PDA

View Full Version : Ασφαλεια κλοπης



danaos75
23/08/2010, 04:20
Πρός γνώστες ΜΟΝΟ,

ειχα μια συζητηση με συναδελφους σχετικα με το κεφαλαιο για το οποιο ασφαλιζεις για κλοπη, φωτια, λοιμο , καταποντισμο κτλ , ενα οποιοδηποτε οχημα. Το κουτακι μου ξεκινησε στα 11000 και τώρα ειναι στα 9000, καθε χρόνο εχει μια μειωση, επειδη και ως μεταεχιρισμένο χανει την αξία του. Εγω υποστηρίζω οτι απο την στιγμή που πλήρωσα για ενα εξαμηνο ασφαλεια που με καλυπτει για 9000 κεφαλαιο, ΑΝ χτυπα ξύλο το αμαξι π.χ. κλαπει τοτε πρεπει να αποζημειωθω με αυτό το ποσο. Οι συναδελφοι μου όλοι επιμένουν οτι ασχετα με το κεφαλαιο που πληρώνεις, οταν κλαπεί, η εταιρεια κοιταει τις λιστες της, και βλέπει την τωρινή αξία του αυτοκινήτου, και αυτά σου δίνει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ επιμενουν να πάρω τα 9000.


Ακούω την γνώμη σας....

Οι απόψεις ασφαλιστών θα εκτιμηθούν ιδιαίτερως ( :a07: :a07: )

S.Nikos
23/08/2010, 04:35
Οι φίλοι σου έχουν δίκιο. (Ασφαλιστής)

LogOutGoRide
23/08/2010, 04:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Οι φίλοι σου έχουν δίκιο. (Ασφαλιστής)

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ,εμείς λέμε οτι η αξία είναι 9.000 ,άρα η ασφάλεια κοστίζει τόσο.
Η ασφαλιστική τα παίρνει και όταν συμβεί το κακό σου λέει οτι η λίστα μας αναφέρει οτι η αξία είναι π.χ. 8.000 !!!

Και γιατί δεν μας το λέει απο την αρχή, για να πληρώσουμε αναλόγως ,αλλά και να αποζημιωθούμε αναλόγως;

Εγώ π.χ. έχω ασφαλίσει την μηχανή για κλοπή στα 6.000 και πληρώνω ένα ποσό για να πάρω τελικά το 75% σε περίπτωση κλοπής.
Η λίστα της chartis έχει κάποιο άλλο ποσό σαν αξία;

jpag
23/08/2010, 04:43
οταν ασφαλιζα το καινουργιο μου κουτι τοτε για κλοπη η ασφαλιστικη κοιταγε το aυto τριτη(λιστες!!!) για να παρει τιμες ........

jpag
23/08/2010, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos


Και γιατί δεν μας το λέει απο την αρχή, για να πληρώσουμε αναλόγως ,αλλά και να αποζημιωθούμε αναλόγως;

απλο ειναι αδελφε
για να πληρωνεις παραπανω ασφαλιστρο :wave2:

S.Nikos
23/08/2010, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ,εμείς λέμε οτι η αξία είναι 9.000 ,άρα η ασφάλεια κοστίζει τόσο.
Η ασφαλιστική τα παίρνει και όταν συμβεί το κακό σου λέει οτι η λίστα μας αναφέρει οτι η αξία είναι π.χ. 8.000 !!!

Και γιατί δεν μας το λέει απο την αρχή, για να πληρώσουμε αναλόγως ,αλλά και να αποζημιωθούμε αναλόγως;


Είναι υποχρέωση του ασφαλιστή σου να σε ενημερώσει ώστε να ασφαλίζεις το όχημα στην πραγματική του αξία και να την πρασαρμόζει τακτικά με τις νέες τιμές της αγοράς.

LogOutGoRide
23/08/2010, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Είναι υποχρέωση του ασφαλιστή σου να σε ενημερώσει ώστε να ασφαλίζεις το όχημα στην πραγματική του αξία και να την πρασαρμόζει τακτικά με τις νέες τιμές της αγοράς.

Το εδιτ το είδες;

LogOutGoRide
23/08/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
απλο ειναι αδελφε
για να πληρωνεις παραπανω ασφαλιστρο :wave2:

Είναι ο γιαλός στραβός ή στραβά αρμενίζουμε;

S.Nikos
23/08/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Το εδιτ το είδες;

Δεν υπάρχει ''λίστα της Chartis''. Όταν επέλθει ο κίνδυνος (στη συγκεριμένη περίπτωση όταν σου κλέψουν το μηχανάκι) η Chartis θα τσεκάρει τις τιμές στην αγορά (εύκολα από μάντρες αγγελίες κτλ.) και θα σε αποζημιώσει για το 75% της αξίας.

LogOutGoRide
23/08/2010, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Δεν υπάρχει ''λίστα της Chartis''. Όταν επέλθει ο κίνδυνος (στη συγκεριμένη περίπτωση όταν σου κλέψουν το μηχανάκι) η Chartis θα τσεκάρει τις τιμές στην αγορά (εύκολα από μάντρες αγγελίες κτλ.) και θα σε αποζημιώσει για το 75% της αξίας.

Ο γιαλός είναι ΘΕΟΣΤΡΑΒΟΣ
Να τους ρωτήσω να μάθω τι τιμή έχει τώρα το Hornetάκι και να ζητήσω πίσω την διαφορά (αν υπάρχει) απο τα ασφάλιστρα;

S.Nikos
23/08/2010, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Ο γιαλός είναι ΘΕΟΣΤΡΑΒΟΣ
Να τους ρωτήσω να μάθω τι τιμή έχει τώρα το Hornetάκι και να ζητήσω πίσω την διαφορά (αν υπάρχει) απο τα ασφάλιστρα;

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πριν από κάθε ανανέωση του συμβολαίου σου να επικοινωνείς μαζί τους και να αναπροσαρμόζεις την ασφαλιζόμενη αξία της μοτοσικλέτας σου. Ανάλογα θα προσαρμόζεται και το ασφάλιστρό σου.

Την αξία που θες να ασφαλίσεις το όχημα σου θα την ορίσεις ΕΣΥ. Σε περίπτωση που επέλθει ο κίνδυνος θα πρέπεί φυσικά να μπορείς να την πιστοποιήσεις.

danaos75
23/08/2010, 05:11
Νίκο ωραια τα λες, και χαιρομαι που εισαι και του επαγγελματος, ΑΛΛΑ, εγω πληρωνω ενα χ ποσο ετσι ωστε σε περιπτωση κλοπης να πάρω ένα ψ ποσο, και αυτα τα δυο ποσα γραφονται στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο. ΠΩΣ ΣΤΟΝ Π@@ΤΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ, ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, ΙΔΙΩΤΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ. ;;;;;;;;;;;;;;;;

Ποσο αντικειμενικα μπορουν να δωσουν τιμες αυτα τα εντυπα, οπου συνηθως βρισκεις τεραστιο ευρος τιμων, (αρκετες χιλιαδες ευρω). Το μόνο αντικειμενικο και κατα την γνώμη μου ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ειναι το ασφαλιστηριο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ. Αν η προσυμφωνυμενη τιμή ειναι χαμηλη τοτε το καταλαβαινω, αλλα να πρηρωνεις για ψ ποσο και να σουν δινουν ψ-α, γιατι ετσι βλεπουν στην γυαλινη σφαιρα οτι πουλιουνται ειναι τελειως τρελο!!!!!!!!!!

:bigcry: :bigcry: :mad:

Ουφ τα 'πα

S.Nikos
23/08/2010, 05:22
Παιδιά επειδή βλέπω ότι επικρατεί σύγχηση με το θέμα και τώρα πραγματικά τρέχω, το βραδάκι ελπίζω να βρώ χρόνο να σας το αναλύσω. Πάντως αν κάνετε αναζήτηση με θέμα ασφάλεια κλοπής σίγουρα θα βρείτε παλιότερα ποστ που τα έχω ξαναπεί.

mreth
23/08/2010, 05:33
Σε κάποιες ασφαλιστικές (η δική μου -Alianz- το έχει) υπάρχει για τα πρώτα χρόνια μία κάλυψη που ονομάζεται "εγγύηση αξίας", με την οποία ουσιαστικά η αξία του οχήματος παραμένει σταθερή για τα πρώτα χρόνια κυκλοφορίας του (σε εμένα τα πρώτα 3) και έτσι σε περίπτωση ατυχήματος, κλοπής κ.τ.λ. αποζημιώνεσαι με την αξία αυτή. Αυτό βέβαια έχει ως συνέπεια για τα πρώτα χρόνια να πληρώνεις περισσότερα ασφάλιστρα επειδή το αυτοκίνητό σου θεωρείται ακριβότερο... Μετά την τριετία η αξία του οχήματος αναπροσαρμόζεται και απ' ότι ξέρω γίνεται με βάση πίνακες που προκύπτουν από τις τιμές των αντίστοιχων μοντέλων μεταχειρισμένων οχημάτων σε συνδυασμό με πόσα χμ. έχει διανύσει, αν έχει ζημιές κ.τ.λ. Η Interamerican που είχα ζητήσει προσφορά δεν το είχε, αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει σε άλλες ασφαλιστικές πέραν της Alianz.

danaos75
23/08/2010, 06:08
φιλε mreth σε αυτο που λες εχεις δικιο,

οπως εγραψα στο πρωτο ποστ και στο αυτοκινητο μου η αξία αναπροσαρμοζεται καθε χρονο, (πεφτει περιπου 1000 ευρω τον χρόνο),

το θεμα ειναι οτι ακόμη και αυτη η ετησια μειωμενη αξία που πληρωνεις στα ασφαλιστρα σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτη που ειπσραττεις σε περιπτωση κλοπης, αλλα μειώνεται κι' αλλο με βαση την τιμή πωλησης που υπαρχει για το οχημα σου στην αγορα μεταχειριμένων.

Φίλε S.Nikos περιμένω νεοτερα οταν μπορεις...

:wave2: