PDA

View Full Version : Θορυβοσ !!!!!



alex14
03/02/2004, 13:37
Ακουσα κατι καλό σημερα και μου εφτιαξε τη μερα.

Σταματάνε καποιον γνωστο για ελενχο θορυβου ο οποιος φορουσε aftermarket τελικο. (KLE 500)
Αποτελεσμα. 80 και κατι ευρο προστιμο, αφαιρεση πινακιδας και αδειας κυκλοφοριας και το καλυτερο απ'ολα?
Για να τα παρει πισω πρεπει να παει καπου στην Πατησιων που υπαρχει συνεργειο της τροχαίας να τον ελενξουν για θορυβο - εφοσον αλλαξει εξατμιση εννοειται- και μετα να παει να παραλαβει την πινακιδα και αδεια.

Εαν λαβουμε υποψιν και τα ρανταρ τα οποια θα στηθουν λιαν συντομος, ΜΗΠΩΣ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΣ ?????

stefanos
03/02/2004, 14:05
Αν τον μετρήσανε τότε πρέπει να έκανε πολύ θόρυβο για να του πάρουν την πινακίδα.Για μικρή υπερβαση ρίχνουν πρόστιμο.

alex14
03/02/2004, 14:10
120 db . ειναι πολλα ??

Julius
03/02/2004, 14:13
ti exeis valei mpouri apo sompa sto gsxr???

pantos ean kykloforouses ston dromo me 120db tote kala sou kanane kai sou peirane thn pinakida.

bikersonly
03/02/2004, 14:16
Έχουμε και λέμε :

1) Πολλές aftermarket εξατμίσεις συνοδεύονται από πιστοποίηση του Κράτους ότι είναι στα επιτρεπόμενα όρια.Οπότε του δείχνεις το χαρτί και τέλος.Καλό είναι να ρωτάμε και τον εξατμισά για αυτό το χαρτί για να μας το δίνει όταν υπάρχει.Και έτσι είμαστε καλυμμένοι.

2) Για να γίνει αυτό χρειάζεται ειδικό όργανο μετρήσεως θορύβου σε συγκεκριμένες στροφές του κινητήρα.Αν θυμάμαι καλά στις 4000 σ.α.λ. Σε αυτές τις στροφές οι τετρακίλυνδροι ειδικά γουργουρίζουν και είναι αθόρυβοι.Ένα ΧΤ π.χ και σε αυτές τις στροφές κάνει θόρυβο!Και μόνο βάσει αυτού του οργάνου δεχόμαστε την κλήση.Γιατί υπάρχουν μερικοί που με βάσει το αυτί τους σου κόβουν κλήση!

3) Σαν πολύ αυστηρά μου ακούγονται τα μέτρα.Σιγά μην μας συλαμβάνουν κι όλας.Αλλά επειδή δεν το γνωρίζω δεν επιμένω.

4) Πάντα υπάρχει η επιλογή του ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ.Ακράια πολύ αλλά άμα μας σταματάνε συνέχεια και μας γράφουν για το οτιδήποτε είναι η τελευταία μας λύση!

DUKASII
03/02/2004, 14:29
TA NARKOTIKA ...TA MOIRAZOUNE TSAMPA;;;


POIO GSXR RE XARAMOFAH;;;;AX AYTES OI ''PAPIES'' SE EXOUNE XALASEI...

KAI EKTOS TON ALON....LES KAI TIS PAPARIES SOY !!
TO DIKO SOU RE TO PARTALI...POY KANEI 500 DB THORIBO;;;DE LES TIPOTA E;;

A KAI NA PO KAI KATI SOBARO...
PAIDIA..POLY LIGES EXATMISEIS EINAI NOMIMES!!KAI OI ETAIRIES TO LENE KIOLAS..ALA EMEIS..MPROS STA KALH...

AS POYME..GIA THN AKRAPOVIC[POU GNORIZO]
OLES OI OLOSOMES TITANIOY..POU PANE OLOI KAI BAZOYNE..EINAI PARANOMES! KAI TO LEEI KAI AKRAPOVIC!!

Julius
03/02/2004, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
TA NARKOTIKA ...TA MOIRAZOUNE TSAMPA;;;


POIO GSXR RE XARAMOFAH;;;;AX AYTES OI ''PAPIES'' SE EXOUNE XALASEI...

KAI EKTOS TON ALON....LES KAI TIS PAPARIES SOY !!
TO DIKO SOU RE TO PARTALI...POY KANEI 500 DB THORIBO;;;DE LES TIPOTA E;;

A KAI NA PO KAI KATI SOBARO...
PAIDIA..POLY LIGES EXATMISEIS EINAI NOMIMES!!KAI OI ETAIRIES TO LENE KIOLAS..ALA EMEIS..MPROS STA KALH...

AS POYME..GIA THN AKRAPOVIC[POU GNORIZO]
OLES OI OLOSOMES TITANIOY..POU PANE OLOI KAI BAZOYNE..EINAI PARANOMES! KAI TO LEEI KAI AKRAPOVIC!!

Koimismene-Anoite-Papakia :

A. Ean koitakseis to profil toy Alex14 tha deis oti exei GSXR750

B. To DRZ den to kykloforo KATHOLOY mesa sthn polh, kai o thorivos poy kanei einai 98db.

DUKASII
03/02/2004, 14:37
NA PAS NA TA PEIS STA GERONTAKIA POY XYPNAS KATHE FORA POY TO BAZEIS MPROSTA!!
KAI TORA GIA TO ALO...
SIGA MH KOITAO TO PROFIL TOY OPOIOUDHPOTE GRAFEI POST!!
KAI TO PAIDI EIPE OTI ...ENOS FILOY ME KLE...KAI TA LOIPA....
ALA ESY...EKEI..STIS PAPIES!

Θάνος
03/02/2004, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Για να τα παρει πισω πρεπει να παει καπου στην Πατησιων που υπαρχει συνεργειο της τροχαίας να τον ελενξουν για θορυβο - εφοσον αλλαξει εξατμιση εννοειται- και μετα να παει να παραλαβει την πινακιδα και αδεια.

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό... και μάλιστα όταν το άκουσα πρώτη φορά, μπήκα στο site της τροχαίας για να δω αν ο Κ.Ο.Κ. προβλέπει κάποιο όριο στις τιμές θορύβου και θυμάμαι ότι το όριο αυτό τελικά ήταν μικρότερο και από τα db που γράφει η άδεια πάνω.

Δηλαδή δεν χρειαζόταν να αλλάξω εξάτμιση, ήμουν ήδη παράνομος!

Τρέχα γύρευε...

DUKASII
03/02/2004, 15:24
PREPEI NA PAS NA ALAXEIS....ADEIA ...GIA NA EISAI NOMIMOS!!
THN EXATMISH MH TH PHRAXEIS!

stefanos
03/02/2004, 15:30
Το εργαστήριο είναι του ΥΠΕΧΩΔΕ.
Το όριο σε κάθε μηχανάκι είναι διαφορετικό ανάλογα με την άδεια.
Το δίκό μου γράφει 101 .
Οσο για το 120 είναι τερατώδες.110 κάνουν τα αεροπλάνα κατα την απογείωση.
Και εχουν γράψει και XR με την μαμίσια εξάτμηση.
Και μερικά μηχανάκια όπως του Jul ας πούμε δεν έχουν καν περάσει πουθενά ορια θορύβου.
Πάντως εμένα με γράψανε γιατί δεν είχαν να με γράψουν για τίποτα άλλο απλά.

alex14
03/02/2004, 15:58
το δικο μου δεν γραφει στην αδεια ορια θορυβου.
(gsxr 750 '90 δευτερο χερι)
Στην περιπτωση αυτη τι ΄γινεται ???
Η εξατμιση ειναι μαμα.