PDA

View Full Version : ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ The Legend



Σελίδες : [1] 2

AKIS BUSA
21/08/2010, 21:14
Θα πω μερικα πραγματα γι"αυτην την περιφημη περιοχη της Αθηνας
τα ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ στην Βαρκιζα

κατα καιρους και σε αυτο το forum εχουν ασχοληθει και αλλοι με τα λιμανακια
αλλα με εναν αλλο τροπο δικο τους
βεβαια θα ηθελα να ακουσω ξανα τις γνωμες των παλαιοτερων αλλα και των νεοτερων
για αυτο το περιφημο μερος!!

και το ανοιγω ως θεμα διοτι για τους μοτοσυκλετιστες (και οχι μονο βεβαια) ειναι κατι
το οποιο θα μας θυμιζει, ωραιες, ελευθερες και ξενοιαστες!! στιγμες!!
σε μερικους ισως και "κακες" στιγμες!! δεν εχει σημασια ομως, διοτι και εγω εχω να θυμαμαι
μια "κακη" στιγμη!!
αυτο ομως που μετραει, ειναι το μερος που ζησαμε ολα αυτα και θα το θυμομαστε
για παντα!!!

για εμενα τα λιμανακια που τα εζησα απο την αρχη τους
εννοω απο το 1988 που ξεκινησε η καντινα απο τον Σαρικακη Κωστα (ιδιοκτητης καντινας)
ειναι εφαμιλλο της Αυρας!! της Ατομικ!! της CAVE στην Βουλα (αυτα πριν το 1980)
και για καποιους αλλους ισως καποια αλλα εφαμιλλα μερη!! καπου αλλου!!

ειναι λοιπον Θρυλικο!! (LEGEND) το μερος οχι μονο για τους παραπανω λογους
αλλα διοτι απο εκει εχουν περασει και σταματησει εστω για εναν καφε
σχεδον ολοι οι μοτοσυκλετιστες!! της Αθηνας και οχι μονο!!
τουλαχιστον μεχρι πριν 4 χρονια περιπου που υπηρχε εκει η καντινα!!

ηταν το μερος οπου ακομα και πολλοι αγωνιζομενοι πηγαιναν εκει για δοκιμες!!(καποτε)
για προπονηση!! (ονοματα δεν λεω) και επειτα για καφε στην καντινα και συζητηση
για οτι εχει σχεση με τις μηχανες!! τους αγωνες κλπ,κλπ.

ηταν το μερος συναντησης για ολους εμας (μοτοσυ/τες) ολες τις μερες και ωρες καθ"οτι
δεν εκλεινε ποτε!!
ακομα και πριν την εποχη των κινητων,ηξερες οτι θα πας εκει και θα βρεις καποιον
γνωστο!! η ακομα και αγνωστο αλλα ανθρωπο της μοτο/τας!!
και θα κατσεις θα πιεις τον καφε σου, θα εχεις την πολυ ωραια θεα απεναντι (τις φλεβες)
και θα μιλησεις για την 'ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ " σου μοτοσυκλετα!!!

τελικα τα λιμανακια ηταν "πιστα??" ηταν stunt drive place?? ηταν εκθεση?? ηταν "σχολειο??"
ηταν "λαιμητομος??" ηταν χωρος χαλαρωσης?? ηταν καφε/ρια?? τι ηταν???

οτι και να ηταν, οπως και να το εβλεπε ο καθε ενας μας ξεχωριστα
αυτο που στο τελος ολοι θα συμφωνησουμε
ειναι οτι τα ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ ειναι ΘΡΥΛΟΣ!!!


207256

gmeles
22/08/2010, 03:07
ειναι και μνημειο, οπως τον μπραλλο, οπως την επιδαυρο, οπως τον Ρωσσο.... :(

andgeo
22/08/2010, 03:44
Ήταν όλα αυτά που περιγράφεις ... Για μένα πχ ήταν και είναι μια διαδρομή που η μηχανή αρέσκεται να στρίβει , αυτό που θυμάμαι είναι ότι την πρώτη φορά που πέρασα τη Βάρκιζα πήγα να πέσω στο τούνελ με καμιά 90 και θυμάμαι τον κρύο ιδρώτα που με έλουσε για δευτερόλεπτα ... Από τότε μόλις πλησιάζω στο τούνελ ... Κιουρία όρθια !!!! Πείτε την γνώμη σας για την κολοστροφή εκείνη ...

guzzistas
22/08/2010, 03:54
Πήγαινα κι εγώ αρκετές φορές για καφέ από το '94 μέχρι το '97.... Είχα δει πολλά τρελά και κουλά αλλά και πολλούς χεράδες....

Δεν θα ξεχάσω όμως ποτέ την τελευταία φορά που πήγα με την κοπελιά μου... είχαμε πάρει καφέ και καθήσαμε μπροστά μπροστά σε τραπεζάκι, ήταν μεσημεράκι προς απόγευμα. Δεν είχε πολύ κόσμο εκείνη τη μέρα. Κάποια στιγμή είδαμε απέναντι να παρκάρει ένα αυτοκίνητο και να βγαίνουν 3 άτομα, 2 κορίτσια μαζί με ένα πιτσιρικά να ήταν 19 χρονών. Αφού σταθήκανε μπροστά στο αυτοκίνητο για κανά 5λεπτο και συζητούσαν, αποφάσισαν να έρθουν απέναντι για καφέ.

Την ώρα που είχαν φτάσει περίπου στη μέση του δρόμου, στην κυριολεξία από το πουθενά εμφανίστηκε μια μηχανή με κατεύθυνση προς Βάρκιζα.... ούτε ξέρω με πόσα πήγαινε πάνω στη στροφή ο τύπος.... Χτυπάει τον πιτσιρικά τον πεζό.... η μηχανή σύρθηκε για 200+ μέτρα, ΄να φανταστείτε ότι τρέξαμε περίπου μετά τη μέση της κατηφόρας πριν τη στροφή για να δούμε τον μοτοσυκλετιστή ο οποίος ευτυχώς φορούσε κράνος αλλά ήταν σε κατάσταση σοκ..

Ο πεζός πιτσιρικάς εκσφενδονίστηκε στον αέρα. έσκασε στο δρόμο και μεταμορφώθηκε σε μια... μάζα.... επιτόπου σηκωθήκαμε όλοι να διακόψουμε την κίνηση .... Για 20 λεπτά περιμέναμε το ασθενοφόρο και έβλεπα στην μέση του δρόμου ένα ανθρώπινο σώμα σε ακανόνιστη στάση (να μην μπω σε λεπτομέρειες γιατί είχα πάθει κι εγώ σοκ έτσι όπως ήταν), προφανώς σε κατάσταση σοκ, ζωντανός μεν με 2 μάτια να κοιτάνε με απορία.... και ήταν το μόνο πράγμα που μπορούσε να κουνήσει, τα μάτια του.....

Εκτοτε δεν ξανασταματήσαμε εκεί....

Panopticon7
22/08/2010, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas


Ο πεζός πιτσιρικάς εκσφενδονίστηκε στον αέρα. έσκασε στο δρόμο και μεταμορφώθηκε σε μια... μάζα.... επιτόπου σηκωθήκαμε όλοι να διακόψουμε την κίνηση .... Για 20 λεπτά περιμέναμε το ασθενοφόρο και έβλεπα στην μέση του δρόμου ένα ανθρώπινο σώμα σε ακανόνιστη στάση (να μην μπω σε λεπτομέρειες γιατί είχα πάθει κι εγώ σοκ έτσι όπως ήταν), προφανώς σε κατάσταση σοκ, ζωντανός μεν με 2 μάτια να κοιτάνε με απορία.... και ήταν το μόνο πράγμα που μπορούσε να κουνήσει, τα μάτια του.....

Εκτοτε δεν ξανασταματήσαμε εκεί....

εζησε ?

guzzistas
22/08/2010, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
εζησε ?

Εκείνη την ώρα ζούσε..... δεν ξέρω αν άντεξε μετά. Πάντως για να διορθωθεί (κόκκαλα κλπ) πρέπει να πέρασαν πολλά χρόνια.... :sad:

faraway
22/08/2010, 04:15
Τα λιμανάκια τα ξέρω από μωρό παιδί , και μην πάει το μυαλό σας σε κόντρες και τέτοια , απλά έχω εξοχικό στην Αγία Μαρίνα και με θυμάμαι από μικρό παιδάκι να χαζεύω τη διαδρομή από το πίσω κάθισμα το αυτοκινήτου του πατέρα μου .

Θυμάμαι λοιπόν κάθε φορά που φθάναμε στη λίμνη της Βουλιαγμένης και ετοιμαζόμασταν να μπούμε σε αυτό το τρομερό κομμάτι του δρόμου , να σηκωνόμαστε όρθιοι μαζί με τον αδερφό μου για να δούμε καμία μηχανάρα να μας περνάει .

Ο ενθουσιασμός μας όταν συνέβαινε αυτό ήταν τεράστιος , γιαυτό το μικρό όχημα που πέρναγε ουρλιάζοντας δίπλα από τα παράθυρα μας , αλλά και ένα φόβο και αγωνία μην σκοτωθεί .

Μεγαλώνοντας άρχισα σιγά σιγά περισσότερο να φοβάμαι αυτή τη κατάσταση παρά να με ενθουσιάζει , και σε αυτό συντέλεσαν τα ασθενοφόρα και τα συντρίμμια που βλέπαμε στο οδόστρωμα .

Θεωρώ τη παραλιακή οδό από τη Βουλιαγμένη μέχρι και το Σούνιο έναν από τους ομορφότερους δρόμους της χώρας μας , και ιδανικό για χαλαρή βολτίτσα ,
θρυλικό μέρος σίγουρα αλλά και λυπηρό μέρος παράλληλα με τόσες νέες ψυχές να έχουν σβήσει εκέι .

Κανένας δημόσιος δρόμος δεν κάνει για πίστα και για προπόνηση , εικόνες μοτοσυκλετιστών που πάνε με όσα σε τέτοιους δρόμους , το μόνο που καταφέρνουν είναι να μειώνουν όλους τους μοτοσυκλετιστές στα μάτια των ανθρώπων που δε καβάλησαν ποτέ μηχανή .

Και για να κλείσω , προτιμώ τη σχετικά πιο ύσηχη παραλιακή του τώρα παρά του τότε που αρκετές φορές θύμιζε εικόνες mad max !!!

Ichigo
22/08/2010, 04:46
Ήταν όντως ωραίες και επικίνδυνες εποχές τότε και δε μας ένοιαζε και πολύ 18-20 χρονών παιδιά τότε. Θυμάμαι εποχές 03 και 04 κατεβαίναμε με την παρέα με κάτι saxoralloκουβαδες :D πάντα με προσοχή βέβαια. Ωραίο show και πολύ κυνηγητό από την αστυνομία. Βέβαια θα μου μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη ένα MR2 που το είδα να φεύγει σε στροφή και να γίνεται σμπαράλια :uplate: . Τώρα πάνε αυτά...

Cpt. Haddock
22/08/2010, 04:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Τώρα πάνε αυτά...

Κουλάδια.... :smokin:

Ichigo
22/08/2010, 04:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κουλάδια.... :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Άσε ρε φίλε ξαναπέρασα από εκεί την προηγούμενη εβδομάδα. Καλά πέραν του οτι γλίστραγε τρελά (ίσως και να φταίει το ΒΤ020) πέρασα εντελώς μουδιασμένος :hypnotize . Κάποτε που μπάιναμε με αμάξια (εγω δεν είχα τότε ούτε μηχανή ούτε αυτοκίνητο) στις στροφές δεν ξέρω δεν με ένοιαζε καν, δεν αντιλαμβανόμουν τον κίνδυνο. Τώρα είναι αλλιώς :sick:

Cpt. Haddock
22/08/2010, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Άσε ρε φίλε ξαναπέρασα από εκεί την προηγούμενη εβδομάδα. Καλά πέραν του οτι γλίστραγε τρελά (ίσως και να φταίει το ΒΤ020) πέρασα εντελώς μουδιασμένος :hypnotize . Κάποτε που μπάιναμε με αμάξια (εγω δεν είχα τότε ούτε μηχανή ούτε αυτοκίνητο) στις στροφές δεν ξέρω δεν με ένοιαζε καν, δεν αντιλαμβανόμουν τον κίνδυνο. Τώρα είναι αλλιώς :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κουλάδια.... :smokin:

Ichigo
22/08/2010, 05:06
Για να πάρετε όλοι ένα δεινόσαυρο 250 κιλά σαν και το δικό μου σαν 1η μηχανή και τότε τα μεΛε.
Μου γίνατε όλοι στριφτεροί τρομάρα σας! :smokin: :evil:

reinmeister
22/08/2010, 09:43
:) :) :) :)

ουσιαστικα,εκει εμαθα να οδηγω γρηγορα...

η διαδρομη που λυσσαγαμε και λεγοταν μεταξυ μας "λιμανακια" ξεκινουσε απο λιμνη βουλιαγμενης και τελειωνε μετα την 90αρα πριν τις αλκυονιδες...

τα χρονια που πηγαινα εγω ηταν 92-97...

εκεινη την εποχη ηταν ο χωρος που εκαναν προπονηση,οπως ειπε ο ακης,σχεδον ολοι οι αθηναιοι αγωνιζομενοι...ποσα και ποσα σαββατα δεν εσκαγαν τρειλερ και κατεβαζαν αγωνιστικα...επισης τα περιοδικα εκει εκαναν τα τεστ και τις φωτογραφισεις...

οι ωρες που πηγαιναμε οι γνωστοι της εποχης ηταν 7 το πρωι εως 1 το μεσημερι,παντα σαββατο και παντα χειμωνα...η κινηση ηταν ανυπαρκτη ουσιαστικα και μπορουσαμε να τρεξουμε ελευθερα...κυριακη πηγαιναμε και καθομασταν καντινα για καφε να χαζεψουμε τους μαλακες που νομιζαν οτι κατι εκαναν ,αναμεσα απο τα αυτοκινητα...

και φυσικα για να τσακωθουμε με καφε και τσιγαρο...:D

θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι γεμιζα στην τεξακο της βαρκιζας δυο φορες και εφευγα με το τριτο γεμισμα...δηλαδη 300 χιλ πανω κατω...

η ασφαλτος ηταν εκπληκτικη,απλως ειχε συγκεκριμενα κομματια που επρεπε να αποφυγεις...παρεμπιπτοντως ακομη κραταει ακριβως το ιδιο,μονο που τα ασχημα κομματια εγιναν ακομη χειροτερα...

θυμαμαι επισης οτι πηγαιναμε κατα τις 6.30 το πρωι κι αραζαμε στην καντινα πινοντας καφεδακι και περιμενοντας να σηκωθει ο ηλιος λιγο να φυγει η υγρασια...

φοβερες εποχες ακη...τι μου θυμισες...



:beer: :beer:

AKIS BUSA
22/08/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Ήταν όλα αυτά που περιγράφεις ... Για μένα πχ ήταν και είναι μια διαδρομή που η μηχανή αρέσκεται να στρίβει , αυτό που θυμάμαι είναι ότι την πρώτη φορά που πέρασα τη Βάρκιζα πήγα να πέσω στο τούνελ με καμιά 90 και θυμάμαι τον κρύο ιδρώτα που με έλουσε για δευτερόλεπτα ... Από τότε μόλις πλησιάζω στο τούνελ ... Κιουρία όρθια !!!! Πείτε την γνώμη σας για την κολοστροφή εκείνη ...

Φιλε andgeo θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη!!

1ον. ειναι μια "τυφλη" αριστερη στροφη (εννοω με κατευθυνση προς Σουνιο)
2ον. το οδοστρωμα ειναι ΑΘΛΙΟ!! (γλυστραει-ανωμαλιες)
3ον. "παρεξηγουν" πολλοι ανθρωποι το σημειο που πρεπει να φρεναρουν!!
4ον. η στροφη κλινει αριστερα περισσοτερο!! απο οτι σου δειχνει στην αρχη στην εισοδο!!
και σχετικα αποτομα!!!
5ον. πρεπει πρωτα να την περασουμε σχετικα σιγα!! για να την καταλαβουμε
που, πως, με τι ταχυτητα στο κιβωτιο (2α για μενα) και με ποσα (χιλ.)

οσο για τα 90!! χιλ. που λες, θεωρω οτι ειναι πολλα!!! για εναν που δεν εχει κανει πρωτα
ολα τα παραπανω!!!

στο σχεδιο θα δεις-δειτε οτι οι πιο πολλοι κανουν το λαθος και φρεναρουν στα σημεια Α και Γ
και εχοντας βεβαια αρκετα χιλ. στο κοντερ!!!
οποτε και ειναι μαλλον "αργα" να μπορεσεις να κανεις οτιδηποτε σε σχεση με τον σωστο
χειρισμο για να στριψεις!!! δεν προλαβαινεις εννοω απο χρονο!!!

αυτο που εγω προτεινω ειναι το σημειο Β για τα φρενα (εννοειτε εξαιρουνται οι γνωστες)
και η διακεκομμενες ασπρες γραμμες η πορεια που πρεπει να ακολουθησουμε ως γραμμη!!
πρεπει ομως να προσεχουμε στο "apex" να δωσουμε περισσοτερη κλιση προς τα αριστερα
διοτι κινδυνευουμε να εχουμε εξοδο!! στα δεξια της τρυπας!!


207268

AKIS BUSA
22/08/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:) :) :) :)

ουσιαστικα,εκει εμαθα να οδηγω γρηγορα...

η διαδρομη που λυσσαγαμε και λεγοταν μεταξυ μας "λιμανακια" ξεκινουσε απο λιμνη βουλιαγμενης και τελειωνε μετα την 90αρα πριν τις αλκυονιδες...

τα χρονια που πηγαινα εγω ηταν 92-97...

εκεινη την εποχη ηταν ο χωρος που εκαναν προπονηση,οπως ειπε ο ακης,σχεδον ολοι οι αθηναιοι αγωνιζομενοι...ποσα και ποσα σαββατα δεν εσκαγαν τρειλερ και κατεβαζαν αγωνιστικα...επισης τα περιοδικα εκει εκαναν τα τεστ και τις φωτογραφισεις...

οι ωρες που πηγαιναμε οι γνωστοι της εποχης ηταν 7 το πρωι εως 1 το μεσημερι,παντα σαββατο και παντα χειμωνα...η κινηση ηταν ανυπαρκτη ουσιαστικα και μπορουσαμε να τρεξουμε ελευθερα...κυριακη πηγαιναμε και καθομασταν καντινα για καφε να χαζεψουμε τους μαλακες που νομιζαν οτι κατι εκαναν ,αναμεσα απο τα αυτοκινητα...

και φυσικα για να τσακωθουμε με καφε και τσιγαρο...:D

θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι γεμιζα στην τεξακο της βαρκιζας δυο φορες και εφευγα με το τριτο γεμισμα...δηλαδη 300 χιλ πανω κατω...

η ασφαλτος ηταν εκπληκτικη,απλως ειχε συγκεκριμενα κομματια που επρεπε να αποφυγεις...παρεμπιπτοντως ακομη κραταει ακριβως το ιδιο,μονο που τα ασχημα κομματια εγιναν ακομη χειροτερα...

θυμαμαι επισης οτι πηγαιναμε κατα τις 6.30 το πρωι κι αραζαμε στην καντινα πινοντας καφεδακι και περιμενοντας να σηκωθει ο ηλιος λιγο να φυγει η υγρασια...

φοβερες εποχες ακη...τι μου θυμισες...



:beer: :beer:


Γ@Μ@Σ@ΤΑ!!! Αντωνιοοοοοο!!!!
ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!!

andgeo
22/08/2010, 10:49
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , είχα πλήρη άγνοια για το σημείο και βέβαια σήμανση ή οτιδήποτε μπορούσε να με προειδοποιήσει για την μορφή της δεν υπήρχε . Κι εγώ 2α είχα μέσα αλλά την άκουσα για τα καλά όταν έβλεπα τον αυτό μου να πηγαίνει καρφί στον τοίχο στο τούνελ και βέβαια για να δώσω περισσότερη κλίση στη μηχανή ήταν αδύνατο μιας και το οδόστρομα μου έδειξε νωρίς την διάθεση του. Από τότε με σεβασμό στην καρμανιόλα .Για φαντάσου αντί για μονστερ να είχα το busa και να αισθανόμουν ασφαλής στην είσοδο με τα 150-160 για να το συνδέσω και με το θρεντάκι του katath για την αγορά του busa 1η μηχανή . Χαλκομανία στον βράχο θα ήμουν τώρα για να μην πω απολίθωμα ... Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνει κάποιος που δεν έχει οδηγική εμπειρία από μεγάλες μηχανές και βέβαια ότι δεν οδηγάμε πάντα σε δρόμους που γνωρίζουμε αλλά και σε άγνωστες διαδρομές .

katath
22/08/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , είχα πλήρη άγνοια για το σημείο και βέβαια σήμανση ή οτιδήποτε μπορούσε να με προειδοποιήσει για την μορφή της δεν υπήρχε . Κι εγώ 2α είχα μέσα αλλά την άκουσα για τα καλά όταν έβλεπα τον αυτό μου να πηγαίνει καρφί στον τοίχο στο τούνελ και βέβαια για να δώσω περισσότερη κλίση στη μηχανή ήταν αδύνατο μιας και το οδόστρομα μου έδειξε νωρίς την διάθεση του. Από τότε με σεβασμό στην καρμανιόλα .Για φαντάσου αντί για μονστερ να είχα το busa και να αισθανόμουν ασφαλής στην είσοδο με τα 150-160 για να το συνδέσω και με το θρεντάκι του katath για την αγορά του busa 1η μηχανή . Χαλκομανία στον βράχο θα ήμουν τώρα για να μην πω απολίθωμα ... Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνει κάποιος που δεν έχει οδηγική εμπειρία από μεγάλες μηχανές και βέβαια ότι δεν οδηγάμε πάντα σε δρόμους που γνωρίζουμε αλλά και σε άγνωστες διαδρομές .

Παρόν! Σταυρό προλαβαίνεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις??

Panopticon7
22/08/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Παρόν! Σταυρό τι προλαβαίνεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις??


Να κλεισεις τα ματια κ να πεις στα γρηγορα "τετελεσται" :lol:

andgeo
22/08/2010, 10:53
Ούτε ευχή ...

katath
22/08/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Να κλεισεις τα ματια κ να πεις στα γρηγορα "τετελεσται" :lol:

Χωρίς πλάκα πάντως, φαντάζομαι πως πάρα πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει αντιμέτωποι με κάποια παρόμοια κατάσταση, όπου δηλαδή από θαύμα καταφέρατε και "το σώσατε", ή αποφύγατε τελευταία στιγμή τον τοίχο που πλησιάζατε πολύ γρήγορα προς το μέρος του. Εκείνες τις στιγμές, τα δέκατα, ή ελάχιστα δευτερόλεπτα που βλέπετε το τέλος να έρχεται, προλαβαίνετε να σκεφτείτε κάτι, ή αμέσως μετά την αποφυγή έρχονται οι σκέψεις?

manhunter
22/08/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Χωρίς πλάκα πάντως, φαντάζομαι πως πάρα πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει αντιμέτωποι με κάποια παρόμοια κατάσταση, όπου δηλαδή από θαύμα καταφέρατε και "το σώσατε", ή αποφύγατε τελευταία στιγμή τον τοίχο που πλησιάζατε πολύ γρήγορα προς το μέρος του. Εκείνες τις στιγμές, τα δέκατα, ή ελάχιστα δευτερόλεπτα που βλέπετε το τέλος να έρχεται, προλαβαίνετε να σκεφτείτε κάτι, ή αμέσως μετά την αποφυγή έρχονται οι σκέψεις?


Iσα ισα που προλαβαινεις , να ξεκινησεις το παρακάτω, χωρίς φυσικά την κίνηση


207269

andgeo
22/08/2010, 10:58
Κρύος ιδρώτας ξέρεις τι σημαίνει ; Παγωμάρα και μετά στάση ή χαλαρή οδήγηση μέχρι να επιστρέψουν οι παλμοί της καρδιάς στα κανονικά επίπεδα !!!

andgeo
22/08/2010, 11:02
Και τουλάχιστον με τα 90 που είχα πρόλαβα και το ένοιωσα , φαντάσου με τα 150-160 που θα πήγαινε εκεί μια busa στην είσοδο , ούτε να παγώσεις δεν θα προλάβαινες , γι αυτό think twice son !!!!

faraway
22/08/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Φιλε andgeo θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη!!

1ον. ειναι μια "τυφλη" αριστερη στροφη (εννοω με κατευθυνση προς Σουνιο)
2ον. το οδοστρωμα ειναι ΑΘΛΙΟ!! (γλυστραει-ανωμαλιες)
3ον. "παρεξηγουν" πολλοι ανθρωποι το σημειο που πρεπει να φρεναρουν!!
4ον. η στροφη κλινει αριστερα περισσοτερο!! απο οτι σου δειχνει στην αρχη στην εισοδο!!
και σχετικα αποτομα!!!
5ον. πρεπει πρωτα να την περασουμε σχετικα σιγα!! για να την καταλαβουμε
που, πως, με τι ταχυτητα στο κιβωτιο (2α για μενα) και με ποσα (χιλ.)

οσο για τα 90!! χιλ. που λες, θεωρω οτι ειναι πολλα!!! για εναν που δεν εχει κανει πρωτα
ολα τα παραπανω!!!

στο σχεδιο θα δεις-δειτε οτι οι πιο πολλοι κανουν το λαθος και φρεναρουν στα σημεια Α και Γ
και εχοντας βεβαια αρκετα χιλ. στο κοντερ!!!
οποτε και ειναι μαλλον "αργα" να μπορεσεις να κανεις οτιδηποτε σε σχεση με τον σωστο
χειρισμο για να στριψεις!!! δεν προλαβαινεις εννοω απο χρονο!!!

αυτο που εγω προτεινω ειναι το σημειο Β για τα φρενα (εννοειτε εξαιρουνται οι γνωστες)
και η διακεκομμενες ασπρες γραμμες η πορεια που πρεπει να ακολουθησουμε ως γραμμη!!
πρεπει ομως να προσεχουμε στο "apex" να δωσουμε περισσοτερη κλιση προς τα αριστερα
διοτι κινδυνευουμε να εχουμε εξοδο!! στα δεξια της τρυπας!!

αυτή η στροφή που αναλύεις στις τρύπες του Καραμανλή , είναι η χειρότερη ever παγκοσμίως.
έχει φύγει κόσμος και κοσμάκις εκεί ,
εκεί που λες τελειώνει , είσαι απλά στη μέση της και κλείνει απότομα και άλλο αριστερά συν ότι έχει λίγο ψιλοανάποδη κλήση ο δρόμος .
γενικότερα αν φθάσεις στην είσοδο της τρύπας χωρίς να έχεις φρενάρει από πριν , είναι πολύ αργά για οτιδήποτε!!!

Panopticon7
22/08/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Χωρίς πλάκα πάντως, φαντάζομαι πως πάρα πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει αντιμέτωποι με κάποια παρόμοια κατάσταση, όπου δηλαδή από θαύμα καταφέρατε και "το σώσατε", ή αποφύγατε τελευταία στιγμή τον τοίχο που πλησιάζατε πολύ γρήγορα προς το μέρος του. Εκείνες τις στιγμές, τα δέκατα, ή ελάχιστα δευτερόλεπτα που βλέπετε το τέλος να έρχεται, προλαβαίνετε να σκεφτείτε κάτι, ή αμέσως μετά την αποφυγή έρχονται οι σκέψεις?


Ξερεις τι ειναι ολα τα λεφτα ?

Να εχεις σκασει με το κεφαλι στο εδαφος, να κοιτας τριγυρω μεσα απο το κρανος, να αναρωτιεσαι αν χτυπησες δυνατα γιατι το κρανιο σου σε πεθαινει στον πονο, κρυος υδρωτας κ πανικος...

Να λες συνεχεια απο μεσα σου "δεν θελω να πεθανω, ΔΕΝ θελω να πεθανω" κ να μην σε ενδιαφερει τιποτα.


Τοτε θα δεις για ποτε ξεχνας τις μαλακιες στον δρομο... Μια για παντα.

katath
22/08/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ξερεις τι ειναι ολα τα λεφτα ?

Να εχεις σκασει με το κεφαλι στο εδαφος, να κοιτας τριγυρω μεσα απο το κρανος, να αναρωτιεσαι αν χτυπησες δυνατα γιατι το κρανιο σου σε πεθαινει στον πονο, κρυος υδρωτας κ πανικος...

Να λες συνεχεια απο μεσα σου "δεν θελω να πεθανω, ΔΕΝ θελω να πεθανω" κ να μην σε ενδιαφερει τιποτα.


Τοτε θα δεις για ποτε ξεχνας τις μαλακιες στον δρομο... Μια για παντα.

Αυτό να φανταστώ πως είναι προσωπική σου εμπειρία? Αν ναι, είσαι πολύ τυχερός που ζεις και εύχομαι το πάθημα σου να σου έγινε μάθημα.

Panopticon7
22/08/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Αυτό να φανταστώ πως είναι προσωπική σου εμπειρία? Αν ναι, είσαι πολύ τυχερός που ζεις και εύχομαι το πάθημα σου να σου έγινε μάθημα.

δυστυχως ομως η ζωη δεν ειναι δικαιη, σε καποιους δινει την ευκαιρια να μαθουν απο το παθημα τους, σε καποιους οχι.

granazi
22/08/2010, 11:21
λιμανακια :)
λοιπον βαριεμαι να γραψω τις δικες μου αναμνησεις απο αυτες τις εποχες σαν καγκουροκατοχος gsxr.
πιο πολυ 2 πραγματα μου βγαινουν τωρα.
1...... αφου ζησαμε απο εκει και αλλου και γενικα μεχρι τα 25-26 (εγω τουλαχιστον).............
2 ......αν με ξανακανατε πιτσιρικα θα ξαναπηγαινα αλλα σωστα ντυμενος πια :wave2:

granazi
22/08/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
δυστυχως ομως η ζωη δεν ειναι δικαιη, σε καποιους δινει την ευκαιρια να μαθουν απο το παθημα τους, σε καποιους οχι.





παιζει να ειναι και το πιο σωστο που εχεις γραψει εδω μεσα αυτο :a10:

AKIS BUSA
22/08/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , είχα πλήρη άγνοια για το σημείο και βέβαια σήμανση ή οτιδήποτε μπορούσε να με προειδοποιήσει για την μορφή της δεν υπήρχε . Κι εγώ 2α είχα μέσα αλλά την άκουσα για τα καλά όταν έβλεπα τον αυτό μου να πηγαίνει καρφί στον τοίχο στο τούνελ και βέβαια για να δώσω περισσότερη κλίση στη μηχανή ήταν αδύνατο μιας και το οδόστρομα μου έδειξε νωρίς την διάθεση του. Από τότε με σεβασμό στην καρμανιόλα .Για φαντάσου αντί για μονστερ να είχα το busa και να αισθανόμουν ασφαλής στην είσοδο με τα 150-160 για να το συνδέσω και με το θρεντάκι του katath για την αγορά του busa 1η μηχανή . Χαλκομανία στον βράχο θα ήμουν τώρα για να μην πω απολίθωμα ... Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνει κάποιος που δεν έχει οδηγική εμπειρία από μεγάλες μηχανές και βέβαια ότι δεν οδηγάμε πάντα σε δρόμους που γνωρίζουμε αλλά και σε άγνωστες διαδρομές .

Mια χαρα τα λες!!

αυτο ομως που θελω να συμπληρωσω για τα νεοτερα παιδια και οδηγους μοτο/τας
(δεν εχει να κανει με τον πολυ συμπαθη katath)
ειναι οτι τωρα, πολλες φορες δεν τους δικαιολογω διοτι σημερα εχουν στα χερια τους
ολοι σχεδον απο ενα lap top η PC η ακομα και ενα iphone
και βεβαια ενα σωρο περιοδικα και εκπομπες και "σχολεια" που μεσα απο ολα αυτα μπορουν και "αντλουν" παρα πολλες πληροφοριες και γνωση γυρω απο την μοτοσυκλετα!!

πραγμα που δεν ειχαμε εμεις την δεκαετια 70-80 (συγκεκριμενα 75-85 για εμενα)
τοτε δηλαδη που ειμουνα ΝΕΟΤΕΡΟΣ!!! :lol: :lol: :lol:

ενα αλλο επισης ειναι που το ξεχνανε ολοι
οτι τωρα πια βλεπουν ολοι σχεδον moto gp και SBK
και πρεπει να παρατηρησουν την αγωνιστηκη εξελιξη των οδηγων-αναβατων

οσο καλος!! και να ειναι καποιος νεος οδηγος πρεπει να ακολουθησει την "πυραμιδα"
80cc 125cc 250cc η 600cc 1000cc η 800cc σημερα!!

νομιζω πως αυτο κατι λεει απο μονο του!!!
τους λογους δεν χρειαζεται να τους αναλυσω διοτι τους ξερουμε ολοι μας!!!

reinmeister
22/08/2010, 11:29
ο μονος τροπος να την σκαπουλαρει καποιος ,ειναι να αντιμετωπιζει ολες τις διαδρομες ως αγνωστες...καθε φορα...

τα χειροτερα ατυχηματα εχουν γινει απο σιγουρια λογω γνωσης του δρομου και των συνθηκων...

Panopticon7
22/08/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA



οσο καλος!! και να ειναι καποιος νεος οδηγος πρεπει να ακολουθησει την "πυραμιδα"
80cc 125cc 250cc η 600cc 1000cc η 800cc σημερα!!

νομιζω πως αυτο κατι λεει απο μονο του!!!



Υπαρχουν κ αγωνες με 80cc ? Τους 125 που πετυχαινω καμια φορα ακουγονται σαν μελισσες μεσα στην πιστα :sun:

AKIS BUSA
22/08/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Υπαρχουν κ αγωνες με 80cc ? Τους 125 που πετυχαινω καμια φορα ακουγονται σαν μελισσες μεσα στην πιστα :sun:

Βεβαιως και υπαρχουν αγωνες 80cc ειναι τα περιφημα mini bike
και τα πρωτα "βηματα" των οδηγων μοτοσυκλετας

τα τετλευταια χρονια υπαρχει-ουν και στην χωρα μας!!
με την εννοια του "σχολειου"

Allst@rf
22/08/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
παιζει να ειναι και το πιο σωστο που εχεις γραψει εδω μεσα αυτο :a10:



+990!!!

soter3gm
22/08/2010, 12:27
Ξημερώματα, μετά από το Σαββατιάτικο ξενύχτι έχουμε βρεθεί η παρέα (κάθε τόσο διαφορετική) να πίνουμε καφέ για να δούμε την ανατολή, ο Κώστας να φέρνει καφέ και φρέσκες τυρόπιτες και να μιλάμε για το που θα πάμε διακοπές κλπ κλπ
Ο "Γιάννης" να παίρνει το αριστερό πέταλο με 237 και να λέει πως αν είχε μεγαλύτερη ταχύτητα εισόδου θα έφτανε τα 240 απόκτησε μεγαλύτερη ταχύτητα και ....βρέθηκε στο λιμανάκι από κάτω
τρέχαμε να τον μαζέψουμε να τον πάμε στη Βούλα (είχαμε και το νοσοκομειακό από δίπλα :D :D )

Νέες γκόμενες τις πηγαίναμε για "ρομαντικά" το απογευματάκι (σιγά για να δούμε καμιά κόντρα)
"μωρό μου εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα" :p και το τούμπανο έμοιαζε να έχει φτιαχτεί στην αλάνα δίπλα από την καντίνα .
Καμιά φορά πλάκωναν αυτοκινητάδες ο "καταραμένος" κ.α. έκαναν τα παλαβά τους γελάγαμε με τα κουφά που ακούγαμε και μετά πλάκωναν οι μπάτσοι, μάζευαν όποιον πέρναγε τη διπλή διαχωριστική και όποιον ξεκινούσε με πολλά. Ήταν και ο ζητάς από τη τροχαία Γλυφάδας (μεταλλικός από την κορφή μέχρι τα νύχια) που κυνήγαγε όποιον του κάπνιζε μέχρι που βρέθηκε στην τρύπα του Καραμανλή, από κάτω ,
Ιστορίες που θα μείνουν για πάντα χαραγμένες μέσα στο μυαλό όποιου καθόταν σε εκείνη την καντίνα-λέσχη
Όποτε περνάω τώρα με πιάνει θλίψη βλέποντας τα σημεία που χάθηκαν φίλοι και γνωστοί που άλλοι έφταιγαν και άλλοι όχι

blackbusa
22/08/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm

Όποτε περνάω τώρα με πιάνει θλίψη βλέποντας τα σημεία που χάθηκαν φίλοι και γνωστοί που άλλοι έφταιγαν και άλλοι όχι

...

AKIS BUSA
22/08/2010, 13:18
Καποιοι!!.................καποτε!!

Στην ανοδο προς καντινα !!! απο Βαρκιζα


207273

libali10
22/08/2010, 13:31
εγω δεν εχω ιδεα απο τα συγκεγριμενη διαδρομη λιμανακια διοτι ειμαι απο αλλου αλλα εχω ιδεα απο αλλα δικα μας λιμανακια περιπου ιδια με τα δικα σας,καλες στροφες, γεματο εικονοστασια κτλ.
Μην νομιζεται οτι θα σας στη "πω" διοτι μυαλο ακομα δεν εβαλα παρολου που εχω χασει δυο φιλους,
Αν και ειναι ιστορικη κουβεντα πρεπει παρολου αυτο πρεπει να ξερετε οτι σας διαβαζουν πιτσιρικαδες που βραζει το αιμα τους και εμεις οι παλιοι λιγο πολυ τους εμπνεουμε για αυτο ειναι μαλακια να αναλυετε της στροφες και να τους δινετε ιδεες για σιρκουι σε διμοσιους δρομους.
Κανε οτι κανεις ειμαι μαζι σου....αλλα μην το διμοσιευεις.

Συζητησε καποιο θεμα γυρω απο καμια πιστα ωστε αν κανουν το λαθος μην τρυπησουν με το κεφαλι κανενα τουνελ πιστα
απλα να αρπαξουν καμια σαβουρουλα να σηκωθουν και να και να πανε σπιτι τους που τους περιμενει η μανα τους.
Με το συμπαθιο μαγκες μπορει και να κανω λαθος...

7gibernau
22/08/2010, 13:52
μια ερωτηση για να καταλαβω κι εγω που δεν εχω εχω στριψει αυτη την στροφη που λετε παραπανω...

εχει καμια σχεση με τις "κεραιες"στο αρτεμισιο????

τα 90 χλμ ειμαι μαξ σπιντ εκει???

giannis113
22/08/2010, 14:07
εγω να ροτησω κατι τωρα; η θα γινω κακος;

ειναι πολυ μακρια τα λιμανακια απο τα μεγαρα; :rolleyes:

giannis113
22/08/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Παρόν! Σταυρό προλαβαίνεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις??

μαλλον εννωεις ΤΙ προλαβαινεις να κανεις...

ενα θα σου πω.. να μην τρεχεις μονο αυτο

7gibernau
22/08/2010, 14:14
στο 2¨26 ειναι οι "κεραιες"

btw στο βιντεο ειναι κανεις απο εσας???

http://www.youtube.com/watch?v=YEEZa-50rOY

AKIS BUSA
22/08/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
εγω δεν εχω ιδεα απο τα συγκεγριμενη διαδρομη λιμανακια διοτι ειμαι απο αλλου αλλα εχω ιδεα απο αλλα δικα μας λιμανακια περιπου ιδια με τα δικα σας,καλες στροφες, γεματο εικονοστασια κτλ.
Μην νομιζεται οτι θα σας στη "πω" διοτι μυαλο ακομα δεν εβαλα παρολου που εχω χασει δυο φιλους,
Αν και ειναι ιστορικη κουβεντα πρεπει παρολου αυτο πρεπει να ξερετε οτι σας διαβαζουν πιτσιρικαδες που βραζει το αιμα τους και εμεις οι παλιοι λιγο πολυ τους εμπνεουμε για αυτο ειναι μαλακια να αναλυετε της στροφες και να τους δινετε ιδεες για σιρκουι σε διμοσιους δρομους.
Κανε οτι κανεις ειμαι μαζι σου....αλλα μην το διμοσιευεις.

Συζητησε καποιο θεμα γυρω απο καμια πιστα ωστε αν κανουν το λαθος μην τρυπησουν με το κεφαλι κανενα τουνελ πιστα
απλα να αρπαξουν καμια σαβουρουλα να σηκωθουν και να και να πανε σπιτι τους που τους περιμενει η μανα τους.
Με το συμπαθιο μαγκες μπορει και να κανω λαθος...

Αδελφε libail πρωτον δεν εχεις αδικο ως σκεπτικο!!

αυτο ομως που ουσιαστικα κανουμε εδω ειναι να θυμομαστε οι παλιοι και να μαθαινουν
οι νεοτεροι τα διαφοαρα "Θρυλικα" μερη των μοτο/των

και μεσα απο αυτα που θα πει και θα θυμηθειι ο καθε ενας μας
θα δωσει και το μεγεθος των" λαθων" που ισως να καναμε ολοι μας
και ετσι να μην τα κανουν αυτοι!!!

δεν μπορουμε να διαγραψουμε καποια πραγματα και μερη απο την ζωη μας διοτι καποιοι
θα προσπαθησουν να κανουν τα ιδια!! (εξαλου τωρα δεν μπορουν)
δεν ειναι το μερος ετσι οπως ητανε!!! αρα εκ των πραγματων στο συγκεκριμενο μερος
δεν γινεται πλεον τιποτα οπως τοτε!!

ειναι δηλαδη σαν να μην μας λενε οι παλιοτεροι για καποιους ιστορικους!! πολεμους ας πουμε
διοτι εμεις που τα ακουμε θα παμε καπακι να πολεμησουμε!!

AKIS BUSA
22/08/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
εγω να ροτησω κατι τωρα; η θα γινω κακος;

ειναι πολυ μακρια τα λιμανακια απο τα μεγαρα; :rolleyes:

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!

Εδω ομως γι"αυτους που πιθανον να τα μπερδεψουν
δεν κανουμε ΠΡΟΤΡΟΠΗ!!
αλλα ΑΝΑΔΡΟΜΗ!! στο παρελθον!!

AKIS BUSA
22/08/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
μια ερωτηση για να καταλαβω κι εγω που δεν εχω εχω στριψει αυτη την στροφη που λετε παραπανω...

εχει καμια σχεση με τις "κεραιες"στο αρτεμισιο????

τα 90 χλμ ειμαι μαξ σπιντ εκει???

Φιλε gibernau ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις κεραιες!!
και ναι, τα 90 χιλ. γι"αυτην την στροφη αν δεν την ξερεις ειναι πολλα!!!

el_hymador
22/08/2010, 14:24
Εγω ως φλωρος τον ΒΠ να εχω κατεβει 2-3 φορες με αυτοκινητο στα κλαμπακια εκει κατω...ε λοιπον τη μια απο αυτες ειδαμε τον Χριστο χειριστη αντιαρματικου με ενα τυπο που ερχοταν με Punto GT διπλωμενο απανω στη στροφη, πηγε να το μαζεψει, μαζεψε τα @@ του, περασε στο αντιθετο και σχεδον "εγλυψε" τον μπροστινο μας προφυλακτηρα...εσκασε πανω στις μπαριερες με πολλα και εγινε σωβρακο το αμαξι, προς εκπληξη μας βγηκε αγρατζουνιστος απο μεσα...ερχετε η τροχαια, καθομαστε και εμεις για να μας παρουν καταθεση, το παλικαρι σε κατασταση σοκ αλλα εντελως αγρατζουνιστος και να λεει σε ολους οτι μια χαρα ειμαι δεν εχω τιποτα...στο εικοσαλεπτο πανω λιποθυμαει, τον μαζευουν με το ΕΚΑΒ...αλλα δυστυχως στη διαδρομη μεχρι το νοσκομειο απο οτι μαθαμε πεθανε απο ακατασχετη εσωτερικη αιμοραγια, η ζωνη τον ειχε κομματιασει εσωτερικα...

λοιπον καλες οι αναμνησεις σε οσους εχουν βγει αλωβητοι απο εκει κατω (και απο Μπροαλους και Επιδαυρους κτλ) αλλα μην το ψαχνετε...η πλαστιγγα γερνει τραγικα προς τη μερια της τραγωδιας και του γιατι ρε γαμοτο; παρα προς τη πλευρα του επους και του θρυλου.

Σκατα διαδρομη ειναι και εχει φαει πολλους.

granazi
22/08/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
εγω να ροτησω κατι τωρα; η θα γινω κακος;

ειναι πολυ μακρια τα λιμανακια απο τα μεγαρα; :rolleyes:



εκεινη την εποχη φιλε γιαννη δυστυχως τα Μεγαρα ειχαν μονο πτηνοτροφεια.
Α! Αληθεια τον Παναη απο τα μεγαρα τον βρηκαν? :lol:

aris_n
22/08/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Καποιοι!!.................καποτε!!

Στην ανοδο προς καντινα !!! απο Βαρκιζα

Άκη μήπως τα λές ανάποδα; Μου φαίνεται οτι η φωτό είναι όντως στην άνοδο προς καντίνα, αλλά όχι απο Βάρκιζα αλλά πρός Βάρκιζα. Τα λέω καλά;
Για τα λιμανάκια δε θα γράψω τίποτα, απλά θα πω μόνο οτι είχα πάει για προσκύνημα πολλές φορές σε αυτό τον ιερό τόπο της κόντρας...σε εποχές που το πέταλο γέμιζε και υπήρχε κόσμος ακόμα και στο λοφάκι απέναντι...
Those were the days....;)

AKIS BUSA
22/08/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Άκη μήπως τα λές ανάποδα; Μου φαίνεται οτι η φωτό είναι όντως στην άνοδο προς καντίνα, αλλά όχι απο Βάρκιζα αλλά πρός Βάρκιζα. Τα λέω καλά;
Για τα λιμανάκια δε θα γράψω τίποτα, απλά θα πω μόνο οτι είχα πάει για προσκύνημα πολλές φορές σε αυτό τον ιερό τόπο της κόντρας...σε εποχές που το πέταλο γέμιζε και υπήρχε κόσμος ακόμα και στο λοφάκι απέναντι...
Those were the days....;)

Ναι Αρη εχεις δικιο, δικο μου λαθος το προς!! το εκανα απο!!

reinmeister
22/08/2010, 14:34
οπως ειπε και ο ακης αναδρομη ειναι...οσοι ειμασταν θαμωνες εκει,καναμε οτι μπορουσαμε για να ειμαστε ασφαλεις...

οσοι εφυγαν,εφυγαν απο υπερεκτιμηση δυνατοτητων και συνθηκων...οπως γινεται παντα...

ο παραγοντας τυχη,φυσικα,εχει τον ρολο που εχει παντα,οτι και να κανουμε...

και το τρεξιμο σε δημοσιους δρομους ειναι επικινδυνο,αλλα καλως η κακως,συνεβαινε και θα συμβαινει παντα...

το θεμα ειναι να προσεχουμε οσο περισσοτερο γινεται...

υ.γ. αρη μιλαμε για κανονικο πανηγυρι...πανω απο 200 ατομα στο πεταλο κι ακομη περισσοτερα στην καντινα...

αισθανομασταν σαν να ειμασταν σε πιστα του παγκοσμιου...:D

7gibernau
22/08/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Φιλε gibernau ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις κεραιες!!
και ναι, τα 90 χιλ. γι"αυτην την στροφη αν δεν την ξερεις ειναι πολλα!!!

οκ!!θενκς ακης!!

aris_n
22/08/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

υ.γ. αρη μιλαμε για κανονικο πανηγυρι...πανω απο 200 ατομα στο πεταλο κι ακομη περισσοτερα στην καντινα...

αισθανομασταν σαν να ειμασταν σε πιστα του παγκοσμιου...:D

Έτσι ακριβώς....:beer:
Και μόλις γινότανε κανένα "καλό" οι ιαχές απο τον κόσμο ήταν λές και ήσουν σε γήπεδο....

aris_n
22/08/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Ναι Αρη εχεις δικιο, δικο μου λαθος το προς!! το εκανα απο!!

Άκη το σωστό είναι ΠΡΟΣ Βάρκιζα.:beer:

granazi
22/08/2010, 14:45
υπαρχει ακομα η καντινα εδω.
αν και εχει αρχισει η παρακμη και περισοτερο η μαριδα ασχολειται πια εκει...
παντως τωρα που τα ξαναβλεπω......αγχωθηκα :rotflmao:



http://www.youtube.com/watch?v=TIu2KX_e4wc&feature=related

aris_n
22/08/2010, 14:53
Δυστυχώς υπήρχαν και τέτοιες φάσεις αρκετά συχνά...

http://www.youtube.com/watch?v=QJA7SlNqCNk&feature=related

Panopticon7
22/08/2010, 14:58
Προσφατα πηγα κ εγω στον "ναο" των επιδοξων σουμαχερς κ απορουσα...

Εννοειται οτι με μηχανη δεν περναω απο εκει ουτε για πλακα, με το αμαξι ημουν κ παρολο που το εχω φτιαξει σαν ερπετο δεν μπορουσα να παρω τις στροφες με τπτ γρηγορα.

Οι κλησεις των στροφων μου φαινονταν ολες αναποδες.

atom_smasher
22/08/2010, 15:09
ειχα βρεθει καποιες φορες εκει κατα το 98-00. Σε μια απο αυτες εφυγε ενας γρηγορος πανω στην στροφη και εσκασε ευτυχως σε σημειο που δεν καθονταν ενω ολο το υπολοιπο πεταλο ηταν τιγκα στο κοσμο και τα αυτοκινητα. Λιγο πριν πεσουν απο κατω. Ηταν η τελευταια φορα που πηγα εκει αν θυμαμαι καλα.

reinmeister
22/08/2010, 15:32
ολοι αυτοι των βιντεο ειναι για πολλες κλωτσιες...

και οι μεν κυριακατικα και οι αλλοι βραδυατικα με τιγκα κινηση...

το να φανε το κεφαλι τους μαγκια τους...το να σκοτωσουν τον ασχετο περαστικο ομως δεν ειναι...

soter3gm
23/08/2010, 02:52
Πάντως οι κοπάνες για μπανάκι στην εξέδρα ήταν ότι πρέπει, αλλά το μετά ποιος το θυμάται?
ανηφόρα και όταν έφτανες στο παπί να καίγεται ο κώλος σου από τη σέλα χα χα .
Όπως και να έχει οι παροικούντες στα νότια προάστια είχαν κάποιο λόγο για να κατέβουν στον "ναό" η για μπάνιο η για κόντρα η για ψιλοκουβεντούλα στη καντίνα :p

mivvo
29/08/2010, 01:40
Συμφωνω με τους περισσοτερους που εγραψαν στο θεμα,υπηρξαν πολλοι "χεράδες" που περασαν απο τα λιμανακια,ειτε με αυτοκινητα ειτε με μοτοσυκλετες,ακομη και αγωνιζομενοι περνουσαν μια βολτα απο εκει και αμεσως εβλεπες άριστες οδηγικες ικανοτητες.
Αυτοι που συνηθως χαλαγαν το καλο κλιμα ηταν καποιοι αφελεις που επαιρναν το αμαξι του πατερα κρυφα η της μητερας και εκαναν τρέλλες ζηλευοντας τους αλλους που εμπαιναν με ανεση στην στροφη.
Θυμαμαι εναν πιτσιρικα να εχει παρει το hyundai accent της μανας του και να προσπαθει να μπει στα λιμανακια με αρκετα χιλιομετρα,το αμαξι δεν ηταν για τετοια φτιαγμενο,εμφανιζε τραγικη υποστροφή και καποια στιγμη του εφυγε μετα την στροφη και εφερε σβούρες οπου και κατεληξε σε χαντακι δεξια του δρομου.
Ενα άκρος εντυπωσιακο ηταν οταν οι "χεράδες" ειτε στην ανοδο ειτε στην καθοδο εκαναν διπλη προσπεραση,ανεβαινε δηλαδη ενας κουλος και ξαφνικα εβλεπες τον χερά να τον προσπερναει πανω στην διαχωριστικη και να περναει αναμεσα και απο τους αλλους που κατεβαιναν απο την κάθοδο με 90-100χλμ.
Κριμα που δεν υπηρχαν τοτε κινητα με καλες κάμερες (τοτε δεν ειχαν καν καμερα πανω τα κινητα τηλ.) και δεν ειχαμε και βιντεοκαμερες να τα δουν οι νεοτεροι γιατι αυτες οι εποχες δεν θα ξαναρθουν...
Ολα σταματησαν οταν ηρθε και εκανε ρεπορταζ ο τηλεοπτικος σταθμος MEGA,και αναγκαστηκε η τροχαια να πολεμησει τα σκηνικα που γινοντουσαν,μεχρι να βγει στην δημοσιοτητα το θεμα η τροχαια απλα εκανε τα στραβα ματια,ερχοταν στις 23.00 εδιωχνε ενα περιπολικο στα λιμανακια τον κοσμο,μετα ερχοταν παλι 00:00-1:00 και εδιωχνε οριστικα τον κοσμο που ειχε ξανα μαζευτει γιατι οταν εδιωχναν τον κοσμο απλα ο κοσμος εκοβε βολτες πχ εως ρίμπας η στην βούτα ωστε να περασει λιγο η ωρα και να ξανα επιστρεψει.

aris_n
29/08/2010, 01:50
Το ωραίο με την τροχαία θυμάστε ποιο ήτανε έτσι; Ξεκίναγε να διώχνει απο λιμανάκια και το πάρτυ συνεχιζότανε στο λούνα πάρκ (βάρκιζα). Ερχότανε και εκεί; Το πάρτυ συνεχιζότανε στο Ribas απέναντι. Ερχότανε και εκεί; Πάλι πίσω λιμανάκια και αυτό να γίνεται όλο το βράδυ......
:smokin:

Gi_4ce
29/08/2010, 03:35
Σάββατο Λιμανάκια

Κυριακή Πεντέλη.

Απο λιμανάκια φύγαμε γιατι οι ξεκράνωτοι "πιλότοι" μας ζαλαγαν τους ορχεις.

manhunter
29/08/2010, 05:09
Θυμάμαι 13-14 χρονών , που πήγαινα με τον αδερφό μου στον Ναό.
Στο 99% των περιπτώσεων, με άφηνε στην άκρη με φίλους, και έκανε κανα δυό πάνω κάτω.
Υπήρχαν και φορές, που πηγαίναμε δικάβαλο και πραγματικά το είχα δει λουνα παρκ, πλήρης άγνοια κινδύνου.

Θυμάμαι αξέχαστες κόντρες, από κλάματα του αδερφού μου για την ήττα και την απώλεια κάποιου μεγάλου χρηματικού ποσού, ή ακόμα και την μηχανής, αλλά θυμάμαι και τις στιγμές θριάμβου που ήταν πραγματικά λες και κατέκτησε το πρωτώθλημα της σεζον....

Ακόμα πιο παλιά, μου έλεγε ο αδερφός μου, ότι έπαιαζαν στοιχήματα, για το ποιος θα περάσει, Συγγρού και Αμφιθέας(νομίζω), με ΚΟΚΚΙΝΟ. Η κότα που φρέναρε έχανε.:eyepop: :eyepop:


Τεσπά, εγώ που δεν τα έζησα οδηγικά, αλλά ώς ένας απλός παρατηρητής, μπορώ να πώ οτι ήταν ωραία χρόνια, εξαιρουμένου ίσως των ατυχημάτων και των θανάτων, στα οποία και πάλι λόγω ηλικίας, δεν έδινα την δέουσα προσοχή....

Panopticon7
29/08/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Θυμάμαι αξέχαστες κόντρες, από κλάματα του αδερφού μου για την ήττα και την απώλεια κάποιου μεγάλου χρηματικού ποσού, ή ακόμα και την μηχανής



:eyepop:

Gi_4ce
29/08/2010, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Θυμάμαι 13-14 χρονών , που πήγαινα με τον αδερφό μου στον Ναό.
Ακόμα πιο παλιά, μου έλεγε ο αδερφός μου, ότι έπαιαζαν στοιχήματα, για το ποιος θα περάσει, Συγγρού και Αμφιθέας(νομίζω), με ΚΟΚΚΙΝΟ. Η κότα που φρέναρε έχανε.:eyepop: :eyepop:

http://www.youtube.com/watch?v=dLByys9_dsg

manhunter
29/08/2010, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
http://www.youtube.com/watch?v=dLByys9_dsg


Kάτι τέτοιο.
Θα τον ξαναρωτησω, μπας και παίζει καμία φωτο ή κανα βίντεο (χλωμό)

GIXXERAKIAS
29/08/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Το ωραίο με την τροχαία θυμάστε ποιο ήτανε έτσι; Ξεκίναγε να διώχνει απο λιμανάκια και το πάρτυ συνεχιζότανε στο λούνα πάρκ (βάρκιζα). Ερχότανε και εκεί; Το πάρτυ συνεχιζότανε στο Ribas απέναντι. Ερχότανε και εκεί; Πάλι πίσω λιμανάκια και αυτό να γίνεται όλο το βράδυ......
:smokin:

Και το λουνα παρκ εκει πισω λεγοτανε τοτε το "παρκινγκ" και το κλεισανε πισω κι μαζευομασταν μπροστα μετα μεχρι που εβαλαν σαμαρακια κι εκει.....

Ωραιες εποχες τοτε ρε φιλε....βεβαια ημουν αυτοκινητατος τοτε με ενα Lancia Beta HPE και γουσταρα τρελα γιατι γελαγα με κατι "γρηγορους" με saxoralla :D αναρτησεις Deltona με πατεντα και διπλα 45αρια να ουρλιαζει το κτηνος και να ξεσηκωνει τους παντες.Ειδικα στο πεταλο εριχνα πολυ ξυλο.:evil:


207889

jpag
29/08/2010, 06:24
και εκεινο το FIAT 127 το μαυρο εριχνε πολυ ξυλο στο παρκινγκ....

junkier6
29/08/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:) :) :) :)

ουσιαστικα,εκει εμαθα να οδηγω γρηγορα...

η διαδρομη που λυσσαγαμε και λεγοταν μεταξυ μας "λιμανακια" ξεκινουσε απο λιμνη βουλιαγμενης και τελειωνε μετα την 90αρα πριν τις αλκυονιδες...

τα χρονια που πηγαινα εγω ηταν 92-97...

εκεινη την εποχη ηταν ο χωρος που εκαναν προπονηση,οπως ειπε ο ακης,σχεδον ολοι οι αθηναιοι αγωνιζομενοι...ποσα και ποσα σαββατα δεν εσκαγαν τρειλερ και κατεβαζαν αγωνιστικα...επισης τα περιοδικα εκει εκαναν τα τεστ και τις φωτογραφισεις...

οι ωρες που πηγαιναμε οι γνωστοι της εποχης ηταν 7 το πρωι εως 1 το μεσημερι,παντα σαββατο και παντα χειμωνα...η κινηση ηταν ανυπαρκτη ουσιαστικα και μπορουσαμε να τρεξουμε ελευθερα...κυριακη πηγαιναμε και καθομασταν καντινα για καφε να χαζεψουμε τους μαλακες που νομιζαν οτι κατι εκαναν ,αναμεσα απο τα αυτοκινητα...

και φυσικα για να τσακωθουμε με καφε και τσιγαρο...:D

θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι γεμιζα στην τεξακο της βαρκιζας δυο φορες και εφευγα με το τριτο γεμισμα...δηλαδη 300 χιλ πανω κατω...

η ασφαλτος ηταν εκπληκτικη,απλως ειχε συγκεκριμενα κομματια που επρεπε να αποφυγεις...παρεμπιπτοντως ακομη κραταει ακριβως το ιδιο,μονο που τα ασχημα κομματια εγιναν ακομη χειροτερα...

θυμαμαι επισης οτι πηγαιναμε κατα τις 6.30 το πρωι κι αραζαμε στην καντινα πινοντας καφεδακι και περιμενοντας να σηκωθει ο ηλιος λιγο να φυγει η υγρασια...

φοβερες εποχες ακη...τι μου θυμισες...



:beer: :beer:

:a10:

georgio
30/08/2010, 08:49
Εγώ λόγω ηλικίας δεν έχω ζήσει αυτό το "πανηγύρι" που περιγράφετε παραπάνω.

Βέβαια οι στροφές εκεί είναι ακόμα οπότε...


Αυτό που με στεναχωρεί προσωπικά είναι ότι σε άλλες χώρες με άλλα ήθη και παιδεία στο μηχανοκίνητο αθλητισμό τέτοιες διαδρομές της κλείνουν μια φορά το χρόνο και το λένε Tourist Trophy.

Σε πολλές πίστες του παγκοσμίου ακούω ότι παλιά (δεκαετίες πριν), αυτό που σήμερα βλέπουμε να είναι πίστα ήταν ο δρόμος που ένωνε 2, 3, 4 χωριά.

Και εδώ σβήνουμε τα φώτα στο πέταλο για να μην τρέχουν... :mad:

blackbusa
30/08/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Και το λουνα παρκ εκει πισω λεγοτανε τοτε το "παρκινγκ" και το κλεισανε πισω κι μαζευομασταν μπροστα μετα μεχρι που εβαλαν σαμαρακια κι εκει.....



Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ...κριμα....ενας ασφαλης κλειστος χωρος οπου εκαναν μονο πατηλικια και δεν κινδυνευε κανεις...μεχρι και καντινα ειχε στην μεση...ΚΡΙΜΑ...εσκαγα με μια μαυρη Deltona με ιταλικες πινακιδες...μονο για το ''ματι'' βεβαια...:winka:

GIXXERAKIAS
30/08/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ...κριμα....ενας ασφαλης κλειστος χωρος οπου εκαναν μονο πατηλικια και δεν κινδυνευε κανεις...μεχρι και καντινα ειχε στην μεση...ΚΡΙΜΑ...εσκαγα με μια μαυρη Deltona με ιταλικες πινακιδες...μονο για το ''ματι'' βεβαια...:winka:

Οντως και σιχτιριζαμε τοτε πολυ χοντρα,γιατι ποτε δεν ειχε γινει σκηνικο με τραυματιες ουτε καν στουκι εκει μεσα....drift στο πεταλο με τρελο κοσμο απο πανω και σκασιμο στο ευθειακι και ξανα drift και δωστου παλι!:D

Τι κοσμος μαζευοταν εκει δεν λεγεται!Α ρε 1 ευρω ο καθενας να εδινε για να μπαινει να πως δεν χρειαζομαστε ΔΝΤ και παπαριες.:lol: :lol:

notakos600
30/08/2010, 09:23
Ακόμα θυμάμαι τα δύο RD 500 YPVS και το FJ 1100 κάπου το 84-85... κι εγώ με το 125 να τα χαζεύω. :lol: :lol:

blackbusa
30/08/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οντως και σιχτιριζαμε τοτε πολυ χοντρα,γιατι ποτε δεν ειχε γινει σκηνικο με τραυματιες ουτε καν στουκι εκει μεσα....drift στο πεταλο με τρελο κοσμο απο πανω και σκασιμο στο ευθειακι και ξανα drift και δωστου παλι!:D

Τι κοσμος μαζευοταν εκει δεν λεγεται!Α ρε 1 ευρω ο καθενας να εδινε για να μπαινει να πως δεν χρειαζομαστε ΔΝΤ και παπαριες.:lol: :lol:

ναι ρε....εγω μετα απο την τελευταια φορα που εγινε ο ουρανος μπλε δεν ξαναπατησα....λεμε πρεπει να ηρθε ολη η αστυνομια της ελλαδας εκεινη την ημερα...:lol: :lol: :lol: ευτηχως την ψιλιαστικα την δουλεια και δεν εκανα επιτοπου στροφη (καταλαβαινεις που) γιατι με το που γυρισα απο Σουνιο ακομα εγραφαν και επαιρνε γερανος αυτοκινητα...

υ.γ. εγω μια στουκα ειχα δει με εναν τυπακο με ενα sierra cosworth (αν θυμαμαι καλα) που το εχασε και εσκασε στον τοιχο/αναχωμα μπροστα μας...βγαινει ο οδηγος και ειχε γυψο στο χερι...:hypnotize :uplate: :eyepop: :lol: :lol: :lol:

maron
30/08/2010, 09:41
στην ευθεια πανω απο το parking
περνουσαμε με τον Κωστα (TDM 850 turbo)
ολη η ευθεια ηταν γεματη κοσμο
ενα διαζομα στην μεση ειχε μινει που σιγα σιγα εκλινε
σε σταματαγαν οι πεζοι και σου ελεγαν ολοι ΚΑΥΤΟ !!!!!
μετα πισω απο τον Κωστα εβλεπα ολους να γυριζουν στο ακουσμα της σχαστρας :)




στα λυμανακια
θυμαμαι κατι βλαμενους βραδυ με φορμες χωρις φωτα και ξυστρες τιτανιου
να κανουν φυγουρα ενο τους τραβανε video κατι αλλοι φυγουρατζιδες γνωστου περιοδικου

ουστ
:nono:

GIXXERAKIAS
30/08/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ναι ρε....εγω μετα απο την τελευταια φορα που εγινε ο ουρανος μπλε δεν ξαναπατησα....λεμε πρεπει να ηρθε ολη η αστυνομια της ελλαδας εκεινη την ημερα...:lol: :lol: :lol: ευτηχως την ψιλιαστικα την δουλεια και δεν εκανα επιτοπου στροφη (καταλαβαινεις που) γιατι με το που γυρισα απο Σουνιο ακομα εγραφαν και επαιρνε γερανος αυτοκινητα...

υ.γ. εγω μια στουκα ειχα δει με εναν τυπακο με ενα sierra cosworth (αν θυμαμαι καλα) που το εχασε και εσκασε στον τοιχο/αναχωμα μπροστα μας...βγαινει ο οδηγος και ειχε γυψο στο χερι...:hypnotize :eyepop: :lol

Aν καταλαβαινω λεει??Πηγες απο την πισω μερια που την κοπαναγαμε ολοι οταν σκαγαν οι "μπλε" (οχι τυο γνωστο συγκροτημα :p )

ps:Ειδες ομως κανεις δεν παθαινε τιποτα εκει μεχρι ιατρικη περιθαλψη και γυψο του εβαζαν πριν καν βγει απο το αμαξι:hypnotize

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
στην ευθεια πανω απο το parking
περνουσαμε με τον Κωστα (TDM 850 turbo)
ολη η ευθεια ηταν γεματη κοσμο
ενα διαζομα στην μεση ειχε μινει που σιγα σιγα εκλινε
σε σταματαγαν οι πεζοι και σου ελεγαν ολοι ΚΑΥΤΟ !!!!!
μετα πισω απο τον Κωστα εβλεπα ολους να γυριζουν στο ακουσμα της σχαστρας :)




στα λυμανακια
θυμαμαι κατι βλαμενους βραδυ με φορμες χωρις φωτα και ξυστρες τιτανιου
να κανουν φυγουρα ενο τους τραβανε video κατι αλλοι φυγουρατζιδες γνωστου περιοδικου

ουστ
:nono:

Ο Κωστας ειναι ο γνωστος Dj ρε?Θυμαμαι που τα αμαξια στην ευθεια εκει τα αφηναν να περνανε δυο-δυο αντε τρια-τρια για να κανουν και ανοιγματα :lol:

maron
30/08/2010, 21:53
tsoυ tsoυ
αλλος φυλος ειναι αυτος πιο παλιος :)

nktR
31/08/2010, 08:40
ένα πράγμα μου έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό...
το χειμωνιάτικο μεσημεριανό τηλ. για ραντεβουδάκι για καφέ με τα φιλαριάκια στην καντίνα και μετα το στρες της δουλειάς βουρ βόλτα με ένα πάνω - κάτω και καφέ ΜΕ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ / ΤΡΕΛΗ ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ και με τα χρώματα του χειμώνα (βοριά) να μας γεμίζουν χαρά και ηρεμία...
επιστροφή μετά στο σπίτι με γεμάτες μπαταρίες για την καθημερινότητά μας :)

μου έχει λήψει τρελά...
τώρα περνάω από εκεί σαν άγνωστος τουρίστας......
και βλέπω ένα κενό στο χώρο εκεί που ήταν η καντίνα που δεν θα γεμίσει ποτέ στην καρδιά μου....:sad:

DimChios
31/08/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
υπαρχει ακομα η καντινα εδω.
αν και εχει αρχισει η παρακμη και περισοτερο η μαριδα ασχολειται πια εκει...
παντως τωρα που τα ξαναβλεπω......αγχωθηκα :rotflmao:



http://www.youtube.com/watch?v=TIu2KX_e4wc&feature=related


στο 0:34, αυτος με το καπελακι ειναι ο blackbusa?

:look:





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
31/08/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
ειχα βρεθει καποιες φορες εκει κατα το 98-00. Σε μια απο αυτες εφυγε ενας γρηγορος πανω στην στροφη και εσκασε ευτυχως σε σημειο που δεν καθονταν ενω ολο το υπολοιπο πεταλο ηταν τιγκα στο κοσμο και τα αυτοκινητα. Λιγο πριν πεσουν απο κατω. Ηταν η τελευταια φορα που πηγα εκει αν θυμαμαι καλα.


θυμασαι τι αμαξι ήταν?

ego_o_idios
31/08/2010, 18:49
ta limanakia ine pleon pista pagou gia patinaz
den mpeno eki na mou fernete tis k0l0tripoudes sas se tigani
mono ama exis apiria i agnia strivis eki
ama den kseris ton kindino pou se perimeni tote......

ke den exi simasia ti itan kapote tora ti ine exi simasia

ke i akropoli kapote ixe petougies tora oute skia se kanisaki den kani
:rotflmao: :rotflmao:

AKIS BUSA
31/08/2010, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ta limanakia ine pleon pista pagou gia patinaz
den mpeno eki na mou fernete tis k0l0tripoudes sas se tigani
mono ama exis apiria i agnia strivis eki
ama den kseris ton kindino pou se perimeni tote......

ke den exi simasia ti itan kapote tora ti ine exi simasia

ke i akropoli kapote ixe petougies tora oute skia se kanisaki den kani
:rotflmao: :rotflmao:

Το νοημα αυτων που γραφεις, ποιο ειναι τελικα??
τι ειναι δηλαδη αυτο που θελεις να πεις ρε "ποιητη??"

dodos 900
31/08/2010, 22:50
Πρίν 5-6 χρόνια πήγαινα στα λιμανάκια.Τώρα όποτε τύχει και περάσω θα στρίψω λίγο,θα δώ τον χάρο και θα κόψω... Ή εγώ έβαλα μυαλό(λίγο):lol: ,ή ο δρόμος έχει γίνει πολύ χάλια ή πρέπει να μάθω να ρυθμίζω τις αναρτήσεις.:lol:

reinmeister
01/09/2010, 05:10
μια χαρα κρατανε ακομα τα λιμανακια...

nktR
01/09/2010, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
μια ερωτηση για να καταλαβω κι εγω που δεν εχω εχω στριψει αυτη την στροφη που λετε παραπανω...

εχει καμια σχεση με τις "κεραιες"στο αρτεμισιο????

τα 90 χλμ ειμαι μαξ σπιντ εκει???

όχι δεν έχει σχέση: http://www.youtube.com/watch?v=jImOOhvawKU&NR=1 και πλέον δεν υπάρχει αυτό το κομμάτι (πέρασα αρχές Αυγούστου και στο τέλος) γιατί έχει γίνει τούνελ και μόνο με την άκρη του ματιού σου στην επιστροφή τις βλέπεις...

πόσα παιδιά "έφυγαν" εκεί από φόβο της στροφής επειδή ερχόντουσαν με πολλά...:sad:

*με όλες αυτές τις αλλαγές που βλέπω να γίνονται νιώθω ότι γερνάω.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μια χαρα κρατανε ακομα τα λιμανακια...

+ από μονοπάτι όμως

dodos 900
01/09/2010, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR

+ από μονοπάτι όμως [/B]


Όντως τις "γραμμές" εκεί δέν τις θυμάμαι πλέον.:sick:

nktR
01/09/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
Όντως τις "γραμμές" εκεί δέν τις θυμάμαι πλέον.:sick:

δεν λέω για τις γραμμές γιατί πηγαίνοντας για Βάρκιζα εάν στρίψεις με τις γραμμές στις 2 πρώτες θα γλυστράς, στο τέλος της φουρκέτας, στην επόμενη δεξιά και 2 στροφές μετά την καντίνα και στο ανάποδο άλλες τόσες.
Λέω για το "ανορθόδοξο μονοπάτι" που θα πρέπει να πάρεις (εννοώ εκτός γραμμών) εκεί που έχει καλή άσφαλτο για να γλυστράς λιγότερο.

dodos 900
01/09/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
δεν λέω για τις γραμμές γιατί πηγαίνοντας για Βάρκιζα εάν στρίψεις με τις γραμμές στις 2 πρώτες θα γλυστράς, στο τέλος της φουρκέτας, στην επόμενη δεξιά και 2 στροφές μετά την καντίνα και στο ανάποδο άλλες τόσες.
Λέω για το "ανορθόδοξο μονοπάτι" που θα πρέπει να πάρεις (εννοώ εκτός γραμμών) εκεί που έχει καλή άσφαλτο για να γλυστράς λιγότερο.


Αυτό εννοώ και εγώ για αυτό το έγραψα "γραμμές"με εισαγωγικά.:winka: :beer:

nktR
01/09/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
Αυτό εννοώ και εγώ για αυτό το έγραψα "γραμμές"με εισαγωγικά.:winka: :beer:

σόρρ....γράψε: πρεσβίωψ.....γεράματα καλά τα λέω εγώ....:lol:

maron
01/09/2010, 11:02
κοντρα τωρα..........:beer:

nktR
01/09/2010, 14:19
σήμερα κατά τις 11.00 για το γνωστό μέρος......:beer:

reinmeister
01/09/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR



+ από μονοπάτι όμως

:winka:

reinmeister
01/09/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR



+ από μονοπάτι όμως

:winka: παντα ετσι ηταν αλλωστε...τα πολυ γρηγορα περασματα μονον ετσι γινονταν...

nktR
01/09/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:winka: παντα ετσι ηταν αλλωστε...τα πολυ γρηγορα περασματα μονον ετσι γινονταν...

:a013: :wave2:

maron
01/09/2010, 14:44
εσυ κανεις πλακα αλλα εγςω 2300 σχολαω σημερα :)

7gibernau
01/09/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
όχι δεν έχει σχέση: http://www.youtube.com/watch?v=jImOOhvawKU&NR=1 και πλέον δεν υπάρχει αυτό το κομμάτι (πέρασα αρχές Αυγούστου και στο τέλος) γιατί έχει γίνει τούνελ και μόνο με την άκρη του ματιού σου στην επιστροφή τις βλέπεις...

πόσα παιδιά "έφυγαν" εκεί από φόβο της στροφής επειδή ερχόντουσαν με πολλά...:sad:

*με όλες αυτές τις αλλαγές που βλέπω να γίνονται νιώθω ότι γερνάω.....



+ από μονοπάτι όμως
εχω καιρο να περασω το αρτεμισιο με τη μηχανη λογο τον εργων...
με το αμαξι ενα απογευμα μετρισα περιπου 6-7 στροφες να εχουν κοπει...

ασινη-τριπολη....απο κωλοσουρτη τωρα
παλιες καλες εποχες!!!!

nktR
01/09/2010, 14:48
πλάκα ? :lol:
θα έρθεις ?:)

maron
01/09/2010, 14:55
ευκολα.........

ego_o_idios
01/09/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Το νοημα αυτων που γραφεις, ποιο ειναι τελικα??
τι ειναι δηλαδη αυτο που θελεις να πεις ρε "ποιητη??"

ama 8es na pareksigi8is na voi8iso
to noima ine oti les vlakies..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AKIS BUSA
01/09/2010, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ama 8es na pareksigi8is na voi8iso
to noima ine oti les vlakies..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μαλιστα!!
τωρα που το ειπες παρεξηγηθηκα!!! και ανατριχιασα!!!

τι να παρεξηγηθω με εσενα ρε αδελφε,εσυ εισαι στην Ελλαδα πολυ λιγα χρονια
και βεβαια δεν εχεις ιδεα για το τι λεμε και τι σημαινουν τα λιμανακια!!
καλα για την Ακροπολη που τολμας και μιλας!! εκει ειναι που εχεις μαυρα!! σκοταδια!!!

κατα τα λοιπα, κανε δουλει σου!!
ετσι κι"αλλιως μπερδεμενα τα εχεις ολα!!!
:wave2: