαινεις.
Η αλλα διαφορα επισης ειναι, οτι ειναι και λιγο λυπηρο να εχει καποιος ενα κτηνος και να το κινει σαν να ειναι ενα 400. Γιατι ενα σωφρονας ετσι θα το κινουσε. Τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο.
Ισως να ηταν προτιμοτερο για ενα μικρο χρονικο διαστημα να επαιρνε ενα μεταχειρο Χορνετ ή καποιο αλλο γυμνο 600αρι, ωστε να εχεις τα ταξιδακια σου, αλλα και να εχεις και τον φυσικο περιορισμο του αερα, συν το οτι εχουν κινητηρες που δεν εχουν και καποιο τρομακτικο γκαζι. Μολις το βαρεθεις, παιρνεις κατι αλλο.
Αλλα να ξερεις οτι δεν εισαι ο πρωτος αλλα ουτε και ο τελευταιος που κανει μια τοσο "ιδιαιτερη" αγορα. Και παρα πολλοι τα εχουν παει περιφημα.
Για θανατικα μονο να μην διαβαζω θελω εδω μεσα, γιατι φευγουν και αρκετοι εμπειροι λογο υπερβολικης αυτοπεποιθησης. Γλυκο βλεπεις αυτο το μ@μημενο το βρωμογκαζο.

Εχετλαίος
22/08/2010, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Βασικα αφου λες οτι...






Για σκεψου το λιγο...υπαρχουν και καταλληλοτερες μηχανες για την χρηση που θελεις...

Άσε ρε Ηλία! Οδήγησα το εν λόγω διαστημόπλοιο πριν μερικές ημέρες (ενός γνωστού απο τον Αποκόρωνα) και έπαθα πλάκα! Το θέλω σα τρελός!
:D


(καλά ρε σύντεκνοι, εγώ ΟΚ. Εσείς ίντα κάνετε ξύπνιοι πρωινιάτικο; )

Shaolin Monk
22/08/2010, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άσε ρε Ηλία! Οδήγησα το εν λόγω διαστημόπλοιο πριν μερικές ημέρες (ενός γνωστού απο τον Αποκόρωνα) και έπαθα πλάκα! Το θέλω σα τρελός!
:D

Αλλος ενας που την πατησε... :lol: :rotflmao: :lol:

Απιστευτη ποιοτητα κυλισης, ε;

Εχετλαίος
22/08/2010, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Απιστευτη ποιοτητα κυλισης, ε;

Απλά το ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

liakaros
22/08/2010, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άσε ρε Ηλία! Οδήγησα το εν λόγω διαστημόπλοιο πριν μερικές ημέρες (ενός γνωστού απο τον Αποκόρωνα) και έπαθα πλάκα! Το θέλω σα τρελός!
:D


(καλά ρε σύντεκνοι, εγώ ΟΚ. Εσείς ίντα κάνετε ξύπνιοι πρωινιάτικο; )

Δουλευουμε...μεχρι τις 7:00:cry:

Aσε...αν δεν επρεπε να τελειωσω με το σπιτι που φτιαχνω...θα την ειχα παρει εδω και καιρο και ας την ειχα μονο για μακρινα ταξιδια...και για εδω γυρω γυρω παπακι.

Δεν πειραζει...ετσι κι αλλιως χρονος και δυνατοτητα για μακρινα δεν υπαρχει εδα με τα κοπελια...οποτε ...

Xrider
22/08/2010, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Όπα! Βρήκαμε τον πανέξυπνο!
Λοιπόν. ...

55% έχεις καιρό να πας με γυναίκα
25% γράφεις εδώ μέσα γιατί δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις
20% (συμπλήρωσε το εσύ)

* Δεν έχω γράψει ποτέ πως οδήγησα haya. Για gsxr 1000 έγραψα. Αν δεν το ξέρεις, η hayabusa είναι 1300 κυβικά. Googlαρέ το να δεις και πως είναι εξωτερικά! Εξυπνούλη!!



ειναι πολυ κατω απο 55% ;)
ειναι πανω απο 25% :)

Κοιτα,τυχαινει να εχω οδηγησει τα μηχανακια που λες και τυχαινει να μην οδηγω παπι απο τα 17μου,ειμαι 34 τωρα οποτε κανε τους υπολογισμους σου.

Οπως τα περιγραφεις φαινετε οτι σε εχει συνεπαρει η ιδεα (ολοι καποτε ειμασταν 22) της μεγαλης μηχανης και το εχεις παρει πολυ ρομαντικα.
Η "προσγειωση" που σου εκαναν τα διαφορα μελη ειναι μαλλον στο οτι ξερουν κατι παραπανω.
Η διαφορα απο παπι σε 1000αρι η σε 1300αρι ειναι 900-1200κκ δηλαδη καμια σχεση εκτος οτι εχουν 2 ροδες.
Το θα ηθελα να παρω ενα 1300 η ενα διαστιμοπλοιο αν μπορεις να το κανεις...το κανεις και δεν το συζητας εκτος και αν δεν εισαι σιγουρος για αν σπαει ευκολα η οχι.

Οτι ειναι αχρηστο ενα 1300κκ αν ειναι να κανεις βολτες 40-50-100-200χλμ και απο την μια καφετερια στην αλλη ειναι ολοφανερο.

Εγω παλι σχετικα με τις αποριες σου,πιστευω οτι πεταει καμια κολια που και που,ειναι δεινοσαυρος αναμεσα στα αυτοκινητα,πολυ καλο για ταξιδια,λιγο πιο γρηγορο απο το ΧΧ,αβολο σε μικρες μετακινησεις,ρουφαει αρκετη βενζινη,τα λαστιχα τα τρωει οπως ολα τα ΣΣ γρηγορα (εκτος και αν κανεις διαδρομες καφετερια-καφετερια),παιχνιδιαρικο δεν θα το ελεγα καθως εχει καποιο βαρος.
Εμφανισιακα δεν μου αρεσει,θα το προτιμουσα γυμνο αλλα μετα δεν μπορεις να κρατηθεις για πολυ επανω....

Τωρα αφου εχεις τα $ και το "μικροβιο" δεν μενει παρα να το παρεις και να μας πεις πως σου φαινετε αφου δεν το εχεις καβαλησει.

fz6man
22/08/2010, 07:05
δηλαδη για να καταλαβω ρε αδερφε.. μας λες οτι εχεις παρέα με gixxer και θες να παρεις busa να βγαινετε βολτα και να πηγαινετε
με 100 :D θελεις να ξυπας με τα φιλαρακια σου το πρωι και να λετε παμε για καφεδια βερολινο με τα ss οβερ!!! τι καθεσε και ανχωνεσε
αφου λες οτι εχεις το μαρουλι τραβα σαρακακη και παρτο το παλιο μπουσα και μολις χτυπας 300αρες να θυμασε τι εγραφες εδω . καλα χιλιομετρα να εχεις αδερφε και προσεχε τις βολτες - παρεες με ss ποτε μην ακολουθεις τον μπροστινο σου θα φας τα μουτρα σου.

SVX
22/08/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Δεν είναι η hayabusa πιο επικίνδυνη από μια ninja 250. Μπορεί να γίνει σε χέρια κάποιων πιο επικίνδυνη. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά. Αν εξαιρέσουμε την τύχη, τις συγκυρίες, ακολουθεί το μυαλό και αυτοσυγκράτηση. Συμφωνείς μαζί μου?

Δεν συνυπολογιζεις κακη ασφαλτο , κακως σχεδιασμενες στροφες....
Και οδηγους ανω των 70 ετων ή γυναικες οδηγους που εχουν αυτοκινητο ως αξεσουαρ και αγορασαν το διπλωμα 250 ευρω....

οποτε δεν ειναι ολα στο χερι μας....

το να εχεις ενα BUsa οδηγει και στα υπολοιπα....
ΕΙναι σα να αποφασιζεις να αγορασεις καραμπινα συλλεκτικη Benelli πανακριβη και να μου λες θα πας στο δασος αλλα δε γουσταρεις το κυνηγι.....

JZER40
22/08/2010, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Το είχα και θα το ξαναπάρω....αλλά πλέον ξέρω ότι ένα τέτοιο μηχανάκι δεν συγχωρεί........
--------------------------------------------------------------------------------



Τι παίχτηκε και το γράφεις αυτό ;;;
Ίσως αν γράψεις τη δικιά σου εμπειρία να πείσουμε τον katath .........


Τίποτα δεν παίχτηκε.....Απλά το πρώτο το έδωσα γιατί έπιασα τον εαυτό μου να κάνει μαλακίες αφενός,αφετέρου η γυναίκα μου ούρλιαζε όταν το άνοιγα....

Με έπιασε η αυοσυντήρησή μου και αποφάσισα και την έδωσα...

Θα την ξανααγοράσω (αφού πουλήσω το 4 μηνών Τιγράκι μου) αλλά είμαι σίγουρος ότι το δέος που μου προκαλεί το γκάζι της θα είναι ανασταλτικός παράγοντας για να την οδηγώ ήρεμα......

Προτιμώ να έχω το μηχανάκι που μαρέσει και να πηγαίνω κουλαριστα παρά να έχω κάποιο άλλο και να βγαίνει ο λαιμός μου να χαζεύω όταν βλέπω το μηχανάκι των ονείρων μου...


Εγώ πιστεύω ότι μετα από τόσα χρόνια μπορώ να το κάνω.....Ο φίλος δεν νομίζω να το καταφέρει να τον τσιγκλίσει κάποιος και να μην τσιμπήσει.....

daz
22/08/2010, 08:10
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :wave2:

Αυτά..

katath
22/08/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Σαφως και συμφωνω!!!

σαφως και κινδυνευεις (ευχομαι ποτε!!!) το ιδιο με ενα 400-600 η και 250!!
στα χερια καποιου ασχετου!! ειναι επικινδυνα και τα πατινια!!!
σαφως και πιανουν αυτα τα δυο (600-busa) πολυ γρηγορα τα 200!!

αυτο ομως πιστευω που θελουν να πουν οι αλλοι!!
ειναι οτι το busa, ειναι πιο μεγαλη "προκληση" αν θελεις για να κανει ενας οχι τοσο
γνωστης αυτων των ιπποδυναμεων την υπερβαση!!
αρα και το "λαθος"

Άκη. Λύσε μου μία απορία αν θέλεις. Αν ήμουν ανάμεσα στην hayabusa και σε ένα 1000 ss, θα μου έλεγες το 1000, ή δεν υπάρχει διαφορά στο γκάζι ανάμεσα σε αυτές τις 2 κατηγορίες? Είναι ακριβώς το ίδιο από άποψη επικινδυνότητας δηλαδή το haya, με μία R1 πχ, ή ένα zx 10? Μιλάμε πάντα για τον ίδιο αναβάτη πάνω (εμένα, ή έναν αρχάριο γενικά).

Allst@rf
22/08/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Επίσης, ο κάτοχος της gsxr από παπί πήγε σε αυτή, αλλά αν πάτε σε πίστα μαζί, θα τον ψάχνετε.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ρε φιλε εσυ τα εχεις ολα λεμε...


λεφτα για να αγορασεις το μηχανακι των ονειρων πολλων μοτοσυκλετιστων(οχι δικο μου ομως)...

φιλους χεραδες που αγορασαν SS μετα απο παπι,που πανε ταπα στην πιστα και θα τους ψαχνουμε ολοι εμεις,για να σου μαθουν τα παντα (ολα) σε σχεση με την οδηγηση ενος SS...

τι μας θες εμας και μας ρωτας αυτα που ηδη ξερεις?

menos
22/08/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Αν ήμουν ανάμεσα στην hayabusa και σε ένα 1000 ss, θα μου έλεγες το 1000, ή δεν υπάρχει διαφορά στο γκάζι ανάμεσα σε αυτές τις 2 κατηγορίες?
Πρέπει να καταλάβεις πως οι διαφορές των 2 αυτών μηχανών ξεκινάνε απο άλλες παραμέτρους.... όχι αποκλειστικά απο το γκάζι..

