PDA

View Full Version : Nikasil κυλινδρα



fzr1000exup
14/07/2005, 11:51
Γεια χαρά σε όλους ,

Μήπως γνωρίζει κανένας καλός ανθρωπος ,Που μπορώ να κανώ Νikasil τα κύλινδρα από το μοτέρ μου.

NIKASIL :confused:

Anomias
14/07/2005, 13:12
Για να είμαι 100% ειληκρινείς δεν ξέρω...! Εχω ακούσει πως επίστρωση Nicasil δε μπορεί να γίνει σε κύλινδρο ή σε μπλόκ κυλίνδρων. Παρόλα αυτά για να σιγουρευτέις ρώτα στο Δράκο, πιστεύω πως είναι ο καταλληλότερος στην Ελλαδα για τέτοιου είδους θέματα.

xxxristos
14/07/2005, 13:41
Nicasil?????? Στην Ελλάδα???? Για FZR??????

Μπουά χα χα χ αχ α χα χ το άλλο με τον Τοτό δε θα σας το πώ γιατί μάλλον το ξέρετε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dukeandthecity
14/07/2005, 15:25
Nicasil is an expensive technology used for coating the cylinders of only the best quality engines on the market. It is far superior to sleeved and hard-chromed cylinder walls. It is a coating made up of nickel and silicon carbide. The Nicasil coating is very hard and durable thus providing a very long wearing surface for the piston and rings. Also the silicon carbide particles that are dispersed throughout the nickel form a multitude of adhesion spots on which oil can collect. This is another reason that engines with Nicasil coated cylinders last longer because of having improved cylinder lubrication. Also because the Nicasil coating literally impregnates the cylinder walls with silicon the result is a super low coefficient of friction, thus reducing engine heat and wear. Engines with Nicasil coated cylinders run cooler and with less vibration. Lower friction also means easier and quicker engine starts. Also an additional benefit is that the piston and cylinder expand at the same rate, thus, creating a very seizure-resistant engine._

In racing two strokes both Morbidelli and Rotax have had great success with Nicasil and it is used in the most expensive professional grade chain saws. _ Although the Nicasil process is very expensive, the resulting increase in the engines life span, performance and reliability more than offsets the cost. That is why WalkerJet only uses engines on their paramotors that have Nicasil coated cylinders.Porsche uses Nicasil in their turbocharged 917-935 series of race cars. In fact the majority of Formula 1 race cars use engines with Nicasil coated cylinders

gmakris
14/07/2005, 15:46
Δοκιμασε ΔΡΑΚΟΣ Ε.Π.Ε. , τηλεφωνο 210-85.51.640

wrenchfzr
14/07/2005, 19:32
απο οσο ξερω δεν γινεται στην Ελλαδα και δεν θα το επιχειρουσα.κοιτα Αγγλια κλπ.εδω ακομη δεν ξερουν κανονικο ρεκτιφιε

fzr1000exup
19/07/2005, 16:44
Στο Δρακο το ειχα πάει ρεκτιφιε,και το μηχανακι μου δεν λεω πως δεν παει καλα αλλα θα θελα να δοκιμασω και Νικασιλ.

Τα κυλινδρα στην YAMAHA πανε block ολοκληρο.Οποτε τα λεφτα ειναι 600 ευρω .Και γι αυτο ψαχνω Νικασιλ.

Αν βρει καποιος καποια πηγή απο εξωτερικό ασ πει κάτι.

reinmeister
20/07/2005, 13:49
αν κανεις googling στο cylinder plating θα σου εμφανισει απειρες επιλογες καταστηματων που ασχολουνται με το θεμα...

αλλα κοστιζει αρκετα...αν το μπλοκ σου κοστιζει καινουριο 600 ευρω προτιμησε το διοτι περιπου τοσο θα σου στοιχισει με τα μεταφορικα το replating...

τωρα ,αν θες κατι ακομη καλυτερο μπορεις να το στειλεις εξω για cerasil επιστρωση που περιεχει συν τοις αλλοις καρβιδοπυριτιο ,με ακομη καλυτερα αποτελεσματα λειτουργιας...

τελος, εχε υπ οψιν οτι εαν σε ρεκτιφιαρισμενο κυλινδρο χρησιμοποιησεις γνησια εμβολα-ελατηρια, οι φθορες σου θα ειναι αισθητα μεγαλυτερες και κατ επεκτασιν η διαρκεια ζωης των χιτωνιων...αυτο συμβαινει διοτι τα στοκ εμβολα που χρησιμοποιουνται σε μπλοκ nicasil καθως και τα ελατηρια τους ειναι αισθητα σκληροτερα απο αυτα που χρησιμοποιουνται στις απλες εφαρμογες...

καλη επιτυχια σε οτι επιλεξεις...

wrenchfzr
20/07/2005, 19:48
ολα καλα και ωραια αλλα απο που συμπερενεις οτι τα εμβολα ειναι σκληροτερα απο τα νορμαλ που προοριζονται για μαντεμενια χιτωνια δεδομενου οτι το εμβολο θεωρητικα δεν ακουμπα στον κυλινδρο αφου υπαρχει το φιλμ λαδιου αρα δεν χρειαζεται διαφορετικο υλικο.πρακτικα υπαρχει φθορα αλλα μεγαλυτερη στον κυλινδρο παρα στο εμβολο εγω δεν γνωριζω κατι αναλογο απλα συμπερενω

xxxristos
20/07/2005, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
ολα καλα και ωραια αλλα απο που συμπερενεις οτι τα εμβολα ειναι σκληροτερα απο τα νορμαλ που προοριζονται για μαντεμενια χιτωνια δεδομενου οτι το εμβολο θεωρητικα δεν ακουμπα στον κυλινδρο αφου υπαρχει το φιλμ λαδιου αρα δεν χρειαζεται διαφορετικο υλικο.πρακτικα υπαρχει φθορα αλλα μεγαλυτερη στον κυλινδρο παρα στο εμβολο εγω δεν γνωριζω κατι αναλογο απλα συμπερενω

Ρε Wrench πνεύμα αντιλογίας είσαι ρε φίλε μου!!!!

Πράγματι, τα κράματα των εμβόλων που προορίζονται για nicasil κυλίνδρους έχουν διαφορετική σύσταση.

Αυτό δεν επιρρεάζει τόσο τη σκληρότητά τους όσο τον συντελεστή γραμμικής διαστολής τους, μιας και το clearance εμβόλου-κυλίνδρου είναι πολύ μικρότερο.

Τα ελατήρια των εμβόλων είναι όντως πολύ σκληρότερα από τα "συμβατικά" για τον λόγο που προανέφερε ο φίλος παραπάνω....

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

sonic22
20/07/2005, 21:51
mipos ... lew mipos

ta embola gia kilindro nicasil einai diafwretika epidei ta nicasil den exoyn tin "plexti" diamorfwsi (grid) wste na krata to ladi sta toixomata??

den exw asxolithei katholou me to thema nicasil...

mias kai eimai tis apopsis toy wrench oti to pistoni den prepei kai den akoumpa me ton kilindra kai genika i epifaniaki sklirinsi einai gia tin oval fthora kai ta lipa tetoia...

poli pithano na kanw lathos...

:beer: :sun: :beer:

reinmeister
20/07/2005, 23:40
αν διαβαζες λιγο πιο προσεκτικα την απαντηση μου ρεντς θα διαπιστωνες οτι μιλησα για φθορα χιτωνιων και οχι εμβολων...

επισης δεν θυμαμαι να ανεφερα πουθενα επαφη εμβολου με κυλινδρο...

επιπροσθετα δεν συμπερανα οτι τα εμβολα ειναι σκληροτερα...ξερω οτι ειναι...

τωρα,αν ειναι καθε φορα που γραφουμε ποστ να αναλυουμε τα στοιχειωδη,σιγουρα δεν θα βγει πουθενα...θα μπορουσα για παραδειγμα να αποσαφηνισω το "σκληροτερα" εξηγωντας οτι αναφερομαι οπως πολυ σωστα ειπε ο χρηστος σε συντελεστες γραμμικης διαστολης η ακομη και μοριακης δομης και συνοχης,αλλα θεωρησα οτι ειναι περιττο...επισης θα μπορουσα να πω οτι τα εμβολα για νικασιλ εχουν πιο ενισχυμενες "σκληροτερες"θεσεις για τα ελατηρια και χιλιες δυο αλλες λεπτομερειες αλλα απλως θα μεγαλωνα το ποστ και ισως να κανα εντυπωση σε καναν ασχετο...ανωφελο...δεν νομιζεις...?

anyway...απλως δες το λιγο πιο χαλαρα...

wrenchfzr
21/07/2005, 06:36
κοιταξτε εγω απλα δεν ειπα οτι αναφερθικες στις ανοχες προσπαθω να αιτιολογισω ,γιατι χρειζεται σκληροτερα ελατηρια και εμβολα.εσεις δηλαδη δεχεσται οτι ακουτε αναιτιατα;και επαναδιατυπωνω ειναι σκλητοτερα; γιατι;δεν αμφισβιτω απλα δεν καταλαβαινω τον λογο.γνωριζουμε ολοι ενα τσουρμο πραγματα με καποιο τροπο μενουν στη μνημη μας .σε μενα μενουν οταν μαθω το γιατι.και παρεξηγησεις δεν υπαρχουν μονο γνωση.απλα για να μιλαμε με ανεση πρεπει να προσεχουμε ορισμενους χαρακτηρισμους .Χρηστο οποιος αμφισβιτει κατι γιατι δεν καταλαβαινει το γιατι δεν ειναι πνευμα αντιλογιας.τηνπρωτη φορα που ακουσα οτι ο πιρος του εμβολου ειναι μετατοπισμενος εμεινα και μετα εψαχνα να βρω το γιατι,με συζητησεις παραθεσεις τελικα βγηκε το γιατι.θελω να μαθω λοιπον reinmeister το γιατι τα εμβολα ειναι οτι ειναι ,οχι την μοριακη τους κατασταση

reinmeister
21/07/2005, 08:53
μαζι σου ,αναφορικα με το ακαδημαικο του θεματος...απλως στο συγκεκριμενο ποστ δεν χρειαζοταν τετοια αναλυση...απο κει και περα καλιστα μπορουν να γραφτουν ποστς που να αφορουν συγκεκριμενα μηχανολογικα ζητηματα-αποριες και ο καθενας μπορει να γραψει οτι ξερει...νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο...

διοτι αν σε καθε ποστ αναλυουμε το καθε τι,απλως θα μακρυγορουμε ανευ αντικειμενου...αυτο εννοουσα...σε καμια περιπτωση δεν σου ειπα να δεχεσαι οτι ακους χωρις συγκεκριμενη επιχειρηματολογια επ αυτου...

καλημερα...

wrenchfzr
21/07/2005, 19:20
καλησπερα .εψαχνα να βρω γιατι τα εμβολα των μη κλασικων κυλινδρων να εχουν διαφορετικες δομικες κατασκευες και δεν μπορουσα να το αιτιολογισω.χωρις πλακα δεν διατυπωσα την ερωτηση για να δοκιμασω τις γνωσεις κανενος .απλα ο τροπος σκεψης μου ειναι ενα ,γιατι.αν μπορουσαν να κατασκευασουν εμβολα με δυνατοτιτες μικρης διαστολης θα μπορουσαν να εφαρμοστουν και σε κλασικα χιτωνια.απο οτι καταλαβατε δεν ηξερα οτι τα nicasil εμβολα εχουν διαφορετικες κατασκευες δεν εκρινα κανεναν.τωρα χωρις πλακα,γιατι; ας ασκουμε κριση σε αυτα που ακουμε η διαβαζουμε ,θελω οτι ακουω να το περναω και απο την κριση μου.

xxxristos
21/07/2005, 20:14
Wrench κι εγώ μαζί σου φίλε μου αλλά δε μπορούμε να γράφουμε μακροσκελή post.

Εγώ τουλάχιστον γράφω ένα, δυο, μετά πια κουράζομαι!!!...

Και μόλις ησυχάζω οτι το αναλύσαμε διεξοδικά το θέμα και δε χωράει καμία αμφισβήτηση (διότι υποτείθεται πως αυτοί που θα πούνε τη γνώμη τους εδώ ξέρουν 1-2 πραγματάκια και απευθύνονται σε ίσων γνώσεων ανθρώους) πετάγεται ο Χ Ψ Ζ και ρωτάει γιατί το ένα, γιατί το άλλο και δε τελειώνουμε ποτε! Όπως σωστά γράφει και ο reinmeister δεν χρειάζεται ΤΟΣΗ ανάλυση το θέμα, εφόσον αυτό που μας ενδιαφέρει άμεσα το λύσαμε!!! Σαν μόνη λύση βλέπω (δυστυχώς) να συζητάμε μεταξύ μας τέτοια θέματα μέσω pm ή messenger.

Στα του νικασίλ τόρα...

Υπάρχουν πολλοί και διάφοροι λόγοι που τα υλικά των εμβόλων και των ελατηρίων τουε είναι διαφορετικά. Θα αναφέρω ΜΟΝΟ 2 απο αυτούς. Πρώτα όμως φράφω 2-3 ιδιότητες του νικασίλ έναντι του μαντεμιού.

Η κεραμική επίστρωση είναι απείρως πιο σκληρή από το μαντέμι.
Ο συντελεστής διαστολής της είναι πολύ μικρότερος.
Η τραχύτητά της είναι πολύ μικρότερη.
Ο συντελεστής θερμικής απαγωγής της είναι πολύ μεγαλύτερος.
Η ελαστικότητά της είναι πολύ μικρότερη από το μαντέμι και η ψαθυρότητά της παραπλήσια του μαντεμιού.
Το μόριο που παρεμβάλλεται στο πλέγμα της κεραμικής επίστρωσης είναι το νικέλιο ενώ του μαντεμιού είναι ο άνθρακας.

Επομένως το πιστόνι πρέπει να έχει:

-> μικρότερο συντελεστή γραμμικής διαστολής από το συμβατικό. Το διάκενο εμβόλου-κυλίνδρου είναι μικρότερο, άρα έχουμε μικρότερο blow-down (σε κανονική θερμοκρασία) λειτουργίας.

-> μικρότερες εγκάρσιες διαμήκεις γραμμές για κατακράτηση του blow down (το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι μειωμένο) και λαδιού, καθώς η συναρμογή εμβόλου-κυλίνδρου έχει μειωμένες απαιτήσεις λίπανσης.

Τα ελατήρια πρέπει:

-> να ΜΗΝ περιέχουν νικέλιο. Η συνεχής τριβή 2 όμοιων υλικών υπο υψηλές θερμοκρασίες προκαλεί ΣΥΓΓΟΛΗΣΗ με τριβή, δηλαδή μεταφορά μορίων από το ελατήριο στον κύλινδρο και τελικά το γνωστό (και απεχθές) κόλημα....

-> να είναι πιο σκληρά από τον κύλινδρο (αυτό ισχύει και στα συμβατικά) διότι έχουν πολή μικρότερη μετωπική τριβόμενη επιφάνεια και κατά συνέπεια φθείρονται πολύ γρηγορότερα από τον κύλινδρο. Αυτό το βλέπουμε και πρακτικά: Άν πέσει η συμπίεση ενός κυλίνδρου το πρώτο πράγμα που αλλάζουμε είναι ελατήρια στο έμβολο, αν το πρόβλημα παραμένει αλλάζουμε και πιστόνι και ΤΕΛΟΣ κάνουμε ρεκτιφιέ.

-> να είναι λεπτότερα σε πάχος και με μικρή τραχύτητα για μειωμένες τριβές. Η μικρή τραχύτητα κυλίνδρου και ελατηρίων επιτρέπει πολύ καλή στεγάνωση με μικρότερη επιφάνεια τριβής.

Άλλες παράμετροι, όπως αυξημένες θερμοκρασίες λόγω μειωμένης λίπανσης (το νικασίλ κατακρατά λιγότερο λάδι στην μικροεπιφάνειά του) αντισταθμίζονται από την πολύ μεγάλη θερμοαπαγωγή του (ειδικά όταν εφαρμόζεται σε αλουμινένιο κύλινδρο αυτή διπλασιάζεται).

Παρακαλώ τον reinmeister, που φαίνεται κι αυτός να το κατέχει το θέμα, να πάρει τη σκυτάλη και να γράψει κι αυτός λίγα λόγια παραπάνω για αυτά που δεν έχω πια το κουράγιο να γράψω!!!....

sonic22
21/07/2005, 20:41
Nicasil is an expensive technology used for coating the cylinders of only the best quality engines on the market. It is far superior to sleeved and hard-chromed cylinder walls. It is a coating made up of nickel and silicon carbide. The Nicasil coating is very hard and durable thus providing a very long wearing surface for the piston and rings. Also the silicon carbide particles that are dispersed throughout the nickel form a multitude of adhesion spots on which oil can collect. This is another reason that engines with Nicasil coated cylinders last longer because of having improved cylinder lubrication. Also because the Nicasil coating literally impregnates the cylinder walls with silicon the result is a super low coefficient of friction, thus reducing engine heat and wear. Engines with Nicasil coated cylinders run cooler and with less vibration. Lower friction also means easier and quicker engine starts. Also an additional benefit is that the piston and cylinder expand at the same rate, thus, creating a very seizure-resistant engine._

telika adika anarotiomoun gia kaki lipansi...
ti matheneis kathe mera e?

sonic22
21/07/2005, 20:55
ti lete kai gia ayto?

Chrome has a very low friction coefficient the same as Nicasil however Nicasil has a natural tendancy to attract oil to its surface due to it containing Silicon. A honing process can also be employed to ensure a good quality surface and has added benefit of holding additional oil. Nicasil is also compatable with different ring materials, where as chrome isn't, hence a chrome piston ring can be beneficially used. The only drawback to Nicasil is that the linings can rapidly fail when dirt is ingested into the engine, so be sure to use a good quality air filter."

wrenchfzr
21/07/2005, 22:25
συγνωμη

xxxristos
21/07/2005, 23:27
Πού πάει το συγγνώμη ρε Wrench???

Δε πιστεύω να σκάλωσες πουθενά ρε φίλε, ετσι???

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

reinmeister
22/07/2005, 03:17
χωρις να σε ξερω ρεντς ,να πω κι εγω οτι το συγνωμη δεν κολλαει πουθενα....κουβεντα κανουμε....

χρηστο...εγραψα στον "ψεκασμο"...οποτε "εβγαλα" την υποχρεωση ολοκληρωσης του θεματος nicasil...:D

sonic22
22/07/2005, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

χρηστο...εγραψα στον "ψεκασμο"...οποτε "εβγαλα" την υποχρεωση ολοκληρωσης του θεματος nicasil...:D

εκ περηδρομης και εργολαβικα τα εχετε παρει τα τεχνικα θεματα??
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλυ φαση...

τι αλλες εργασειες αναλαμβανετε?

:sun: :beer: :beer: :beer: :beer: :sun:

reinmeister
22/07/2005, 12:54
εκ περηδρομης και εργολαβικα τα εχετε παρει τα τεχνικα θεματα??

ναι...τα παιρνουμε και περιδρομιαζουμε ενα πραμα....οπως τις μπριτζολες...:beer:

ολα τα λεφτα εισαι ρε μπαγασα...:beer: απαιχτος....:beer: :rotflmao:

xxxristos
22/07/2005, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι...τα παιρνουμε και περιδρομιαζουμε ενα πραμα....οπως τις μπριτζολες...:beer:

ολα τα λεφτα εισαι ρε μπαγασα...:beer: απαιχτος....:beer: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer:

sonic22
22/07/2005, 14:40
ok γλωσσα λανθανουσα.. :p :p αλλα..

ας κανουμε μια αναλυση..

δρω: κανω καποια πραξη, εχω μια συμπερηφορα

παρα: προθεμα το οποιο δηλωνει οτι κατι εχει κοινα χαρακτηριστικα (αλλα δεν εχει καμια σχεση) με κατι..
παραθυρο: παρα την θυρα κατι παρομοιο με πορτα δλδ
παραλιγο: κατι περισσοτερο απο λιγο
παραλογο: κατι που εχει λογο αλλα δεν εχει ουσια...
παρενεργια: ενεργεια οχι σωστη
παραδρομη: δραση οχι ομως σωστη. διακεκομενη

περι:προθεμα που δηλωνει γενικη αλλα και ανεπτηγμενη ιδιοτητα ενος αντικειμενου
περιλαμπρος: γεματοσ λαμψη, περιτρηγυρισμενος απο χαρα
περιπολια: κινηση γυρο-κοντα απο καποιο κεντρο-πολο
περιβαλλον:αυτο που βρισκετε γυρο μας και μας ακουμπα-βαλει
περοδρομη:πραξη που συμβαινει γυρο μας. πραξη μας η οποια μας επηρεαζει και μας οριζει..


κανεις δεν ειναι ασφαλτος (Angela D.)
:beer: :sun: :beer:

wrenchfzr
22/07/2005, 19:41
να σου απαντησω και ειλικρινα δεν βγαζω ακρη.κατα πρωτον.σε ολες τις ερωτησεις δεν πηρα απαντηση γιατι τα εμβολα ειναι σκληροτερα.αυτη ειναι μια τεχνικη απορια ,και αν παρω τεκμιριωμενη απαντηση .... εξηγηση Κατα το δεοντολογικο.εγω σκευτομαι τελειως διαφορετικα οποτε τζιφος το αποτελεσμα δεν προχωρα το πραγμα .και να φανταστεις πως η τεχνικη συζητηση ανοικη στις θετικες και οχι στις διαλογικες του στυλ τι λεει ο ταδε..αλλα οταν απανταμε οτι ετσι ειναι γιατι ετσι το γραφει καποιος τοτε μιλαμε σε αλλη γωσσα.παρατηρησε τα γραμματα και πες μου ποσες φορες ειπα οτι με ενδιαφερει το γιατι οχι τι λεει το βιβλιο.χρηστο 1-2 πραγματακια γνωριζω αλλα πες μου εσυ τι εχεις δουλεψει για να μπορεσουμε να ανεβασουμε το επιπεδο.εγω χρηστο δεν κουραζομαι καθολου να συζητω για να βγαλω ενα συμπερασμα.αντιθετα με κουραζει να ακουω τι λεει το βιβλιο.ξερεις στην πραξη μερικες φορες διαφερουν.και λεω τι θα ελεγες αν θα ανοικες στο κοινο ενος ακροατηριου και ειχες διαβασει ολα τα βιβλια να λενε οτι η γη ειναι σταθερη και γυριζει ο ηλιος.καποιος πηγε κοντρα και ειχε δικιο.πως θα τον εκρινες .λαθος επειδη παει κοντρα με τα γραφομενα. αυτη την απορια διατυπωνω ολες αυτες τις μερες και γινομαι κουραστικος και ξαναλεω απαντησεις.Ποιος εσυ η ο reinmeinster τα εχει κανει εφαρμογη.τα ειδατε να λειτουργουν; εγω αυτα που λεω δεν τα διαβαζω μονο αλλα τα βλεπω και στην πραξη το λοιπον επειδη εγω δεν το κατεχω το αντικειμενο περαστικος ειμαι σας λεω το εξης.η υπεροψια κοβει την διαθεση για συζητηση.ειλικρινα χαρικα πολυ που καναμε μεχρι εδω την <ΔΙΑΛΕΞΗ>οχι reinmeinster δεν κανουμε συζητηση.συζητηση ειναι να αναλυεις ενα θεμα και πες μου πως το αναλυεις.περνεις σαν δεδομενο το γραφομενο αυτο δεν ειναι διαλογος και κουραζεστε να μιλατε για τετριμενα.εγω λεω τις δικες μου αποψεις οχι καποιου αλλου τα γραμμενα.για τις υποχρεωσεις σας μας υποχρεωσατε σε ποιους κανετε υποχρεωση .καταλαβαινετε το υφος που γραφετε; αν νομιζετε πως εχω αδικο που λεω αυτα μια συζητηση απο κοντακαι οι τεσσερεις σονικ ρεινμναισρε και χρηστο

sonic22
22/07/2005, 20:16
wrenchfzr εισαι ο καλυτερος!!!

μονο ετσι πας μπροστα!!

αν ακους τα παντα αλλα και αν αμφισβητεις τα παντα

να κανεις οσο το δυνατον περισσοτερες και δυσκολες ερωτησεις... ακομα και αν καποιοοι σε σνομπαρουνε ολο και καποιοος θα βρεθει να στα πει ξανα και ξανα οσπου να τα καταλαβεις...

και να ξερεις πως αυτοι που ξερουνε δεν θα σου πουνε ποτε "ου μωρε τωρα που να καθομε να γραφω κατεβατα ολοκληρα..."

αμα ο αλλος τα ξερει σου λεει την ιστορια του κοσμου σε 20 γραμμες... και τα λεει και σωστα...

τελος καπωτε υπηρχε μια ομαδα... οι Σοφιστεσ... και εκανα ακριβος αυτο που λες εσυ... αμφεβαλαν...

απεναντι τους βρηκαν ολον τον κοσμο (απο τον Σωκρατη μερχι τον Πλατωνα) .. τους εβγαλαν αιρετικους και επικηνδυνους γιατι με τα λογια τους διευθηραν τους νεους...
παρεπιπτοντος ηταν οι πρωτοι που μιλισαν για ισοτητα (γυναικων και δουλων) αλλα και για το οτι για ολα φταιει ο ανθρωπος και οχι οι θεοι...

ελαχιστα τα εργα που διασοζονται...

πιστευω παντος πως πισο σου καλυπτονται πολυ που λογο αγνιας αλλα και φοβου εκθεσης δεν εκφραζουν τις αποριες που εχουν...

keep up the good work και ας μας βαζεις ολου στο ιδιο καζανι.. καλα κανεις..

:beer: :sun: :beer: :beer: :beer:


υ.γ. τον xxxritso μην τον βλεπεις ετσι αποτομο και αψη... ειναι ο τροπος του (δυστιχος) δεν το ξερω το παιδι αλλα ετσι μου εχουν πει και εχω καταλαβει...

:wave2: :wave2: :wave2:

wrenchfzr
22/07/2005, 20:51
ξερεις sonic.σε αυτο συμφωνω οτι εγω λεω αυτο που γνωριζω.αν ομως πω τι διαβασα τι να πω.με προσβαλει να λεει ο συνομολητης μου οτι εβγαλε την υποχρεωση.ακου υποχρεωση. μου εκανε υποχραιωση που ασχολιθικε με το θεμα .Σε μια πορτα διαβασα το ωραιο<γνωση διχως σκεψη ειναι μεγα λαθος >καποιοι λενε αυτο που γνωριζουν αλλοι.στηνΑγγλια στις εξετασεις του αντιστοιχου πολυτεχνιου εξεταζονται με τα βιβλια ανοικτα.γιατι δεν γραφουν τι λεει το βιβλιο αλλα τι καταλαβαν.σε ολα μπορεις να βρεις και λαθη και αληθειες να ενεργοποιης το ρημαδι το μυαλο σου.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙς ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΣΟΥ.και ειχα κανει προταση να βρεθουμε και οι 4 να μιλησουμε ,απαντηση δεν πηρα.παντως επι του τεχνικου γιατι σιγα μην αλλαξουμε μυαλα ο καθενας απο μας,λογο γιατι τα εμβολα του nicasilειναι σκληροτερα δεν βρηκα.ειπε ο χρηστος οτι αν λειτουργουν ιδια μεταλα κολλανε σκεψη τα κακομοιρα τα ρουλεμαν που ειναι απο το ιδιο μεταλλο.κολλανε .το εμβολο δεν χρειαζεται να εχει μικροτερο συντελεστη διαστολης γιατι απλα κυλινδρος και εμβολο εχουν τον ιδιο αφου ειναι απο το ιδιο κραμα και τα0,05 ανοχης ειναι γιατι το εμβολο εχει πολυ μεγαλυτερη θερμοτητα φανταζεσαι τα ελατηρια να κολανε με τον κυλινδρο λογω τριβης δηλαδη αν η τριβη ηταν σε τοσο μεγαλα μεγεθη το νοτμαλ ελατηριο σε 100 παλινδρομησεις θα ηταν λιωμενο.ολες αυτες οι αναφορες δεν καταριπτουν τα προτεριματα του nicasιlαπλα κανουν το μυαλο να σκευτεται.δουλευω σαν μηχανικος μοτο απο το 1979 και ουτε το ανεφερα απο λεπτοτητα και ομως ακουσα οτι αυτοι που μιλανε πρεπει να εχουν γνωσεις σε 1-2 πραγματακια γιατι εγω τσοπανης ειμαι πολυ πολυ απλα χρειαζεται πριν πεις κατι να σκευτεις μην προσβαλεις τον συνομιλητη σου.αλλα μερικων η συμπεριφορα θα εκανε τον φρουντ να σκευτει ξανα την αποψη του περι ναρκισισμου.sonic καθε τεχνικη αποψη ανοικτα χωρις υποχρεωση

sonic22
22/07/2005, 22:05
ξαναλεω δεν εχω ασχοληθει με τα nicasil αλλα εχω να κανω καποιοες παρατηρησεις... και ας ειναι ισος λαθος

το οτι ειναι σκληρωτερα (αν ειναι..) τα πιστονια για nicasil κυλινδρο ειναι ασχετο...:D

η σκληρωτητα (μεταξυ ιδιας συστασης υλικων) εξαρατατε απο το μεγεθος των κοκων που δημιουργουνται κατα τις θερμικες και μηχανικες κατεργασιες που δεχονται...

επιδει ομως εχουμε μικροτερους κοκους (αρα λιγοτερο αερα που ειναι μονοτικος) εχουμε καλυτερη απαγωγη θερμοτητας αλλα και καλυτερη διαχηση αυτης σε ολο το υλικο

δλδ δεν θελουμε να το σκληρηνουμε αλλα να το κανουμε πιο αγωγιμο (θερμικα)

γιατι?

γιατι το Nicasil ειναι κεραμικο υλικο (ετσι διαβασα πιο πανω δλδ) και απο οσο ξερω εγω τα κεραμικα υλικα δεν εχουν καλη θερμικη διαπερατοτητα (δεν αφηνουν την θερμοτητα να τα διαπερασει δλδ)
αρα εχουμε μεγαλυτερη θερμοκρασια (για μεγαλυτερο διαστημα) στον θαλαμο καυσης η οποια θα κατεστρεφε ενα νορμαλ πιστονι...

αλλα ολα αυτα ειναι υποθεσεις... δεν εχω αδιασυστα στοιχεια απο πουθενα..

αλλιος δεν καταλαβαινω ουτε εγω γιατι θα πρεπει αν εχουμε ιδιαιτερα πιστονια σε ενα κυλινδρο με επικαληψη nicasil αφου και η ταχυτητα του πιστονιου (και οι αναπτησωμενες δυναμεις) και η θερμοτητα της καυσης ειναι ιδιες με πριν...

αναμενουμε...

:sun: :beer: :sun:

reinmeister
22/07/2005, 22:21
ωπα φιλε γιατι παραπηρες φορα...ειπαμε γραπτος λογος και δεν παρεξηγουμαστε αλλα εσυ το παραγαμησες...ποιος σε σνομπαρε ρε συ?ο χρηστος τουλαχιστον εγραψε ολοκληρη σελιδα για το νικασιλ....τωρα αν εσυ θες μελετη 500 σελιδων,αυτο ειναι προβλημα σου κι οχι δικο του...

παρεμπιπτοντως τον τυπο δεν τον ξερω οπως δεν ξερω ουτε εσενα ουτε τον σονικ...

αναφορικα με το θεμα "υποχρεωσης" το οποιο σχολιαζεις τοσο καυστικα,αν αντιλαμβανοσουν λιγο περισσοτερο θα διαπιστωνες οτι ηταν καθαρα χιουμορ και τιποτα περισσοτερο...ηταν απολυτα σαφες απο τον τροπο γραφης του...και ρε πουστη μου,εγραψα σε σχεδον σε ολα τα ποστς μου οτι ουτε σνομπαρω ουτε προσβαλλω κι αυτο ετσι ωστε να καταστει απολυτα σαφες.....

θεωρω οτι συνδιαλεγομαι με ωριμα οντα κι οχι με παιδακια του δημοτικου που λειτουργουν εντελως αντανακλαστικα....

ειλικρινα το "βαριεμαι" σου ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις?γιατι πρεπει να το εκλαβεις ως σνομπισμο και οχι σαν αυτο που ακριβως ειναι?γραφω οπως φανταζομαι και οι υπολοιποι απο ευχαριστηση και σταματω οταν αρχισει να γινεται κουραστικο....

ο σονικ ,για παραδειγμα,σε ενα ποστ του εγραψε αναφερομενος σε μενα" να το πω απλα για να το καταλαβεις" του οποιου η μεταφραση ειναι "να το πω απλα διοτι σε θεωρω ανεπαρκη διανοητικα η γνωστικα για να το αντιληφθεις"η πολυ απλα "ηλιθιο"...

δεν προσβληθηκα οπως θα προσεξε και ο ιδιος και ουτε καν αναφερθηκα σε αυτο....αυτα ειναι παπαριες για πιτσιρικια και στα 33 μου πλεον απεχω....

επιπροσθετα ρεντς δεν εχεις εσυ και κανενας αλλος εδω μεσα το δικαιωμα να με κρινεις ,διοτι αυτο κανεις στο τελευταιο ποστ σου, χωρις να με ξερεις και κατ επεκτασιν χωρις να σου εχω δωσει εγω αυτο το δικαιωμα...δεν μπορεις επισης να ξερεις τι σκατα εχω γραψει η πει σε αλλους χωρους η κατ ιδιαν, εξηγωντας και βοηθωντας ανθρωπους και ποσες φορες εχω παρει τα παπαρια μου ως ανταποδωση....

εσυ απ την αλλη σονικ,λες οτι η αρνηση πληρους επεξηγησης δηλωνει ημιμαθεια η αγνοια επι συγκεκριμενου ζητηματος...
θα πρεπε να παιζε το μπαικνετ ετσι ωστε να δεις τι παει να πει επεξηγηματικο κατεβατο....και ποσα απο αυτα εχω γραψει εγω οπως και πολλοι αλλοι....απλως εχω πλεον κουραστει...αν τωρα κατ εσε για να γραφω να πρεπει να στοιχειοθετω εργασια καθε φορα μαλλον θα σε απογοητευσω....και τελος δεν εχω αναγκη ουτε την υποχρεωση να αποδειξω τις οποιες γνωσεις εχω σε κανεναν....

κλεινοντας,ρεντς, δεν εχω κανενα προβλημα να παμε για καφε...απλως προτιμω να παμε ειτε με γκομενες ,ειτε μονοι μας ΓΙΑ γκομενες παρα να κουρκουτιασει το κεφαλι μας με μηχανολογια....

αυτα και τελος...οτι καταλαβατε καταλαβατε....

sonic22
22/07/2005, 22:37
"να το πω απλα για να το καταλαβεις"
δλδ να μην το πω πιο δυσκολα γιατι δεν ξερω αν θα το καταλαβεις (γιατι δεν σε ξερω...)... ειναι τροπος του λεγην και χαιρομαι που δεν εδωσες σημασια σε κατι τετοιο..ο γραπτος λογος ειναι ιδανικος για να γινουν παρεξηγησεις...

τωρα για τις επιξηγησεις...

ναι ειναι πολυ κουραστικο να λες ξανα και ξανα τα ιδια και τα ιδια...
αλλα ειναι ακομα πιο κουραστικο για τον αλλον που προσπαθει να μαθει

και τελος παντον μονς σου μπικες στον χωρο... dance... :p

μπορεις να δωσεις σε μικρα ποστ στοιχεια που θα γινουν ευκολα κατανοητα απο τον αλλο και αν θα ειναι προς την σωστη κατευθηνση θα του κεντισεις το ενδιαφερον να ψαξει μονος του...

τα μεγαλα ποστ ειναι κουραστικα και συνηθος δεν απαντουν με σαφηνεια στα ερωτηματα

"και τελος δεν εχω αναγκη ουτε την υποχρεωση να αποδειξω τις οποιες γνωσεις εχω σε κανεναν...."

κανεις δεν ζητησε απο κανεναν κατι τετοιο... οποιος θελει μπενει... αλλα απο την στιγμη που μπενεις στον χωρο πρεπει να εχεις την υπομονη να χωρεψεις για να βγει καποιο συμπερασμα... αλλιος τσαμπα ο κοπος...

καιπαντος να ξερεις οτι με αυτα δεν φωτογραφιζα κανεναν ποσο μαλλο εσενα..

αντε παμε για :beer: και γομενες!! :D

wrenchfzr
22/07/2005, 23:13
για σκεψου να μην επεμεναν μερικοι; καποια πραγματα θα ηταν διαφορετικα .αν ψιλιαζεσε οτι δεν περνεις απαντηση εσκεμενα πχ πολιτικοι,δεν συνεχιζεις στις ερωτησεις;στο τεχνικο τωρα τα προτεριmατα του nicasilειναι αδιαμφισβητητα. αν κανει καλη δουλεια και ο κατασκευαστης της μοτο.ηhonda καταφερνει καλυτερα με τα κλασικα παρα η suzuki με το nicasil cbr vs srad.στα διχρονα που οι ιπποδυναμεις ειναι μεγαλιτερες και οι θερμοκρασιες αντιστοιχα τοτε ειναι η καλυτερη λυση.τα χρωμιονικελιουχα ελατηρια ανακαλυφθυκαν στην αναγκη για μικροτερα παχη ελατηριων και τριβων.δεν ξερω αν απο θεμα μεταλλου η σιμπεριφορα ειναι καλυτερη.δηλαδη τι ειναι καλυτερο το παλιου τυπου που φθειρεται η του νεου που χανει την πιεση που ασκει στα τοιχωματα με τον χρονο

xxxristos
24/07/2005, 22:22
Φίλε wrench πήρες στραβά 2 πραγματάκια και δημιουργήθηκε παρεξήγηση!

Μιας και γαμήσαμε το παρόν ποστ του ανθρώπου, ας το αποτελειώσουμε λοιπόν:

1. Τα έμβολα δεν είναι σκληρότερα. Σκληρότερα είναι τα ελατήρια τους. Τα έμβολα έχουν απλώς διαφορετική σύσταση στα κράματά τους και διαφορετική διαδικασία παραγωγής. Το γιατί πιστεύω οτι το εξήγησα. Το γιατί τα πιστόνια είναι σκληρότερα δεν το εξήγησα διότι ΔΕΝ ισχύει. Κάποια βέβαια έχουν τοπική σκλήρηνση στα λούκια των ελατηρίων για ευνόητους λόγους αντοχής αλλά αυτό δεν αποτελεί κανόνα στην παραγωγή πιστονιών για Nicasil κυλίνδρους. Όσον αφορά την δική μου πρακτική εμπειρία: Δουλεύω σε ένα πανεπιστήμιο του Λονδίνου τα τελευταία 2 χρόνια στο τμήμα RnD (έρευνας και εξέληξης) κινητήρων υψηλών επιδόσεων και προσπαθώ να πάρω διδακτορικό σε "Automotive and Motorsports Engineering". Στην μικρή μου καριέρα έχω (ανάμεσα σε πολλά άλλα) αναλύσει και κάποια πιστόνια με διάφορα εργαστηριακά tests και πραγματικά έχουν ΠΟΛΛΕΣ διαφορές. Θεωρητικά η ΚΑΘΕ ΜΙΑ εφαρμογή έχει και διαφορετικές απαιτήσεις σε πολλά μηχανολογικά εξαρτήματα (ανάμεσά τους και πιστόνια) αλλά πρακτικά αυτό είναι αδύνατον να υλοποιηθεί στα καθημερινά οχήματα για ευνόητους οικονομικούς λόγους. Εγώ στις high-end εφαρμογές χρησιμοποιώ εισικά πιστόνια για συγκεκριμένες συνθήκες λειτουργίας από κατασκευαστές όπως η JE, Arrow και φυσικά η Ricardo τα οποία στοιχίζουν στο πανεπιστήμιο περι τα 1000 ευρώ έκαστο. Εκτός εργαστηρίου όμως, στα δικά μου εργαλεία έχω πολλές φορές "παντρέψει" άλλα αντί άλλων ελατήρια, κυλίνδρους και πιστόνια με ικανοποιητικά αποτελέσματα.

2. Μην έχεις την εντύπωση οτι εγώ ή ο reinmeister πουλάμε πνεύμα εδώ ή απαξιούμε να πούμε τι γνωρίζουμε επειδή κάνετε πολλές "ανόητες" ερωτήσεις εσείς "οι άσχετοι"... ΔΕΝ ισχύει κάτι τέτοιο!!! Εγώ παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις τεχνικές μας συζητήσεις και βλέπω οτι όλοι γράφουμε πολύ οραία κειμενάκια και δε τρέχει τίποτα, κανένας λόγος παρεξήγησης! Σου έχω ξαναπεί κάτι όμως: ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο να γράφει ή και να μιλάει. Ένα forum δεν είναι ο καταλληλότερος χώρος για να κατανοήσεις απόλυτα τον άλλον. Μην κρέμεσαι από κάθε μια λέξη που γράφει και κυρίως μην είσαι έτοιμος να παρεξηγηθείς.

Να έιστε όλοι καλά και να ξεκολήστε μπροστά από τις οθόνες σας να πάτε να ρίξετε καμιά βουτιά και για μας που είμαστε εδώ καλοκαιράτικα και πίζουμε...

wrenchfzr
25/07/2005, 21:40
reinmeister
Μέλος

Εγγεγραμμένος από: 20-07-05
Τόπος διαμονής:
Μηνύματα: 38
αν διαβαζες λιγο πιο προσεκτικα την απαντηση μου ρεντς θα διαπιστωνες οτι μιλησα για φθορα χιτωνιων και οχι εμβολων...

επισης δεν θυμαμαι να ανεφερα πουθενα επαφη εμβολου με κυλινδρο...

επιπροσθετα δεν συμπερανα οτι τα εμβολα ειναι σκληροτερα...ξερω οτι ειναι...

τωρα,αν ειναι καθε φορα που γραφουμε ποστ να αναλυουμε τα στοιχειωδη,σιγουρα δεν θα βγει πουθενα...θα μπορουσα για παραδειγμα να αποσαφηνισω το "σκληροτερα" εξηγωντας οτι αναφερομαι οπως πολυ σωστα ειπε ο χρηστος σε συντελεστες γραμμικης διαστολης η ακομη και μοριακης δομης και συνοχης,αλλα θεωρησα οτι ειναι περιττο...επισης θα μπορουσα να πω οτι τα εμβολα για νικασιλ εχουν πιο ενισχυμενες "σκληροτερες"θεσεις για τα ελατηρια και χιλιες δυο αλλες λεπτομερειες αλλα απλως θα μεγαλωνα το ποστ και ισως να κανα εντυπωση σε καναν ασχετο...ανωφελο...δεν νομιζεις...?

Χρηστο τα του καισαρος τω καισαρι.αν καποιος εχει λαθος δεν ημουν εγω.το διαβασες πιστευω.να σου πω τηνγνωμη μου για το θεμα το δευτερο.Εμεις επιβαλουμε τον τροπο που μας συμπεριφερονται.η εμπειρια μου με το internet ειναι μικρη αλλα ψιλιαστικα τους κινδυνους που κρυβει στην επικοινωνια μεταξυ αγνωστων.ενδιαφερουσες οι σπουδες που κανεις .παντως επιμενω να βρεθουμε και οι 4 να τα πουμε απο κοντα α και γιατι.....;αστο.

reinmeister
25/07/2005, 23:30
μια κι εχω διαβασει τα απαντα του χεμινγουει και δη το για ποιον χτυπαει η καμπανα λεω να απαντησω στην προκιτσα σου...παντα χαλαρα...

το ιδιο το quote που εκανες δειχνει ακριβως ,οτι δεν εκανα λαθος...μιλησα για "αποσαφηνιση" του "σκληροτερα"εννοωντας οτι του δινω μια ευρεια εννοια ...ειναι σαφεστατο....

να σου δωσω ενα παραδειγμα...λεει ο χρηστος σε καποιο σημειο για διαδικασια παραγωγης...εγω θα γινω πιο συγκεκριμενος λεγοντας σου οτι δυο εμβολα αποτελουμενα απο τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ συστατικα μπορει να εχουν τελειως διαφορετικη μοριακη δομη...

βλεπε χυτα σε σχεση με σφυρηλατα....και τα δυο χυτα ειναι ....απο το ιδιο αλουμινιο....η διαφορα ειναι οτι τα δευτερα σχηματοποιουνται σε χυτοπρεσσα....και ειναι πολυ πιο ανθεκτικα,πολυ πιο "σκληρα"...για εναν γνωστη οπως εσυ(και δεν ειρωνευομαι μια και εσυ ο ιδιος αναφερθηκες στην εμπειρια σου στο χωρο) μπορει η λεξη να ειναι αδοκιμη η λαθος....για ολους τους υπολοιπους ομως ηταν απλως κατανοητο με απλα λογια....

για να τελειωνουμε,μια και δεν σε βλεπω να ξεκολας,θα το πω για τελευταια φορα...δεν θελησα να σε προσβαλλω οπως και κανεναν αλλο εδω μεσα και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ....χωνεψε το και ξεπερασε το...αν μπορεις εχει καλως....εαν οχι, ειλικρινα στα παλια μου τα παπουτσια....εσυ εισαι ο κολλημενος...οχι εγω...

καλο βραδυ...

xxxristos
26/07/2005, 03:38
Ναί ρε wrency, ξεκόλα ρε φίλε σε παρακαλώ...

No hard feelings at all man!

wrenchfzr
26/07/2005, 06:38
ωραια τερμα το θεμα ειστε ομως για μια επαφη τριτου τυπου οχι απο p/c ;ειναι πιο ωραιο να βλεπεις τον συνομιλητη σου αν βεβαια πεσει και αυτη την φορα στο κενο δεν θα το ξαναπροτεινω .ρε σεις δεν κανω καμακι.για να λεμε τις μαλακιες και μετα να πευτει και κανενα γελιο.αν βεβαια συμφωνειται απο Σεπτεμβριο

xxxristos
26/07/2005, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
ωραια τερμα το θεμα ειστε ομως για μια επαφη τριτου τυπου οχι απο p/c ;ειναι πιο ωραιο να βλεπεις τον συνομιλητη σου αν βεβαια πεσει και αυτη την φορα στο κενο δεν θα το ξαναπροτεινω .ρε σεις δεν κανω καμακι.για να λεμε τις μαλακιες και μετα να πευτει και κανενα γελιο.αν βεβαια συμφωνειται απο Σεπτεμβριο

Για μένα αυτή η επαφή κοντεύει να γίνει όνειρο ζωής φίλε wrench...

Είμαι Αγγλία και δε προβλέπεται να βρεθώ Αθήνα τουλάχιστον μέχρι το επόμενο καλοκαίρι..... :bawl: :bawl: :bawl:

Έχω όμως MSN messenger και είμαι online σχεδόν όλο το 24ωρο, έχω και webcam (συγνώμη αλλά cyber sex δεν κάνω!).

Κερνάω όμως καφεδάκι και φιλοξενία στο εξοχικό μου στη πανέμορφη καλοκαιρινή Μυτιλήνη από 1 έως 10/8/05 όπου θα βρίσκομαι στην Ελλάδα για ολιγοήμερες διακοπές.

Μπύρα δε πίνω αλλά κερνάω!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

wrenchfzr
26/07/2005, 18:49
ακου απο Μιτηληνη Αγγλια μεγαλη διαφορα αποστασης απο Αθηνα .και εκει που δουλευεις αμοιβεσαι;οταν λες κινητηρων υψηλων επιδοδεων τι ερευνατε δηλαδη απο που ξεκινατε και που φτανετε.ξερεις εδω για να μαθεις 5 πραγματα οπως την επιδραση των μοιρων του εκκεντροφορου για περαδειγμα αλοι δεν γνωριζουν και αλλοι δεν μιλανε(απο εμπειρια μου σε kawasaki gpz500κε αλλαγη εκκεντροφορων μειωσαν την ιπποδυναμη 10hp(kle500).και γιατι σε ρωτω.εχω πληρωσει απο το ebay και ακομη δεν εχω παρει εναν εκκεντροφορο απο 202 σε 227 μοιρες ανοιγμα εισαγωγης,δεν ξερω ομως τι μπορει να περιμενω.υπερχει καποιος τυπος που μονο με αλλαγη εκκεντροφορου να υπολογιζεις τι περιπου περνεις;τα vw ειναι πολυ υποτονικα απο εκκεντροφορους και πονταρουν στις χαμηλες στροφες εμφανισης της ροπης τους αλλα με 75hp απο 1600 ειναι φορτηγο οχι ιχ.παρεπιμπτοντως συγνωμη που αναφερομαι σε αυτο το ποστ για αυτο το θεμα απο οποιον τυχει και το διαβασει.και κατι αλλο πουμαλλον το γνωριζεις μπορει απο ΑΓΓΛΙΑ να κανει δεμα 4kg πανω απο 2 μηνες;

xxxristos
26/07/2005, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
ακου απο Μιτηληνη Αγγλια μεγαλη διαφορα αποστασης απο Αθηνα .και εκει που δουλευεις αμοιβεσαι;οταν λες κινητηρων υψηλων επιδοδεων τι ερευνατε δηλαδη απο που ξεκινατε και που φτανετε.ξερεις εδω για να μαθεις 5 πραγματα οπως την επιδραση των μοιρων του εκκεντροφορου για περαδειγμα αλοι δεν γνωριζουν και αλλοι δεν μιλανε(απο εμπειρια μου σε kawasaki gpz500κε αλλαγη εκκεντροφορων μειωσαν την ιπποδυναμη 10hp(kle500).και γιατι σε ρωτω.εχω πληρωσει απο το ebay και ακομη δεν εχω παρει εναν εκκεντροφορο απο 202 σε 227 μοιρες ανοιγμα εισαγωγης,δεν ξερω ομως τι μπορει να περιμενω.υπερχει καποιος τυπος που μονο με αλλαγη εκκεντροφορου να υπολογιζεις τι περιπου περνεις;τα vw ειναι πολυ υποτονικα απο εκκεντροφορους και πονταρουν στις χαμηλες στροφες εμφανισης της ροπης τους αλλα με 75hp απο 1600 ειναι φορτηγο οχι ιχ.παρεπιμπτοντως συγνωμη που αναφερομαι σε αυτο το ποστ για αυτο το θεμα απο οποιον τυχει και το διαβασει.και κατι αλλο πουμαλλον το γνωριζεις μπορει απο ΑΓΓΛΙΑ να κανει δεμα 4kg πανω απο 2 μηνες;

Αυτό το ποστ διεκδικεί επάξια τον τίτλο του πιο γαμημένου ποστ όλων των εποχών αλλά δε πειράζει...

Λοιπόν... πολλές ερωτήσεις...

ΝΑΙ πληρώνομαι 1000 λίρες το μήνα μισθό από το πανεπιστήμιο σαν ερευνητής και 600 επιχορήγηση για την έρευνά μου (αγορά υλικών, οδοιπορικά, κτλ) τα οποία "τσακίζω" με "ελληνικούς τρόπους" χεχεχεεχεχχε

Επιπλέον, από Σεπτέμβριο έως Μάϊο κάνω τα εργαστήρια στους πρωτοετείς στο μάθημα των ΜΕΚ και παίρνω 35 λίρες την ώρα (επί 5 ώρες τη βδομάδα).

Το ΙΚΥ από Ελλάδα μου πληρώνει τα δίδακτρα του πανεπηστημίου για το διδακτορικό κι εγώ πληρώνω την διαμονή και τα καθημερινά έξοδα μόνος μου.

Το τί κάνουμε εδώ θέλει ένα ξεχωριστό forum από μόνο του αλλά κάποια στιγμή ίσως τραβήξω καμια φωτό από τα εργαστήρια και γράψω καμιά λεζάντα...

Υπάρχει λόγος που αυτοί που ξέρουν δε μιλάνε και εδώ τον έμαθα καλά: Η τεχνολογία και η τεχνογνωσία είναι το πιο ακριβοπληρωμένο αγαθό του πλανήτη σήμερα. Οι τύποι παράγουν τεχνολογία και την πουλάνε, όπως ο μανάβης πουλάει τα αγγούρια! Τίποτα δε σου δίνουν τσάμπα!!!! Μιλάμε για πολύ αυστηρές πολιτικές επι του θέματος.

ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΙ

Έκανες βλακεία που παρήγγειλες εκκεντροφόρο από το ebay χωρίς να με ρωτήσεις πρώτα. Η αποστολή κάνει το πολύ μια βδομάδα με royal mail και κόστος περι τις 15 λίρες. Άν αργεί κάπου έχει κολήσει η όλη διαδικασία της αποστολής.....

Έχω δικό μου άνθρωπο εδώ που συνεργάζομαι (μέσω του πανεπιστημίου) που κόβει εκκεντροφόρους κατα παραγγελία με laser και πολύ χαμηλό κόστος κατασκευής. Έχει χρόνια εμπειρίας σε αγώνες και μου έφτιαξε τους εκκεντροφόρους που φοράω στο KLX και η διαφορά που είδα ήταν χαόδης.

Η διάρκεια από μόνη της δε λέει τίποτα. Παίζει το βύθισμα, που μαζί με τη διάρκεια καθορίζουν την καμπύλη (ράμπα) ανοίγματος και κλεισίματος, η οποία συνήθως δεν είναι συμματρική, η επικάλυψη (overlap) και φυσικά ο χρονισμός. Επίσης, για να δεις θετικά αποτελέσματα πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να αλλάξουν πολλές παράμετροι ροής, που πρακτικά σημαίνει εξάτμηση, εισαγωγή, αυλοί, έδρες βαλβίδων κτλ.

Στείλε pm να τα πούμε ή άρχισε επιτέλους να χρησιμοποιείς MSN (xxxristos@hotmail.com)