PDA

View Full Version : Εισαγωγή σε ΤΕΙ με 0.9



ermiss
25/08/2010, 17:38
592 ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ TEI ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΚΟΖΑΝΗ) ΗΜ. 975 0,9
721 ΓΕΩΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ TEI ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΚΟΖΑΝΗ) ΗΜ. 868 0,91

Καταρχήν, βασική απορία. ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΡΑΦΟΥΝ 0.9??????
πήγαν σε 1 μόνο μάθημα και έγραψαν???

Τι νόημα έχει η πρόσβαση με 0.9 σε ΤΕΙ?
Έχοντας σαν δεδομένο ότι ΣΧΕΔΟΝ όποιος μπαίνει, βγαίνει. Αυτό σημαίνει ότι αύριο θα υπάρχει ένας πτυχιούχος ΤΕΙ Ελ.Επαγγ ή και στο δημόσιο που θα έχει εισαχθεί στο ΤΕΙ χωρίς ή με απειροελάχιστες γνώσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης....











υγ. οκ δέχομαι την πιθανότητα ότι βρεθήκαν 4-5 και πήγαν και έδωσαν ένα μάθημα για πλάκα για να περάσουν σε ένα ΤΕΙ του κώλου απλά και μόνο για να αποκτήσουν την φοιτητική ιδιότητα, δεν αφαιρεί όμως το γεγονός ότι δίνετε η δυνατότητα σε άτομα με ανύπαρκτη παιδεία ή εκπαίδευση να έχουν πρόσβαση στην 3βάθμια και την δυνατότητα απόκτησης πτυχίου (είπαμε, δύσκολα μπαίνεις, εύκολα βγαίνεις)

manos*gsxr
25/08/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Καταρχήν, βασική απορία. ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΡΑΦΟΥΝ 0.9??????
πήγαν σε 1 μόνο μάθημα και έγραψαν???

Τι νόημα έχει η πρόσβαση με 0.9 σε ΤΕΙ?

....Ρωτα αυτους που εχουν τις γκαρσονιερες και τα μαγαζια......

ermiss
25/08/2010, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
....Ρωτα αυτους που εχουν τις γκαρσονιερες και τα μαγαζια......

Και μετά να ρωτήσω τους φροντιστές για τα 9ρια???

manos*gsxr
25/08/2010, 17:57
Αφου τα ξερεις τι ρωτας?

aris_n
25/08/2010, 18:11
Το χειρότερο παίδες δεν είναι οτι μπήκαν...το χειρότερο είναι οτι θα ΒΓΟΥΝ απο αυτή τη σχολή....

devil's animal
25/08/2010, 18:14
στο δελτιο των 9 το ειχε ο Σκαϊ θεμα....
απογοητευτηκα οταν ακουσα ποσο στοιχιζει ενα τετοιο ΤΕΙ στον ελληνικο λαο...


προς Θεου δεν ειμαι κατα της εισαγωγης των μαθητων στην 3βαθμια εκπαιδευση.
ουτε λεω οτι πρεπει να καταργηθουν.

ισως ομως αν γινοταν ενας ουσιαστικος ελεγχος για την μετεπειτα επαγγελματικη αποκατασταση ΟΛΩΝ των σχολων, να εβγαιναν ασφαλη συμπερασματα και να κρινοντουσαν αλλιως οι βασεις.

παρεπιπτοντως πρεπει να γραψεις σε ολα τα μαθηματα 0,9 ή να βγει τελοσπαντων ο μεσος ορος σου 0,9. οχι οτι παιζει καποιο ρολο. και παλι ξεφτιλα ειναι...αλλα λεμε...

εδω (http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=204191) το ρεπορταζ. προχωρηστε το manual στο 26:30.


ειναι λυπηρο παντως....:sad:

aris_n
25/08/2010, 18:18
Τίποτα παιδιά τί να λέμε....το θρέντ αυτό είναι η "ειδικότης" μου....πέρασα απο 2 Πανεπιστήμια στην Ελλάδα, (Πτυχιο-Μάστερ-Διδακτορικο) δίδαξα και στα 2 σαν βοηθός και τώρα είμαι στην Αμερική σε Πανεπιστήμιο. Δεν θέλω να γράψω (αν και με το ζόρι κρατιέμαι) θα θέλετε μέρες για να με διαβάσετε.....

Sapadak
25/08/2010, 18:22
Φτουυυ

Για 0,02 εμεινα εκτος
:rolleyes:

manos*gsxr
25/08/2010, 18:43
Σε ενα εργο (στο mega αυτο με το κοχλα,δε θυμαμαι ονομασια) εχετε δει το επεισοδειο που παει ο υδραυλικος σπιτι τους κι οταν τελειωνει, τον ρωτανε τι χρωστανε κι αυτος λεει πχ 80 ευρω.Τα παιξαν αυτοι και του λενε , μα καλα ο γιατρος μας περνει 50....Και απανταει αυτος "κι εγω γιατι νομιζετε πως παρατησα τη ιατρικη?"....πολυ γελιο!
Το προβλημα ειναι των γονιων που θελουν ντε και καλα να σπουδασουν τα παιδια τους.Ε δε γινεται ρε παιδια ολοι οι ελληνες να ειναι πτυχιουχοι!sorry κιολας δηλαδη!:confused:

DAYMAN
25/08/2010, 18:47
Θλιβερός λαος θλιβερή χωρα!:beer:

ermiss
25/08/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Τίποτα παιδιά τί να λέμε....το θρέντ αυτό είναι η "ειδικότης" μου....πέρασα απο 2 Πανεπιστήμια στην Ελλάδα, (Πτυχιο-Μάστερ-Διδακτορικο) δίδαξα και στα 2 σαν βοηθός και τώρα είμαι στην Αμερική σε Πανεπιστήμιο. Δεν θέλω να γράψω (αν και με το ζόρι κρατιέμαι) θα θέλετε μέρες για να με διαβάσετε.....

Άρη πραγματικά θα ήθελα μια απάντηση εκ των έσω. Όσων αφορά καθαρά το θέμα εισαγωγής.

Το ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία θα ΒΓΟΥΝ το γνωρίζω, όπως και το ότι πιθανών να βγούν χειρότεροι απο ότι μπήκαν... (εξειδίκευση χωρίς γενική παιδεία δεν λέει και πολλά)

πχ Όσο το βλέπω το θέμα τόσο πιο δυσεπίλυτο μοιάζει.

κατάργηση πανελληνίων, χτυπάς και άμεσα την παραπαιδεία και κάνεις ένα σημαντικό βήμα προς την δωρεάν παιδεία. Και σώζεις και την δευτεροβάθμια απο το χάος της προετοιμασίας...

Αλλά ελεύθερη πρόσβαση παντού? Σαφώς γιατί όπως πάει η Γβάθμια και οι υψηλής ζήτησης σχολές θα γίνουν προσιτές μόνο για τους έχοντες (ταξική παιδεία). Αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση ελεύθερη πρόσβαση χωρίς μια επιλογή θα ήταν καταστροφική... Όλοι θα τράβαγαν Ιατρική πχ, το 50% θα έβγαινε κανονικά αλλά τι εκπαίδευση θα είχαν ολοι αυτοί οι νέοι επιστήμονες... άστα...

Προπαρασκευαστικό έτος στην κάθε σχολή? Καλό ακούγεται.... Αλλά??? Θέλει διαφανής διαδικασίες επιλογής, πάλι θα έχεις θέμα με παραπαιδεία και πάλι οι έχοντες θα έχουν για ακόμα μια φορά προτεραιότητα...

Καμία ιδέα για ένα δίκαιο, αξιόπιστο σύστημα επιλογής???


Εννοείτε ότι ΔΕΝ μπορούν όλοι να γίνουν πτυχιούχοι. Εννοείτε ότι πρέπει να δουλέψει ο επαγγελματικός προσανατολισμός απο πολύ νωρίς και να σπρώξουν νέους προς τεχνικά επαγγέλματα...


Ελπίζω επίσης με το κλείσιμο της πρόσβασης στο δημόσιο να συνέλθουν επιτέλους και οι γονείς και να γίνουν ρεαλιστές προς το επαγγελματικό μέλλον του παιδιού τους...

manos*gsxr
25/08/2010, 19:19
Αν θελανε θα ειχε γινει απο καιρο η ΣΩΣΤΗ μεταρυθμιση παιδειας...Μια ζωη πειραματοζωα ειναι τα παιδια!Ειμαι της "σειρας" που εδωσα τελικες εξετασεις (του κωλου) σε 5η και 6η δημοτικου και πανελλαδικες σε 2α και 3η λυκειου οπου εκει διναμε σχεδον ολα τα μαθηματα....Τι να λεμε?Μια λεξη μπορει να ειπωθει εδω ΧΑΟΣ..... απο συμφεροντα...:mad:

@ggelos
25/08/2010, 19:32
Ως ξενιτεμένος φοιτητής έχω να πω πως η σχολή μου τη χρονιά που πέρασα είχε περίπου 11000 μόρια και εκεί κυμαινόταν τα τελευταία χρόνια...φέτος η βάση είναι 3150!!!:eyepop:

Απ ότι έχει ακουστεί υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί το τμήμα χωρίς οι φοιτητές να γνωρίζουμε τι θα γίνει με το μέλλον "μας"...

Γνώμη μου είναι πως πρέπει να καταργηθούν οι πανελλαδικές εξετάσεις και να δημιουργηθούν εισαγωγικές εξετάσεις στην κάθε σχολή με τα απαραίτητα μαθήματα.
Το τμήμα θα ανακοινώνει πόσα άτομα θα εισαχθούν και οι καλύτεροι θα εισάγονται...
Οι μη επιτυχόντες να δοκιμάζουν το επόμενο εξάμηνο ή σε πιο εύκολη σχολή για εκείνους!!!

Αποψή μου είναι τα παραπάνω και ευελπιστώ να υπάρξει επιτέλους παιδεία σε αυτή τη χώρα

devil's animal
25/08/2010, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Άρη πραγματικά θα ήθελα μια απάντηση εκ των έσω. Όσων αφορά καθαρά το θέμα εισαγωγής.

Το ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία θα ΒΓΟΥΝ το γνωρίζω, όπως και το ότι πιθανών να βγούν χειρότεροι απο ότι μπήκαν... (εξειδίκευση χωρίς γενική παιδεία δεν λέει και πολλά)

πχ Όσο το βλέπω το θέμα τόσο πιο δυσεπίλυτο μοιάζει.

κατάργηση πανελληνίων, χτυπάς και άμεσα την παραπαιδεία και κάνεις ένα σημαντικό βήμα προς την δωρεάν παιδεία. Και σώζεις και την δευτεροβάθμια απο το χάος της προετοιμασίας...

Αλλά ελεύθερη πρόσβαση παντού? Σαφώς γιατί όπως πάει η Γβάθμια και οι υψηλής ζήτησης σχολές θα γίνουν προσιτές μόνο για τους έχοντες (ταξική παιδεία). Αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση ελεύθερη πρόσβαση χωρίς μια επιλογή θα ήταν καταστροφική... Όλοι θα τράβαγαν Ιατρική πχ, το 50% θα έβγαινε κανονικά αλλά τι εκπαίδευση θα είχαν ολοι αυτοί οι νέοι επιστήμονες... άστα...

Προπαρασκευαστικό έτος στην κάθε σχολή? Καλό ακούγεται.... Αλλά??? Θέλει διαφανής διαδικασίες επιλογής, πάλι θα έχεις θέμα με παραπαιδεία και πάλι οι έχοντες θα έχουν για ακόμα μια φορά προτεραιότητα...

Καμία ιδέα για ένα δίκαιο, αξιόπιστο σύστημα επιλογής???


Εννοείτε ότι ΔΕΝ μπορούν όλοι να γίνουν πτυχιούχοι. Εννοείτε ότι πρέπει να δουλέψει ο επαγγελματικός προσανατολισμός απο πολύ νωρίς και να σπρώξουν νέους προς τεχνικά επαγγέλματα...


Ελπίζω επίσης με το κλείσιμο της πρόσβασης στο δημόσιο να συνέλθουν επιτέλους και οι γονείς και να γίνουν ρεαλιστές προς το επαγγελματικό μέλλον του παιδιού τους...


δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι τοσο ταξικο...
ουτως ή αλλως, οι εχοντες υπηρχαν,υπαρχουν και θα υπαρχουν στελνοντας τα παιδια τους στο εξωτερικο, που και πληρωνουν τα κολεγια και πληρωνουν την ζωη τους. αυτα ειναι τα λεφτα.

το οτι ο αλλος κανει στο παιδι του ενα φροντιστηριο ή ενα ιδιαιτερο δεν λεει τιποτα οσον αφορα την οικονιμικη του κατασταση. υπαρχουν αλλωστε πολλες περιπτωσεις βιοπαλαιστων που περασαν τα παιδια τους σε υψηλοβαθμες σχολες απλα και μονο με το φροντιστηριο.

το θεμα ειναι οτι το μετα ειναι δυσκολο ακριβως επειδη ο αλλος που θα ερθει απο την Αγγλια ή την Ρουμανια την εχει ηδη καβατζωσει την θεση επειδη ο μπαμπας του εχει διασυνδεσεις ή κατι τετοιο...:rolleyes:

και το προπαρασκευαστικο ετος ειναι καλη ιδεα αλλα οπως ειπες θελει διαφανεις διαδικασιες και σωστη αξιολογηση...


για μενα,οπως ειπα, θελει σωστη απορροφηση των πτυχιουχων και να αξιολογηθουν οι σχολες οσον αφορα το αντικειμενο του εμψυχου εργατικου δυναμικου τους.
χωρις να θελω να μειωσω καποια σχολη θα μιλησω για την δικη μου...
τελειωσα το τμημα Πολιτικης επιστημης και Δημοσιας Διοικησης. ειναι το πολιτικο τμημα της Νομικης Σχολης Αθηνων.

ωραια σχολη, με καποιο κυρος απ'οτι εμαθα αργοτερα, αλλα μεχρι εκει.
οι διεξοδοι:
1)εστρωνες τον κωλο σου και μαθαινες 3-4 γλωσσες και αναζητουσες μια θεση στο υπουργειο εξωτερικων και αν ειχες κονε ανεβαινες σε πρεσβης,προξενος,κυβερνητικος ακολουθος κλπ...
2)επισης δυσκολος δρομος αργοτερα με το διπλωματικο σωμα σαν μεταπτυχιακο..
3) πολιτικος επιστημονας. πολιτικος αναλυτης. τσιρακι καποιου πολιτικου στο πολιτικο του γραφειο να του γραφεις τους λογους.
4) διοικητικος στο δημοσιο απο προκυρηξεις. (εδω γελαμε)
5) σχολη δημοσιας διοικησης με πολυ διαβασμα και οχι τοσο αξιοκρατικες διαδικασιες αφου παιζει η "προσωπικη συνεντευξη".

εν ολιγοις θελω να πω οτι η συγκεκριμενη σχολη, αν δεν εχεις κονε και αν δεν διαβασεις ΠΟΛΥ μετα την αποφοιτηση σου, δημιουργει ανεργους.

φανταζομαι θα υπαρχουν κι'αλλα παραδειγματα σ'αυτο το πληθος. ειτε σε πανεπιστημιακο, ειτε σε τεχνολογικο επιπεδο.

αφου δεν εχουμε τις υποδομες για ολα αυτα? γιατι εχουμε τις σχολες?


και οσο για το τελευταιο που ειπες με το δημοσιο εχω να σου πω οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα ανεβουν πολυ, οπως και εγινε, σχολες που εχουν αμεση αποκατασταση, οπως ειναι οι στρατιωτικες και οι αστυνομικες.
αυτο που μας ελειπε ειναι μπατσους φυτα-geeks.

εν τω μεταξυ ειναι απλα αστειο οτι ανεβηκε κατακορυφα η βαση για την γερμανικη φιλολογια και επεσαν οι βασεις για ιταλικη, ισπανικη κλπ...

ειναι πλεον εμφανη τα σημαδια του ΔΝΤ και της Μερκελ και στις πανελληνιες...:lol:

rockobok
25/08/2010, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Φτουυυ

Για 0,02 εμεινα εκτος
:rolleyes: Κρίμα ρε φίλε! 12 χρόνια σκληρής προσπάθειας και ασταμάτητου διαβάσματος:rotflmao: :rotflmao:

aris_n
25/08/2010, 19:54
Ααααχχχ ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα παίδες και μακάρι να είχα όλες τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς δεν τις έχω. Έχω γίνει μάρτυρας πολλών τερατουργημάτων στην ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση....Έχω ρωτήσει τριτοετείς φοιτητές στο πολυτεχνείο να μου βρουν μέσω του πυθαγορείου θεωρήματος μια πλευρά και πήρα απάντηση...."Πυθαγόρειο;;;μωρε κάπου το κάναμε αλλα...." κτλ κτλ.
Για μένα η αρχή του κακού είναι κάθε πόλη και πανεπιστήμιο, κάθε χωριό και ΤΕΙ. Η λογική αυτή του να βλέπει κανείς τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ ως μοχλό οικονομικής στήριξης της επαρχίας οδήγησε σε απαξίωση της 3οβάθμιας..., υπερ εξειδίκευσης των επιστημονικών αντικειμένων (για να βολευτούν ημέτεροι του καθηγητικού κατεστημένου), βαρεμάρα των φοιτητών, μεταγραφολογία στο φούλ, απαξίωση του έργου των καθηγητών, υποχρηματοδότηση και πολλά άλλα.
Η απεμπλοκή της 2οΒάθμιας απο την εισαγωγή στα Πανεπιστήμια.
Άλλο κεφάλαιο που το ακούμε έτη και έτη στην Ελλάδα και δυστυχώς παραμένει στις καλένδες επι σειρά ετών. Έχω την άποψη οτι ένας καλός παπαγάλος θα μπορούσε να αριστεύσει στις Πανελλήνιες μόνο και μόνο με ένα καλό "πακετάκι". Δυστυχώς ή Γ' λυκείου δεν υπάρχει σαν σχολική χρονιά. Είναι ένας αγώνας δρόμου μάθησης όσο το δυνατόν περισσότερων ασκήσεων, όσο το δυνατόν περισσότερων αρχαίων κειμένων και όσο το δυνατόν περισσότερων ιστορικών εδαφίων. Είναι μάθηση αυτό ή τηλεπαιχνίδι απομνημόνευσης;
Ένα άλλο θέμα που το συνάντησα κατα κόρον στα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι η απαξίωση των σπουδών απο τους ίδιους τους φοιτητές. Ξέρετε πόσες φορές προσπάθησα να πείσω φοιτητές να δείξουν λίγο μεγαλύτερη σπουδή σε αυτό που κάνουν; Να σας πω και την αποστομωτική τους απάντηση; "Άντε ρε δάσκαλε και να δείξουμε σπουδή. Άντε και το πήραμε το πτυχίο....τί θα το κάνουμε; Ανεργία, μπάρμπας στην Κορώνη κτλ"... Για να μην μιλήσω για το θέμα της αναγνώρισης των επαγγελματικών δικαιωμάτων....Ίσως να μην το γνωρίζει ο πολύς ο κόσμος αλλά πληθώρα ΑΕΙ και ΑΤΕΙ είναι ΧΩΡΙΣ επαγγελματικά δικαιώματα. Παίρνουν ένα χαρτί ΚΕΝΟ. Τί να πείς σε αυτά τα παιδιά;;;
Πάσχουμε δυστυχώς απο το "κατοχικό σύνδρομο της εκπαίδευσης" όπως το ονομάζω εγώ. Πάρε ένα χαρτί-δεν πάει χαμένο. Ναι αλλά τι χαρτί παίρνεις τελικά; Ποιόν αφορά; Πόσο μπορείς να το υποστηρίξεις;
Επίσης χρηματοδότηση των Πανεπιστημίων και των ΤΕΙ.
Περιμένουμε όλοι απο τον κρατικό κορβανά ο οποίος είναι ως γνωστόν μείον. Γιατί να μην μπορεί η ιδιωτική πρωτοβουλία να χρηματοδοτήσει την έρευνα; Γιατί να μην έρθει ένας επιχειρηματίας ο οποίος έχει μια εταιρεία οποιασδήποτε μορφής και θέλει να αγοράσει τεχνογνωσία, να μην πληρώσει αδρά τον κόπο των φοιτητών που θα δουλέψουν σε ενα εργαστήριο. Ως γνωστόν μέχρι σήμερα οι φοιτητές δουλεύουν σε καφετέριες και μοιράζουν φυλλάδια (εγώ ως προπτυχιακός δούλευα σε συνεργείο μοτοσυκλετών π.χ).
Εδω στην Αμερική οι εταιρείες τα σκάνε χοντρά και όταν λέω χοντρά εννοώ χοντρά σε ομάδες φοιτητών που δουλεύουν σε θέματα που τους αφορούν.
Άλλο μεγάλο θέμα οι επαγγελματικές συντεχνίες και ειδικότερα το ΤΕΕ. Στην Ελλάδα δυστυχώς σε κρίνουν με το βασικό σου τίτλο. Τι είσαι; χημικός; Στο σχολείο να διδάξεις χημεία ή άντε το πολύ σε κανένα οινολογείο να κάνεις αναλύσεις. Έχεις κάνει Μάστερ στην κατάλυση και θές να δουλέψεις σε ανανεώσιμες πηγές;;;Σόρρυ δεν είσαι Χημικός Μηχανικός. Μα ξέρεις τη δουλειά;;;Ναι αλλα δε μπορείς να υπογράψεις. Αμε στο καλό. Τα ίδια και για τους Φυσικους. Εδώ δεν τους ενδιαφέρει αν ο βασικός σου τίτλος είναι στη ζωγραφική ή στις πλαστικές τέχνες. Λες οτι μπορείς να φτιάξεις πυρηνικό αντιδραστήρα; Φτιάχτον και αν δουλεύει σε χρυσοπληρώνω. Το σύστημα λειτουργεί και ανάποδα. Λες οτι είσαι Διαστημικός Αεροναυπηγός και σου δείχνουν το Columbia σε φωτογραφία και λες οτι είναι Hayabusa Κ8;Δε πα να έχεις τελειώσει και το Harvard;Στα Μακ Ντόναλτς θα πιάσεις δουλειά.
Σας κούρασα τώρα το ξέρω. έγραψα πολλά και σκόρπια αλλά με την κουβέντα θα έχουμε πολλά να πούμε.....

manos*gsxr
25/08/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n

Πολλα εγραψες κι ομως τοσα λιγα ειπες.....κι εχεις τοσο δικιο.Θεματα που σηκωνουν πολυ μεγαλη συζητηση.Εγω κραταω το ρεζουμε..Η νοοτροπια μας ειναι αυτη που μας οδηγησε εδω.Τωρα βεβαια οτι εγινε εγινε και πρεπει να δουμε πως θα σωθουμε, αλλα δυστυχως και η σωτηρια μας , απο εμας εξαρταται....

@ggelos
25/08/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n

Για μένα η αρχή του κακού είναι κάθε πόλη και πανεπιστήμιο, κάθε χωριό και ΤΕΙ. Η λογική αυτή του να βλέπει κανείς τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ ως μοχλό οικονομικής στήριξης της επαρχίας οδήγησε σε απαξίωση της 3οβάθμιας..., υπερ εξειδίκευσης των επιστημονικών αντικειμένων (για να βολευτούν ημέτεροι του καθηγητικού κατεστημένου), βαρεμάρα των φοιτητών, μεταγραφολογία στο φούλ, απαξίωση του έργου των καθηγητών, υποχρηματοδότηση και πολλά άλλα.

Δυστυχώς ως Έλληνες είμαστε θύματα αστυφιλίας…


Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n

Περιμένουμε όλοι απο τον κρατικό κορβανά ο οποίος είναι ως γνωστόν μείον. Γιατί να μην μπορεί η ιδιωτική πρωτοβουλία να χρηματοδοτήσει την έρευνα; Γιατί να μην έρθει ένας επιχειρηματίας ο οποίος έχει μια εταιρεία οποιασδήποτε μορφής και θέλει να αγοράσει τεχνογνωσία, να μην πληρώσει αδρά τον κόπο των φοιτητών που θα δουλέψουν σε ενα εργαστήριο.


Γι αυτό και τα ιδιωτικά κολέγια έχουν τρελή άνθηση στη χώρα μας. Μαγκιά τους αφού τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν τα χειρότερα εργαστήρια και χρηματοδοτούν με ψίχουλα πολύ ενδιαφέρουσες και με μέλλον έρευνες


Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n

Ως γνωστόν μέχρι σήμερα οι φοιτητές δουλεύουν σε καφετέριες και μοιράζουν φυλλάδια (εγώ ως προπτυχιακός δούλευα σε συνεργείο μοτοσυκλετών π.χ).


Το μόνο που μπορούν να προσφέρουν είναι 2 ώρες τη μέρα στη γραμματεία η τη βιβλιοθήκη της σχολής έναντι 200€…







Είναι ορθότατοι οι προβληματισμοί σου φίλε μου αλλά εντελώς άλυτοι για τοΕλλαδιστάν :( :( :(

aris_n
25/08/2010, 20:13
Και μια λύση (που δεν ξέρω αν είναι λύση αλλά τουλάχιστον στην Αμερική δουλεύει καλά).
Κάποιος φίλος είπε τα τμήματα να αποφασίζουν τους εισακτέους τους και με δικά τους θέματα να δίνεις στις σχολές. Κάτι παρόμοιο ισχύει και εδώ μόνο που το σύστημα δε πάει έχω 100 θέσεις στο Berkeley π.χ ελάτε γράψτε και αν τα θέματα είναι δύσκολα και πατώσετε θα σας πάρω όλους γιατί προκήρυξα π.χ 100 θέσεις και ήρθατε 100 άρα θα σας πάρω όλους. Εδώ το Berkeley λέει για το κάθε τμήμα. Είμαι τμήμα Φυσικής και είμαι τμήμα του 2ου καλύτερου Πανεπιστημίου στον κόσμο. Για να διατηρήσω το επίπεδο ψηλά θέλω GPA 4/5. Δεν το έπιασες;;; Next time. Έχω 95 θέσεις κενές γιατί απο τις 100 που προκήρυξα και είχα προυπολογίσει λεφτά, μπήκανε 5;No problem, περισσότερα λεφτά γι' αυτούς τους 5. Σαν να λέει λοιπόν το Φυσικό Αθήνας. Έχω 100 θέσεις. Θεωρώ οτι για να βγεί κάποιος απο το τμήμα στα 4 χρόνια και να έχει γνώσεις πρέπει ο μέσος όρος του να είναι 17000/20000 μόρια. Εκεί πρέπει να φτάσεις. Να σου λέει αυτό την βάση και όχι το σύστημα, μπείτε μέχρι να γεμίσουν οι θέσεις ανεξαρτήτως βαθμού.

@ggelos
25/08/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Και μια λύση (που δεν ξέρω αν είναι λύση αλλά τουλάχιστον στην Αμερική δουλεύει καλά).
Κάποιος φίλος είπε τα τμήματα να αποφασίζουν τους εισακτέους τους και με δικά τους θέματα να δίνεις στις σχολές. Κάτι παρόμοιο ισχύει και εδώ μόνο που το σύστημα δε πάει έχω 100 θέσεις στο Berkeley π.χ ελάτε γράψτε και αν τα θέματα είναι δύσκολα και πατώσετε θα σας πάρω όλους γιατί προκήρυξα π.χ 100 θέσεις και ήρθατε 100 άρα θα σας πάρω όλους. Εδώ το Berkeley λέει για το κάθε τμήμα. Είμαι τμήμα Φυσικής και είμαι τμήμα του 2ου καλύτερου Πανεπιστημίου στον κόσμο. Για να διατηρήσω το επίπεδο ψηλά θέλω GPA 4/5. Δεν το έπιασες;;; Next time. Έχω 95 θέσεις κενές γιατί απο τις 100 που προκήρυξα και είχα προυπολογίσει λεφτά, μπήκανε 5;No problem, περισσότερα λεφτά γι' αυτούς τους 5. Σαν να λέει λοιπόν το Φυσικό Αθήνας. Έχω 100 θέσεις. Θεωρώ οτι για να βγεί κάποιος απο το τμήμα στα 4 χρόνια και να έχει γνώσεις πρέπει ο μέσος όρος του να είναι 17000/20000 μόρια. Εκεί πρέπει να φτάσεις. Να σου λέει αυτό την βάση και όχι το σύστημα, μπείτε μέχρι να γεμίσουν οι θέσεις ανεξαρτήτως βαθμού.

Βεβαίως εκεί γίνονται ΜΑΘΗΜΑΤΑ και όχι ότι να’ ναι μαθήματα. Από τη στιγμή που δεν δίνεται ενδιαφέρον από τους ίδιους τους φοιτητές και ένα τεράστιο αμφιθέατρο έχει μόνο 5 άτομα να παρακολουθούν συστηματικά κάτι φταίει…

Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου ορθός λένε πως δεν νοιάζονται τόσο για τα μαθήματα διότι οι περσότεροι πιστεύουν ότι θα τα μάθουν στην πρακτική άσκηση. Δεν έχουν ιδιαίτερα άδικο. Με τις υπερβολικές θεωρίες χωρίς νόημα και με τα λιγοστά μαθήματα που θα σε στείλουν στην αγορά εργασίας είναι απόλυτα λογικό πέφτουν τα επίπεδα των πανεπιστημίων.

blackbusa
25/08/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Λες οτι είσαι Διαστημικός Αεροναυπηγός και σου δείχνουν το Columbia σε φωτογραφία και λες οτι είναι Hayabusa Κ8;Δε πα να έχεις τελειώσει και το Harvard;Στα Μακ Ντόναλτς θα πιάσεις δουλειά.


Αν σου δειξουν ομως ΑΥΤΟ (http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Enterprise_%28CVN-65%29) και πεις Hayabusa θα σε πανε στο ''Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων''???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

aris_n
25/08/2010, 20:59
Ναι γίνονται μαθήματα αλλά υπάρχει αιτία γιατί γίνονται σοβαρά μαθήματα.
Ο λόγος είναι απλός και δεν είναι άλλος απο τα λεφτά (money makes the world go arround που λένε και οι Αμερικάνοι)
Και εξηγούμαι.
Το τμήμα έχει ΛΕΦΤΑ με ουρά --> Έχει καθηγητές που δεν αισθάνονται ζητιάνοι και δουλεύουν με όρεξη, γιατί όση όρεξη και να έχεις, όσες ιδέες και να κατεβάζεις, αν δεν έχεις στοιχειώδεις οικονομικούς πόρους να αγοράσεις μια συσκευή για το εργαστήριο σου ή να πληρώσεις ενα φοιτητή να κάτσει να τρέξει πείραμα απογεύματα ολόκληρα, είσαι απλά ενα κασετόφωνο που έχει έρθει να διεκπεραιώσει μια διάλεξη και να φύγει. --> Ο φοιτητής θα παρακολουθήσει με ενδιαφέρον το μάθημα, γιατί με τα λεφτά που θα έχει αγοράσει ο καθηγητής την συσκευή για το εργαστήριο του, πιθανότατα με αυτή έβγαλε μια πολύ ωραία δημοσίευση και όλοι τρέχουν να μάθουν τι είναι αυτό το καινούριο. --> Ο φοιτητής αυτός θα εκδηλώσει ενδιαφέρον για να γίνει μέλος αυτής της ομάδας, διότι θα απολαύσει "το τερπνόν με τα του ωφελίμου". Δηλ, και θα γεμίζει το νου του με γνώσεις και θα αισθάνεται δημιουργικός και χρήσιμος, αλλά παράλληλα θα μπορεί να παίρνει κάποιο ποσό ανταποδοτικού χαρακτήρα για να μπορεί να στηρίζει τις σπουδές του και να κάνει και λίγο τη ζωή του έχοντας ενα μικρό χαρτζιλίκι να κεράσει τη γκόμενα μια μπύρα. Γιατί ως γνωστόν πτυχίο με γνώσεις και δίσκο στην καφετέρια είναι κομμάτι δύσκολο.
Για τα καθημερινά/κτηριακά/ψηφιακά μέσα που θα χρησιμοποιεί ο καθηγητής κατά τη διάρκεια του μαθήματος ωστε να κάνει το μάθημα ελκυστικότερο και αποδοτικότερο είναι προφανές πόσο βοηθούν τα χρήματα.
Επίσης κάτι που γίνεται κατα κόρον στα Αμερικανικά Πανεπιστήμια.
Γίνεται ένα έργο π.χ στην Πολιτεία της California που είμαι εγώ και ο τοπικός κυβερνήτης (Για μας ο Άρνι) δεν θα πάει πρώτα στο τοπικό Μπόμπολα (Άκτωρ-Ατεμκε-Χοκτιφ), αλλά Ω του Θαύματος θα πάει στα Πανεπιστήμια!!! Και θα πεί το εξής απλό. Θέλω να κάνω ένα δρόμο να συνδέει το Σαν Φραντζίκσο με το Λος Άντζελες. Έχεις 600 φοιτητές όλων των βαθμίδων στο Πανεπιστήμιο. Θα συγκροτήσετε ομάδες και η κάθε μια θα αναλάβει την μελέτη 4 χλμ. Οι φοιτητές που θα δουλέψουν θα αποζημιωθούν γι' αυτό και κάποια αποτελέσματα θα τα παρουσιάσουν και σαν διπλωματική εργασία (Τι ωραίο ε; Να είσαι πολιτικός μηχανικός και μόλις αποφοιτείς να παρουσιάζεις διπλωματική κάτι τέτοιο και οχι μια απλή βιβλιογραφική ανασκόπηση για την ταλάντωση-του-σκυροδέματος-σε-εγκαρσια-υπερβραχέα-κύματα). Έτσι λοιπόν το έργο κατασκευάζεται απο ανθρώπους που είναι στην αιχμή της τεχνολογίας και της επιστημονικής γνώσης, αποκτούν εμπειρίες σημαντικότατες για την μετέπειτα σταδιοδρομία τους, δεν χάνονται εκατομμύρια σε μίζες και τσέπες και όσα λεφτά και αν δοθούν ξέρουν οτι πάνε σε τσέπες παιδιών και πολλά απο αυτά μένουν και στα Πανεπιστήμια. Η Ελλάδα απο το 2000 που φτιάχτηκαν αεροδρόμια, αττικές, οδοί, γέφυρες ρίου κτλ κτλ, είδε κανείς να πηγαίνει κανένα φράγκο στα Πανεπιστήμια;;; Εκεί δεν υπάρχουν πολιτικοί μηχανικοί;;;Εκεί δεν υπάρχουν επιστήμονες;;;Όλους ο Μπόμπολας και ο Κόκκαλης τους προσέλαβε;;;

konsttanttinos
26/08/2010, 01:03
Υποβαθμιση σχολων...
Υποβαθμιση μυαλων...
Κατεδαφιση της εξειδικευμενης μορφωσης.

Ο καθε τεμπελης φραπεδοφορος θα περναει στην τελευταια σχολη του πουθενα, και οι γονεις του εν χορω θα φωναζουνε για την επιτυχια του χαιδεμενου τους.

Μια φιλη μου, αντι να διαβασει συμμετειχε στα καλλιστεια (μις γιανγκ), και χθες ολο χαρα μου ανακοινωσε οτι περναει με 1,9 σε ΤΕΙ διοικησης επιχειρησεων.
Εγω τωρα τι να πω?οτι χαρηκα?

Sapadak
26/08/2010, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Μια φιλη μου, αντι να διαβασει συμμετειχε στα καλλιστεια (μις γιανγκ), και χθες ολο χαρα μου ανακοινωσε οτι περναει με 1,9 σε ΤΕΙ διοικησης επιχειρησεων.
Εγω τωρα τι να πω?οτι χαρηκα?

Οχι να μας τη γνωρισεις :D




Sorry για το σπαμ

vagtav
26/08/2010, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
....
χωρίς ή με απειροελάχιστες γνώσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης....
....

Αυτό νομίζω οτι είναι το μικρότερο πρόβλημα. Μην σου πω και καθόλου με την δευτεροβάθμια που έχουμε....

vagtav
26/08/2010, 01:56
Για αυτά που γράφει ο φίλος από το αμέρικα έχω να πω ότι μιλάμε για άλλον πλανήτη.
Εδώ, ο μαθητής που θέλει να σπουδάσει ανθοκόμος, διαγωνίζεται στα ίδια μαθήματα(σχεδόν) με αυτόν που θέλει να γίνει γιατρός. Τί ψάχνουμε.....

virus
26/08/2010, 02:27
πιστευω οτι αν τα μαθηματα επρεπε να τα περνας ολα υποχρεωτικα για να περασεις στο επομενο ετος θαταν καλυτερα. ενοωντας μεσα στο πανεπιστημιο.


φυσικα με ελευθερη εισαγωγη σε αει τει. η λεω βλακειες;

p@nos
26/08/2010, 04:22
σε ολες τις σχολες, οι πιο πολλοι μπαινουν και βγαινουν τουριστες...στο τει ζαμπονοκοπτικης σας πειραξε?

βγαινουν γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι νυχτα απο σχολες...και ειανι και η πλειοψηφια μαλιστα...

ermiss
26/08/2010, 04:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σε ολες τις σχολες, οι πιο πολλοι μπαινουν και βγαινουν τουριστες...στο τει ζαμπονοκοπτικης σας πειραξε?

βγαινουν γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι νυχτα απο σχολες...και ειανι και η πλειοψηφια μαλιστα...

To ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής με 0.9 όπως και το ΑΕΙ Αλλαντοποιείας με ηλιέλαιο με 4.9 είναι απλά η αφορμή για συζήτηση..

al_tzamp
26/08/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Ααααχχχ ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα παίδες και μακάρι να είχα όλες τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς δεν τις έχω. Έχω γίνει μάρτυρας πολλών τερατουργημάτων στην ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση....Έχω ρωτήσει τριτοετείς φοιτητές στο πολυτεχνείο να μου βρουν μέσω του πυθαγορείου θεωρήματος μια πλευρά και πήρα απάντηση...."Πυθαγόρειο;;;μωρε κάπου το κάναμε αλλα...." κτλ κτλ.
Για μένα η αρχή του κακού είναι κάθε πόλη και πανεπιστήμιο, κάθε χωριό και ΤΕΙ. Η λογική αυτή του να βλέπει κανείς τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ ως μοχλό οικονομικής στήριξης της επαρχίας οδήγησε σε απαξίωση της 3οβάθμιας..., υπερ εξειδίκευσης των επιστημονικών αντικειμένων (για να βολευτούν ημέτεροι του καθηγητικού κατεστημένου), βαρεμάρα των φοιτητών, μεταγραφολογία στο φούλ, απαξίωση του έργου των καθηγητών, υποχρηματοδότηση και πολλά άλλα.
Η απεμπλοκή της 2οΒάθμιας απο την εισαγωγή στα Πανεπιστήμια.
Άλλο κεφάλαιο που το ακούμε έτη και έτη στην Ελλάδα και δυστυχώς παραμένει στις καλένδες επι σειρά ετών. Έχω την άποψη οτι ένας καλός παπαγάλος θα μπορούσε να αριστεύσει στις Πανελλήνιες μόνο και μόνο με ένα καλό "πακετάκι". Δυστυχώς ή Γ' λυκείου δεν υπάρχει σαν σχολική χρονιά. Είναι ένας αγώνας δρόμου μάθησης όσο το δυνατόν περισσότερων ασκήσεων, όσο το δυνατόν περισσότερων αρχαίων κειμένων και όσο το δυνατόν περισσότερων ιστορικών εδαφίων. Είναι μάθηση αυτό ή τηλεπαιχνίδι απομνημόνευσης;
Ένα άλλο θέμα που το συνάντησα κατα κόρον στα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι η απαξίωση των σπουδών απο τους ίδιους τους φοιτητές. Ξέρετε πόσες φορές προσπάθησα να πείσω φοιτητές να δείξουν λίγο μεγαλύτερη σπουδή σε αυτό που κάνουν; Να σας πω και την αποστομωτική τους απάντηση; "Άντε ρε δάσκαλε και να δείξουμε σπουδή. Άντε και το πήραμε το πτυχίο....τί θα το κάνουμε; Ανεργία, μπάρμπας στην Κορώνη κτλ"... Για να μην μιλήσω για το θέμα της αναγνώρισης των επαγγελματικών δικαιωμάτων....Ίσως να μην το γνωρίζει ο πολύς ο κόσμος αλλά πληθώρα ΑΕΙ και ΑΤΕΙ είναι ΧΩΡΙΣ επαγγελματικά δικαιώματα. Παίρνουν ένα χαρτί ΚΕΝΟ. Τί να πείς σε αυτά τα παιδιά;;;
Πάσχουμε δυστυχώς απο το "κατοχικό σύνδρομο της εκπαίδευσης" όπως το ονομάζω εγώ. Πάρε ένα χαρτί-δεν πάει χαμένο. Ναι αλλά τι χαρτί παίρνεις τελικά; Ποιόν αφορά; Πόσο μπορείς να το υποστηρίξεις;
Επίσης χρηματοδότηση των Πανεπιστημίων και των ΤΕΙ.
Περιμένουμε όλοι απο τον κρατικό κορβανά ο οποίος είναι ως γνωστόν μείον. Γιατί να μην μπορεί η ιδιωτική πρωτοβουλία να χρηματοδοτήσει την έρευνα; Γιατί να μην έρθει ένας επιχειρηματίας ο οποίος έχει μια εταιρεία οποιασδήποτε μορφής και θέλει να αγοράσει τεχνογνωσία, να μην πληρώσει αδρά τον κόπο των φοιτητών που θα δουλέψουν σε ενα εργαστήριο. Ως γνωστόν μέχρι σήμερα οι φοιτητές δουλεύουν σε καφετέριες και μοιράζουν φυλλάδια (εγώ ως προπτυχιακός δούλευα σε συνεργείο μοτοσυκλετών π.χ).
Εδω στην Αμερική οι εταιρείες τα σκάνε χοντρά και όταν λέω χοντρά εννοώ χοντρά σε ομάδες φοιτητών που δουλεύουν σε θέματα που τους αφορούν.
Άλλο μεγάλο θέμα οι επαγγελματικές συντεχνίες και ειδικότερα το ΤΕΕ. Στην Ελλάδα δυστυχώς σε κρίνουν με το βασικό σου τίτλο. Τι είσαι; χημικός; Στο σχολείο να διδάξεις χημεία ή άντε το πολύ σε κανένα οινολογείο να κάνεις αναλύσεις. Έχεις κάνει Μάστερ στην κατάλυση και θές να δουλέψεις σε ανανεώσιμες πηγές;;;Σόρρυ δεν είσαι Χημικός Μηχανικός. Μα ξέρεις τη δουλειά;;;Ναι αλλα δε μπορείς να υπογράψεις. Αμε στο καλό. Τα ίδια και για τους Φυσικους. Εδώ δεν τους ενδιαφέρει αν ο βασικός σου τίτλος είναι στη ζωγραφική ή στις πλαστικές τέχνες. Λες οτι μπορείς να φτιάξεις πυρηνικό αντιδραστήρα; Φτιάχτον και αν δουλεύει σε χρυσοπληρώνω. Το σύστημα λειτουργεί και ανάποδα. Λες οτι είσαι Διαστημικός Αεροναυπηγός και σου δείχνουν το Columbia σε φωτογραφία και λες οτι είναι Hayabusa Κ8;Δε πα να έχεις τελειώσει και το Harvard;Στα Μακ Ντόναλτς θα πιάσεις δουλειά.
Σας κούρασα τώρα το ξέρω. έγραψα πολλά και σκόρπια αλλά με την κουβέντα θα έχουμε πολλά να πούμε.....


...μιά χαρά τα λές Άρη! :(

Gi_4ce
26/08/2010, 14:48
Ας έρθουν στο Εργων Υποδομής χωρις γνωσεις να τους δω...

Απο το εξάμηνό μου, μόνο κομματόσκυλα εχουν περάσει (δια της γνωστης οδού)

Οι άλλοι οι μλκες, ακομα παιδευομαστε.

Καλά να πάθω.

zephyr1
26/08/2010, 15:00
Να γιατι πεσαν οι βασεις?


:rotflmao:

Πλακα-πλακα μας το ανακοινωσαν στης εξετασεις οτι απο του χρονου μπορεις να βγαλεις μεσο ορο 5 και να περασεις σε ανωτερα σχολη,επισης πλεον στο νυχτερινο θα πηγαινεις μονο με το εκεθαριστηκο σου και αν ειναι υψηλο δεν θα σε δεχοντε ,οπως επισης ανα 3 μηνες χαρτι απο τον εργοδοτη σου οτι δουλευεις και καποια αλλα που θα τα μαθω στης 11 σεμπτεμβριου.:sick:


207737

p@nos
26/08/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
...και καποια αλλα που θα τα μαθω στης 11 σεμπτεμβριου.:sick:

back to school?:lol: :lol: :lol:


:beer: :beer: :beer:

ermiss
26/08/2010, 16:23
Πάντως ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω την λογική στο επιχείρημα των 4.000 ελεύθερων θέσεων...

Και γιατί πρέπει να πέφτουν οι βάσεις σε μικρά ΤΕΙ επειδή υπάρχουν κενές θέσεις??? Να έχουν επίπτωση όλα συνολικά.

Τι εννοώ? Γιατί να κάνει ένα ΑΕΙ ή ένα καλό ΤΕΙ εκπτώσεις στο επίπεδο των εισερχόμενων φοιτητών για να γεμίσει τις θέσεις που προσφέρει??? (πέρα του προφανούς, της χρηματοδότησης λόγο του συνολικού αριθμού των φοιτητών)

Όριο πέρα της βάσης για την εισαγωγή σε κάθε ΑΕΙ/ΤΕΙ. Πάρε τους 10 καλύτερους που δήλωσαν την σχολή, βγάλε ένα ΜΟ (πχ 18), αφαίρεσε 2 μονάδες (16) και πες τους ότι μέχρι εκεί θα δεχτούμε. Ας μην γεμίσουμε τις 100 θέσεις, ας δώσουμε μόνο 80 αλλά να κρατήσουμε ένα επίπεδο. Το ίδιο για κάθε ΤΕΙ. Έτσι θα υπάρχει καλύτερη κατανομή και δεν θα γίνονται εκπτώσεις. Βέβαια αυτό απαιτεί πρυτανείες υπεύθυνες και σοβαρές που ενδιαφέρονται για το κύρος της σχολής και δεν θα μπλέκονται σε σε κομματικά παιχνίδια κλπ κλπ κλπ

devil's animal
26/08/2010, 16:50
εγω εχω την απορια...πως στο καλο δημιουργηθηκαν 300 κενες θεσεις για την καθε σχολη?

παλιοτερα γιατι ηταν πιο λιγες οι θεσεις και υπαρχαν καποιοι που δεν εμπαιναν?

τωρα ετσι οπως το παμε, θα εχουμε 60000 αποφοιτους λυκειου π.χ. και θα εισαγονται 60000. (το νουμερο ειναι τυχαιο, αλλα θα ηθελα να δω τα ακριβη νουμερα αυτων που αποφοιτησαν και αυτων που περασαν στο συνολο τους σε ΑΕΙ και ΤΕΙ)

BLACKGAS
26/08/2010, 17:02
Το θέμα βρομάει και δε λύνεται σε 3 σελίδες forum!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

super_toto
26/08/2010, 18:03
Δημόσια παιδεία στην Ελλάδα. Τα αρχίδια μας κουνιούνται δεξιά και αριστερά. Δεν υφίσταται τέτοια έννοια ούτε κατ ελάχιστον.

Ένα θέατρο του παραλόγου είναι, μία φενάκη που εξυπηρετεί όπως και οτιδήποτε άλλο στην χώρα μας, βραχυπρόθεσμα ή ακόμα καλύτερα, κοντόφθαλμα συμφέροντα.
Η κατάσταση δεν ήταν ποτέ καλή βέβαια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τώρα πλέον είναι απλά γελοία.

Στάχτη στα μάτια του κοσμάκη. Πρόσκαιρη χαρά στους γονείς , των οποίων τα παιδιά θα σπουδάσουν για 4 χρόνια σε ένα ΤΕΙ της πούτσας και θα πάρουν ένα πτυχίο της πούτσας επίσης. Και για να μπουν εκεί βέβαια έχουν περάσει μεσα από ένα σύστημα της πουτσας.

Προσωπικά έχοντας αποφοιτήσει από Ελληνικό ΑΕΙ το 2000, που τοτε τα πράγματα ήταν κάπως καλυτερα, έχω πάρει την απόφαση το παιδί μου ή τα παιδιά μου να σπουδάσουν εφόσον το θέλουν, μόνο σε χώρα του εξωτερικού.

Νομίζω ότι ένα παιδί στην ηλικία από 16 μέχρι 22 και λίγο παραπάνω έχει πολυ καλύτερα πράγματα να ζήσει , να μάθει να δημιουργήσει, από το να αποστηθίζει σαν παπαγάλος και να πνίγεται στο άγχος.

Πάντως για την Ελλάδα που έχουμε δημιουργήσει για τα παιδιά μας αυτό το σύστημα είναι μια χαρά. Θα δημιουργήσει μια γενιά άχρηστων με υποτυπώδεις γνώσεις και δεξιότητες. Μια χαρά υλικό δηλαδή για να κουμαντάρεις.

kalogeros
26/08/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω εχω την απορια...πως στο καλο δημιουργηθηκαν 300 κενες θεσεις για την καθε σχολη?

παλιοτερα γιατι ηταν πιο λιγες οι θεσεις και υπαρχαν καποιοι που δεν εμπαιναν?

τωρα ετσι οπως το παμε, θα εχουμε 60000 αποφοιτους λυκειου π.χ. και θα εισαγονται 60000. (το νουμερο ειναι τυχαιο, αλλα θα ηθελα να δω τα ακριβη νουμερα αυτων που αποφοιτησαν και αυτων που περασαν στο συνολο τους σε ΑΕΙ και ΤΕΙ)



...........

O συνολικός αριθμός των υποψηφίων οι οποίοι υπέβαλαν μηχανογραφικό δελτίο φέτος ανήλθε σε 106.189 (82.096 με το 90%, 8.308 με το 10%, 722 με την κατηγορία των Εσπερινών Γενικών Λυκείων και Εσπερινών ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄), 13.723 από τα ημερήσια ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄), 358 από τα εσπερινά ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄), 855 από τα Ημερήσια ΤΕΕ Β΄ κύκλου και 127 από τα Εσπερινά ΤΕΕ Β΄ Κύκλου), ενώ πέρυσι ο αριθμός των υποψηφίων ήταν 92.426.

Συνολικά εισήχθησαν στα Πανεπιστήμια, στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές και στις Ακαδημίες της Πυροσβεστικής και του Εμπορικού Ναυτικού 84.368, ενώ το 2009 εισήχθησαν 68.794.



Εφέτος έμειναν 4.108 κενές θέσεις. Το 2009 είχαν μείνει 20.390 κενές θέσεις.


Από εδώ (http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1076%3A25-08-10-&catid=80%3A2010-02-17-11-16-29&Itemid=806&lang=el)

Xrider
27/08/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δημόσια παιδεία στην Ελλάδα. Τα αρχίδια μας κουνιούνται δεξιά και αριστερά. Δεν υφίσταται τέτοια έννοια ούτε κατ ελάχιστον.

Ένα θέατρο του παραλόγου είναι, μία φενάκη που εξυπηρετεί όπως και οτιδήποτε άλλο στην χώρα μας, βραχυπρόθεσμα ή ακόμα καλύτερα, κοντόφθαλμα συμφέροντα.
Η κατάσταση δεν ήταν ποτέ καλή βέβαια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τώρα πλέον είναι απλά γελοία.

Στάχτη στα μάτια του κοσμάκη. Πρόσκαιρη χαρά στους γονείς , των οποίων τα παιδιά θα σπουδάσουν για 4 χρόνια σε ένα ΤΕΙ της πούτσας και θα πάρουν ένα πτυχίο της πούτσας επίσης. Και για να μπουν εκεί βέβαια έχουν περάσει μεσα από ένα σύστημα της πουτσας.

Προσωπικά έχοντας αποφοιτήσει από Ελληνικό ΑΕΙ το 2000, που τοτε τα πράγματα ήταν κάπως καλυτερα, έχω πάρει την απόφαση το παιδί μου ή τα παιδιά μου να σπουδάσουν εφόσον το θέλουν, μόνο σε χώρα του εξωτερικού.

Νομίζω ότι ένα παιδί στην ηλικία από 16 μέχρι 22 και λίγο παραπάνω έχει πολυ καλύτερα πράγματα να ζήσει , να μάθει να δημιουργήσει, από το να αποστηθίζει σαν παπαγάλος και να πνίγεται στο άγχος.

Πάντως για την Ελλάδα που έχουμε δημιουργήσει για τα παιδιά μας αυτό το σύστημα είναι μια χαρά. Θα δημιουργήσει μια γενιά άχρηστων με υποτυπώδεις γνώσεις και δεξιότητες. Μια χαρά υλικό δηλαδή για να κουμαντάρεις.


+1

Μονο με μια ενσταση..
Ειναι μπουρδ@λο τα Ελληνικα παν. γιατι σε βαζουν στο "νοημα" της Ελληνικης πραγματικοτητας που θα βρεις μολις βγεις.
Δηλ. ΚΝΕ,ΔΑΠ,ΠΣΚΕ κλπ....για σημειωσεις,σπρωξιμο κλπ...για να τελειωσεις.
Μετα αν δεν υπηρχαν οι εισαγωγικες με ποια κοροιδα θα δουλευαν τα ΙΕΚ???
η μεγαλυτερη νομιμη απατη!
Το καλυτερο κατα την γνωμη μου θα ηταν να ειναι εντελως ελευθερη η προσβαση στα παν. να μπορει να μπει οποιος θελει αλλα οταν μπεις να σε σκιζουν σε εργασιες,πρακτικες,κλπ...οποιος δεν αντεχει απλα φευγει.
Λογω του οτι σπουδασα στο εξωτερικο,στο πρωτο ετος ηταν 300 ατομα (ειχαν μπει με εξετασεις),στο 2ο ετος 200,στο 3ο ουτε 100,4ο ακομα λιγοτεροι ,5ο οι μισοι απο το 4ο.
Ομως αυτο δεν εμποδιζε κανεναν να δοκιμασει τι θελει να κανει...πολλοι που τα παρατουσαν ηταν γιατι εβρησκαν καποια δουλεια που τους αρεσε,αλλοι τα παρατησαν αλλα ξαναγυρησαν...ομως ΟΛΟΙ ειχαν την ευκαιρια!!

devil's animal
27/08/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Από εδώ (http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1076%3A25-08-10-&catid=80%3A2010-02-17-11-16-29&Itemid=806&lang=el)


:beer: :beer: :beer:

οπως το φανταζομουν...

και αυτοι οι 4000 δεν θα περασαν απλα επειδη δεν θα ειχαν γεμισει το μηχανογραφικο τους με σχολες,ετσι ωστε ακομα και χαλια να γραψουν να περναγαν καπου αλλου. ηθελαν δλδ να περασουν αποκλειστικα σε καποιες σχολες χωρις να κοιτουν την εναλλακτικη.

καποιοι επιλεγουν αποκλειστικα και μονο την πολη την οποια μενουν γιατι οι γονεις δεν μπορουν να συντηρουν 2ο σπιτι καπου αλλου...


σε μια απο αυτες τις 2 κατηγοριες θα ανηκαν και αυτοι οι 4000. λυπηρο ρπμ...:sad:

Gandalf dr685sm
27/08/2010, 07:19
Απο 3βαθμια δεν πέρασα... ούτε καν απο έξω...

Δεν μπορώ να πω οτι με χάλασε...

Ακολούθησα το δρόμο του ιδιωτικού εκπαιδευτικού ιδρύματος (το 1992 δεν είχε ΙΕΚ.. ιδιωτικά κολλέγια μόνο). Έτος 2010 με μια καλή δουλειά, καλό μισθό (για τα Ελληνικά δεδομένα) και σε ενα χώρο εργασίας που υπάρχει μεν ανταγωνισμός αλλά μπορώ και στέκομαι πολύ καλά.

Αντίστοιχα είχα συμμαθητές που πέρασαν σε 3βαθμια, τότε (Οικονομικό, Πολυτεχνείο, Μαθηματικό, Νομική κτλ. ). Μόνο το 1/10 αυτών κατάφερε κάτι καλύτερο απο μένα. Οι περισσότεροι κάνουν κάτι άλλο γιατί πολύ απλά είτε δεν έβρισκαν δουλειά στο αντικείμενο τους (απόδειξη οτι η παιδεία εδώ δεν σχετίζεται με την ζήτηση στην αγορά εργασίας) είτε επειδή δεν κατάφεραν να πάρουν ποτέ πτυχίο (πάντα χρωστούσαν της μιχαλούς απο μαθήματα).

Μάλιστα έχοντας ήδη πάει σε αρκετά εκπαιδευτικά ιδρύματα ( ;;; ) του δημοσίου πλέον σαν επαγγελματίας σε έργα... οι διαπιστώσεις είναι οι παρακάτω.

1- Είναι τσιφλίκια καθηγητών που μόνο για την άρτια εκπαίδευση φοιτητών δεν τους ενδιαφέρει.
2- τρείς στις 4 έχει ανούσια πάρτυ και κομματικές εκδηλώσεις άνευ αντικρύσματος και ουσίας.
3- Υποδομή δεν υπάρχει ούτε για ζήτω... αν μάλιστα μπεί κάποιος σε εργαστήριο τεχνολογίας , τα εγχειρίδια και τα μέσα είναι 5+ ετών πίσω απο αυτά που κινείται η μέση αγορά... σκεφτείτε δηλαδή τι γίνεται αν θες να είσαι καινοτόμος.
4- Πολύ "πουλ-μουρ" και τίποτα άλλο. Ούτε ερευνητικές ομάδες υφίστανται (γίνονται υποχείρια καθηγητάδων), ούτε προσπάθειες για δημιουργία κλίματος εκπαίδευσης (τα αμφιθέατρα είναι κέντρα διερχομένων).


Αν υπάρχει λύση στο θέμα παιδείας;.. ναι ...για μένα τουλάχιστον.

Κατάργηση Πανελληνίων και ισχυρές εξετάσεις για την είσοδο σε Πανεπιστήμια/ΑΕΙ κατά τομέα τους. Ή δημιουργία ενός test στύλ SAT όπως στις ΗΠΑ που θα λειτουργεί συνδιαστικά με την απόδοση στο σύνολο των 2 τελευταίων τάξεων του Λυκείου.

Θα υπάρχουν επίσης ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ για τους άριστους φοιτητές. Οι εξετάσεις δεν θα είναι αντίγραφα στα θέματα που περιέχονται μέσα στα κείμενα των βιβλίων αλλά "βασισμένα" σε αυτά.

Με την είσοδο φοιτητή σε ΑΕΙ, η φοίτηση θα συνεχίζεται μόνο αν δεν πέσει σε πάνω απο 1 μάθημα ανά εξάμηνο. Τι είναι αυτό το "χρωστάω 10+ μαθήματα"; λες και πάει στον μπακάλη!

Και φυσικά... Εξορία των πολιτικών κινημάτων απο τα ΑΕΙ-ΤΕΙ. Ούτε στην ΕΣΣΔ δεν γινόντουσαν αυτά με κατήχηση και στρατολόγηση μελών του κόμματος.
Επίσης απευθείας απόλυση καθηγητών που θα παρεκτρέπονται πέραν του θέματος για το οποίο έχουν προσληφθεί στο ΑΕΙ ΤΕΙ που είναι. Για καθηγητές είναι εκεί... οχι για μαφιόζικες επιτροπές και συμπεριφορές.

Αν αυτά γίνουν θα υπάρξει και καλύτερη παιδεία... αν οχι... θα συνεχίσει το αστείο με τα πτυχία δημοσίου που στην αγορά εργασίας τουλάχιστον , τα κοιτάνε περίεργα για το αν πραγματικά αντιπροσωπεύουν αυτό που δηλώνουν ώς γνώση.

Gandalf

ggs
27/08/2010, 07:27
Εγώ πιστεύω ότι το υπάρχον σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΤΕΙ το στηρίζει η Π.ΟΜ.ΙΔ.Α., το ΙΚΕΑ ,το MEDIAMARKT , η ένωση ιδιοκτήτων ταχυφαγειων και καφε-μπαρ καθώς και η εταιρία DUREX….

@ggelos
27/08/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Με την είσοδο φοιτητή σε ΑΕΙ, η φοίτηση θα συνεχίζεται μόνο αν δεν πέσει σε πάνω απο 1 μάθημα ανά εξάμηνο. Τι είναι αυτό το "χρωστάω 10+ μαθήματα"; λες και πάει στον μπακάλη!

Διαφωνώ μόνο σε αυτό που λες...δυστυχώς κάποιοι φοιτητές είμαστε αναγκασμένοι να δουλεύουμε για να έχουμε τα μια αξιοπρεπή ζωή...
Συνεπώς η δουλειά στις ηλικίες των 18 με 22 είναι οι πιο χαμαλίδικες και το 8ωρο είναι ότι πιο απίθανο να συναντήσει κανείς...επομένως η σχολή και δουλεία έχουν επιπτώσεις στις επιδόσεις των σπουδαστών.

Προσωπικά και δουλεύω όλο το χρόνο και σπουδάζω μακριά από το σπίτι μου χωρίς να χρωστάω μαθήματα αλλά γνωρίζοντας αυτό το ρυθμό ζωής δεν απαιτώ από ένα νέο να περνά πάνω από 5 με 6 μαθήματα το εξάμηνο...

@ggelos
27/08/2010, 09:48
Για τους υπόλοιπους που μόνο ξύνονται, δεν πατάνε καν στη σχολή τους και δεν περνάνε ούτε τα βασικά μαθήματα δεν έχω να πω κάτι. Μάλλον έχουν ξεχάσει ότι έχουν αφήσει κάποιον εκτός σχολής για να είναι εκείνοι «αιώνιοι φοιτητές». :a31:

kiloMeater
27/08/2010, 10:06
Η ελληνική τριτοβάθμια είναι μόνο για

- αργόσχολους (τρελλός καφές 4-5 χρόνια)
- κομματόσκυλα (ως καλή προυπηρεσία)
- ευπόρους ευπατρίδες (ανέμελη αναζήτηση γνώσης με ρυθμούς χαλαρούς)

Για κάτι άλλο, κοιτάξτε εκτός συνόρων

lostmember
29/08/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Και μια λύση (που δεν ξέρω αν είναι λύση αλλά τουλάχιστον στην Αμερική δουλεύει καλά).
Κάποιος φίλος είπε τα τμήματα να αποφασίζουν τους εισακτέους τους και με δικά τους θέματα να δίνεις στις σχολές. Κάτι παρόμοιο ισχύει και εδώ μόνο που το σύστημα δε πάει έχω 100 θέσεις στο Berkeley π.χ ελάτε γράψτε και αν τα θέματα είναι δύσκολα και πατώσετε θα σας πάρω όλους γιατί προκήρυξα π.χ 100 θέσεις και ήρθατε 100 άρα θα σας πάρω όλους. Εδώ το Berkeley λέει για το κάθε τμήμα. Είμαι τμήμα Φυσικής και είμαι τμήμα του 2ου καλύτερου Πανεπιστημίου στον κόσμο. Για να διατηρήσω το επίπεδο ψηλά θέλω GPA 4/5. Δεν το έπιασες;;; Next time. Έχω 95 θέσεις κενές γιατί απο τις 100 που προκήρυξα και είχα προυπολογίσει λεφτά, μπήκανε 5;No problem, περισσότερα λεφτά γι' αυτούς τους 5. Σαν να λέει λοιπόν το Φυσικό Αθήνας. Έχω 100 θέσεις. Θεωρώ οτι για να βγεί κάποιος απο το τμήμα στα 4 χρόνια και να έχει γνώσεις πρέπει ο μέσος όρος του να είναι 17000/20000 μόρια. Εκεί πρέπει να φτάσεις. Να σου λέει αυτό την βάση και όχι το σύστημα, μπείτε μέχρι να γεμίσουν οι θέσεις ανεξαρτήτως βαθμού.

το πιο σωστο συστημα (εφοσον δεν γινονται λαμογιες πραγμα μαλλον απιθανο για την ελλαδα)
μη συγκρινουμε την αμερικη με την ελλαδα (την π....α με τη βουρτσα)
βεβαια εκει το κακο ειναι οτι εκτος απο πολυ καλος πρεπει να εχεις κι φραγκα -εξαιρουνται οι διανοιες


πες το αυτο στους νεοελληνες γονεις

επισης αλλο ενα urban legend ειναι οτι τα ελληνοπουλα δινουν μεγαλη υλη
μικρη δινουν κι την παπαγαλιζουν

ας δει καποιος την υλη του ΙΒ πχ στη φυσικη (τους σκιζουν ασαλιωτα) (ειμαι φυσικος)

παλια -οι γονεις μου εδωσαν ετσι -υπηρχαν εξετασεις ανα τμημα αλλα τα προβληματα ηταν τεραστια

το παιδι του καθηγητη-πολιτικου-γνωστου-συγγενη πχ θα εχει την ιδια αντιμετωπιση-βαθμολογηση;
δεν θα υπαρχει χρηματισμος;

α)πρεπει να αλλαξει η νοοτροπια του θελω το παιδι μου να σπουδασει γιατρος κι ας ειναι ενας μελετηρος ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ (το κυριωτερο)
β)πρεπει να υπαρχει επιλογη -αξιολογη- σε τεχνικη εκπαιδευση ΓΙΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ (ναι λυκειο με περισσοτερες κατευθυνσεις)
γ)πρεπει η εκπαιδευση στο λυκειο-ΑΕΙ να αναβαθμιστει στη λογικη :
εδω ειναι σχολειο κι οχι χωρος αραγματος κι χαβαλε για μαθητες κι πια κ για καθηγητες(το τι ασχετοι διδασκουν δε μπορειτε να φανταστειτε που σπρωχνουν τους μαθητες σε καταληψεις για να καθονται)
δ)πρεπει να ξοδευτουν πολλα λεφτα για εξοπλισμο εργαστηριων κι ταυτοχρονα να ειναι ποινικο αδικημα που θα τιμωρειται η καταστροφη τους σε καταληψεις
ε)πρεπει να ΜΕΙΩΘΟΥΝ οι θεσεις στα δημοσια ΑΕΙ -για το καλο αυτων που θα μπουν με την αξια τους-
το ΑΕΙ-ΤΕΙ δεν ειναι ο αιμοδοτης της ελληνικης κωμοπολης, τι λογικη ειναι αυτη;
στ)το γυμνασιο να παψει να ειναι η μαυρη τρυπα της εκπαιδευσης κλπ κλπ

το προβλημα δεν ειναι ο τροπος εισαγωγης
αν δεν αλλαξει η λογικη του λαου κι των κυβερνωντων που βλεπουν την παιδεια σαν προσφορο εδαφος ψηφοθηριας απαξιωνοντας τη
οτι συστημα κι να εφαρμοστει στον ιδιο αποτελεσμα θα καταληξει

βεβαια ενα τοσο πολυπλοκο θεμα εχει να κανει κι με την ανεργεια την ανασφαλεια τους χαμηλους μισθους κι γενικα με την ελλειψη εναλλακτικων λυσεων για ενα νεο θεματα που θα τα δουμε εντονοτερα στη πορεια

Aggelos_SV
07/09/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Εδω στην Αμερική οι εταιρείες τα σκάνε χοντρά και όταν λέω χοντρά εννοώ χοντρά σε ομάδες φοιτητών που δουλεύουν σε θέματα που τους αφορούν.


Εδώ στο Ουγκάντα οι παρατάξεις κομματόσκυλων/αγωνιστών της βούρτσας και της λούτσας μόλις ακούσουν τη λέξη εταιρία ή επιχείρηση και οποιοδήποτε συνώνυμο ή παράγωγό τους βγάζουν τα μαδέρια τις αλυσίδες και τα λουκέτα,κλείνουν τα πολυτεχνεία επ'αόριστον καταστρέφοντας τις σπουδές των μη "επαγγελματιών" φοιτητών σαν και αυτούς.
Έπειτα εμπλέκονται στο πανηγύρι και άλλα μπλε και πράσινα ανθρωπάκια που ανάλογα με το ποιός έχει την πλειοψηφία επιθυμούν να ανοίξει ή να κλείσει η σχολή.
Και μετά κάνουν μαραθώνιες συνελεύσεις επί συνελέυσεων μέσα σε αμφιθέατρα τεκέδες που πιο πολύ θυμίζουν χαμαιτυπεία της Τρούμπας.
Τα αποτελέσματα των συνελέυσεών τους ποτέ δεν τα μαθαίνεις,γιατί απλά αν είσαι στοιχειωδώς σοβαρός άνθρωπος σε λίγη ώρα έχεις εξαφανιστεί από κει.
Κι έτσι συνεχίζεται η ζωή στο στρουμφοχωριό...

Τι να πρωτοπιάσεις και τι να αφήσεις
Αν τα κόμματα δεν πάρουν πούλο από τα Πανεπιστήμια άσπρη μέρα δεν υπάρχει.
Όσο οι σχολές λειτουργούν απλά ως πάροχοι θεωρητικών γνώσεων και παράλληλα ως εκκολαπτήρια νέων διαβρωμένων από την (οποιαδήποτε) κομματική υποκουλτούρα,το μέλλον μόνο ζοφερό μπορεί να είναι.
Ευτυχώς που μεγάλο μέρος των φοιτητών το αντιλαμβάνεται αυτό και τραβάει τον δικό του δύσκολο δρόμο.


Όσο για το θέμα της κατάργησης της βάσης του 10,είναι απλά τραγικό ένας μαθητής που ουσιαστικά μένει στην ίδια τάξη,να περνάει σε Ανώτατο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (μερικά ο θεός να τα κάνει...) μόνο και μόνο για να συντηρούνται οι εισοδηματίες και οι μπακάληδες της επαρχίας.
Και να πεις ότι έμεναν στην επαρχία ώστε να επιτευχθεί η πολυπόθητη αποκέντρωση...?Μπαααα πάλι στο υδροκέφαλο Αθηναϊκό κρατίδιο γυρνάν...


208582

aris_n
07/09/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV


..........
Άγγελε συμφωνώ σε όλα όσα λές....και χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω οτι υπάρχει κόσμος που βλέπει οτι κόμματα και σχολές δεν πάνε μαζί.....

dond4le
07/09/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Καταρχήν, βασική απορία. ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΡΑΦΟΥΝ 0.9??????
πήγαν σε 1 μόνο μάθημα και έγραψαν???

Τι νόημα έχει η πρόσβαση με 0.9 σε ΤΕΙ?
Έχοντας σαν δεδομένο ότι ΣΧΕΔΟΝ όποιος μπαίνει, βγαίνει. Αυτό σημαίνει ότι αύριο θα υπάρχει ένας πτυχιούχος ΤΕΙ Ελ.Επαγγ ή και στο δημόσιο που θα έχει εισαχθεί στο ΤΕΙ χωρίς ή με απειροελάχιστες γνώσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης....











υγ. οκ δέχομαι την πιθανότητα ότι βρεθήκαν 4-5 και πήγαν και έδωσαν ένα μάθημα για πλάκα για να περάσουν σε ένα ΤΕΙ του κώλου απλά και μόνο για να αποκτήσουν την φοιτητική ιδιότητα, δεν αφαιρεί όμως το γεγονός ότι δίνετε η δυνατότητα σε άτομα με ανύπαρκτη παιδεία ή εκπαίδευση να έχουν πρόσβαση στην 3βάθμια και την δυνατότητα απόκτησης πτυχίου (είπαμε, δύσκολα μπαίνεις, εύκολα βγαίνεις)


Εριξαν τοσο τις βασεις εισαγωγης γιατι εδω και 10 χρονια (νομιζω) που δημιουργιθηκαν οι σχολες αυτες ακομα δεν τις εχουν αναγνωρισει και οι πτυχιουχοι δεν εχουν επαγκελματικα δικαιωματα και απλα αντιμετωπιζονται σαν εσοδο για την Πολη αλλα και σαν απασχοληση για επιπλεον εκπαιδευτικο προσωπικο αφου οι γνωσεις τους δεν ειναι ανταξιες των μαθηματων που καλουνται να περασουν .

Εχω πολλους γνωστους καθηγητες που διδασκουν στο τμημα του Β.Σ και πραγματικα δεν αστιευονται στις βαθμολογιες και τα μαθηματα απαιτουν αρκετες γνωσεις και πολυ διαβασμα.

CAD, CAM, Μηχανικες κλπ κλπ

Υπαρχουν φοιτητες που ειναι εξυπνοι που διαβασαν(ελαχιστοι) και βρησκονται στο εξωτερικο σε μεγαλες βιομηχανιες και καινοτομουν και υπαρχουν και αυτοι που εχουν φτασει στο 20 εξαμηνο και γλυφουν μπας και παρουν πτυχιο που δεν ειναι καν πτυχιο στην ελλαδα.

Κι'ομως αυτες οι σχολες εχουν μελλον αλλα μαλλον δεν ειναι στα σχεδια του ελληνικου κρατους να επενδυει οποιονδυποτε για ερευνες και μελετες ειτε αυτες εχουν σχεση με το περιβαλλον και την πρασινη ενεργεια ειτε με των σχεδιασμο προιοντων.

aris_n
07/09/2010, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le

Κι'ομως αυτες οι σχολες εχουν μελλον αλλα μαλλον δεν ειναι στα σχεδια του ελληνικου κρατους να επενδυει οποιονδυποτε για ερευνες και μελετες ειτε αυτες εχουν σχεση με το περιβαλλον και την πρασινη ενεργεια ειτε με των σχεδιασμο προιοντων.

Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια και ΑΤΕΙ δυστυχώς δεν αντιμετωπίζονται ως χώρος παραγωγής γνώσης που μπορούν να στηρίξουν μια οικονομία σε αποσύνθεση...
Χάνονται εκατομμύρια ευρώ σε αγροφύλακες, ειδικούς φρουρούς, ΕΠΟΠ και πάει λέγοντας σε αυτή τη χώρα. Όλα απο τον Κρατικό κορβανά! Τι ανάπτυξη θα φέρουν οι στολές στην παραπαίουσα Ελληνική οικονομία δεν μπορώ να καταλάβω. Και οι θέσεις αυτές ανοίγουν κατα χιλιάδες έτσι; 2500 Εποπ, 2000 Ε.Φ και πάει λέγοντας. Είδα τις προάλλες με λύπη μου την ορκωμοσία περίπου 50 Αξιωματικών ειδικών καθηκόντων στην ΕΛΑΣ. Άνθρωποι με εντυπωσιακές σπουδές, μεταπτυχιακές σπουδές κτλ. Δεν λέω, προς τη σωστή κατεύθυνση είναι κάτι τέτοιο αλλά στο σημερινό οικονομικο/κοινωνικό σκηνικό είναι λύση ανάγκης. Αυτούς τους ανθρώπους θα τους στερηθεί η ανάπτυξη και η παραγωγή και θα τους αποβλακώσει η μπλέ στολή αποζημιώνοντας τον κόπο τους τόσων ετών σε σπουδές με ψίχουλα....δυστυχώς....

dond4le
07/09/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια και ΑΤΕΙ δυστυχώς δεν αντιμετωπίζονται ως χώρος παραγωγής γνώσης που μπορούν να στηρίξουν μια οικονομία σε αποσύνθεση...
Χάνονται εκατομμύρια ευρώ σε αγροφύλακες, ειδικούς φρουρούς, ΕΠΟΠ και πάει λέγοντας σε αυτή τη χώρα. Όλα απο τον Κρατικό κορβανά! Τι ανάπτυξη θα φέρουν οι στολές στην παραπαίουσα Ελληνική οικονομία δεν μπορώ να καταλάβω. Και οι θέσεις αυτές ανοίγουν κατα χιλιάδες έτσι; 2500 Εποπ, 2000 Ε.Φ και πάει λέγοντας. Είδα τις προάλλες με λύπη μου την ορκωμοσία περίπου 50 Αξιωματικών ειδικών καθηκόντων στην ΕΛΑΣ. Άνθρωποι με εντυπωσιακές σπουδές, μεταπτυχιακές σπουδές κτλ. Δεν λέω, προς τη σωστή κατεύθυνση είναι κάτι τέτοιο αλλά στο σημερινό οικονομικο/κοινωνικό σκηνικό είναι λύση ανάγκης. Αυτούς τους ανθρώπους θα τους στερηθεί η ανάπτυξη και η παραγωγή και θα τους αποβλακώσει η μπλέ στολή αποζημιώνοντας τον κόπο τους τόσων ετών σε σπουδές με ψίχουλα....δυστυχώς....

+1000000000000000000000

Μερικοι μαλιστα νιωθουν τυχεροι και περιφανοι που καταφεραν να γινουν ενστολοι!!!!!!!!!!

Ερχονται τα χρονια που τα παιδια μας οταν τα ρωτανε τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις θα λενε.............μεταναστης!!

mikros boudas
08/09/2010, 00:11
Δεν αξιζει τον κοπο καμμια ελληνικη σχολη.:yuck:

Οι Πανελληνιες ειναι το πιο ηλιθιο συστημα εισαγωγης.
Τα κομματα δεν εχουν καμμια δουλεια μεσα στο πανεπιστημιο/σχολη.
Η αναπτυξη περιοχων γυρω απο ενα ΤΕΙ ειναι υπερανω κριτικης...
Ο διαμοιρασμος και το σκορπισμα των σχολων ενος πανεπιστημιου σε διαφορα μερη επισης υπερανω κριτικης...(βλεπε πανεπιστημιο μακεδονιας).

Προτεινω:νεο συστημα εισαγωγης,βασισμενο γυρω απο την καθε σχολη.πχ,μηχανολογος μηχανικος να παιρνει καποια υλη και να την διαβαζει δινωντας εξετασεις για την σχολη του,πιλοτος το ιδιο με διαφορετικη υλη και παει λεγοντας.δεν θελουν ολοι να διαβασουν το ιδιο,δεν θελουν ολοι να ταλαιπωρηθουν το ιδιο.ετσι πιστευω πως θα σπασει η παραδοση του "επιστημονα" και θα βγει μια νεα βαση καθαρα επαγγελματικων σχολων.απαραδεκτο καποιος που θελει να κανει κατι(απο φιλοδοξια προσωπικη,ψωνιο,οικογειακη πιεση κλπ κλπ) να μην εχει μια σωστη ευκαιρια να το κανει παρα μονο κρεμεται απο ενα συστημα σαθρο και αργο.
ετσι θα επιτευχθει σταδιακη αποδυναμωση των φροντιστηριων που αποτελουν αναποσπαστο κομματι της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.ταυτοχρονα,να μειωθει ο αριθμος εισαχθεντων σε σχολες διδακτικου χαρακτηρα εως ωτου να αποροφηθουν πληρως οι υπαρχοντες.
την απομακρυνση των κομματων απο τις σχολες.
συμμαζεμα των σχολων.αυτο ειναι το πιο δυσκολο και θα ειναι προκληση ακομα και σε βαθος χρονου.ομως,θα αποφερει κερδη λειτουργικα μεγαλου μεγεθους.

tanouki2
11/09/2010, 10:37
Η ιστορία των χαμηλών βάσεων είναι μια ιστορία που πονάει τα ελληνικά πανεπιστήμια σίγουρα.

Ακόμη πιο πολύ πονάει η άποψη πως το πανεπιστήμιο είναι μια ευκαιρία για ανάπτυξη της οικονομικής ζωής μιας περιοχής δημιουργώντας έτσι ένα δίκτυο πανεπιστημιακών ιδρυμάτων σε όλη τη χώρα τα οποία δεν μπορούν να έχουν και καμία επαφή μεταξύ τους.

Ολοι όσοι σπουδάσαμε σε ελληνικά πανεπιστήμια στα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας και ειδικά στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη καταλάβαμε την σημασία του να έρχεσαι σε επαφή και με επιστήμονες άλλων ειδικοτήτων που μπορούν να σου ανοίξουν νέους ορίζοντες στον τρόπο σκέψης.

Ομως απο την άλλη εγώ πιστεύω πάντοτε μέσα σε κάποια όρια οτι το τι μαθητής ήσουν στο σχολείο δεν ανταποκρίνεται 100% και στο τι φοιτητής θα γίνεις. Μην ξεχνάμε άλλωστε οτι πολλοί απο τους αποτυχόντες στα ελληνικά πανεπιστήμια καταλήγουν σε αυτά του εξωτερικού τα οποία τόσο πολύ εκτιμούμε.

Το θέμα για μένα είναι να αποφασίσει το κράτος τί θέλει απο τα πανεπιστήμια και να τα υποστιρίξει σε αυτό.
Πάντως εμένα θα με βρειτε κάθετα αντίθετο στην εισαγωγή των ιδιωτικών εταιρειών στα πανεπιστήμια. Κια αυτό γιατί δεν ασχολούντε ολα τα πανεπιστήμια με την εξέλιξη των μηχανών μας πχ. Για σκεφτείτε να στηριχθεί όλη η έρευνα για θέματα ιατρικά σε ιδιώτες? Σε μεγάλο βααθμό αυτό γίνεται ήδη και τα αποτελέσματα τα προηγούμενα πρόσφατα χρόνια τα είδαμε. Κλωνοποίηση, άσκοποι εμβολιασμοί για δήθεν καταστρεπτικούς ιούς ουσιαστικά μόνο για ξεστοκάρισμα κα΄ποιων μεγάλων εταιρειών κλπ κλπ.

'Οσο για την ύπαρξη κομμάτων μέσα στον χώρο του πανεπιστημίου τα πράγματα δεν είναι απλά.
Ουσιαστικά δεν είμαι ενάντια στην ύπαρξή τους. Και εξηγούμαι. Ο φοιτητής είναι σε αρκετά ώριμη ηλικία να έχει και πολιτική άποψη. Το θέμα είναι πως είτε μέσα στα πανεπιστήμια είτε μετέπειτα στην εκτός πανεπιστημίου ζωή του θα έρθει αντιμέτωπος (ο φοιτητής) με ένα σάπιο πολιτικό σύστημα. Ουσιατικά λοιπόν αυτό πρέπει να αλλάξει και επιπλέον δεν νομίζω πως αντίστοιχο πρόβλημα δεν αντιμετωπίζουν και άλλες χώρες. Δηλαδή στην Αμερική που για να μπείς στο πανεπιστήμιο θες ένα σκασμό χρήματα και όσο σπουδάζεις γνωρίζεις πως η έρευνα που κάνεις χρηματοδοτείται απο ιδιώτες που ασφαλώς θα καρπωθούν το αποτέλεσμά της είναι καλύτερα? Μήπως εκεί δεν θα έπρεπε να μπεί και ΄λιγο η πολιτική άποψη στο πανεπιστήμιο?

Πίστέυω πως στα θέματα της παιδείας οι λύσεις δεν είναι δεδομένες και πως κάθε κοινωνία οφείλει να δίνει μεγάλη βάση στο θέμα αυτό. Αλλά με μεγάλη προσοχή γιατί εκεί που νομίζεις πως βρήκες τη λύση δημιουργούνται προβλήματα καμιά φορά και μεγαλύτερα απο αυτά που είχες.

aris_n
15/09/2010, 09:27
Διαβάζω τις προτάσεις για την αλλαγή του εκπαιδευτικού συστήματος, οι οποίες θα γίνουν ακόμη πιο ριζοσπαστικές λέει το 2013. Κατ' αρχήν τις κρίνω προς την σωστή κατεύθυνση (μου θυμίζει κάπως το Αμερικάνικο μοντέλο) αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος οτι όλα πάλι θα μείνουν στα χαρτιά και θα φάμε στη μάπα μια απο τα ίδια....

DrBig
15/09/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tanouki2

Πάντως εμένα θα με βρειτε κάθετα αντίθετο στην εισαγωγή των ιδιωτικών εταιρειών στα πανεπιστήμια. Κια αυτό γιατί δεν ασχολούντε ολα τα πανεπιστήμια με την εξέλιξη των μηχανών μας πχ. Για σκεφτείτε να στηριχθεί όλη η έρευνα για θέματα ιατρικά σε ιδιώτες? Σε μεγάλο βααθμό αυτό γίνεται ήδη και τα αποτελέσματα τα προηγούμενα πρόσφατα χρόνια τα είδαμε. Κλωνοποίηση, άσκοποι εμβολιασμοί για δήθεν καταστρεπτικούς ιούς ουσιαστικά μόνο για ξεστοκάρισμα κα΄ποιων μεγάλων εταιρειών κλπ κλπ.

'Οσο για την ύπαρξη κομμάτων μέσα στον χώρο του πανεπιστημίου τα πράγματα δεν είναι απλά.
Ουσιαστικά δεν είμαι ενάντια στην ύπαρξή τους. Και εξηγούμαι. Ο φοιτητής είναι σε αρκετά ώριμη ηλικία να έχει και πολιτική άποψη. Το θέμα είναι πως είτε μέσα στα πανεπιστήμια είτε μετέπειτα στην εκτός πανεπιστημίου ζωή του θα έρθει αντιμέτωπος (ο φοιτητής) με ένα σάπιο πολιτικό σύστημα. Ουσιατικά λοιπόν αυτό πρέπει να αλλάξει και επιπλέον δεν νομίζω πως αντίστοιχο πρόβλημα δεν αντιμετωπίζουν και άλλες χώρες. Δηλαδή στην Αμερική που για να μπείς στο πανεπιστήμιο θες ένα σκασμό χρήματα και όσο σπουδάζεις γνωρίζεις πως η έρευνα που κάνεις χρηματοδοτείται απο ιδιώτες που ασφαλώς θα καρπωθούν το αποτέλεσμά της είναι καλύτερα? Μήπως εκεί δεν θα έπρεπε να μπεί και ΄λιγο η πολιτική άποψη στο πανεπιστήμιο?


1) 'Εισαγωγη ιδιωτικων εταιρειων στα Πανεπιστημια', δεν ειναι αυτο που περιγραφεις. Απλα το Πανεπιστηιμιο αναλαμβανει εναντι χρηματων ερευνα για λογαριασμο εταιρειων. Τα αποτελεσματα αυτου (με βαση το υπαρχον οικονομικο συστημα) ειναι μονο θετικα. Εχουν ως αποτελεσμα αφ'ενος την υποστηριξη της βιομηχανιας σε μια χωρα και αφ'ετερου την συνδεση εκπαιδευσης και παραγωγης (στους τομεις που αυτο εφαρμοζεται).


2) Εχεις αδικο. Αν υποστηριζεις την πολιτικη μεσα στα Πανεπιστημια, θα επρεπε να τουλαχιστον να αντιληφθεις οτι αλλο τα κομματα και αλλο η πολιτικη. Αυτο που γινεται αυτη τη στιγμη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι recruiting μικρων ζωων απο μεγαλα ζωα. Και εχει θλιβερες συνεπειες τοσο για την εκπαιδευση οσο και για την πολιτικη!

sober
15/09/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
2) Εχεις αδικο. Αν υποστηριζεις την πολιτικη μεσα στα Πανεπιστημια, θα επρεπε να τουλαχιστον να αντιληφθεις οτι αλλο τα κομματα και αλλο η πολιτικη. Αυτο που γινεται αυτη τη στιγμη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι recruiting μικρων ζωων απο μεγαλα ζωα. Και εχει θλιβερες συνεπειες τοσο για την εκπαιδευση οσο και για την πολιτικη!


:a10:

aris_n
15/09/2010, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1) 'Εισαγωγη ιδιωτικων εταιρειων στα Πανεπιστημια', δεν ειναι αυτο που περιγραφεις. Απλα το Πανεπιστηιμιο αναλαμβανει εναντι χρηματων ερευνα για λογαριασμο εταιρειων. Τα αποτελεσματα αυτου (με βαση το υπαρχον οικονομικο συστημα) ειναι μονο θετικα. Εχουν ως αποτελεσμα αφ'ενος την υποστηριξη της βιομηχανιας σε μια χωρα και αφ'ετερου την συνδεση εκπαιδευσης και παραγωγης (στους τομεις που αυτο εφαρμοζεται).


2) Εχεις αδικο. Αν υποστηριζεις την πολιτικη μεσα στα Πανεπιστημια, θα επρεπε να τουλαχιστον να αντιληφθεις οτι αλλο τα κομματα και αλλο η πολιτικη. Αυτο που γινεται αυτη τη στιγμη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι recruiting μικρων ζωων απο μεγαλα ζωα. Και εχει θλιβερες συνεπειες τοσο για την εκπαιδευση οσο και για την πολιτικη!

Συμφωνώ απόλυτα και στα 2 σκέλη.:beer: :beer: :beer:

ermiss
15/09/2010, 17:14
Και πάλι εξετάσεις, και πάλι η Β'βαθμια συνδέεται άμεσα με την εισαγωγή στην Γ΄βαθμια και πάλι παραπαιδεία....

Akatanomastos
15/09/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1) 'Εισαγωγη ιδιωτικων εταιρειων στα Πανεπιστημια', δεν ειναι αυτο που περιγραφεις. Απλα το Πανεπιστηιμιο αναλαμβανει εναντι χρηματων ερευνα για λογαριασμο εταιρειων. Τα αποτελεσματα αυτου (με βαση το υπαρχον οικονομικο συστημα) ειναι μονο θετικα. Εχουν ως αποτελεσμα αφ'ενος την υποστηριξη της βιομηχανιας σε μια χωρα και αφ'ετερου την συνδεση εκπαιδευσης και παραγωγης (στους τομεις που αυτο εφαρμοζεται).


2) Εχεις αδικο. Αν υποστηριζεις την πολιτικη μεσα στα Πανεπιστημια, θα επρεπε να τουλαχιστον να αντιληφθεις οτι αλλο τα κομματα και αλλο η πολιτικη. Αυτο που γινεται αυτη τη στιγμη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι recruiting μικρων ζωων απο μεγαλα ζωα. Και εχει θλιβερες συνεπειες τοσο για την εκπαιδευση οσο και για την πολιτικη!

καλα για τα κομματα στα πανεπιστημια
τα χουμε ξαναπει

αυτα μονο στην ελλαδα
τα πανεπιστημια ειναι χωροι εκπαιδευσης

εκει πας για να μαθεις πραγματα οχι για να κανεις τον Μελλοντικο Μαμια της Χωρας
που θα του παιρνουμε πιπες για να μας βολεψει


για το πρωτο σκελος θα συμφωνησω επισης με τον Μεγαλο

Απ οτι εχω καταλαβει καποιοι δεν θελουν χρηματοδοτηση απο Εταιριες γιατι θα μπουν οι εταιριες στην παιδεια και θα εκμεταλλευοντε τους νεους εργαζομενους

Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα οι εργασιακες συνθηκες δεν πηδιουντε και τωρα που οι εταιριες ειναι εξω?

αν δεν υπαρχουν νομοι που να προστατευουν τους εργαζομενους αυτο θα γινετε
δεν εχει να κανει μονο με τις εταιριες..

και χρηματοδοτηση πρεπει να βρεθει προφανως ιδιωτικη
γιατι το κρατος ΔΕΝ..

mikros boudas
15/09/2010, 17:19
μα αυτες οι εταιρειες που θα χρηματοδοτουν θα ειναι οι ιδιες που μετα θα προσλαμβανουν τους φοιτητες,τοσο απλο ρε παιδια...γαμω τα υπουργεια πια...:beer: :beer: :yuck: :yuck:

Akatanomastos
15/09/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
μα αυτες οι εταιρειες που θα χρηματοδοτουν θα ειναι οι ιδιες που μετα θα προσλαμβανουν τους φοιτητες,τοσο απλο ρε παιδια...γαμω τα υπουργεια πια...:beer: :beer: :yuck: :yuck:

νταξυ δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα
γιατι αμα αφησεις τις εταιρες ανελεξεγκτες θα μας τον φορεσουν ασαλιωτα(εξκιουζέ μουά μαντμουαζέλς :D )

αλλα αν υπαρχει σοβαροτητα κυριως απο το κρατος λυνοντε καποια θεματα




τα υπουργεια δεν εχει νοημα να τα βριζεις γιαυτο

αυτα θελουν να μπουν οι εταιριες μεσα
γιαυτο εξαθλιωνουν το πανεπιστημιο ετσι

mikros boudas
15/09/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
νταξυ δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα
γιατι αμα αφησεις τις εταιρες ανελεξεγκτες θα μας τον φορεσουν ασαλιωτα(εξκιουζέ μουά μαντμουαζέλς :D )

αλλα αν υπαρχει σοβαροτητα κυριως απο το κρατος λυνοντε καποια θεματα




τα υπουργεια δεν εχει νοημα να τα βριζεις γιαυτο

αυτα θελουν να μπουν οι εταιριες μεσα
γιαυτο εξαθλιωνουν το πανεπιστημιο ετσι τα βριζω ρε φιλε γιατι δεν ξερουν τι κανουν πια...:yuck: :beer: :beer:

aris_n
15/09/2010, 20:07
Χαίρομαι που βλέπω και άλλες απόψεις στη συζήτηση γιατί το θέμα είναι πολύ σοβαρό.

Κατ' αρχήν για τον φίλο Ερμή, να πω οτι ναι, στο καινούργιο σχέδιο νόμου δεν επιχειρείται αποσύνδεση του Λυκείου απο την Γβάθμια εκπαίδευση κάτι που είναι αρνητικό. Για το θέμα των εξετάσεων, φαντάζομαι οτι συμφωνείς μαζί μου οτι κάποιου είδους εξέταση είναι αναγκαία πρίν την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο. (Για να μην θυμίσω την ΑΜΑΡΤΩΛΗ ιστορία των ΠΣΕ(Προγραμμάτα Σπουδών Επιλογής) που κόντεψε να τινάξει στον αέρα όλη την Γβάθμια εκπαίδευση).

Τώρα το πραγματικά φλέγον θέμα των εταιρειών στα Πανεπιστήμια.

Πρώτον δεν είναι απαραίτητο οτι όλες οι εταιρείες είναι ο εωσφόρος, ντυμένος με γραβάτα, κοστούμι και χαρτοφύλακα. Ξέρω, οτι γενεές επι γενεών πολιτικά κόμματα στην Ελλάδα τις παρουσιάζουν ως τέτοιες (χωρίο που φαίνεται κολαούζο δε θέλει) αλλά τα πράγματα δεν είναι μόνο έτσι.
Αν συμφωνήσουμε όλοι οτι το Κράτος μας μπατίρισε, θα πρέπει να συμφωνήσουμε επίσης οτι απο κάπου αλλού θα πρέπει να βρεί λεφτά το Πανεπιστήμιο για να ορθοποδήσει. Υπάρχουν πολλοί επιχειρηματίες στην Ελλάδα, (προσωπικά ξέρω αρκετούς) οι οποίοι ευχαρίστως θα έδιναν ένα κομμάτι απο τον ισολογισμό τους στην έρευνα, διότι αυτό σημαίνει ανταγωνιστικότητα, σημαίνει καινοτομία, σημαίνει αύξηση της επιχειρηματικής θέσης τους στην αγορά, άνοιγμα νέων θέσεων εργασίας κτλ κτλ. Ξέρετε για πόσες εταιρείες στην Ελλάδα, αυτή τη στιγμή, τα τμήματα RD τους σημαίνουν "Μπές στον Internet, ψάξε τι πουλάει πιο πολύ στην αγορά σήμερα, προσέγγισε τους, να το φέρουμε στην Ελλάδα franchise". Δηλ, αγόρασε λογισμικό/συσκευές/τεχνογνωσία απο το εξωτερικό, φέρτο στην Ελλάδα με επιβαρυμένο κόστος αγοράς - άρα και πώλησης- βάλτου και μια σφραγίδα ΑλφαΒήτας Α.Ε και είμαστε όμορφοι και ωραίοι. Ναι, αλλά έτσι δεν πας ΠΟΥΘΕΝΑ. Ήδη μερικά χρόνια πρίν η εταιρεία Intracom προχώρησε στο άνοιγμα Ιδιωτικής σχολής που δίνει MSc, μή αναγνωρισμένα απο το Ελληνικό κράτος, με την επωνυμία ΑΙΤ. Athens Information Technology. Ακόμα λοιπόν και ο Κόκκαλης είδε οτι στα Ελληνικά Πανεπιστήμια υπάρχει "ψωμί" και αφού δεν υπάρχει νόμος να δώσει τα λεφτά του στα Πανεπιστήμια και να τα διαχειριστούν άλλοι, πήρε απλά τον κόσμο απο τα Πανεπιστήμια να κάνουν έρευνες γι' αυτόν. Τον κόσμο που σπούδασε με λεφτά του Ελληνικού λαού έτσι;
Οι εταιρείες όταν επενδύουν στα Πανεπιστήμια, δεν είναι αφεντικά με τον όρο που νομίζουμε όλοι. Οι εταιρείες είναι επενδυτές. Ξέρουν οτι κάνουν μια επένδυση που μπορεί να βγεί, μπορεί και να μην βγεί. Δεν γίνονται υπάλληλοι τους οι καθηγητές και οι φοιτητές, με την στενή έννοια του όρου. Εγώ θα χρησιμοποιούσα περισσότερο την λέξη συνεργάτες.
Τώρα, στην Ελλάδα υπάρχει ένα πλαίσιο το οποίο λέγεται "Ερευνητικά Ινστιτούτα" τα οποία είναι ανεξάρτητα απο τα Πανεπιστήμια αλλά σε συνεργασία με αυτά. Εκεί φαίνεται να λειτουργεί κάπως το πράμα* (Αν και όχι σε όλα τα ερευνητικά ινστιτούτα της χώρας). Θα πω ένα όνομα. FORTHnet. Πόσοι φίλοι γνωρίζουν οτι η εταιρεία αυτή φτιάχτηκε απο φοιτητές και ερευνητές του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας στο Ηράκλειο της Κρήτης; (FORTHnet=Foundation Of Research & Technology Hellas net). Η Phaistos Networks επίσης. Οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης επίσης, καθώς και πολλές άλλες. Στα Πανεπιστήμια εδώ και κανα 2 χρόνια τώρα περιμένουν να εγκριθούν οι προτάσεις τους για χρηματοδότηση διδακτορικών διατριβών απο τη ΓΓΕΤ μέσω του προγράμματος Ηράκλειτος. Το 90% αυτών που ξεκινήσανε (ΑΜΟΙΣΘΟΙ) τα διδακτορικά τους, θα τα πάρουν (ΑΝ τα πάρουν) μετά την λήψη του Διδακτορικού. Καταλαβαίνετε για τι πράμα μιλάμε; Μιλάμε για Διδακτορικά. Για την αιχμή της επιστημονικής γνώσης υποτίθεται και λεφτά ΓΙΟΚ. Ε, πως θα έχεις ανάπτυξη τότε; Πως μια εταιρεία θα κατοχυρώσει μια ιδέα ρε αδερφέ; Ξέρω οτι στην Ελλάδα υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται με software. Αν και δεν είναι ο τομέας μου, εγώ είμαι Φυσικός, η επιστήμη της πληροφορικής ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ο #1 αυτή τη στιγμή τομέας για να επενδύσουν οι εταιρείες. ΓΙΟΚ και εκεί όμως.....
Σας κούρασα το ξέρω, σταματώ εδώ χάριν οικονομίας και τα λέμε καθώς προχωράει η κουβέντα.

*Ξέχασα, εκεί δεν υπάρχουν κόμματα/παρατάξεις/άσυλο.

aris_n
15/09/2010, 21:12
Και ακόμα κάτι πιο γενικό για τις εταιρείες και τα Πανεπιστήμια.

Έχω την αίσθηση οτι όταν κάποιος ακούει την φράση "Εταιρείες στα Πανεπιστήμια", αμέσως του έρχονται στο μυαλό σκηνές και διάλογοι, ως εξής: Άνδρας σε στυλ κυνηγών του Μορφέα στο Matrix με μαύρα κουστούμια και γυαλιά που παρακολουθούν κάθε κίνηση των φοιτητών και μέσω του μικροφώνου στο μανίκι, αναφέρουν στο "αφεντικό". Ενίοτε ακολουθούν και διάλογοι "Έλα εδώ μαύρε (ήχος μαστιγίου), δούλεψε για το "αφεντικό" (ήχος μαστιγίου x2).
Λοιπόν, το Νόμπελ Φυσικής για το 2007 δόθηκε για την ανακάλυψη του φαινομένου της Γιγαντιαίας Μαγνητοαντίστασης. Ναι είναι αυτό το φαινόμενο που ανακαλύφθηκε στα μέσα της 10ετίας του 80 απο 2 φυσικούς που παίζανε με την Φυσική Στερεάς κατάστασης και έκανε όλους εμάς να έχουμε δεδομένα πολλών εκατοντάδων GB σε ένα στικάκι στα κλειδιά μας. Έχει κανείς την εντύπωση οτι πήγε καμία εταιρεία σε αυτούς και τους φέρθηκε με αυτό τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω; Ή μήπως τους πλησίασε καμία εταιρεία να τους ρωτήσει "Τι κάνετε εσείς εδώ; Παίζετε με ηλεκτρόνια;; Get a life ρε καμμένοι φυσικοί...ποιός ασχολείται με αυτά που κάνετε εσείς..."
Αντιγράφω απο το site του βραβείου Nobel και την συνέντευξη ενός απο τους αποδέκτες Καθηγητές του Nobel.

My collaboration with Peter Levy on theoretical problems encompassed numerous subjects and, among other results, led to the discovery of the existence of Dzyaloshinsky-Moriya interactions in spin glasses. One consequence of these interactions is the triad anisotropy in spin glasses, which was confirmed experimentally in the thesis of my Ph.D. student Dimitri Arvanitis. Ωπ!!!Και ένας Έλληνας ρε παιδιά!!!


In the mid 1980s, it seemed likely that techniques developed in the field of microelectronics would make it possible to grow magnetic multilayers built up from layers of nanometer thickness. It was precisely at this time that my former student, Alain Friederich, was developing Molecular Beam Epitaxy (MBE) in his research group of the Thomson-CSF company<-----Ωπ Ο εωσφόρος!!!Εταιρεία!!!!. While attending a meeting in San Diego in 1985, Alain Friederich and I were discussing our work at a bar next to the swimming pool, under the palm trees and the stars and we decided to collaborate on the growth and study of magnetic multi-layers. With help from the expert on MBE at Thomson-CSF, Patrick Etienne, as well from my doctoral students, Fr Nguyen Van Dau, Fr Petroff and Agn Barthmy, and two post-docs, Mario Baibich and Jean-Marc Broto, our collaboration resulted in the discovery of giant magnetoresistance at the beginning of 1988.

'Ολο το κείμενο εδώ: Nobel 2007 (http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2007/fert.html#)

Τι λέει λοιπόν αυτός ο "καμένος" φυσικός που ασχολούνταν με κάτι υμένια...(μαλακίες τώρα ξέρετε...)στον οποίο χρωστάμε σήμερα όλα τα γκατζετοαρχιδάκια που χρησιμοποιούμε;;; Οτι μια Εταιρεία (φτου κακά σκόρδα) βοήθησε στα πειράματα του.

Όταν η Toshiba, η Intel, η Dell, η HP, η Apple κτλ κτλ (ο κατάλογος είναι ατελείωτος), θέλουν να βγάλουν το επόμενο προιόν στην αγορά τι νομίζετε οτι κάνουν; Γράφουν γράμμα στον Αγ. Βασίλη; Κάνουν τάμα στην Σουμελά; ή μήπως ΖΜΠΡΩΧΝΟΥΝ ΔΙΣΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ στο ΜΙΤ και σε άλλα Πανεπιστήμια;;; Όποιος μάντεψε το τρίτο κερδίζει χρυσούν ωρολόγιο.
Μήπως νομίζει κανείς οτι πάει ο Steve Jobs της Apple (τον έχω και δίπλα εδω στο Σαν Φρανσίσκο) στο ΜΙΤ και πιάνει κανένα Καθηγητή απο το γιακά και του λεει "Άκου μαλάκα...θα μου βγάλεις το επόμενο iphone5. Γκέ γκε; Γιατί σε πλΕρώνω ΕΓΩ."
Αστεία πράματα. Εδώ έχουν τη διορατικότητα να επενδύουν σε ιδέες. Βγούν δε βγούν, γιατί αμα βγούν.....καταλαβαίνετε....
Όλα αυτά που περιγράφω παραπάνω έχουν να κάνουν με τη Φυσική στερεάς κατάστασης και την Επιστήμη των υλικών. Το Ελληνικό ανάλογο ξέρετε ποιο είναι;;; 5 τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα νεκροταφεία σκέτα και 3 τμήματα Επιστήμης Υλικών ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. Το 3ο μάλιστα, αυτό τον Ιωαννίνων μετονομάστηκε φέτος σε "Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών" μπας και ξεκλέψει κανένα ξεροκόμματο επειδή έβαλε τη λέξη "Μηχανικών". Το αποτέλεσμα ξέρετε ποιο ήταν;; ΕΦΑΓΕ ΠΟΡΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ. Αυτοί είμαστε κύριοι. Καληνύχτα μας.....:sad:

Cpt. Haddock
15/09/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
[...]Όλα αυτά που περιγράφω παραπάνω έχουν να κάνουν με τη Φυσική στερεάς κατάστασης και την Επιστήμη των υλικών. Το Ελληνικό ανάλογο ξέρετε ποιο είναι;;; 5 τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα νεκροταφεία σκέτα και 3 τμήματα Επιστήμης Υλικών ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. Το 3ο μάλιστα, αυτό τον Ιωαννίνων μετονομάστηκε φέτος σε "Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών" μπας και ξεκλέψει κανένα ξεροκόμματο επειδή έβαλε τη λέξη "Μηχανικών". Το αποτέλεσμα ξέρετε ποιο ήταν;; ΕΦΑΓΕ ΠΟΡΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ. Αυτοί είμαστε κύριοι. Καληνύχτα μας.....:sad:

:sad: :sad: :sad:

aris_n
15/09/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:sad: :sad: :sad:

Ασε ρε κάπτεν...έχω φάει τα σκατά όλα 10 χρόνια στα Ελληνικά Πανεπιστήμια....έφυγα και ησύχασα....αλλά στεναχωριέμαι ρε γαμώτο....και στεναχωριέμαι πολύ γιατί η Ελλάδα και έξυπνα παιδιά έχει και καλούς Καθηγητές έχει....απλά τα γαμήσανε όλα οι παρατάξεις, τα κόμματα, οι αγκυλώσεις.....:sad: :sad: :sad:

Aggelos_SV
15/09/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
....αλλά στεναχωριέμαι ρε γαμώτο....και στεναχωριέμαι πολύ γιατί η Ελλάδα και έξυπνα παιδιά έχει και καλούς Καθηγητές έχει....και πλέον έχει και ΤΕΡΑΣΤΙΑ συσσώρευση ανέργων επιστημόνων/μηχανικών ...απλά τα γαμήσανε όλα οι παρατάξεις, τα κόμματα, οι αγκυλώσεις.....:sad: :sad: :sad:

:sad:

aris_n
15/09/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
:sad:

Ναι έχει τεράστια συσσώρευση ανέργων επιστημόνων και μηχανικών. Γιατί απλά δεν υπάρχουν εταιρείες να τους προσλάβουν. Γιατί πως να επενδύσει ένας επιχειρηματίας και να στήσει μια επιχείρηση στον τομέα της τεχνολογίας π.χ, όταν του κλείνεις τον δρόμο προς την έρευνα και την ανάπτυξη που είναι τα Πανεπιστήμια;;; Γιατί όποιος και να είναι, όσα λεφτά και να έχει, στο ξεκίνημα του δεν μπορεί να στήσει εργαστήρια ούτε σε μέγεθος, αλλά ούτε και σε εμπειρία, σε σχέση με αυτά των Πανεπιστημίων.
Επίσης υπάρχει και η αγκύλωση των κλειστών επαγγελμάτων (λέγε με ΤΕΕ). Είχα πάει κάποτε μόλις τελείωσα το Φυσικό σε μια εταιρεία για δουλειά. Ασχολούνταν με την ενέργεια λοιπόν αυτή η εταιρεία. Συγκεκριμένα την ηλεκτρική. Σε κουβέντα που έκανα με τον προιστάμενο του προσωπικού ο οποίος ήταν και γνωστός μου μου λέει "Άρη, το ξέρω η θέση εμπίπτει μέσα στις γνώσεις σου και θα μπορούσες να τα βγάλεις πέρα, αλλά δεν είσαι μηχανικός....Άρα ΝΟ υπογραφή...."(Άλλο Ελληνικό πρωτότυπο). Next time....

Ichigo
15/09/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Ναι έχει τεράστια συσσώρευση ανέργων επιστημόνων και μηχανικών. Γιατί απλά δεν υπάρχουν εταιρείες να τους προσλάβουν. Γιατί πως να επενδύσει ένας επιχειρηματίας και να στήσει μια επιχείρηση στον τομέα της τεχνολογίας π.χ, όταν του κλείνεις τον δρόμο προς την έρευνα και την ανάπτυξη που είναι τα Πανεπιστήμια;;; Γιατί όποιος και να είναι, όσα λεφτά και να έχει, στο ξεκίνημα του δεν μπορεί να στήσει εργαστήρια ούτε σε μέγεθος, αλλά ούτε και σε εμπειρία, σε σχέση με αυτά των Πανεπιστημίων.
Επίσης υπάρχει και η αγκύλωση των κλειστών επαγγελμάτων (λέγε με ΤΕΕ). Είχα πάει κάποτε μόλις τελείωσα το Φυσικό σε μια εταιρεία για δουλειά. Ασχολούνταν με την ενέργεια λοιπόν αυτή η εταιρεία. Συγκεκριμένα την ηλεκτρική. Σε κουβέντα που έκανα με τον προιστάμενο του προσωπικού ο οποίος ήταν και γνωστός μου μου λέει "Άρη, το ξέρω η θέση εμπίπτει μέσα στις γνώσεις σου και θα μπορούσες να τα βγάλεις πέρα, αλλά δεν είσαι μηχανικός....Άρα ΝΟ υπογραφή...."(Άλλο Ελληνικό πρωτότυπο). Next time....


Πονεμένο θέμα αυτό της υπογραφής. Οι ίδιες κλίκες υπάρχουν και στην Πληροφορική που έχει πλήρως ανοικτή πρόσβαση και ας μας επιτραπεί η έκφραση "ανοικτή αρχιτεκτονική". Όπου υπογραφή βλέπε μίζες από δημόσια έργα τις οποίες φυσικά προσπαθούν να καβατζώνονται κλίκες άσχετα αν το λούκι το τραβάνε οι απο κατω κατά το σχεδιασμό και κατασκευή του έργου. Όπου κλίκες βλέπε Ενωση Πληροφορικών Ελλάδος :winka: :yuck:

aris_n
15/09/2010, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius

Πονεμένο θέμα αυτό της υπογραφής. Οι ίδιες κλίκες υπάρχουν και στην Πληροφορική που έχει πλήρως ανοικτή πρόσβαση και ας μας επιτραπεί η έκφραση "ανοικτή αρχιτεκτονική". Όπου υπογραφή βλέπε μίζες από δημόσια έργα τις οποίες φυσικά προσπαθούν να καβατζώνονται κλίκες άσχετα αν το λούκι το τραβάνε οι απο κατω κατά το σχεδιασμό και κατασκευή του έργου. Όπου κλίκες βλέπε Ενωση Πληροφορικών Ελλάδος :winka: :yuck:

Καθόλου offtopic φίλε μου.....

ermiss
15/09/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Ασε ρε κάπτεν...έχω φάει τα σκατά όλα 10 χρόνια στα Ελληνικά Πανεπιστήμια....έφυγα και ησύχασα....αλλά στεναχωριέμαι ρε γαμώτο....και στεναχωριέμαι πολύ γιατί η Ελλάδα και έξυπνα παιδιά έχει και καλούς Καθηγητές έχει....απλά τα γαμήσανε όλα οι παρατάξεις, τα κόμματα, οι αγκυλώσεις.....:sad: :sad: :sad:

Και οι συντεχνίες φίλε. Το ΤΕΕ έχει κλειδώσει και έχει περιοριστεί στα στεγανά των επαγγελματικών δικαιωμάτων, περιχάραξη, αποκλεισμός και αυτό επηρεάζει και την Γ'βάθμια, είτε με το παράδειγμα που έφερες, είτε με την απαξίωση σχολών, είτε με την αναγκαστική επιλογή άλλων σχολών μόνο και μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση....

aris_n
16/09/2010, 07:25
Ερμή συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Δυστυχώς το ΤΕΕ λειτουργούσε και λειτουργεί σε πολλά ως τροχοπέδη. Το ακόμα πιο αξιοπερίεργο είναι οτι ακόμα και μέσα στις τάξεις των Μηχανικών φαγώνονται εντός του ΤΕΕ για το ποιος θα έχει τα περισσότερα δικαιώματα έναντι των άλλων μηχανικών.

Και θα συνεχίσω λίγο αυτό που έλεγα για τις εταιρείες και τα Πανεπιστήμια και θα σας ξεκινήσω με ένα παράδειγμα για ένα υλικό πολύ γνωστό στη μοτοσυκλετιστική κοινότητα, την cordura. Ποια εταιρεία το ανακάλυψε και τι κάνει πρόσφατα η εταιρεία αυτή.

Λοιπόν η Cordura είναι λίγο πολύ γνωστή σε όλους μας νομίζω.
Την Cordura λοιπόν την ανακάλυψε ως ύφασμα η Dupont το 1929. Δεν θα σταθώ σε πολλές λεπτομέρειες, ένα εισαγωγικό κείμενο μόνο θα αναφέρω για αυτήν, το οποίο είναι διαθέσιμο απο τη Wikipedia Cordura Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Cordura) .

Για την Dupont θα πω απλά οτι είναι ένας Κολοσσός, πραγματικά, στην χημική βιομηχανία και τη βιομηχανία των πλαστικών. Ιδρύθηκε το 1802, έχει κύκλο εργασιών, το 2009, περί τα 26 ΔΙΣ δολάρια και επιχειρηματική θέση που ξεπερνά τα 38 ΔΙΣ δολάρια. Η εταιρεία αυτή επίσης κατέχει τις εξής πατέντες, ανάμεσα σε πολλές άλλες:

1.Neoprene
2.Teflon
3.Kevlar
4.Nafion (Σε αυτό το υλικό φίλος έκανε το Διδακτορικό του στην Ελλάδα, στον μοριακό προσανατολισμό των πολυμερικών αλυσίδων του Nafion. Σε απλά Ελληνικά, πως αλλάζουν οι ιδιότητες του υλικού σε διαξονικές παραμορφώσεις και πως αντίστοιχα βελτιστοποιούνται.)*

*Το Nafion είναι χοντρικά μια πλαστική μεμβράνη που χρησιμοποιείται για διαχωρισμό αερίων π.χ ή σε στοιχεία καυσίμου κ.α εφαρμογές

Περισσότερες πληροφορίες για την Dupont εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/DuPont)

Επίσης στην εταιρεία αυτή Επικεφαλής Οικονομικός Διευθυντής (CFO) είναι ένας Έλληνας. Ο Νίκος Φανανδάκης.
Θα μπορούσε λοιπόν ο κύριος Φανανδάκης, σε μια κρίση "φιλοπατρίας" ας πόυμε, να πείσει το ΔΣ της εταιρείας να επενδύσει σε Έλληνες επιστήμονες που κάνουν έρευνες σε πανεπιστήμια στην Ελλαδα, πάνω σε ένα υλικό που έχει κατοχυρώσει η Dupont; Η απάντηση είναι ΝΑΙ θα μπορούσε αλλά στο υπάρχον καθεστώς ΟΧΙ.
Αντ' αυτού η Dupont, πού επένδυσε ένα ΣΚΑΣΜΟ λεφτά το 2006;;; Σε ποιά χώρα;;;
Στην ΤΟΥΡΚΙΑ!!!Ναι στην γείτονα ΤΟΥΡΚΙΑ και μάλιστα στο Πανεπιστήμιο του Μαρμαρά στην Κων/πολη.
Αντιγράφω απο το ίδιο το site της Dupont.

In 2006, DuPont started a cooperative effort with Marmara University to educate the packaging sector and established the DuPont Technology Center in Printing department to apply advance flexographic printing technologies. Full renovation of the technology center and establishment of high-technology flexo plate manufacturing line underlines the support given by DuPont to flexo education.

Όλο το κείμενο εδώ (http://www2.dupont.com/Packaging_Graphics/en_GB/news_events/article20100129.html)

Δηλαδή κοντολογίς η Dupont όχι μόνο συνεργάστηκε με το Πανεπιστήμιο του Μαρμαρά, αλλά του έφτιαξε και ανακαίνισε πλήρως ένα κέντρο τεχνολογίας καθώς και αντίστοιχη γραμμή παραγωγής.
Έχω πολλά μα πολλά αντίστοιχα παραδείγματα να γράψω αλλά θα περιοριστώ σε αυτό προς το παρόν....

Και ξανά καληνύχτα μας αδέλφια....:sad:

tanouki2
16/09/2010, 13:12
Προσωπικά όταν αναφερόμουν σε κόμματα και γενικά πολιτική στα πανεπιστήμια δεν εννοούσα να σου περνάνε μαθήματα και διάφορες άλλες αλητείες που τώρα γίνονται.
Όμως νομίζω πως απο την άλλη μεριά δεν μπορείς να αποκόψεις την παιδεία απο την πολιτική.
Και οι φορείς πολιτικής έιναι τα κόμματα πως να το κάνουμε. Τώρα αν τα κόμματα έιναι διεφθαρμένα έξω απο τα πανεπιστήμια το ίδιο θα είναι και μέσα. Και όπως δεν λείπουν τα κόμματα και η πολιτική απο οποιαδήπετε άλλη στιγμή της ζωής μας δεν θα λειψει και απο τα πανεπιστήμια. Και, επιμένοντας στο παράδειγμα της Αμερικής, νομίζω πως αν και η πολιτική λείπει μέσα στα πανεπιστήμια με την μορφή των κομμάτων επηρεάζει δραστικά την πανεπιστημιακή γνώση αφού συμβαδίζει με τις επιθυμίες των εταιρειών οι οποίες και ρίχνουν το χρήμα στα πανεπιστήμια. Για φανταστείτε την πανεπιστημιακή έρευνα να έρθει σε κόντρα με τα κέρδη μιας μεγάλης εταιρείας? Τί θα γίνει τότε?

Δέιτε το και αλλιώς. Την ίδια στιγμή που δεν μας αρέσει η πολιτική στα πανεπιστήμια επειδή θα κατευθύνει τους φοιτητές στο δρόμο του κομματόσκυλου και της λαμογιάς επιθυμούμε την εισαγωγή των εταιρειών στα πανεπιστήμια οι οποίες φυσικά και θα ρίξουν χρήμα μονάχα σε τομείς που τους ενδιαφέρουν. Έτσι, κατα τη γνώμη μου, τα πανεπιστήμια θα παράγουν εκέινη τη γνώση που απλά φέρνει κέρδος σε κάποιες εταιρείες και τίποτε άλλο. Γιατί μην μου πείτε πως μια εταιρεία θα προτιμήσει να ρίξει χρήμα σε μια έρευνα που θα οφελήσει την κοινωνία αλλά δεν θα προσφέρει κέρδος στην ίδια.


Για να μην παρεξηγηθώ και γω πέρασα απο τα ελληνικά πανεπιστήμια και είδα το χάλι και των κομμάτων και της πανεπιστημιακής έρευνας. Νομίζω όμως πως οι τομείς της υγείας και παιδείας δεν μπορεί παρά να είναι δημόσια υπόθεση μιας και αφορά σε όλους μας και όχι στα κέρδη κάποιων εταιρειών. Τώρα γιατί οι περισσότεροι δεν θέτουμε το θέμα της παιδείας πρωταρχικό θέμα κάθε που γίνονται εκλογές και ψηφίζουμε με βάση ποιος θα μας δώσει 50 ευρώ παραπάνω στο μισθό ή μια καλή στρατιωτική θητεία είναι ένα θέμα προς μεγάλη συζήτηση.

Aggelos_SV
16/09/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tanouki2
Όμως νομίζω πως απο την άλλη μεριά δεν μπορείς να αποκόψεις την παιδεία απο την πολιτική.
Και οι φορείς πολιτικής έιναι τα κόμματα πως να το κάνουμε. Τώρα αν τα κόμματα έιναι διεφθαρμένα έξω απο τα πανεπιστήμια το ίδιο θα είναι και μέσα. Και όπως δεν λείπουν τα κόμματα και η πολιτική απο οποιαδήπετε άλλη στιγμή της ζωής μας δεν θα λειψει και απο τα πανεπιστήμια.

Από την πολιτική ίσως δεν μπορείς να αποκόψεις τον πολίτη,όχι την παιδεία.
Η παιδεία είναι προαπαιτούμενο για έναν σωστό πολίτη...και αν κρίνουμε από την πολιτική στη Ελλάδα,εκ του αποτελέσματος της βούλησης του πολίτη...κάποιος έιναι ο πιο αδύναμος κρίκος

Τα κόμματα έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί από την μεταπολίτευση και μετά (για πριν δεν ξέρω) μόνο φορείς πολιτικής δεν είναι και τα αποτελέσματα αυτής τους της διαμόρφωσης τα βιώνουμε εδώ και δύο τουλάχιστον χρόνια.Φορείς διαφθοράς (όπως λες κι εσύ),φορείς αυτοπροβολής και πλουτισμού ολίγων,φορείς σήψης και κοντόφθαλμου πνεύματος ναι είναι.

Γιατί πολιτικές (πολιτική=κατεύθυνση) για την πρόοδο αυτής της χώρας δεν έχω δει να γίνονται ΠΟΤΕ,αφού οι αυτοαποκαλούμενοι "πολιτικοί" αναλώνονται στο κυνήγι της προσωπικής προβολής,της greek way κονόμας και του ψευτοτσαμπουκά στα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης με σκοπό την ανάδειξη του "μαχητικού" και του "φιλολαϊκού" τους χαρακτήρα .(φτου λέρωσα το στόμα μου...)

Είναι πολύ μίζερο να λέμε ότι τα κόμματα δεν μπορούν λείψουν από τα πανεπιστήμια.
Τα πανεπιστήμια είναι κυψέλες γνώσης και έρευνας και ΜΟΝΟ αυτό.Η παιδεία είναι καθαρά θέμα της προπανεπιστημιακής εκπαίδευσης,της οικογένειας και πάνω απ'όλα θέμα προσωπικό του καθενός (αυτή η δια βίου μόρφωση που λένε...)

Τα κόμματα και η κάθε μορφή αντιπροσώπευσής τους στα πανεπιστήμια πρέπει να εξαφανιστούν,αν θέλουμε η επόμενη γενιά να έχει μέλλον μακρυά από όλα τα σκατά που τάισε τη δική μας γενιά (ναι αυτή των προνομιούχων των 592 πλέον €...και αν βρει κάποιος δουλειά) η γενιά της μεταπολίτευσης.Μέσα στο πανεπιστήμιο δεν πρέπει να γίνεται καμία μα καμία κομματική χειραγώγηση,παρά μόνο να προσφέρεται και να μεταδίδεται η γνώση.Μην πω τώρα τα περί ασύλου,γιατί θέλω ένα σεντόνι ολόκληρο..άσυλο λέει...έννοιες που είχαν υπόσταση μόνο τον καιρό της Χούντας.Είναι ή δεν είναι άσυλο ολόκληρη η πατρίδα μας σήμερα?Έχουμε ή δεν έχουμε δικαίωμα εκφοράς της γνώμης μας παντού και δημόσια?
Αλλά ξέχασα..το άσυλο είναι για να μην μπαίνουν οι μπάτσοι μέσα και μας πιάνουν όταν καίμε το σύμπαν ή με σπρέι βάφουμε αφού πρώτα γυμνώσουμς και χτυπήσουμε φοιτήτριες επειδή έκαναν το λάθος να είναι με το "κακό κόμμα".Κόμματα στα πανεπιστήμια...

Έξω τα παράσιτα από τα Πανεπιστήμια!




Αρχικά δημιουργήθηκε από tanouki2
Και, επιμένοντας στο παράδειγμα της Αμερικής, νομίζω πως αν και η πολιτική λείπει μέσα στα πανεπιστήμια με την μορφή των κομμάτων επηρεάζει δραστικά την πανεπιστημιακή γνώση αφού συμβαδίζει με τις επιθυμίες των εταιρειών οι οποίες και ρίχνουν το χρήμα στα πανεπιστήμια. Για φανταστείτε την πανεπιστημιακή έρευνα να έρθει σε κόντρα με τα κέρδη μιας μεγάλης εταιρείας? Τί θα γίνει τότε?

Τότε θα δημιουργηθεί μια νέα εταιρεία που θα αξιοποιήσει την έρευνα αυτή και θα λειτουργήσει ανταγωνιστικά στην εταιρεία της οποίας τα κέρδη προσβάλλονται.
Αυτά βέβαια γίνονται σε χώρες που ευνοείται η επιχειρηματικότητα και η καινοτομία έξω από φορομπηχτικές και γραφειοκρατικές λογικές (απόρροια των κομμάτων που λέγαμε πριν)


Αρχικά δημιουργήθηκε από tanouki2
Έτσι, κατα τη γνώμη μου, τα πανεπιστήμια θα παράγουν εκέινη τη γνώση που απλά φέρνει κέρδος σε κάποιες εταιρείες και τίποτε άλλο. Γιατί μην μου πείτε πως μια εταιρεία θα προτιμήσει να ρίξει χρήμα σε μια έρευνα που θα οφελήσει την κοινωνία αλλά δεν θα προσφέρει κέρδος στην ίδια.

Το κέρδος που έχουν αυτές οι εταιρείες,πέραν ενός μέρους που πάει στην "επονείδιστη πλουτοκρατία",μοιράζεται σε όσους δουλεύουν σκληρά γι'αυτή αλλά και μέρος αυτού καταλήγει πίσω στην κοινωνία.Βλέπε το παράδειγμα του Άρη πιο πριν για την Dupont.Πόσοι από μας δεν έχουν βιώσει το κέρδος να είναι στεγνοί καβαλώντας σε βροχή:smilea:
Πόσες άλλες βιομηχανίες αξιοποιούν τεχνολογία προερχόμενη από το "σατανικό κέρδος"για να προωθήσουν και την δική τους παραγωγή...?


Αυτά...και αν κούρασα,που μάλλον κούρασα σόρυ...


Ένας άνεργος μηχανικός που περιμένει την ανάσταση ...που μάλλον δύσκολα θα έρθει..σε αυτή τη χώρα


Υ.Γ.Τελείως οφτοπικ...αλλά σχετικό με το λάκκο με τα φίδια που είναι η Ελλάδα και δεν πρόκειται να βγει ποτέ...πόσοι γνωρίζετε για το "νόμο" 20-20-20 ?Απλά ως τροφή για σκέψη και απόγνωση:sad:

aris_n
16/09/2010, 19:51
Άγγελε δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε όλα όσα λες. Μακάρι να αλλάξουν τα πράματα, αν και το βλέπω δύσκολο, ειδικά ως προς το ξερίζωμα των κομματόσκυλων απο τα Πανεπιστήμια, που ως άλλοι βοσκαραίοι οι φοιτητο/κομματικοπατέρες κατεβάζουν τα πρόβατα για να εξαργυρώσουν οι ίδιοι την "συμβολή" τους με μια καλή θεσούλα στο κόμμα....

Έχω πολύ καλό φίλο μηχανικό, ο οποίος θυμάμαι, ήταν ο "μπροστάρης" του κόμματος σε σχολή της Αθήνας. Το τι κινητοποιήσεις έκανε το παιδί αυτό δεν λέγεται. Ιδεολογία;;;Να σου μιλάει ώρες ατελείωτες λες και έπαιζε κασέτα. Εταιρείες στα πανεπιστήμια και παράλληλη χρηματοδότηση με το κράτος;;;Καλύτερα να του έβριζες τη μάνα ας πούμε.

Είδε λοιπόν οτι στην Ελλάδα αυτό το υδροκέφαλο κράτος ΜΠΑΤΙΡΙΣΕ και την έκανε για Γερμανία. (Ούτε καν Ανατολική:D ). Βρήκε προγραμματάρα απο την airbus σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Μονάχου και δεν τον χάλασαν καθόλου τα 3000 Ευρώ που παίρνει στο post doc το μήνα!!!!Απο εταιρεία έτσι;;;Απο τον για τα Ελληνικά δεδομένα Εωσφόρο!!! Βέβαια δεν το πολυκουβεντιάζει με τους υπόλοιπους "συναγωνιστές" όταν έρχεται στην Ελλάδα....το αφήνει λίγο έτσι στο φλού που λένε....
Ξυπνήστε παιδιά!!!!Άλλο πολιτική συνείδηση και άλλο κομματική!!!

Όσο για την Αμερική, θα σου πω οτι οι φοιτητές εδώ είναι πολύ πιο πολιτικοποιημένοι απ'οτι στη Ελλάδα. Πολύ όμως. Θα σου θυμίσω οτι το Berkeley ήταν ο μπροστάρης στις αντιπολεμικές διαδηλώσεις του 60 έναντι του πολέμου του Βιετνάμ. Επίσης ακόμα και σήμερα θα δείς πολλόυς φοιτητές να διαδηλώνουν για θέματα που τους απασχολούν. Φωνή να δεις!!!!Να χτυπάνε κατσαρολικά και να τραγουδάνε. Με πλακάτ και με πανό. Να γυρίζουν όλο το Πανεπιστήμιο και όλη την πόλη. Και το κορυφαίο ξέρεις ποιο είναι;;; Οτι εδώ έχουμε αστυνομικά τμήματα μέσα στο Πανεπιστήμιο!!!!Τους εμπόδισαν ποτε οι αστυνομικοί να διαδηλώσουν;;;;ΠΟΤΕ. Ίσα ίσα κλείνουν τους δρόμους για να περάσουν, γιατί ξέρουν οτι είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ των φοιτητών να διαδηλώσουν. Αλλά ΕΙΡΗΝΙΚΑ!!!Νομίζεις οτι επειδή δεν σπάσανε 500 μαγαζιά, δεν κάψανε 50 αυτοκίνητα και δεν πλακωθήκανε στις πέτρες με την αστυνομία, δεν ακούστηκε η φωνή τους;;;Ακούστηκε και παραακούστηκε σε πληροφορώ φίλε tanouki2.
:wave2:

aris_n
16/09/2010, 20:54
Για τον φίλο tanouki2 ένα άρθρο για την πολιτική δράση στα Αμερικανικά Πανεπιστήμια και ιδιαίτερα στο Berkeley που τυχαίνει και το γνωρίζω απο κοντά.

Free Speech Movement, University of California, Berkeley (http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Speech_Movement)

Με στοιχεία απο το 1964 μέχρι και σήμερα, για να σταματήσουν να σας πιπιλίζουν το μυαλό στην Ελλάδα οτι εδώ τα πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα και το φοιτητικό κίνημα καταπατούνται.

Φιλικά και με πολύ δόση διάθεσης για υγιή αντίλογο.

Να το εμπλουτίσω λίγο και θα αντιγράψω απο το κείμενο που παραθέτω παραπάνω για πιο γρήγορη πληροφόρηση με αναφορά στο σήμερα.

Today, Sproul Hall and the surrounding Sproul Plaza are active locations for protests and marches, as well as the ordinary daily tables with free literature from anyone who wishes to appear, of any political orientation. A wide variety of groups of all political, religious and social persuasions set up tables at Sproul Plaza. The Sproul steps, now officially known as the "Mario Savio Steps," may be reserved by anyone for a speech or rally. An on-campus restaurant commemorating the event, the Mario Savio Free Speech Movement Cafe, resides in a portion of the Moffitt Undergraduate Library.
The Free Speech Monument, commemorating the movement, was created in 1991 by artist Mark Brest van Kempen. It is located, appropriately, in Sproul Plaza. The monument consists of a six-inch hole in the ground filled with soil and a granite ring surrounding that hole. The granite ring bears the inscription, "This soil and the air space extending above it shall not be a part of any nation and shall not be subject to any entity's jurisdiction." The monument makes no explicit reference to the movement, but it evokes notions of free speech and its implications through its rhetoric.

Και γι' αυτούς που διαβάζουν και νομίζουν οτι ο χώρος έκφρασης ελεύθερης σκέψης χρειάζεται άσυλο για να λειτουργήσει, να ενημερώσω οτι στο Berkeley υπάρχει αστυνομικό τμήμα του Πανεπιστημίου.

UCBPD (http://police.berkeley.edu/index.html)

Erianis
16/09/2010, 21:53
Aris_n φίλε μου δεν ξέρεις πόσο πολύ ίδιος με ολα αυτά που σκέφτομαι και ακούω που λέμε όλοι μας εδώ ακούγεσαι...Χημικός Μηχανικός ών στο πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκης ,σκεπτόμενα παιδιά έχουμε διαβαστερά παιδια είμαστε το ΕΚΕΤΑ έχει πάρει φωτιά από φοιτητές που ψάχνουν να μπούν να διαλέξουν έρευνα πτυχιακή διπλωματική διδακτορικά φωτοηλεκτρολύσεις κελιά υδρογόνου και πάει λέγοντας...Ολα καλά και ωραία λοιπόν από έμψυχο υλικό και μάλιστα για να σας προλάβω είμαστε και κάπως ανταρτο-απολιτίκ με την έννοια ότι μπορεί να υπάρχει κομματικοποίηση εντός σχολής αλλά επειδή είμαστε λόγω φύσεως επιστήμης λίγοι(δεν διαλέγουν πολλοί να σχεδιάζουν μηχανήματα για βαριά χημική βιομηχανία και ειδικά στην Ελλάδα) είμαστε δεμένοι κ συννενοούμαστε.Το κακό εγώ έχω την εντύπωση μιας κ ξεκιν΄σαμε την κουβέντα πως είναι το προσωπικό που αναλαμβάνει την επιστημονική κατάρτιση των φοιτητών...Κυριευμένοι από μια στασιμότητα απίστευτη ενώ η σχολή βράζει από μυαλά αποτελούν εκτός ελαχίστων περιπτώσεων τροχοπέδη στην αναπτυξη έρευνας στην Ελλάδα.ΚΑΙ ΣΑΣ ρωτάω ξεκάθαρα γιατί το κάνουν?ΚΑΙ σαν μηχανικός χημικής βιομηχανίας(από τροφίμων και μπύρας μεχρι πιστονιών για μοτο) αναρωτιέμαι τι πειράζει η βιομηχανία να χρηματοδοτέι το εργαστήριο που εργάζομαι καθημερινώς και να μου καθορίζει πεδίο έρευνας?Π.χ ερχεται ο εργοδότης Ηονδα μιας κ είμαστε σε μοτοσυκλετιστικό σαιτ και λέει αναπτύξτε διάγραμμα ροής παραγωγής γραναζιών κιβωτίου ταχυτήτων για τον τάδε τύπο κινητήρα τα οποία να είναι απο ειδικό φτηνό και υπερ-ανθεκτικό υλικό.Αναλαμβάνεις ή όχι , πληρώνεσαι έξτρα ή οχι.Ετσι μ αυτόν τον τρόπο το πανεπιστήμιο (κρατικό ) θα έχει την ήδη υπάρχουσα στανταρ χρηματοδότηση απ το κρατος και θα κρατά τα ηνία της έρευνας με αποτέλεσμα την αυξηση εξουσίας και του ρόλου του μιας και θα κατέχει ευρεσιτεχνίες πατέντες και πρωτοπορειακές έρευνες.Δεν βρίσκω κάτι κακό σ όλη αυτήν την ιστορία αντιθέως πιστευω θα τονωθεί ο ρόλος του πανεπιστημίου και θα συνδεθεί επιτέλους η γνώση με την πρακτικότητα του χρήματος που είναι αλληλένδετη έτσι και αλλιώς...καλό να ξέρεις αλλά καλύτερο ακόμα να σχεδιάζεις κάτι να γνωρίζεις κάτι το οποίο να είναι και συμφέρον οικονομικά..(για τον απλύστερο λόγο οτι αυτό που γνωρίζεις οτι θα το δεις να εφαρμόζεται!).Τέλος και κλέινω πια με την φλυαρία μου (πολύ με πονά και συζητιέται εδώ στο πολυτεχνείο αυτό το θέμα εξού και η φλυαρία) έχω να σας πω πως οι λίγοι άνθρωποι που απότελούν πραγματικά μυάλα φαινόμενα και διάνοιες (υπαρχουν εδώ μεσα καθηγητες που έχουν γραψει αξιώματα και αρχές της σύγχρονης χημείας και θερμοδυναμικής παγκοσμίως γνωστά και γραμμένα σ όλα τα βιβλία) δέχονται τον χειρότερο πόλεμο απ τους υπόλοιπους με αποτέλεσμα να μας εγκαταλείπουν και πάλι για το εξωτερικό απ όπου κ επιστρέψαν...Αυτό είναι λυπηρότατο...Ελλάδα...διώχνεις τα παιδιά σου,Ελλάδα δεν γνωρίζεις να εκμεταλλεύεσαι αξιοκρατικά την γνωση και το μεράκι για δημιουργία και έρευνα...δυστυχως.Και..αναρωτιόμαστε μετά γιατί λαμπροί επιστήμονες πρωτοστατούντες σε παγκόσμιες έρευνες έλληνες ρίχνουν μαυρη πέτρα πίσω τους??

Ουφ τα πα και ησύχασα.

aris_n
16/09/2010, 22:42
Φίλε Erianis είναι κοινοί τόποι αυτά που λέμε, αλλά δυστυχώς ο στρουθοκαμηλισμός και η υποκρισία στην Ελλάδα περισσεύουν....Φυσικός εγώ, με MSc στην Επιστήμη των Υλικών και PhD στην Χημική Μηχανική, στην τεχνολογία αμόρφων, δηλαδή το γυαλί. Απο σύνθεση, χαρακτηρισμό μέχρι εφαρμογές. Στην Ελλάδα υπάρχει μια θυγατρική της ΑΓΕΤ, η ΛΑΒΑ Α.Ε. Ασχολείται αποκλειστικά με το γυαλί και κατέχει πρωτοποριακή θέση στην παγκόσμια αγορά. ΛΑΒΑ Α.Ε (http://lava.gr/GR/01-01-Profile.asp) .
Της έδωσε ποτέ κανείς το δικαίωμα να χρηματοδοτήσει την έρευνα στα πολυτεχνεία;;;
Μετά πως θέλετε να μιλάμε για ανάπτυξη αδέλφια;;;; Όταν ο νόμος για σύμπραξη δημόσιου και ιδιωτικού τομέα περιορίστηκε μόνο στις συμβάσεις των Ολυμπιακών έργων και των λαμόγιων;;;;

Έφυγα και δυστυχώς για την Ελλάδα, αλλά ευτυχώς για τους ίδιους, βλέπω να με ακολουθούν και άλλοι. Θλίβομαι ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ για την Ελλάδα, χαίρομαι για όσους ξεφύγουν....
Φιλιά στην Πατρίδα και την ΑΓΑΠΗ μου.

tanouki2
17/09/2010, 14:31
Η πολιτική έχει σαν σκοπό την οργάνωση της κοινωνίας ετσι ώστε να παράγει (και εδώ μπαίνει η έρευνα στα πανεπιστήμια) αλλά και να διανέμει δίκαια την παραγωγή αυτή (και εδώ μπαίνουν τα αποτελέσματα της έρευνας στα πανεπιστήμια).

Τί γίνεται όμως όταν η έρευνα ξεφεύγει απο τα χέρια του κράτους και πάει σε ιδιώτες με τη χρηματοδότηση της έρευνας στα πανεπιστήμια? Γιατί φαντάζομαι πως τα αποτελέσματα των ερευνών που χρηματοδοτούνται απο μια εταιρεία τουλάχιστον για κάποιο διάστημα αποτελούν κτήμα της.

Και για να γίνω πιο σαφής θέτω τον εξής προβληματισμό.
Τί είδους πρόοδο αποτελεί το γεγονός οτι σύντομα θα έχουμε στα χέρια μας το iphone 1234539378 ή την νέα ducati σουπερ ντούπερ τη στιγμή που αυτά θα κατασκευάζονται σε χώρες με οπου ο μισθός δεν φτάνει εδώ ούτε για τσιγάρα τη στιγμή που σε κάποιες περιοχές του πλανήτη οι άνθρωποι πεθαίνουν απο ασιτία και έλλειψη νερού και απο ασθένειες που για μας αποτελούν μακρινό παρελθόν. Υπάρχει ή όχι στα συρτάρια κάποιων εταιρειών η λύση στο ενεργειακό πρόβλημα (με καθαρές μορφές) η λύση στο πρόβλημα της σύττισης και αν υπάρχουν γιατί δεν χρησιμοποιούνται?

Και φυσικά δεν μπορούμε να ρίξουμε το φταίξιμο στους ερευνητές αλλά απο την άλλη πώς θα στρέψουν την έρευνα αυτοι( οι ερευνητές) εκεί που θέλουν όταν για να το κάνουν αυτό θα πρέπει πρώτα να βρούν "χορηγό"?

Εγώ για αυτήν την πολιτικοποίηση μιλώ στα πανεπιστήμια. Η παιδεία δεν είναι αποκομένο κομμάτι της κοινωνίας. Δηλαδή πανίσχυρα πανεπιστήμια που παράγουν φοβερά και τρομερά αποτελέσματα στην έρευνα χωρίς αυτά τα αποτελέσματα να χρησιμοποιούνται προς όφελος του κόσμου στο 100% δεν νομίζω πως εκπληρώνουν το σκοπό τους.

Erianis
17/09/2010, 20:51
Α.Οταν έχεις μια έρευνα (γιατί μιλάς για κοινωνικό όφελος) πολλές φορές τίθονται επί τάπητος θέματα ηθικής.Το ζήτημα αν ξεπεραστούν αυτά είναι πως δεν γνωρίζει ο επιστήμονας πλήρως την μελλοντική πιθανόν στρεβλή χρήση της τεχνολογίας.πχ.ποιός θα θελε να γίνει βιοχημικός - φυσικός -χημ.μηχανικός ή οτι αλλο για να παράγει και να μελετά βιολογικά όπλα μαζικής εξόντωσης? Χαρακτηριστικό παράδειγμα στρεβλής χρήσης είναι η πυρίτιδα που ο Roger Baycon που έγραψε για πρώτη φορά την συνταγή της για παραγωγή σταθερής πυρίτιδας πίστευε πως αποτελέι καυσιμο προς εκμετάλλευση για γρηγορες μετακινήσεις(δεν ήταν και πολύ μυστήρια η ιδέα του).Οταν λοιπόν αντίκρισε τις χρήσεις της από τον στρατό κλπ κλπ αυτοκτόνησε...(ήταν να μην?)

Β.Τί είδους πρόοδο αποτελεί το γεγονός οτι σύντομα θα έχουμε στα χέρια μας το iphone 1234539378 ή την νέα ducati σουπερ ντούπερ τη στιγμή που αυτά θα κατασκευάζονται σε χώρες με οπου ο μισθός δεν φτάνει εδώ ούτε για τσιγάρα τη στιγμή που σε κάποιες περιοχές του πλανήτη οι άνθρωποι πεθαίνουν απο ασιτία και έλλειψη νερού και απο ασθένειες που για μας αποτελούν μακρινό παρελθόν. Υπάρχει ή όχι στα συρτάρια κάποιων εταιρειών η λύση στο ενεργειακό πρόβλημα (με καθαρές μορφές) η λύση στο πρόβλημα της σύττισης και αν υπάρχουν γιατί δεν χρησιμοποιούνται?- Οχι δεν υπάρχει.Τα κελιά υδρογόνου είναι ασταθή πειραματικά και μερικές φορές επικίνδυνα.δοκιμάζονται τώρα καινούρια υλικά και η έρευνα δίναι μονίμως νέα αποτελέσματα στον τομέα αυτό.Όσο για την πρόοδο της Ducati 120894 και γω δε ξερω,απότελέι κάλυψη μη υπαρκτών μα δημιουργημένων(απ την διαφήμιση) αναγκών του σύγχρονου κόσμου.Οσο εσύ εγώ ή ο Αρης έχουμε την ανάγκη να αγοράσουμε ενα καινούριο κόκκινο γυαλιστερό εργαλέιο για να κυκοφορούμε ανετότερα ομορφότερα καλυτερότερα και να μας κοιτάνε και να χασκουν θα υπάρχουν και νέες εταιρίες.Αλλιώς η συντήρηση θα μπορούσε να κρατήσει ενα αυτοκίνητο 50 χρόνια.και οι αναβαθμίσεις θα ήταν μόνον για ασφάλεια.Τωρα,η τήρηση δικαιωμάτων και αξιοπρεπούς συνθηκών εργασίας αποτελεί ζήτημα παγκόσμιο και η καταπάτηση τους είναι αυτονόητο οτι θα υπάρχει.(εγώ πιστεύω πως η βία λεκτική φραστική εργασιακή και η εκμετάλλευση είναι ΕΝΣΤΙΚΤΑ του ανθρώπου και δεν εξάλείφονται.Ο μειωτήρας τους είναι ο πολιτισμός και η παιδεία αλλά επιμένω πως δεν αξαλέιφονται.Επομένως μένει να ελέγχονται τέτοιες καταστάσεις και να αντιμετωπίζονται δικαστικά κλπ.(δεν καταλαβαίνω όμως πως αυτό έχει σχέση με την έρευνα στα πανεπιστήμια.)

Γ.Τί γίνεται όμως όταν η έρευνα ξεφεύγει απο τα χέρια του κράτους και πάει σε ιδιώτες με τη χρηματοδότηση της έρευνας στα πανεπιστήμια? Γιατί φαντάζομαι πως τα αποτελέσματα των ερευνών που χρηματοδοτούνται απο μια εταιρεία τουλάχιστον για κάποιο διάστημα αποτελούν κτήμα της.ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ισχυει.Η ερευνα δουλειά πνευματική πειραματική κ.α αποτελέι πνευματικό δικάιωμα του ερευνητή.Ηχρηματοδοτημένη έρευνα από μια εταιρία δεν αφαιρεί αυτό το δικαίωμα αλλά όμως δίνει στην εταιρία το δικάιωμα να εκμεταλλευτεί τα αποτελέσματα χωρις να πληρώνει το trademark(όλα αυτά ισχύουν για έρευνα χρηματοδοτημένη που διεξήχθη σε εργαστήριο που δεν ανήκει στην εταιρία).δε σημαίνει όμως οτι είναι κ πνευματικό δικαίωμα της εκτός βέβαια και αν πουληθει σ αυτήν η πατέντα...Αλλά απ την στιγμή που κτίσεις ένα πανεπιστήμιο με τεχνογνωσία πάνω σε εφαρμογές και μηχανήματα που δεν είναι γνωστά εχεις τα ηνία της ερευνητικής διαδικασίας στα χέρια σου γιατί σε πληρώνουν για να δώσεις αποτέλεσμα μην μπορώντας να σου στερήσουν το δικάιωμα μετα από κάποιο χρόνο χρήσης να πουλήσεις και αλλού τα δεδομένα.Και αυτό είναι καλό για τον ένα και μοναδικό λόγο.Φέρνεις λεφτά σ ένα ερευνητικό πανεπιστημιακό κέντρο και σπας το μονοπώλιο δημιουργώντας υγιή ανταγωνισμό!υπαρχει κελί υδρογόνου κ δε θες να το βγαλεις?υπάρχουν 100εκ εταιρίες άλλες που ενδιαφέρονται... ααααααυτα.