PDA

View Full Version : Η Μητρόπολη Έδεσσας ακύρωσε βάπτιση στο «παρά 5»



Σελίδες : [1] 2 3

ΜΟΡΦΕΑΣ
22/08/2010, 17:17
"Πριν λίγη ώρα στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου στην Έδεσσα, σημειώθηκε ένα περιστατικό άξιο αναφοράς! Η Ιερά Μητρόπολη Έδεσσας απαγόρευσε την τέλεση βάπτισης, επειδή ο νονός του μωρού που πριν λίγους μήνες πάντρεψε τους γονείς, είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο. Και ενώ ο κόσμος συγκεντρώθηκε στην εκκλησία για την τέλεση του μυστηρίου, ο Παπάς τους ενημέρωσε αρκετή ώρα μετά ότι το μυστήριο δεν μπορεί να τελεστεί λόγω του πολιτικού γάμου του νονού! Το περιστατικό κατέγραψαν καλεσμένοι της βάπτισης που δηλώνουν απορημένοι με την «σκληρή» και χωρίς ουσιαστική αιτία απόφαση που βάζει το ζευγάρι στη διαδικασία να οργανώσει και πάλι από την αρχή τη βάπτιση του παιδιού του…!! Τα σχόλια δικά σας…"
Απαράδεκτη η συμπεριφορά κάποιων ρασοφόρων. :a31: :a016:
Τα σχόλια δικά σας.....
Από εδώ:
Απαγόρευση βάφτισης (http://aridaianews.blogspot.com/2010/08/5_22.html)
και από εδώ:
απαγόρευση βάφτισης (http://taxalia.blogspot.com/2010/08/blog-post_9418.html)


207286

menelaos46
22/08/2010, 17:20
Και τι σχεση εχει οτι ο νονος ειναι παντρεμενος με πολιτικο???

Cpt. Haddock
22/08/2010, 17:48
Aφού παει ακόμα ο κόσμος και πετάει τα λεφτά στην κολυμπήθρα, ας πρόσεχε...

guzzistas
22/08/2010, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Aφού παει ακόμα ο κόσμος και πετάει τα λεφτά στην κολυμπήθρα, ας πρόσεχε...

+ άπειρο.....

blackbusa
22/08/2010, 17:48
τα σχολια παντως και στα 2 λινκ ειναι ολα τα λεφτα....

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

argy_kap
22/08/2010, 17:49
Ας πάνε οι γονείς ΑΥΡΙΟ να δηλώσουν το όνομα του παιδιού στο ληξιαρχείο....δεν χρειάζεται βάφτιση για να πάρει όνομα κάποιος, απλά μια δήλωση των γονέων.... Το τι κάνει η εκκλησία είναι δικό της θέμα......αλλά θέλουν όλοι κρέμασμα, όταν καταλάβουμε οτι η εκκλησία και η καθημερινότητα μας δεν έχουν καμία σχέση και οτι ουσιαστικά οτι κάνουμε απο τελετή στην εκκλησία δεν έχει καμία νομική χρήση και υπόσταση θα είμαστε ολοι πολύ καλύτερα και αυτοί πιο αδύναμοι..... Τραγόπαπες ΡΠΜ:sad:

blackbusa
22/08/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Aφού παει ακόμα ο κόσμος και πετάει τα λεφτά στην κολυμπήθρα, ας πρόσεχε...

ρε κπτν σοβαρα και αν ξερεις...ποιος ειναι ο αλλος τροπος να εχει ονομα???πας σε ενα ληξιαρχειο και το δηλωνεις και παπαλα???τι γινετε με τα χαρτια σου???

blackbusa
22/08/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε κπτν σοβαρα και αν ξερεις...ποιος ειναι ο αλλος τροπος να εχει ονομα???πας σε ενα ληξιαρχειο και το δηλωνεις και παπαλα???τι γινετε με τα χαρτια σου???

edit...με προλαβε ο απο πανω...βλεπετε πως περνει τις στροφες....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
22/08/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε κπτν σοβαρα και αν ξερεις...ποιος ειναι ο αλλος τροπος να εχει ονομα???πας σε ενα ληξιαρχειο και το δηλωνεις και παπαλα???τι γινετε με τα χαρτια σου???


Ονοματοδοσία, το είπε ο αποπανω

Το ίδιο γινεται και στη θρησκευτική βαφτιση, απλά μεσολαβει η εκκλησία (τσεπώνοντας καποιες εκατοντάδες ευρω)

Βρίσκω αισχρό το να βαφτίζεις σε καποιο δόγμα, ετσιθελικα, εναν ανθρωπο που εκεινη τη στιγμή δεν μπορεί να εκφράσει αποψη... :mad:

liakaros
22/08/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
τα σχολια παντως και στα 2 λινκ ειναι ολα τα λεφτα....

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Και εδω ειναι ενα δειγμα απο τα σχολια...

Λεει λοιπον ο τυπος...

''ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΑΠΤΙΖΕΤΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΖΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΖΩΗ ,ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΥΠΕΔΕΙΞΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ , ΟΠΩΣ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ, ΝΗΣΤΕΙΑ , ΠΡΟΣΕΥΧΗ ,ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ , ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ , ΘΕΙΑ ΜΕΤΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ...μπλα....μπλα...''

Συγγνωμη κιολας ρε μεγαλε αλλα εγω οταν ημουν 1 χρονου, δεν θυμαμαι να με ρωτησαν για να με βαφτισουν...απο κατι φωτογραφιες βεβαια που εβλεπα...σιγουρα φαινομουν οτι δεν ηθελα...αλλα ολοι με εγραφαν στα @@ τους προφανως...:lol: :lol: :lol:

Zid
22/08/2010, 18:10
τα σχόλια ειναι ολα τα λεφτά... χαχαχα:lol:

BLiTzER
22/08/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Και τι σχεση εχει οτι ο νονος ειναι παντρεμενος με πολιτικο???

Φυσικά και έχει. Δεν έχει δώσει αρκετά λεφτά στην εκκλησία.

Allst@rf
22/08/2010, 18:43
και γω παιδια συμφωνω με την αποψη του χαντοκ και μου φαινεται αδιανοητο ολο το πανυγηρι της βαπτισης,του γαμου και του καθε μυστηριου που εχουν γινει βαρια βιομηχανια για να τα τσεπωνουν καποιοι.


ειναι σιγουρο οτι δεν χρειαζεται καποιο χαρτι απο εκκλησια για να δηλωσεις το ονομα στο ληξιαρχειο?


αντε τωρα να πεισεις ενα σωρο κοσμο κολλημενο με την θρησκεια οτι η βαπτιση ειναι μια μαλακια και μιση...τελικα μας εχει κανει πολυ κακο ολη αυτη η προσκολληση με την εκκλησια...που μας την επεβαλλαν και με το ζορι...


τα νευρα μου ρε πστ ,με πιανουν:evil: :evil: :evil:

Shaolin Monk
22/08/2010, 20:48
Φανταστειτε δηλαδη πως θα ηταν αν ο νονος ηταν: μαυρος,γκεϊ, χοντρος, παντρεμενος με αντρα σε πολιτικο γαμο και τοχειροτερο, να ειχε κακη φωνη και να μην ηξερε να χορευει...:confused:

aris_n
22/08/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Φανταστειτε δηλαδη πως θα ηταν αν ο νονος ηταν: μαυρος,γκεϊ, χοντρος, παντρεμενος με αντρα σε πολιτικο γαμο και τοχειροτερο, να ειχε κακη φωνη και να μην ηξερε να χορευει...:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

blackbusa
22/08/2010, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Φανταστειτε δηλαδη πως θα ηταν αν ο νονος ηταν: μαυρος,γκεϊ, χοντρος, παντρεμενος με αντρα σε πολιτικο γαμο και τοχειροτερο, να ειχε κακη φωνη και να μην ηξερε να χορευει...:confused:

τοσο πολυ μαυρισε ο sir Elton John???

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Shaolin Monk
22/08/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
τοσο πολυ μαυρισε ο sir Elton John???

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


ΤΟ ΜΛΚ...:bigcry: :rotflmao: :bawl: :bigcry: :rotflmao: Μου'φυγε ο καφες απο τα γελια...:lol:

aris_n
22/08/2010, 21:10
4 παρα 20 καφέ; Σ'ωραίος.....:beer:

vaska
23/08/2010, 01:08
Αλήτες Μηχανόβιοι ρε πστ μου, άθεοι, κολασμένοι, Σατανάδες της ασφάλτου που θα πείτε εσείς άσχημα λόγια για την Εκκλησία και όλους αυτούς τους παρατρεχάμενους που θέλουν να έχουν μερίδιο από τα λεφτά μας είτε παντρεύεται είτε βαφτίζεται είτε πεθαίνει κάποιος.

Μου συνέβη κι εμένα (έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο) και ήθελα να βαφτίσω ένα πιτσιρίκι και ο παπάς δεν..... στο παραπέντε. Το έλυσα μέσα στην εκκλησία με "Δημοκρατικές Διαδικασίες", μόνος μου στο δωματιάκι που σε βάζουν να υπογράψεις μαζί με τον παπά και όλα καλά.

Βρε ούστ βρε ούστ
:yuck: :yuck:

WebDevGr
23/08/2010, 02:12
Η εκκλησία κάνει της δουλειά της... και πολύ καλά κάνει. Γωνιακό μαγαζί είναι, εξουσία της δώσαμε, γιατί να μην το εκμεταλλευτεί. Και στο κάτω κάτω δεν γίνεται να αλλάξει αντιλήψεις ένας σκοτεινός θεσμός 2000 χρόνων.... αλλά ο απλός ο κόσμος για πόσο ακόμη θα είναι πρόβατα;

Προσωπικά ελάχιστα με ενδιαφέρει αν τους παντρεύει ή τους βαφτίζει ο τάδε παπάς... αυτό που δεν μπορώ να ανεχτώ με τίποτα είναι το γιατί να πληρώνω για να μεγαλώνουν οι κοιλίες κάποιων κληρικών! Πρέπει να τελειώνει και μάλιστα άμεσα αυτό το πανηγύρι. Αν θέλουν εκκλησίες και παπάδες να τα πληρώνουν από τη τσέπη τους αυτοί που πιστεύουν και όχι όλοι εμείς που καμία σχέση δεν έχουμε με όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου!!!!

el_hymador
23/08/2010, 02:25
Οσοι παντρευονται και βαφτιζουν για τα επομενα...ποσο;....δεκα χρονια να πω τραβηγμενα; ειναι η τελυταια γενια που υποκυπτει στη φραγκολαγνεια των κληρικων και αυτο γιατι εχει απο πισω γονεις που το απαιτουν...κακα τα ψεμματα, οι γονεις ειναι ο μεγαλυτερος μοχλος πιεσης για γαμους και βαφτισης με τον "ορθοδοξο" τροπο και αυτο οχι τοσο για θρησκευτικους λογους, αλλα περισσοτερο για το "τι θα πει ο κοσμος"....και δωστου εκτος απο το "μυστηριο" και κατι κιτς γλεντια που αποσκοπουν στο "εχω λεφτα και τα σπαταλαω για το παιδι μου" και δοστου κυριες ντυμενες σαν λατερνες και δοστου κακομαγειρμενεο γκουρμε μενου υπο τους ηχους Τερλεγκα, γελοιες φωτογραφιες, και πεταμενα λεφτα σε διακοσμιση και λοιπες μαλακιες...

Ο αλλος μεγαλος μοχλος πιεσης ειναι οι μελλουσες νυφουλες, που στη τελικη δεν φταινε και αυτες...τους εχουν μπουκωσει τον εγκεφαλο για "εκεινη την ημερα" και θελουν να το ζησουν...

Κυριακη κοντη γιορτη...σε λιγο θα αρχισουν τις προσφορες οι τραγοπαπες και μετα θα αναρτησουν ταμπελα "κλειστον - εκποιηση - διαλυση" :evil: :a39: :a45: :a29: <---- καθολου τυχαια emoticon

aris_n
23/08/2010, 02:28
Πέστα χύμα έτσι είναι.....Πόσο μα ΠΟΣΟ δίκιο έχεις στο θέμα γάμου-γονείς-θέλωγάμοόπωςτονονειρεύτικα-δεθαμαςπούνεεμάςφτωχούς...κτλ κτλ:beer:

Εχετλαίος
23/08/2010, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βρίσκω αισχρό το να βαφτίζεις σε καποιο δόγμα, ετσιθελικα, εναν ανθρωπο που εκεινη τη στιγμή δεν μπορεί να εκφράσει αποψη... :mad:

E και; Σιγά το γεγονός μωρέ...
Όντε μεγαλώσει και ψαχτεί και καταλάβει το χαζό του γεγονότος τονε 'μποδίζει κιανείς να πιστέψει (ή να μην) (σε) κάτι άλλο;
Βαπτίσεις και τρίχες (για να μην πω πράμα άλλο) κατσαρές!
:yuck:

el_hymador
23/08/2010, 02:38
Μεγαλο γελιο θα ριξουμε επισης οταν νομοτελιακα σε λιχα χρονια τα μαγαζια βαρανε μυγες και τοτε θα κατσει κατω το παπαδαριο και θα κανει meeting και θα αποφασισουν πως πρεπει να εκσυγρονιστουν και να συμπλευσουν με την εποχη τους (επιτελους)...αλλα ειναι τοσο γιδια και εχουν τοσο δρομο να κανουν που θα δουμε θαυματα και θαματα...

τι gay γαμους και gay κληρικους, τι oρχηστρες και φωτορυθμικα, τι ποτακια, ξηρους καρπους, κερακια by aslanis, εικονισματα αλα Andy Warhol...

θα εχει πολυ πλακα...

απο την αλλη βεβαια, μπορουν να γινουν απλως μια πολυ φραγκατη real estate εταιρεια και να μην κανουν τιποτα...

θα δειξει...

danaos75
23/08/2010, 03:29
Το προβλημα ηταν οτι η εκκλησια ενημερωσε τελευταια στιγμή,
ενώ θα επρεπε να το κανει απο την αρχή, για να κανονίσει και ο αλλος την βαφτισή του, όπως πρέπει. Και δεν ξερω και αν ευσταθει και καποια μυνηση εναντιων της αρχιεπισκοπης.

Δικό της είναι το μαγαζι και οτι ορους θελει βαζει. Εσυ αν θες πας, αν θες πας αλλου (δημαρχειο, βουδα, αλλαχ, οντιν, δια, κτλ κτλ).

guzzistas
23/08/2010, 03:32
Θα φύγω... θα πάω αλλού.

:wave2:

iosif
23/08/2010, 03:40
λοιπον παιδες ακριβως το ιδιο επαθα και γω πριν δυο χρονια. εμας μας ειδοποιησε ο παπας μια βδομαδα πριν. και ηταν βαφτισια σε χωριο που βλεπει θρησκευτικη τελετη μια φορα στα πεντε χρονια. μαλιστα ειχε ενημερωσει και τον μητροπολιτη ο οποιος σε επικοινωνια τηλεφωνικη μου ειπε μεσω γραμματεα του οτι ειναι "ο εκπροσωπος του θεου στη γη" του απαντησα "ο τελευταιος που το ειπε συτο σταυρωθηκε"...

το χειροτερο: η βαφτιση εγινε σε γειτονικο χωριο χωρις κανενα προβλημα. αλλα ο πρωτος παπας πηρε τηλεφωνο στη μητροπολη και τον εδωσε τον παπα που εκανε τη βαφτιση (παπα ρουφιανος κοινώς). ο οποιος εξακολουθουσε να επισκεπτεται το καφενειο του μπαμπα της μαμας του παιδιου στο χωριο οπου ο μπαμπας κρατιοταν να μην τον καρυδωσει.

εντωμεταξυ ειχα μιλησει στην αρχιεπισκοπη στην αθηνα οπου μου ειπαν οτι "για την ελλαδικη εκκλησια δεν υφισταται πολιτικος γαμος αρα ο πολιτικος γαμος ειναι μη γενομενος για εμας αρα δεν τιθεται θεμα". ολα αυτα αφορουν τον νονο.για τους γονεις δεν παιζει ρολο πως ή εαν ειναι παντρεμενοι αρα η τοπικη μητροπολη καθοριζει εαν δεχεται εναν νονο παντρεμενο με πολιτικο γαμο ή όχι. και στην εδεσσα οπως και σε ολη την δυτικη και κεντρικη μακεδονια η επηροή καντιωτη (ο οποιος ζει ακομη) ειναι πανισχυρη.

ermiss
23/08/2010, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Φυσικά και έχει. Δεν έχει δώσει αρκετά λεφτά στην εκκλησία.


Εδώ είναι το νόημα και η ουσία παιδιά.... Πιθανών να μην τα έσταξε ο νονός για τον παπά, το aircool, τον καντηλανάφτη κλπ.

Η λύση είναι αυτή που πρότεινε ο Vaska, του τα σκας απο πίσω και κάνει την κότα ο γελοίος...

Έτσι προσδιορίζονται και καθορίζονται οι αρχές του παπαδαριού.. Με το πόσα θα χώσει στην τσέπη.

Vamael
23/08/2010, 03:49
Το μόνο που του σκάω είναι τίποτα φάες στα μούτρα και τον ξυρίζω στην πλατεία του χωριού.

Αντί να κοιτάξουν ως "εκπρόσωποι του θεού" πως θα βοηθήσουν τον κόσμο που έχει να αντιμετωπίσει σημεία και τέρατα, λειτουργούν ως άλλοι ιεροεξεταστές του μεσαίωνα.

Δυστυχώς φταίμε κι εμείς που τα δεχόμαστε, φταίμε κι εμείς που δεν ψηφίζουμε κάποιον που θα έχει τα μπαλάκια να διαχωρίσει την εκκλησία από το κράτος, θα βγάλει το μισθολόγιο των ιερέων από το δημόσιο και θα δημεύσει άμεσα την περιουσία της εκκλησίας προς όφελος του λαού.

sotos 8
23/08/2010, 04:00
Λοιπον ολα τα καθοριζεις εσυ και δεν φταινε οι αλλοι.

Και βαφτιση καναμε με κουμπαρο με πολιτικο γαμο σε ενα εξοκλησι που εχουμε βαφτιστη 4γενιες της οικογενεια και γλεντη τρικουβερτο και ο παπας( με ολη την σημασια και το εργο που πρεπει να κανει) φιλος με οικογενει και μεχρι να χειροτονηθει (ΣΤΑ 29 ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΝΕΤΕ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ 15 ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΙΓΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ) δουλευε μηχ. αυτο/των και εφερε και δικο του κρασι για το γλεντι.

ΕΣΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ. ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ.

iosif
23/08/2010, 04:09
sorry alla den pira xampari apo osa grafeis

το προβλημα για ορισμενες μητροπολεις ειναι εαν εχει κανει πολιτικο γαμο ο νονος οχι οι γονεις

argy_kap
23/08/2010, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

απο την αλλη βεβαια, μπορουν να γινουν απλως μια πολυ φραγκατη real estate εταιρεια και να μην κανουν τιποτα...

θα δειξει...

+1051!

εγώ πάντως αυτό θα έκανα...:)

frappe rider
23/08/2010, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
...η επηροή καντιωτη (ο οποιος ζει ακομη) ειναι πανισχυρη.



Ζει ακόμα αυτός ο σαχλαμάρας ; :eyepop: :eyepop: καλά ε...θα είναι απολίθωμα λέμε !! θυμάμαι τις μαλακίες που έκανε και πόσο είχε ποτίσει τον κόσμο όταν γύριζε ταινία εκεί πανω ο Αγγελόπουλος, και μετά μιλάμε για Ταλιμπάν :lol: ρε οι δικοί μας είναι χειρότεροι...


Στο θέμα μας, νομίζω ότι εδώ στην Αθήνα δεν τα κοιτάνε αυτά.Με πολιτικό γάμο έχω παντρευτεί και έχω βαφτίσει και ένα παιδάκι αλλά δεν μου είπε κανένας τίποτα.

iosif
23/08/2010, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
+1051!

εγώ πάντως αυτό θα έκανα...:)

καλα δεν ειναι ετσι απλα

διοτι το τι ανηκει στην εκκλησια ειναι πολλυυυυυυ συζητησιμο

Shaolin Monk
23/08/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από frappe rider
στην Αθήνα δεν τα κοιτάνε αυτά.Με πολιτικό γάμο έχω παντρευτεί και έχω βαφτίσει και ένα παιδάκι αλλά δεν μου είπε κανένας τίποτα.

Ή δεν τους ενοιαζε ή δεν σε πηραν χαμπαρι...:lol:

iosif
23/08/2010, 05:03
ειναι θεμα της κατα τοπου μητροπολης

Gandalf dr685sm
23/08/2010, 05:06
η δική μου απορία παραμένει... πως στο καλό ανακάλυψαν πως ο νονός είχε κάνει πολιτικό γάμο;

Εκτός και αν η Εκκλησία έχει κάνει δική της υπηρεσία πληροφοριών , οπότε πάσο. Διότι αν έχει κάνει πολιτικό γάμο κάποιος , στοιχεία υπάρχουν μόνο στον δήμο και στα αντίστοιχα υπουργεία. Στην Εκκλησία όπως απάντησαν και απο την Μητρόπολη Αθηνών , τέτοια στοιχεία δεν έχουν διότι δεν θεωρούν οτι έχει υπάρξει γάμος...κοινώς... δεν έχουν ούτε ονόματα , ούτε τίποτα.

Gandalf

iosif
23/08/2010, 05:10
σε μενα το εμαθε ο παπας απο κουτσομπολια του χωριου και πηρε τηλ στη μητροπολη πριν καν μας πει τιποτα. αν μου ελεγε θα του ελεγα απλα "μπουρδες μην ακους τιποτα απλα συζουμε" συνηθως απο κουτσομπολιο ή αφελεια συγγενη το μαθαινουν

ermiss
23/08/2010, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
σε μενα το εμαθε ο παπας απο κουτσομπολια του χωριου και πηρε τηλ στη μητροπολη πριν καν μας πει τιποτα. αν μου ελεγε θα του ελεγα απλα "μπουρδες μην ακους τιποτα απλα συζουμε" συνηθως απο κουτσομπολιο ή αφελεια συγγενη το μαθαινουν

Δηλαδή αν του πεις ότι παντρεύεσαι σε ένα χρόνο με θρησκευτικό θα σου πει τότε μόνο μπορείς??

frappe rider
23/08/2010, 06:47
Για μισό ρε παίδες.Τι το νοιάζει το χωριό, ή τον συγγενή ή τον γείτονα, πως θα παντρευτώ ή πως θα ζήσω,ή τι δουλειά θα κάνω...ρπμ ζώα και κολοκοινωνία, να βγάλουμε το μάτι του άλλου...

frappe rider
23/08/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ή δεν τους ενοιαζε ή δεν σε πηραν χαμπαρι...:lol:


Και να τους ένοιαζε, δεν παίρνω εγώ χαμπάρι :lol:


:beer:

zephyr1
23/08/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Λοιπον ολα τα καθοριζεις εσυ και δεν φταινε οι αλλοι.

Και βαφτιση καναμε με κουμπαρο με πολιτικο γαμο σε ενα εξοκλησι που εχουμε βαφτιστη 4γενιες της οικογενεια και γλεντη τρικουβερτο και ο παπας( με ολη την σημασια και το εργο που πρεπει να κανει) φιλος με οικογενει και μεχρι να χειροτονηθει (ΣΤΑ 29 ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΝΕΤΕ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ 15 ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΙΓΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ) δουλευε μηχ. αυτο/των και εφερε και δικο του κρασι για το γλεντι.

ΕΣΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ. ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ.

+1

Και εγω αγαμος βαφτησα το γιο μου σε ενα ερημικο εκκλησακι και ολα ηταν σουπερ.

notakos600
23/08/2010, 06:52
Πόσο κορό'ι'δο πιάστηκα στο γάμο μου και στη βάφτιση του παιδιού τελικά ρε πστμ ?
Πόσα φράγκα έσκασα στο παπαδαριό?

Cpt. Haddock
23/08/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πόσο κορό'ι'δο πιάστηκα στο γάμο μου και στη βάφτιση του παιδιού τελικά ρε πστμ ?
Πόσα φράγκα έσκασα στο παπαδαριό?

Εμάς ρωτάς; :look:

notakos600
23/08/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εμάς ρωτάς; :look:


Ρητορικό ήτανε .....

WebDevGr
23/08/2010, 07:26
Δυστυχώς άλλο τι ισχύει νομικά κι άλλο τι επικρατεί ή υπάρχει στο μυαλό του καθενός. Πολύς κόσμος θεωρεί ότι αν δεν βαφτίσουν το παιδί τους δεν θα έχει όνομα κι από "φόβο" τρέχουν στις εκκλησίες.

Για να μη πιάσουμε και το άλλο μεγάλο αγκάθι που είναι η καύση νεκρών.... όπου αν δεν κάνω λάθος έχει ψηφιστεί αλλά δεν τολμά κανείς να το ξεκινήσει....

paramedic
23/08/2010, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οσοι παντρευονται και βαφτιζουν για τα επομενα...ποσο;....δεκα χρονια να πω τραβηγμενα; ειναι η τελυταια γενια που υποκυπτει στη φραγκολαγνεια των κληρικων και αυτο γιατι εχει απο πισω γονεις που το απαιτουν...κακα τα ψεμματα, οι γονεις ειναι ο μεγαλυτερος μοχλος πιεσης για γαμους και βαφτισης με τον "ορθοδοξο" τροπο και αυτο οχι τοσο για θρησκευτικους λογους, αλλα περισσοτερο για το "τι θα πει ο κοσμος"....και δωστου εκτος απο το "μυστηριο" και κατι κιτς γλεντια που αποσκοπουν στο "εχω λεφτα και τα σπαταλαω για το παιδι μου" και δοστου κυριες ντυμενες σαν λατερνες και δοστου κακομαγειρμενεο γκουρμε μενου υπο τους ηχους Τερλεγκα, γελοιες φωτογραφιες, και πεταμενα λεφτα σε διακοσμιση και λοιπες μαλακιες...

Ο αλλος μεγαλος μοχλος πιεσης ειναι οι μελλουσες νυφουλες, που στη τελικη δεν φταινε και αυτες...τους εχουν μπουκωσει τον εγκεφαλο για "εκεινη την ημερα" και θελουν να το ζησουν...

Κυριακη κοντη γιορτη...σε λιγο θα αρχισουν τις προσφορες οι τραγοπαπες και μετα θα αναρτησουν ταμπελα "κλειστον - εκποιηση - διαλυση" :evil: :a39: :a45: :a29: <---- καθολου τυχαια emoticon
Εχεις δίκιο οτι ο γάμος γίνεται για τους γονείς βασικά. Πέρυσι παντερυετηκα και ένας σοβαρός λόγος που έγινε γλέντι έγινε για τους γονείς της γυναίκας μου. Απλά απο εκεί και πέρα κανονίζεις να τον φέρεις στα μέτρα σου.
Εγω πχ μπήκα στο κέντρο υπο τους ήχους του THUNDERSTRUCK των AC/DC και δευτερο τραγούδι μια αφιέρωση στον συγχωρεμένο τον πατέρα μου FOXY LADY του JIMI HENDRIX. Μετα ακολούθησαν κλαρίνα(για τους γονείς μας) ζειμπεκιές κλασσικά και μετά έπαιξαν RnB, disco, 90s και METAL...
Τετοιο καιρό του χρόνου αν όλα πανε καλά θα βαπτίζω την κόρη μου(τελη ιανουαρίου γεννάμε ρεεεε) και οι παππάδες θα παρουνε τα @@ μου όπως πήρανε και την μέρα του γάμου μου που έιπανε κατι μαλακίες για κατι σερπατινες που πετάξαμε και βριστηκαμε στα σκαλια της εκκλησίας ενω περιμέναμε την νύφη.
Παιδίά μην δίνετε λεφτά στους τραγους. Είναι οι πιο τρισάθλιοι δημόσιοι υπάλληλοι. Κλέφτες και λαμόγια του κερατά.

Cpt. Haddock
23/08/2010, 07:35
Δευτέρα, 14 Ιουνίου 2010
Δεν είμαστε Ουγκάντα
Ως γνωστόν, ο επίσημος τίτλος του υπουργείου που είναι υπεύθυνο για την παιδεία στην Ελλάδα είναι: «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων». Επειδή με αντιφάσεις που βγάζουν τόσο μάτι και ειδικά αυτές που αφορούν την παιδεία, δεν έχω ιδιαίτερα καλές σχέσεις, έκανα μία σύντομη έρευνα για να δω ποιοι είναι οι επίσημοι τίτλοι των υπουργείων παιδείας σε άλλες χώρες. Για να καταλάβω δηλαδή, τι αντίληψη υπάρχει για την παιδεία σε άλλους πολιτισμούς.


Ας ξεκινήσουμε με κάποιες ευρωπαϊκές χώρες.

Αυστρία:
Υπουργείο Επιστήμης και Έρευνας
Bundesministerium f&uuml;r Wissenschaft und Forschung

Γαλλία:
Υπουργείο Εθνικής Παιδείας, Ανώτατης Εκπαίδευσης και Έρευνας
Ministre de l'&Eacute;ducation nationale, de l'Enseignement sup&eacute;rieur et de la Recherche

Γερμανία:
Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας
Bundesministerium f&uuml;r Bildung und Forschung

Δανία:
Υπουργείο Παιδείας
Undervisnings Ministeriet

Ελβετία:
Γραμματεία Παιδείας και Έρευνας
Staatssekretariat f&uuml;r Bildung und Forschung

Ιρλανδία:
Υπουργείο Παιδείας και Επιστήμης
Department of Education & Science

Ισπανία:
Υπουργείο Παιδείας
Ministerio de Educaci&oacute;n

Ιταλία:
Υπουργείο Παιδείας, Πανεπιστημίων και Έρευνας
Ministero dell'Istruzione, dell'Universit&agrave; e della Ricerca

Μεγάλη Βρετανία:
Τομέας Παιδείας (1/2βάθμια Εκπαίδευση)
Department of Education

Τομέας Επαγγελματικής Καινοτομίας και Δεξιοτήτων (3βάθμια Εκπαίδευση)
Department for Business Innovation & Skills

Νορβηγία:
Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας
Kunnskapsdepartementet

Ολλανδία:
Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού και Επιστημών
Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap

Σουηδία:
Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας
Utbildningsdepartementet

Φιλανδία:
Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού
Opetus- ja kulttuuriministeri&ouml;

Πάμε και λίγο εκτός Ευρώπης.

Αυστραλία:
Τομέας Παιδείας, Εργασίας και Επαγγελματικών Σχέσεων
Department of Education, Employment and Workplace Relations

Ιαπωνία:
Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού, Επιστήμης και Τεχνολογίας

ΗΠΑ:
Τομέας Παιδείας
Department of Education

Νότια Κορέα:
Υπουργείο Παιδείας, Επιστήμης και Τεχνολογίας

Καναδάς:
Υπουργείο Παιδείας
Ministry of Education

Πάμε και σε «λιγότερο πολιτισμένες χώρες» (Δεν παραθέτω τον πρωτότυπο τίτλο για ευνόητους λόγους. Κάνω κατευθείαν τη μετάφραση από την αντίστοιχη αγγλική ή γαλλική)

Αίγυπτος:
Υπουργείο Παιδείας

Τουρκία:
Υπουργείο Εθνικής Παιδείας

Κένυα:
Υπουργείο Παιδείας

Ταϊλάνδη:
Υπουργείο Παιδείας

Ζιμπάμπουε:
Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού, Τεχνών και Πολιτισμού

Μοζαμβίκη:
Υπουργείο Ανώτατης Παιδείας, Επιστήμης και Τεχνολογίας

Ναμίμπια:
Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού

Ρουάντα:
Υπουργείο Παιδείας, Επιστήμης, Τεχνολογίας και Επιστημονικής Έρευνας

Ουγκάντα:
Υπουργείο Παιδείας και Αθλητισμού

Λιβυή:
Υπουργείο Παιδείας

Βόρεια Κορέα:
Υπουργείο Παιδείας

Πακιστάν:
Υπουργείο Παιδείας

… έχε γούστο…

Σαουδική Αραβία:
Υπουργείο Παιδείας

Ιράν:
Υπουργείο Παιδείας

Αποκάλυψιc! Ο σκοταδισμός, η αστρολογία, και η μεταφυσική, αφορούν μόνο την ελληνική παιδεία. 300 χρόνια μετά την έλευση του Ευρωπαϊκού Διαφωτισμού, 2500 χρόνια μετά τον αρχαίο ελληνικό Λόγο, και το κοινό νεοελληνικό πνεύμα θεωρεί ότι η μάθηση και η έρευνα συμπλέουν άψογα με το σύστημα αξιών μιας σειράς μυθολογικών συγγραμμάτων της εποχής του χαλκού και του προ-μεσαιωνικού σκοταδισμού. Δέκα με τόνο για την παγκόσμια πρωτοτυπία! Προφανώς αυτή την πρωτοτυπία είχε υπόψη το ελληνικό υπουργείο, όταν είχε τη δυνατότητα να εξαλείψει την μεγαλύτερη νοητική αντίφαση της ανθρωπότητας σε τίτλο υπουργείου. Τελικά κότσαρε απλά ένα «δια βίου μάθησης» και ξεμπέρδεψε.

http://ellinaki.blogspot.com/2010/06/blog-post_14.html

:wave2:

madox
23/08/2010, 07:44
Aπορω πως ακομα ο κοσμος πιστευει στο παραμυθι του "ελληνοχριστιανικου πολιτισμου".Δεν εχει υποπεσει στην αντιληψη κανενος ο "Ιουστινιανικος" και "Θεοδοσιακος" κωδικας(ναι των "αγιων" αυτοκρατορων Ιουστινιανου και Θεοδοσιου).

Τους αφορισμους κατα των αρχαιων προγονων μας (που υποτιμητικα αποκαλουσαν "Εθνικους" και "Ρωμιους") κατα την "θεια λειτουγια" της Κυριακης που επιδιδεται το παπαδαριο ,δεν εχει παρει χαμπαρι κανενας?

Ο "νηπιοβαπτισμος"(που μονο σκοπο εχει να σε βαλει στο χριστιανικο μαντρι αφου ο ιδιος ο Χριστος βαφτιστηκε σε ηλικια 30 χρονων)και ο θεσμος του πρακτορα "νονου",δεν εχει μπει κανεις στον κοπο να διαβασει απο που προηλθαν(επιβληθηκαν με αιμα!)?

Η τεραστια αραγε περιουσια της εκκλησιας και τα ελληνικα εδαφη που διεκδικουν με "βυζαντινα" χρυσοβουλα(και εμεινε ανεπαφη κατα την περιοδο της τουρκοκρατιας-γιατι αραγε?)απο που ακριβως προηλθε?


Δυστυχως ακομα και στην εποχη που η πληροφορια ειναι τζαμπα και ευκολα μπορει να διασταυρωθει ,χιλιαδες ελληνες σπευδουν να παρουν την "ευλογια" των εβραιων Αβρααμ και Σαρας κατα το "θειο μυστηριο" του γαμου,να βαφτισουν με το ζορι τον απογονο τους χριστιανο δινοντας του και ενα εβραικο ονομα,και φυσικα να παραμενουν πιστοι στο χριστιανικο αρμα του σκοταδισμου χωρις ποτε να μπαινουν στον κοπο να μελετησουν εστω και μια σελιδα της "Θεοπνευστης Αγιας γραφης".

Για μελετη της ιστοριας της ανατολικης ρωμαικης αυτοκρατοριας ,περαν αυτης που διδασκεται στα σχολεια και βασιζεται σε αυτη του Παπαρηγουλου(ακομα και αυτη που γραφτηκε σε στενη συνεργασια με την εκκλησια τον προ-προηγουμενο αιωνα ,περιεχει απιστευτες συγγραφικες κολοτουμπες που βαζουν τα θεμελια για προβληματισμο.Λογικο ομως,οταν καποιος προσπαθει να παραπλανησει αναγκαστικα θα υποπεσει σε αντιφασεις),δε το συζηταω καν.Αυτην ξερουμε αυτην εμπιστευομαστε.

Και απο την αλλη οι θρησκευτικοι ταλιμπαν επιδιδονται σε χρυσοφορο real estate business χωρις κανενα κρατικο ελεγχο ,ξεκοκκαλιζοντας περιουσια που ανηκει σε ολους μας,αρπαζουν εκατομμυρια σε τιμαλφη και ζεστο χρημα περιφεροντας στο αβουλο πληθος απο "θαυματουργες" εικονες μεχρι λειψανα και τριχες,με αντισταθμισμα συσσιτια του ελεους και "ανθρωπιστικες" αποστολες σε εξαθλιωμενους ιρακινους λειγμενων κοτοπουλων.

Δυστυχως δεν ειναι μονο οι πολιτικοι που αποτελουν τροχοπεδη για την προοδο της Ελλαδας(φυσικα το φαινομενο ειναι παγκοσμιο),αλλα και οι στενοι συνεργατες αυτων,το παπαδαριο.Οι χριστιανικοι ταγοι πουλωντας "σωτηρια της ψυχης" και "ουρανιους παραδεισους", εξακολουθουν να μας πινουν το αιμα και να μας κρατανε στο σκοταδι.

sergiosm
23/08/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
[B]... Η Ιερά Μητρόπολη Έδεσσας απαγόρευσε την τέλεση βάπτισης, επειδή ο νονός του μωρού που πριν λίγους μήνες πάντρεψε τους γονείς, είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο. ...

ΤΥΠΙΚΑ και βάσει του "κανονικού" δικαίου (δηλαδή του δικαίου -των κανόνων- της εκκλησίας) ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ έκανε ο Μητροπολίτης.

Το μόνο λάθος της ιστορίας είναι που δεν φρόντισαν εγκαίρως να ενημερώσουν τους γονείς.

Ο "νονός", υποτίθεται ότι είναι ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ πατέρας του παιδιού.
Τί σημαίνει αυτό;;;
ότι θα του μάθει τα της εκκλησίας και θα τον καθοδηγεί σύμφωνα με τους κανόνες της.

Όταν ο ίδιος τους ΠΑΡΑΒΑΙΝΕΙ (κάνοντας πολιτικό γάμο που δεν γίνεται δεκτός από την εκκλησία) αυτομάτως χαρακτηρίζεται (από την εκκλησία) ως ακατάλληλος για νονός (=πνευματικός πατέρας).

Το αν είναι "ακραίο", αν θα μπορούσαν να κάνουν τα "στραβά μάτια" οι παπάδες είναι άλλο θέμα.

Αλλά τουλάχιστον να ξέρουμε τί λέμε και τι μας γίνεται.

Πάμε στην εκκλησία και ζητάμε να τελεστεί ένα μυστήριο αλλά θέλουμε να το κάνουμε με τους δικούς μας όρους. Ε, λυπάμαι, αλλά ΔΕΝ πάει έτσι.

:wave2:

Υ.Γ. α και πριν με πείτε θρησκόληπτο (ή δεν ξέρω τί άλλο) να σας ενημερώσω ότι πάω εκκλησία κάθε Πάσχα (συνολικά 1-2 ώρες όλο το Πάσχα) ενώ Χριστούγεννα δεν θυμάμαι από πότε έχω να πάω.

Cpt. Haddock
23/08/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
[...]Υ.Γ. α και πριν με πείτε θρησκόληπτο

Αν σε πούμε δικηγόρο ειναι καλύτερα ή χειρότερα; :lol: :rotflmao:

sergiosm
23/08/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
http://ellinaki.blogspot.com/2010/06/blog-post_14.html

:wave2:


:confused:


και ... "θρησκευμάτων" λέει ρε κάπταιν

ΔΕΝ λέει "ορθοδοξίας" ή "ελληνοχριστιανισμού"

Που είναι το κακό δηλαδή;

sergiosm
23/08/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν σε πούμε δικηγόρο ειναι καλύτερα ή χειρότερα; :lol: :rotflmao:


το συζητάς ;;;;;;;;;;

:lol: :rotflmao:

Cpt. Haddock
23/08/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:confused:
και ... "θρησκευμάτων" λέει ρε κάπταιν
ΔΕΝ λέει "ορθοδοξίας" ή "ελληνοχριστιανισμού"
Που είναι το κακό δηλαδή;

Αφ' ενός οτι είμαστε η μονη χώρα που συνδέουμε παιδεια με θρησκεύματα, αφ' ετέρου το "θρησκευμάτων" ειναι γράμμα κενό.

Ξέρεις πολύ καλά οτι τα άλλα χριστιανικά δόγματα δεν έχουν τα ίδια προνόμια τυο ορθοδόξου. Η καθολική εκκλησία ελλαδας δεν ειναι καν νομικό πρόσωπο.

Υπάρχει άνιση μεταχείριση.

sergiosm
23/08/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αφ' ενός οτι είμαστε η μονη χώρα που συνδέουμε παιδεια με θρησκεύματα, αφ' ετέρου το "θρησκευμάτων" ειναι γράμμα κενό.

Ξέρεις πολύ καλά οτι τα άλλα χριστιανικά δόγματα δεν έχουν τα ίδια προνόμια τυο ορθοδόξου. Η καθολική εκκλησία ελλαδας δεν ειναι καν νομικό πρόσωπο.

Υπάρχει άνιση μεταχείριση.


Το ότι υπάρχει άνιση μεταχείριση είναι γεγονός, αν και πιστεύω ότι όσο περνά ο καιρός τα πράγματα θα βελτιώνονται.

Το ότι όμως η παιδεία και τα θρησκεύματα υπάγονται στο ίδιο υπουργείο δεν σημαίνει ότι συνδέονται.

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν υπάγονταν σε άλλο υπουργείο θα άλλαζε τίποτα;

Απλά θα είχαμε να πληρώνουμε άλλον ένα υπουργό.

WebDevGr
23/08/2010, 08:56
Να μην υπάγονται σε κανένα υπουργείο.... να φτιάξουν μια Α.Ε. να φορολογούνται και να πληρώνουν τους υπαλλήλους τους από τα κέρδη τους... κι αν δεν τους αρέσει ή δεν βγαίνουν να τα κλείσουν τα μαγαζιά.


Να δω όταν αποδημήσουν και οι τελευταίες γενιές θεοφοβούμενων ποιος θα πηγαίνει σε τόσες χιλιάδες εκκλησίες που είναι στολισμένες σαν παλάτια.


Κι αυτή η θρησκεία έκανε τον κύκλο της.... ελπίζω να μη έρθει καμιά άλλη ουρανοκατέβατη... μπορούμε και χωρίς αυτές!!!

vaska
23/08/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Εδώ είναι το νόημα και η ουσία παιδιά.... Πιθανών να μην τα έσταξε ο νονός για τον παπά, το aircool, τον καντηλανάφτη κλπ.

Η λύση είναι αυτή που πρότεινε ο Vaska, του τα σκας απο πίσω και κάνει την κότα ο γελοίος...

Έτσι προσδιορίζονται και καθορίζονται οι αρχές του παπαδαριού.. Με το πόσα θα χώσει στην τσέπη.

Πιθανά παρεξήγησες το "Δημοκρατικές Διαδικασίες" που έγραψα. Ήταν ειρωνικό κι επ ουδενί δεν εννοούσα ότι του έδωσα χρήματα (άλλωστε δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου).
Με τράβηξε στο δωματιάκι κατ' ιδίαν και μου είπε ότι ξέρει ότι έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο και για τον λόγο αυτό δεν μπορώ να βαφτίσω.

Του απάντησα ότι δεν τον ενδιαφέρει αν είμαι παντρεμένος, αν είμαι χωρισμένος, αν είμαι γκέυ ή ότι άλλο σκατά είμαι. Δεν τον έβαλα διαιτητή στο κρεββάτι μου. Αλλά αφού οι νόμοι που έχετε κάνει εσείς τα παπαδαριά που είναι σύμφωνοι με το δικό σας συμφέρον λένε ότι δεν μπορώ να βαφτίσω, τότε γιατί δεν μας το είπατε όταν ήρθαμε να κλείσουμε την εκκλησία με τους κουμπάρους αλλά το αφήσατε τελευταία στιγμή των ρώτησα.

Μου απάντησε ότι στην εκκλησία ΤΟΥ, κάνει ότι θέλει και τότε εγώ με "δημοκρατικές διαδικασίες" των βούτηξα από το γένι και αφού τον ανάγκασα να κάνει 10 μετάνοιες του ψιθύρισα στο αυτί ότι αν δεν γίνει η βάφτιση κι αναγκάσει τόσο κόσμο να φύγει άπρακτος θα υποστεί τις συνέπειες. (δεν του το είπα ακριβώς έτσι - πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι είναι δημόσιο φόρουμ και προσέχω τις εκφράσεις μου).

Μου έμεινε μιά τούφα γένια στο χέρι αλλά τελικά η βάφτιση έγινε (παρόλο που ο παπάς ήταν αναψοκοκκινισμένος). Και κανένας δεν πήρε χαμπάρι γιατί ξέρουν πολύ καλά και κρύβουν τις βρομιές τους και όλα μέλι γάλα με τον παπά μέχρι που μου χτύπησε φιλικά τον ώμο και μου ευχήθηκε "πάντα άξιος". Τελικά ρε φίλε δεν έχουν μπέσα (και δεν μιλάω για όλους) αλλά ο ξεφτίλας είχε το θράσος και μου ζήτησε και κάτι για την εκκλησία. Σου λέει το κάναμε που το κάναμε το χαμαλίκι να μη βγάλουμε και τίποτις?

Από συζήτηση που είχα με την μητέρα του παιδιού έμαθα ότι την πήρε τηλ. 2 ημέρες μετά που είχαμε πάει για να κλείσουμε την εκκλησία και την ρώταγε τα διάφορα που τον ενδιέφεραν (μεταξύ άλλων αν είμαι παντρεμένος, με ποια κλπ) και στο τέλος της είπε να πάει να εξομολογηθεί...... Ακούς εκεί ο τραγόπαπας να κάνεις το λάθος να του πεις 2-3 πράγματα και μετά να μη σε ξεπλένει ούτε ο Δούναβης.


Να ξέρεις ότι δεν νιώθω περήφανος για τον τρόπο που φέρθηκα (γενικότερα δεν είμαι άνθρωπος που δημιουργεί καταστάσεις) αλλά μου την έδωσε τόσο πολύ η συμπεριφορά του όχι τόσο απέναντι σε μένα αλλά στον υπόλοιπο κόσμο που κουβαλήθηκε για να τιμήσει το ζευγάρι από το πέρα πουθενά, που με ανάγκασε να κάνω ακρότητες. Και αν βρισκόντουσαν άλλοι 100 να κάνουν το ίδιο να δεις για πότε αναθεωρούν τα πάντα. Κλίκα είναι φίλε μου και όσο τους συντηρούμε τόσο θα τους δίνουμε εξουσία.

:wave2: :wave2:

Vagelis Gar
23/08/2010, 09:04
Όσο θα υπάρχουν

Παπάδες που πληρώνονται απο το κράτος+από τους τιμοκαταλόγους τους
Δάσκαλοι 60 χρονών να διδάσκουν (?) στα παιδιά μας
Πολιτικοί που για 1459 μέρες τους βρίζουμε και 1 τους γλύφουμε
Γιατροί που περιμένουν το φακελάκι μας και εμείς τους το δίνουμε
Δημόσιοι υπάλληλοι που δεν είναι ποτέ στα γραφεία τους και ποτέ δεν τους καταγγέλουμε
Τράπεζες που ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη χωρίς να ιδρώνει το αυτί κανενός
Δημόσια ταμεία λεηλατημένα
Δήμοι καταχρεωμένοι με απλήρωτους υπαλλήλους 10-12 μήνες
Ελεύθερη αγορά (πονεμένη ιστορία)
++++ όσα άλλα στραβά βλέπουμε καθημερινά τριγύρω μας

η Ελλάδα θα συνεχίσει να είναι ένα απέραντο μπουρδέλο.

(άσχετο ή σχετικό με το post, είναι οι σκέψεις μου που δυστυχώς δεν έχουν αποκτήσει ακόμα υπόσταση οργής ώστε και εγώ ο ίδιος να αρχίσω να αλλάζω πράγματα στη ζωή μου)

fz6man
23/08/2010, 09:11
καλα τον εκανες τον τραγοπαπα :D

reinmeister
23/08/2010, 09:15
πριν απο πολλα χρονια,με την τοτε γυναικα,ηταν να παντρεψουμε την κολλητη της...αυτη ουσιαστικα κουμπαρα κι εγω κουμπαρος και καλα απο διπλα...

παμε εκκλησια να κανονισουμε με τον παππα τα διαδικαστικα...μου λεει απο πριν η βερα,να μην κανω φασαρια μια και ηξερε καλυτερα απο τον καθενα την μαλακια που με πιανει υπο συγκεκριμενες συνθηκες...

παμε λοιπον στην εκκλησια,πιανει η βερα τον παππα κι αρχιζουν το μπιρι μπιρι για το χαρτζηλικι...εγω καμια 10αρια μετρα πιο κει για να μην εμπλακω...

σε καποια φαση την βλεπω να κοκκινιζει οποτε παω κοντα...

ρωταω τι συμβαινει και πεταγεται ο παππας και λεει οτι εφ οσον θελουμε ολα τα φωτα αναμενα ,υπαρχει διαφορα στην τιμη...

του λεω ,δεν καταλαβα,υπαρχει ταριφα? μου λεει...πως μιλας ετσι μεσα στον οικο του κυριου...

του λεω,μιλας για τον ιδιο οικο που εσυ προσωπικα εχεις κανει μαγαζι σου?

αλλωστε η τελεση του μυστηριου ειναι δωρεαν και το οτι τσιμπατε χαρτζηλικι ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθενος μας κι οχι νταβατζιλικι σας...

anyway...ο γαμος εγινε κανονικα τιγκα στα φωτα κι ο παππας δεν πηρε δεκαρα τσακιστη...

Ichigo
23/08/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πριν απο πολλα χρονια,με την τοτε γυναικα,ηταν να παντρεψουμε την κολλητη της...αυτη ουσιαστικα κουμπαρα κι εγω κουμπαρος και καλα απο διπλα...

παμε εκκλησια να κανονισουμε με τον παππα τα διαδικαστικα...μου λεει απο πριν η βερα,να μην κανω φασαρια μια και ηξερε καλυτερα απο τον καθενα την μαλακια που με πιανει υπο συγκεκριμενες συνθηκες...

παμε λοιπον στην εκκλησια,πιανει η βερα τον παππα κι αρχιζουν το μπιρι μπιρι για το χαρτζηλικι...εγω καμια 10αρια μετρα πιο κει για να μην εμπλακω...

σε καποια φαση την βλεπω να κοκκινιζει οποτε παω κοντα...

ρωταω τι συμβαινει και πεταγεται ο παππας και λεει οτι εφ οσον θελουμε ολα τα φωτα αναμενα ,υπαρχει διαφορα στην τιμη...

του λεω ,δεν καταλαβα,υπαρχει ταριφα? μου λεει...πως μιλας ετσι μεσα στον οικο του κυριου...

του λεω,μιλας για τον ιδιο οικο που εσυ προσωπικα εχεις κανει μαγαζι σου?

αλλωστε η τελεση του μυστηριου ειναι δωρεαν και το οτι τσιμπατε χαρτζηλικι ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθενος μας κι οχι νταβατζιλικι σας...

anyway...ο γαμος εγινε κανονικα τιγκα στα φωτα κι ο παππας δεν πηρε δεκαρα τσακιστη...

http://www.youtube.com/watch?v=PLNgZ3XZrD0&feature=related

Στο 6:36 θεός ο Χαϊκάλης

:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl:

intruder
23/08/2010, 09:42
το ονομα του παιδιου μπορει να κατατεθει στο ληξιαρχειο μαζι με το επωνυμο του απο την 3η μερα της γενησης του.το βαπτισμα δεν δινει το ονομα αλλα το χρισμα του προσωπου(να γινει χριστιανος δηλαδη-προσυλητισμος με το ζορι μηπως?)

menos
23/08/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρωταω τι συμβαινει και πεταγεται ο παππας και λεει οτι εφ οσον θελουμε ολα τα φωτα αναμενα ,υπαρχει διαφορα στην τιμη...

του λεω ,δεν καταλαβα,υπαρχει ταριφα? μου λεει...πως μιλας ετσι μεσα στον οικο του κυριου...

του λεω,μιλας για τον ιδιο οικο που εσυ προσωπικα εχεις κανει μαγαζι σου?

αλλωστε η τελεση του μυστηριου ειναι δωρεαν και το οτι τσιμπατε χαρτζηλικι ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθενος μας κι οχι νταβατζιλικι σας...

"μη κάνετε τον οίκο τού Πατέρα μου οίκον εμπορίου."
Ιωάννης 2:16

Μήπως να αρχίσουμε να πιάνουμε και εμείς τα μαστίγια??? :mad:

blackbusa
23/08/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


anyway...ο γαμος εγινε κανονικα τιγκα στα φωτα κι ο παππας δεν πηρε δεκαρα τσακιστη...

τι κριμα δεν προλαβες να κανεις και το tattoo που θες για να σου πει και την γνωμη του...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dond4le
23/08/2010, 11:05
Δεν πατε ολοι εσεις στο ληξιαρχειο να αλλαξετε τα ονοματα σας καλυτερα..........

Οπως δεν σας αρεσει εσας που η ''Εκκλησια'' εχει προνομια και κλεβει και δεν φορολογειτε ετσι δεν θα

αρεσε και σε Καποιους που μαρτυρισαν να μοιραζονται το ονομα τους με καποιους που θεωρουν

των αγωνα τους μεγαλη χαζομαρα!!!!!!

Τι ειναι το βαπτισμα (http://www.gonia.gr/gonia.php?article=186&page=2)

Το οτι η εικονα της ''Εκκλησιας'' εχει χαλασει εμεις ειμαστε οι φταιχτες γιατι δεν υπακουμε στους

κανονες της.

Μπορει ολοι αυτοι οι πλουμιστοι μητροπολιτες και οι αδιφαγοι ιερεις να κανουν οτι κανουν και θα ερθει οι ωρα που θα δοσουν λογο για αυτα αλλα υπαρχουν και καποιοι που μπορουν να μας δειξουν το πραγματικο προσωπο του να εισαι Χριστιανος και δεν εχουν αναγκη ουτε απο λεφτα ουτε απο ,μεταξιενιες μπερτες ουτε απο Mercentes.

Οπως βαζετε ευκολα χερι γνωριζοντας αρκετα απο μηχανες σε καπιους που σκεφτονται απο παπι να πανε σε 1000αρι ετσι πρεπει να μην κατηγορειτε γενικα την θρησκεια χωρις να την εχετε ξαψει-νοιωσει.



Τα υπουργεια που διαβασα παραπανω απο διαφορες χωρες δεν πιστευω να αναπτυξαν τοσο

σπουδαιο πολλιτισμο οπως ο Ελληνικος που παρολο ειχαν σαν κυριο στοιχειο υπαρξης του καθε

γεγονοτος στη ζωη τους στο 12 θεο κατι τους ελεγε οτι το ''αγνωστο θεο'' ειναι κατι ποιο αξιολογο.





Πιστευω πως ολοι τελειωσαμε το γυμνασιο!!!!!!!!!! (http://el.wikisource.org/wiki/%CE%9F%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%98%CE%B5%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%C F%85_%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE %A0%CE%BD%CF%8D%CE%BA%CE%B1)

ετσι για να μαθαινουμε σε ποιους οφειλουμε την ελευθερια μας (http://www.orp.gr/?p=47)

Αυτα απο καπιον που πιστευει οχι ομως στους παπαδες ουτε στους μητροπολιτες ουτε καν και στον πατριαρχη!!

the who
23/08/2010, 11:07
Για καθιστε ρε μαγκες,Ο Σεργιος εχει δικηο.Δεν ζητησε ο παπας να βαφτιστει το παιδι.Οι γονεις πηγαν στον παπα οποτε θα παιξουν με τους νομους του.
Πριν πολλα χρονια φιλος και συναδελφος ηθελε να βαφτισει το γιο του Φοιβο Απολλωνα.Ο παπας δεν δεχτηκε γιατι το ονομα ηταν ειδωλολατρικο (τι πολιτικοι γαμοι και μλκιες).
Βρηκε αλλο παπα σε διπλανη εκκλησια ο φιλος κι ολα καλα.
Η ονοματοδοσια ειναι αυτο που κανουν οι μαρτυρες του Ιεχωβα.Πανε στο ληξιαρχειο,δηλωνουν το ονομα του παιδιου και τελος.

blackbusa
23/08/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Για καθιστε ρε μαγκες,Ο Σεργιος εχει δικηο.Δεν ζητησε ο παπας να βαφτιστει το παιδι.Οι γονεις πηγαν στον παπα οποτε θα παιξουν με τους νομους του.
Πριν πολλα χρονια φιλος και συναδελφος ηθελε να βαφτισει το γιο του Φοιβο Απολλωνα.Ο παπας δεν δεχτηκε γιατι το ονομα ηταν ειδωλολατρικο (τι πολιτικοι γαμοι και μλκιες).
Βρηκε αλλο παπα σε διπλανη εκκλησια ο φιλος κι ολα καλα.
Η ονοματοδοσια ειναι αυτο που κανουν οι μαρτυρες του Ιεχωβα.Πανε στο ληξιαρχειο,δηλωνουν το ονομα του παιδιου και τελος.

παλι μαστουρας εισαι εσυ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
23/08/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
παλι μαστουρας εισαι εσυ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι μλκς εισαι.:lol: :lol:

Λεωνίδας
23/08/2010, 11:30
στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε, αλλά δεν είδα ΕΝΑΝ να παραδέχεται δημόσια ότι δεν έχει βαπτίσει ούτε θα βαπτίσει το παιδί του
ή δεν τα διάβασα όλα :confused:

:wave2:

Gandalf dr685sm
23/08/2010, 11:45
Λεωνίδα το πρόβλημα είναι πως αν δεν το βαφτίσεις επειδή υπάρχει ακόμα ο δεσμός κράτους-Εκκλησίας, θα αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα στην κοινωνική και πολιτική ζωή του στο μέλλον.

Σύντομα αυτό θα αλλάξει γιατί όπως ειπώθηκε και πριν , οι άνθρωποι αλλάζουν.... αλλά μέχρι τότε το πρόβλημα θα υφίσταται.

Όσον αφορά το υποχρεωτικό βάπτισμα , να υπενθυμίσω οτι το βάπτισμα μέχρι και τον μεσαίωνα γινόταν μόνο όταν ήταν ενήλικος ο άνθρωπος και είχε κατανοήσει πλήρως το νόημα του Χριστιανισμού (στην θεωρία τουλάχιστον).

Το φαινόμενο της προληπτικής βάπτισης είναι σύγχρονο...


Gandalf

Λεωνίδας
23/08/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λεωνίδα το πρόβλημα είναι πως αν δεν το βαφτίσεις επειδή υπάρχει ακόμα ο δεσμός κράτους-Εκκλησίας, θα αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα στην κοινωνική και πολιτική ζωή του στο μέλλον.

Σύντομα αυτό θα αλλάξει γιατί όπως ειπώθηκε και πριν , οι άνθρωποι αλλάζουν.... αλλά μέχρι τότε το πρόβλημα θα υφίσταται. όπως θα αλλάξει και ο αριθμός εκτός γάμου (έστω και πολιτικού) παιδιών; :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Όσον αφορά το υποχρεωτικό βάπτισμα , να υπενθυμίσω οτι το βάπτισμα μέχρι και τον μεσαίωνα γινόταν μόνο όταν ήταν ενήλικος ο άνθρωπος και είχε κατανοήσει πλήρως το νόημα του Χριστιανισμού (στην θεωρία τουλάχιστον).

Το φαινόμενο της προληπτικής βάπτισης είναι σύγχρονο...


Gandalf μαζί σου αλλά...

Λεωνίδας
23/08/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Το προβλημα ηταν οτι η εκκλησια ενημερωσε τελευταια στιγμή,
ενώ θα επρεπε να το κανει απο την αρχή, για να κανονίσει και ο αλλος την βαφτισή του, όπως πρέπει. Και δεν ξερω και αν ευσταθει και καποια μυνηση εναντιων της αρχιεπισκοπης.

Δικό της είναι το μαγαζι και οτι ορους θελει βαζει. Εσυ αν θες πας, αν θες πας αλλου (δημαρχειο, βουδα, αλλαχ, οντιν, δια, κτλ κτλ). +100000

Gandalf dr685sm
23/08/2010, 11:59
Λεωνίδα , στα εκτός γάμου (πολιτικού ή/και θρησκευτικού) παιδιά δεν συμφωνώ καθόλου για λόγους που έχουν να κάνουν με την ψυχολογία/ανατροφή/περιβάλλον ισορροπημένο του παιδιού περισσότερο παρά με το θέμα της θρησκείας/πίστης.

Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο οτι τα παιδιά χρειάζονται υγιές, ισορροπημένο και φυσιολογικό περιβάλλον απο δύο γονείς (μπαμπα/μαμα) για να υπάρξει όσο το δυνατόν καλύτερα διαμορφωμένη προσωπικότητα. Πάντα με δεδομένο βέβαια πως οι δύο γονείς θα ειναι φυσιολογικοί και οχι ανώριμοι ώς προς αυτό (να είναι γονείς δηλαδή κάτω απο την ίδια στέγη).

Gandalf

Shaolin Monk
23/08/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λεωνίδα , στα εκτός γάμου (πολιτικού ή/και θρησκευτικού) παιδιά δεν συμφωνώ καθόλου για λόγους που έχουν να κάνουν με την ψυχολογία/ανατροφή/περιβάλλον ισορροπημένο του παιδιού περισσότερο παρά με το θέμα της θρησκείας/πίστης.

Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο οτι τα παιδιά χρειάζονται υγιές, ισορροπημένο και φυσιολογικό περιβάλλον απο δύο γονείς (μπαμπα/μαμα) για να υπάρξει όσο το δυνατόν καλύτερα διαμορφωμένη προσωπικότητα. Πάντα με δεδομένο βέβαια πως οι δύο γονείς θα ειναι φυσιολογικοί και οχι ανώριμοι ώς προς αυτό (να είναι γονείς δηλαδή κάτω απο την ίδια στέγη).

Gandalf


Λες για αυτο το λογο να ειμαι ανισορροπος; Επειδη ουσιαστικα μεγαλωσα με ενα γονεα; :cry: :cry: :cry:

Η "επιστημονικες θεωριες" που υποστηριζαν το μεγαλωμα ενος παιδιου υπο συνθηκες γαμου, ειναι απαρχαιωμενες και δεν ισχυουν τωρα πια. Η δομη της οικογενειας σε πολλες χωρες αλλαζει εδω και πολλα χρονια. Κανεις δεν εγγυαται πια ενα υγιες περιβαλλον απλως και μονον επειδη εχει εμπλακει ο "γαμος".

madox
23/08/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΤΥΠΙΚΑ και βάσει του "κανονικού" δικαίου (δηλαδή του δικαίου -των κανόνων- της εκκλησίας) ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ έκανε ο Μητροπολίτης.

Το μόνο λάθος της ιστορίας είναι που δεν φρόντισαν εγκαίρως να ενημερώσουν τους γονείς.

Ο "νονός", υποτίθεται ότι είναι ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ πατέρας του παιδιού.
Τί σημαίνει αυτό;;;
ότι θα του μάθει τα της εκκλησίας και θα τον καθοδηγεί σύμφωνα με τους κανόνες της.

Όταν ο ίδιος τους ΠΑΡΑΒΑΙΝΕΙ (κάνοντας πολιτικό γάμο που δεν γίνεται δεκτός από την εκκλησία) αυτομάτως χαρακτηρίζεται (από την εκκλησία) ως ακατάλληλος για νονός (=πνευματικός πατέρας).

Το αν είναι "ακραίο", αν θα μπορούσαν να κάνουν τα "στραβά μάτια" οι παπάδες είναι άλλο θέμα.

Αλλά τουλάχιστον να ξέρουμε τί λέμε και τι μας γίνεται.

Πάμε στην εκκλησία και ζητάμε να τελεστεί ένα μυστήριο αλλά θέλουμε να το κάνουμε με τους δικούς μας όρους. Ε, λυπάμαι, αλλά ΔΕΝ πάει έτσι.

:wave2:

Υ.Γ. α και πριν με πείτε θρησκόληπτο (ή δεν ξέρω τί άλλο) να σας ενημερώσω ότι πάω εκκλησία κάθε Πάσχα (συνολικά 1-2 ώρες όλο το Πάσχα) ενώ Χριστούγεννα δεν θυμάμαι από πότε έχω να πάω.


Aυτα τα δηθεν μυστηρια και η θρησκοληψια που κρυβεται απο πισω ,πρεπει επιτελους να παψουν.Δεν εχω δει καμμια απολυτως διαφορα στη ζωη ζευγαριων "ευλογημενων" και "αμαρτωλων".Τα διαζυγια πανε συννεφο και η καθημερινοτητα δεν εχει ιχνος "ευλογιας" και "αγιοσυνης",παρα μονο σκληρο και ανελεητο "ροκ".

Ακου εκει ο νονος πνευματικος πατερας του παιδιου.Η βλακεια σε ολη της την μεγαλοσυνη πασπαλισμενη με σταυρουδακια και φυλαχτα,ρουχαλακια για πριν και μετα την βαφτιση,θυμιατα λιβανια και μυρα που μπορει να προκαλουν αλλεργια(εδω επιχειρεις να "μπανιαρισεις" το βρεφος με σαμπαουαν αγνο παρθενο και ουδετερο και οταν το πιανουν τα κλαμματα σφιγγεται η ψυχη σου -ποσο μαλλον μετα απο το βιαιο βαπτισμα του στην κολυμπηθρα απο τα χερια ενος ξενου)φλας να αστραφτουν,πολυβοο στολισμενο πληθος που δε λεει να βγαλει το σκασμο ακομα και μεσα στην εκκλησια και γενικως μια κατασταση που θυμιζει περισσοτερο παγανιστικο μυστηριο παρα Θειο.

Πριν κατι χρονια μου ειχε προταθει η βαφτιση και ειχα αρνηθει.Η εννοια και μονο του "πνευματικου" νονου(εκκλησιαστικος πρακτορας κατα τα χρονια του μαυρου βυζαντιου) μου προκαλει αποστροφη.

madox
23/08/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Δεν πατε ολοι εσεις στο ληξιαρχειο να αλλαξετε τα ονοματα σας καλυτερα..........

Οπως δεν σας αρεσει εσας που η ''Εκκλησια'' εχει προνομια και κλεβει και δεν φορολογειτε ετσι δεν θα

αρεσε και σε Καποιους που μαρτυρισαν να μοιραζονται το ονομα τους με καποιους που θεωρουν

των αγωνα τους μεγαλη χαζομαρα!!!!!!

Τι ειναι το βαπτισμα (http://www.gonia.gr/gonia.php?article=186&page=2)

Το οτι η εικονα της ''Εκκλησιας'' εχει χαλασει εμεις ειμαστε οι φταιχτες γιατι δεν υπακουμε στους

κανονες της.

Μπορει ολοι αυτοι οι πλουμιστοι μητροπολιτες και οι αδιφαγοι ιερεις να κανουν οτι κανουν και θα ερθει οι ωρα που θα δοσουν λογο για αυτα αλλα υπαρχουν και καποιοι που μπορουν να μας δειξουν το πραγματικο προσωπο του να εισαι Χριστιανος και δεν εχουν αναγκη ουτε απο λεφτα ουτε απο ,μεταξιενιες μπερτες ουτε απο Mercentes.

Οπως βαζετε ευκολα χερι γνωριζοντας αρκετα απο μηχανες σε καπιους που σκεφτονται απο παπι να πανε σε 1000αρι ετσι πρεπει να μην κατηγορειτε γενικα την θρησκεια χωρις να την εχετε ξαψει-νοιωσει.



Τα υπουργεια που διαβασα παραπανω απο διαφορες χωρες δεν πιστευω να αναπτυξαν τοσο

σπουδαιο πολλιτισμο οπως ο Ελληνικος που παρολο ειχαν σαν κυριο στοιχειο υπαρξης του καθε

γεγονοτος στη ζωη τους στο 12 θεο κατι τους ελεγε οτι το ''αγνωστο θεο'' ειναι κατι ποιο αξιολογο.





Πιστευω πως ολοι τελειωσαμε το γυμνασιο!!!!!!!!!! (http://el.wikisource.org/wiki/%CE%9F%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%98%CE%B5%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%C F%85_%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE %A0%CE%BD%CF%8D%CE%BA%CE%B1)

ετσι για να μαθαινουμε σε ποιους οφειλουμε την ελευθερια μας (http://www.orp.gr/?p=47)

Αυτα απο καπιον που πιστευει οχι ομως στους παπαδες ουτε στους μητροπολιτες ουτε καν και στον πατριαρχη!!

Τα λινκ που παραθετεις ειναι απ ευθειας συνδεση με τα κατηχητικα της εκκλησιας.Ειναι τοσο αξιοπιστα οσο και η μελετη του state department για τα πυρηνικα του Ιρακ.Ευχαριστουμε για την δωρεαν εγκεφαλικη πλυση,τουλαχιστον εγω δεν θα παρω.

Shaolin Monk
23/08/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Τα λινκ που παραθετεις ειναι απ ευθειας συνδεση με τα κατηχητικα της εκκλησιας.Ειναι τοσο αξιοπιστα οσο και η μελετη του state department για τα πυρηνικα του Ιρακ.Ευχαριστουμε για την δωρεαν εγκεφαλικη πλυση,τουλαχιστον εγω δεν θα παρω.

+1

madox
23/08/2010, 13:52
νταμπλ ποστ sorry:bawl:

the who
23/08/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε, αλλά δεν είδα ΕΝΑΝ να παραδέχεται δημόσια ότι δεν έχει βαπτίσει ούτε θα βαπτίσει το παιδί του
ή δεν τα διάβασα όλα :confused:

:wave2:

Εκανα πολιτικο γαμο αλλα βαφτισα και τα δυο παιδια μου.Που υπογραφω?

the who
23/08/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Aυτα τα δηθεν μυστηρια και η θρησκοληψια που κρυβεται απο πισω ,πρεπει επιτελους να παψουν.Δεν εχω δει καμμια απολυτως διαφορα στη ζωη ζευγαριων "ευλογημενων" και "αμαρτωλων".Τα διαζυγια πανε συννεφο και η καθημερινοτητα δεν εχει ιχνος "ευλογιας" και "αγιοσυνης",παρα μονο σκληρο και ανελεητο "ροκ".

Ακου εκει ο νονος πνευματικος πατερας του παιδιου.Η βλακεια σε ολη της την μεγαλοσυνη πασπαλισμενη με σταυρουδακια και φυλαχτα,ρουχαλακια για πριν και μετα την βαφτιση,θυμιατα λιβανια και μυρα που μπορει να προκαλουν αλλεργια(εδω επιχειρεις να "μπανιαρισεις" το βρεφος με σαμπαουαν αγνο παρθενο και ουδετερο και οταν το πιανουν τα κλαμματα σφιγγεται η ψυχη σου -ποσο μαλλον μετα απο το βιαιο βαπτισμα του στην κολυμπηθρα απο τα χερια ενος ξενου)φλας να αστραφτουν,πολυβοο στολισμενο πληθος που δε λεει να βγαλει το σκασμο ακομα και μεσα στην εκκλησια και γενικως μια κατασταση που θυμιζει περισσοτερο παγανιστικο μυστηριο παρα Θειο.

Πριν κατι χρονια μου ειχε προταθει η βαφτιση και ειχα αρνηθει.Η εννοια και μονο του "πνευματικου" νονου(εκκλησιαστικος πρακτορας κατα τα χρονια του μαυρου βυζαντιου) μου προκαλει αποστροφη.

Δεν ειναι ετσι ακριβως.Παντα για μενα μιλαω.Βαφτισα την ανηψια μου.Ζωη ναχουνε εχω τρεις απο την αδερφη μου ολες.Την τριτη που την βαφτισα ας πουμε οτι την αγαπαω λιγο παραπανω απο τις αλλες δυο.Ειναι ενα περιεργο δεσιμο που το ενιωθα κι εγω με τη δικη μου νονα η οποια ηταν και θεια μου.
Δεν μιλαω για εκκλησιες,πνευματικοτητες κλπ.Απλη αγνη αγαπη.

devil's animal
23/08/2010, 14:01
αν συνειδητοποιησει ο απλος κοσμος ΠΟΣΑ λεφτα μπαινουν στα ταμεια αυτης της εταιρειας που λεγεται εκκλησια και ποσα πανε για αγαθοεργιες και αλλα καλα, τοτε μονο μπορει να αλλαξει κατι.

καλως ή κακως στην γειτονια που μενω γινεται ενα απο τα μεγαλυτερα πανηγυρια της Ελλαδας.

διαρκει 5 μερες και ερχονται κυριολεκτικα απο ολη την Ελλαδα για μετανοια και προσευχη.

κλεινουν ολοι οι δρομοι ενα χωριο πριν, και παραλυουν τα παντα λογω των μικροπωλητων και του κοσμου.

ερχονται μπατσοι απο ολη την Θεσσαλονικη για να ρυθμισουν την κυκλοφορια, να προσεχουν για πορτοφολαδες, επαιτες και για ολη την ομαλη διεξαγωγη της περιφορας. (χαμενα ημερομησθια δημοσιου)

λεωφορεια πανε και ερχονται αφηνοντας κοσμο και γενικα γινεται της πουτανας.

εμαθα οτι ειναι η 3η πιο κερδοφορα εκκλησια της Ελλαδας μετα την παναγια της Τηνου και την παναγια σουμελα.

εμαθα επισης οτι μονο απο τους μικροπωλητες ο Δημος εβαλε στα ταμεια του περι τα 100.000?. να δεν εκανα λαθος. πληρωσαν για να καταληψουν τους δρομους χαρατσι εκατο χιλιαρικα.

βγαζουν τα 5πλασια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο συνολο τους. δλδ κερδη περι τα 500.000. ΜΟΝΟ οι μικροπωλητες που βρισκονται εξω απο την εκκλησια γυρω γυρω απο το χωριο.

δεν εμαθα ΠΟΣΑ βγαζει η εν λογω εκκλησια απο ολο αυτο.

ειδα ομως κατι που με νευριασε και παραλληλα με στεναχωρησε.
ειδα παπα να πηγαινει σε μπατσο και να φωναζει να μην αφηνουν τους μικροπωλητες να πουλανε τα κερια στο δρομο εξω απο την εκκλησια και να τους ελεγξει για αδεια, ενω ο ιδιος πουλαγε μαζι με τα τσιρακια του μεσα στο προαυλιο κερια και λαμπαδες με τιμοκαταλογο. θες μικρο κερι...50 λεπτα. θες μεγαλυτερο κερι 1 ?, θες λαμπαδα ..κατεβασε τα παντελονια και φερε την πιστωτικη σου.
:rolleyes:


καθομουν λοιπον και σκεφτομουν ΠΟΣΑ ειναι αυτα που βγαζει αυτη η εκκλησια και ολες οι αλλες ανα την χωρα, σε παρομοια πανηγυρια που το μονο σκοπο που εχουν ειναι να παιρνουν τα λεφτα της καθε ανημπορης γιαγιας που ερχεται απο τη πανω κατω ραχουλα για να αναψει ενα κερι και να προσκυνησει.

ΟΛΑ γινονται για τα λεφτα. δεν υπαρχει πιστη. δεν υπαρχει σωτηρια της ψυχης.
αν οντως πιστευεις μπορεις να προσευχηθεις σπιτι σου. να κανεις ενα σταυρο και να αναψεις ενα κερι ή ενα καντηλι.


εχουν μεταμορφωσει σε χρημα τα ΠΑΝΤΑ.


ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΡΓΙΟΛΙΑ ΤΡΑΓΟΙ!
:evil: :evil:

zephyr1
23/08/2010, 14:04
Μοντς ,ωρα ειναι ,στειλτε το γιατι παλι θα παει για θρησκευτικη διαμαχη και δεν νομιζω να θελει κανεις ν αρχισουν να επαναλαμβανοντε ολοι,εξαλου το θεμα δεν εχει καμια σχεση με την μοτοσυκλετα.

Υπαρχουν πολλα θρησκευτηκα,σατανιστηκα,βουδιστηκα φορουμ να εκφρασετε της αποψεις σας.:winka:

Shaolin Monk
23/08/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μοντς ,ωρα ειναι ,στειλτε το γιατι παλι θα παει για θρησκευτικη διαμαχη και δεν νομιζω να θελει κανεις ν αρχισουν να επαναλαμβανοντε ολοι,εξαλου το θεμα δεν εχει καμια σχεση με την μοτοσυκλετα.

Υπαρχουν πολλα θρησκευτηκα,σατανιστηκα,βουδιστηκα φορουμ να εκφρασετε της αποψεις σας.:winka:


Αν γραψουμε για τον Παπασουζα θα μεινει το θρεντακι; :lol:

guzzistas
23/08/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Τα λινκ που παραθετεις ειναι απ ευθειας συνδεση με τα κατηχητικα της εκκλησιας.Ειναι τοσο αξιοπιστα οσο και η μελετη του state department για τα πυρηνικα του Ιρακ.Ευχαριστουμε για την δωρεαν εγκεφαλικη πλυση,τουλαχιστον εγω δεν θα παρω.

+1

Λεωνίδας
23/08/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λεωνίδα , στα εκτός γάμου (πολιτικού ή/και θρησκευτικού) παιδιά δεν συμφωνώ καθόλου για λόγους που έχουν να κάνουν με την ψυχολογία/ανατροφή/περιβάλλον ισορροπημένο του παιδιού περισσότερο παρά με το θέμα της θρησκείας/πίστης.

Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο οτι τα παιδιά χρειάζονται υγιές, ισορροπημένο και φυσιολογικό περιβάλλον απο δύο γονείς (μπαμπα/μαμα) για να υπάρξει όσο το δυνατόν καλύτερα διαμορφωμένη προσωπικότητα. Πάντα με δεδομένο βέβαια πως οι δύο γονείς θα ειναι φυσιολογικοί και οχι ανώριμοι ώς προς αυτό (να είναι γονείς δηλαδή κάτω απο την ίδια στέγη).

Gandalf δε λέω με ένα γονέα, λέω με δύο γονείς αλλά όχι παντρεμένους :D

Λεωνίδας
23/08/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εκανα πολιτικο γαμο αλλα βαφτισα και τα δυο παιδια μου.Που υπογραφω? όχι, ψάχνω κάποιον που να ΜΗΝ έχει βαφτίσει τα παιδιά του :wave2:

ermiss
23/08/2010, 15:29
Ρε παιδιά για τους υπέρμαχους του θεσμού.

Η απόφαση είναι καθαρά μητρόπολης. Προσοχή ΟΧΙ αρχιεπισκοπής, ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ.

Το οποίο σημαίνει ότι η συγκεκριμένη μητρόπολη το απαγορεύει, ενώ πχ η Ι.Μ Αττικής το επιτρέπει.

Καταλαβαίνετε δηλαδή τώρα πόσο σαθρά είναι τα επιχειρήματα περί ιερών κανόνων εκκλησίας, σεβασμού θεσμών και μυστηρίων... :wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
23/08/2010, 15:30
@Shaolin Monk.... δεν είναι απαραίτητο να βγεί κάποιος ψυχασθενής αν δεν έχει δύο γονείς. Αλλά είναι σίγουρα πολύ καλύτερο να έχει δύο γονείς κάτω απο ίδια στέγη (το θέμα "γάμος" το αφήνω στην άκρη) όπου θα βιώνει και το ίδιο μια ισορροπημένη ζωή και θα έχει δύο προτυπα συμπεριφοράς.

Αυτό όπως είπα και το επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθείς εκ νέου, δίνει καλύτερο περιβάλλον ανατροφής και πάντα υπό την προϋπόθεση οτι δεν θα υπάρχει οικογενειακή βία και λοιπά ωραία.

@Λεωνίδας.... όπως είπα... άσε τον γάμο στην άκρη. Είναι χαρτο-συμβόλαιο αν θέλεις. Προσωπικά μιλώ για δύο γονείς κάτω απο την ίδια στέγη και με την ίδια επιθυμία για δέσμευση σε αυτό που αποκαλούμε οικογένεια κατά ουσία.

Gandalf

devil's animal
23/08/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μοντς ,ωρα ειναι ,στειλτε το γιατι παλι θα παει για θρησκευτικη διαμαχη και δεν νομιζω να θελει κανεις ν αρχισουν να επαναλαμβανοντε ολοι,εξαλου το θεμα δεν εχει καμια σχεση με την μοτοσυκλετα.

Υπαρχουν πολλα θρησκευτηκα,σατανιστηκα,βουδιστηκα φορουμ να εκφρασετε της αποψεις σας.:winka:


εχεις δικιο. ξεφυγα και το ψιλοχοντρογ@μησα αλλα 1ον εχω βγει απο τα ρουχα μου με ολα αυτα που βλεπω και 2ον το θεωρησα σχετικο να το αναφερω μια που ειναι προσφατο το γεγονος.
:wave2:

Shaolin Monk
23/08/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
@Shaolin Monk.... δεν είναι απαραίτητο να βγεί κάποιος ψυχασθενής αν δεν έχει δύο γονείς. Αλλά είναι σίγουρα πολύ καλύτερο να έχει δύο γονείς κάτω απο ίδια στέγη (το θέμα "γάμος" το αφήνω στην άκρη) όπου θα βιώνει και το ίδιο μια ισορροπημένη ζωή και θα έχει δύο προτυπα συμπεριφοράς.

Αυτό όπως είπα και το επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθείς εκ νέου, δίνει καλύτερο περιβάλλον ανατροφής και πάντα υπό την προϋπόθεση οτι δεν θα υπάρχει οικογενειακή βία και λοιπά ωραία.

@Λεωνίδας.... όπως είπα... άσε τον γάμο στην άκρη. Είναι χαρτο-συμβόλαιο αν θέλεις. Προσωπικά μιλώ για δύο γονείς κάτω απο την ίδια στέγη και με την ίδια επιθυμία για δέσμευση σε αυτό που αποκαλούμε οικογένεια κατά ουσία.

Gandalf


Θεμιτο ειναι να υπαρχουν δυο γονεις, αν και εχει αποδειχτει πλεον οτι υπαρχουν υπεροχες μονογονεϊκες οικογενειες, αλλα διαφωνησα στο θεμα του γαμου... Μονο για νομικη κατωχυρωση συντροφου το δεχομαι. Ο γαμος πια δεν ειναι προύποθεση για μια δεμενη οικογενεια...

Shaolin Monk
23/08/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

@Λεωνίδας.... όπως είπα... άσε τον γάμο στην άκρη. Είναι χαρτο-συμβόλαιο αν θέλεις. Προσωπικά μιλώ για δύο γονείς κάτω απο την ίδια στέγη και με την ίδια επιθυμία για δέσμευση σε αυτό που αποκαλούμε οικογένεια κατά ουσία.

Gandalf

+1

Και δεν παρεξηγω ποτε. Κουβεντα φιλικη κανουμε. Απαντησα πριν με χιουμορακι...

Zid
23/08/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
όχι, ψάχνω κάποιον που να ΜΗΝ έχει βαφτίσει τα παιδιά του :wave2: θες να γίνεις νονός Λεωνιδάκο?:lol:

menelaos46
23/08/2010, 16:13
αν και εχει αποδειχτει πλεον οτι υπαρχουν υπεροχες μονογονεϊκες οικογενειες

Υπεροχες μονογονεικες οικογενειες δεν υπαρχουν, το παιδι παιρνει χαρακτηριστηκα και απο τους δυο γονεις αντιστοιχα τα οποι χανει οταν δεν υπαρχει καποιος απο τους δυο + του οτι μειωνεκτει εναντι των υπολοιπων παιδιων κι επειδη αυτο ειναι πολυ σημαντικο για τη διαμορφωση του χαρακτηρα και της προσωπικοτητας του υπαρχει προβλημα.
Ωστοσο υπαρχουν γονεις που μονοι τους προσπαθουν πολυ και δε το αμφισβητω αυτο αλλα το φυσιολογικο και το υγειες ειναι να υπαρχουν δυο γονεις.
Συμφωνουμε σε ολα τα υπολοιπα οτι ο γαμος πλεον ειναι μονο ενα συμβολεο και να προσθεσω κι ενα εξοδο.
Δυστυχως η ποιοτητα της κοινωνιας μας ειναι αυτη, αλλα και η μορφη της ειναι τετοια, που εχει μεταλλαξει ολες τις αναγκες και χαρες σε χρημα...
Πραγματικα λυπαμαι και ειναι κριμα...
Αλλα δε ξερω αν ποτε παντρευτω η βαφτισω το παιδι μου...
Το πιο πιθανο ειναι οχι.

madox
23/08/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Υπεροχες μονογονεικες οικογενειες δεν υπαρχουν, το παιδι παιρνει χαρακτηριστηκα και απο τους δυο γονεις αντιστοιχα τα οποι χανει οταν δεν υπαρχει καποιος απο τους δυο + του οτι μειωνεκτει εναντι των υπολοιπων παιδιων κι επειδη αυτο ειναι πολυ σημαντικο για τη διαμορφωση του χαρακτηρα και της προσωπικοτητας του υπαρχει προβλημα.
.


Αυτο που γραφεις στηριζεται σε καποια μελετη?Αν η θεωρια σου ειναι σωστη τοτε παιδια που χανουν καποιο γονιο ή ακομα και ορφανα πρεπει να κλεινονται σε ψυχιατρεια και ιδρυματα.

Μονο κατα την διαρκεια της ναζιστικης κατοχης αν αναλογιστουμε ποσα παιδια μεγαλωσαν(σε αθλιες συνθηκες) με τον ενα γονεα ή και καθολου γονεις και στη συνεχεια εγιναν οι στυλοβατες της Ελλαδας,τοτε μαλλον το επιχειρημα σου δεν στεκει.Μηπως εχουμε γινει υπερπροστατευτικοι χωρις λογο?

ermiss
23/08/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Υπεροχες μονογονεικες οικογενειες δεν υπαρχουν, το παιδι παιρνει χαρακτηριστηκα και απο τους δυο γονεις αντιστοιχα τα οποι χανει οταν δεν υπαρχει καποιος απο τους δυο + του οτι μειωνεκτει εναντι των υπολοιπων παιδιων κι επειδη αυτο ειναι πολυ σημαντικο για τη διαμορφωση του χαρακτηρα και της προσωπικοτητας του υπαρχει προβλημα.

Μιας και δεν το ξεκαθαρίζεις αν μιλάς για μονογονεϊκές κατ' ανάγκη(θάνατος, αγνώστου πατρός κλπ) ή κατ' επιλογή(διαζύγιο). Να σου πω απο την πλευρά μου, επειδή μεγάλωσα έτσι και γνώρισα και αρκετούς στην πορεία. Κανένα πρόβλημα... Σαφώς και όλοι θα θέλαμε ένα ιδανικό περιβάλλον, αλλά εκ του αποτελέσματος, κανένα πρόβλημα :wave2: :wave2:

madox
23/08/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μοντς ,ωρα ειναι ,στειλτε το γιατι παλι θα παει για θρησκευτικη διαμαχη και δεν νομιζω να θελει κανεις ν αρχισουν να επαναλαμβανοντε ολοι,εξαλου το θεμα δεν εχει καμια σχεση με την μοτοσυκλετα.

Υπαρχουν πολλα θρησκευτηκα,σατανιστηκα,βουδιστηκα φορουμ να εκφρασετε της αποψεις σας.:winka:


Αυτο που γραφεις δε στεκει.Απορω γιατι σε πειραξε μια κουβεντα σε ενα μειζον κοινωνικο θεμα και δε σε πειραζει που το νουμερο ενα θεμα του μοτοσυκλετικου φορουμ(σε ποσταρισμα και αναγνωση) αφορα το σπουδαιο και Μεγιστο ελληνικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου.

Για να μπορουμε να χαιρομαστε τη μοτοσυκλετα προεχουν οι υγιεις κοινωνικες και οικονομικες δομες και μετα επονται τα υπολοιπα.Οσο παραδοξο ειναι οι κατοικοι της Μποτσουανα να φτιαχνουν φορουμ για το iphone ή τον νεο cbr1000 αλλα τοσο και περισσοτερο ειναι να εθελοτυφλουμε απενατι σε γεγονοτα που επηρεαζουν τις ζωες ολονων μας.Και δυστυχως η σημερινη ολοκληρωτικη κατρακυλα της χωρας μας(παρεμπιπτωντος το παπαδαριο ξερει να κατεβαζει τον κοσμο μονο για επουσιωδη θεματα οπως οι ταυτοτητες και κανει τουμπεκι απεναντι στην υποδουλωση που ερχεται)βαζει σε δευτερη μοιρα την αγαπημενη μας ασχολια.

Ακομα οχι για ολους αλλα ετσι οπως πανε τα πραγματα....

jasper
23/08/2010, 16:57
Επιτρέψτε μου να επανέλθω λίγο στο αρχικό θέμα αφήνοντας τις μονογονεϊκές οικογένειες.

Είμαι άθεος, έχω παντρευτεί με πολιτικό και έχω βαφτίσει την κόρη μου γιατί η μαμά της επέμενε. Από κει και πέρα: Δε θα ήταν γελοίο να ζητήσω εγώ που δεν πιστεύω στα θρησκευτικά μυστήρια να είμαι πνευματικός σε ένα άλλο παιδί;
Εγώ θέλω να μεγαλώσω το δικό μου παιδί να αμφιβάλει και να αναρωτιέται για όλα, να μην είανι δούλος κανενός, να ξέρει ότι ουδέν καλό αμιγές κακού και τουμπαλιν, να εκτιμά τη μόρφωση και την παιδεία και τον ορθό λόγο αλλά ταυτόχρονα θα ζητήσω να γίνω νονός ενός παιδιού και να το μάθω (θεωρητικά) το μανιχαϊσμό του καλού και του κακού, ότι μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι κουβαλάει ένα περίεργο προπατορικό αμάρτημα κλπ κλπ.

Για να μη μακρυγορώ, η κάθε θρησκεία δεν είναι Everest να πηγαίνεις και να διαλέγεις τι σου κάνει, να δίνεις τα λεφτά στο ταμείο και να καθαρίζεις. Δε μπορείς να δηλώνεις υπεράνω στο γάμο και από κάτω στη βάφτιση και ορθώς κατά τη γνώμη μου ο παπάς, ο μητροπολίτης, ο διάκος ξέρω γω ποιος ήταν, αρνήθηκε.

el_hymador
23/08/2010, 16:57
Να δειτε που οταν αποκτηση μεγαλυτερη απηχηση ο πολιτικος γαμος, θα μας τα παιρνουν τα δημαρχεια...:lol: :lol: :lol:

Παρασταση Δημαρχου: 250 ευρω
Σκουπιδιαρες σε παραταξη και λειτουργια: 150 ευρω
Παρανυφακι υπαλληλος του δημου: 100 ευρω
Ανοιχτα τα pc των υπαλληλων: 100 ευρω
Ανοιχτα τα pc των υπαλληλων (αλλα οχι στη πασιεντζα): 140 ευρω
Μπουφες στο κυλικειο (εξαρταται απο το μενου): 200-500 ευρω
Στολισμος δημαρχειου: 200 ευρω
Αφιξη νυφης με το ελεεινο υπηρεσιακο οχημα του δημου: 150 ευρω


καλα στεφανα...:D


υ.γ. Μπορει να το εχω ξαναγραψει...οταν τελειωσε το "μυστηριο" του γαμου του αδερφου μου και αφου εφυγαν ολοι οι -δεν τους εχω ξαναδει στη ζωη μου- συγγενεις για τη μασα, τον ρωτησα πως αισθανεται μετα απο ολη αυτη τη π@π@ρι@ που βιωσε...και εκεινος μου απαντησε: Μ@λ@κ@....το μοναδικο μυστηριο τωρα που το σκεφτομαι ειναι που στο διαολο πεταξαμε τοσα λεφτα...

el_hymador
23/08/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasper
Επιτρέψτε μου να επανέλθω λίγο στο αρχικό θέμα αφήνοντας τις μονογονεϊκές οικογένειες.

Είμαι άθεος, έχω παντρευτεί με πολιτικό και έχω βαφτίσει την κόρη μου γιατί η μαμά της επέμενε. Από κει και πέρα: Δε θα ήταν γελοίο να ζητήσω εγώ που δεν πιστεύω στα θρησκευτικά μυστήρια να είμαι πνευματικός σε ένα άλλο παιδί;
Εγώ θέλω να μεγαλώσω το δικό μου παιδί να αμφιβάλει και να αναρωτιέται για όλα, να μην είανι δούλος κανενός, να ξέρει ότι ουδέν καλό αμιγές κακού και τουμπαλιν, να εκτιμά τη μόρφωση και την παιδεία και τον ορθό λόγο αλλά ταυτόχρονα θα ζητήσω να γίνω νονός ενός παιδιού και να το μάθω (θεωρητικά) το μανιχαϊσμό του καλού και του κακού, ότι μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι κουβαλάει ένα περίεργο προπατορικό αμάρτημα κλπ κλπ.

Για να μη μακρυγορώ, η κάθε θρησκεία δεν είναι Everest να πηγαίνεις και να διαλέγεις τι σου κάνει, να δίνεις τα λεφτά στο ταμείο και να καθαρίζεις. Δε μπορείς να δηλώνεις υπεράνω στο γάμο και από κάτω στη βάφτιση και ορθώς κατά τη γνώμη μου ο παπάς, ο μητροπολίτης, ο διάκος ξέρω γω ποιος ήταν, αρνήθηκε.

Πολυ σωστος ο συλλογισμος σου και θα συμφωνουσα με αυτον, αν οντως τα μυστηρια τελουνταν ευλαβικα, με κατανοηση και επιγνωση της οποιας σημασιας τους, τοσο απο τους παπαδες οσο και απο τους συμμετεχοντες σε αυτα...


...απο τη στιγμη ομως που εχουν ξεφτυλιστει απο τους παπαδες και αποτελουν απλως αλλη μια κοινωνικη συμβαση και ενα "πρεπει" για τη συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου, ας κανουν το κουνελι αμφοτερες οι πλευρες...και οι παπαδες και οσοι επιλεγουν τους παπαδες...

ermiss
23/08/2010, 17:45
Για καθίστε λίγο γιατί κάπου έχουμε χάσει το νόημα.

Όποιος δεν κάνει πολιτικό γάμο θεωρείται αυτομάτως άθεος-άπιστος και δεν δικαιούται να είναι νονός?

2 φίλες έχω που έχουν κάνει πολιτικό, η πρώτη επειδή ήθελαν να παντρευτούν αλλά δεν είχαν μία για δεξιώσεις κλπ και βέβαια δεν αποκλείουν με τίποτα σε 2-3 χρόνια να κάνουν και το θρησκευτικό. Και η άλλη λόγο εγκυμοσύνης και ηλικίας (38) επέλεξε το πολιτικό. Κανείς δηλαδή απο αυτούς δεν είναι αρκετά πιστός ώστε να γίνει νονός?

Δηλαδή η εκκλησία (παπαδαριό) βάζει κατά το δοκούν όρια και βαθμολογίες στην πίστη του καθενός και τους ξεχωρίζει σε σημαντικά πιστούς άρα και ικανούς για να βαφτίσουν και λιγότερο πιστούς άρα ανίκανους να βαφτίσουν...



υγ. και υπάρχουν και αρκετοί άλλοι σημαντικοί λόγοι για να κάνει κάποιος πολιτικό και δεν έχει καμία σχέση με την πίστη. Παρακάτω μερικοί λόγοι που γνωρίζω προσωπικά ή έχω ακούσει...
α. λόγοι υγείας
β. διαφορετικής θρησκείας σύντροφος
γ. ηλικία
δ.πένθος
ε.οικονομικοί (στεγαστικά κλπ)
ζ.λευκοί γάμοι
στ. γάμοι σε ξένη χώρα
η.χρονικοί περιορισμοί

υγ.2 δείτε και την αύξηση και τα ποσοστά πολιτικών γάμων μέχρι το 2007 (34%)

http://images.tanea.gr/assetservice/Image.ashx?c=10227273&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=800&h=