PDA

View Full Version : Δωστε καμια ιδεα για ελαστικα.



Panopticon7
21/08/2010, 16:39
Συντομα θα χρειαστω νεα ελαστικα για το Hornet-ακι μου (καθως εχω κανει 16.000) αλλα στο θεμα ειμαι ασχετος.


Ψαχνω κατι που να μου βγαλει αρκετα χιλιομετρα,
με της "μανας" του τα ελαστικα εμεινα... σχεδον ευχαριστημενος. (bridgestone)

Κορωνα, θορυβος, τρελο πλαγιασμα δεν με απασχολουν.




Αντοχη κ καλο κρατημα ψαχνω σε λογικη τιμη, τα "διγομα" που λενε κρατανε αρκετα ? :)

Κατι σκληρο σε bridgestone δεν θα με χαλουσε καθως εκτιμαω την εταιρια τα μαλα.

p@nos
21/08/2010, 17:36
metzeler m5

mixalhsCr
21/08/2010, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
metzeler m5

Δεν θα διαφωνισω για τα m5 πρεπει να ειναι πολυ καλο λαστιχο
αλλα γιατι ολοι λενε metzeler χωρις κουβεντα, ειναι τοσο μπροστα απο τις αλλες εταιριες;

andgeo
21/08/2010, 20:17
Continental conti-sport-attack .

arazw.ara.zw
21/08/2010, 20:45
Michelin power pure
Bridgestone bt016
Pirelli diablo rosso corsa
Metzeler sportec m5 interact
Continental sportattack
Dunlop sportsmart
Avon viper2 supersport
Σε αυτή τη κατηγορία θα βρείς πολύ καλό κράτημα,και στο hornet περίπου 10000 χμ ζωής με χαλαρή οδήγηση.Όλα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους,χωρίς κάποια εταιρεία να έχει βρεί το τρελλό μυστικό που την κάνει να υπερέχει ιδιαίτερα.
Michelin pilot road 2
Bridgestone bt023
Continental roadattack 2
Dunlop roadsmart
Metzeler roadtec z8 interact
Pirelli angel st
Avon storm 2 Εδώ έχεις στο hornet άνετα 20000 χμ και βαλε ίσως αλλά δεν έχεις το κράτημα των άλλων.
Αν πάντως δε κανείς πολλά χμ το χρόνο,προτίμησε από τα λάστιχα της πρώτης κατηγορίας!
Εγώ φοράω σε cbf 600 continental sportattack.Παρά πολύ καλό κράτημα με ήδη 6000 χμ και έχει υπολογίζω αλλά τόσα ( στο cbf πάντα το τονίζω).
Θα σου πρότεινα να βάλεις οποίο βρεις στη καλύτερη τιμή!
Δεν υπάρχει επώνυμη εταιρεία που
να βγάζει κακό λάστιχο και οι απαιτήσεις σου απ'οτι λες δεν είναι για οδήγηση στο όριο,οπότε θα είσαι κάτω από τις δυνατότητες όλων των ελαστικών της πρώτης κατηγορίας!
Χαιρετώ!

Panopticon7
22/08/2010, 03:29
Ωραιος σε ευχαριστω.

Κανω πολλα χιλιομετρα τον χρονο (16.000 σε 7 μηνες.) οποτε κολλησα σε αυτα:


Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw

Avon storm 2 Εδώ έχεις στο hornet άνετα 20000 χμ και βαλε ίσως αλλά δεν έχεις το κράτημα των άλλων.



Την εταιρια δεν την ξερω, αξιζει να τα ψαξω ?
Ειναι οντως τοσο σκληρα ?

arazw.ara.zw
22/08/2010, 06:20
Τα χμ αυτά δε τα βγάζει μόνο το avon. Με χαλαρή οδήγηση όλα της κατηγορίας sport touring θα βγάλουν πάνω από 20000χμ.
Η avon είναι αρκετά γνωστή εταιρεία ελαστικών ειδικά για αυτοκίνητα,αλλά μαζί με τη continental τη τελευταία 10ετία έχουν μπει δυναμικά και στο χώρο της μοτοσυκλέτας με αξιοπρεπέστατα προϊόντα.Αν πάντως θέλεις να ψάξεις για αυτή ρώτα και για τά azaro που είναι ακόμα σκληρότερα.Δε θα είναι πάντως και πολύ φθηνότερα από τους 4 μεγάλους.Η απόφαση δίκη σου!

SVX
22/08/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ωραιος σε ευχαριστω.

Κανω πολλα χιλιομετρα τον χρονο (16.000 σε 7 μηνες.) οποτε κολλησα σε αυτα:




Την εταιρια δεν την ξερω, αξιζει να τα ψαξω ?
Ειναι οντως τοσο σκληρα ?
τα Avon τα παιρνουν (στο εξωτερικο τουλαχιστον) σαν Budget επιλογη

Εχει και πολλες αξιολογες επιλογες αλλα στην κατηγορια Street δεν μπορω να πω σιγουρα.....

arazw.ara.zw
22/08/2010, 06:26
Sorry αν σε μπέρδεψα αλλά τά σχόλια που έγραψα δεν ήταν συγκεκριμένα για τα avon αλλά για όλα της κατηγορίας.
Απλά γράφω από κινητό και δε μπορώ να διαμορφώσω το κείμενο όπως ακριβώς θέλω!

Panopticon7
22/08/2010, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Sorry αν σε μπέρδεψα αλλά τά σχόλια που έγραψα δεν ήταν συγκεκριμένα για τα avon αλλά για όλα της κατηγορίας.
Απλά γράφω από κινητό και δε μπορώ να διαμορφώσω το κείμενο όπως ακριβώς θέλω!


Α οκ, θα την κρατησω την λιστα ;)

p@nos
22/08/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalhsCr
Δεν θα διαφωνισω για τα m5 πρεπει να ειναι πολυ καλο λαστιχο
αλλα γιατι ολοι λενε metzeler χωρις κουβεντα, ειναι τοσο μπροστα απο τις αλλες εταιριες;

ο καθενας λεει αυτα που εχει δοκιμασει και εμεινε ικανοποιημενος...το μ5 ειναι διγομο λαστιχο πολυ καλο για καθημερινη και σπορ χρηση(δεν ειναι σουπερσπορ ομως)...βγαζει χιλιομετρα με κανονικη χρηση και ζεσταινεται γρηγορα...και το βρησκεις με 260-280 αν θυμαμαι καλα μια χαρα λεφτα δηλαδη...

arazw.ara.zw
22/08/2010, 07:56
To m5 είναι ο αντικαταστάτης του m3 στη supersport κατηγορία της metzeler.Η ίδια τα κατατάσει εκέι όχι εγώ!!!!!!
ΔΕΝ είναι δίγομο αλλά έχει την τεχνολογία interact.Ο ατσάλινος σκελετός του ελαστικού είναι χορδισμένος με διαφορετική τάση στο κέντρο και τα πλαινά του ελαστικού αλλά η γόμα είναι μία!!
Η διαφορετική τάση του σκελετού σε κάθς σημείο του ελαστικού δίνει διαφορετικά χαρακτηρηστικά στη γόμα και είναι η απάντηση της metzeler στη τεχνολογία με διαφορετικές γόμες όλων των άλλων κατασκευαστών!!!

p@nos
22/08/2010, 08:20
χωρις να ειμαι σιγουρος αυτο που λες ισχυει για το μ3, το μ5 ειναι νομιζω διγομο...με επιφυλαξη αυτο...

arazw.ara.zw
22/08/2010, 08:38
μπερδεύεις το sportec m3 με το racetec κ3 interact το οποίο χρησιμοποιει την ίδια τεχνολογία με το sportec m5!!
H supersport κατηγορία της metzeler έχει το sportec m1( βγαίνει ακόμα αν και παρουσιάστηκε γύρω στο 2001 δε θυμάμαι ακριβως)αντικαταστάθηκε το 2005 με το sportec m3 και φέτος με το sportec m5 interact!!

Joyrider
22/08/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
χωρις να ειμαι σιγουρος αυτο που λες ισχυει για το μ3, το μ5 ειναι νομιζω διγομο...με επιφυλαξη αυτο...

http://www.metzelermoto.com/web/products/newproducts/sportecm5/technology/default.page

Joyrider
22/08/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
To m5 είναι ο αντικαταστάτης του m3 στη supersport κατηγορία της metzeler.Η ίδια τα κατατάσει εκέι όχι εγώ!!!!!!
ΔΕΝ είναι δίγομο αλλά έχει την τεχνολογία interact.Ο ατσάλινος σκελετός του ελαστικού είναι χορδισμένος με διαφορετική τάση στο κέντρο και τα πλαινά του ελαστικού αλλά η γόμα είναι μία!!
Η διαφορετική τάση του σκελετού σε κάθς σημείο του ελαστικού δίνει διαφορετικά χαρακτηρηστικά στη γόμα και είναι η απάντηση της metzeler στη τεχνολογία με διαφορετικές γόμες όλων των άλλων κατασκευαστών!!!

Επειδή το ψάχνεις το θέμα στα τεχνικά όπως και γω. Μήπως το έχεις ψάξει και πρακτικά δοκιμάζοντας το?

Για το Μ5 λέω επειδή με ενδιαφέρει και μένα. Τι πλεονεκτήματα έχει η ενιαία γόμα αλλά με διαφορετική παραμόρφωση λόγω σκληρότητας σκελετού από τις 2 γόμες? Ψήνεται καλύτερα ξέρω γω και έιναι πιο σταθερή λόγω συνέχειας?

arazw.ara.zw
22/08/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Επειδή το ψάχνεις το θέμα στα τεχνικά όπως και γω. Μήπως το έχεις ψάξει και πρακτικά δοκιμάζοντας το?

Για το Μ5 λέω επειδή με ενδιαφέρει και μένα. Τι πλεονεκτήματα έχει η ενιαία γόμα αλλά με διαφορετική παραμόρφωση λόγω σκληρότητας σκελετού από τις 2 γόμες? Ψήνεται καλύτερα ξέρω γω και έιναι πιο σταθερή λόγω συνέχειας?



Δυστυχώς δε τα έχω οδηγήσει και δεν έχω προσωπική άποψη.Η metzeler πάντως ισχυρίζεται οτι δεν υπάρχει το stepping effect ( έτσι το λένε οι εταιρείες μη με πέιτε και ψώνιο ) που υπάρχει στο σημείο που έρχοναι σε επαφή οι διαφορετικές γόμες των ανταγωνιστών!!
Πάντως για τη επόμενη αλλαγή είμαι μεταξύ των micheliin power pure,dunlop sportsmart και sportec m5!Όταν έρθει η ώρα βλέπουμε,αλλά νομίζω οτι στο cbf και για το δρόμο οι διαφορές είναι μικρές.Και εγώ και η μηχανή είναι κάτω απο τα όρια αυτών των ελαστικών!!

Joyrider
22/08/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
.Η metzeler πάντως ισχυρίζεται οτι δεν υπάρχει το stepping effect ( έτσι το λένε οι εταιρείες μη με πέιτε και ψώνιο ) που υπάρχει στο σημείο που έρχοναι σε επαφή οι διαφορετικές γόμες των ανταγωνιστών!!

Α μπράβο και γω αυτό εννοούσα.. Πάντως λέει ότι συνδιάζει την χιλιομετρική απόδοση λόγω πιο σφικτού πλέγματος στην μέση αλλά και κράτημα λόγω πιο χαλαρής στα άκρα. Μάλλον για αυτά θα ψηθώ αν τα βρω φθηνά αλλιώς ξανά τα ήδη υπάρχοντα pilot power.

arazw.ara.zw
22/08/2010, 09:35
Ρε joyrider είσαι ευχαριστημένος γενικά με τα michelin;Τα έχω οδηγήσει σε μηχανή φίλου αλλά δε τα είχα ποτέ για να έχω ολοκληρωμένη άποψη!

Joyrider
22/08/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Ρε joyrider είσαι ευχαριστημένος γενικά με τα michelin;Τα έχω οδηγήσει σε μηχανή φίλου αλλά δε τα είχα ποτέ για να έχω ολοκληρωμένη άποψη!

Ξέρω γω σχετικό είναι αυτό. Δεν έχω εμπειρία σύγκρισης με άλλα. Στους 10 μήνες που τα έχω έχουν βγάλει 18 χιλιάδες χιλιόμετρα και έχουν μείνει 2 χιλιοστά βάθους περίπου ακόμα. Το κράτημά τους παρόλα αυτά δεν το έχουν χάσει απόσο μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Τα χιλιόμετρα εθνικής τα έχω κάνει κύρίως σε κοντινές διαδρομές από Θεσνίκη προς Βέροια,Έδεσσα, Κοζάνη, Σέρρες, Καβάλα, Κατέρίνη. Τα χιλιόμετρα στροφών έχουν γίνει σε επαρχιακούς δρόμους των νομών αυτών και από κράτημα δεν έχω παράπονο για τα δεδομένα οδήγησής μου. Το πιο γρήγορο που έχω στρίψει να στο πω έτσι είναι στα τούνελ προς Κοζάνη με 180 και τα λάστιχα τα ένιωσα να έχουν κράτημα και για πιο πολλά. Αλλού δεν έχω τολμήσει τόσο γρήγορα καθώς φοβάμαι την άσφαλτο. Θα βάλω καμιά φωτό όταν μπορέσω να δεις πως είναι τώρα πριν τα αλλάξω.

Το μόνο παράπονο που έχω ήταν λίγο στο βρεμένο των δρόμων της πόλης αλλά δεν νομίζω να φταίνε τα λάστιχα. Ειδικά στις διαβάσεις με βροχή ακόμα και με τετάρτη σπινιάρει και πετάει κώλο.

Panopticon7
22/08/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ειδικά στις διαβάσεις με βροχή ακόμα και με τετάρτη σπινιάρει και πετάει κώλο.


Με τετάρτη ?

Προφανως εισαι πολυ ελαφρυς, εχω καταφερει μεχρι κ με την δευτερα να σπινιαρω με τα λαστιχα της μανας του bridgestone. (ειμαι κ 130 κιλα ομως, οσο δυο κανονικα ατομα.)

Panopticon7
22/08/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
260-280 αν θυμαμαι καλα μια χαρα λεφτα δηλαδη...


Νομιζω προσφατα εχουν αλλαξει πολυ τα δεδομενα... Ενα bridgestone (σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα) στην διασταση της μηχανης μου το βρηκα στα 340.

Κ ηταν απο τα φθηνα.

Joyrider
22/08/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Με τετάρτη ?

Προφανως εισαι πολυ ελαφρυς, εχω καταφερει μεχρι κ με την δευτερα να σπινιαρω με τα λαστιχα της μανας του bridgestone. (ειμαι κ 130 κιλα ομως, οσο δυο κανονικα ατομα.)

Ε ναι όντως εγώ τσιλιβίθρας είμαι στα 68 κιλά. Αλλά αυτό μου έτυχε κανα δυο φορές πάνω στο χρώμα της διάβασης και με βροχή. Και μου έχει τύχει και δικάβαλο με την κοπελιά αλλά με δευτέρα πάλι σε διάβαση με βροχή. Εκεί να δεις χέσιμο από τον κώλο που πέταξε.

p@nos
22/08/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Νομιζω προσφατα εχουν αλλαξει πολυ τα δεδομενα... Ενα bridgestone (σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα) στην διασταση της μηχανης μου το βρηκα στα 340.

Κ ηταν απο τα φθηνα.

ta bridgestone ειναι πανακριβα...εμενα που ειχα ρωτησει για το δικο μου μου ειπαν οτι μου τα αφηναν 420 γιατι ημουν ομορφος:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pirelli και metzeler εχουν αλλαξει τιμες και ειναι πολυ πιο προσιτες πλεον...

Panopticon7
23/08/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


pirelli και metzeler εχουν αλλαξει τιμες και ειναι πολυ πιο προσιτες πλεον...


Κ καλα εκαναν.


Αρα για την χρηση που τα θελω (πολλα χιλιομετρα) απομενουν αυτα.
Metzeler roadtec z8 interact
Pirelli angel st

arazw.ara.zw
23/08/2010, 10:39
Άν θέλεις να κάνεις μεγαλύτερη οικονομία και θέλεις και metzeler,ίσως βρείς σε καλύτερες τιμές τα roadtec z6 interact,αφού θα τα δίνουν σε προσφορά τώρα που βγήκαν τα ολοκαίνουρια z8!!!Ψάξε και γι'αυτά!!



http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogoDett.page?categoria=/catalog/moto/sport_touring&vehicleType=MOTO&menu_item=/products/catalog/sport_touring