PDA

View Full Version : Εθνικό Σύστημα Υγείας



Panopticon7
27/08/2010, 07:59
edit από makis206: Μεταφερθήκαμε από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109358) .:winka:



απιστευτο... Παλικαρι ο πιλοτος.
Περαστικα του.



Υγ. πρωτη φορα ακουω να μεταβαινουν 6 ιατροι... Ας το κανουν ποιο συχνα κ για τα "δικα μας" παλικαρια.

georgemark
27/08/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
απιστευτο... Παλικαρι ο πιλοτος.
Περαστικα του.





Υγ. πρωτη φορα ακουω να μεταβαινουν 6 ιατροι... Ας το κανουν ποιο συχνα κ για τα "δικα μας" παλικαρια.

Τα ''δικά μας '' παλικάρια δεν τα συνοδεύει η μεγάλη δημοσιότητα ....

H.A.Balafoutre
27/08/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Τα ''δικά μας '' παλικάρια δεν τα συνοδεύει η μεγάλη δημοσιότητα ....

Όχι ρε παιδιά...υπήρχε πρίν ένα 3μηνο περίπου μια αλλαγή ανοιχτών επιστολών των πιλότων και του Βαγγέλα....γι'αυτό τέτοια κινητικότητα φραστική και ιατρική...

Cpt. Haddock
27/08/2010, 08:42
edit από makis206: Μεταφερθήκαμε από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109358) .:winka:

Maki, τετοια ποστ τα ξυρίζεις, δεν ανοιγεις άλλο ενα ανουσιο θρεντ, που μονο σε αντιπαράθεση θα καταλήξει για να κλειδωθει και να φυγει μετα απο λιγο

byron
27/08/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Maki, τετοια ποστ τα ξυρίζεις, δεν ανοιγεις άλλο ενα ανουσιο θρεντ, που μονο σε αντιπαράθεση θα καταλήξει για να κλειδωθει και να φυγει μετα απο λιγο

+1

Panopticon7
27/08/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
edit από makis206: Μεταφερθήκαμε από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109358) .:winka:






Εθνικο συστημα υγειας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
27/08/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Maki, τετοια ποστ τα ξυρίζεις, δεν ανοιγεις άλλο ενα ανουσιο θρεντ, που μονο σε αντιπαράθεση θα καταλήξει για να κλειδωθει και να φυγει μετα απο λιγο

Ηλία θες να σου στείλω τους κωδικούς μου να μπαίνεις απ'τον λογαριασμό μου να κάνεις τα δικά σου τα κουμάντα; Ανούσιο μπορεί να είναι για σένα, για κάποιους άλλους όχι. Επίσης όποιος δεν θέλει να βλέπει "ανούσιες" συζητήσεις απλώς δεν μπαίνει στο moto.gr γιατί ναι, έχει κι από τέτοιες και μπόλικες μάλιστα. Το δυστυχώς ή το ευτυχώς δεν θα το κρίνω εγώ, εμένα προσωπικά το φόρουμ μου αρέσει όπως είναι και γι'αυτό συμμετάσχω και το φροντίζω όσο και όπως μπορώ.

Το θέμα που άνοιξε ο Panopticon (εκτροχιάζοντας γι'ακόμα μια φορά το άλλο) ίσως κάποιοι να θέλουν να το συζητήσουν, τι κάνουμε λοιπόν, τους αφαιρούμε το δικαίωμα;

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω, όπως επίσης και την προδιαγεγραμμένη πορεία που του δίνεις..:beer:

Panopticon7
27/08/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ηλία θες να σου στείλω τους κωδικούς μου να μπαίνεις απ'τον λογαριασμό μου να κάνεις τα δικά σου τα κουμάντα; Ανούσιο μπορεί να είναι για σένα, για κάποιους άλλους όχι. Επίσης όποιος δεν θέλει να βλέπει "ανούσιες" συζητήσεις απλώς δεν μπαίνει στο moto.gr γιατί ναι, έχει κι από τέτοιες και μπόλικες μάλιστα. Το δυστυχώς ή το ευτυχώς δεν θα το κρίνω εγώ, εμένα προσωπικά το φόρουμ μου αρέσει όμως είναι και γι'αυτό συμμετάσχω και το φροντίζω όσο και όπως μπορώ.

Το θέμα που άνοιξε ο Panopticon (εκτροχιάζοντας γι'ακόμα μια φορά το άλλο) ίσως κάποιοι να θέλουν να το συζητήσουν, τι κάνουμε λοιπόν, τους αφαιρούμε το δικαίωμα;

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω, όπως επίσης και την προδιαγεγραμμένη πορεία που του δίνεις..:beer:


Ελα ρε... με ενα ps εκτροχιαζεται ολοκληρο θεμα... Ποιος ειμαι τελος παντων :hypnotize


Συμφωνω μαζι σου στα υπολοιπα.

Cpt. Haddock
27/08/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ηλία θες να σου στείλω τους κωδικούς μου να μπαίνεις απ'τον λογαριασμό μου να κάνεις τα δικά σου τα κουμάντα; [...]

Οχι, ευχαριστώ. Πρόταση κανω, απο εκει και πέρα κανε όπως νομίζεις. :wave2:

makis206
27/08/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ελα ρε... με ενα ps εκτροχιαζεται ολοκληρο θεμα... Ποιος ειμαι τελος παντων :hypnotize
Συμφωνω μαζι σου στα υπολοιπα.
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι, ευχαριστώ. Πρόταση κανω, απο εκει και πέρα κανε όπως νομίζεις. :wave2:

Το εκτροχιάσαμε κι αυτό..:lol: :beer:

Λεωνίδας
27/08/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι, ευχαριστώ. Πρόταση κανω, απο εκει και πέρα κανε όπως νομίζεις. :wave2: εσύ δεν παραιτήθηκες από moderator :confused: :evil:

Gandalf dr685sm
27/08/2010, 09:11
Και όμως έχει ζουμί σαν θέμα, ειδικά αν σκεφτούμε εκτός των πιλότων που χτύπησαν (να γίνουν γρήγορα καλά) και το αναγάγουμε σε κάτι πολιτικούς, celebrities, και διάσημους μην χέσω στο πως αντιμετωπίζονται απο τα δημοτικά μέσα Υγείας σε σύγκριση με τον απλό πολίτη.

Έχει θέμα συζήτησης εδώ.. αρκεί να το δούμε πιο γενικά. Στο πως δηλαδή κάποιος που φέρει μια κοινωνική φήμη (πολλές φορές και αρνητική) αντιμετωπίζεται πολύ καλύτερα απο ενα απλό πολίτη που θα τύχει να είναι στο ίδιο δημόσιο νοσοκομείο.

Gandalf

makis206
27/08/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Έχει θέμα συζήτησης εδώ.. αρκεί να το δούμε πιο γενικά.

Εκεί ακριβώς πήγε το μυαλό μου, στις "ανοιχτές πόρτες" που δεν ανοίγουν το ίδιο σε όλους..:a013:

Cpt. Haddock
27/08/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εσύ δεν παραιτήθηκες από moderator :confused: :evil:

Χρονια τώρα.

Απλά ειμαι ενεργό μέλος στο φορουμ :smokin: :smokin:

Ειδικα με κατι μοντ παλιαδερφες χονδακιδες :evil: :rotflmao:

Λεωνίδας
27/08/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χρονια τώρα.

Απλά ειμαι ενεργό μέλος στο φορουμ :smokin: :smokin:

Ειδικα με κατι μοντ παλιαδερφες χονδακιδες :evil: :rotflmao: αν είχε λεφτά θα είχε 1200GS αυτός :D

jimmis5
12/10/2010, 14:10
Το ξεχωνω λογο τιτλου προσοχη λοιπον και ενας λογος παραπανω για να ειμαστε πιο προσεκτικοι.Μετα απο την περικοπη στα ειδικα παπουτσια για τους ασθενεις που προτιμουν να τους κοβουν τα ποδια τωρα θα....

Διακόπτουν από την ερχόμενη Δευτέρα την παροχή ορθοπεδικών υλικών στο ΚΑΤ και το Γενικό Κρατικό Αθηνών οι προμηθευτές δηλώνοντας ότι δεν θα εξυπηρετούν ούτε τα επείγοντα περιστατικά. Με ανακοίνωσή του ο Σύλλογος Προμηθευτών Εμφυτεύσιμου Ορθοπεδικού Υλικού ειδοποιεί τα δύο παραπάνω νοσοκομεία να μην προγραμματίζουν ορθοπεδικές επεμβάσεις από την ερχόμενη εβδομάδα.
Μαλιστα θελουν να πανε και να αφαιρεσουν και οτι υλικο υπαρχει στα νοσοκομεια
http://www.healthview.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%AC%CE%B6/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%BF%CF%81%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

the who
12/10/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Το ξεχωνω λογο τιτλου προσοχη λοιπον και ενας λογος παραπανω για να ειμαστε πιο προσεκτικοι.Μετα απο την περικοπη στα ειδικα παπουτσια για τους ασθενεις που προτιμουν να τους κοβουν τα ποδια τωρα θα....

Διακόπτουν από την ερχόμενη Δευτέρα την παροχή ορθοπεδικών υλικών στο ΚΑΤ και το Γενικό Κρατικό Αθηνών οι προμηθευτές δηλώνοντας ότι δεν θα εξυπηρετούν ούτε τα επείγοντα περιστατικά. Με ανακοίνωσή του ο Σύλλογος Προμηθευτών Εμφυτεύσιμου Ορθοπεδικού Υλικού ειδοποιεί τα δύο παραπάνω νοσοκομεία να μην προγραμματίζουν ορθοπεδικές επεμβάσεις από την ερχόμενη εβδομάδα.
Μαλιστα θελουν να πανε και να αφαιρεσουν και οτι υλικο υπαρχει στα νοσοκομεια
http://www.healthview.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%AC%CE%B6/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%BF%CF%81%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Αυτο με τα παπουτσια το πηραν πισω μαλλον.
Οι αλλοι καλα κανουν.Τοσα χρονια εδιναν μιζες και πουλαγαν εμπορευμα και μαλιστα υπερτιμημενο.Δεν γινεται επιχειρηση να ζει επι 5 χρονια χωρις να πληρωνεται στο 100% απο τον βασικο του πελατη.Μην τρελαθουμε.
Αφου αλωνισαν τα νοσοκομεια επι χρονια τωρα ζητανε να πληρωθουν και θελουν να κατασχεσουν και το στοκ των νοσοκομειων.
Ευτυχως που υπαρχει κρατος και υπουργος υγειας.:lol: :lol: :lol:

alres
12/10/2010, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Το ξεχωνω λογο τιτλου προσοχη λοιπον και ενας λογος παραπανω για να ειμαστε πιο προσεκτικοι.Μετα απο την περικοπη στα ειδικα παπουτσια για τους ασθενεις που προτιμουν να τους κοβουν τα ποδια τωρα θα....

Διακόπτουν από την ερχόμενη Δευτέρα την παροχή ορθοπεδικών υλικών στο ΚΑΤ και το Γενικό Κρατικό Αθηνών οι προμηθευτές δηλώνοντας ότι δεν θα εξυπηρετούν ούτε τα επείγοντα περιστατικά. Με ανακοίνωσή του ο Σύλλογος Προμηθευτών Εμφυτεύσιμου Ορθοπεδικού Υλικού ειδοποιεί τα δύο παραπάνω νοσοκομεία να μην προγραμματίζουν ορθοπεδικές επεμβάσεις από την ερχόμενη εβδομάδα.
Μαλιστα θελουν να πανε και να αφαιρεσουν και οτι υλικο υπαρχει στα νοσοκομεια
http://www.healthview.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%AC%CE%B6/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%BF%CF%81%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Πως έπαθαν διαβήτη; Τι έτρωγαν; Κάπνιζαν; Γιατί να επιβαρύνουν το δημόσιο σύστημα υγείας; Γιατί δεν πρόσεχαν; Γιατί να τους πληρώνω εγώ;

Εχετλαίος
12/10/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Πως έπαθαν διαβήτη; Τι έτρωγαν; Κάπνιζαν; Γιατί να επιβαρύνουν το δημόσιο σύστημα υγείας; Γιατί δεν πρόσεχαν; Γιατί να τους πληρώνω εγώ;

Πρόσεξε, αν θες, όμως λίγο τι γράφεις διότι θα μπορούσες και εσύ και εγώ να ήμασταν στην κατηγορία του τύπου 2 διαβήτη που απλά είναι κληρονομούμενος (γνωστή κατάσταση ως MODY). Θα υπέφερες μια ζωή χωρίς να φταις.
:wave2:

takis-kk
12/10/2010, 19:59
Α ρε Στέλιο .. Με πρόλαβες .
Γιατί ετοίμαζα πολύ σκληρή απάντηση.
Ας είναι !
Παιδιά είναι συγχωρούνται..

alres
12/10/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πρόσεξε, αν θες, όμως λίγο τι γράφεις διότι θα μπορούσες και εσύ και εγώ να ήμασταν στην κατηγορία του τύπου 2 διαβήτη που απλά είναι κληρονομούμενος (γνωστή κατάσταση ως MODY). Θα υπέφερες μια ζωή χωρίς να φταις.
:wave2:

Νομίζω ότι ήταν σαφές ότι επρόκειτο για τσίγκλισμα....
Το είπα γιατί με τον καρκίνο μας τα έκαναν τσουρέκια, όποιος έχει καρκίνο και κάπνιζε, ας πρόσεχε και γιατί να τον πληρώνω εγώ κλπ...

Ρε μη με τρελάνετε απογευματιάτικα λέμε...Αν είναι δυνατόν......

:alien:

Εχετλαίος
12/10/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Νομίζω ότι ήταν σαφές ότι επρόκειτο για τσίγκλισμα

Δεν ήταν, προφανώς
Βάλε μωρέ και εσύ κάνα emoticon μη σε ξεχέζουμε χωρίς λόγο
:wave2:

the who
12/10/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν ήταν, προφανώς
Βάλε μωρέ και εσύ κάνα emoticon μη σε ξεχέζουμε χωρίς λόγο
:wave2:

Ετσι ακριβως.Ο τυπου 2 δεν ειναι κληρονομικος Στελιο.Στην Ελλαδα το 10% ειναι (ειμαστε) διαβητικοι.Το κακο ειναι οτι αλλοι το ξερουμε κι αλλοι οχι.:wave2:

jimmis5
12/10/2010, 20:27
Φιλε μου οπως και να εχει αν καβαλας μοτοσυκλετα ουτε σαν αστειο δεν θα ελεγα αυτα που λες.
Με την ιδια λογικη θα σου πει ο αλλος σιγα ρε μεγαλε καβαλαγες μοτοσυκλετα τσακιστηκες και καλα να παθεις...Με την υγεια και ειδικα με τετοιες ασθενειες νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι:winka:

Εχετλαίος
12/10/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ο τυπου 2 δεν ειναι κληρονομικος Στελιο.

Είναι το 5% του τύπου 2, δυστυχώς. Ονομάζεται MODY (κάποιο αυτοσωμικό επικρατές κωλογονίδιο κάνει τη ζημιά) και "χτυπάει" και μη ενήλικα άτομα και ισόποσα και τα δυο φύλα.
:sad:

takis-kk
13/10/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Νομίζω ότι ήταν σαφές ότι επρόκειτο για τσίγκλισμα....
Το είπα γιατί με τον καρκίνο μας τα έκαναν τσουρέκια, όποιος έχει καρκίνο και κάπνιζε, ας πρόσεχε και γιατί να τον πληρώνω εγώ κλπ...

Ρε μη με τρελάνετε απογευματιάτικα λέμε...Αν είναι δυνατόν......

:alien:


Ουφ..
:a10:

Εχεις πάντως...
Το χιούμορ του... Μητσοτάκη !

alres
13/10/2010, 09:44
Αυτό ήθελα να πω. Ότι οι σύγχρονες "τάσεις" στις απόψεις για την υγεία καλπάζουν προς μοντέρνους Καιάδες. Υγεία θα έχει όποιος έχει λεφτά (κλασικό), όποιος προσέχει την υγεία του, όποιος κάνει γιόγκαταϊτσιπινειβιταμινεςκαικανειπροσευχηπρινκοιμ ηθει, όποιος είναι τυχερός και δεν αρρωστάινει :alien:

Όσοι λοιπόν είμαστε αμαρτωλοί , άτυχοι, middle και κάτω class και μερακλήδες και ανατολίτες με κοιλιές, δεν δικαιούμαστε παροχών υγείας. Οι απόψεις αυτές συζητώνται κάργα σε επιστημονικά συνέδρια αλλά απ' ότι φαίνεται οι κοινωνίες μας είναι πιο "μπροστά" και έχουν ήδη γίνει πιο απάνθρωπες απ ότι είναι το σύστημα. Το τελευταίο, απλά θα έρθει εκ των υστερών να επικυρώσει με νόμο τον κανιβαλισμό των διπλανών μας με τις πάνσοφες και κομμουνιστικότατες παραπάνω ιδέες.

jimmy5 αυτό θα μας λένε σε λίγο, ας μην καβάλαγες, ας μην ζούσες επικίνδυνα, ας μην έτρωγες βρώμικο, ας έκανες γυμναστική...Παράνοια, για να μην πω την τζιζ λέξη των καιρών μας...