PDA

View Full Version : ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050



JZER40
25/08/2010, 14:52
Πήραμε την πρώτη ψυχράδα από το Τιγράκι.....

Προχτές πρωί ξεκίνησα κανονικά από το σπίτι για την δουλειά....

Από Κορυδαλλό φτάνω στην Γλυφάδα και πάω σε βενζινάδικο φίλου να πιώ καφεδάκι και να το γεμίσω....

Το γεμίζω και θέλοντας να το βάλω στην άκρη πάω να το βάλω μπροστά...ΑΜ...ΔΕ..

Τα όργανα έκαναν το τσέκ,η μίζα προσπαθούσε να γυρίσει αλλά .....τζίφος...
Προσπαθήσαμε να το βάλουμε μπροστά με καλώδια αλλά και πάλι τζίφος...Η μίζα έκανε σαν να πέρνει μια στροφή αλλά μετά νέκρα...

Τηλέφωνο οδική βοήθεια και το έστειλα σε εξουσιοδοτημένο που βρήκα ανοιχτό....Οχι το δικό μου........

Τελειώνωντας την δουλειά πάω να το πάρω ....Ετοιμο μου λένε...
Τί είχε???
Τίποτα μου λένε....Μπορεί η μπαταρία να ήταν πεσμένη....στην φορτίσαμε..

ρε παιδιά....ξεκίνησα από Κορυδαλλό και έμεινα Γλυφάδα...Και άδεια να ήταν η μπαταρία το πρωί θα είχε φορτίσει στην διαδρομή....

Μου έβαλαν το όργανο και έιδα ότι δυναμό και ανορθωτής δουλεύουν.....το πήρα και έφυγα...

Εως σήμερα πέρνει μπροστά κανονικά....Εχω πλέον όμως το άγχος μην μου το ξανακάνει....Θα περιμένω τον μηχανίκό μου να αλλάξω μπαταρία στην εγγύηση....καλού κακού...


Τώρα βέβαια έμεινα με την απορία ....ΤΙ ΕΙΧΕ?????

faraway
25/08/2010, 15:13
Αυτό ήταν όλο ??:confused:

μην αγχώνεσαι ρε , αν είχες Ιταλικό θα το είχες μία φορά το μήνα αυτό !!!:lol: :lol:

πέραν της πλάκας , όντως cool το πιθανότερο είναι να έχει ψοφήσει η μπαταρία και αν και έδινε ρεύμα για την αντλία και καντράν ...κτλ , δεν είχε και το απαραίτητο ρεύμα να γυρίσει τη μίζα .

παρακολούθησε το , και για μένα άλλαξε μπαταρία ή πάρε ένα τέτοιο

http://www.accumate.co.uk/it010003.htm για να τη σώνεις !!!:wave2:

NikosR
25/08/2010, 15:16
Μη παίζεις με την μπαταρία (60 Ευρω κάνει) γιατί αν είναι στα τελευταία της, όχι μόνο θα σε ξαναφήσει χωρίς προειδοποίηση αλλά ρισκάρεις και το κόμπλερ σου και τη μίζα σου.

Οσο για το Κορυδαλλός - Γλυφάδα δε παίζει φίλε μου. Αλλος έμεινε μετά από 300 χλμ ταξίδι στην Εθνική. Αν είναι η μπαταρία να σ' αφήσει θα σ' αφήσει. Στο μηχανάκι σου ειδικά, περισσότερο φορτίζει στο ρελαντί από τις 2-4000 στροφές.

Αν έχεις το μηχανάκι πάνω από 6 μήνες (αν δεν κάνω λάθος τόσο είναι) δεν έχεις εγγύηση για τη μπαταρία.

Ichigo
25/08/2010, 15:34
Συνάδελφος στη δουλειά με street triple είχε παρόμοιο θέμα με μπαταρία πάντως!! :evil: :D :evil:

super_toto
26/08/2010, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Πήραμε την πρώτη ψυχράδα από το Τιγράκι.....

Προχτές πρωί ξεκίνησα κανονικά από το σπίτι για την δουλειά....

Από Κορυδαλλό φτάνω στην Γλυφάδα και πάω σε βενζινάδικο φίλου να πιώ καφεδάκι και να το γεμίσω....

Το γεμίζω και θέλοντας να το βάλω στην άκρη πάω να το βάλω μπροστά...ΑΜ...ΔΕ..

Τα όργανα έκαναν το τσέκ,η μίζα προσπαθούσε να γυρίσει αλλά .....τζίφος...
Προσπαθήσαμε να το βάλουμε μπροστά με καλώδια αλλά και πάλι τζίφος...Η μίζα έκανε σαν να πέρνει μια στροφή αλλά μετά νέκρα...

Τηλέφωνο οδική βοήθεια και το έστειλα σε εξουσιοδοτημένο που βρήκα ανοιχτό....Οχι το δικό μου........

Τελειώνωντας την δουλειά πάω να το πάρω ....Ετοιμο μου λένε...
Τί είχε???
Τίποτα μου λένε....Μπορεί η μπαταρία να ήταν πεσμένη....στην φορτίσαμε..

ρε παιδιά....ξεκίνησα από Κορυδαλλό και έμεινα Γλυφάδα...Και άδεια να ήταν η μπαταρία το πρωί θα είχε φορτίσει στην διαδρομή....

Μου έβαλαν το όργανο και έιδα ότι δυναμό και ανορθωτής δουλεύουν.....το πήρα και έφυγα...

Εως σήμερα πέρνει μπροστά κανονικά....Εχω πλέον όμως το άγχος μην μου το ξανακάνει....Θα περιμένω τον μηχανίκό μου να αλλάξω μπαταρία στην εγγύηση....καλού κακού...


Τώρα βέβαια έμεινα με την απορία ....ΤΙ ΕΙΧΕ?????

Η μπαταρία εκτός από πεσμένη ίσως ειναι και κλασμένη. Μπορεί να έφαγε τα ψωμιά της και να μην μπορεί να φορτίσει πλέον. Βέβαια αυτό φαντάζομαι ότι στο συνεργείο θα το έβλεπαν. Πόσον καιρό την έχεις?

Gia
26/08/2010, 03:51
Με τα καλώδια γιατι δεν πήρε;:confused:

Cpt. Haddock
26/08/2010, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
[...]

Μου το έκανε μια φορά σε πρόσφατο ταξίδι. Πρωινο, με σχετική υγρασία, έχοντας προηγηθεί μια μέρα με ΠΟΛΥ βροχή.

Γυρνάω διακόπτη, τσεκ, παταω μιζα, τιποτα. 2-3 φορές, το άφησα και μετα απο λίγο πήρε. Αγνωστο τί, εικαζω οτι ηταν θεμα επαφών λόγω νερού.

Δεν μου το 'χε ξανακανει (ίσως άλλη μια φορά που δε θυμάμαι) και δεν το ξανάκανε

:wave2:

NikosR
26/08/2010, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μου το έκανε μια φορά σε πρόσφατο ταξίδι. Πρωινο, με σχετική υγρασία, έχοντας προηγηθεί μια μέρα με ΠΟΛΥ βροχή.

Γυρνάω διακόπτη, τσεκ, παταω μιζα, τιποτα. 2-3 φορές, το άφησα και μετα απο λίγο πήρε. Αγνωστο τί, εικαζω οτι ηταν θεμα επαφών λόγω νερού.

Δεν μου το 'χε ξανακανει (ίσως άλλη μια φορά που δε θυμάμαι) και δεν το ξανάκανε

:wave2:


Ναι αλλά πήγε να γυρίσει η μίζα και δε μπορούσε ή δεν έκανε τίποτα? Το ρελέ της μίζας ακούγονταν να κάνει 'τσικ-τσικ'? Εχει μεγάλη διαφορά..

VALES
26/08/2010, 04:14
Αγγλικά μηχανάκια με ευαισθησία στη βροχή... :confused: :smokin: :lol:

spyro
26/08/2010, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Με τα καλώδια γιατι δεν πήρε;:confused:

+1

άν ήταν η μπαταρία θα έπρεπε να χε πάρει

Cpt. Haddock
26/08/2010, 04:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Ναι αλλά πήγε να γυρίσει η μίζα και δε μπορούσε ή δεν έκανε τίποτα? Το ρελέ της μίζας ακούγονταν να κάνει 'τσικ-τσικ'? Εχει μεγάλη διαφορά..

Οχι (τώρα διαβασα προσεκτικα το ποστ)

NikosR
26/08/2010, 04:27
Το δικό σου πιθανότατα ήταν θεμα της βαλβίδας του συμπλέκτη ή κάτι άλλο απλό λόγω υγρασίας όπως υπέθεσες.

Gandalf dr685sm
26/08/2010, 05:13
Αν η μπαταρία είναι βραχυκυκλωμένη ή "κλασμένη" και δεν κρατάει φόρτιση , τότε δεν παίρνει μπρος ούτε με καλώδια.

Gandalf

Lio
27/08/2010, 04:44
Οι μπαταριες δεν βραχυκυκλωνουν στα καλα καθουμενα (ουτε ξεβραχυκυκλωνουν μετα απο λιγο). Αν δεν μενει φορτισμενη (επειδη εχει φαει τα ψωμια της), τοτε παιρνει μια χαρα με καλωδια....
Πολες φορες ομως τα καλωδια δεν κανουν καλη επαφη και τοτε η μιζα δεν μπορει να γυρισει γιατι μια εστω και μικρη αντισταση σε τοσο χαμηλη ταση και το τεραστιο ρευμα που προσπαθει να τραβηξει η μιζα, δημιουργει μεγαλη πτωση τασης...

OldMan
27/08/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
μια εστω και μικρη αντισταση σε τοσο χαμηλη ταση και το τεραστιο ρευμα που προσπαθει να τραβηξει η μιζα, δημιουργει μεγαλη πτωση τασης...
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Ποδηλατά, Παρασκευή μεσημέρι δεν τσιμπάει κανένας ...!!! :winka:

(ξαναδες τι έγραψες και τα λέμε από Δευτέρα..) :beer: :wave2:

STOYBI
27/08/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40


Τώρα βέβαια έμεινα με την απορία ....ΤΙ ΕΙΧΕ?????

Ελενξε τον Συναγερμο σου και ρωτα αυτον που στον εβαλε εαν εχει παρακαμψει τιποτα στο κυκλωμα των ηλεκτρικων....


:wave2:

Lio
27/08/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Ποδηλατά, Παρασκευή μεσημέρι δεν τσιμπάει κανένας ...!!! :winka:

(ξαναδες τι έγραψες και τα λέμε από Δευτέρα..) :beer: :wave2:

Ξεχασες και το νομο του Ωμ?? Ατιμο Αλτσχαιμερ..... (εκτος και αν αρχισες τσι ρακες απ το πρωι....)

OldMan
27/08/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ξεχασες και το νομο του Ωμ?? Ατιμο Αλτσχαιμερ..... (
Μην επιμένεις, Γιώργη...

Ξαναδιάβασε τι έγραψες, λέωωωω.... :winka:

vaska
28/08/2010, 02:23
Αλλού είναι το πρόβλημα (πιθανότατα ηλεκτρολογικό) αλλά όχι μπαταρία. Με καλώδια και χωρίς μπαταρία να ήταν θα έπρεπε να πάρει μπρος. Μου μυρίζουν επαφές μπουτόν μίζας (υγρασία ή κάτι άλλο σχετικό).

:wave2:

pav.ion
28/08/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Το δικό σου πιθανότατα ήταν θεμα της βαλβίδας του συμπλέκτη ή κάτι άλλο απλό λόγω υγρασίας όπως υπέθεσες.
συμφωνω κι εγω οτι ειναι η βαλβιδα πανω στην μανετα του συμπλεκτη...αν στο ξανακανει απλα σπρωξε την προς τα μεσα να κουμπωσει καλυτερα και θα παρει κανονικα....

NikosR
29/08/2010, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αλλού είναι το πρόβλημα (πιθανότατα ηλεκτρολογικό) αλλά όχι μπαταρία. Με καλώδια και χωρίς μπαταρία να ήταν θα έπρεπε να πάρει μπρος. Μου μυρίζουν επαφές μπουτόν μίζας (υγρασία ή κάτι άλλο σχετικό).

:wave2:


Αμα κάνει να γυρίσει η μίζα πώς να είναι μπουτόν και επαφές?

vaska
30/08/2010, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αμα κάνει να γυρίσει η μίζα πώς να είναι μπουτόν και επαφές?

Δεν περνάει αρκετό ρεύμα προς τη μίζα, καμένο μπουτόν - χαλασμένες επαφές, παρουσιάζουν μεγάλη ωμική και λειτουργούν σαν αντίσταση.

:wave2:

NikosR
30/08/2010, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δεν περνάει αρκετό ρεύμα προς τη μίζα, καμένο μπουτόν - χαλασμένες επαφές, παρουσιάζουν μεγάλη ωμική και λειτουργούν σαν αντίσταση.

:wave2:


Τέτοιο πράγμα μπορεί να είναι, αν και σε καινούργιο μηχανάκι δύσκολα. Οχι όμως στο μπουτόν, ενα μικρό ρευματάκι περνάει για να δουλέψει το ρελέ.

vaska
30/08/2010, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τέτοιο πράγμα μπορεί να είναι, αν και σε καινούργιο μηχανάκι δύσκολα. Οχι όμως στο μπουτόν, ενα μικρό ρευματάκι περνάει για να δουλέψει το ρελέ.

Μην το βασανίζεις άλλο, αν το μπουτόν ή οι επαφές έχουν πρόβλημα όσο "μικρό ρευματάκι " και να περνάει δεν αρκεί. Και ναι παίζει και σε καινούριο μηχανάκι "αστοχία υλικού" λέγεται. Τες πα δεν ήμουν μπροστά, πολλές φορές αρκεί να ακούσεις το πως οπλίζει το κόμπλερ της μίζας για να καταλάβεις από που πιθανά ξεκινάει το πρόβλημα.
Άλλωστε πιθανολογούμε όλοι εμείς που δεν είδαμε δεν ακούσαμε το πρόβλημα. Ένας καλός ηλεκτρολόγος θα δώσει τη λύση.

:wave2: