PDA

View Full Version : Να πειραξω το μοχλικο στο Kle



jimmis5
21/08/2010, 06:10
Οσοι εχουν καβαλησει KLE ξερουν τι μαλακη(ια) αναρτηση πισω εχουν, σαφως και στο συγκεκριμενο μηχανακι εχεις τερμα σφιγμενη την προφορτιση για να εισαι σχετικα καλα,σιγουρα το ιδανικοτερο θα ηταν αλλαγη στο ελατηριο (δεν ξερω αν γινεται σε αυτο το αμορτισερ αν ειναι φιξ) η ενα ολοκληρο κομπλε αμορτισερ αλλα η κριση στην τσεπη δεν επιτρεπει κατι τετοιο.

Ετσι μου εχει καρφωθει η ιδεα να πειραζα το μοχλικο αλλαζοντας (φτιαχνοντας) τις 2 λαμες που συγκρατουν το μοχλικο με το ψαλιδι αν λοιπον φτιαξω κοντιτερες απο αυτες που εχει λογικα η το υψος απο το εδαφος θα μεγαλωνε ετσι φορτωμενος δεν θα κατεβαινε πολυ η ουρα και θα ειχα καλυτερο τιμονι βεβαια λιγο πιο απολυτο οταν θα ειναι μονο με τον οδηγο.Αυτο που κανουμε ουσιαστικα ειναι να εχουμε μια προσθετη σταθερη προφορτιση.

Αν γνωριζει καποιος αν αυτο που σκεφτομαι ειναι σωστο ας μου δωσει τα φωτα του ή ακομα και αν γνωριζει απο πιο αλλο μοντελο θα μπορουσα να ταιριαξω αμορτισερ.

ευχαριστω:wave2:


207222

FRAGISCOS
21/08/2010, 08:29
Βαλε ελατηριο WP και θα δεις μεγαλη διαφορα:wave2:

reinmeister
21/08/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Οσοι εχουν καβαλησει KLE ξερουν τι μαλακη(ια) αναρτηση πισω εχουν, σαφως και στο συγκεκριμενο μηχανακι εχεις τερμα σφιγμενη την προφορτιση για να εισαι σχετικα καλα,σιγουρα το ιδανικοτερο θα ηταν αλλαγη στο ελατηριο (δεν ξερω αν γινεται σε αυτο το αμορτισερ αν ειναι φιξ) η ενα ολοκληρο κομπλε αμορτισερ αλλα η κριση στην τσεπη δεν επιτρεπει κατι τετοιο.

Ετσι μου εχει καρφωθει η ιδεα να πειραζα το μοχλικο αλλαζοντας (φτιαχνοντας) τις 2 λαμες που συγκρατουν το μοχλικο με το ψαλιδι αν λοιπον φτιαξω κοντιτερες απο αυτες που εχει λογικα η το υψος απο το εδαφος θα μεγαλωνε ετσι φορτωμενος δεν θα κατεβαινε πολυ η ουρα και θα ειχα καλυτερο τιμονι βεβαια λιγο πιο απολυτο οταν θα ειναι μονο με τον οδηγο.Αυτο που κανουμε ουσιαστικα ειναι να εχουμε μια προσθετη σταθερη προφορτιση.

Αν γνωριζει καποιος αν αυτο που σκεφτομαι ειναι σωστο ας μου δωσει τα φωτα του ή ακομα και αν γνωριζει απο πιο αλλο μοντελο θα μπορουσα να ταιριαξω αμορτισερ.

ευχαριστω:wave2:

βασικα θα αλλαξεις την γωνια της αναρτησης,κατι που θα εχει ως αποτελεσμα την λιγο μεγαλυτερη προφορτιση που αναφερεις...

το βασικο που θα αλλαξει ειναι το υψος της ουρας σου...πολυ χοντρικα,η αναλογια ειναι 1/3 συνηθως...δηλαδη 1mm κοντυτερο λαμακι-3mm περισσοτερο υψος στην ουρα...

σιγουρα θα ψηλωσει και θα σε εξυπηρετησει,αλλα η αλλαγη της γεωμετριας σε καστερ και ιχνος που θα προκυψει,δεν μπορω να ξερω κατα ποσο θα επηρρεασει θετικα η αρνητικα την συμπεριφορα της μηχανης σου οδηγικα...σιγουρα θα την κανει πιο ακραια...μονο κανοντας το θα διαπιστωσεις πρακτικα τι ισχυει...

καλο ειναι παντως να μη κανεις κατι πολυ δραστικο,εννοωντας οχι κατι περισσοτερο απο 2-3 mm στο λαμακι...

η λυση διαφορετικου-σκληροτερου ελατηριου,ειναι η καλυτερη, οπως ειπε και ο φραγκισκος...

jimmis5
21/08/2010, 16:15
Σας ευχαριστω παιδες ψαχνοντας βρηκα αυτον εδω τον φριζτ που λεει οτι σαν επιλογες απο +20 εως +35mm
reinmeister:confused: εννοει αυτο που λες εσυ? γιατι εχει και αντιστοιχα μειωση του υψους στο οποιο δεν αναφερει θετικα οπως την περιπτωση που εγω θελω.

FRAGISCOS wp δεν βρηκα να αναφερεται σε KLE στο ψαχτηρι που εκανα μονο απο KLR ειναι το ιδιο αραγε?Επισης το αμορτισερ αυτο δεν ειναι με coilover εχει εκεινη την "σκαλιερα" νομιζω πως δεν λυνεται για να μπει αλλο ελατηριο μοιαζει να ειναι φιξ αν ξερεις το πως λυνεται θα με βοηθουσες πολυ
ευχαριστω

http://www.bikefarmmv.de/EN/tail-riser/zeige_artikel.php?fid=200207

Tail riser Kawasaki KLE 500 +20mm
Tail riser Kawasaki KLE 500 +25mm
Tail riser Kawasaki KLE 500 +30mm
Tail riser Kawasaki KLE 500 +35mm

+ better handling
+ better feedback from rear suspension
+ more grip on the rear wheel
+ more weight on the front wheel
+ less kickback
+ better look due to the raised tail
+ tested and recommended by motorbike journalists all over the world
+ proved in races

p@nos
21/08/2010, 17:42
ριξε ενα τηλ πρωτα τζιμη πριν πας σε πατεντες

http://www.k-shock.gr/

FRAGISCOS
22/08/2010, 14:57
Φιλε μου υπαρχει ελατηριο για το κλε,ειχαβαλει στο δικο μου πριν 4 χρονια,επισης υπαρχουν και μπροστινα wp.Νομιζω ο τασουλης τα εχει.
Το αμορτισερ λυνεται αλλα δεν μπορεις μονος σου
Παντως θα δεις μεγαλη διαφορα.:wave2: :wave2:

jimmis5
23/08/2010, 02:46
Ευχαριστω παιδες θα πραξω τα αντιστοιχα και βλεπουμε:beer: :wave2: