PDA

View Full Version : ΛΗΓΟΥΝ ΤΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ?



apsogos
27/08/2010, 05:29
Καλησπερα παιδες!ολα καλα?
χτες πηγα και αγορασα μια προσφορα που βρηκα στο Internet 4 λιτρα Castrol gps 15/50 + castrol λιπαντικο αλυσιδας + φιλτρο λαδιου yamaha xt ενα 60αρι.
Το θεμα μας ειναι οτι η ημερομηνια παραγωγης των λαδιων ειναι το 03' .Πηρα την Castrol και μου ειπε οτι δεν παιζει προβλημα παρα μονο μετα απο παρα παρα πολυ καιρο.Απλα αναρωτιομουν και ειπα να το συζητησω!
thanx

Cpt. Haddock
27/08/2010, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Καλησπερα παιδες!ολα καλα?
χτες πηγα και αγορασα μια προσφορα που βρηκα στο Internet 4 λιτρα Castrol gps 15/50 + castrol λιπαντικο αλυσιδας + φιλτρο λαδιου yamaha xt ενα 60αρι.
Το θεμα μας ειναι οτι η ημερομηνια παραγωγης των λαδιων ειναι το 03' .Πηρα την Castrol και μου ειπε οτι δεν παιζει προβλημα παρα μονο μετα απο παρα παρα πολυ καιρο.Απλα αναρωτιομουν και ειπα να το συζητησω!
thanx

Δε ρώτησες να σου πουν τι εννοούν με το "παρα παρα πολύ καιρό" :rolleyes: :wacko:

Gandalf dr685sm
27/08/2010, 05:34
το μόνο πρόβλημα είναι στην αποθήκευση... διάβασε το παρακάτω..

http://www.valvoline.com/faqs/motor-oil/general-motor-oil/

Gandalf

apsogos
27/08/2010, 05:35
ρωτησα αλλα τους ειπα οτι ειναι απο το 03' και μου ειπαν οτι ειναι οκ.δεν μου διευκρινησαν ποσο καιρο αντεχουν

OldMan
27/08/2010, 07:38
Και προφανέστατα, το θέμα "διάρκεια ζωής λιπαντικων" αφορά αποκλειστικά και μόνο στα ΧΤ... :winka:

apsogos
27/08/2010, 07:41
Οldman τι εννοεις? επειδη ειναι αεροψυκτα..?εξηγησε λιγακι

CIRUS
27/08/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Οldman τι εννοεις? επειδη ειναι αεροψυκτα..?εξηγησε λιγακι

εννοεί ότι έπρεπε να μπει στα τεχνικά και όχι στα μοντέλα xt series

Gandalf dr685sm
27/08/2010, 07:44
βρε γερό-mod... μετέφερε το στα τεχνικά.. ΧΤ έχει το παιδί και ήθελε να πει τον πόνο του. :D

Gandalf

apsogos
27/08/2010, 07:54
ακριβως!!!

OldMan
27/08/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
βρε γερό-mod... μετέφερε το στα τεχνικά..
Δεν είμαι παιδί - και κυριολεκτικά - για όλες τις δουλειές, μπάρμπα ... :smokin:

apsogos
27/08/2010, 07:58
τωρα θα το ειχες ηδη κανει!αρα παιδιαριζεις :beer:

ermiss
27/08/2010, 09:42
Ένα durex play που έχω εδώ, γράφει ημερομηνία λήξεως στο καπάκι...

daz
27/08/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Ένα durex play που έχω εδώ, γράφει ημερομηνία λήξεως στο καπάκι...

Α κατάλαβα! Για να κοιτάς ημερομηνία λήξεως... !!! :smokin::rotflmao: :rotflmao:

mai_tai
27/08/2010, 12:25
Λοιπον παλικαρια -μια απαντηση για να λυθουν κ οι αποριες...

μετα απο καποια ημερομηνια κ μετα τα συστατικα του λαδιου χανουν την ικανοτητα τους στην τριβη οποτε κ εκει ειναι το προβλημα...(ολα τα λαδια-βαλβοληνες-υγρα Α.Τ.F-εχουν αυτην την ιδιοτητα)πανω απο την ημερομινια ληξης που αναγραφει εστω και για 1 χρονακι ειναι οκ-μετα....αστο καλυτερα...!!!

OldMan
30/08/2010, 04:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
χανουν την ικανοτητα τους στην τριβη
Δηλ. τρίβονται πιο δύσκολα ..??? :confused:

apsogos
30/08/2010, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
Λοιπον παλικαρια -μια απαντηση για να λυθουν κ οι αποριες...

μετα απο καποια ημερομηνια κ μετα τα συστατικα του λαδιου χανουν την ικανοτητα τους στην τριβη οποτε κ εκει ειναι το προβλημα...(ολα τα λαδια-βαλβοληνες-υγρα Α.Τ.F-εχουν αυτην την ιδιοτητα)πανω απο την ημερομινια ληξης που αναγραφει εστω και για 1 χρονακι ειναι οκ-μετα....αστο καλυτερα...!!!


mai tai

τι ειναι αυτα που λες? εχεις επισημη απαντηση γι αυτα?

hidefnick
30/08/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. τρίβονται πιο δύσκολα ..??? :confused:

Αμα είναι Peugeot (http://www.peugeotmills.co.uk/) o μύλος, no prob :wave2:

mai_tai
30/08/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
mai tai

τι ειναι αυτα που λες? εχεις επισημη απαντηση γι αυτα?

εκτος απο το οτι ειμαι μηχανικος αυτοκινητων τα τελευταια 18 χρονια αυτην την συζητηση την ειχαμε σε καποια σεμιναρια κ ο εκπαιδευτης το εξηγησε ετσι..


ολα τα λαδια δεν εχουν την ιδια τριβη απεναντι στα μεταλλα...-παιζει ρολο η θερμοκρασια-η ταχυτητα του μεταλου που τριβεται.-το υλικο τριβης κ.α

αλλιως θα βαζαμε ελαιολαδο μεσα στα εργαλεια μας κ θα ειμασταν οκ....

γιαυτο λοιπον ολες οι εταιριες λπαντικων ειναι υποχρεωμενες να αναγραφουν ημερομηνια παραγωγης .....

κ κατι αλλο...-εχετε σκεφτει στα ελαστικα των αυτοκινητων γιατι αναγραφεται ηημερομηνια...?αν και οι περισοτεροι βαζουν 2 κ τριων ετων ....(που εχουν αποθεμα στην αποθηκη...)

αν σε δουνε καπως γνωστη...σου βαζουν φρεσκιας σοδιας....χεχεχεχεχε


το νουσας λοιπον..

sapila racing
30/08/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
εκτος απο το οτι ειμαι μηχανικος αυτοκινητων τα τελευταια 18 χρονια αυτην την συζητηση την ειχαμε σε καποια σεμιναρια κ ο εκπαιδευτης το εξηγησε ετσι..


ολα τα λαδια δεν εχουν την ιδια τριβη απεναντι στα μεταλλα...-παιζει ρολο η θερμοκρασια-η ταχυτητα του μεταλου που τριβεται.-το υλικο τριβης κ.α

αλλιως θα βαζαμε ελαιολαδο μεσα στα εργαλεια μας κ θα ειμασταν οκ....

γιαυτο λοιπον ολες οι εταιριες λπαντικων ειναι υποχρεωμενες να αναγραφουν ημερομηνια παραγωγης .....

κ κατι αλλο...-εχετε σκεφτει στα ελαστικα των αυτοκινητων γιατι αναγραφεται ηημερομηνια...?αν και οι περισοτεροι βαζουν 2 κ τριων ετων ....(που εχουν αποθεμα στην αποθηκη...)

αν σε δουνε καπως γνωστη...σου βαζουν φρεσκιας σοδιας....χεχεχεχεχε


το νουσας λοιπον..

Φαίνεται οτι αυτοί στην Valvoline δεν παρακολούθησαν τα σεμινάρια.....
http://www.valvoline.com/faqs/motor-oil/general-motor-oil/

Επίσης αφού είσαι μηχανικός μας εξηγείς σε παρακαλώ τι ακριβώς σχέση έχουν τα λάστιχα με τα λάδια? :confused:

notakos600
30/08/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Επίσης αφού είσαι μηχανικός μας εξηγείς σε παρακαλώ τι ακριβώς σχέση έχουν τα λάστιχα με τα λάδια? :confused:


Είσαι σίγουρος ότι θες να διαβάσεις αυτή την ανάλυση; :lol: :beer:

daz
30/08/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Επίσης αφού είσαι μηχανικός μας εξηγείς σε παρακαλώ τι ακριβώς σχέση έχουν τα λάστιχα με τα λάδια? :confused:

Δε θες να μάθεις! :smokin: :lol:

mai_tai
30/08/2010, 13:04
Σας ειπα κ παραπανω πως η ολη συζητηση εγινε με τον εκπαιδευτη της εταιριας κ ηταν κατηγοριματικος....οσον αφορα την πρωσοπικη μου πειρα ιδιας πυκνοτητας λαδι....παλαιοτερης χρονολογιας (κοινως λειγμενα...)ειναι εμφανως πιο λεπτορευστα...-μην πεταχτει κανεις εξυπνουλης κ πει οτι δεν τα κουνησαμε....-

δεν θα αναφερω την εταιρια λιπαντικων-αλλα επειδη τα δουλευω χρονια κ το εχω παρατηρησει σε παρτιδα ληγμενη...-αναφερω το γεγονος...

τωρα οποιος θελει να βαλει ληγμενα λαδια (περι ορεξεως που λενε......)

mai_tai
30/08/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

http://www.valvoline.com/faqs/motor-oil/general-motor-oil/

Επίσης αφού είσαι μηχανικός μας εξηγείς σε παρακαλώ τι ακριβώς σχέση έχουν τα λάστιχα με τα λάδια? :confused:

σαν παραδειγμα το αναφερα φιλε--για την ημερομηνια παραγωγης...γκε-γκε..??

OldMan
31/08/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
χανουν την ικανοτητα τους στην τριβη

Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
δεν εχουν την ιδια τριβη απεναντι στα μεταλλα...-
Κάτι σούχει κάνει εσένα η "τριβή" ...:winka:


Υ.Γ.
"Ικανότητα στην τριβή" σημαίνει το πόσο πολύ (ή λίγο) μπορώ να τρίψω (ή να τριφτώ σε) κάτι ...

"Τριβή απέναντι σε κάτι" σημαίνει ακριβώς το ίδιο με το παραπάνω...


Δηλ. δεν μας έφτανε που τρίβονται τα μέταλλα μεταξύ τους, τους βάζουμε και λάδι να τα κάνουμε χειρότερα τα πράγματα ..??? :confused:

Bowleno
31/08/2010, 07:16
αφου σας πειράζουν τα ληγμένα μήπως να τα κόβατε; :look:

mai_tai
31/08/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτι σούχει κάνει εσένα η "τριβή" ...:winka:


Υ.Γ.
"Ικανότητα στην τριβή" σημαίνει το πόσο πολύ (ή λίγο) μπορώ να τρίψω (ή να τριφτώ σε) κάτι ...

"Τριβή απέναντι σε κάτι" σημαίνει ακριβώς το ίδιο με το παραπάνω...


Δηλ. δεν μας έφτανε που τρίβονται τα μέταλλα μεταξύ τους, τους βάζουμε και λάδι να τα κάνουμε χειρότερα τα πράγματα ..??? :confused:

μαλλον το κουρασαμε αρκετα το ολο θεμα.....οκ εχετε δικιο .........:confused: :confused:


οσο για την τριβη... ολα τα λαδια εχουν συντελεστη τριβης.....(μην εισαι λοιπον απολυτος φιλαρακι....)

το καταληλο λαδι εχει την ιδιοτητα να μειωνει τις τριβες στο ελαχιστο- δυο μεταλλων που ερχονται σε επαφη...-δυστηχως δεν εχω σπουδασει πυρινοφυσικος να τα πω πιο συγκεκριμενα....συνχωρεστε με κ γιαυτο!!!

OldMan
31/08/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
οσο για την τριβη... ολα τα λαδια εχουν συντελεστη τριβης.....(μην εισαι λοιπον απολυτος φιλαρακι....)
Κατ'αρχήν, μην παρεξηγιέσαι ...
(στα ΧΤ είμαστε, οπότε όσο μπ@υρδέλο και να το κάνουμε, τους αξίζει ..):winka:


Τώρα, λίγο πιο σοβαρά ..

Συντελεστή τριβής έχουν όλες οι επιφάνειες (μόνο το αστρόπλοιο του Hotblack Dejiato που έκλεψε ο Ζάφοντ Μπίμπλιμπροξ - εκείνο που προοριζόταν να πέσει πάνω στον ήλιο του Αστραγκόθ σαν εφφέ για την συναυλία των Δυνάμεων Καστροφής - δεν είχε, αλλά αυτό δεν έκαιγε ούτε λάδια...)

mai_tai
31/08/2010, 10:34
mazi sou.....

apsogos
28/09/2010, 15:03
δεν απαντηθηκε το θεμα παλι αντικειμενικα...
εγω προσωπικα εχω επιση απαντηση συγκεκριμενης εταιριας λιπαντικου (castrol hellas) Που υποστηριζει οτι τα λαδια ΔΕΝ ληγουν οσο ειναι σφραγισμενα και αποθηκευμενα σε ενα ''δροσερο'' χωρο.αυτα....

Mai tai

μπορει να εισαι μηχανικος 50 χρονια δεν αντιλεγω...και μπορει να εισαι και ο καλυτερος Μηχανικος
αλλο Μηχανικος και αλλο Χημικος...