PDA

View Full Version : Αυτές οι ζάντες...



Ζεύκας
25/08/2010, 15:42
...δεν λέω κουκλάρες οι oz αλλά λερώνονται εύκολα ρε γμτ και όση ώρα θέλω να πλύνω τη μηχανή άλλη τόση θέλω και για τις ζάντες.:cry:

ειδικά η πίσω που κολλάει και το λιπαντικό γίνεται...γμσε τα

τις καθαρίζω και μετά από 2-3 μέρες πάλι χάλια γίνονται και είναι αμαρτία γτ ούτε ο μακαρίτης ο Σοιχίρο δεν θα τις ήθελε βρώμικες!



για ρίχτε καμιά ιδέα.
-υπάρχει κανά σπρέυ αλυσίδας που να μην πετάει το λιπαντικό?
-τις καθαρίζω με παραφινέλαιο αλλά όσο και να τις σαπουνίζω μετά αφήνει λίγη λαδίλα πάνω και κολλάει σκόνη άνετα

σήμερα τις καθάρισα με καθαρή βενζίνη...για να δούμε

p@nos
25/08/2010, 15:47
ola ta dry lube de πιτσιλανε...εγω εχω παρει ενα τορκο απο το λαμπριανιδη που παιρνω και τα λαδια...φυσικα υπαρχουν κι αλλα,οτι βρεις παρτο

γενικα οι ζαντες λερονονται ευκολα απο νερα στο δρομο, βρωμες, τα τακακια κλπ κλπ κλπ...

με πετρελαιο καθαριζε τες...

jimtarasxt660x
25/08/2010, 15:49
Μωρομάντηλο:wave2:

Gi_4ce
26/08/2010, 05:43
Αν εχουν γίνει αιδοίο, τα χοντρά με παραφινέλαιο και τα ψιλά με μωρομαντηλο.

DUKASII
26/08/2010, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
...δεν λέω κουκλάρες οι oz αλλά λερώνονται εύκολα ρε γμτ και όση ώρα θέλω να πλύνω τη μηχανή άλλη τόση θέλω και για τις ζάντες.:cry:

ειδικά η πίσω που κολλάει και το λιπαντικό γίνεται...γμσε τα

τις καθαρίζω και μετά από 2-3 μέρες πάλι χάλια γίνονται και είναι αμαρτία γτ ούτε ο μακαρίτης ο Σοιχίρο δεν θα τις ήθελε βρώμικες!



για ρίχτε καμιά ιδέα.
-υπάρχει κανά σπρέυ αλυσίδας που να μην πετάει το λιπαντικό?
-τις καθαρίζω με παραφινέλαιο αλλά όσο και να τις σαπουνίζω μετά αφήνει λίγη λαδίλα πάνω και κολλάει σκόνη άνετα

σήμερα τις καθάρισα με καθαρή βενζίνη...για να δούμε 1/βάζε λιπαντικο αλ. αφου το πλυνεις και αφου εχεις κανει μια βόλτα να ναι ζεστη και μετα αφησέ το κανα 2ωρο να στεγνωσει πανω της.
2/με καθαρή βενζινη και εγω τις καθαρίζω και καπακι πλυσιμο ομως με σαπουναδα κτλ.

εχω ένα μοτουλ λιπαντικο που ειναι "τσιχλα" και τη κανει ασπρη και κολλαει πανω και δε πετά τιποτα με το τροπο που σου πα πιο πανω.
:wave2:

Ζεύκας
26/08/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εχω ένα μοτουλ λιπαντικο που ειναι "τσιχλα" και τη κανει ασπρη και κολλαει πανω και δε πετά τιποτα με το τροπο που σου πα πιο πανω.
:wave2:

άμα θυμηθείς πως το λένε κάνε ένα κόπο και γράφτο

DUKASII
26/08/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άμα θυμηθείς πως το λένε κάνε ένα κόπο και γράφτο αυριο πρωι πρωι φιλε:beer: :wave2:

anwrimos
26/08/2010, 08:20
χρησιμοποιώ στο πλύσιμο WD40 και καθαρίζουνε με τι μία χωρίς σχεδόν καθόλου κόπο απλά με λίγο τρίψιμο με ένα πανί. αφήνει ένα λεπτό στρώμα πάνω στη ζάντα και καθαρίζει αρκετά εύκολα και στα επόμενα 2-3 πλυσίματα μετά πάλι απο την αρχή. όσο για λιπαντικό έχω το belray το κλασσικό στη συσκευασία με μαύρο καπάκι το οποίο την κάνει άσπρη και κολλάει πάνω της δεν έιχα προβλήματα όπως να το φτύνει και να τα κάνει όλα ....... το καλυτερο είναι να το βάλεις μετά απο μικρή βόλτα να είναι λίγο ζεστή η αλυσίδα αλλα και κρύα να είναι δεν θα πετάξει παρά ελάχιστο...

soksok
26/08/2010, 10:27
Παιδιά με αυτά τα παχύρευστα λιπαντικά δεν παίζει θέμα να κολάνε επάνω στην αλυσίδα τα πάντα; Σκόνες, χώματα κλπ κλπ;

Pardalotzatziki
26/08/2010, 10:32
Motorex πρασινο....στεγνωνει και δεν πεταει τιποτα...

Προσωπικα για το πλυσιμο χρησιμοποιω υγρο για τα πιατα....

Κανει καλο και στα χερια....:D

mizz
26/08/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άμα θυμηθείς πως το λένε κάνε ένα κόπο και γράφτο

αντίστοιχο με αυτό που λέει ο φίλος είναι το white synthetic chain lube της valvoline

δε φτύνει δε πιτσιλάει
τις ζάντες καθαρές κρατάει
:wacko:

αυτό ξέρω
αυτό εμπιστεύομαι:lol:

kyko
26/08/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Motorex πρασινο....στεγνωνει και δεν πεταει τιποτα...



το χρησιμοποιω εδω κ 1 μηνα..πεταει ΚΑΙ αυτο....
το αγορασα μετα απο προτροπη φιλου πως δεν πεταει σταλα ακομη κ αμεσως μετα την τοποθετηση του μπορεις να πας βολτα....αλλα τελικα δεν...τι να το εχω αφησει ολο το βραδυ,τι μια μερα ολοκληρη....τπτ πεταει ΚΑΙ αυτο....τελικα μου φαινεται οτι θα γυρισω στην παλια λυση...
ειχα αγορασει πριν κανα χρονο γρασσο με teflon της guard απο s/m γαλαξια...τα 300ml 3.5?...
σταλα δεν πιτσιλαγε...οταν λεμε σταλα,σταλα...κ κραταγε αρκετα χλμ μεχρι το επομενο γρασσαρισμα χωρις να φευγει απο την αλυσιδα...βρε λες? :look:

υγ:valvoline-motul (αυτα στην ασπρη πηχτη-κρεμωδη μορφη)οτι πιο μαπε...κ πιτσιλαγε κ αφηνε τις ζαντες ξερες...μα πολυυυ ξερες μετα απο μια βολτα 50χλμ....:yuck:

Pardalotzatziki
26/08/2010, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
το χρησιμοποιω εδω κ 1 μηνα..πεταει ΚΑΙ αυτο....
το αγορασα μετα απο προτροπη φιλου πως δεν πεταει σταλα ακομη κ αμεσως μετα την τοποθετηση του μπορεις να πας βολτα....αλλα τελικα δεν...τι να το εχω αφησει ολο το βραδυ,τι μια μερα ολοκληρη....τπτ πεταει ΚΑΙ αυτο....τελικα μου φαινεται οτι θα γυρισω στην παλια λυση...
ειχα αγορασει πριν κανα χρονο γρασσο με teflon της guard απο s/m γαλαξια...τα 300ml 3.5?...
σταλα δεν πιτσιλαγε...οταν λεμε σταλα,σταλα...κ κραταγε αρκετα χλμ μεχρι το επομενο γρασσαρισμα χωρις να φευγει απο την αλυσιδα...βρε λες? :look:

υγ:valvoline-motul (αυτα στην ασπρη πηχτη-κρεμωδη μορφη)οτι πιο μαπε...κ πιτσιλαγε κ αφηνε τις ζαντες ξερες...μα πολυυυ ξερες μετα απο μια βολτα 50χλμ....:yuck:

Χρηση με εγκρατεια παντα ετσι???

Λιπανση δεν σημαινει πνιγω την αλυσιδα....

:wave2:

p@nos
26/08/2010, 20:15
to torco pου πηρα απο το λαμπριανιδη παντως δε πεταει τιποτα...

byron
27/08/2010, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
τις καθαρίζω και μετά από 2-3 μέρες πάλι χάλια γίνονται και είναι αμαρτία γτ ούτε ο μακαρίτης ο Σοιχίρο δεν θα τις ήθελε βρώμικες!


O Σοϊχίρο που κολλάει ρε μαν ?:look:

kyko
27/08/2010, 02:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Χρηση με εγκρατεια παντα ετσι???

Λιπανση δεν σημαινει πνιγω την αλυσιδα....

:wave2:

παντα με εγκρατεια....πατημα του κομβιου:D που ψεκαζει με λιγη δυναμη ωστε να πεταει οσο χρειαζεται κ παντα γυρισμα της ροδας να μην ψεκαζει στο ιδιο σημειο....
:wave2:

makis206
27/08/2010, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
O Σοϊχίρο που κολλάει ρε μαν ?:look:

Κρυφοχοντάκιας...!:a01:

DUKASII
27/08/2010, 03:00
zeykaaaaaas...


bell ray super clean chain lube.


207779

byron
27/08/2010, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
zeykaaaaaas...


bell ray super clean chain lube.

Γαμάτο για να βαφεις την αλυσίδα ασπρη :a10:

DUKASII
27/08/2010, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γαμάτο για να βαφεις την αλυσίδα ασπρη :a10: ναι ήθελα να του το πω οτι δεν ειναι και το καλύτερο λιπαντικο.

byron
27/08/2010, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ναι ήθελα να του το πω οτι δεν ειναι και το καλύτερο λιπαντικο. τι μλκ :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

stefanos
27/08/2010, 03:07
Το καλυτερότερο όλων:


207780

DUKASII
27/08/2010, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το καλυτερότερο όλων: γραφει χοντα ε?"?":rolleyes:

DUKASII
27/08/2010, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
τι μλκ :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl: ρε παπαρα..δε με ρώτησε τιποτα για την αλυσίδα..

πως δε θα λερωνει τη ζάντα ψάχνει..:p

stefanos
27/08/2010, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
γραφει χοντα ε?"?":rolleyes:

Εγώ δεν το χρησιμοποιώ, απλά το έβαλα επειδή δεν λερώνει πραγματικά.:p

byron
27/08/2010, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ρε παπαρα..δε με ρώτησε τιποτα για την αλυσίδα..

πως δε θα λερωνει τη ζάντα ψάχνει..:p

Πες του να πάρει 2 κιλά στουπί και θα ΄ναι αρχοντας :rotflmao: :rotflmao:

makis206
27/08/2010, 03:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πες του να πάρει 2 κιλά στουπί και θα ΄ναι αρχοντας :rotflmao: :rotflmao:

Εναλλακτικά μπορεί ν'αντικαταστήσει τις ΟΖ με κάποιες άλλες..:lol: :rotflmao:

byron
27/08/2010, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εναλλακτικά μπορεί ν'αντικαταστήσει τις ΟΖ με κάποιες άλλες..:lol: :rotflmao:

:a11:

Αν είχες καβαλήσει κάτι άλλο εκτός από ερπυστριοφόρα, θα καταλάβαινες τι καρότο πέταξες.

DUKASII
27/08/2010, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:a11:

Αν είχες καβαλήσει κάτι άλλο εκτός από ερπυστριοφόρα, θα καταλάβαινες τι καρότο πέταξες. hondakides ρε φιλε τι περιμένεις..

makis206
27/08/2010, 03:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:a11:
Αν είχες καβαλήσει κάτι άλλο εκτός από ερπυστριοφόρα, θα καταλάβαινες τι καρότο πέταξες.
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
hondakides ρε φιλε τι περιμένεις..

Περίμενα κι εγώ από ευρωπαϊκά μυαλά να καταλάβουν ότι αστειεύομαι.. TILT ρε, TILT!:evil: :rotflmao:

Gi_4ce
27/08/2010, 04:01
Παντως εγω με λευκο valoline και το bel ray, μπορει αν εχω λευκή αλυσίδα αλλα εχω και αλυσιδα για 40000 χλμ +

Και της πινω και το αιμα...

;)

Το οτι φαινεται στεγμη δεν σημαινει οτι ΕΙΝΑΙ και στεγνη.

Η αλυσίδα δεν ειναι squirting πορνοσταρ...

byron
27/08/2010, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Περίμενα κι εγώ από ευρωπαϊκά μυαλά να καταλάβουν ότι αστειεύομαι.. TILT ρε, TILT!:evil: :rotflmao:

Ποτέ δεν μας διαφεύγει απ΄το μυαλό ότι αστειεύσαι ρε φίλε.
Είναι δυνατόν να παίρνουμε στα σοβαρά έναν άνθρωπο που από Transalp πήγε σε CBF600 και μετά πάλι σε Transalp ?? :p

Cpt. Haddock
27/08/2010, 04:04
Για να καταλάβω :confused:

Το πρόβλημα ειναι οι ζάντες της ιταλικής μπουρούχας του Ζευκα, ή - για άλλη μια φορά - πώς και με τί καθαρίζουμε/λιπαίνουμε την αλυσίδα της μηχανής;

stefanos
27/08/2010, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για να καταλάβω :confused:

Το πρόβλημα ειναι οι ζάντες της ιταλικής μπουρούχας του Ζευκα, ή - για άλλη μια φορά - πώς και με τί καθαρίζουμε/λιπαίνουμε την αλυσίδα της μηχανής;

Απ ότι κατάλαβα το μόνο πρόβλημα της ζάντας είναι η βρώμα από την αλυσίδα και μάλλον εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόθεση για αντικατάσταση της τελικής μετάδοσης με άλλη π.χ. άξονα ή ιμάντα.
Δηλαδή σε αυτό το ποστ προσπαθούμε να προσδιορίσουμε κάποιο προϊόν - μέθοδο λίπανσης καθαρισμού αλυσίδας από την σκοπιά της γυναίκας-νοικοκυράς που κρύβει κάθε άνδρας μέσα του.
Γι αυτό καλό είναι να αποφεύγονται ορισμοί και προδιαγραφές δυσνόητες SAE DIN κλπ.

Cpt. Haddock
27/08/2010, 04:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Απ ότι κατάλαβα το μόνο πρόβλημα της ζάντας είναι η βρώμα από την αλυσίδα και μάλλον εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόθεση για αντικατάσταση της τελικής μετάδοσης με άλλη π.χ. άξονα ή ιμάντα.
Δηλαδή σε αυτό το ποστ προσπαθούμε να προσδιορίσουμε κάποιο προϊόν - μέθοδο λίπανσης καθαρισμού αλυσίδας από την σκοπιά της γυναίκας-νοικοκυράς που κρύβει κάθε άνδρας μέσα του.
Γι αυτό καλό είναι να αποφεύγονται ορισμοί και προδιαγραφές δυσνόητες SAE DIN κλπ.

Ναι, μονο που η συζήτηση ειναι ατέρμονη (και επαναλαμβανόμενη)

Εαν βαζεις κατι που λιπαίνει καλα, πετάει
Εαν βαζεις κατι που δεν πετάει, μαζεύει βρώμα

Το ζητούμενο - για μένα - πρέπει να ειναι η σωστή λιπανση της αλυσίδας, όλα τα άλλα έπονται.

stefanos
27/08/2010, 04:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, μονο που η συζήτηση ειναι ατέρμονη (και επαναλαμβανόμενη)

Εαν βαζεις κατι που λιπαίνει καλα, πετάει
Εαν βαζεις κατι που δεν πετάει, μαζεύει βρώμα

Το ζητούμενο - για μένα - πρέπει να ειναι η σωστή λιπανση της αλυσίδας, όλα τα άλλα έπονται.


Πάω στοίχημα ότι κατουράς και το καπάκι της τουαλέτας.:smokin:

Cpt. Haddock
27/08/2010, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάω στοίχημα ότι κατουράς και το καπάκι της τουαλέτας.:smokin:

Το ανεβάζω :smokin:

(μονιμη πηγη καυγά :lol: )

kyko
27/08/2010, 04:36
κατι που δεν ξερω αν εχει αναφερθει...εκτος απο τις ζαντες που πεταγεται το γρασσο
πεταγεται ΚΑΙ στο πλαΪνο του ελαστικου....:eek:
το εχω παρατηρησει καποια στιγμη που εβαζα rock oil...παρ'οτι στην αρχη δεν πιτσιλαγε,στην πορεια(δεν ξερω πως....ισως επειδη εχει μαζευτει μουργα γενικα στον χωρο αλυσιδας-γραναζιων?)
γεμιζε ζαντες κ κυριοτερο το πλαΪνο του ελαστικου...
ενα καλο γρασσο ρεεεεεεεεε.....:bawl:

stefanos
27/08/2010, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, μονο που η συζήτηση ειναι ατέρμονη (και επαναλαμβανόμενη)

Εαν βαζεις κατι που λιπαίνει καλα, πετάει
Εαν βαζεις κατι που δεν πετάει, μαζεύει βρώμα

Το ζητούμενο - για μένα - πρέπει να ειναι η σωστή λιπανση της αλυσίδας, όλα τα άλλα έπονται.

Σοβαρά τώρα συμφωνώ αλλά,
α) αν το κόστος των μωρομάντηλων που χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό της ζάντας στην διάρκεια της ζωής της αλυσίδας ξεπερνάει την αξία της,
β)εάν έχουν δίκιο οι κατασκευαστές των αλυσίδων ότι η λίπανση στην ουσία γίνεται από το εσωτερικά περικλεισμένο γράσο,
τότε πιθανόν να έχουμε άδικο και η εικόνα της καλολαδωμένης αλυσίδας που επιδιώκουμε να είναι απλό ιδεολόγημα, και την καλύτερη δουλειά να την κάνουν τα κεριά και οι "μαστίχες" που συμβάλουν απλά στην διατήρηση των oring.

Ζεύκας
27/08/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
O Σοϊχίρο που κολλάει ρε μαν ?:look:

ούτε ο ίδιος ο εχθρός δεν θέλει αυτές τις ζάντες βρώμικες :ninja:



Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εναλλακτικά μπορεί ν'αντικαταστήσει τις ΟΖ με κάποιες άλλες..:lol: :rotflmao:

Μάκη μου αγόρι μου τι λες? να αντικαταστήσω ζάντες των 2500 ευρώ? :a7:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για να καταλάβω :confused:

Το πρόβλημα ειναι οι ζάντες της ιταλικής μπουρούχας του Ζευκα, ή - για άλλη μια φορά - πώς και με τί καθαρίζουμε/λιπαίνουμε την αλυσίδα της μηχανής;

το πρόβλημα είναι οι ζάντες του Ζεύκα πως θα παραμένουν καθαρές.

πως θα καθαρίζονται καλύτερα και ποιό σπρέυ αλ. δεν πετάει λιπαντικό ;)

Cpt. Haddock
27/08/2010, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
το πρόβλημα είναι οι ζάντες του Ζεύκα πως θα παραμένουν καθαρές.
πως θα καθαρίζονται καλύτερα και ποιό σπρέυ αλ. δεν πετάει λιπαντικό ;)

Να τις καθαρίζεις συχνα παλιοκοπρίτη :smokin:

Σπρέυ που δεν πετάει, τραβαει μουργα στην αλυσίδα. :winka:

Pardalotzatziki
27/08/2010, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
κατι που δεν ξερω αν εχει αναφερθει...εκτος απο τις ζαντες που πεταγεται το γρασσο
πεταγεται ΚΑΙ στο πλαΪνο του ελαστικου....:eek:
το εχω παρατηρησει καποια στιγμη που εβαζα rock oil...παρ'οτι στην αρχη δεν πιτσιλαγε,στην πορεια(δεν ξερω πως....ισως επειδη εχει μαζευτει μουργα γενικα στον χωρο αλυσιδας-γραναζιων?)
γεμιζε ζαντες κ κυριοτερο το πλαΪνο του ελαστικου...
ενα καλο γρασσο ρεεεεεεεεε.....:bawl:


Για να μην συμβαινουν ολα αυτα δεν ριχνουμε spray γυρνωντας την αλυσιδα αλλα λιπαινουμε ενα-ενα o-ring ξεχωριστα...

Το θεμα ειναι να μεινουν ζωντανα τα o-ring για να δουλευει σωστα η αλυσιδα εσωτερικα...

Εξωτερικα ριχνουμε παλι λιγο spray στα σημεια που ερχονται σε επαφη αλυσιδα-γραναζια

Εγω αυτο που κανω για να μην εχω και ψιλοσκουριες εδω και εκει ειναι να περναω ενα λεπτο φιλμ απο το motorex που χρησιμοποιω στο υπολοιπο της αλυσιδας με οδοντοβουρτσα....

Ρουχα ζαντες λαστιχο πλαστικα.....ειναι καθαρα....

Σημαντικο ειναι και το πλυσιμο βεβαια....δεν γινεται να λιπαινεις συνεχεια...

Θυμαμαι σε ενα απο τα πρωτα ταξιδια με δικο μου μηχανακι ενα ενα κομματι κομποστα που επεσε απο το μπροστα γραναζι οταν σταματησα σε βενζιναδικο.....ηταν συμπυκνωμενο motorex...αφου μονο εβαζα χωρις να την πλενω... :lol:

:wave2:

p@nos
27/08/2010, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


το πρόβλημα είναι οι ζάντες του Ζεύκα πως θα παραμένουν καθαρές.

πως θα καθαρίζονται καλύτερα και ποιό σπρέυ αλ. δεν πετάει λιπαντικό ;)


eipame re torco einai mia xara, mia xara ladwnei και δε πεταει και τιποτα...

οι οι ζαντες λερωνονται ετσι κι αλλιως απο τα τακακια και τις βρωμες του δρομου οποτε παρε ενα κεντρικο σταντ να τις καθαριζεις μεσα σε ενα λεπτο


207790

p@nos
27/08/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Για να μην συμβαινουν ολα αυτα δεν ριχνουμε spray γυρνωντας την αλυσιδα αλλα λιπαινουμε ενα-ενα o-ring ξεχωριστα...



ναι αλλα για να το κανεις αυτο προυποθετει να εχεις φαει ισοβια(δις τουλαχιστον):eek:

Cpt. Haddock
27/08/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Για να μην συμβαινουν ολα αυτα δεν ριχνουμε spray γυρνωντας την αλυσιδα αλλα λιπαινουμε ενα-ενα o-ring ξεχωριστα...
[...]

είσαι τρελός; :lol: :bawl: :rotflmao:

Ζεύκας
27/08/2010, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
είσαι τρελός; :lol: :bawl: :rotflmao:

ρε άμα είναι να κρατήσω τη ζάντα καθαρή ααααάνετα το κάνω.

άσε που μια φορά το μήνα καθαρίζω την αλυσίδα με πανάκι και οδοντόβουρτσα με παραφινέλαιο
(και μετά την ξεπλένω με νερό έτσι?)

Cpt. Haddock
27/08/2010, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άσε που μια φορά το μήνα καθαρίζω την αλυσίδα με πανάκι και οδοντόβουρτσα με παραφινέλαιο
(και μετά την ξεπλένω με νερό έτσι?)

Ειστε μεγάλοι μαζόχες τελικά...

:rotflmao:

Pardalotzatziki
27/08/2010, 05:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
είσαι τρελός; :lol: :bawl: :rotflmao:


Ισως...αλλα με αψογη αλυσιδα....

Δεν ειναι τιποτα...10 λεπτα απο το χρονο σας...


:wave2:

Cpt. Haddock
27/08/2010, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Ισως...αλλα με αψογη αλυσιδα....

Δεν ειναι τιποτα...10 λεπτα απο το χρονο σας...


:wave2:

10 λεπτά για να λιπανεις ενα-ενα τα o-rings?

Τεσπα, ποτε δεν το 'κανα και η τελευταία αλυσλιδα άντεξε κοντα 40χιλ χλμ (και είχε κι άλλα, απλα την άλλαξα λόγω ταξιδιού)

Pardalotzatziki
27/08/2010, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
10 λεπτά για να λιπανεις ενα-ενα τα o-rings?

Τεσπα, ποτε δεν το 'κανα και η τελευταία αλυσλιδα άντεξε κοντα 40χιλ χλμ (και είχε κι άλλα, απλα την άλλαξα λόγω ταξιδιού)


Oxι.....για ολη την ιεροτελεστια που περιεγραψα παραπανω....



:wave2:

p@nos
27/08/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Oxι.....για ολη την ιεροτελεστια που περιεγραψα παραπανω....



:wave2:



ρε τζατζικι σορυ κιολας...

ιεροτελεστια το λαδωμα της αλυσιδας?

:lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
27/08/2010, 05:59
απο manual YAMAHA:

Καθαρισμός/Λίπανση αλυσίδας μετάδοσης κάθε 500 χλμ ή συχνότερα αν υπάρχει κίνηση σε βροχή ή/και χωμάτινους δρόμους.

Ακολουθώντας το παραπάνω η αλυσίδα μου αισίως κλείνει τώρα τα 20.000 χλμ.

Λιπαντικό προτιμώ κάτι που να μένει πάνω στην αλυσίδα (κολλάει) για να έχω λιγότερα να κάνω με την ζάντα πίσω (μαύρη δυστυχώς και δείχνει αμέσως την μούργα) αλλά και να μένει και λίγο λιπαντικό πάνω στην αλυσίδα.

Gandalf

Pardalotzatziki
27/08/2010, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε τζατζικι σορυ κιολας...

ιεροτελεστια το λαδωμα της αλυσιδας?

:lol: :lol: :lol:


Αγαπας το μοτορι σου? Αποδειξη....

:lol: :lol:

makis206
27/08/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Αγαπας το μοτορι σου? Αποδειξη....
:lol: :lol:

Κι εγώ συμφωνώ με τη λέξη, αν δεν έχει παγωμένη φράπα και τασάκι δίπλα @@ λάδωμα θα κάνω...:lol:

Ζεύκα εγώ μετά το λάδωμα και για τις 1-2 πρώτες βόλτες πάντα θα τη σκουπίσω μετά εξωτερικά με ένα πανί που έχω γι'αυτό το σκοπό (ακουμπάω το πανί πάνω στην αλυσίδα σε ένα σημείο του πίσω γραναζιού, εκεί που πατάει δηλαδή για να κοντράρει). Γλυτώνεις αρκετό "πιτσίλισμα" μ'αυτόν τον τρόπο.:winka:

Ζεύκας
27/08/2010, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
(μαύρη δυστυχώς και δείχνει αμέσως την μούργα)


ναι άσε έχεις πολλά ζόρια...τι να πούν κι αυτοί που έχουν κόκκινες ή άσπρες ζάντες...

binzis
27/08/2010, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι εγώ συμφωνώ με τη λέξη, αν δεν έχει παγωμένη φράπα και τασάκι δίπλα @@ λάδωμα θα κάνω...:lol:

Ζεύκα εγώ μετά το λάδωμα και για τις 1-2 πρώτες βόλτες πάντα θα τη σκουπίσω μετά εξωτερικά με ένα πανί που έχω γι'αυτό το σκοπό (ακουμπάω το πανί πάνω στην αλυσίδα σε ένα σημείο του πίσω γραναζιού, εκεί που πατάει δηλαδή για να κοντράρει). Γλυτώνεις αρκετό "πιτσίλισμα" μ'αυτόν τον τρόπο.:winka:

Και εγώ το ίδιο κάνω:D

Gandalf dr685sm
27/08/2010, 06:29
Ζεύκας.. το ίδιο ζόρι είναι ρε φίλε.. Ειδικά στο μαύρο η βρώμα και το χώμα φαίνονται αμέσως λέμε. Δεν την έχω δεί ποτέ καθαρή απο τότε που την πήρα. Α...ψέματα .. μια φορά μόνο που την είχα πάει για πλύσιμο σε moto-wash και αμέσως μετά στο σπίτι έβαλα και πάλι λιπαντικό.


:lol:

Gandalf

makis206
27/08/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Και εγώ το ίδιο κάνω:D

Ζουλιάρη...!:evil: :lol:


(δεν σ'έχω ξεχάσει Γιάννη!:winka: )

S705
27/08/2010, 07:25
gia dokimase ayto


207798

devil's animal
27/08/2010, 07:34
μην βαζετε σπρεϊ που εχουν μεσα κολλωδεις ουσιες και δεν πιτσιλανε...

κολλανε χωματα, πετραδακια και σκονη και θες αλυσιδογραναζα στον μισο χρονο απ'οτι θα τ'αλλαζες συνηθως...


το καλυτερο ειναι να παρεις ενα σπρεϊ που ειναι ρευστο.
πας μια καλη βολτα με την μηχανη, ζεσταινεις αλυσιδα, λαδωνεις, περιμενεις 10 λεπτα...επειτα ξαναβγαινεις για βολτα χαλαρη για να πεταξει οτι εχει...
την αφηνεις και μετα απο καμια ωρα την ξαναβγαζεις και την σκιζεις...

ε,μετα δεν θα εχει τιποτα να πεταξει και ολο το υλικο θα εχει μεινει στα ο-rings.τοτε μπορεις να καθαρισεις τις ζαντες σου με μωρομαντηλα και ολα οκ.
:wave2:

soksok
27/08/2010, 12:51
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Διάβασα ότι βγήκε Νο1 σε ένα test αλλά επειδή παίζουν πάντα από πίσω χορηγοί κλπ κλπ αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία ας μας ενημερώσει!:a013:


207811

p@nos
27/08/2010, 13:03
ρε παιδια το γαμησαμε το θεμα σπρευ αλυσιδας ειναι οτι βρειτε βαλτε...που να ψαχνατε δηλαδη σε ποιο ιδιωτικο σχολειο να στειλετε το παιδι σας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

aris_n
27/08/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Διάβασα ότι βγήκε Νο1 σε ένα test αλλά επειδή παίζουν πάντα από πίσω χορηγοί κλπ κλπ αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία ας μας ενημερώσει!:a013:

Το συγκεκριμένο είναι όντως μακράν το καλύτερο, διάφανο, στεγνώνει αμέσως, δεν πιτσιλάει με καμία δύναμη αλλά τα αρνητικά του είναι τσουχτερή τιμή...(Το έπαιρνα πέρυσι απο Πάτρα 18 ευρώ το κομμάτι) και το επόμενο αρνητικό είναι οτι θέλει πολύ συχνότερα ψέκασμα η αλυσίδα. Εγώ για την χρήση που του έκανα, μόνο άσφαλτο δηλαδή, ήθελα κάθε 200 χλμ. Για χώμα δε το συζητάω να πάει κανείς...Κάθε 20 μέτρα....Και όλα αυτά επειδή δεν είναι καθόλου λιπαρό.

soksok
27/08/2010, 22:34
Ευχαριστώ φίλε! Τελικά ίσως δεν αξίζει και τόσο...

Cpt. Haddock
28/08/2010, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε παιδια το γαμησαμε το θεμα σπρευ αλυσιδας ειναι οτι βρειτε βαλτε...που να ψαχνατε δηλαδη σε ποιο ιδιωτικο σχολειο να στειλετε το παιδι σας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

+1050

Ασε που εχει συζητηθεί το θέμα δεκαδες φορές εδω μεσα....

Ρε παρτε ενα σπρέυ και να ψεκαζετε την αλυσίδα καθε 500χλμ. Που και που κανενα πλυσιματάκι και τέρμα...

Σιγα τώρα μην καθομαστε με οδοντόβουρτσα να καθαρίζουμε ενα-ενα τα orings :rotflmao:

Ichigo
28/08/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Διάβασα ότι βγήκε Νο1 σε ένα test αλλά επειδή παίζουν πάντα από πίσω χορηγοί κλπ κλπ αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία ας μας ενημερώσει!:a013:

:confused: Πρώτη φορά το βλέπω. Έχει καμιά διαφορά από αυτό; :


207844

Ζεύκας
28/08/2010, 09:07
το θέμα δεν είναι το καλύτερο σπρευ αλυσίδας αλλά ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού της ζάντας. φιλιά

aris_n
31/08/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
το θέμα δεν είναι το καλύτερο σπρευ αλυσίδας αλλά ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού της ζάντας. φιλιά

Στα @@ σου τώρα όμως έτσι;;;

Αξονάτος......:beer: