PDA

View Full Version : Ανακατασκευη CB750 four K2 (1972)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20

sotos 8
19/04/2012, 06:19
...μπορει να μην εχουμε χρονο και γνωσεις αλλα εστω και αργα και απλα κατι θα κανουμε και εμεις τα φτωχαδακια με τα χρεπια μας (το εβγαλα σε κυκλοφορια αλλα θελει ΠΟΛΥ δουλεια ακομη,την φωτο την τραβηξε προχθες ενα καλο φιλαρακι)....253208

Shaolin Monk αν σου λιπη κατι εχω αρκετα πραγματα , η προσφορα ειναι ανευ χρηματων.:wave2:

sv9cvk
19/04/2012, 22:46
Σημερα το πρωι (καλα μεσημερι! :p ) πηρα το πακετο που εστειλε ο Σπυρος!!
Μεσα ηταν ,τι αλλο ? τα οργανα φυσικα!!!:D
Σαν παιδι και εγω ,παρατησα την δουλεια που ειχα (και επρεπε να ειναι ετοιμη αυριο το πρωι ):rolleyes: και τα συναρμολογησα !!!
255032
Αναψα και τον φωτισμο να δουμε τι λεει!! Βεβαια υπαρχει θεμα !! ειναι πολυ εντονος και θα δημιουργει προβληματο βραδυ !!!

255034

Το οποιο λυθηκε οταν εβαλα δοκιμαστικα πισω απο το πλεξιγκλας την παλια κλιμακα εφτιαξε αρκετα!! ετσι αυριο θα παρω ενα μαυρο αυτοκολητο βινυλιο να το βαλω απο κατω απο το πλεξιγκλας και πιστευω οτι θα ειναι ΟΚ!!:p

255035

sv9cvk
19/04/2012, 23:02
:)
Ετσι ειναι καλυτερα!!:beer:


255036

Εδω να ευχαριστησω τον Σπυρο για την προσφορα του :beer::a10::a23:

BMW R75
19/04/2012, 23:10
:)
Ετσι ειναι καλυτερα!!:beer:


255036

Εδω να ευχαριστησω τον Σπυρο για την προσφορα του :beer::a10::a23:

Με γειά τα όργανα!! Άψογη δουλειά. Τελικά ο Σπύρος είναι είναι "επιστήμονας". Και εγώ να ευχαριστήσω τον Σπύρο και τον sv9cvk για τις αναλυτικές περιγραφές και τις πολλές φωτο. Μου αρέσει πολύ και η συνεργασία σας με τα πολύ εύστοχα σχόλια και πειράγματα.

sv9cvk
19/04/2012, 23:29
Με γειά τα όργανα!! Άψογη δουλειά. Τελικά ο Σπύρος είναι είναι "επιστήμονας". Και εγώ να ευχαριστήσω τον Σπύρο και τον sv9cvk για τις αναλυτικές περιγραφές και τις πολλές φωτο. Μου αρέσει πολύ και η συνεργασία σας με τα πολύ εύστοχα σχόλια και πειράγματα.

Αν δεν πειραξει ο ενας τον αλλον μας δεν γινεται!!:lol:

Λοιπον θα μπει πισω απο τα πλεξιγκλας μαυρο βινυλιο ωστε να μην αφηνει το φως να περασει μεσα απο αυτο.
Τωρα η ερωτηση !! η βελονα δεν γινεται να μεινει ασπρη... τι χρωμα να την κανω?
Μια λυση ειναι κοκκινη ! η αλλη μαυρη ,ισως και να την αφησω ασπρη αλλα να μεγαλωσω το πορτοκαλι στην μυτη ....ακουω προτασεις!!!

255039

sv9cvk
19/04/2012, 23:44
Τον τελευταιο καιρο οι εργασιες που εχουν γινει ειναι.
Τα Helicoil που ειχα βαλει βγηκαν ,καθαριστηκε απο τα λαδια και μπηκαν καινουρια με κολλα σπειρωματων.
Τα καρτερ ετοιμαστηκαν ,τα οποια ειχαν πολυ δουλεια (με κυκλικες κινησεις) :sick: πλυθηκαν λαδωθηκαν (για 736η φορα):rolleyes: και ειναι ετοιμα για "γεμισμα"
Αλλα η συνεχεια αυριο με πολλα νεα!!!:beer:

dimzan
20/04/2012, 00:07
θα την πω την καγκουρια μου, αλλα η βελονα θα μου αρεσε να ειναι σε στυλ καντραν καινουριου αυτοκινητου, δηλαδη ημιδιαφανη κοκκινη, οπως ειναι και το microsoft ποντικι σου στη φωτο :)

πιθανον χαλαει το vintage style της μηχανης αλλα νομιζω μια τετοια παρεμβαση δε θα ηταν κακη

georgio
20/04/2012, 00:30
Κι εγώ για κόκκινη τη σκέφτομαι τη βελόνα αλλά βλέπω ότι στο στροφόμετρο σου θα έχεις θέμα όταν θα μπαίνει στα κόκκινα. Ίσως αν παίξεις με διαφορετικό τόνο στο κόκκινο... :hmm:

Μπορείς επίσης να βάψεις μαύρο το στρογγυλό και την προέκταση της βελόνας προς την αντίθετη μεριά όπως εδώ:

255040

Καλύτερα πάντως να κάνεις μερικές δοκιμές πως θα φαίνονται οι διάφορες επιλογές πάνω στο μηχανάκι και στο στυλ που θες να του δώσεις.

Βάλε μας και καμιά φωτογραφία με τα οργανάκια φωτισμένα με το μαύρο πλεξιγκλάς από πίσω αλλά στα σκοτεινά να τα χαρούμε! :D


[...]
Τα Helicoil που ειχα βαλει βγηκαν ,καθαριστηκε απο τα λαδια και μπηκαν καινουρια με κολλα σπειρωματων.
[...]

Ήταν λάθος ότι έβαλες λάδι; Η κόλλα σπειρωμάτων είναι απαραίτητη ή απλά επειδή είναι κάρτερ την έβαλες για ασφάλεια;

Αναμένουμε για νεότερα! :beer:

lspiros
20/04/2012, 06:40
χρηστο δεν φανταστηκα η διαπερατοτητα του λευκου plexy οτι θα ηταν προβλημα.επειδη εχω το εξωτερικο cut path αν θελεις κοβω μαυρο ματ αυτοκολλητο και το στελνω.και εγω ειμαι της αποψης να κανεις τη βελονα κοκκινη στο μακρυ μερος της και λιγο μαυρο πισω.
βαλε καμια φωτο ρε γερο,μας γανιασες:beer::a014:

universalgr1
20/04/2012, 07:07
Πολύ καλή δουλειά!!

Μπράβο Σπύρο!!

Χρήστο... κόκκινη και μαύρη όπως είπαν τα παιδιά η βελόνα!!! :beer:

FRAGISCOS
20/04/2012, 07:21
Κοκκινη -μαυρη θα ηταν το πιο ομορφο πιστευω.;)

Αντε καλη συνεχεια,καντε καμμια δουλεια γιατι εμεις.....:(:ZZZ::beer:

Τo gourouni
20/04/2012, 08:57
Η γνώμη μου είναι όλη κόκκινη :wave2::wave2::wave2:

aris_n
20/04/2012, 14:47
Υπέροχα τα όργανα του Σπύρου! Πραγματικά επαγγελματική δουλειά (που τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να λυτρώσει πολλούς ανακατασκευαστές ανά την υφήλιο).
Αναφορικά με την βελόνα τώρα, εγώ προτείνω κόκκινη βελόνα με λευκό tip. Όπως είναι τώρα δηλαδή αλλά με αναστροφή των χρωμάτων.
Παρακολουθούμε με ενδιαφέρον keep up the good work!

devil's animal
20/04/2012, 14:56
πορτοκαλι φλουο η βελονα. (σαν αυτο που εχουν οι μαρκαδοροι υπογραμμισης)
:wave2:

KostasV2
20/04/2012, 16:23
Η γνώμη μου είναι όλη κόκκινη :wave2::wave2::wave2:
Αυτό.

motomaniac
20/04/2012, 22:51
τελιωνε με δαυτο μπαρμπα... περιμενουμε καπνιλα λεμε..

vag 70
20/04/2012, 23:17
μαυρη οπως το καβουκι.κοκκινη θα χανεται στα κοκκινα:D

dmf
21/04/2012, 00:33
Μαύρο - κόκκινο την βελόνα. :D

Επίσης ερώτηση. Αυτά τα στεφάνια με τα cree leds τα έχεις πάρει καλής ποιότητας?
Ρωτώ γιατί κανονικά αντέχουν χρόνια λειτουργίας, απλά στο ebay π.χ πουλάνε πολλά
τέτοια πολύ κακής ποιότητας τα οποία σχετικά σύντομα καίγονται.
Έσυ έχοντας ηλεκτρολογικές άκρες λογικά το έχεις ψάξει, απλά στο λέω για να μην
έχεις σκοτούρες βάλε-βγάλε αργότερα.

sv9cvk
21/04/2012, 18:00
Μαύρο - κόκκινο την βελόνα. :D

Επίσης ερώτηση. Αυτά τα στεφάνια με τα cree leds τα έχεις πάρει καλής ποιότητας?
Ρωτώ γιατί κανονικά αντέχουν χρόνια λειτουργίας, απλά στο ebay π.χ πουλάνε πολλά
τέτοια πολύ κακής ποιότητας τα οποία σχετικά σύντομα καίγονται.
Έσυ έχοντας ηλεκτρολογικές άκρες λογικά το έχεις ψάξει, απλά στο λέω για να μην
έχεις σκοτούρες βάλε-βγάλε αργότερα.

Εχεις δικιο ,τον ιδιο προβληματισμο ειχα και εγω.
Τα Led απο οτι εχω δει δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας (ηδη εχω ενα καμενο!):mad:.

Οστοσο το φωτορομαντζο με το φωτισμο των οργανων ειχε και συνεχεια ,αλλα δεν το ποσταρα γιατι το θεωρησα κουραστικο να το συνεχισω....Περιληπτικα :
Εκανα δοκιμη να χαμηλωσω τον φωτισμο των στεφανιων με το να χαμηλωσω την ταση με μια αντισταση ,(Ξερωντας οστοσο οτι τα led για σωστο ντιμαρισμα χρειαζονται ειδικο dimmer (PWM )αλλα δεν ηθελα να κανω πολυπλοκο το θεμα αν και εχω ετοιμο ενα τετοιο.
Το αποτελεσμα ηταν οτι απο ενα σημειο και μετα ορισμενα Led εσβυναν ,άλλα παλι φωτιζαν λιγοτερο και αλλα περισσοτερο (αναμενομενο ):rolleyes:
Καποια στιγμη σκεφτηκα να φτιαξω εγω ενα στεφανι ,και καποια αλλη να παρατησω τις π@π@ριες και να βαλω τα λαμπακια του!!!
Στην συνεχεια εβγαλα τα στεφανια και ..........:cool:
αλλα αυτα αργοτερα....:smokin: κουφαλα φαλακρε μονο εσυ θα το κανεις??:a22:

srxakias
21/04/2012, 20:58
Χρήστο γνώμη μου η βελόνα να είναι μαύρη με κόκκινο στην άκρη.
έλα παραδέξου το......
.........
.........
ο Σπύρος είναι καλιτέχνης:rotflmao::a54:
τα όργανα σκίζουν :beer:

ego_o_idios
27/04/2012, 16:48
ti 8a gini re sintekne 8a perimenoume poli akoma?:mad:
ante telione leme 8eloume na doume to mixanaki..:a8:

you loaded to the rooster naoum...:lol:

sv9cvk
29/04/2012, 22:04
ti 8a gini re sintekne 8a perimenoume poli akoma?:mad:
ante telione leme 8eloume na doume to mixanaki..:a8:

you loaded to the rooster naoum...:lol:

Τι να κανω!! Απο την μια η δουλεια ,απο την αλλη διαφορα τρεχαματα ,δεν μενει καιρος!!! Αλλα τωρα λεω να βαλω μπρος και παλι!!!

Λοιπον οσον αφορα τα οργανα τωρα δοκιμασα διαφορους τροπους φωτισμου!!
Μεχρι και RGB λεντοταινια εβαλα!!!:eyepop: ΤΣΙΡΚΟ λεμε!!! :sick:
Ευτυχως το καταλαβα νωρις οτι ξεφυγα και τα ξυλωσα ολα ....

256294

256327

256328

sv9cvk
29/04/2012, 22:10
Και μια και εφτιαξα το θεμα με το κομπρεσερ και την αμμοβολη!!! εκατσα και "χτυπησα" τα "καπακια" των οργανων ,τα εβαψα ,
Και μαζι με αυτα ,και τις βιδες του κινητηρα μια και σε λιγες μερες θα αρχισει το δεσιμο (επιτελους) :a25:

256297

256298

sv9cvk
29/04/2012, 22:20
Οι βελονες εμειναν λευκες με κοκκινη μυτη και "ουρα"
Μπηκε μαυρο αυτοκολητο βυνιλιο κατω απο το πλεξιγκλας και το φως δεν περναει πια μεσααπο αυτο.


256299

Το αποτελεσμα ηταν αυτο.....:rolleyes: κατι του λειπει ε???:confused:

256300


Ετσι μετα απο μερικες δοκιμες ,αλλα και αφου συμβουλευτηκα την ειδικο :pantofla:...:D

256301

sv9cvk
29/04/2012, 22:28
εβαψα κοκκινο το ορατο μερος του εσωτερικου καπακιου :smokin:

256302

Τωρα πιστευω οτι ειναι σαφως καλυτερο!!!:beer:

256303

Το αποτελεσμα το αδικει η φωτο !!!ειναι πολυ καλυτερο!!!:cool:

256304

Kotselakos
29/04/2012, 22:34
Πένα...:a013:

sv9cvk
29/04/2012, 22:35
Ξεχασα να γραψω οτι για φωτισμο αφησα τα extreme για αλλα μηχανακια και εβαλα το γνωστο παλιο λαμπακι που ειχε !!! :p

Πρεπει τωρα να φτιαξω μια καινουρια βαση για τα οργανα γιατι ανεβασα την βαση του fairing λιγο και βρισκουν πανω οι μανετες.
Τις επομενες μερες ,αν δεν βρω αλλη λυση ,θα λυσω για 1567η φορα :cry: την βαση του fairing για να κολησω την καινουρια βαση των οργανων... (και παλι βαψιμο φσκ):rolleyes:

256305

vag 70
29/04/2012, 22:36
:smokin:τααααυλα...

sv9cvk
29/04/2012, 22:49
Πριν μερικες μερες (αρκετες ):rolleyes: πηρα απο το ebay με 30 ευρω (+50 μεταφορικα) εναν πισω τροχο για το F που εχει δισκοφρενο και ταιριαζει με αυτο εδω (εχω και ψαλιδι με δαγκανα ) και ετσι χωρις μετατροπες θα εχω δισκοφρενο και πισω.!!
Το ωραιο ειναι οτι ηρθε με λαστιχο AVON roadranner του 2008 και ο τροχος σε αριστη κατασταση ,σε σημειο να σκεφτομαι να τον βαλω οπως ειναι!!!
Καλα θα τον καθαρισω ,θα αλλαξω ρουλεμαν κλπ και βλεπουμε!!!


256307

Μαζι ειχα παρει και ενα σετ δαγκανες για το F παλι (10 ευρω) μια και εχω τις μποτες (ολοκληρο μηχανακι δλδ) :p

256308

sv9cvk
29/04/2012, 23:00
Οστοσο βρηκα και μια τετραδα καρμπς (παλι απο ebay) 30 ευρω και λεω δεν τα παιρνω? εχω μεν μια καινουρια αλλα εχω αλλο ενα μηχανακι που το 4 καρπ του ειναι ψωριασμενο και μονο αυτο να φτιαξω ειναι ΟΚ!!
Ηρθαν τα καρμπ σε αυτην την κατασταση
256317

λυμενα με τα βαρελακια στα περισσοτερα κολημενα μεσα στα καρμπς και η βενζινα να εχει γινει λασπη μεσα...


256318

256319

Και πανω που σκεφτομουν λυση να τα καθαρισω.....

Shiatman
29/04/2012, 23:01
Το θρέντ σου έχει πάρει επικές διαστάσεις. Σαν λάτρης των καφέ περιμένω πως και πώς να δω συνέχεια. :a014::a014::a014:


Τα όργανα είναι μούρλια :a18:

:beer::beer::beer::beer::beer::beer: (μιά σακούλα)

sv9cvk
29/04/2012, 23:06
Πεφτει το ματι μου ....

ΕΔΩ!!

256320
Το μπανιο υπερηχων μου το ειχε δωσει ενας φιλος γιατι δεν το ηθελε πλεον!!!
θυμηθηκα οτι καπου ειχα διαβασει οτι τα καρμπς καθαριζουν σε τετοιο "εργαλειο" και λεω τι εχω να χασω??

Εβαλα μεσα swaz και νερο ....
και μερικες βιδες ,και μερικα εξαρτηματα
256321

και βγηκαν ετσι!!! :eek:

256322

sv9cvk
29/04/2012, 23:12
Φυσικα μετα η συνεχεια γνωστη ,εβαλα ολα τα καρμπς και τα καθαρισα ,στα 5 λεπτα (με ζεστο το μπανιο ) τα βαρελακια βγαιναν σαν να ηταν καινουρια ,αλλα το τελικο αποτελεσμα ηταν θεαματικοτατο!!
Δεν το περιμενα ποτε οτι αυτη η μακα θα εφευγε μονο με μια ωρα στο μπανιο υπερηχων !!
Στις φωτο ειναι αυτα που εβαλα πριν. :eyepop:

256324

256325

Και μια πανοραμικη

256326

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :beer:
Αυτα για σημερα !! Παω να δω τι εκανε ο φαλακρας στο DAX και μετα :ZZZ:

sotpag
29/04/2012, 23:17
:beer::beer:

sotpag
29/04/2012, 23:21
Πεφτει το ματι μου ....




ποιος καλός άνθρωπος κάνει τέτοια δώρα:confused:

lspiros
30/04/2012, 06:26
γερο μου εχεις κανει τα νευρα τσαταλια:evil:
ακου μπανιο υπερηχων...τι αλλο θα χρησιμοποιησεις ρε σατυρε?

σιχαινομαι αλλη μια φορα που θα το πω,αλλα η δουλεια σου τα σπαει:beer:

Τo gourouni
30/04/2012, 08:40
Το μπανιο υπερηχων μου το ειχε δωσει ενας φιλος γιατι δεν το ηθελε πλεον!!!



Χρήστο, πολύ ωραίους φίλους έχεις....

ΥΓ: Έχω ακούσει οτι υπάρχει μια μηχανή που μετατρέπει τη σκουριά σε χρυσό!!!!!!
Αν τη βαρεθεί ο φίλος σου (σίγουρα κάποιος θα την έχει) θα μου τη δανείσεις και μένα ε?:bawl:

sv9cvk
30/04/2012, 18:56
γερο μου εχεις κανει τα νευρα τσαταλια:evil:
ακου μπανιο υπερηχων...τι αλλο θα χρησιμοποιησεις ρε σατυρε?

σιχαινομαι αλλη μια φορα που θα το πω,αλλα η δουλεια σου τα σπαει:beer:


Μου αρεσει οταν το λες αυτο!!! :smokin:


Χρήστο, πολύ ωραίους φίλους έχεις....

ΥΓ: Έχω ακούσει οτι υπάρχει μια μηχανή που μετατρέπει τη σκουριά σε χρυσό!!!!!!
Αν τη βαρεθεί ο φίλος σου (σίγουρα κάποιος θα την έχει) θα μου τη δανείσεις και μένα ε?:bawl:

Θα εισαι ο πρωτος που θα την δωσω!!:bawl:

niklas
30/04/2012, 20:44
Μεγαλο σχολειο αυτο το θρεντ! Ζηλευω το μερακι και το γουστο. Ελπιζω να το δουμε τελειομενο συντομα. Καλη συνεχεια

dim_rac
01/05/2012, 01:18
Τα οργανα ειναι χαρμα οφθαλμων!!Μενει να "ταιριαξουν" χρωματικα με το συνολο..
Καλη συνεχεια!!:beer:

SpeakeasyBlues
01/05/2012, 07:58
Φυσικα μετα η συνεχεια γνωστη ,εβαλα ολα τα καρμπς και τα καθαρισα ,στα 5 λεπτα (με ζεστο το μπανιο ) τα βαρελακια βγαιναν σαν να ηταν καινουρια ,αλλα το τελικο αποτελεσμα ηταν θεαματικοτατο!!
Δεν το περιμενα ποτε οτι αυτη η μακα θα εφευγε μονο με μια ωρα στο μπανιο υπερηχων !!


Υπάρχει μια περίπτωση να υπάρχει περιορισμός στο πόσες φορές μπορείς ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ να χρησιμοποιήσεις την μπανιέρα γιατί μπορεί να την κάψεις, βρες το manual να σιγουρευτείς το γράφουν πάντα, έχω κάψει μία (max 3 έλεγε) και δεν το χάρηκα...
Την καλημέρα μου!

sv9cvk
01/05/2012, 09:25
Υπάρχει μια περίπτωση να υπάρχει περιορισμός στο πόσες φορές μπορείς ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ να χρησιμοποιήσεις την μπανιέρα γιατί μπορεί να την κάψεις, βρες το manual να σιγουρευτείς το γράφουν πάντα, έχω κάψει μία (max 3 έλεγε) και δεν το χάρηκα...
Την καλημέρα μου!

Καλο μηνα!!!
Εχεις δικιο ! δεν το ειχα σκεφτει.
Θα το ψαξω ,αν και δεν εχω το μανιουαλ ,εγω παντως την χρησιμοποιησα συνεχομενα 4 φορες τουλαχιστον απο 1 ωρα εκαστη!!!
:beer:

vforever
01/05/2012, 14:17
Ωραια η συσκευη αυτη,σου λυνει τα χερια.Καλη συνεχεια:beer:

gs 500 f
08/05/2012, 18:49
ομορφιεςςςςς!!!!!!!!!!!!

Ψηλέας
08/05/2012, 22:22
καλησπερα Χρηστο.Θεαματικο το αποτελεσμα με το μπανιο υπερηχων αν και εκει που πραγματικα εντυπωσιαστηκα ηταν με τα οργανα και με τον φωτισμο τους.Αν μπορεις καποια στιγμη γραψε πως ακριβως δουλευει (το μπανιο υπερηχων):a014:

ego_o_idios
08/05/2012, 22:49
douliaaaaaaaaaaaaaaa fotooooooooooooooooo telioneeeeeeeeeeeeeeee

ernti
08/05/2012, 23:53
Πω πω μια δουλειά ρε πστ μου!

gardelisxt550
09/05/2012, 00:16
τώρα είδα το μπάνιο υπερήχων και τράβαγα τα μαλλιά μου!
χωρίς πλάκα τώρα έχεις μαζέψει τρελό εξοπλισμό(μεγάλη η προίκα του Στέλιου)!
τα όργανα βγήκαν εργοστάσιο.....:a014:

ego_o_idios
18/05/2012, 19:47
re pou ise re pali loufaris?:mad:

gia piase doulia

ela giati 8a stilo tin misi kriti me vourdoules 8a kanis na katsis kana eksamino:lol:

doulia 8eme foto lemeeeeeeeeeeeeeeeee:a29:

Shiatman
09/07/2012, 22:56
Κύριε Χρήστο, επειδή μας έχετε αφήσει στο περίμενε και αφήσατε τα καφεδάκια για εντουράκια, επιθυμώ να σας "τσιγγλίσω" λίγο με αυτό το ωραίο που έφτιαξε ο συνάδερφός σας.

http://www.youtube.com/watch?v=v0XvgW6S8YY&feature=g-vrec

Υγεία και ευτυχία :beer::beer::beer:









ΠΕΡΜΕΝΟΥΜΕΕΕΕΕ......:a13:

kokar
11/07/2012, 13:08
Αρε Χρήστο.....με έχεις πεθάνει βρεεεε

sv9cvk
11/07/2012, 22:03
Κύριε Χρήστο, επειδή μας έχετε αφήσει στο περίμενε και αφήσατε τα καφεδάκια για εντουράκια, επιθυμώ να σας "τσιγγλίσω" λίγο με αυτό το ωραίο που έφτιαξε ο συνάδερφός σας.

http://www.youtube.com/watch?v=v0XvgW6S8YY&feature=g-vrec

Υγεία και ευτυχία :beer::beer::beer:

Αυτο το CB το εχω αφησει αρκετα!!! (απο την μια τα υπολοιπα μηχανακια ,απο την αλλη διαφορα ) και η πλακα ειναι οτι θελει απλα δεσιμο ο κινητηρας ,και βαψιμο το κουστουμι!!! Αχχχ!!! :cry:

:beer:



[QUOTE=kokar;2213670]Αρε Χρήστο.....με έχεις πεθάνει βρεεεε


kokar?? :) hlektronika.gr?? Γεια σου Κωστα!!! :wave2: :beer: Τι κανει το Suzuki??? :vroum:

kokar
12/07/2012, 08:55
[QUOTE=Shiatman;2213136]Κύριε Χρήστο, επειδή μας έχετε αφήσει στο περίμενε και αφήσατε τα καφεδάκια για εντουράκια, επιθυμώ να σας "τσιγγλίσω" λίγο με αυτό το ωραίο που έφτιαξε ο συνάδερφός σας.

http://www.youtube.com/watch?v=v0XvgW6S8YY&feature=g-vrec

Υγεία και ευτυχία :beer::beer::beer:

Αυτο το CB το εχω αφησει αρκετα!!! (απο την μια τα υπολοιπα μηχανακια ,απο την αλλη διαφορα ) και η πλακα ειναι οτι θελει απλα δεσιμο ο κινητηρας ,και βαψιμο το κουστουμι!!! Αχχχ!!! :cry:

:beer:






kokar?? :) hlektronika.gr?? Γεια σου Κωστα!!! :wave2: :beer: Τι κανει το Suzuki??? :vroum:

αχ βρε Χρήστο, μια χαρά ήμουν και μάλιστα είχα αποφασίσει να κάνω ένα υποτιθέμενο restoration στην 30χρονη πλέον μηχανή
μου αλλά μετά απο αυτά που είδαν τα μάτια μου λέω να τα παρατήσω και να πάω απλά για ψάρεμα......
Χρηστο θα σε ταλαιπωρήσω με μερικές ερωτήσεις.....
το οξείδιο του αλουμινίου και τα υαλοσφαιρίδια απο που τα πήρες και πόσο ?
σε τι ποσότητες βγαίνουν ?
το νικέλωμα σε ποιον το έκανες και πόσο σου πήγε ( χωρίς τα μεταφορικά )

υ.γ
παρατήρησα οτι όταν έφτιαχνες τις δαγκάνες δεν έβαλες γράσο στις τσιμούχες και στα πιστόνια

264110

KostasV2
12/07/2012, 16:54
[QUOTE=sv9cvk;2213875]
παρατήρησα οτι όταν έφτιαχνες τις δαγκάνες δεν έβαλες γράσο στις τσιμούχες και στα πιστόνια


Συνήθως προτείνουν μόνο υγρό φρένων κατά τη συναρμολόγηση της δαγκάνας. Αυτό το γράσο που δείχνεις είναι για τις γλύστρες.

kokar
12/07/2012, 19:22
και όμως η συσκευασία άλλα λέει
το συγκεκριμένο είναι αδιάβροχο και δεν φθείρεται απο τα υγρά φρένων

δες και τα λινκ
http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=211984

http://www.permatex.com/documents/tds/Automotive/09977.pdf

mankam
13/07/2012, 21:33
και όμως η συσκευασία άλλα λέει
το συγκεκριμένο είναι αδιάβροχο και δεν φθείρεται απο τα υγρά φρένων

δες και τα λινκ
http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=211984

http://www.permatex.com/documents/tds/Automotive/09977.pdf

οι τσιμουχες στα εμβολακια φρενων-συμπλεκτη και γενικα οτι ερχεται σε επαφη με αυτο εχουν ειδικο ph και δεν κανει να καθαριζονται και να ερχονται σε επαφη με βενζινη,πετρελαιο και τα παραγωγα τους διοτι ξεχυλωνουν και χαλανε,νερακι μονο και σαπουνι οταν προκειται καθαρισμος

kokar
13/07/2012, 21:43
οι τσιμουχες στα εμβολακια φρενων-συμπλεκτη και γενικα οτι ερχεται σε επαφη με αυτο εχουν ειδικο ph και δεν κανει να καθαριζονται και να ερχονται σε επαφη με βενζινη,πετρελαιο και τα παραγωγα τους διοτι ξεχυλωνουν και χαλανε,νερακι μονο και σαπουνι οταν προκειται καθαρισμος

αντιγραφή απο το PDF που παρέθεσα πιο πάνω.....

Permatex Ultra Disk Brake Caliper Lube is a green environmentaly
friendly , non-melting, pure synthetic lubricant.
It is formulated to lubricate under the most adverse brake
contitions, assuring that critical calipres pins , sleeves, bushings
and piston remain lubricated throughout pad life

και βασικά δεν είναι παράγωγο του πετρελαίου.

kokar
13/07/2012, 21:47
Χρήστο, με αυτά και με αυτά τον άλλο μήνα κλείνεις 2 χρόνια restoration..... :D

sv9cvk
13/07/2012, 23:04
[QUOTE=sv9cvk;2213875]

αχ βρε Χρήστο, μια χαρά ήμουν και μάλιστα είχα αποφασίσει να κάνω ένα υποτιθέμενο restoration στην 30χρονη πλέον μηχανή
μου αλλά μετά απο αυτά που είδαν τα μάτια μου λέω να τα παρατήσω και να πάω απλά για ψάρεμα......
Χρηστο θα σε ταλαιπωρήσω με μερικές ερωτήσεις.....
το οξείδιο του αλουμινίου και τα υαλοσφαιρίδια απο που τα πήρες και πόσο ?
σε τι ποσότητες βγαίνουν ?
το νικέλωμα σε ποιον το έκανες και πόσο σου πήγε ( χωρίς τα μεταφορικά )

υ.γ
παρατήρησα οτι όταν έφτιαχνες τις δαγκάνες δεν έβαλες γράσο στις τσιμούχες και στα πιστόνια

264110

γεια σου Κωστα!
Το οξειδιο και τα υαλοσφαιριδια τα πηρα απο την νεοδυναμικη ,ειναι σε τσουβαλακια των 25Kg και υπολογιζε ενα 50ευρω το καθε ενα!!
Τα νικελωματα τα εκανα στην Chrome Genesis (καλη δουλεια ,απλα θελει λιγο υπομονη !!!):rolleyes:
Οσο για τις δαγκανες δεν τις εχω τελειωσει ακομα ,απλα τις συναρμολογησα για δοκιμη !!!


Χρήστο, με αυτά και με αυτά τον άλλο μήνα κλείνεις 2 χρόνια restoration..... :D

Ναι το ξερω !!:( και τον ενα χρονο απλα περιμενω να δεσω το μοτερ!! Σε λιγες μερες θα ξεκινησω να το δενω σιγα σιγα ,να μην πιασω και τριτο χρονο γιατι δεν λεει!!!:cry:

:beer:

motomaniac
13/07/2012, 23:39
χρηστο σημερα (βασικα εδω και μερες ) τριβω το πατωμα απο το νεο μου σπιτι με περιστροφικο τριβειο και μου εχει φυγει ο πατος.. τωρα σε νιθω φιλε. εσενα και τις ιεροδουλες..

FRAGISCOS
14/07/2012, 15:34
[QUOTE=kokar;2214004]




Ναι το ξερω !!:( και τον ενα χρονο απλα περιμενω να δεσω το μοτερ!! Σε λιγες μερες θα ξεκινησω να το δενω σιγα σιγα ,να μην πιασω και τριτο χρονο γιατι δεν λεει!!!:cry:

:beer:

Στειλτο στη Μηλο,η μαλλον οχι ,ελα και συ μαζι.............:)

sv9cvk
10/09/2012, 17:49
re pou ise re pali loufaris?:mad:

gia piase doulia

ela giati 8a stilo tin misi kriti me vourdoules 8a kanis na katsis kana eksamino:lol:

doulia 8eme foto lemeeeeeeeeeeeeeeeee:a29:

ΟΚ! μην βαρας !!!:a38:
Λοιπον με το μνμ του "αυτου του ιδιου" να με βαζει σε σκεψεις ,οι εργασιες ανακατασκευης του CB750four (project phoenix) ξεκινανε παλι σιγα σιγα!!!:beer:


Χτες το βραδυ ηρθε η ωρα του δεσιματος μοτερ.Μεχρι τωρα μονο ελυνα και ετριβα !!!Ε! ηρθε η ωρα να δεσω και κανενα!!!
Ετσι πηγα στον Τακη :beer: ανεβασα το αναβατοριο ,και εβαλα το κατω κοματι του καρτερ πανω .
Αλλαζοντας 4 ρουλεμαν στο κιβωτιο διαπιστωσα ποσο δυσκολα ειναι να θυμηθεις ακομα και βασικα πραγματα αν τα αφησεις αρκετο καιρο!!:a024:
Ευτυχως ειχα το parts και το service manual που βοηθησαν !!:D

268019

268020

sv9cvk
10/09/2012, 17:57
Και ΝΑΙ!!! Το πρωτο εξαρτημα στο καρτερ ,ειναι γεγονος! :beer::a25:
(το ρουλεμαν που εβαλα στην "φωλια" δεν μετραει)

268021
Σειρα ειχε ο μυλος και μετα ο αξονας με τις φουρκετες!!
Η μια στην μεση παει και "κουμπωνει " στον πρωτευοντα αξονα, που θα βρισκεται στο πανω κοματι του καρτερ ,στο κλεισιμο !!:rolleyes:

268022

sv9cvk
10/09/2012, 18:14
Μπηκε ο αξονας της μανιβελας ,ασφαλιστηκε με την ασφαλεια του ,επισης εβαλα την γλυστρα -τεντωτηρα της καδενας της κινησης , και τα καινουρια μεταλλα του στροφαλου.

268023

Ετσι συμφωνα με το service manual ειμαστε ΟΚ με το κατω καρτερ.
Ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα μπαινουν στο πανω ,βαζοντας το αναποδα .
Ετσι το εβαλα αναποδα και τοποθετησα και εδω τα υπολοιπα μεταλλα του στροφαλου!

268025

Αυτα για αρχη! στην συνεχεια (την αλλη φορα) θα μπουν τα καινουρια μεταλλα στις μπιελες και θα μπουν στον στροφαλο ...
Μεχρι τοτε τα καρτερ φυλαχτηκαν και σκεπαστηκαν κατω απο τον παγκο!!!:wave2:

268024

motomaniac
10/09/2012, 18:44
εισαι ατιμος γερος.. μας γκ@αθλωνεις με το σταγονομετρο.. σαν πιτσιρικα γκομενα παλιας τεχνολογιας..

sv9cvk
10/09/2012, 19:50
:D:cool::a01:
εισαι ατιμος γερος.. μας γκ@αθλωνεις με το σταγονομετρο.. σαν πιτσιρικα γκομενα παλιας τεχνολογιας..

:a01::a024:

FRAGISCOS
10/09/2012, 20:19
εισαι ατιμος γερος.. μας γκ@αθλωνεις με το σταγονομετρο.. σαν πιτσιρικα γκομενα παλιας τεχνολογιας..
ποσο δικιο εχεις.....;)

universalgr1
10/09/2012, 20:35
Aντε επιτελους!!!

:a54::a54:

mankam
10/09/2012, 21:41
:a20::a012:

αυτη η μαγικη υαλοβολη σου χρηστο!!!

motomaniac
11/09/2012, 16:18
τελικα γεροντα τα εβαλες τα φγυτιλια και στον λυκο και θα το λυσει το χοντακι του... σαν δεν ντρεπεσαι σατυρε.. :a48::a021:

soter3gm
11/09/2012, 16:30
τελικα γεροντα τα εβαλες τα φγυτιλια και στον λυκο και θα το λυσει το χοντακι του... σαν δεν ντρεπεσαι σατυρε.. :a48::a021:

ςςςςςςςτ :lipssealed: δεν λέμε τέτοια στον γέροντα :nono: και πάθει τίποτα που δεν έβαλε κλειδί :a13: στου λύκου το μηχανάκι

sv9cvk
11/09/2012, 20:52
ςςςςςςςτ :lipssealed: δεν λέμε τέτοια στον γέροντα :nono: και πάθει τίποτα που δεν έβαλε κλειδί :a13: στου λύκου το μηχανάκι


Και ομως!!
:D :ninja: :smokin::lipssealed:

:a024:

soter3gm
11/09/2012, 23:31
Και ομως!!
:D :ninja: :smokin::lipssealed:

:a024:

χα χα χα χα χα όχι πως δεν θα έβαζες χέρι εσύ σε δίτροχο παιδίμ εσύ κάτι παθαίνεις αν δεν πιάσεις γερμανοπολύγονο έχεις στερητικό σύνδρομο

dimmie_72
12/09/2012, 01:05
Άντε Χρήστο, καλή επανεκκίνηση :beer:

lspiros
12/09/2012, 07:31
αριστουργημα σου λεω αριστουργημα,του χρηστου το πιο ωραιο δημιουργημα http://www.youtube.com/watch?v=1jXdMOwYZjs:beer:

GIXXERAKIAS
12/09/2012, 07:54
Ωραία πράματα!!Α motor is about to be reborn!!!!:beer:

srxakias
16/09/2012, 17:42
:a014::a013:

Τo gourouni
19/09/2012, 23:50
Είσαι ...... πανεπιστήμονας!!!

:a18::a18::a20::a20:

hidefnick
22/09/2012, 08:50
Ψτ

268923

chr1s_86
23/09/2012, 17:46
Ψτ

268923

:a8::a8::a8:

srxakias junior
23/09/2012, 22:06
:a014:

sv9cvk
23/09/2012, 23:18
Σημερα μετα απο αρκετες αναβολες ειχα χρονο και πηγα ξεκουραστος για συνεχεια του δεσιματος του μοτερ.
Σειρα ειχε ο στροφαλος ,να μπουν οι μπιελες πανω και να τοποθετηθει στην θεση του.

269147

Μπηκαν καινουρια μεταλλα στις μπιελες ,οι οποιες λαδωθηκαν και μπηκαν στην θεση τους. (Τις ειχα σημαδεμενες απο το λυσιμο)

269149

Καινουριες καδενες κινησης και χρονισμου (η τελευταια δεν φαινεται γιατι ξεχασα να την φωτογραφησω!!) :a024:

269150

sv9cvk
23/09/2012, 23:31
Και ο στροφαλος μπηκε στο πανω κοματι του καρτερ .:sun:

269151

Σφιξιμο με δυναμοκλειδο :cool:

269152
Για να μπει ο πρωτευων αξονας πρεπει να μπουν 3 ασφαλειες για τα ρουλεμαν.

269154

mankam
23/09/2012, 23:41
:a014::a014::a014:

sv9cvk
23/09/2012, 23:43
:beer:
269155

Μπηκε και ο κινησης !!!
Και με αυτον τα καρτερ γεμισαν και μενει να μπουν κατι ο-ring και κατι ψιλοπραγματα για να κλεισουν τα καρτερ. :a2:

269156

Αυτα την αλλη φορα ασκησεις ακριβειας... δοκιμη - προβα κλεισιματος καρτερ. Το "αφεντικο" (Τακης :beer: ) θελει οταν ερθει η ωρα να κλεισουν τα καρτερ και θα ειναι απλωμενη η φλατζοκολα να μπορεσω να τα κλεισω γρηγορα και σωστα !!
Καλο βραδυ και μεχρι τοτε :beer:

:ZZZ::a024:

tom kissas
24/09/2012, 00:17
:beer:
269155

Μπηκε και ο κινησης !!!
Και με αυτον τα καρτερ γεμισαν και μενει να μπουν κατι ο-ring και κατι ψιλοπραγματα για να κλεισουν τα καρτερ. :a2:

269156

Αυτα την αλλη φορα ασκησεις ακριβειας... δοκιμη - προβα κλεισιματος καρτερ. Το "αφεντικο" (Τακης :beer: ) θελει οταν ερθει η ωρα να κλεισουν τα καρτερ και θα ειναι απλωμενη η φλατζοκολα να μπορεσω να τα κλεισω γρηγορα και σωστα !!
Καλο βραδυ και μεχρι τοτε :beer:

:ZZZ::a024:

ασε τα μεχρι τοτε και πιασε δουλεια:beer:

lspiros
24/09/2012, 06:11
ωραια πραματα,δωσε χρηστο,μυριζω ηδη φλατζοκολα:beer:

Τo gourouni
24/09/2012, 09:49
:a014::a014:

FRAGISCOS
24/09/2012, 14:36
:a014:

ωραια τα σωψυχα του μοτερ....:wave2:

universalgr1
24/09/2012, 23:01
Ζωγραφίζει ο παππούς!! :a024::a024:

motomaniac
24/09/2012, 23:22
Ζωγραφίζει ο παππούς!! :a024::a024:

χαχαχχαα σπυρο ποσα τον εδωσες?

manosamos
28/09/2012, 16:48
Και ο στροφαλος μπηκε στο πανω κοματι του καρτερ .:sun:



Σφιξιμο με δυναμοκλειδο :cool:


Για να μπει ο πρωτευων αξονας πρεπει να μπουν 3 ασφαλειες για τα ρουλεμαν.

269154



Χρήστο,κανεις μετρησεις στις ανοχες καθόλου?Plastigauge κλπ?

FRAGISCOS
28/09/2012, 19:39
Χρηστο,εκανες τιποτε η μονο fb???

Α και πουσαι,μαζι με στροφαλομπιελες και ρουλεμαν,βαλε και καμμια ρακη και κανα κοψιδι στη.......................................



























































........ραμπα:wave2:

sv9cvk
28/09/2012, 22:47
Χρήστο,κανεις μετρησεις στις ανοχες καθόλου?Plastigauge κλπ?

Γεια σου Μανωλη!! :beer:
Αν δεις στην αρχη τις μετρησα εκτεταμενα!! πρωτα με μικρομετρο ,μετα εβαλα plastigauge εβγαλα τι καινουρια κουζινετα θα βαλω και ξανα plastigauge για να δω αν εκανα μλκ !!!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109392&page=30
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109392&page=40
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109392&page=78


Χρηστο,εκανες τιποτε η μονο fb???

Α και πουσαι,μαζι με στροφαλομπιελες και ρουλεμαν,βαλε και καμμια ρακη και κανα κοψιδι στη.......................................

........ραμπα:wave2:

Σιγα σιγα θα γινει και αυτο!!
Τωρα χειμωνιαζει και θα εχουμε απαρτια στην γιαφκα !!:beer::a33:

devil's animal
28/09/2012, 23:45
:beer:
269155

Μπηκε και ο κινησης !!!
Και με αυτον τα καρτερ γεμισαν και μενει να μπουν κατι ο-ring και κατι ψιλοπραγματα για να κλεισουν τα καρτερ. :a2:

269156

Αυτα την αλλη φορα ασκησεις ακριβειας... δοκιμη - προβα κλεισιματος καρτερ. Το "αφεντικο" (Τακης :beer: ) θελει οταν ερθει η ωρα να κλεισουν τα καρτερ και θα ειναι απλωμενη η φλατζοκολα να μπορεσω να τα κλεισω γρηγορα και σωστα !!
Καλο βραδυ και μεχρι τοτε :beer:

:ZZZ::a024:


τι ωραιο πραγμα να βλεπεις καλογυαλισμενα εξαρτηματα και καβουκι μοτερ...:a32:

αϊντε ρε Χρηστακο...η ουρα (απ΄τον γαϊδαρο) εμεινε...
:beer:

manosamos
29/09/2012, 07:08
[QUOTE=sv9cvk;2239350]Γεια σου Μανωλη!! :beer:
Αν δεις στην αρχη τις μετρησα εκτεταμενα!! πρωτα με μικρομετρο ,μετα εβαλα plastigauge εβγαλα τι καινουρια κουζινετα θα βαλω και ξανα plastigauge για να δω αν εκανα μλκ !!!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109392&page=30
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109392&page=40
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109392&page=78


Πολλές οι σελιδες φιλε και χάθηκα:eyepop:
Πραγματικα αψογη δουλεια....μερακληδικη.

Πολεμαω και εγω ενα μοτερ vtr 1000 για το Βαραντερο,συν ενα CBR 600,αλλα τωρα με τις αναδουλειες ολα τα project μπηκαν στο ψυγειο.
Καλη συνεχεια.:beer::beer:

The_bandit
29/09/2012, 13:56
Η καθαριότητα των κάρτερ είναι εντυπωσιακή. Ενδεικτικό του πόσο προσεγμένη είναι η ανακατασκευή κ. Χρήστο. Συγχαρητήρια

soter3gm
29/09/2012, 14:14
Έχω φάει πολλά :a014: αλλά αυτά είναι τα ποιο ωραία είναι ΑΥΤΑ που μυρίζουν φλατζόκολα :beer: εύγε γέροντα το καλλίτερο φωτορομάντζο

stynikop
29/09/2012, 14:36
Έχω φάει πολλά :a014: αλλά αυτά είναι τα ποιο ωραία είναι ΑΥΤΑ που μυρίζουν φλατζόκολα :beer: εύγε γέροντα το καλλίτερο φωτορομάντζο

Καλό :D

Αλλά το "Οι γυμνή" βγάζει μάτι.... :cool:

soter3gm
29/09/2012, 14:41
Καλό :D

Αλλά το "Οι γυμνή" βγάζει μάτι.... :cool:


Φτιάχτηκε ..Τι να κάνουμε ο Δαίμων του Photoshop :D