PDA

View Full Version : ybr 125 τζαμπατζίδικο service



epp1640
25/08/2010, 17:40
Επειδή δεν παίζει να ξαναπληρώσω oem τακάκι 32.5 στη yamaha αλλά ούτε και 60 εργατιάτικα μικρό service αποφάσισα να κάνω ότι μπορώ μόνος μου (ελάχιστα) και για τα υπόλοιπα όλο και κάποιον αξιόπιστο (και τίμιο) μηχανικό θα βρω.

1) Αγόρασα λάδι, motul ημισυνθετικό 15-50. (πριν 3000 χλμ είχα αλλάξει πάλι μόνος μου και είχα βάλει castrol full synthetic racing blabla - καμία αλλαγή.. ο συμπλέκτης ίσως προς το χειρότερο). -> 8.60 ευρώ

2) μπουζάκι NGK -> 4 ευρώ

3) υγρό φρένων dot4 motul -> 6 ευρώ

4) υγρό φρένων dot3 BP ->1.67 ευρώ. Είναι εξίσου αποτελεσματικό με το από πάνω? Να επιστρέψω το από πάνω?

5) τακάκια premier -> 15-17 ευρώ δεν θυμάμαι. είναι οκ?

6) θέλω ακόμα φίλτρο αέρα(?)


Πάμ παρακάτ. Για το φίλτρο έχω βρει μανουάλι, λάδια μπουζί οκ, τα τακάκια και το υγρό των φρένων με προβληματίζουν λίγο.. Υπάρχει κανένα manual ή κάτι σχετικό ή να μην το ρισκάρω?

:sun:

devil's animal
25/08/2010, 18:19
καλυτερα να βαζεις ορυκτελαιο και να κανεις την αλλαγη στα 1500χλμ, παρα ημισυνθετικο και στα 3000χλμ...

το καλυτερο ορυκτελαιο εχει 5? το λιτρο.


εγω τουλαχιστον στο xr250r που ειχα,αυτο εκανα και το μοτερ σκιζοταν καθημερινα χωρις να κανει κιχ.
:wave2:

epp1640
25/08/2010, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καλυτερα να βαζεις ορυκτελαιο και να κανεις την αλλαγη στα 1500χλμ, παρα ημισυνθετικο και στα 3000χλμ...

το καλυτερο ορυκτελαιο εχει 5? το λιτρο.


εγω τουλαχιστον στο xr250r που ειχα,αυτο εκανα και το μοτερ σκιζοταν καθημερινα χωρις να κανει κιχ.
:wave2:


Δεν είναι η τιμή τόσο, απλά το user manual γράφει κάθε 6.000 και λέω κάθε 3.000 θα είναι καλά :p Εξάλλου και το ημισυνθετικό από το πρατήριο της μονάδας το παίρνω και είναι 30% φτηνότερα από έξω.. :beer:

OldMan
26/08/2010, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
3) υγρό φρένων dot4 motul -> 6 ευρώ
4) υγρό φρένων dot3 BP ->1.67 ευρώ.
5) υγρό φρένων dot2 Castrol -> 0.99 ευρώ
6) υγρό φρένων dot1 ATE -> 0.04 eυρώ

Βάλε το νο. 6 και θα κάνεις μια θαυμάσια οικονομία ώστε να αλλάζεις σόλες στα παπούτσια όταν φρενάρεις με τα πόδια ... :smokin:

epp1640
26/08/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
5) υγρό φρένων dot2 Castrol -> 0.99 ευρώ
6) υγρό φρένων dot1 ATE -> 0.04 eυρώ

Βάλε το νο. 6 και θα κάνεις μια θαυμάσια οικονομία ώστε να αλλάζεις σόλες στα παπούτσια όταν φρενάρεις με τα πόδια ... :smokin:


:lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Εντάξει, και για τα τακάκια? Τα premier είναι οκ σαν εταιρία? Μου κάνει και ένα πατινάρισμα ο συμπλέκτης (μικρό) περίπου από τότε που του έβαλα full synthetic. Παίζει να είναι από αυτό ή να ψαχτώ για κάτι άλλο? :look:

OldMan
26/08/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Εντάξει, και για τα τακάκια? Τα premier είναι οκ σαν εταιρία?
Δεν έχω δει ισολογισμούς τους τελευταία, αλλά καλύτερα βάλε κάτι άλλο (Ferodo, Carbon Lorrain, άντε μέχρι SBS - μην ακούσω τίποτε για Lucas και Saito ...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Μου κάνει και ένα πατινάρισμα ο συμπλέκτης (μικρό) περίπου από τότε που του έβαλα full synthetic. Παίζει να είναι από αυτό ή να ψαχτώ για κάτι άλλο? :look:
Δeν φταίει το full synthetic αλλά η προδιαγραφή του (SK, SJ κ.λ.π.)
(νομίζω ότι αν βάλεις μέχρι SH θα είσαι Ο.Κ. από τα "παραπανίσια" αντιτριβικά πρόσθετα που οδηγούν - σε κάποιες περιπτώσεις - σε ψιλοπατινάρισμα)

Όσο για τα υγρά φρένων, αν δεν το "δαγκώνεις" πολύ, βάλε DOT 4 (ή DOT 5.1 αλλά ΟΧΙ DOT 5..)

epp1640
26/08/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν έχω δει ισολογισμούς τους τελευταία, αλλά καλύτερα βάλε κάτι άλλο (Ferodo, Carbon Lorrain, άντε μέχρι SBS - μην ακούσω τίποτε για Lucas και Saito ...)


Δeν φταίει το full synthetic αλλά η προδιαγραφή του (SK, SJ κ.λ.π.)
(νομίζω ότι αν βάλεις μέχρι SH θα είσαι Ο.Κ. από τα "παραπανίσια" αντιτριβικά πρόσθετα που οδηγούν - σε κάποιες περιπτώσεις - σε ψιλοπατινάρισμα)

Όσο για τα υγρά φρένων, αν δεν το "δαγκώνεις" πολύ, βάλε DOT 4 (ή DOT 5.1 αλλά ΟΧΙ DOT 5..)

Δεν θυμάμαι τώρα τις προδιαγραφές.. Το ψιλοπατινάρισμα συνήθως συμβαίνει αφού έχει δουλέψει κανένα 10λεπτο τεταρτάκι το μηχανάκι.. αν η διαδρομή είναι πολύ μικρή δεν θα το παρουσιάσει καν..

μερσι μποκου μεσιέ Αντώνης.. :beer: :sun:

Edit: SL, MA-2 -> http://www.castrolmoto.com/gr/products/power1_racing.php

p@nos
26/08/2010, 11:43
τα δοτ3 δεν ειανι συμβατα με dot4/5.1...

βαλε ενα ντοτ4, οτι βρεις...ενα απλο μουκαλακι κανει 2? το πολυ...

η πρεμιερ, αν θυμαμαι καλα και δε την μπερδευω με καποια αλλη, θεωρειται πολυ low budget εταιρια(αλλα δεν ειμαι και απολυτως σιγουρος)

βεβαια απο το ybr δεν εχεις και τρελες απαιτησεις στο φρεναρισμα:p
σιγουρα ομως αν βαλεις καποιο καλο τακακι θα εχεις αισθητη διαφορα στο φρενο

epp1640
26/08/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τα δοτ3 δεν ειανι συμβατα με dot4/5.1...

βαλε ενα ντοτ4, οτι βρεις...ενα απλο μουκαλακι κανει 2? το πολυ...

η πρεμιερ, αν θυμαμαι καλα και δε την μπερδευω με καποια αλλη, θεωρειται πολυ low budget εταιρια(αλλα δεν ειμαι και απολυτως σιγουρος)

βεβαια απο το ybr δεν εχεις και τρελες απαιτησεις στο φρεναρισμα:p
σιγουρα ομως αν βαλεις καποιο καλο τακακι θα εχεις αισθητη διαφορα στο φρενο

Πάνω στο καπάκι της τρόμπας (?) γράφει dot3 || dot4. Για αυτό σκέφτηκα αν δεν έχει διαφορά να επέστρεφα το dot4 που πλήρωσα 6 ευρώ και να κρατούσα το dot3 που πλήρωσα 1.67.. Αλλά από ότι κατάλαβα έχει ουσιαστική διαφορά.. :beer: