PDA

View Full Version : Πως να την στηριξω; (χωρις μπροστινο)



giannis113
23/08/2010, 14:02
για βοηθηστε λιγο ρε παιδες θα βγαλω την μπροστα αναρτηση για τσιμουχες ρουλεμαν και ιστοριες για αγριους ολα καλα αλλα εχω ενα προβλημα.

πως θα στηριξω την μηχανη αφου θα βγει τελιως το μπροστινο συστημα;

δειτε στη φοτο απο την κοκκινη γραμμη και μετα πρεπει να στηριχτει

αλλα ειναι το χταποδι, να την στιρηξω πανω στο χταποδι η θα χουμε αλλα; (δε νομιζω να ειναι καλη ιδεα..)

αντε και βρηκα κανα γρυλο να περναει αναμεσα απο τους σωληνες της εξατμισης και τη στερεοσω δεξια και αριστερα θα αντεξει το μοτερ τοσο βαρος; η οχι;

καμια αλλη λυση; η περιοχη μετα το τεποζιτο και προς τα κατω πρεπει να μεινει ελευθερη

:a022:


207460

the who
23/08/2010, 14:03
Ταβλα ξυλινη και δυο γρυλους(ο δευτερος για σιγουρια).Δοκιμασμενο.

giannis113
23/08/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ταβλα ξυλινη και δυο γρυλους(ο δευτερος για σιγουρια).Δοκιμασμενο.

ναι αλλα που θα ποιασουν; στο χταποδι; θα αντεξει;

γιατι δεξια αριστερα απο αυτο δεν υπαρχει καποιο σωστο σημειο για να στηριχτει

the who
23/08/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
ναι αλλα που θα ποιασουν; στο χταποδι; θα αντεξει;

γιατι δεξια αριστερα απο αυτο δεν υπαρχει καποιο σωστο σημειο για να στηριχτει

Εχεις δικηο,βιαστηκα.Να την κρεμασεις απο το λαιμο παιζει?

reinmeister
23/08/2010, 14:11
υπαρχει ειδικο σταντ γι αυτη την δουλεια που πιανει στον λαιμο...

απο κει και περα,οι πατεντολυσεις περιλαμβανουν το κρεμασμα απο τον λαιμο οπως ειπε και το γεροντι απο πανω :p με παπαγαλακι, ιμαντα και οπωσδηποτε εναν γρυλο αν εισαι μονος σου,καθως και η λυση σταντ και γρυλος στην δεξια πλευρα των καρτερ,αλλα επιφοβη αναφορικα με την αντοχη του σταντ...

giannis113
23/08/2010, 14:41
να την κρεμασω απο το λαιμο (φονος ):lol:
δε παιζει γιατι η οροφη πλην μερικες κολωνες οριζοντιες ειναι φεριζολ και να κανω τρυπες με χαλκα για ιμαντες χωρια που θα μου παρει ωρα και θα ειναι επικυνδυνο πιστευω..

ισως με το σταντ και γρυλο απο την αλλη μερια κατι να γινει

σκεφτηκα και το αλλο.. κατω απο το μαρσπιε του οδηγου το δεξι βαζω ενα τουβλο με μια κουβερτα απο πανω και μαζι με το σταντ σηκωνεται η πισω ροδα για γρασαρισμα.. αυτα σε συνδυασμο με ενα γρυλο που θα περασει μεσα απο το χταποδι ισως γινει δουλεια..

αντε να δουμε :bigcry:

giannis113
23/08/2010, 14:52
1
ΚΑΠΩς ετσι το σκεφτομαι.. αντε να δουμε


207463

dmf
23/08/2010, 15:05
να το ξαπλωσεις σε καμια κουβερτα παιζει; :p

giannis113
23/08/2010, 15:07
να το ριξω κατω; μπα....

jimmis5
23/08/2010, 16:06
Εγω θα την σηκωνα με μια ταβλα πλατια και τον γρυλο η εξατμιση δεν παθαινει τιποτα μοιραζεται το βαρος (σκεψου τον φακιρη:lol: )και για ασφαλεια θα εβαζα ενα ντακο μεγαλο και θα εβγαζα τελιος το γρυλο.:winka:

taxidriver109
23/08/2010, 17:41
επειδη και γω πριν μια βδομαδα αλλαξα αναρτησεις μπρος πισω σε ενα cbf 1000 την μπροστινη την αλλαξα μονο βαζοντας ενα ξυλο ακριβως κατω απο τις εξατμισεις δεν επαθε απολυτως τιποτε και για πισω την κρεμασα απο ενα δεντρο απο τα χερουλια του πισω επιβατη,μην την φοβασε

Pardalotzatziki
23/08/2010, 18:07
τουβλα? και αν σπασουν? το ξυλο δεν παθαινει τιποτα...

:wave2:

billismatador
23/08/2010, 18:54
Από τις οριζόντιες κολώνες που έχεις με μεταλλικό ουπα m10 και άγκιστρο για μετταλικο ουπα ,μετά ιμάντες και από τον λαιμό. Αντέχει μην φοβάσαι… τον φόνο δεν τον γλυτώνεις …..

Allst@rf
23/08/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
ενα ντακο


τετοιο ντακο εννοεις?


207487

Allst@rf
23/08/2010, 19:29
επειδη το εχω δει σε συνεργειο,θα σου ελεγα να βρεις ενα αρκετα μεγαλο κομματι ξυλο σε σχημα κυβικο η παραλληλεπιπεδο και μεγεθος τετοιο ωστε να στηριχτει πανω του και να ναι στην ευθεια το μηχανακι,και να το τοποθετησεις κατω απο το καρτερ.

giannis113
23/08/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxidriver109
επειδη και γω πριν μια βδομαδα αλλαξα αναρτησεις μπρος πισω σε ενα cbf 1000 την μπροστινη την αλλαξα μονο βαζοντας ενα ξυλο ακριβως κατω απο τις εξατμισεις δεν επαθε απολυτως τιποτε και για πισω την κρεμασα απο ενα δεντρο απο τα χερουλια του πισω επιβατη,μην την φοβασε

ρε σιγουρα δε θα παθει τιποτα το χταποδι;

αν το κανω ετσι θα βαλω πλατυ ξυλο ωστε να μοιραστει το βαρος αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος γιατι θα μπορουσα να το βγαλω και τελος να μην το βγαζω μετα για κολλημα..

Shaolin Monk
23/08/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
ρε σιγουρα δε θα παθει τιποτα το χταποδι;

αν το κανω ετσι θα βαλω πλατυ ξυλο ωστε να μοιραστει το βαρος αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος γιατι θα μπορουσα να το βγαλω και τελος να μην το βγαζω μετα για κολλημα..


Δεν εχουν ολα τα συνεργεια τα απαραιτητα, οποτε τις περισσοτερες φορε μπαινει "κουτσουρι". Μεχρι τωρα κανεις δεν παραπονεθηκε για ζημια.

giannis113
23/08/2010, 20:05
μαλιστα. το κοιτουσα πριν που εκανα βολτα..

θα τα βαλω ολα μαζι και βλεπουμε! ενα γρυλο δεξια εναν αριστερα ενα κοματι κοντρα πλακε κατω απο το χταπόδι και απο κατω και αλλα κοματια και βλεπουμε ετσι και αλιως μερικα εκατοστα να σηκωθει ο τροχος μου φτανει!


λογικα τεταρτη αρχιζει εγχειρηση :bigcry:

jimmis5
24/08/2010, 02:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
τετοιο ντακο εννοεις?

Μας ανοιξες την ορεξη πρωι πρωι:lol: :lol:
Ημουν σιγουρος οτι θα το εγραφε καποιος αν εγραφα "τακος" θα μου εβαζες μεξικανικη μασα:lol:

Allst@rf
24/08/2010, 04:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Μας ανοιξες την ορεξη πρωι πρωι:lol: :lol:
Ημουν σιγουρος οτι θα το εγραφε καποιος αν εγραφα "τακος" θα μου εβαζες μεξικανικη μασα:lol:


τι μλκας!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

joker700
28/08/2010, 05:32
κατι σαν και αυτό (http://www.sharpracing.com.au/products/front-stands/sp-head-stem-front-stand.php) ή κάτι από εδώ (http://www.kawiforums.com/2007-2008-zx-6r/146410-front-stand-what-you-guys-using.html) θα ήταν ότι πρέπει