PDA

View Full Version : Προσθήκη κυλίνδρου



tenx
26/08/2010, 16:52
Έχω ένα 50ράκι σκουτεράκι με ιπποδύναμη μόλις 3 εργοστασιακά άλογα, τα οποία είναι υπερβολικά λίγα (το καημένο με το ζόρι ξεκινάει!)
Ο μάστορας που το το πάω μου πρότεινε να βάλει έναν έξτρα κύλινδρο για να γίνει κάπου 17-20 κ.ε. περισσότερα και - κατά τα λεγόμενα του - θα μου δώσει διπλή ιπποδύναμη και σαφέστατα ανώτερες επιδόσεις! Και όλα αυτά με ένα κόστος (υλικά + εργατικά) κάπου στα 200 ?.
Τι λέτε όσοι ξέρετε περισσότερα?

Ζεύκας
26/08/2010, 16:55
:look:

όταν λες έξτρα κύλινδρο?

Gi_4ce
26/08/2010, 16:59
Αν τον βάλει με βεντούζα πες του να σαλιώσει καλα τη βεντούζα γιατι φευγει απο τους κραδασμους.

:beer:

tenx
26/08/2010, 16:59
Τι να πω?! Αυτό μου είπε... "ένα επιπλέον κυλινδράκι¨(αυτά ήταν τα λόγια του!) που θα το δώσει αυτά τα έξτρα κυβικά εκατοστά!

tenx
26/08/2010, 17:01
Τεχνικά δεν καταλαβαίνω και πολλά... Απλά το ερώτημα είναι αν θα έχω αυτά τα οφέλη που μου είπε (διπλή ιπποδύναμη, κλπ) και αν τα 200? είναι καλό κόστος (για μένα!!!)

Ζεύκας
26/08/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tenx
Τι να πω?! Αυτό μου είπε... "ένα επιπλέον κυλινδράκι¨(αυτά ήταν τα λόγια του!) που θα το δώσει αυτά τα έξτρα κυβικά εκατοστά!

αχχχχ....εχχχ....εμμμ....

ας πούμε ότι δεν είναι τόσο απλό να προστεθεί έξτρα κύλινρος στο μοτέρ.

SVX
26/08/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:look:

όταν λες έξτρα κύλινδρο?


Αμα βγανετε ακρη σε τουτο δα ....ειδοποιηστε ολους τους ιδιοκτητες 3μπουρδελων πως βρεθηκε η θεραπεια ...!!!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

guzzistas
26/08/2010, 17:05
Επιτέλους.... θα κάνω το Guzzi.... Triumph!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Daemon
26/08/2010, 17:06
Ρε'συ Μπαμπη.. :rolleyes: Θα του αλλαξει το κυλινδρο με ενα μεγαλυτερο..

thePrince
26/08/2010, 17:07
Πήγαινε πρωί-πρωί αύριο στο «μάστορα» και πες του να πα' να ... πει αυτά τα χοντρά ψέματα σε κανέναν που σκαμπάζει να δούμε τι θα γίνει!

Gi_4ce
26/08/2010, 17:07
Λογικά εννοεί μεγαλύτερο.

Αν σου αντικαταστήσει με μεγαλύτερο, θα εχεις καποια οφέλη.

Απο κει και πέρα μην περιμένεις και τρελλά πράγματα, μιας και μετα θα σου πει για αλλαγη καρμπυραατέρ κλπ κλπ.

Τι μοτοσακό καβαλικεύεις αν επιτρεπεται?

Ζεύκας
26/08/2010, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ρε'συ Μπαμπη.. :rolleyes: Θα του αλλαξει το κυλινδρο με ενα μεγαλυτερο..

κάτσε ρε Αντρέα...εδώ του είπε ο μάστορας ότι θα του βάλει ένα ΕΞΤΡΑ κύλινδρο.

εξάλλου δεν αλλάζεις κύλινδρο!!
αλλάζεις πιστόνι,φλάντζα,μπιέλα...αλλά όχι κύλινδρο

Daemon
26/08/2010, 17:09
Γιατι οχι κυλινδρο :confused:

Gi_4ce
26/08/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
κάτσε ρε Αντρέα...εδώ του είπε ο μάστορας ότι θα του βάλει ένα ΕΞΤΡΑ κύλινδρο.

εξάλλου δεν αλλάζεις κύλινδρο!!
αλλάζεις πιστόνι,φλάντζα,μπιέλα...αλλά όχι κύλινδρο

Σκουτεροπαπι πρεπει να ειναι...

Οποτε για κανα κυλινδροπίστονο θα του πε.

Ζεύκας
26/08/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Γιατι οχι κυλινδρο :confused:

ε συνηθως δεν αλλάζεις κύλινδρο.

μεγαλώνεις συνήθως τη διαδρομή...λέω εγώ τώρα...με τα λίγα που ξέρω

tenx
26/08/2010, 17:15
Απολογούμαι αν σας αναστάτωσα όλους με αυτό που δημοσίευσα, αλλά ... αν δεν ξέρεις, όλα πιθανά σου ακούγονται!
Έχω ένα Peugeot V-Clic 50cc, το οποίο μου προέκυψε από σπόντα, που είναι σε σούπερ κατάσταση, με μόλις 3500χλμ, αλλά προσωπικά μου είναι μικρό (και σε μέγεθος και σε ιπποδύναμη!) και έλεγα αντί να ψάχνω να το πουλώ για κάτι με πιο πολύ δύναμη, να έκανα κάτι τέτοιο (αν και από τα σχόλια σας, το βλέπω ως κακή ιδέα!)
Η άλλη εναλλακτική είναι να βρώ κάποιον να το ανταλλάξω με κάτι πιο μεγάλο...

Gi_4ce
26/08/2010, 17:15
τσου...

Διάμετρο μεγαλωνεις.

Πιστόνι και κύλινδρο πιο φαρδύ.

Για να αλλάξεις την διαδρομή, οντως θες στροφαλομπιέλες, αλλα παλι χρειάζεσαι κυνιδρο πιο μακρύ (μιας και εχιε μεγαλύτερη διαδρομή το εμβολο απο ΑΝΣ εως ΚΝΣ.

:beer:

Ζεύκας
26/08/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
τσου...

Διάμετρο μεγαλωνεις.

Πιστόνι και κύλινδρο πιο φαρδύ.

Για να αλλάξεις την διαδρομή, οντως θες στροφαλομπιέλες, αλλα παλι χρειάζεσαι κυνιδρο πιο μακρύ (μιας και εχιε μεγαλύτερη διαδρομή το εμβολο απο ΑΝΣ εως ΚΝΣ.

:beer:

:beer:

jimmis5
26/08/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ε συνηθως δεν αλλάζεις κύλινδρο.

μεγαλώνεις συνήθως τη διαδρομή...λέω εγώ τώρα...με τα λίγα που ξέρω

Oντως ξερεις λιγα:D μαζι με DukaII Μετεξεταστεοι

Συνηθως αλλαζεις κυλινδρο μεγαλυτερη διαμετρο και προφανως πιστονη
Αλλη εκδοχη αλλαζει παλι κυλινδρο και στροφαλομπιελα αλλαζεις την διαδρομη
Τριτη εκδοχη αλλαζει ολα τα παραπανω
Τελευταια εκδοχη και προτεινομενη αλλαζεις μοτοσακο και γλυτωνεις τις μαστορικες παπατζες:beer: :wave2:

Ζεύκας
26/08/2010, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Oντως ξερεις λιγα:D μαζι με DukaII Μετεξεταστεοι

Συνηθως αλλαζεις κυλινδρο μεγαλυτερη διαμετρο και προφανως πιστονη
Αλλη εκδοχη αλλαζει παλι κυλινδρο και στροφαλομπιελα αλλαζεις την διαδρομη
Τριτη εκδοχη αλλαζει ολα τα παραπανω
Τελευταια εκδοχη και προτεινομενη αλλαζεις μοτοσακο και γλυτωνεις τις μαστορικες παπατζες:beer: :wave2:

έχω πολλά χρόνια ν'ασχοληθώ με το άθλημα "βελτιωσεις" :lol:

Gi_4ce
26/08/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tenx
Απολογούμαι αν σας αναστάτωσα όλους με αυτό που δημοσίευσα, αλλά ... αν δεν ξέρεις, όλα πιθανά σου ακούγονται!
Έχω ένα Peugeot V-Clic 50cc, το οποίο μου προέκυψε από σπόντα, που είναι σε σούπερ κατάσταση, με μόλις 3500χλμ, αλλά προσωπικά μου είναι μικρό (και σε μέγεθος και σε ιπποδύναμη!) και έλεγα αντί να ψάχνω να το πουλώ για κάτι με πιο πολύ δύναμη, να έκανα κάτι τέτοιο (αν και από τα σχόλια σας, το βλέπω ως κακή ιδέα!)
Η άλλη εναλλακτική είναι να βρώ κάποιον να το ανταλλάξω με κάτι πιο μεγάλο...

Υπάρχουν λύσεις γι αυτο που το θες, αλλα ενας κύλινδρος δεν ειναι λυση.

Μια "σωστή" μετατροπή ειναι να βαλεις κυλίνδρο πιστόνι μεγαλύτερα, αλλα δεν σταματας εκει.

Μιας και του έχεις μεγαλώσει το "στομάχι" πρεπει να το ταίσεις περισότερο. Οπότε πας και για καρμπυρατέρ.

Μετά πας και για εξάτμιση μιας και το έξτρα μαμ, πρεπει να το χ3σει μεγαλύτερος ποπός. Αλλιώς θα μπουκώνει.

Μετά θα πρέπει να πειράξεις και μετάδοση κλπ κλπ.


Να ξερεις παντως οτι όσο και να βελτιωνεις επιδόσεις, δυστυχως το μηχανακι εχει σχεδιαστει για τα στανταρ αλογα του (φρενα κλπ). Εκει θα αρχισει να υστερει.

Οπότε

Αν εχεις διπλωμα, δωστο, δωσε και μια διαφορά και παρε κατι μεγαλύτερο.

Αν δεν εχεις διπλωμα, φτιαξτο, αλλα φτιάξτο ολοκληρωμένα.

tenx
26/08/2010, 17:24
Και δίπλωμα έχω και μεγαλύτερο σκούτερ (Χ8 400άρι), αυτό το θέλω για βόλτες εντός Αθηνών για τη δουλειά μου (άρα δεν θέλω "συγκινήσεις", απλά κάτι για να μπορεί να μου κάνει "αποστάσεις", όπου το συγκεκριμένο λογικά θα "κωλώσει"!)

Daemon
26/08/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tenx
Απολογούμαι αν σας αναστάτωσα όλους με αυτό που δημοσίευσα, αλλά ... αν δεν ξέρεις, όλα πιθανά σου ακούγονται!
Έχω ένα Peugeot V-Clic 50cc, το οποίο μου προέκυψε από σπόντα, που είναι σε σούπερ κατάσταση, με μόλις 3500χλμ, αλλά προσωπικά μου είναι μικρό (και σε μέγεθος και σε ιπποδύναμη!) και έλεγα αντί να ψάχνω να το πουλώ για κάτι με πιο πολύ δύναμη, να έκανα κάτι τέτοιο (αν και από τα σχόλια σας, το βλέπω ως κακή ιδέα!)
Η άλλη εναλλακτική είναι να βρώ κάποιον να το ανταλλάξω με κάτι πιο μεγάλο...

Πουλα το η αλλαξε το.. Δν αξιζει να το πειραξεις.. θα δωσεις για φτιαξιμο οσω κανει το μηχανακι..

Μπαμπι, χωρις παρεξηγηση αλλα με κολλησες.. Τι ειναι πιο λογικο, να καταλαβε λαθος το παιδι η να βαλει καποιος ενα εξτρα κυλινδρο σε ενα μοτερ?

Ζεύκας
26/08/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Μπαμπι, χωρις παρεξηγηση αλλα με κολλησες..

:evil:


207753

Daemon
26/08/2010, 17:33
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

daz
26/08/2010, 20:04
Ρεκτιφιέ, στον κύλινδρο και καινούριο χιτώνιο μπορεί να δώσει +20cc. Πιο αξιόπιστο όμως θα είναι αν αλλάξει κύλινδρο. Για 20cc δεν χρειάζεται να αλλάξει καρμπ, αφού δεν θέλει να πάρει τα μέγιστα, ρυθμίζει αυτό που έχει. Μετάδοση την αφήνει ως έχει αφού θέλει απλά το μηχανάκι του να ξεκουνάει. Απλή μετατροπή που δεν δίνει και πολλά αλλά μπορεί να κάνει τη διαφορά σε ένα 50άρι που σέρνεται.
Με καρμπ, εξάτμιση κτλ είναι πιο ολοκληρωμένη αλλά δεν αξίζει τα λεφτά της, κατά τη γνώμη μου, αφού θα κοστίσει αρκετά.

Πάρε τίποτε άλλο ρε φιλαράκι. Πούλα το, βάλε και τα 200 που θα έδινες και πάρε κανένα παπί 100άρι να κάνεις τη δουλειά σου μέσα στην πόλη.

daz
26/08/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:evil:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

GiannisBlessed
26/08/2010, 20:50
για οσους δεν ξερουν καποιες εταιριες ασχολουντε με τα σκουτερ...
σχεδιαζουν,κατασκευαζουν και πουλανε κιτ μετατροπης του μονοκυλινδρου σε δικυλινδρο...
οριστε
http://www.youtube.com/watch?v=v_n3aCorIY8
το κοστος ειναι μαλλον τεραστιο παντως....χαχα:rotflmao:

McGyver
27/08/2010, 01:18
Ας το πάει κάποιος στα Τεχνικά ρε παιδιά :evil: ...

:D

iagos
27/08/2010, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Αν τον βάλει με βεντούζα πες του να σαλιώσει καλα τη βεντούζα γιατι φευγει απο τους κραδασμους.

:beer:

Από τα γέλια μου έφυγε ο καφές από τα χέρια! :lol: :lol:

pav.ion
27/08/2010, 07:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Αμα βγανετε ακρη σε τουτο δα ....ειδοποιηστε ολους τους ιδιοκτητες 3μπουρδελων πως βρεθηκε η θεραπεια ...!!!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: [/QUOT
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΝΕ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
27/08/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ας το πάει κάποιος στα Τεχνικά ρε παιδιά :evil: ...
:D
ΤΩΡΑ παίρνω τηλέφωνο την μαγισσούλα να τΗΝ ψιθυρίσω κάτι "ιστορίες" για Θεσ/νίκη, βρωμο-ΕΣΑΤΖΗ ...!!! :smokin: :D

McGyver
27/08/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΤΩΡΑ παίρνω τηλέφωνο την μαγισσούλα να τΗΝ ψιθυρίσω κάτι "ιστορίες" για Θεσ/νίκη, βρωμο-ΕΣΑΤΖΗ ...!!! :smokin: :D

:a22:

OldMan
27/08/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:a22:
Προφανώς δεν πήγες ακόμη σπίτι ... :winka:

McGyver
27/08/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς δεν πήγες ακόμη σπίτι ... :winka:

Καθαρός ουρανός χεσμένη φωλιά δεν έχει...

:a07:

tzarot
27/08/2010, 09:04
Να πεις τον ΜΑΣΤΟΡΑ να τον βάλει αφαιρούμενο για να τον βάζεις σε ταξίδια και όταν θέλεις έξτρα γκάζια και να τον βγάζεις για οικονομία στην πόλη...

Tpap
27/08/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
...αλλα παλι χρειάζεσαι κυνιδρο πιο μακρύ (μιας και εχιε μεγαλύτερη διαδρομή το εμβολο απο ΑΝΣ εως ΚΝΣ.:beer:

Δεν είναι απαραίτητο αυτό. :wave2:

AUFGEBRACHT
27/08/2010, 11:55
Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις τίποτα από όλα αυτά που προτάθηκαν...Απλά πάς στη Suzuki, αγοράζεις μαμίσια αυτοκόλλητα από Vstrom και απλά τα κολλάς στο σκουτεράκι...Μετά....
ΠΥ-ΠΥ-ΠΥΡΑΥΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ......

sv9cvk
27/08/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις τίποτα από όλα αυτά που προτάθηκαν...Απλά πάς στη Suzuki, αγοράζεις μαμίσια αυτοκόλλητα από Vstrom και απλά τα κολλάς στο σκουτεράκι...Μετά....
ΠΥ-ΠΥ-ΠΥΡΑΥΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ......

Αν του βαλει δλδ απο ΗΑΥΑBUSA ????:eek: :eyepop: :look:
Η λες να μην αντεξει το πλαισιο????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gi_4ce
28/08/2010, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. :wave2:

στο σκουτεροπαπί ειναι.

;)

:beer:

Tpap
28/08/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
στο σκουτεροπαπί ειναι.

;)

:beer:

Μην αυθαδιάζεις νέος. :D

Xρησημοποιείς πιστόνι με τον ΜπΥρο πιό ψηλά και κοντύτερες ποδιές. :wave2: :beer:

Gi_4ce
28/08/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μην αυθαδιάζεις νέος. :D

Xρησημοποιείς πιστόνι με τον ΜπΥρο πιό ψηλά και κοντύτερες ποδιές. :wave2: :beer:

:blush:

Να σΕ πω την αληθεια τούτο δεν το εχω κανει... Άλλαζα και τα κύλινδρα αμα μου ερχοταν κανα παπι...

Κάτι ξερεις ως παλιος!

:beer:

reinmeister
28/08/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μην αυθαδιάζεις νέος. :D

Xρησημοποιείς πιστόνι με τον ΜπΥρο πιό ψηλά και κοντύτερες ποδιές. :wave2: :beer:

κλασσικο παραδειγμα του αποπανω η εξελιξη του μοτερ των xr 600 σε xr 650...

και για να ευλογησουμε και τα γενια μας,hayabusa gen 1 σε gen 2...:D

pav.ion
29/08/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:look:

όταν λες έξτρα κύλινδρο?
μαλλον αυτο του ελεγε........
http://www.youtube.com/watch?gl=DE&hl=de&v=XIP2w9qevCc