PDA

View Full Version : Ανακατασκευη CB750 four K2 (1972)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]

sv9cvk
27/10/2019, 22:05
Η αλυσίδα περνάει κανονικά ,το δοκίμασες ? :beer:

Παναγιωτη πρεπει να περναει χωρις να εμποδιζει την αλυσιδα, ειναι πιο πανω αλλα και πιο εξω απο την ευθεια της!! Αυτες τις μερες θα την τοποθετησω και θα φανει!

sv9cvk
27/10/2019, 22:08
:beer::beer: Δεν γνωρίζω και πολλά από 3d αλλά δεν θα ήταν πιο απλό αν το σκάναρες πρώτα; ¨Η ήταν δύσκολο λόγω της διαφάνειας; Πολύ χρήσιμο πάντως για επισκευή ή και αντικατάσταση ανταλλακτικών. Μετά το 2ο λεπτό https://www.youtube.com/watch?v=TTCiOoedUco

Για να σκαναριστει μονο με 3D σκαννερ , αλλα προτιμω να το φτιαξω εγω ωστε να ταιριαζει σιγουρα και σωστα!!(ειμαι και λιγο μαζοχας!!) :)

Απο τις φωτογραφιες μην περιμενεις ακριβεια !

Kotselakos
28/10/2019, 07:06
WOW!! :a8::a8:

Ψάρωσα άσχημα με την 3D εκτύπωση του κρυστάλλου του πισοφάναρου.

Σε αφήνει το E-Machineshop να κάνεις extract τα αρχεία stl για τρισδιάστατα; Παλιά είχα δοκιμάσει και μόνο dxf άφηνε...

Νομίζω ότι την βάση του προβολέα πρέπει να την ενισχύσεις λίγο... :wave2:

sv9cvk
28/10/2019, 23:25
WOW!! :a8::a8:

Ψάρωσα άσχημα με την 3D εκτύπωση του κρυστάλλου του πισοφάναρου.

Σε αφήνει το E-Machineshop να κάνεις extract τα αρχεία stl για τρισδιάστατα; Παλιά είχα δοκιμάσει και μόνο dxf άφηνε...

Νομίζω ότι την βάση του προβολέα πρέπει να την ενισχύσεις λίγο... :wave2:

Ναι Κωστα , αφηνει, και μαλιστα στην τελευταια αναβαθμιση εχει μονο επιλογη για stl ,καταργησαν τα Dxf . Εκτος και αν εχει καμια ρυθμιση που δεν την πηρα χαμπαρι!!
Οσο για την βαση του προβολεα , ισως να εχεις δικιο , θα το κοιταξω !!:beer:

Kotselakos
29/10/2019, 07:02
Ναι Κωστα , αφηνει, και μαλιστα στην τελευταια αναβαθμιση εχει μονο επιλογη για stl ,καταργησαν τα Dxf .

Όντως, τώρα πια μόνο stl κάνει extract.

sv9cvk
03/11/2019, 22:15
Τελικα εκανα αλλαγη στην βαση του πισω φαναριου και σε γενικες γραμμες βγηκε καλο!!
412284

412285

Στην αρχη ελεγα να βαλω την λαμπα του φλας για στοπ, και να βαλω Led για το φαναρι , (μην ξεχναμε οτι χρησιμοποιω για φαναρι ενα φλας) ετσι εφτιαξα δοκιμαστικα μια πλακετα με led (οτι βρηκα ) για δοκιμη .

412287

412286

στην πλακετα ειχα αφησει τρυπα ωστε να μπαινει πανω στην βαση της λαμπας , αλλα τελικα επειδη τα Leds ηταν πολυ δυνατα τα "εσπασα" σε δυο αναματα και εκανα και το στοπ και το φως Led ,μονο που πρεπει να αλλαξω τα Led με πιο θερμα , γιατι αυτα ειναι 6000Κ , και θα αλλαξω και την πλακετα!! (σε δουλεια να βρισκομαστε!! )
Η αληθεια ειναι οτι προτιμω την λαμπα .. αλλα δεν εχω χωρο )

412288

sv9cvk
03/11/2019, 22:31
Τα μπροστινα φλας λογω του fairing στο μονο σημειο που μπορει να μπουν ειναι χαμηλα στον σκελετο πανω απο το ψευτοκαπακο!
Για να γινει αυτο ειχα φτιαξει δυο βασεις και για δοκιμη τις ειχα πιασει με δεματικα στον σωληνα του σκελετου
Τωρα πρεπει να γινει σωστα!!

412290

Κατα τυχη ειχα μια σωληνα ιδιας περιπου διαμετρου με τον σκελετο και εκει εκανα την προσαρμογη !

412289


412291

412292

412293

412294

412295

doctor_john
03/11/2019, 23:03
Ωραία η σκέψη να χαμηλώσεις την θερμοκρασία και να προσθέτει κίτρινο στο πίσω φώς, θα έλεγα αν βρίσκεις πιο μικρά σε απόδοση led να τα προτιμήσεις.
Οπωσδήποτε θα πορτοκαλίσει στο άναμα, έχε υπόψιν πως σε καταστήματα μοντελισμού βρίσκεις κόκκινο ακρυλικό διαφανές που θα βοηθήσει
κόβωντας ένα ποσοστό από την θηριώδη απόδοση των led. Μπορείς να έχεις στρώσεις απο αυτό αλλά να βάψεις και εσωτερικά.

Κάτι άλλο που μου ήρθε είναι πως το κόκκινο είναι το πρώτο που καίγεται από τον Ήλιο οπότε θα ήταν καλό να το προστατέψεις
όσο είναι δυνατόν. Υπάρχουν βερνίκια που έχουν αρκετά καλή προστασία UV, συνήθως έχουν χαμηλό ποσοστό καταλύτη στην αναλογία τους (πχ 4:1)

Τα φλάς τη σήμερον είναι αναγκαίο κακό που μας προστατεύει, με το μπικίνι σου :a01: δεν έχεις πολλές επιλογές θέσης.
Αν σε προβληματίζουν μια λύση είναι μια ωραία ηλεκτροστατική να μπουν στην οικογένεια του πλαισίου και να χάσουν
το έντονη εμφάνιση τους. Σπορ είναι έτσι και αλλιώς δεν θα στερηθεί κάτι.

:beer:

sv9cvk
04/11/2019, 22:12
Ωραία η σκέψη να χαμηλώσεις την θερμοκρασία και να προσθέτει κίτρινο στο πίσω φώς, θα έλεγα αν βρίσκεις πιο μικρά σε απόδοση led να τα προτιμήσεις.

Σκεφτομαι να βαλω led 2700 με 3000Κ ιδιας αποδοσης ,γυρω στα 1500 με 2000 mcd ,απλα να βαλω οσα χρειαζονται στο φως και τα περισσοτερα στο στοπ .

Οπωσδήποτε θα πορτοκαλίσει στο άναμα, έχε υπόψιν πως σε καταστήματα μοντελισμού βρίσκεις κόκκινο ακρυλικό διαφανές που θα βοηθήσει
κόβωντας ένα ποσοστό από την θηριώδη απόδοση των led. Μπορείς να έχεις στρώσεις απο αυτό αλλά να βάψεις και εσωτερικά.

Κάτι άλλο που μου ήρθε είναι πως το κόκκινο είναι το πρώτο που καίγεται από τον Ήλιο οπότε θα ήταν καλό να το προστατέψεις
όσο είναι δυνατόν. Υπάρχουν βερνίκια που έχουν αρκετά καλή προστασία UV, συνήθως έχουν χαμηλό ποσοστό καταλύτη στην αναλογία τους (πχ 4:1)
Δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει η ρυτινη (το υλικο του διαφανου τζαμακιου) στο βερνικι, θα το δοκιμασω σε ενα απο τα δοκιμαστικα κοματια και βλεπω!!

Τα φλάς τη σήμερον είναι αναγκαίο κακό που μας προστατεύει, με το μπικίνι σου :a01: δεν έχεις πολλές επιλογές θέσης.
Αν σε προβληματίζουν μια λύση είναι μια ωραία ηλεκτροστατική να μπουν στην οικογένεια του πλαισίου και να χάσουν
το έντονη εμφάνιση τους. Σπορ είναι έτσι και αλλιώς δεν θα στερηθεί κάτι.

Ναι εχω μερικα κοματια που θα πανε για βαψιμο οταν τελειωσω τις λεπτομεριες , τα συγκεκριμενα εχω σκοπο να τα βαψω μαυρα οπως τον σκελετο

:beer:

:beer::beer::beer:

george.S
04/11/2019, 23:44
Και γιατί δεν βάζεις κόκκινα led ?

sv9cvk
06/11/2019, 21:50
Και γιατί δεν βάζεις κόκκινα led ?

Κοκκινα led θα εβαζα αν ειχα διαφανο τζαμι.
Κανονικα δεν θα επρεπε να βαλω καθολου Leds, μια και προσπαθω να κρατησω τον vintage χαρακτηρα της οσο γινεται, ηδη εχω ξεφυγει με τα οργανα , ολο το αλλο συνολο ειναι με υλικα και εξαρτηματα που εβρισκες την εποχη εκεινη , η μπορουσες να κατασκευασεις .
:beer:

viper1
07/11/2019, 23:00
Πάντως αυτό το στοπ είναι σαν να έχει 3 φλας η μηχανή.....
Νομίζω ότι αν ψαχτεις θα βρεις φαναρι που να ταιριάζει

sv9cvk
07/11/2019, 23:37
Πάντως αυτό το στοπ είναι σαν να έχει 3 φλας η μηχανή.....
Νομίζω ότι αν ψαχτεις θα βρεις φαναρι που να ταιριάζει

Ουσιαστικα έχει τρια φλας η μηχανη
Μερικα πραγματα θα αλλαχτουν στην διαρκεια, αλλα προς το παρόν προχωράω με αυτα που εχω, και σιγα σιγα θα τα βελτιώνω οταν βρω το ιδανικό, γιατι αν περιμένω να το βρω για να συνεχισω θα το τελειώσω μετα απο αλλα 10χρονια

doctor_john
08/11/2019, 09:27
Iδανικό εννοείς αυτό που υπήρχε στα 70ς; υπάρχει αν θες κάτι τέτοιο και σε πολύ καλή τιμή. Νομίζω κάτω από 30ε.

Έχει φοβηθεί το μάτι μου με όσα στήνονται τα τελευταία χρόνια, φανάρια art deco, συσκότισης, 50ς κ.λπ.
επιλέγονται σαν να είναι αυτόνομο κομμάτι που θα εκτεθεί σε ουδέτερη προθήκη :)

universalgr1
09/11/2019, 00:56
Οχι δεν μπορει... ποιο ειναι αυτο; το καμμενο απο το 2011; Τοτε που φτιαχναμε τα Eliminator με τον Ζεφο; Προχωραει ακομα ρε Χρηστο;
Κι ο μικρος σου μεγαλωσε ρεεεε.. Θυμαμαι μια φωτογραφια που παιζει ηλεκτρονικα και η κορη σου απλωνει μπουγαδα πανω στο καλωδιο..:lol:
Ρε τι μου θυμησες.. Μπραβο ρε Χρησταρα! Αντε με το καλο να το τελειωσεις :beer:

sv9cvk
11/11/2019, 00:55
Iδανικό εννοείς αυτό που υπήρχε στα 70ς; υπάρχει αν θες κάτι τέτοιο και σε πολύ καλή τιμή. Νομίζω κάτω από 30ε.

Έχει φοβηθεί το μάτι μου με όσα στήνονται τα τελευταία χρόνια, φανάρια art deco, συσκότισης, 50ς κ.λπ.
επιλέγονται σαν να είναι αυτόνομο κομμάτι που θα εκτεθεί σε ουδέτερη προθήκη :)
Ναι Γιάννη, αυτο ακριβώς κάτι που υπηρχε στα 70'ς, αυτος ειναι ο σκοπός μου!!
Δεν θελω να ξεφυγω (εκτος απο τα οργανα)
Πες περισσότερες πληροφορίες για το φανάρι!!! :)

sv9cvk
11/11/2019, 01:00
Οχι δεν μπορει... ποιο ειναι αυτο; το καμμενο απο το 2011; Τοτε που φτιαχναμε τα Eliminator με τον Ζεφο; Προχωραει ακομα ρε Χρηστο;
Κι ο μικρος σου μεγαλωσε ρεεεε.. Θυμαμαι μια φωτογραφια που παιζει ηλεκτρονικα και η κορη σου απλωνει μπουγαδα πανω στο καλωδιο..:lol:
Ρε τι μου θυμησες.. Μπραβο ρε Χρησταρα! Αντε με το καλο να το τελειωσεις :beer:

Γεια σου Νίκο, :beer: ναι το καμένο ειναι!! Καιρος να βγει στους δρόμους!!
Ο γυιος μεγάλωσε πραγματι, 4ο ετος φοιτητής ειναι!! Τοτε πήγαινε γυμνασιο!!
Καιρο ειχα να μπω εδω, και χαιρομαι που ξαναβρίσκω και παλι αρκετα ατομα απο τοτε!!! :beer:

doctor_john
11/11/2019, 09:45
Ναι Γιάννη, αυτο ακριβώς κάτι που υπηρχε στα 70'ς, αυτος ειναι ο σκοπός μου!!
Δεν θελω να ξεφυγω (εκτος απο τα οργανα)
Πες περισσότερες πληροφορίες για το φανάρι!!! :)

Χμ! για HELLA στα πμ σου :D

motomaniac
13/11/2019, 13:01
Η αληθεια ειναι οτι προτιμω την λαμπα .. αλλα δεν εχω χωρο )

412288

Υπαρχει λαμπα για στοπ κοντη με ιδιο ογκο με του φλας. αν δεν βρισκεις να σου στειλω μερικες. συνηθως οι προμηθευτες μου τις ονομαζουν λαμπα στοπ εντουρο.

S705
13/11/2019, 13:29
Η ενασχόληση σου ξανά με την μηχανή μετά από τόσα χρόνια μου δίνει δύναμη και ελπίδα σε αυτήν την περίοδο της ζωής μου. Πιθανών τίποτα να μην ξεχνιέται με την πάροδο του χρόνου και ίσως να το νοσταλγησουμε στο πέρασμα του χρόνου.

panos1050
05/03/2020, 03:32
εγω τωρα ειδα το θεμα για πρωτη φορα ,
συγχαρητήρια πραγματικα εισαι εγκυκλοπαιδεια
εχει προχωρισει καθολου απο το νοέμβριο

xbul
12/03/2020, 23:55
κι εγώ τώρα το ανακάλυψα και το διάβασα όλο από την αρχή. Καλή επιτυχία!