Διαφορετικοί σχεδιασμοί... (Βάρος, πλαίσιο, ψαλίδι, απόσταση τροχών κ.λ.π)
Διαφορετικές απαιτήσεις...
Διαφορετική φιλοσοφία...

Lykos_Crete
22/08/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άσε ρε Ηλία! Οδήγησα το εν λόγω διαστημόπλοιο πριν μερικές ημέρες (ενός γνωστού απο τον Αποκόρωνα) και έπαθα πλάκα! Το θέλω σα τρελός!
:D

Πειράζει που εγώ το οδήγησα και ΔΕΝ το θέλω? :confused: :confused:

Πήρα για λίγο το busa του Shaolin τις προάλλες, και απλά, όσο καταπληκτικό κι αν είναι, όσο απίστευτη ποιότητα κύλισης και σταθερότητα και να έχει, οι αστάθμητοι παράγοντες στο δρόμο και το χάλι της ασφάλτου παραμένει το ίδιο για όλους, οπότε το να πηγαίνω με 180 και να νοιώθω απόλυτα ασφαλής, περισσότερο από το hornet στα 100, όχι ευχαριστώ, θα με σκοτώσει.
Όχι στην αρχή, αλλά η συνήθεια έρχεται γρήγορα, και μετά η αίσθηση είναι που μετράει. Προσωπικά λοιπόν, καλύτερα να τρώω τον άνεμο στη μούρη, να μου θυμίζει οτι βρίσκομαι εκεί, δεν παιζω βιντεοπαιχνίδι...

marios8
22/08/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lykos_Crete
Πειράζει που εγώ το οδήγησα και ΔΕΝ το θέλω? :confused: :confused:

Πήρα για λίγο το busa του Shaolin τις προάλλες, και απλά, όσο καταπληκτικό κι αν είναι, όσο απίστευτη ποιότητα κύλισης και σταθερότητα και να έχει, οι αστάθμητοι παράγοντες στο δρόμο και το χάλι της ασφάλτου παραμένει το ίδιο για όλους, οπότε το να πηγαίνω με 180 και να νοιώθω απόλυτα ασφαλής, περισσότερο από το hornet στα 100, όχι ευχαριστώ, θα με σκοτώσει.
Όχι στην αρχή, αλλά η συνήθεια έρχεται γρήγορα, και μετά η αίσθηση είναι που μετράει. Προσωπικά λοιπόν, καλύτερα να τρώω τον άνεμο στη μούρη, να μου θυμίζει οτι βρίσκομαι εκεί, δεν παιζω βιντεοπαιχνίδι...

Κάπου σου ξέφυγε μια παράγραφος :beer:

AKIS BUSA
22/08/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Άκη. Λύσε μου μία απορία αν θέλεις. Αν ήμουν ανάμεσα στην hayabusa και σε ένα 1000 ss, θα μου έλεγες το 1000, ή δεν υπάρχει διαφορά στο γκάζι ανάμεσα σε αυτές τις 2 κατηγορίες? Είναι ακριβώς το ίδιο από άποψη επικινδυνότητας δηλαδή το haya, με μία R1 πχ, ή ένα zx 10? Μιλάμε πάντα για τον ίδιο αναβάτη πάνω (εμένα, ή έναν αρχάριο γενικά).

ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ!!!
Αλλα δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτην την ερωτηση!!!

John Steed
22/08/2010, 09:26
Όπως σε άλλα ποστ σου, έτσι και σε αυτό, σε πήραμε από τα μούτρα...

Ίσως και να σε προσβάλλουμε με τα λεγόμενά μας, διότι μπορεί να αισθάνεσαι πως σε μειώνουμε σαν προσωπικότητα και βάλλουμε κατά της οδηγικής σου αξίας...

Προσωπικά ζητάω συγγνώμη εαν σε προσέβαλλα και θα απαντήσω μια τελευταία φορά πάνω στο θέμα σου με τη Busa.

Διάβασε το παραπάνω μου ποστ, και συμπλήρωσέ το με αυτό:

Γιατί να παιδέψεις τόσο πολύ τον εαυτό σου, προσπαθώντας να μάθεις πάνω στο busa τα βασικά μιας μηχανής?

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.

Αν ξεκινήσεις από κάτι πιο μικρό, θα μάθεις πολύ πιο εύκολα να το κουμαντάρεις και να ανταπεξέρχεσαι στους διάφορους κινδύνους που παραμονεύουν στους δρόμους.

Μετά, αυτή την ξεκούραστη εμπειρία, μπορείς να την εφαρμόσεις πάνω στο Busa. Θα ξεκινήσεις, δηληδή, με πιό στέρεες βάσεις.

Σκέψου το, ίσως να σε κουράσει ο όγκος του και οι ιδιαιτερότητές του...

Επίσης, μέχρι ιταλία και βερολίνο, μπορείς να πας και με ένα Bandit ή ένα Fazer.... Μην πω και με το παπί.... (αρκεί να κουβαλάς κάνα πεντόλιτρο λάδι μαζί σου).

Αυτά. Για εμένα, η προσωπική σου επιλογή, έχει πλέον κλείσει, και μιας και δεν είμαι πατέρας σου, θεωρώ σωστό να μην σου τα πρήξω άλλο.

Να έχεις καλούς δρόμους, και θα τα ξαναπούμε εδώ μέσα....:wave2: :wave2: :wave2:

katath
22/08/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Όπως σε άλλα ποστ σου, έτσι και σε αυτό, σε πήραμε από τα μούτρα...

Ίσως και να σε προσβάλλουμε με τα λεγόμενά μας, διότι μπορεί να αισθάνεσαι πως σε μειώνουμε σαν προσωπικότητα και βάλλουμε κατά της οδηγικής σου αξίας...

Προσωπικά ζητάω συγγνώμη εαν σε προσέβαλλα και θα απαντήσω μια τελευταία φορά πάνω στο θέμα σου με τη Busa.

Διάβασε το παραπάνω μου ποστ, και συμπλήρωσέ το με αυτό:

Γιατί να παιδέψεις τόσο πολύ τον εαυτό σου, προσπαθώντας να μάθεις πάνω στο busa τα βασικά μιας μηχανής?

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.

Αν ξεκινήσεις από κάτι πιο μικρό, θα μάθεις πολύ πιο εύκολα να το κουμαντάρεις και να ανταπεξέρχεσαι στους διάφορους κινδύνους που παραμονεύουν στους δρόμους.

Μετά, αυτή την ξεκούραστη εμπειρία, μπορείς να την εφαρμόσεις πάνω στο Busa. Θα ξεκινήσεις, δηληδή, με πιό στέρεες βάσεις.

Σκέψου το, ίσως να σε κουράσει ο όγκος του και οι ιδιαιτερότητές του...

Επίσης, μέχρι ιταλία και βερολίνο, μπορείς να πας και με ένα Bandit ή ένα Fazer.... Μην πω και με το παπί.... (αρκεί να κουβαλάς κάνα πεντόλιτρο λάδι μαζί σου).

Αυτά. Για εμένα, η προσωπική σου επιλογή, έχει πλέον κλείσει, και μιας και δεν είμαι πατέρας σου, θεωρώ σωστό να μην σου τα πρήξω άλλο.

Να έχεις καλούς δρόμους, και θα τα ξαναπούμε εδώ μέσα....:wave2: :wave2: :wave2:

Να 'σαι καλά άνθρωπε μου! Το θέμα είναι πως έχω πολλούς ενδοιασμούς σχετικά με αυτό το εγχείρημα και αυτό διότι δεν είμαι κάποιος κ@υλόγκαζος που τον ενδιαφέρουν τα γκάζια και η μούρη. Αντιλαμβάνομαι τι εστί hayabusa και με φοβάμαι πάνω της. Όχι, δεν είμαι και ούτε θα γίνω ποτέ επικίνδυνος για τους υπόλοιπους. Έχω χάσει τον πρώτο μου ξάδερφο μπροστά στα μάτια μου, γιατί ένας μαλ@κας έτρεχε με υπερβολική ταχύτητα μπροστά από το σπίτι μου, μέσα σε κατοικημένη περιοχή. Δεν "παίζω" με ανθρώπινες ζωές στον δρόμο. Όλοι οι υπόλοιποι που μιλάνε κάνουν χιλιάδες παραβάσεις καθημερινά πάνω στους 2 τροχούς τους και τολμάνε να μιλάνε τώρα ως συμβουλάτορες. 4 άτομα γνωρίζω που από το παπί πήρανε gsxr 1000. Κανένας τους δεν μου είπε να πάρω κάτι μικρότερο για αρχή. Τις έχουνε χρόνια και ζούνε και οι 4. Απλά ξεφεύγουν συνεχώς πια πάνω τους. Ο ένας μου έκανε βόλτα και έπιασε 250 σε κατοικημένη περιοχή, ο άλλος έπεσε από σούζα μεθυσμένος με 200+ και ο άλλος πηγαίνει στην θάλασσα με 300. Λίγοι μέσα εδώ μπορούν να με συμβουλέψουν σε αυτό. Οι υπόλοιποι είναι λόγια, λόγια, αλλά αν τους έδινες μια hayabusa, δεν θα πήγαιναν όπως εγώ στην βόλτα μου με το 1000. Εγώ πήγαινα με 5η και 60. Εσύ, ο akisbusa, ο rein και κάποια άλλα άτομα μπορούν να μιλήσουν σοβαρά και να εννοούν αυτά που λένε. 25χρονα παλικάρια που ονειρεύονται μια busa, αλλά δεν μπορούν να την αποκτήσουν, θα πούνε όχι, γιατί ζηλεύουν. Να 'σαι καλά φίλε μου!

ziggΥ
22/08/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Τις έχουνε χρόνια και ζούνε και οι 4. Απλά ξεφεύγουν συνεχώς πια πάνω τους. Ο ένας μου έκανε βόλτα και έπιασε 250 σε κατοικημένη περιοχή, ο άλλος έπεσε από σούζα μεθυσμένος με 200+ και ο άλλος πηγαίνει στην θάλασσα με 300.
μόνος σου το πες..
πιστεύεις οτι εσύ σε 4 χρόνια θα πηγαίνεις ακόμα με 80-90?? :wave2:

koulis19
22/08/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
μόνος σου το πες..
πιστεύεις οτι εσύ σε 4 χρόνια θα πηγαίνεις ακόμα με 80-90?? :wave2:


+100000000000


:beer: :beer:

katath
22/08/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
μόνος σου το πες..
πιστεύεις οτι εσύ σε 4 χρόνια θα πηγαίνεις ακόμα με 80-90?? :wave2:

ΌΧΙ. Από την πρώτη μέρα θα πηγαίνω παραπάνω από 90. Αλλά. Το να επιστρέφω από την έξοδο μου και να μπαίνω στην ευθεία για το σπίτι μου, που είναι 1 χιλιόμετρο και γεμάτο διασταυρώσεις και να τρέχω με 200, δεν είναι το ίδιο με το να τρέχω με 200 ανά διαστήματα στον αυτοκινητόδρομο. Διαφέρει. Το να πηγαίνω για μπάνιο και να προσπαθώ να κάνω μία απόσταση 40 χιλιομέτρων κοντά στα 10 λεπτά, δεν είναι το ίδιο με το να θέλω να κάνω το μπανάκι μου και να απολαύσω την επιστροφή στον γυρισμό. Αλλά παραπάνω από 90 πηγαίνω και με το παπί. Και με ένα gsxr 600 πηγαίνεις σε δευτερόλεπτα 100. Σημασία έχει να σέβεσαι. Και τον πεζό που μπορεί να βιάζεται και τον παππού που δεν μπορεί να προχωρήσει γρήγορα ως πεζός και το παιδάκι που μπορεί να πεταχτεί να πάρει την μπάλα του από τον δρόμο και τον παππού στο αυτοκίνητο που δεν έχει τα αντανακλαστικά που είχε στα 20 του και και και. Με το παπί φτάνω σε διασταύρωση και κόβω πάντοτε ενστικτωδώς. Τα σημεία που επιλέγω να ανοίξω το γκάζι είναι μετρημένα. Όχι κατοικημένες περιοχές, όχι δρόμοι που δεν γνωρίζω, όχι δρόμοι χωρίς φώτα, όχι δρόμοι με λακούβες, όχι δρόμοι γεμάτοι διασταυρώσεις, όχι δρόμοι όπου βγαίνουν από διασταυρώσεις τρακτέρ και αγροτικά, κτλ, κτλ.

Joyrider
22/08/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
ΌΧΙ. Από την πρώτη μέρα θα πηγαίνω παραπάνω από 90. Αλλά. Το να επιστρέφω από την έξοδο μου και να μπαίνω στην ευθεία για το σπίτι μου, που είναι 1 χιλιόμετρο και γεμάτο διασταυρώσεις και να τρέχω με 200, δεν είναι το ίδιο με το να τρέχω με 200 ανά διαστήματα στον αυτοκινητόδρομο. Διαφέρει. Το να πηγαίνω για μπάνιο και να προσπαθώ να κάνω μία απόσταση 40 χιλιομέτρων κοντά στα 10 λεπτά, δεν είναι το ίδιο με το να θέλω να κάνω το μπανάκι μου και να απολαύσω την επιστροφή στον γυρισμό. Αλλά παραπάνω από 90 πηγαίνω και με το παπί. Και με ένα gsxr 600 πηγαίνεις σε δευτερόλεπτα 100. Σημασία έχει να σέβεσαι. Και τον πεζό που μπορεί να βιάζεται και τον παππού που δεν μπορεί να προχωρήσει γρήγορα ως πεζός και το παιδάκι που μπορεί να πεταχτεί να πάρει την μπάλα του από τον δρόμο και τον παππού στο αυτοκίνητο που δεν έχει τα αντανακλαστικά που είχε στα 20 του και και και. Με το παπί φτάνω σε διασταύρωση και κόβω πάντοτε ενστικτωδώς. Τα σημεία που επιλέγω να ανοίξω το γκάζι είναι μετρημένα. Όχι κατοικημένες περιοχές, όχι δρόμοι που δεν γνωρίζω, όχι δρόμοι χωρίς φώτα, όχι δρόμοι με λακούβες, όχι δρόμοι γεμάτοι διασταυρώσεις, όχι δρόμοι όπου βγαίνουν από διασταυρώσεις τρακτέρ και αγροτικά, κτλ, κτλ.

Ωραία τα λες και να την πάρεις. Ελπίζω να μην σε "χαλάσουν" οι φίλοι σου. Να σε προσέχεις.

katath
22/08/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ωραία τα λες και να την πάρεις. Ελπίζω να μην σε "χαλάσουν" οι φίλοι σου.

Ωραία τα λέω, αλλά θα τα κάνω και ωραία? Γιατί και οι φίλοι μου ωραία τα λέγανε, αλλά τώρα πάνε με την ταυτότητα στο στόμα. Αυτά που έγραψα παραπάνω δεν πρόκειται να αλλάξουν. Δεν πρόκειται σε επαρχιακό δρόμο να κάνω αυτά που κοροιδεύω. Δεν πρόκειται να, να, να. Αλλά το 200 και το 250 είναι επικίνδυνο και στον αυτοκινητόδρομο. Ακόμα και 5 το πρωί να είναι και να είσαι μόνος σου, δεν παύεις να κινείσαι με 200+ . Θέλει πολύ σκέψη το συγκεκριμένο εγχείρημα.

ziggΥ
22/08/2010, 09:56
όπως και να χει.. μακάρι να ναι όπως τα λες..
τουλάχιστον έχεις ακόμα ΑΥΤΗ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1796893#post1796893) την κ@βλα που είχες στο πρώτο (και μοναδικό) σωστό thead που άνοιξες εδώ..?
πάντα όρθιος και με τα μυαλά μέσα στο κεφάλι.. :beer: :wave2: