PDA

View Full Version : ΜΠΟΥΖΙ - ΛΑΔΙΑ - ΛΑΣΤΙΧΑ - ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ ΒΑΝΖΙΝΗΣ



pavlaras1
15/07/2005, 01:22
Γεια σας.

Ξερω οτι οι 3 ερωτησεις που θα σας κανω της γνωριζετε λιγο πολυ και μαλιστα γνωριζετε και της απαντησεις για αυτο θελω να με βοηθησετε ωστε να ξεκαθαρισω αυτα που ξερω με αυτα που δεν ειμαι σιγουρος.

Ξεκιναμε:

1. Τι γνωριζετε για τα μπουζι; (π.χ. Τι σημαινουν τα συμβολα BPR7HS κτλ).

2. Τι γνωριζετε για τα λαδια; (π.χ. Τι σημαινει 15-40 κτλ).

3. Τι γνωριζετε για τα λαστιχα; (π.χ. Τι σημανει 13-140-70 κτλ).

4. Τι γνωριζετε για τα βελτιωτικα βενζινης;

Τι προτεινετε για τα παραπανω για ενα σκουτερακι 50cc διχρονο οπως ειναι το Yamaha Aerox Rossi?

Αυτα προς το παρον.

Καλη συνεχεια.

SF
15/07/2005, 10:11
Δεν είναι και λίγα αυτά που ρωτάς! Ας πούμε μερικά βασικά πράγματα για τα μπουζί, και βλέπουμε.

Η στριφνή κωδικοποίηση υπάρχει γιατί υπάρχουν αμέτρητοι τύποι μπουζί. Ξεκινώντας από τον βασικό διαχωρισμό διαστάσεων κατά ISO ή κατά JIS (ο ΕΛΟΤ των Γιαπωνέζων), και συνεχίζοντας στους άπειρους συνδυασμούς τύπου-υλικού-heat range-διαστάσεων κλπ.

Δες μερικές κατηγοριοποίησεις:
Δίχρονα-τετράχρονα
Μεγάλα-μικρά
Ντήζελ-βενζίνη
Αυτοκινήτα-μηχανες-σκάφη
Εργαλείων (από πριόνια ως γεννήτριες)
κ.α.

Δες εδώ μια λίστα για να πάρεις ιδέα:
http://www.sudco.com/spark.html

Και μία ακόμα:
http://www.spark-plugs.co.uk/pages/technical/ngkiridiumxref.htm

Παίζουν όλες οι διαστάσεις, τα υλικά, το rating θερμικής αγωγιμότητας, το διάκενο φυσικά, ο αρ. ακίδων κ.α.

Κάτι που συζητούσαμε σε άλλο ποστ είναι το heat range, δηλ η θερμικη αγωγιμότητα του μπουζί. Είναι κάτι που κάνει διαφορά και έχει νόημα να ψαχνόμαστε οι ίδιοι οι οδηγοί. Οπότε μαθαίνουμε ότι ο κωδικός που μας ενδιαφέρει είναι o DRx/CRx (CR7, CR8, CR9 για παράδειγμα) με το τελευταίο να είναι το πιο 'κρύο' μπουζί.

Aν θες να διαβάζεις κι άλλα, ξεκίνα από την Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Spark_plug) ή το Google.

:wave2:

maintenance
15/07/2005, 10:31
ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ, ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ. ( ΝΤΗΖΕΛ, ΔΕΝ... ΜΠΟΥΖΙ)

15W50= ΤΟ ΙΞΩΔΕΣ. ΤΟ 15 = ΛΕΠΤΟΡΕΥΣΤΟ ΓΙΑ ΚΡΥΑ ΚΛΙΜΑΤΑ Ή ΚΡΥΕΣ ΒΡΑΔΙΕΣ.................... 50= ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟΡΕΥΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

Π.Χ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΤΟ 10W40 ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΚΑΙ 15W50 ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΕΤΣΙ ΧΟΝΤΡΙΚΑ!



ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ 180/55-17.

180 = ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΣΕ ΧΙΛΙΟΣΤΑ.
55 = ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ.
17 = Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΗΣ ΖΑΝΤΑΣ ΣΕ ΙΝΤΣΕΣ.


:wave2: :wave2: :beer: :wave2: :wave2:

SF
15/07/2005, 10:42
Πωπω, σωστά. Κεκτημένη ταχύτητα γαρ... Στα ντήζελ δεν έχουμε μπουζί αλλά προθεμαντήρα/μπουζί πυράκτωσης (glow plug). Sorry :D

SF
15/07/2005, 10:43
Μια ακόμα σε σελίδα για μπουζί που εξηγεί κάποιους κωδικούς:

http://www.kaila.net/tl125/tl125ngkcode.html

pavlaras1
15/07/2005, 11:15
Καλημερα φιλαρακια. :)

Ειστε γρηγοροι και ωραιοι.

Τωρα μιας και ειμαστε σε καλο δρομο.

Ποιο ειναι το ιδανικο λαστιχο για μεσα στην πολη αλλα και εκτος, αυτο που εχει πολυ μεγαλη ζαντα και πολη μεγαλο πελμα και πολλη μεγαλο προφιλ ή καποιο αλλο?

Απο ποιους αριθμους ξεκιναει να εχει ενα λαστιχο και σε ποιους μπορει να φτασει?

Παραδειγμα 14-19 (ζαντες)
-//- 100-200(πελμα)
-//- 0-100(προφιλ)

Τωρα στο μπουζι αν καποιο ειναι πολυ θερμο μπορει να λιωσει και να χαλασει?

Αν ειναι πολυ κρυο μπορει να μην καψει ολα τα υπολοιματα που μπορει να υπαρχουν μεσα στην μηχανη - καρμπυρατερ ή να μην κανει πληρη ή καλη καυση?

Η αποστασεις ακιδας (wide gap) οσο ποιο μεγαλη ή οσο ποιο μικρη ειναι καλυτερα να ειναι και για ποιον λογο?

Εχω υποψιν ακουστα για το ρευμα που περναει οτι οσο ποιο κοντα ειναι τοσο ποιο καλα αλλα χαλαει ποιο ευκολα γιατι βραχυκυκλονει ενω οσο ποιο μεγαλη η αποσταση δεν βραχυκυκλωνει ευκολα αλλα θελει μεγαλυτερη ποσοτητα ρευματος για να γινει ο σπινθυρας.

Αυτα προς το παρον.

Ξερω οτι ρωταω πολλα αλλα θελω να ειμαι σιγουρος για ατα που ξερω και να μπορω να τα δικαιολογησω αν τυχει και γινει καμια συζητηση.

Οπως με ενδιαφερει να παω και σε καμια σχολη μηχανικων για κανα 2 χρονια αν υπαρχει σε κανα Κ.Ι.Ε.Κ. ή Ο.Α.Ε.Δ.

Καλη συνεχεια.

pavlaras1
15/07/2005, 11:20
Α! Συγνωμη και παλι για την ενοχληση αλλα ξεχασα να σας ρωτησω για το γραμμα R στο μπυζι τι σημαινει.

Διαβασα κατι για (Resistance) αντισταση αλλα για τι?

Οπως επισης γιατι εχουν καποια μακρυ λαιμο και καποια κοντα?

Ξερω οτι ειναι για να κανουν σπινθυρα ποιο κοντα στο πιστονι αλλα τι κερδιζουμε με αυτο και τι χανουμε?

Ελπιζω να μην σας ταλαιπωρησω αλλο σημερα

Καλη συνεχεια και παλι.
:wave2:

SF
15/07/2005, 11:21
'Ζεστό' μπουζί είναι αυτό με τη μικρή θερμική αγωγιμότητα, δλδ αυτό που 'κρατά ζεστό' το θάλαμο καύσης (στο σημείο που εξαρτάται από αυτό). Δε σημαίνει ότι θα λιώσει, εκτός αν το λιώσεις με κακή χρήση (κάτι που ισχύει για τα πάντα φυσικά!)

Ψάξου λίγο στο ιντερνετ για τα απλά θέματα, γιατί είναι όλα καταγεγραμμένα και κατανοητά. Με σκόρπιες ερωτήσεις και απαντήσεις το ποστ θα γίνει χαοτικό και άχρηστο.

maintenance
15/07/2005, 11:25
KΑΛΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ.............................

ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....................................:cry:

ΚΑΙ...............................ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΖΕΣΤΗ....................:o


ΨΑΞΕ ΛΙΓΟ!!!


ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΧΟΛΗ, ΚΑΝΤΗΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ!

:beer:

SF
15/07/2005, 11:28
Βελτιωτικά βενζίνης.


Αυτό είναι ένα θέμα που το έχω απορία κι εγώ. Δες τα post περι βενζινών και θα καταλάβεις.

Ενα (σχεδόν) σίγουρο είναι ότι θα έχουν κάποιο αντικροτικό.

Ενα άλλο σίγουρο είναι ότι θα έχουν κάποια χημικά που (υποτίθεται) βοηθάνε να διαλύονται βρωμιές κι επικαθήσεις στις βαλβίδες και στο θάλαμο γενικότερα.

Κάτι άλλο δε μου έρχεται στο νου. Η λέξη βελτιωτικό παραπάμπει ασυναίσθητα στις 'καλύτερες επιδόσεις', πράγμα που φυσικά δεν ισχύει. Μόνη εξαίρεση η περίπτωση του εξωτικού μοτέρ ή tuning, που χτυπάει πυράκια σαν τρελλό και θέλει μεγαλύτερο αριθμό οκτανίων για να παίξει καλά.

SF
15/07/2005, 11:45
Λάδι (συμπληρωματικά)

Τα 2 νουμεράκια εκατέρωθεν του W αναφέρονται στο ιξώδες, στην ελάχιστη και τη μέγιστη επιτρεπτή θερμοκρασία των προδιαγραφών. Υπάρχουν και λάδια με σταθερό ιξώδες σε όλες τις θερμοκρασίες (π.χ. 5W).

pavlaras1
23/07/2005, 19:48
Γεια σας.

Το μηχανακι μου φοραει ζαντες 13 ιντσων και θελω να της αλλαξω και να βαλω 15 ιντσων.

Τα λαστιχα μου ειναι της εταιρειας MICHELIN και μοντελο PILOT SC 130/60 μπροστα και πισω 140/60.

Θελω να βαλω ελαστικα 160/60 εμπρος και 160/60 πισω.

Αλλα βγαινουν μονο για ζαντες 15 ιντσων.

Ξερετε κανενα SITE και κανα καταστημα στην Θεσσαλονικη?

Για να ριξω πρωτα καμια ματια και μετα να παω να της παραγγειλω.

Αυτα προς το παρον.

Υ.Γ. Δεν σας ρωτησα μηπως ειναι καλυτερα να βαλω μπροστα 150/70 αντι για 160/60?

pavlaras1
23/07/2005, 19:53
Μια αλλη ερωτηση τωρα για τα λαδια μηχανης.

Για εσας ποια εταιρεια ειναι ποιο καλη η CASTROL ή SHELL ή μηπως καποια αλλη?

Μου ειπαν να χρησιμοποιω Castrol για να μην βραχυκυλωνουν τα μπουζι τοσο ευκολα απο τα υπολοιματα της βενζινης και των λαδιων.

Οπως επισης και ποιο βελτιωτικο μου προτεινετε να χρησιμοποιησω ωστε να απομακρυνονται τα καταλοιπα απο το μπουζι και το καρπυρατερ?

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο και τον κοπο σας.

SF
23/07/2005, 21:33
Είσαι σίγουρος ότι θες να πας από 13 σε 15 ίντσες!?!? Είσαι σίγουρος ότι γίνεται? Μιλάμε για το 50αρι???

Όσο για τα λάδια, δεν υπάρχει καλύτερη εταιρία φίλε μου. Άν υπήρχε, όλες οι άλλες θα έκλειναν! Σωστά? Βάλε ό,τι σου προτείνει ο μηχανικός σου...

wrenchfzr
23/07/2005, 21:53
bpr7hs
β=διαμετρος σπειρωματος
p=προεξεχουσα ακιδα
r=αντισταση
7=το πιο σοβαρο θερμικη απαγωγη του μπουζι μεγαλονουν τα νουμερα(ngk)ψυχρο
h=μηκος σπειρωματος
s=σκατα(ανουσιο)
15w40=μπορει να λειτουργει και σαν 15 και στις θερμες καταστασεις σαν 40 sae
13-140-70=13διαμετρος ζαντας 140=μεγιστο φερδος ελαστικου
70σχεση φαρδους υψους 140 επι 70%=98 αρα το υψος απο την ζαντα ως τον δρομο ειναι 98
4 )ερωτηση μακρια απο βελτιωτικα

pavlaras1
24/07/2005, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
bpr7hs
β=διαμετρος σπειρωματος
p=προεξεχουσα ακιδα
r=αντισταση
7=το πιο σοβαρο θερμικη απαγωγη του μπουζι μεγαλονουν τα νουμερα(ngk)ψυχρο
h=μηκος σπειρωματος
s=σκατα(ανουσιο)
15w40=μπορει να λειτουργει και σαν 15 και στις θερμες καταστασεις σαν 40 sae
13-140-70=13διαμετρος ζαντας 140=μεγιστο φερδος ελαστικου
70σχεση φαρδους υψους 140 επι 70%=98 αρα το υψος απο την ζαντα ως τον δρομο ειναι 98
4 )ερωτηση μακρια απο βελτιωτικα

Αντισταση (r) απο τι? (μαγνητικα ή ηλεκτρομαγνητικα πεδια,ρευματος,τασης,εντασης,ισχυς)?
Ακουσα οτι η θερμικη απαγωγη ξεκιναει απο το 2 και φτανει μεχρι το 9 αληθευει?

Επισης ενα μπουζι πρεπει να ειναι τοσο θερμο ωστε να μπορει να καιει ολα τα υπολοιματα που βρισκονται μεσα στο μπουζι?

Αν ειναι πολυ θερμο μπορει να κανει προωρο σπινθυρα?
Αν ειναι πολυ ψυχρο μπορει να μην κανει σπινθυρα ή καυση?

Οσο ποιο φαρδυ ειναι το λαστιχο τοσο ποιο καλη πεδηση εχει στην ασφαλτο?.

Το 98 τι ειναι χιλιοστα ή τοις εκατο ή κατι αλλο?

Για ποιον λογο μακρυα απο τα βελτιωτικα?

Ψαχνω να βρω στο ιντερνετ πληροφοριες στα Ελληνικα αλλα δεν βρισκω παρα μονο στα Αγγλικα που με δυσκολευουν και πολλα πραγματα δεν τα καταλαβαινω.

Συγνωμη για της χαζο ερωτησεις που σας κανω αλλα πρεπει να μαθω και να καταλαβω τι σημαινει το καθε τι και πως λειτουργει.

Ευχαριστω για την υπομονη σας και το κουραγιο σας.

pavlaras1
24/07/2005, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Είσαι σίγουρος ότι θες να πας από 13 σε 15 ίντσες!?!? Είσαι σίγουρος ότι γίνεται? Μιλάμε για το 50αρι???

Όσο για τα λάδια, δεν υπάρχει καλύτερη εταιρία φίλε μου. Άν υπήρχε, όλες οι άλλες θα έκλειναν! Σωστά? Βάλε ό,τι σου προτείνει ο μηχανικός σου...

Τι μειονεκτημα θα εχω αν παω σε μεγαλυτερες ζαντες?

Οτι περνει μου ειπαν οτι περνει 14 εως και 15 και οχι μεγαλυτερες.

Ενας λογος που θελω μεγαλυτερες ζαντες εκτος απτο να βαλω ποιο φαρδυα λαστιχα για να δινω μεγαλυτερη τελικη στην ευθεια και να πλαγιαζω το μηχανακι ακομη περισσοτερο ειναι να μπορω να ανεβαινω τα πεζοδρομια ποιο ευκολα χωρις να δυσκολευεται και να μην βρισκει το κατω μερος της μηχανης.

wrenchfzr
24/07/2005, 19:50
Αντισταση (r) απο τι? (μαγνητικα ή ηλεκτρομαγνητικα πεδια,ρευματος,τασης,εντασης,ισχυς)?
Ακουσα οτι η θερμικη απαγωγη ξεκιναει απο το 2 και φτανει μεχρι το 9 αληθευει?

Επισης ενα μπουζι πρεπει να ειναι τοσο θερμο ωστε να μπορει να καιει ολα τα υπολοιματα που βρισκονται μεσα στο μπουζι?

Αν ειναι πολυ θερμο μπορει να κανει προωρο σπινθυρα?
Αν ειναι πολυ ψυχρο μπορει να μην κανει σπινθυρα ή καυση?

Οσο ποιο φαρδυ ειναι το λαστιχο τοσο ποιο καλη πεδηση εχει στην ασφαλτο?.

Το 98 τι ειναι χιλιοστα ή τοις εκατο ή κατι αλλο?

Για ποιον λογο μακρυα απο τα βελτιωτικα?

Ψαχνω να βρω στο ιντερνετ πληροφοριες στα Ελληνικα αλλα δεν βρισκω παρα μονο στα Αγγλικα που με δυσκολευουν και πολλα πραγματα δεν τα καταλαβαινω.

Συγνωμη για της χαζο ερωτησεις που σας κανω αλλα πρεπει να μαθω και να καταλαβω τι σημαινει το καθε τι και πως λειτουργει.

Ευχαριστω για την υπομονη σας και το κουραγιο σας.
η αντισταση αυτη 5κω ειναι και αντιπερεσιτικη αλλα βελτειωνει την ζωη των ακιδων
δεν ξερω απο ποιο νουμερο ξεκινα αλλα υπαρχει και 10
σωστα η θερμοτητα που συγκρατει το μπουζι λειτουργει και σαν καθαρισμος
αν βαλεις θερμοτερο η προαναφλεξη θα σου κανει μια ωραια τρυπα στην κορωνα του εμβολου .η θερμοτητα απο την οποια θελουμε να πτοφυλαχτουμε ειναι στο φουλ φορτιο και το χρωμα του μπουζι πρεπει να ειναι σαν ανοιχτο καφε
αν ειναι πολυ ψυχρο απλα αφηνει να διμοιουτγουνται κατακαθισεις και αφου μαυρισει μετα επειδη το μαυρο ειναι ανθρακας και αυτος ειναι αγωγιμος τοτε ο σπινθηρας βραχυκυκλωνεται και το μοτο σταματα
συνηθς αν μιλαμε παντα για το ιδιο τυπο ελαστικουσυμβαινει να πατα το λαστιχο με την κορωνα και οχι με τα 140μμ.οταν συνηθως αυξηση διαστασης συμαινει και επιφανεια πεσησης ,πολυ λιγη διαφορα.
τα 98 ειναι χιλιοστα
για τα βελτιωτικα .αν πραγματοποιουσαν 10%απο αυτα που υποσχονται θα ειχαν λυθει πολλα προβληματα,αλλα συμβαινει και το ψυχολογοκο εξης.αν σου κανει το παραμικρο θα ψιλιαζεσαι το προσθετο,γιαυτο αστο μια φορα εβαλα redex και μετα 30 χμ αρχισε να κτυπα η καδενα εκκεντροφορου.φυσικα καμοια σχεση εγω τοτε τα εκανα και απο τοτε τα ψιλοαποφευγω
ειμαι υπερ των ερωτησεων αν και μενα δεν μου απαντουσαν θα ηξερα λιγοτερα.
Σκευτομαι αρα υπαρχω
Καρτεσιος

pavlaras1
25/07/2005, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
η αντισταση αυτη 5κω ειναι και αντιπερεσιτικη αλλα βελτειωνει την ζωη των ακιδων
δεν ξερω απο ποιο νουμερο ξεκινα αλλα υπαρχει και 10
σωστα η θερμοτητα που συγκρατει το μπουζι λειτουργει και σαν καθαρισμος
αν βαλεις θερμοτερο η προαναφλεξη θα σου κανει μια ωραια τρυπα στην κορωνα του εμβολου .η θερμοτητα απο την οποια θελουμε να πτοφυλαχτουμε ειναι στο φουλ φορτιο και το χρωμα του μπουζι πρεπει να ειναι σαν ανοιχτο καφε
αν ειναι πολυ ψυχρο απλα αφηνει να διμοιουτγουνται κατακαθισεις και αφου μαυρισει μετα επειδη το μαυρο ειναι ανθρακας και αυτος ειναι αγωγιμος τοτε ο σπινθηρας βραχυκυκλωνεται και το μοτο σταματα
συνηθς αν μιλαμε παντα για το ιδιο τυπο ελαστικουσυμβαινει να πατα το λαστιχο με την κορωνα και οχι με τα 140μμ.οταν συνηθως αυξηση διαστασης συμαινει και επιφανεια πεσησης ,πολυ λιγη διαφορα.
τα 98 ειναι χιλιοστα
για τα βελτιωτικα .αν πραγματοποιουσαν 10%απο αυτα που υποσχονται θα ειχαν λυθει πολλα προβληματα,αλλα συμβαινει και το ψυχολογοκο εξης.αν σου κανει το παραμικρο θα ψιλιαζεσαι το προσθετο,γιαυτο αστο μια φορα εβαλα redex και μετα 30 χμ αρχισε να κτυπα η καδενα εκκεντροφορου.φυσικα καμοια σχεση εγω τοτε τα εκανα και απο τοτε τα ψιλοαποφευγω
ειμαι υπερ των ερωτησεων αν και μενα δεν μου απαντουσαν θα ηξερα λιγοτερα.
Σκευτομαι αρα υπαρχω
Καρτεσιος

Φιλαρακο σε ευχαριστω πολυ εως παρα πολυ που βρηκες τον χρονο και την διαθεση για να με βοηθησεις.

Αν και μου τα εγραψες σχετικα βιαστικα και λιγο συμπιεσμενα τουλαχιστον καταλαβα τι ηθελες να μου πεις και τι εννοουσες και εμαθα 2-3 πραγματα βασικα επιτελους.

Οσοι με βοηθατε σας χρωσταω ολους απο εναν καφε.

Οποιοι ειστε απο θεσσαλονικη και εχετε διαθεση καποια στιγμη να βρεθουμε για καμια κοντινη σχετικα βολτα για καφε πειτε το και εγινε.

Εγω ειμαι ηδη μεσα.

Καλη συνεχεια.

:beer:

:wave2: