PDA

View Full Version : Μικροεπισκευές πριν από πώληση



madanasta
22/08/2010, 14:59
Καλησπέρα σε όλους

Πρώτη φορά που γράφω εδώ, οπότε με συγχωρείτε αν δεν έχω εντοπίσει το σωστό forum. Έχω ένα Kawasaki KLE 250 μοντέλο 2003 το οποίο και σκέφτομαι να πουλήσω σύντομα και να πάρω κάτι άλλο. Το θέμα είναι πως έχει κάποιες μικροφθορές, κυρίως γδαρσίματα και ελάχιστη σκουριά σε κάποια σημεία που βάφονται (π.χ., στην πίσω σχάρα και στην πάνω πλάκα του τιμονιού), οπότε ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις (είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν έχω ξανασχοληθεί με πώληση, ανταλλαγή, κ.τ.λ.): να το φτιάξω μόνος μου από πριν ή να το δώσω όπως είναι? (btw, δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα, μηχανικά άψογο, προσεγμένο, καμία πτώση, κ.τ.λ.) Προσωπικά δεν μου "πάει" να μην το φτιάξω και να το δώσω έστω και με μικροπροβλήματα, αλλά φοβάμαι μήπως τελικά δεν συμφέρει οικονομικά (ειδικά γιατί πρόκειται για βαψίματα) και, επιπλέον, μιας και δεν ξέρω τι συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Όλες οι γνώμες θα βοηθήσουν πολύ.

nasosR
22/08/2010, 15:53
καλως ηρθες φιλε και μακαρι να μεινεις....:beer: :beer:

οσον αφορα το θεμα που εθεσες , μικροπροβληματακια οπως καιμια μπαταρια φλασ σφιξιμο του σταντ αντε και τπτ τακακια (αν εχουν παραδωσει πνευμα...) θα σου προτεινα να τα φτιαξεις γιατι αποτελουν θεμα για την ασφαλεια του επομενου ...
και για αυτο το λογο θα ηταν καλο να συμπεριφερομαστε ντομπρα...
φανταζομαι κανεις μας δε θα ηθελε να τον αφησει στα μισα η "καινουρια" του μηχανη απο μπαταρια ή να εχει τιποτα χειροτερα γιατι ενω πατησε το φλας εκεινο δεν αναψε...:winka:

τωρα σχετικα με τα βαψιματα ρωτα μια τιμη απο αντιπροσωπια και αφαιρεσε τη απο την τελικη τιμη προσφορας της μηχανης σου, οχι τιποτα αλλο για να μην τρεχεις εσυ και αν θελει ο νεος ιδιοκτητης, να το κανει εκεινος...
αλλα εχε στο νου σου οτι μια "ομορφη" και προσεγμενη μηχανη τραβα περισσοτερα βλεμματα πανω της (συνεπως περισσοτερους υποψηφιους αγοραστες) και μπορει να πουληθει σε καλυτερη τιμη...


φιλικα θανασης...:wave2:

madanasta
22/08/2010, 17:09
Ευχαριστώ για την απάντηση Θανάση!

Για πράγματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια δεν το συζητώ, τα προσέχω έτσι κι αλλιώς, εξ' άλλου για τη δική μου μηχανή μιλάμε οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω τέτοια πράγματα στην τύχη :) Καλό το tip για την μπαταρία, ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί ότι *πρέπει* να είναι σχεδόν καινούρια τη στιγμή της πώλησης.

menelaos46
22/08/2010, 17:19
Δε το βαζεις και μια αγγελια να το δουμε??

Band(age)it
22/08/2010, 17:24
Μεχρι το 2001 δεν εβγαινε το 250?
Αν κανω λαθος σορρυ :beer:

madanasta
24/08/2010, 09:49
Πράγματι, μάλλον εγώ κάνω λάθος :)! το 2002 το πήρα τελικά, και η άδεια έχει ημερομηνία 9/2002. Είναι το μπλέ μοντέλο με τα πορτοκαλί αυτοκόλλητα.

dmf
24/08/2010, 10:03
εμενα γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να το αφησεις ετσι, ωστε να το δει ο υποψηφιος αγοραστης. Αν εκεινος θελησει μπορεις να του προτεινεις να το φτιαξεις πριν την αγορασει, ή να του κοψεις κατι απ'την τιμη..
Αλλα αν πεσει βαψιμο (ειδικα σε συγκεκριμενα σημεια του πλαισιου) μπορει να νομισει οτι προσπαθεις να καλυψεις κατι..
Γνωμη μου :beer:

madanasta
26/08/2010, 07:31
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Με βοηθήσατε αρκετά, απ' ότι φαίνεται αυτό το website δουλεύει πολύ καλά! :wave2:

toyar
26/08/2010, 08:14
Βαψτο αλλά πρώτα βγάλε φωτογραφίες τα σημεία. Ετσι ο αγοραστής θα εκτιμήσει το βάψιμο χωρίς να ανυσηχεί ότι έκρυψες κάτι:winka: