PDA

View Full Version : επιλογη αυτοκινητου μετα απο πωληση μηχανης!!!



sakisdani750
21/08/2010, 03:46
παιδια πουλησα το gsxr μου και τωρα πρεπει να παρω ενα αυτοκινητο οικονομικο και με λιγα κυβικα(μεχρι 1400) για να γλιτωνω βενζινες κτλ.....λογο δουλειας!:mad:

τωρα να σας πω ειμαι αναμεσα σε

1) fiat punto (και ντιζελ κινητηρες....διαλεγω φιατ διοτι εχει εκπτωσεις δλδ βγαζει το φπα και παιρνει αποσυρση)

2)opel corsa (εκει ειμαι πολυ κοντα στο ντιζελκινητηρα ο οποιος εχει την χαμηλοτερη καταναλωση 3,7l/100km και βγαινει 14000euro καινουριο σε ασπρο)αλλα φτωχο απο εξοπλισμο.

3)skoda fabia (εδω καλες τιμες καλος κινητηρας με το 1200 tsi 105hp και επισης πολυ ωραιο το διχρωμο.....αλλα το skoda χανει...απο το ονομα)

μετα ειναι το seat ibiza, renault clio,kai kai......

πειτε λιγο γνωμες επισης ψαχνω και κανενα μεταχειρισμενο χρονολογιας 2008-2010

NikosR
21/08/2010, 03:56
Ρωτάς στο κατάλληλο φόρουμ...

Cpt. Haddock
21/08/2010, 04:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Ρωτάς στο κατάλληλο φόρουμ...

+1

Μετά μπες στo www.4troxoi.gr και ρωτα για μηχανές :wave2:

alexxxcbr
21/08/2010, 04:58
Ολοι οι αυτοκινητακηδες ψαχνουν για μηχανακι και εσυ κανεις το αντιθετο???




:wave2: :wave2:

John Steed
21/08/2010, 05:28
Πρώτα απ'όλα, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ PUNTO!!!

α) Στα 1000 χιλιόμετρα θα τρίζουν τα πάντα και οι διακόπτες θα σου μένουν στο χέρι. Κακή συναρμογή, σκληρά πλαστικά και άθλιο φινίρισμα. Κατα τα άλλα, μια χαρά είναι.
Α, ναι! Ο λεβιές ταχυτήτων σπάει και σου μένει στο χέρι (αυτό συμβαίνει πιο σπάνια...) :a31: .

β) Opel Corsa πετρέλαιο νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή (λόγω της κατανάλωσης, σίγουρα)

γ) Skoda Fabia: Νέα γενιά, σούπερ κινητήρες TSI από VW Group. Καλή συναρμογή, καλά υλικά, καμία σχέση με το παλιό.

δ) Ibiza σκυλί. Το μόνο αρνητικό είναι οι σφιχτές αναρτήσεις σε σχέση με τα άλλα. Από κατανάλωση και πετρέλαιο δεν γνωρίζω.

ε) Clio: Πιό ακριβά ανταλλακτικά. καλό κινητήρα 1,2 με 100 άλογα.

στ) Βάλε στην εξίσωση και το Ford Fiesta. Η Ford έχει τους καλύτερους πετρελαιοκινητήρες (στα επαγγελματικά, τουλάχιστον, αλλά νομίζω είναι ο ίδιος και στο fiesta). Έχει και ένα κάρο βραβεία από τον ειδικό τύπο.

Αυτά. Ότι άλλο θες, ρώτα! :wave2:

p@nos
21/08/2010, 05:33
ξεκολλήστε λιγο μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος...

αμα μπορεσεις να παρεις ντιζελ παρε το με κλειστα ματια...χαμηλοτερη καταναλωση, φτηνοτερο το καυσιμο, μεγαλυτερη ροπη κινητηρα...

μην πας σε βενζινη γιατι θα σου φανει το gsxr οικονομικο μετα...ολα αυτα τα 1300-1400κε κλπ μεσα στην πολη δυστυχως εχουν μια καταναλωση της ταξης των 10-12λ/100χλμ...δηλαδη τα κερατα σου σε βενζινες θα τα πληρωσεις ετσι κι αλλιως...

αμα θες να πηγαινεις στεγνος/ατσαλακωτος σκεψουν να παρεις καποιιο μεγκα σκουτερ, στο οποιο με βροχη αμα βαλεις ενα αδιαβροχο απο πανω μενεις εντελως στεγνος...αμα θες και μαλλι στην πενα εχε και μια τσατσαρα μαζι να το φτιαχνεις μολις φτασεις στη δουλεια:lol:

καλες αγορες

sakisdani750
21/08/2010, 07:56
για τους πρωτους....

ολοι οι φιλοι μου ειναι μηχανοβιοι τωρα που πουλησα το gsxr λεω να αλλαξω και παρεες...

γιατι απευθυνθηκα εδω??? γιατι οσους εχω ρωτησει εξω(κουτακιδες) τους λεω θελω ενα οικονομικο αμαξακι και μου λενε τι να παρεις το punto το 1200 τι το 1400 παρε to evo το 135hp να εχεις και γκαζι.....ασε ειναι στημενο παει φετα στις στροφες(Σε ποιες στροφες δλδ μια εγνατια το ανεβαζουνε και και και....)

αλλοι νοοτροπια απο εμας.....

λοιπον ειμαι αναμεσα σε fiesta ξεχασα να το γραψω για το 1200

και στο Opel to diesel...

koulis19
21/08/2010, 08:18
Μην κανεις το λαθος να αγορασεις αυτοκινητο.Εγω τωρα δινω διπλωμα για κουτι και ειμαι απογοητευμενος και ηδη μαζευω λεφτα για να παρω μηχανη.Μεγαλη απογοητευση λεμε.Ασε που αυτο που λες με την καταναλωση δεν στεκει.





ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΜΑΞΙ,ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

kokos08
21/08/2010, 08:33
Οχι FIAT εννοειται αυτο! Να το εχεις σαν βαση! Γενικα Ιταλικα να τα αποφευγεις,περασαν απο τα χερια μου οπως και πολλων φιλων και δεν θες να ξερεις καλυτερα!!!!

Απο αυτα τα 3 που αναφερεις θα πας για Corsa με κλειστα ματια,πραγματι καιει πολυ λιγο,ειναι αξιοπιστο και τα ανταλακτικα του ειναι ΠΑΡΑ πολυ φθηνα! Ενδεικτικα θα σου πω, γιατι το εχει φιλος μου και κανουμε μονοι μας τα service, μπουζι,λαδια,φιλτρο καμπινας,λαδιου,βενζινης,ολα μαζι 50 ευρω και γνησια,αγορασμενα απο την αντιπροσωπεια. Εχουν ενα ψιλοπροβληματακι με την κρεμαγιερα τα Corsakia αλλα ειναι μηδαμινο,στα πιο καινουρια μπορει και να εχει διορθωθει ισως.

To Fabia ειναι αδιαφορο θα ελεγα.

SVX
21/08/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
για τους πρωτους....

ολοι οι φιλοι μου ειναι μηχανοβιοι τωρα που πουλησα το gsxr λεω να αλλαξω και παρεες...

γιατι απευθυνθηκα εδω??? γιατι οσους εχω ρωτησει εξω(κουτακιδες) τους λεω θελω ενα οικονομικο αμαξακι και μου λενε τι να παρεις το punto το 1200 τι το 1400 παρε to evo το 135hp να εχεις και γκαζι.....ασε ειναι στημενο παει φετα στις στροφες(Σε ποιες στροφες δλδ μια εγνατια το ανεβαζουνε και και και....)

αλλοι νοοτροπια απο εμας.....

λοιπον ειμαι αναμεσα σε fiesta ξεχασα να το γραψω για το 1200

και στο Opel to diesel...


Παρε ενα SMart Forfour 1.1 βενζινη (75 αλογα και συνεργασια με Mitsubishi)
η ψαξε Diesel FIAT Panda π.χ. :wave2:

kokos08
21/08/2010, 08:35
Α! Και το Fiesta που λες πολυ καλο!!! Opel ή Fiesta θα χτυπησεις με λιγα λογια.

John Steed
21/08/2010, 09:04
Αν και νομίζω πως η καλύτερη επιλογή είναι το Corsa. Σκέψου και αυτό που ανέφερε ο kokos08 για τα ανταλλακτικά.

Παραθέτω μερικούς αριθμούς και τα links, μήπως και σε βοηθήσω :wave2:

Ford Fiesta Diesel:

Κυβισμός:1398
Ιπποδύναμη: 68
Ροπή (ΝΜ): 160
Βάρος: 1030
Κατανάλωση (λ/100): 4,2

http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTELA/choose_montel/show_sig_AUTO.asp?b_id=2766&t_id=2636&montelo=FORD


Opel Corsa Diesel:

Κυβισμός:1248
Ιπποδύναμη: 90
Ροπή (ΝΜ): 200
Βάρος: -
Κατανάλωση (λ/100): 3,7

http://www.autotriti.gr/Auto/_Nea_Montela/choose_montel/show_sig_6_AUTO.asp?b_id=2245&t_id=2124&montelo=OPEL

epp1640
21/08/2010, 09:08
Έχοντας περάσει από τα χέρια μας διαχρονικά 3 punto, το punto μας δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα. Το τελευταίο μας έχει πλέον 135.000 χλμ και δεν έχει κάνει κιχ εκτός από το μοτεράκι της υποβοήθησης που μας άφησε πρόσφατα.

Ανάμεσα στα αυτοκίνητα που προτείνεις, ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη επιλογή είναι η νέα Fabia 1.2 TSI με 105 ονομαστικούς και 118 δυναμομέτρηση.

Τα TSI μοτέρ έχουν αποδειχτεί πολύ καλά και από το λίγο που τα έχω ζήσει (1-2 ταξίδια) έχω σχηματίσει τις καλύτερες εντυπώσεις και ως προς την απόδοση αλλά και ως προς την κατανάλωση.

Το εσωτερικό του Fabia είναι καλό, με μέτρια πλαστικά αλλά πάρα πολύ καλή συναρμολόγηση.

(πρόσεξε μόνο αν χωράς γιατί με φιλαράκι που το κοιτάξαμε έβρισκε το γόνατο του)

:wave2:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αν η τσέπη σου φτάνει πετρέλαιο πας diesel...

guzzistas
21/08/2010, 09:20
Πώς είναι δυνατόν όλοι να έχετε πρόβλημα με τα ιταλικά κι εγώ να μην έχω ποτέ.....

Εχω FIAT punto sporting 5 χρόνια έχω κάνει 120.000 χλμ (δεν είμαι και ο πιο χαλαρός οδηγός, του έχω πιεί το αίμα) και το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν το μοτεράκι του τιμονιού επειδή έπαιζα με το κουμπάκι city που έχει.... Ούτε λάμπα δεν μου έχει κάψει ..... και οικονομικότατο και στην συντήρηση και στην κίνηση του..... 170 ευρώ κάνω γενικό σέρβις.
Πριν από αυτό είχα ένα FIAT SEICENTO 4μιση χρόνια, του είχα κάνει 155.000 χλμ. και μόνο το immobilizer είχε μπλοκάρει 1 φορά, κι ένα σετ συμπλέκτη (170 ευρώ)...

Οτι θέλεις να πάρεις φίλε... αφού στόχος είναι η οικονομία ρώτα τα έξοδα συντήρησης του καθενός... Βλάβες εκτός σέρβις δεν σου εγγυάται καμία μάρκα ότι ΔΕΝ θα έχεις....

imitrelos
21/08/2010, 09:21
πάρε κάτι τέτιο :D

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.easypedia.gr/el/images/shared/2/23/BMW_C1_Roller.jpg&imgrefurl=http://www.easypedia.gr/el/articles/b/m/w/%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B1~BMW_C1_Roller.jpg_4997.html&h=2136&w=2848&sz=669&tbnid=c-1dnW4WcagwzM:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dbmw%2Bc1&zoom=1&usg=___dFb2fWW_WloMVjrzw1yXiQZnbU=&sa=X&ei=bslvTItvgZazBrCQmboG&ved=0CDYQ9QEwBg

και λίγο καίει και είναι σάν κουτάκι......εναλλάκτική το VSTROM:rotflmao: :rotflmao:

ότι και να πάρεις κοίτα να είναι πετρέλαιο και κοίτα και τίποτα σε αέριο η υβριδικό

epp1640
21/08/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Πώς είναι δυνατόν όλοι να έχετε πρόβλημα με τα ιταλικά κι εγώ να μην έχω ποτέ.....

Εχω FIAT punto sporting 5 χρόνια έχω κάνει 120.000 χλμ (δεν είμαι και ο πιο χαλαρός οδηγός, του έχω πιεί το αίμα) και το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν το μοτεράκι του τιμονιού επειδή έπαιζα με το κουμπάκι city που έχει.... Ούτε λάμπα δεν μου έχει κάψει ..... και οικονομικότατο και στην συντήρηση και στην κίνηση του..... 170 ευρώ κάνω γενικό σέρβις.
Πριν από αυτό είχα ένα FIAT SEICENTO 4μιση χρόνια, του είχα κάνει 155.000 χλμ. και μόνο το immobilizer είχε μπλοκάρει 1 φορά, κι ένα σετ συμπλέκτη (170 ευρώ)...

Οτι θέλεις να πάρεις φίλε... αφού στόχος είναι η οικονομία ρώτα τα έξοδα συντήρησης του καθενός... Βλάβες εκτός σέρβις δεν σου εγγυάται καμία μάρκα ότι ΔΕΝ θα έχεις....

πόσο σου πήγε το μοτεράκι του τιμονιού? :beer:

p@nos
21/08/2010, 09:52
τα tsi μοτερακια εχουν βγαλει αρκετα προβληματα...προσωπικα θα τα απεφευγα...και φυσικα θα πηγαινα στο φιατ...

οτι και να λενε δε παθαινουν τιποτα απολυτως, με οσο ασχημη χρηση και να τους κανεις...ρωτηστε αυτους που εχουν φιατ να σας πουν...

faraway
21/08/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Πώς είναι δυνατόν όλοι να έχετε πρόβλημα με τα ιταλικά κι εγώ να μην έχω ποτέ.....

Εχω FIAT punto sporting 5 χρόνια έχω κάνει 120.000 χλμ (δεν είμαι και ο πιο χαλαρός οδηγός, του έχω πιεί το αίμα) και το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν το μοτεράκι του τιμονιού επειδή έπαιζα με το κουμπάκι city που έχει.... Ούτε λάμπα δεν μου έχει κάψει ..... και οικονομικότατο και στην συντήρηση και στην κίνηση του..... 170 ευρώ κάνω γενικό σέρβις.
Πριν από αυτό είχα ένα FIAT SEICENTO 4μιση χρόνια, του είχα κάνει 155.000 χλμ. και μόνο το immobilizer είχε μπλοκάρει 1 φορά, κι ένα σετ συμπλέκτη (170 ευρώ)...

Οτι θέλεις να πάρεις φίλε... αφού στόχος είναι η οικονομία ρώτα τα έξοδα συντήρησης του καθενός... Βλάβες εκτός σέρβις δεν σου εγγυάται καμία μάρκα ότι ΔΕΝ θα έχεις....

και γω μία από τα ίδια Φάνη !!! μάλλον μόνο σε μας δε χαλάνε τα fiat !!!:wave2:

RudeOrc
21/08/2010, 11:47
Κι εγώ, FIAT PUNTO SPORTING 1400 έχω, του 2004, με 130.000 χλμ, και σε εμένα χάλασε το μοτεράκι του τιμονιού, το οποίο αντικαταστάθηκε μέσα στην εγγύηση, χωρίς χρέωση.
Από τότε απλά του κάνω τα σέρβις και βάζω βενζίνη.
Επίσης να αναφέρω, ότι γύριζα την Αθήνα και την υπόλοιπη ηπειρωτική Ελλάδα για πωλησεις και όχι με χαλαρούς ρυθμούς, απλά δεν σκίζω το μοτέρ.
Από κατανάλωση, το ντεπόζιτο μου βγάζει από 600 μέχρι 750 χλμ.
Προσωπικά, το προτείνω ανεπιφύλακτα...
Τώρα, τα 2 OPEL που περασαν από τα χέρια μου έβγαλαν διάφορα προβλήματα, έχει περάσει ένα VW και είχε βγει καλό, αλλά φίλοι και γνωστοί που είχαν FABIA δεν ήταν και τόσο ευχαριστημένοι.
RENAULT είχα αλλά με ρήμαξαν τα ανταλλακτικά, πολύ ακριβά ρε γαμώτο. Παρόλα αυτά, μου άρεσε.
Πρέπει επίσης να πω, ότι ο πατέρας μου έχει ένα MICRA του '97, 1000άρι, με 195.000χλμ που δεν ξέρει τι σημαίνει συνεργείο. Το πηγαίνει όποτε το θυμάται, δηλαδή ανά 15 με 20.000χλμ και δεν έχει βγάλει ποτέ κάτι. Αυτό, ναι, είναι σκυλί. Απλά, σε ανοιχτό δρόμο δεν λέει και πολλά. Στην πόλη όμως είναι καταπληκτικό και δεν καίει και πολύ.
Κλείνωντας, πιστεύω ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, είναι καλά. Άρα οτιδήποτε και να επιλέξεις και κυρίως τα diesel θα είναι οκ.
Σημασία έχει το πως του συμπεριφέρεσαι.... :beer:

gmitsiakis
21/08/2010, 11:54
βασικα ποσα χρηματα εισαι διατεθειμενος να δωσεις?

Aris_R6
21/08/2010, 12:15
Ρε παιδια ημαρτον με τα ιταλικα λες και ημαστε 20 χρονια πισω..Μια χαρα ειναι και πιο αξιοπιστα απ τα vw group.Εγω προτιμω τα ιαπωνικα αν και τωρα πια ολα ιδια ειναι γι αυτο παρε το οικονομικοτερο κ αυτο που σου αρεσει και δωσε βαση στις εγγυησεις..

alex14
21/08/2010, 13:05
Παρε κανα Ιαπωνεζικο ή κανα Hyundai να εχεις το κεφαλι σου ησυχο (οσο γινεται)

:wave2:

Gandalf dr685sm
21/08/2010, 15:12
Σημαντικό... τι χρήματα θα διαθέσεις και τι χρήση θα του κάνεις! Οικογενειακό;... γκάζι;... βόλτα;.. δουλειά;...

1. Πάρε Ι.Χ. που θα μπορείς να πουλήσεις μετά καθώς σε κόβω να αντέχεις ίσα με ενα χρόνο και αν χωρίς μοτό. Το ίδιο έπαθα και εγώ. Απέφυγε τα Ιταλικά γιατί δεν έχουν μεταπώληση.... πολύ απλά!

Όσο για προβλήματα , καλύτερα να κατέβετε στα συνεργεία να σας πούν τι γίνεται με τα ηλεκτρικά τους , ειδικά τα τελευταία μοντέλα.

2. Οχι OPEL... αν ψάξεις σε διάφορα forum θα βρείς αρκετούς που παραπονιούνται για πάσης φύσεως προβλήματα.

3. Οσα ξόδευες για μοτο-συντήρηση θα δίνεις τα τριπλά πλέον στο Ι.Χ. εκτός απο την αγορά ελαστικών του.

4. Diesel ακόμα στην Ελλάδα για ιδιώτες δεν ισχύει... εκτός και αν δηλώνεις αγρότης. Σύντομα θα αλλάξει βέβαια αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα το πότε.

Προσωπική επιλογή για Ι.Χ. είναι το 1.4 Golf TSi , γνωρίζοντας οτι κάποια ίσως είχαν προβλήματα αλλά δεν παύει να είναι όχημα που έχει μεταπώληση, είναι ασφαλές, έχει γκάζι (120hp) και έχει και μια ποιότητα συναρμολόγησης. Ενα τέτοιο Ι.Χ. πενταετίας πάει κοντά στα 9500-10000 ευρώ , ποσό που για μένα αξίζει με το παραπάνω.

Gandalf

gmitsiakis
21/08/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σημαντικό... τι χρήματα θα διαθέσεις και τι χρήση θα του κάνεις! Οικογενειακό;... γκάζι;... βόλτα;.. δουλειά;...


Προσωπική επιλογή για Ι.Χ. είναι το 1.4 Golf TSi , γνωρίζοντας οτι κάποια ίσως είχαν προβλήματα αλλά δεν παύει να είναι όχημα που έχει μεταπώληση, είναι ασφαλές, έχει γκάζι (120hp) και έχει και μια ποιότητα συναρμολόγησης. Ενα τέτοιο Ι.Χ. πενταετίας πάει κοντά στα 9500-10000 ευρώ , ποσό που για μένα αξίζει με το παραπάνω.

Gandalf

+900 αλλα ας κοιταξει το 1.2 TSi που ειναι σημαντικα φθηνοτερο.

επισης το Skoda Fabia 1.2 TSi ειναι αριστη επιλογη και το Octavia 5 1.2 TSi

πολυ πολυ χαμηλη καταναλωση και 8βαλβιδος τουρμπο κινητηρας με ροπη απο χαμηλα.

nobody
21/08/2010, 15:23
καλησπερα

παρε οτι θες καταρχην

απλα μια παρατηρηση σε σχεση με τα σχολια για το punto(για αυτο θα πω,οχι γενικα για τα ιταλικα)

εχω ενα μεταχειρισμενο του 2002 1200 cc,το οποιο πηρα με 48.000 χλμ

τοχω φτασει στα 110.000χλμ,διανυοντας καθε μερα 130 χλμ τουλαχιστον σε πενθημερη βαση για 15 μηνες

του κανω στην ωρα τους ολα τα σερβις

με βαση τα παραπανω,θα συμφωνηση ΜΟΝΟ στο οτι τριζει

δεν μου εχει βγαλει τιποτα αποσα αναφερθηκαν πριν

ουτε διακοπτες,ουτε εχω παρει τιποτα στα χερια,ουτε δεν ξερω κι εγω τι αλλο

μια κεραια μου κλεψανε,ενα σηματακι της fiat επισης και δυο καμμενες λαμπες ειναι ο απολογισμος...


γιαννης

faraway
21/08/2010, 15:25
....πήγαινε επίσης και μια βόλτα στα εξουσιοδοτημένα της vw να τους δεις να συμπληρώνουν λάδι σε ότι φοράει tsi .

τσιμπάει λίγο αλλά μη το κάνουμε και θέμα !!!

John Steed
21/08/2010, 15:48
Οι παρατηρήσεις μου, αφορούσαν το Grande Punto. Μεγάλη διαφορά με το παλιό. Πέρα από αυτά που ανέφερα, δεν γνωρίζω άλλα προβλήματα, και δεν τα αφορίζω, μην συγχίζεστε! :winka:

Τα VW Polo-Golf κλπ Βγάζουν πολλά προβλήματα ηλεκτρικής φύσεως, ειδικά τα τελευταία. Τα παλαιότερης γενιάς, είναι εντάξει... (Μου το έχει πει άνθρωπος που εργάζεται σε εξουσιοδοτημένο).

Τα service και τα ανταλλακτικά τους είναι ακριβά, κάτι που τα καθιστά ασύμφορα. Εκτός αν είναι μτχ. και πας στον φίλο σου για service.

kokos08
21/08/2010, 16:31
Παρε Fiat να κανεις γνωριμιες,να ανοιξεις τον κοινωνικο σου κυκλο,θα γνωρισεις ολους τους μαστορους της Ελλαδας,καθε μερα για τσιπουρα και πικοιλιες θα εισαι με τα παιδια απο τα συνεργεια.

arxaios
21/08/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Παρε Fiat να κανεις γνωριμιες,να ανοιξεις τον κοινωνικο σου κυκλο,θα γνωρισεις ολους τους μαστορους της Ελλαδας,καθε μερα για τσιπουρα και πικοιλιες θα εισαι με τα παιδια απο τα συνεργεια.

Φίλε μου είχα 12 χρόνια το Punto GT (turbo) και είχα 235.000 χλμ ΣΚΙΣΜΕΝΟ !!!
Δεν είχα ποτέ βλάβη που να με αφήσει στο δρόμο .......... μόνο μια φορά έσκασε από τηνπίεση μια από τις φυσούνες με κόστος 17.00 Ε και απλά το αμάξι δεν τράβαγε όσο έπρεπε ......

Το 2004 το πούλησα και πήρα το OCTAVIA RS ......... ο νεαρός που το πήρε το έχει ακόμα το Puntάκι και δεν του έχει κάνει κιχ !!!

Τυχερός ;;; Ίσως !!!

Ακόμα πιό πριν είχα το OPEL CORSA 1,4 16V και με είχε γ@μ@σει στις βλάβες !!!
Το έδωσα πριν κλείσει 2ετία .......... και το είχα πάρει για ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ και αξιόπιστο !!!



:wave2:

NikosR
21/08/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


4. Diesel ακόμα στην Ελλάδα για ιδιώτες δεν ισχύει... εκτός και αν δηλώνεις αγρότης. Σύντομα θα αλλάξει βέβαια αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα το πότε.


Gandalf


Είσαι σίγουρος γα ότι λές? Πώς νόμιζα πώς αμα είσαι κάτοικος εκτός Αθηνών - Θεσ/νίκης δεν υπάρχει θέμα?

manos*gsxr
21/08/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Είσαι σίγουρος γα ότι λές? Πώς νόμιζα πώς αμα είσαι κάτοικος εκτός Αθηνών - Θεσ/νίκης δεν υπάρχει θέμα?
Λογικα δεν ισχυει στη περιφερεια αυτο, γιατι κυκλοφορουν αρκετα ΙΧ diesel

konsttanttinos
21/08/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


2. Οχι OPEL... αν ψάξεις σε διάφορα forum θα βρείς αρκετούς που παραπονιούνται για πάσης φύσεως προβλήματα.

4. Diesel ακόμα στην Ελλάδα για ιδιώτες δεν ισχύει... εκτός και αν δηλώνεις αγρότης. Σύντομα θα αλλάξει βέβαια αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα το πότε.


Gandalf

Μαγε, εχω ενα corsa του '98 για μουλαρι.Τα χιλιομετρα αμετρητα,η συντηρηση αψογη και κανενα - μα κανενα - προβλημα.
Diesel παιζει παντου νομιμα και στην Αθηνα-Θεσσαλονικη παρανομα.Your choice.

Οσον αφορα για τα γερμανικα...εχω Audi με το 20VT μοτερ εδω και 4 χρονια.
Αν δεν αλλαξεις τα μισα ηλεκτρικα στην ωρα τους δεν ξερεις που θα μεινεις, οποτε αποψεις ''τα ιταλικα σπανε'', ''τα γερμανικα τα σπανε'', ''παρε ιαπωνα για να'χεις την ησυχια σου'', ανηκουν στο παρελθον μαζι με τις κοντρες αξιοπιστιας ΚΤΜ-DUC-BMW-HONDA.

Στην κατηγορια που κοιτας ολα ειναι σχεδον ιδια.Παρε ενα να κανεις την δουλεια σου, μιας και τα μικρα-μικρομεσαια των 10-15κ ευρω δεν εχουν καποια ιδιαιτερη διαφορα εκτος απο το σημα.
Οσο για την καταναλωση...ο,τι παει καιει.
Αυτα απο'μενα.

kokos08
22/08/2010, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Φίλε μου είχα 12 χρόνια το Punto GT (turbo) και είχα 235.000 χλμ ΣΚΙΣΜΕΝΟ !!!
Δεν είχα ποτέ βλάβη που να με αφήσει στο δρόμο

Επειδη περασε απο τα χερια μου ενα τετοιο ρημαδι ενα θα σου πω,απλα το πεταξα,ουτε για ανταλακτικα δεν το εδωσα.
Αυριο θα δειξω αυτο που εγραψες και σε κατι φιλους μου που ειχαν το ιδιο αυτοκινητο,θελω να δω αντιδρασεις στις φατσες τους! Αυτα που λες δεν γινονται,παιζει να εισαι και ο μοναδικος στον κοσμο που εμεινες ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο! :lol:

faraway
22/08/2010, 02:33
πάρε το σαραντατρίο να βρεις την υγειά σου ...:lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=k71OcnN05qI&feature=search

g.kounoupis
22/08/2010, 03:22
αδερφε παρε ζβαρνα τα μαγαζια δες τι σου αρεσει και τι ταιριαζει με τα οικονομικα σου . εδω μεσα δεν θα βγαλεις ακρη θα ακουσεις 1000 διαφορετικες γνωμες ο καθε ενας λεει οτι ιστορια εχει ακουσει . τα αμαξια πλεον ειναι σαν την kinder εκπληξη κανεις δεν ξερει τι θα βγαλει ειτε ειναι audi και κανει 50.000 ειτε ειναι kia και κανει 10.000

Gandalf dr685sm
22/08/2010, 03:41
Μαγε, εχω ενα corsa του '98 για μουλαρι.Τα χιλιομετρα αμετρητα,η συντηρηση αψογη και κανενα - μα κανενα - προβλημα. Diesel παιζει παντου νομιμα και στην Αθηνα-Θεσσαλονικη παρανομα.Your choice.

Όντως.. δική μου παράλειψη... εννοούσα τα νέα OPEL (2007+ ). Μπορείς να δείς σχετικά στο forum για opel owners ( www.opel-club.gr ).

Και για το Diesel σωστός. Προς το παρόν τουλάχιστον καθώς σύντομα περνάνε σχετική διάταξη για να είναι ελεύθερα και σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

Για το θέμα "τσιμπήματος" λαδιού, δεν είναι μόνο τα TSi... είναι γενικά όλα τα Ι.Χ. που για τον κυβισμό τους αποδίδουν πολλούς ίππους.

Τώρα όπως είπα.. .πάρε κάτι με καλή μεταπώληση καθώς μόλις κλείσεις χρόνο χωρίς μηχανή... θα το σουτάρεις και θα ξαναπάρεις δίκυκλο... σου μιλάει παθών.

Gandalf

Sapadak
22/08/2010, 07:13
Να ξερεις οτι το diesel μοτε 1.3 που φοραει το πουντο και το corsa ειναι το ιδιο μετα απο συνεργασια GM και Gruppo Fiat.

Απο εκει και μετα θεματα φινιρισματος/ποιοτητας κατασκευης κτλ δε γνωριζω.

Παντως θα παθεις πλακα αν βολταρεις με τη ροπη απο τον 1300αρη κινητηρα(και οδηγησα αυτον με τα 75 αλογα οχι με τα 90)

arxaios
22/08/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Επειδη περασε απο τα χερια μου ενα τετοιο ρημαδι ενα θα σου πω,απλα το πεταξα,ουτε για ανταλακτικα δεν το εδωσα.
Αυριο θα δειξω αυτο που εγραψες και σε κατι φιλους μου που ειχαν το ιδιο αυτοκινητο,θελω να δω αντιδρασεις στις φατσες τους! Αυτα που λες δεν γινονται,παιζει να εισαι και ο μοναδικος στον κοσμο που εμεινες ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο! :lol:

Aν εξαιρέσεις δυό μικρές ανακρίβιες ......... 10 χρόνια προς 11 και πώληση το 2005 (έπρεπε να δω την αδεια του Octavia) .......... ο χρόνος βλέπεις ........... όλα τα άλλα είναι όπως στα λέω !!!
Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί ακόμα και σήμερα !!!
Φορούσε ζάντες Speedline (ήταν 2η γενιά με τις ανθρακί ζάντες που δεν μου άρεσαν), αμορτισέρ Bilstein, ελατήρια Voglandt, εξάτμιση Supersprint, είχε μπάρες στους θόλους και λίίίίγο ανεβασμένη πίεση ............
Δεν έκανε ποτέ βλάβη !!! Μα ΠΟΤΕ λέμε !!!
Μια χρονιά μάλιστα έκανε 200 χλμ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ........... αναπληρωτής τότε σε άλλο νομό ........



:wave2:

Xrider
22/08/2010, 08:13
Τα diesel σε μικρους κυβισμους και χωρις τουρμπο ΔΕΝ αξιζουν!!!
Ειναι απελπιστικα αργα σε οτιδηποτε...ειναι οικονομικα σε 2 πραγματα,καυσιμο και παστιλιες φρενων...γιατι αν πατησεις φρενο πρεπει να κατεβασεις 1η για να ξαναπαρει τα "πανω" του ο κινητηρας οποτε απλα κατεβαζεις ταχυτητα.

Σε βενζινοκινητηρες ειναι διαφορετικα.
Πρεπει να σκεφτεις ακομα οτι ενα diesel ειναι πιο ακριβο στα ιδια κυβικα με ενα βενζινη γιατι η υποτιθεμενη οικονομικη αποσβεση γινεται σε βαθος +5ετιας.
Ακομα με τις καρτες καυσαεριων που θα γινουν τωρα και τα υποχρεωτικα ΚΤΕΟ θα σου κοστισει πολλα στα διαφορα φιλτρα που εχει το diesel.

Γνωμη μου ειναι οτι το Corsa ειναι το καλυτερο λεφτα/ποιοτητα/σερβις/αξιοπιστια
Το νεο Punto το οδηγησα και μαλλον το αμαξωμα ειναι λιγο βαρυ για τον κινητηρα του 1.4 αλλα με μεγαλους χωρους..δλδ 4 ατομα ειναι ανετα μεσα.

Operater
22/08/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Επειδη περασε απο τα χερια μου ενα τετοιο ρημαδι ενα θα σου πω,απλα το πεταξα,ουτε για ανταλακτικα δεν το εδωσα.
Αυριο θα δειξω αυτο που εγραψες και σε κατι φιλους μου που ειχαν το ιδιο αυτοκινητο,θελω να δω αντιδρασεις στις φατσες τους! Αυτα που λες δεν γινονται,παιζει να εισαι και ο μοναδικος στον κοσμο που εμεινες ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο! :lol:
είναι όπως στις μηχανές αδερφέ
τίποτα δεν ειναι αξιόπιστο, μέχρι απόδειξης του εναντίου. Κι εγώ έχω την άφρικα, και μέσα σε 200 χλμ, μου έβγαλε και τις 2 κλασικές βλάβες της άφρικα (ανορθωτής, τρόμπα βενζίνης)
επίσης είχα 1 τζαπαν, 1 γαλικό, και έχω 1 ιταλικό αμάξι, μόνο το τζαπάν μου έβγαλε πρόβλημα
και μάλιστα το ακριβοπλήρωσα!
μην την ψάχνεις, όπως τα συντηρείς και όπως τους φέρεσαι, έτσι συμπεριφέρονται! :)

menos
06/01/2013, 17:38
παιδια πουλησα το gsxr μου και τωρα πρεπει να παρω ενα αυτοκινητο οικονομικο και με λιγα κυβικα(μεχρι 1400) για να γλιτωνω βενζινες κτλ.....λογο δουλειας!:mad:

τωρα να σας πω ειμαι αναμεσα σε

1) fiat punto (και ντιζελ κινητηρες....διαλεγω φιατ διοτι εχει εκπτωσεις δλδ βγαζει το φπα και παιρνει αποσυρση)

2)opel corsa (εκει ειμαι πολυ κοντα στο ντιζελκινητηρα ο οποιος εχει την χαμηλοτερη καταναλωση 3,7l/100km και βγαινει 14000euro καινουριο σε ασπρο)αλλα φτωχο απο εξοπλισμο.

3)skoda fabia (εδω καλες τιμες καλος κινητηρας με το 1200 tsi 105hp και επισης πολυ ωραιο το διχρωμο.....αλλα το skoda χανει...απο το ονομα)

μετα ειναι το seat ibiza, renault clio,kai kai......

πειτε λιγο γνωμες επισης ψαχνω και κανενα μεταχειρισμενο χρονολογιας 2008-2010

Fiat Punto... οικονομικό, φτηνά ανταλλακτικά και εύκολα μεταπωλήσιμο.

Opel Corsa.. κινητήρας γαϊδούρι.. σχετικά οικονομικό..

Skoda fabia.. ΕλαστιΚΟΤΑΤΟΣ κινητήρας, οικονομικό, σου βγάζει ατέλειωτα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα... νοιώθεις οτι οδηγάς νεκροφόρα.. no feeling..

Seat Ibiza.. Αν το SKODA είναι σε αίσθηση οδήγησης νεκροφόρας... το IBIZA είναι η κάσα.. τόσο μικροί χώροι, σε πιάνει κλειστοφοβία..

Renault Clio... όχι και γαλλικό αυτοκίνητο βρε άνθρωπε... θα πληρώνεις άνθρωπο στην μεταπώληση για να στο πάρει..

Βοήθησα;; :lol:

AristidisZ
06/01/2013, 18:07
Fiat Punto... οικονομικό, φτηνά ανταλλακτικά και εύκολα μεταπωλήσιμο.

Opel Corsa.. κινητήρας γαϊδούρι.. σχετικά οικονομικό..

Skoda fabia.. ΕλαστιΚΟΤΑΤΟΣ κινητήρας, οικονομικό, σου βγάζει ατέλειωτα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα... νοιώθεις οτι οδηγάς νεκροφόρα.. no feeling..

Seat Ibiza.. Αν το SKODA είναι σε αίσθηση οδήγησης νεκροφόρας... το IBIZA είναι η κάσα.. τόσο μικροί χώροι, σε πιάνει κλειστοφοβία..

Renault Clio... όχι και γαλλικό αυτοκίνητο βρε άνθρωπε... θα πληρώνεις άνθρωπο στην μεταπώληση για να στο πάρει..

Βοήθησα;; :lol:

κοιτα αν του παιρνει 2 1/2 χρονια για την επιλογη, κατι μπορει και να κανες :a18::a18::a18::a18:

leoncupra
06/01/2013, 22:14
seat leon tsi 1.2 105ps. η καλυτερη επιλογη κατα την αποψη μου.αφθονοι χωροι για χατσμπακ ροπατο μοτερ ποιοτητα κατασκευης κτλ κτλ.επειδη εχω το leoncupra μην νομιζεις οτι ευλογω τα γενια μου,το εχει φιλος κανα δυο χρονια και το σκιζει χωρις κανενα προβλημα.καταναλωση καλη και ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ αξιοπιστια:)