PDA

View Full Version : Triumph Daytona 650



warm up
15/07/2005, 01:14
super τιμή 8990 γιούρια :eyepop:

σε τιμή used πέρνεις ολοκαίνουργιο superbike που παίζει τα κορυφαία της κατγορίας στα ίσια.

απίστευτη γεωμετρία
απίστευτα στριφτερό
Απίστευτα φρένα.

Τίμια αγορά.:eyepop:


19512

Lazio
15/07/2005, 02:34
:nono: :nono:

Αυτα που λες ειναι σχετικα.

Εγω που το εψαξα γιατι προσφατα αγορασα μοτο, διαβασα σε συγκριτικα και ακουσα κατι για ιδιορυθμη συμεριφορα και περιεργη θεση οδηγησης σε σχεση παντα με τα υπολοιπα εργαλεια στην κατηγορια του. :rolleyes:

955i
15/07/2005, 03:10
αδελφε η φωτογραφια που εβαλες ειναι του 955 οχι του 650:wave2:

warm up
15/07/2005, 03:25
ουπς!:eyepop: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush:


19515

955i
15/07/2005, 04:11
SOSTOS!!!!!:beer: :beer:

DimST
15/07/2005, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
:nono: :nono:

Αυτα που λες ειναι σχετικα.

Εγω που το εψαξα γιατι προσφατα αγορασα μοτο, διαβασα σε συγκριτικα και ακουσα κατι για ιδιορυθμη συμεριφορα και περιεργη θεση οδηγησης σε σχεση παντα με τα υπολοιπα εργαλεια στην κατηγορια του. :rolleyes:

:nono: :nono: :nono:
Δεν έχει γραφτεί πουθενά, σε κανένα μεγάλο περιοδικό, σε Ελλάδα και στο εξωτερικό κάτι τέτοιο.

m1ke
18/07/2005, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από warm up
super τιμή 8990 γιούρια :eyepop:

σε τιμή used πέρνεις ολοκαίνουργιο superbike που παίζει τα κορυφαία της κατγορίας στα ίσια.

απίστευτη γεωμετρία
απίστευτα στριφτερό
Απίστευτα φρένα.

Τίμια αγορά.:eyepop:

Φίλε εγώ έχω πάθει πλάκα με το μηχανάκι. Δυο φίλοι μου που το έχουν οδήγησει επίσης δεν πίστευαν ότι με αυτά τα λεφτά παίρνεις τέτοιο μηχάνημα. Στο μόνο που υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό, είναι στο ότι το μοτέρ τελειώνει 1000 στροφές πριν από τα υπόλοιπα, αλλά από την άλλη έχει περίπου 10 άλογα παραπάνω στις μεσαίες. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι είναι προσανατολισμένο για χρήση κυρίως σε δημόσιους δρόμους, και δευτερευόντως στην πίστα όπου στέκεται παραπάνω από αξιοπρεπώς.
Κατά τα άλλα έχουμε και λέμε, φρένα nissin με σωληνάκια υψηλής που τσακίζουν. Αναρτήσεις Kayaba πλήρως ρυθμιζόμενες. Ελαστικά Corsa Diablo ειδική παραγωγή της Pirelli για το Daytona. Ποιότητα πλαστικών και βαφής κορυφαία.
Και κυρίως αίσθηση στιβαρότητας και προβλέψιμης συμπεριφοράς.

Lazio
19/07/2005, 08:52
Να εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε. :beer:

Κανεις δεν ειπε οτι το συγκεκριμενο μηχανακι δεν ειναι καλο. Απλα εγω εννοουσα οτι σε αυτη την κατηγορια οπου καποιος ψαχνει το απολυτο SS το daytona καλως η κακως ειναι πιο τουριστικο και σε συμπεριφορα και σε θεση οδηγησης.

Αυτα και να σεβομαστε την γνωμη καποιου αλλου χωρις αμεσως να τον χαρακτηριζουμε λαλακα! :winka: καλα κρασα!

m1ke
19/07/2005, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Να εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε. :beer:

Κανεις δεν ειπε οτι το συγκεκριμενο μηχανακι δεν ειναι καλο. Απλα εγω εννοουσα οτι σε αυτη την κατηγορια οπου καποιος ψαχνει το απολυτο SS το daytona καλως η κακως ειναι πιο τουριστικο και σε συμπεριφορα και σε θεση οδηγησης.

Αυτα και να σεβομαστε την γνωμη καποιου αλλου χωρις αμεσως να τον χαρακτηριζουμε λαλακα! :winka: καλα κρασα!

Δεν είναι θέμα παρεξήγησης. Αλλά μην κρίνεις ένα μηχανάκι από αυτά που γράφουν τα ελληνικά περιοδικά, και από αυτά που ακούς στις καφετέριες.
Το Daytona ΔΕΝ είναι καθόλου τουριστικό. Να μην μπερδεύουμε αυτούς που διαβάζουν εδώ μέσα.
Η μόνη διαφορά στο στήσιμο έχει σχέση με τα clip on που είναι πάνω από την τιμονόπλακα και όχι κάτω (μερικά cm ψηλότερα). Το μηχανάκι είπαμε δεν έχει το ακραίο στήσιμο που έχει ένα SS Ιαπωνίας. Αλλά εάν θέλεις μπορείς να το κάνεις ακραίο.
Κατά τα άλλα όπως και με όλα τα SS είναι ελάχιστοι οι οδηγοί στην Ελλάδα που μπορούν να το φτάσουν στα όρια του. Το έχω δει να κάνει ακραία πράγματα που ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών μπορούν να κάνουν.
Για το μη αγωνιζόμενο οδηγό που θέλει ένα SS για γρήγορη οδήγηση σε δρόμο ή σε πίστα αυτή τη στιγμή το Daytona για μένα είναι η πιο τίμια πρόταση σε σχέση με το τι δίνεις και το τι παίρνεις.

Lazio
19/07/2005, 10:19
Συμφωνω στο οτι ειναι 'good value for money', οπως λενε και οι φιλοι μου οι Αγγλαρες (ασχετο 4 χρονακια φαγαμε πανω).

Οι γνωμες διαφερουν, αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι να απολαμβανουμε τη συγκινηση που μας προσφερει καθε στιγμη η 2τροχη αγαπημενη μας, παντα με ασφαλεια και σιγουρια.

warm up
20/07/2005, 01:32
ακριβώς όπως τα είπες m1ke :beer:

m1ke
22/07/2005, 14:05
Παρεπιμπτώντος του χρόνου η Triumph θα λανσάρει ένα ακραίο Daytona που θα απευθύνεται σε αγωνιζόμενους. Από πληροφορίες που έχουν κυκλοφορήσει θα είναι κάπως έτσι.


20091

bonepeeler
22/07/2005, 14:15
Συνεργασία με την Kawasaki κάνει για το σχεδιασμό;:lol:



:beer:

George-3-
22/07/2005, 15:40
Gia photosopia den miazei ligo...ews poli

m1ke
22/07/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Gia photosopia den miazei ligo...ews poli
Εννοείται ότι είναι photoshop. Απλά από αυτά που έχει διαρρεύσει η Triumph κάπως έτσι θα πρέπει να το περιμένουμε.

StarSailor
22/07/2005, 17:00
Δεν είχε ακουστεί κάποια στιγμή ότι η Triumph θα εγκαταλείψει τις sport μηχανές ή κάτι έχω μπερδέψει??

Μακάρι το νέο Daytona να μην είναι όπως στη photo όμως, κάτι μεταξύ R1/2002 (οι γραμμές της ουράς) και 636 μπροστά μου κάνει, θέλουμε χαρακτήρα! Η photoshopia μάλλον έχει κλέψει από το 636, οι ζάντες είναι από εκεί :winka:

Το τωρινό μου αρέσει πολύ εκτός της ουράς που τη βρίσκω λίγο χοντροκομμένη. Πολύ τίμιο μηχανάκι ειδικά στα χρήματα του, απλά πως το πουλάς μετά όταν έρθει η στιγμή

m1ke
25/07/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Δεν είχε ακουστεί κάποια στιγμή ότι η Triumph θα εγκαταλείψει τις sport μηχανές ή κάτι έχω μπερδέψει??

Μακάρι το νέο Daytona να μην είναι όπως στη photo όμως, κάτι μεταξύ R1/2002 (οι γραμμές της ουράς) και 636 μπροστά μου κάνει, θέλουμε χαρακτήρα! Η photoshopia μάλλον έχει κλέψει από το 636, οι ζάντες είναι από εκεί :winka:

Το τωρινό μου αρέσει πολύ εκτός της ουράς που τη βρίσκω λίγο χοντροκομμένη. Πολύ τίμιο μηχανάκι ειδικά στα χρήματα του, απλά πως το πουλάς μετά όταν έρθει η στιγμή

Σχετικά με την μεταπώληση πιστεύω ότι με όλα τα SS χάνεις πολλά λεφτά όταν πουλάς.

m1ke
01/08/2005, 13:40
Το ΣΚ βρήκα την ευκαιρία να κινηθώ με ταχύτητες 250+ με το Daytona και μου άφησε καλές εντυπώσεις.
Η κάλυψη από τον αέρα ήταν άψογη χωρίς να υπάρχουν στροβιλισμοί στο κράνος. Το μηχανάκι έδειχνε πολύ σταθερό, και οι αναρτήσεις απορροφούσαν άμεσα όλες τις ανωμαλίες του δρόμου. Από ρεπρίζ σε μεγάλες ταχύτητες τα πάει καλά όταν δουλεύει πάνω από τις 8000 στροφές, ενώ στις 11000 με 12000 έχει τη μεγαλύτερη δύναμη σε ανοίγματα. Στα φρένα με πολλά χλμ. ένιωθα μία ασάφεια στη δύναμη, αλλά ρυθμίζοντας τη μανέτα έλυσα το πρόβλημα.
Οι αλλαγές κατεύθυνσης ήταν εύκολες και άμεσες.
Σε γενικές γραμμές μου έδωσε την αίσθηση ότι το σετ πλαίσιο-αναρτήσεις-φρένα υπερκαλύπτουν τις δυνατότητες του κινητήρα.

m1ke
03/08/2005, 13:54
Εαν κάποιος ενδιαφέρεται για το Daytona, δυστυχώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα καθώς εξαντλήθηκε το απόθεμα της αντιπροσωπείας και η επόμενη εισαγωγή θα αργήσει λίγο λόγω αυξημένης ζήτησης στο εργοστάσιο. Εγώ πάντως πρόλαβα.:D