PDA

View Full Version : καταναλωση Bandit 650s K8



ilias integra R
27/08/2010, 17:47
Παιδια ειμαι εκπληκτος απο την καταναλωση του ληστη μου....σε ταξιδι Βολο-Αθηνα που εκανα προσφατα διανυσα 380χλμ με 17,5λιτρα....δηλαδη 4,6λ/100χλμ.....πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η καταναλωση του....(στο ταξιδι ημουν μονος και ταξιδευα με 6000σαλ)

δεν ειναι καταπληκτικη η μοτοσυκλετα μας!!!:D

bandit86
27/08/2010, 21:01
Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου και εγώ την ίδια εντύπωση έχω, αν και δεν έχω οδηγήσει άλλη μηχανή! Απ τα λίγα που ξέρω και έχω δει είναι πολύ καλή στη κατηγορία της κ ίσως κ όχι μόνο!!!

Ichigo
27/08/2010, 21:10
Εγώ πάλι βλέπω ότι την πίνει αβέρτα!! :confused:
Βέβαια με συνεχείς αυξομειωσεις στο γκάζι κίνηση δευτεροτρίτες στην πόλη και άντε να χτυπήσει και κάνα κόφτη που και που. Τώρα που θα φουλάρω Σ/Κ λόγω εκδρόμας θα το τσεκάρω με σταθερό γκάζι και όχι ανοίγματα να δω μέχρι που θα πάει. :winka:

Panopticon7
27/08/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια ειμαι εκπληκτος απο την καταναλωση του ληστη μου....σε ταξιδι Βολο-Αθηνα που εκανα προσφατα διανυσα 380χλμ με 17,5λιτρα....δηλαδη 4,6λ/100χλμ.....πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η καταναλωση του....(στο ταξιδι ημουν μονος και ταξιδευα με 6000σαλ)

δεν ειναι καταπληκτικη η μοτοσυκλετα μας!!!:D


με ποσο πηγαινες με 80 ?

ilias integra R
27/08/2010, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
με ποσο πηγαινες με 80 ?


Με 120χλμ σταθερα......μια χαρα ταξιδι εκανα και ξεκουραστο......

K5_N
30/08/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Με 120χλμ σταθερα......μια χαρα ταξιδι εκανα και ξεκουραστο...... πως και δε σε πηρε ο υπνος?:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Gazer
31/08/2010, 13:43
Παιδιά η δικιά μου δεν καταναλώνει πολύ σε χαμηλές ταχύτητες (έως 120 km/h δηλαδή) 5,5 - 7 ανάλογα με τη χρήση εντός και πόλης-επαρχιακοί αλλά σε ένα πρόσφατο ταξίδι που έκανα με ταχύτητες γύρω στα 150 km/h +- 20 περίπου 8-9 χιλ στροφές έκαιγε τα έντερα της. Πολύυυ κατανάλωση δεν προλάβαινα να πηγαίνω σε βενζινάδικα.
Βρε μήπως και πήγε το νεράκι σύννεφο; Δεν εξηγείται τόσο κάψιμο. περίπου 45? Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Μπορεί και να είναι φυσιολογικό και να μην το ξέρω :cool:

Ichigo
31/08/2010, 16:30
Εμένα πάντως με ξεχειλισμένο τεπόζιτο το ΣΚ με έβγαλε μια χαρά 250χμ και τότε άναψε και ρεζέρβα. Οπότε είχα άλλα 100 χμ περιθώριο περίπου. Με συντηρητική οδήγηση πάντα. ;)

peter86
31/08/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Εμένα πάντως με ξεχειλισμένο τεπόζιτο το ΣΚ με έβγαλε μια χαρά 250χμ και τότε άναψε και ρεζέρβα. Οπότε είχα άλλα 100 χμ περιθώριο περίπου. Με συντηρητική οδήγηση πάντα. ;)
δ εννοείς την κανονική ρεζέρβα να φανταστώ αλλά το αναβόσβημα της κάνουλας, σωστά???

Ichigo
31/08/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
δ εννοείς την κανονική ρεζέρβα να φανταστώ αλλά το αναβόσβημα της κάνουλας, σωστά???

Yeap μόνο κάνουλα! Τα δικά μας έχουν δυο στάδια προειδοποίησης. Κάνουλα που αναβοσβήνει με τον τελευταίο δείκτη σταθερό και κάνουλα που αναβοσβήνει μαζί με τον τελευταίο δείκτη. ;)

sakiskoz
06/09/2010, 18:29
Μετά από 1 χρόνο 3 μήνες και 15000 Κm η μέση κατανάλωση είναι 5.74 lt/100Km, δε τρέχω όμως, παρά μόνο στις αρχές μετά το στρώσιμο που πήγαινα 200+ και πάλι όχι για πολύ ... Πρόσφατα σε διαδρομή Κοζάνη - Καρδίτσα με επιστροφή σε επαρχιακό με ταχύτητες μέχρι 140 έκαψε 5.10 lt/100Km. Σίγουρα αν καταφέρει(!) κανείς - μετά το στρώσιμο - να το πάει με 6000 στροφές (γύρω στο 120) πέφτει και κάτω από 5lt/100Km αλλά το ίδιο εύκολα θα ανεβαίνει φαντάζομαι και στα 8lt/100Km γι αυτούς που έχουν "βαρύ" χέρι...

amyroukai
11/09/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
[B](στο ταξιδι ημουν μονος και ταξιδευα με 6000σαλ)/B] Αθήνα-Βόλο με... 120 χιλιόμετρα την ώρα; Πολύ ζεν ταξίδι... Χαρά στην υπομονή σου!

Με φυσιολογικές ταχύτητες, 280χλμ με 14.4 λίτρα, Πάτρα-Αθήνα και κάτι ψιλά ακόμα...

taskon
14/09/2010, 11:26
Εγω πήγα Θεσσαλονικη την προηγουμενη εβδομαδα και η καταναλωση ήταν περιπου 8,5-9λ/100χλμ.πηγα μονος μου βεβαια και βαριομουνα οποτε το πλακωνα. Μες στην πόλη με μικτη διαδρομη Αττικη και κανονικο δρομο περιπου 6.3/100 χλμ το οποίο μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό

ilias integra R
15/09/2010, 11:26
takson οταν λες οτι το πλακωνες με ποσο πηγαινες γιατι 8,5-9λτ ειναι αρκετα......?

εμενα μεσα στην πολη παντως μου καιει 5,8λτ/100χλμ......πολυ καλα πιστευω!!!

taskon
15/09/2010, 13:51
περιπου 180-200 στο μεγαλυτερο μερος της διαδρομης. εχει ομως πολλα διοδια ρε γμτ και κοβεις συνεχεια:)παντως επειδη κανω συχνα ταξιδια μετα τα 160 ξεφευγει η καταναλωση.

pektis
16/09/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
takson οταν λες οτι το πλακωνες με ποσο πηγαινες γιατι 8,5-9λτ ειναι αρκετα......?

εμενα μεσα στην πολη παντως μου καιει 5,8λτ/100χλμ......πολυ καλα πιστευω!!!

Πολυ χαμηλη καταναλωση...Δεν πρεπει να το ανοιγεις μαλλον πανω απο 5-5500rpm...

DrEvil
16/09/2010, 16:50
Παιχταρά,
πάμε για ανάλυση στο ίδιο μηχανάκι:
Πηγαίνοντας για Καλαμπάκα μου έβγαλε 162 χλμ με 18,82 λτ βενζίνης.
Στην διαδρομή ~Πάτρα-Αφίδνες-Μαρούσι- (περίπου)Χαλκίδα (την ακριβή πριν την Πάτρα διαδρομή την γνωρίζει άλλος) έβγαλε 281χλμ με 14,2λτ.:eek:

Κάνε τις διαιρέσεις και θα δείς ότι ο "βαρύς" καρπός είναι πολύ σημαντικός στη κατανάλωση.

Ο ληστής μπορεί να είναι πολύ οικονομικός, αρκεί να περιορίσει ο οδηγός του τα καφριλίκια (βρε λες...).

(αλήθεια, επέστρεψες πουλάκι μου;;; )

pektis
16/09/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Παιχταρά,
πάμε για ανάλυση στο ίδιο μηχανάκι:
Πηγαίνοντας για Καλαμπάκα μου έβγαλε 162 χλμ με 18,82 λτ βενζίνης.
Στην διαδρομή ~Πάτρα-Αφίδνες-Μαρούσι- (περίπου)Χαλκίδα (την ακριβή πριν την Πάτρα διαδρομή την γνωρίζει άλλος) έβγαλε 281χλμ με 14,2λτ.:eek:

Κάνε τις διαιρέσεις και θα δείς ότι ο "βαρύς" καρπός είναι πολύ σημαντικός στη κατανάλωση.

Ο ληστής μπορεί να είναι πολύ οικονομικός, αρκεί να περιορίσει ο οδηγός του τα καφριλίκια (βρε λες...).

(αλήθεια, επέστρεψες πουλάκι μου;;; )

Ναι ρε, γι'αυτο του λεω οτι πρεπει να πηγενε με 5-5500!!
(Επεστρεψα,αντε να βρεθουμε!)

ilias integra R
17/09/2010, 02:47
Παιχτη εχεις δικιο.....το ξεμπουκωνω που και που αλλα συνηθως κανω τις αλλαγες στις 5500-6000 στροφες.........εσυ το 650 εχεις?

pektis
17/09/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιχτη εχεις δικιο.....το ξεμπουκωνω που και που αλλα συνηθως κανω τις αλλαγες στις 5500-6000 στροφες.........εσυ το 650 εχεις?

Οχι,εγω ειμαι της παλιας σχολης(καρμπιρατερ -- 600s '04)...:wave2:

mr_bandit
06/11/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια ειμαι εκπληκτος απο την καταναλωση του ληστη μου....σε ταξιδι Βολο-Αθηνα που εκανα προσφατα διανυσα 380χλμ με 17,5λιτρα....δηλαδη 4,6λ/100χλμ.....πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η καταναλωση του....(στο ταξιδι ημουν μονος και ταξιδευα με 6000σαλ)

δεν ειναι καταπληκτικη η μοτοσυκλετα μας!!!:D
Πω πω πως την παλεψες ρε φιλε να κανεις τοσα χιλ με 117 χιλ/ωρα? μπραβο....συμφωνω για την καταναλωση,και κατι που ισως το ξες,εγω οταν παω καβαλα που ειναι 150 χιλ απο δω με μ.ο ταχυτητα 190 μου πινει 12 λιτρα περιπου βενζινα! αλλα χαμογελαω μετα!!!!!!:sun:

dimzan
06/11/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mr_bandit
Πω πω πως την παλεψες ρε φιλε να κανεις τοσα χιλ με 117 χιλ/ωρα? μπραβο....συμφωνω για την καταναλωση,και κατι που ισως το ξες,εγω οταν παω καβαλα που ειναι 150 χιλ απο δω με μ.ο ταχυτητα 190 μου πινει 12 λιτρα περιπου βενζινα! αλλα χαμογελαω μετα!!!!!!:sun:

Αν στα 150χλμ καις 12 λιτρα τοτε εχεις καταναλωση 6,3 λτ/100

Ειναι πολυ καλη τιμη με δεδομενη την υψηλη ταχυτητα.


Εγω το δικο μου προχθες το γεμισα και επριμενω στο επομενο γεμισμα να δω ποσο καιει μεσα στην αθηνα

Ληστης
06/11/2010, 23:09
Στα 150 12 λιτρα εστι 8/100

dimzan
06/11/2010, 23:14
ΩΧ μαλλον πατησα λαθος κουμπια στην αριθμομηχανη...

8 καιω με το αμαξι οταν παω με 160 ....

dimzan
17/11/2010, 01:12
Λοιπον οι πρωτες μετρησεις εδειξαν στο ενα γεμισμα καταναλωση 6,5 και στο 2ο γεμισμα καταναλωση 7,8


Μαλλον πρεπει να σταματησω να δοκιμαζω τελικες και 0-200 :D

Οταν θα χαλαρωσει το χερακι μου ελπιζω να πεσει στο 5-6 διοτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης με ειχε φαει για την χαμηλη του καταναλωση..

amyroukai
17/11/2010, 02:33
Ε αμα σε τρώει το χεράκι τι περιμένεις;

(το 1000άρι ίσως και να καίει λιγότερο... /προδότης mode off)


Επίσης... Θα ξαναβρεθούμε να μετρήσουμε κατανάλωση 3λιτρων ζύθων; :beer:

dimzan
17/11/2010, 09:42
Θα ξαναγινουν οι μπυρες :)

προς το παρον καταναλωνω τα χρηματα μου σε βενζινες :D

dim40
17/11/2010, 12:14
δε ξερω πως τα καταφερνετε αλλα εγω ειμαι μεταξυ 6.2 με 6.8. κινηση ως επι το πλειστων στον κηφησο με 5-6000 σαλ με 6 . και χαλαρα. δε ξερω αν παιζει πολο το φιλτρο και η γιοσι που εχω αλλα για να πεσω κατω απο 6 πρεπει να προσεξω πααααρα πολυ. ακομη και τοτε ειμαι στα 5.7 . και αυτο το γραφω μετα απο μετρησεις σε καθε μου γεμισμα (καθε βδομαδα δηλαδη) οχι μονο μια φορα.

dimzan
18/11/2010, 15:05
Νεα μετρηση 260χλμ με 16,7λιτρα. Δηλαδη 6,4 λ/100 . Πολυ καλα πιστευω! για να δουμε ποσο θα πεσει

amyroukai
18/11/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
δε ξερω αν παιζει πολο το φιλτρο και η γιοσι που εχω :rotflmao: Ίσως να κουράζονται και να καίνε λίγο παραπάνω...

Πέρα από την πλάκα, στις ταχύτητες που λες, έπρεπε να πιάνεις την κατανάλωση του Ηλία Integra. Αν έχεις κρατήσει το μαμά φίλτρο, δεν το βάζεις μερικές μέρες να δεις αν κάνει όντως διαφορά; Πολλά λεφτά πεταμένα :(

dim40
18/11/2010, 15:53
δυστυχως δε το εχω. μια ρυθμιση σε δυναμομετρο ξερετε ποσο κοστιζει; και που μπορω να το κανω? θα βελτιωσει τη κατασταση? το ζητουμενο ειναι η οικονομια και οχι η ισχυς.

amyroukai
18/11/2010, 19:25
Αν θυμάμαι καλά, δυναμόμετρο έχει μιά Honda στην Πλαπούτα στο Ν. Ηράκλειο, το παιδί λέει ότι κάμποσα μέλη του forum πάνε εκεί τις μοτοσικλέτες για σέρβις. Αν ανοίξεις το moto ή το 0-300 έχουν διαφημίσεις από δυναμόμετρα. Πιθανόν να βρεις και κάτι στην σχετική κατηγορία του μοτο.γκρ

Αλλά το tuning δεν ξέρω τι θα προσφέρει στον τομέα της οικονομίας. Έχει άλλα θεματάκια, πχ βηξίματα μπουκώματα κλπ; Τεσπα δεν χάνεις τπτ να το δοκιμάσεις.

Ληστης
18/11/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
δυστυχως δε το εχω. μια ρυθμιση σε δυναμομετρο ξερετε ποσο κοστιζει; και που μπορω να το κανω? θα βελτιωσει τη κατασταση? το ζητουμενο ειναι η οικονομια και οχι η ισχυς.

Δεν προκειτε να δεις διαφορα στην καταναλωση απο ρυθμιση στο δυναμομετρο.Εκτος του οτι δεν εχουν την δυνατοτητα να κανουν κατι σπουδαιο στην ρυθμιση, ο ψεκασμος ειναι οτι οικονομικοτερο υπαρχει σε καυση εκτος αν υπαρχει καποιο προβλημα.
Παντος για ανοιχτο δρομο και χαλαρα 6,8 δεν καει ουτε το δικο μου. Εδω με καγκουργιες δυσκολα περναω τα 7,5
Δυναμομετρα εχει στην σουζουκι στην συγγρου, στην Δαφνη το powerhouse, και στο Ν.κοσμο παλι εξουσιοδοτημενο σουζουκι.
Τα εχω δοκιμασει και τα τρια :p με τιμες 50, 100 :eyepop: , 50 αντιστοιχα.

DrEvil
18/11/2010, 21:01
Αν νοιώθεις ανήσυχος με την κατανάλωση, ψάξτο μέχρι και σε δυναμόμετρο.
Το δικό μου τεστ πάντως (λίγο πιο περίπλοκο) έδειξε άλλα...

Συνήθως στα χέρια μου το μηχανάκι παίζει κάπου στα 7,5-8,5. Είχα κι εγώ μια ανησυχία (λέμε τώρα) αρχικά, βασικά όμως το απέδιδα στην καφρίλα μου.
Όταν το οδήγησε άλλος για αρκετά (φορτωμένος, δικάβαλος, περί τα 1.000 χλμ), το μηχανάκι έφτασε σε κάποια Σταρ Τρεκ νούμερα (κάτι κοντά στα 5 νομίζω).

Που θέλω να καταλήξω... για τον "βαρύ" καρπό, το χαλαρά είναι το "τάπα" του δίπλα.

Gazer
21/11/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης

Παντος για ανοιχτο δρομο και χαλαρα 6,8 δεν καει ουτε το δικο μου. Εδω με καγκουργιες δυσκολα περναω τα 7,5
Αν υπήρχε "like" θα το πατούσα!

Σε ευθεία, εθνικές οδούς, εγνατίες κτλ καίω 5,5 ακριβώς. Πόλη 6 με 7,5. Το 7,5 σκισμένο.

dimzan
21/11/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Αν υπήρχε "like" θα το πατούσα!

Σε ευθεία, εθνικές οδούς, εγνατίες κτλ καίω 5,5 ακριβώς. Πόλη 6 με 7,5. Το 7,5 σκισμένο.


Προφανως το 5,5 ειναι με 120χλμ. Απορω πως κρατατε τετοια ταχυτητα. Εμενα το μηχανακι με παει μονο του στα 150-160. Ειμαι και κοντος και δεν νιωθω καν τον αερα.


7,7 ειδα μια φορα που το χα λιωσει το μηχανακι και στην πολη και την εθνικη. Μεχρι και 230 ειδα.

Υποψην φοραω yoshimura χωρις την ταπα οποτε πιστευω ανεβαζει και λιγο την καταναλωση

DrEvil
22/11/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Εδω με καγκουργιες δυσκολα περναω τα 7,5


Το δικό σου δεν θέλει και πολλά για ν' αρχίσει τις καγκουριές.... 3.500σ.α.λ και μπαίνεις σε γουόρπ! Οπότε τι να κάψει;
Αλί σ'εμάς που πρέπει να "την σκίζουμε την γάτα"! Αλλά τι σου λέω, το είχες, το ξέρεις!

Αλήθεια stage2 δεν το έχεις τώρα; Καίει παραπάνω απ'ότι "μαμά";

sakiskoz
16/04/2011, 11:00
Χαιρετώ όλους! Σε πρόσφατη μικρή εξόρμηση για 3ήμερο Κοζάνη-Καρδίτσα, την πρώτη με τις νέες μου βαλίτσες Κ33, παρατήρησα "αισθητή" διαφορά στην κατανάλωση. Επειδή κάνω αρκετά συχνά τη διαδρομή με τις ίδιες πάνω κάτω συνθήκες και από τον ίδιο δρόμο (Κοζάνη - Γρεβενά (Εγνατία) - Καλαμπάκα - Τρίκαλα - Καρδίτσα) η κατανάλωση που είχα παρατηρήσει ήταν κοντά στα 5,50lt/100Km (με ταχύτητες μέχρι 140-150 Κm/h). Τώρα μέτρησα 6.20t/100Km υπό τις ίδιες πάνω – κάτω συνθήκες. Ήταν αναμενόμενο βέβαια ότι εξαιτίας των αυξημένων αντιστάσεων - λόγω βαλίτσας, παλιά δεν έβαζα τα σαμάρια- η κατανάλωση θα ανέβαινε, οπότε ίσως να είναι φυσιολογική η παραπάνω τιμή.
Επιπλέον ήταν η πρώτη φορά που έκανα το ταξίδι με νέα λάστιχα (diablo strada)... Πάντως και μετά το ταξίδι, η κατανάλωση σε κοντινές διαδρομές χωρίς τις βαλίτσες μου φαίνεται αυξημένη σε σχέση με αυτή πριν την αλλαγή ελαστικών.

Παρατήρησε κανείς ανάλογη συμπεριφορά που να οφείλεται στα (συγκεκριμένα) λάστιχα;
Να υπάρχει πρόβλημα στον αισθητήρα του δείκτη βενζίνης και να ανάβει νωρίτερα;
Άλλαξα βενζινάδικο (μπας και παίζει κάτι με τη βενζίνη; )
Αυξήθηκε η κατανάλωση λόγω παλαιότητας και χιλιομέτρων;
Να υποθέσω ότι όλα είναι φυσιολογικά;

amyroukai
16/04/2011, 19:23
Με μπέρδεψες λιγάκι με αυτό το τελευταίο που έγραψες για τον αισθητήρα...

Πως μετράς κατανάλωση δηλαδή;

Γιατί εγώ απλά μηδενίζω το μερικό, γεμίζω -τέρμα- με βενζίνη και όταν ξαναγεμίσω -τέρμα- με βενζίνη βλέπω πόσα χιλιόμετρα έκανε και κάνω τη διαίρεση. Καλύτερα ακόμα και πιο αξιόπιστα, να γεμίζεις στο ίδιο βενζινάδικο και στην ίδια αντλία (ελαχιστοποιείς το σφάλμα οργάνου -εννοώ το μετρητή της αντλίας- για όσους έχουν ασχοληθεί με σφάλματα μετρήσεων).

sakiskoz
16/04/2011, 21:19
Έχεις δίκιο, αυτός είναι ο ποιο αξιόπιστος τρόπος, αλλά είναι αρκετά "επίπονος" με την έννοια ότι μπλέκεις με ψιλά στο βενζινάδικο, άσε που θα σε κοιτάει και με μισό μάτι ο βενζινάς που θα παλεύει με τις σταγόνες για να το γεμίσει τέρμα...

Ξεκίνησα να μετράω από τότε που το αγόρασα (5.78 lt/100Km μετά από 18500Km - όχι ακραία οδήγηση)
Για να μετρήσω την κατανάλωση σε κάθε γέμισμα χωρίς τα παραπάνω "προβλήματα" κάνω το εξής (ελπίζω να είναι σωστό):

1. Έστω ότι κάποια στιγμή "ανάβει το λαμπάκι" π.χ. στα 1000Km. Αυτό σημαίνει πως στο ντεπόζιτο υπάρχουν -κατά προσέγγιση- 5.5lt (όχι ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο)
2. Γεμίζω ας πούμε με 20€ με 1.6€/lt οπότε προσθέτω 12,5 lt (δεν έχει φουλάρει αλλά δεν πειράζει)
3. Έστω τώρα ότι ξανά "ανάβει το λαμπάκι" π.χ. στα 1220Km. Αυτό σημαίνει - πάντα με κάποια προσέγγιση - πως έκαψε τα 12,5lt που έβαλα σε 220km
4. Υπολογίζω Κατανάλωση = 12,5 * 100 / 220 = 5,68 lt/100Km (περίπου)
5. Επαναλαμβάνω από το βήμα 1 για την επόμενη μέτρηση

Ελπίζω να στέκει ο παραπάνω τρόπος μέτρησης...

road2v
16/04/2011, 21:51
Όχι δεν στέκει. Ο σωστός τρόπος είναι αυτός που σου περιγράφει ο amyroykai.

sakiskoz
16/04/2011, 22:07
Δηλαδή είναι εντελώς λάθος; Φαίνεται αρκετά λογικός, το μειονέκτημα του είναι πως το λαμπάκι μπορεί να αναβοσβήσει, να σβήσω τη μηχανή και μόλις ξαναξεκινήσω μπορεί να έχει σταθεροποιηθεί και να αναβοσβήσει μετά από λίγα χιλιόμετρα. Το λαμβάνω κι αυτό υπόψην και δε σημειώνω τα χιλιόμετρα την πρώτη φορά αλλά + 5-6 παραπάνω...

dimzan
17/04/2011, 00:52
το πιο σωστο εινια καθε φορα να γεμιζεις μεχρι την ταπα, και να διαιρεις τα λιτρα που εβαλες με τα χιλιομετρα που εκανες. Ει δυνατον και απο το ιδιο βενζιναδικο.

Εγω παντως που κυκλοφορω αποκλειστικα εντος πολης καιω απο 6λιτρα και πανω. Μια φορα εχω δει 5,8 εντος πολης και οδηγουσα πολυ συγκρατημενα. Το 5 δεν το χω δει ουτε στο ονειρο μου

amyroukai
17/04/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
Δηλαδή είναι εντελώς λάθος; Μα φυσικά και είναι εντελώς λάθος. Αφού όπως και μόνος σου λες το λαμπάκι ΔΕΝ ανάβει σταθερά αλλά μία έτσι και μία αλλιώς άρα δεν έχεις πάντα την ίδια ποσότητα μέσα, βάζεις 20 ευρώ άρα όχι την ίδια ποσότητα κάθε φορά αφού βενζινάδικο με βενζινάδικο έχει άλλη τιμή και αντλία με αντλία κλέβει αλλιώς...

άρα μετράς με σταθερό τρόπο τα χιλιόμετρα αλλά δεν μετράς ποτέ σωστά την βενζίνη! Οι διαφορές που περιγράφεις λοιπόν είναι εντός στατιστικού σφάλματος, λόγω "κατά προσέγγιση" μέτρησης της ποσότητας βενζίνης.


dimzan το γιατί δεν έχεις δει 5άρια το κατάλαβα με το πρώτο βιντεάκι που ανέβασες. :lol:
η αλήθεια είναι πως θέλει ΠΟΛΥ ζεν οδήγηση για να κατέβει τόσο.

sakiskoz
17/04/2011, 14:02
Έχετε δίκιο, είναι κατά προσέγγιση η μέτρηση λόγω του ότι δεν ανάβει το λαμπάκι ακριβώς στα 5.5lt, οπότε το σωστό είναι να εγκαταλείψω αυτόν το "βολικό", πλην όχι ακριβή τρόπο, και να ακολουθήσω τον ενδεδειγμένο και απόλυτα αξιόπιστο...
amyroukai : Λάμβανα υπόψη τα λίτρα και όχι τα ευρώ (σημειώνω τα λίτρα που γράφει η αντλία, απλά πάντα σχεδόν βάζω 20€ )

Είναι σωστή η παρακάτω διαδικασία; (για αντικειμενικότερη μέτρηση)
1. Φουλάρω μέχρι τέρμα και σημειώνω τα συνολικά χιλιόμετρα ή μηδενίζω τον ένα μετρητή
2. Κάνω ενδιάμεσα γεμίσματα χωρίς απαραίτητα να φουλάρω και σημειώνω τα λίτρα κάθε φορά
3. Όταν θελήσω να μετρήσω την κατανάλωση, γεμίζω μέχρι τέρμα και σημειώνω τα λίτρα
4. Προσθέτω όλα τα λίτρα (Σlt) που έχω σημειώσει και βλέπω τα συνολικά χιλιόμετρα (ΣKm) που έκανα απ το πρώτο φουλάρισμα
5 Υπολογίζω : Κατανάλωση=Σlt*100 / ΣKm

amyroukai
17/04/2011, 14:11
Αυτό στατιστικά μειώνει το σφάλμα της τυχαίας αντλίας. Αλλά εκτός και αν κάνεις συνέχεια την ίδια διαδρομή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και με ίδιες συνθήκες, εισάγεις άλλα σφάλματα... :)


Και για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να καταλάβω την ψύχωση με το δεύτερο δεκαδικό της κατανάλωσης... Αν ξέρεις ότι το μηχανάκι καίει (λέω τώρα) 6 λίτρα, οτιδήποτε "κοντά" είναι αποδεκτό, αν ξαφνικά δεις ότι ανεβαίνεις στα 8 στις ίδιες συνθήκες ξέρεις ότι έχεις πρόβλημα. Αλλά πόσο νόημα έχει να συζητάς την διαφορά από το 5.78 στο 6.13, δεν το νιώθω...


Προσωπική εμπειρία: Bandit 650, Z750 και Fazer1000 στα χέρια μου και στους ίδιους δρόμους καίνε το ίδιο. ΑΚΡΙΒΩΣ. Το οποίον με κάνει να πιστεύω ότι εμπράκτως το μόνο που επηρεάζει την κατανάλωση, είναι το δεξί μου χέρι... Όλα τα άλλα, είναι απλή θεωρία :)

cosgili
17/04/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αυτό στατιστικά μειώνει το σφάλμα της τυχαίας αντλίας. Αλλά εκτός και αν κάνεις συνέχεια την ίδια διαδρομή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και με ίδιες συνθήκες, εισάγεις άλλα σφάλματα... :)


Και για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να καταλάβω την ψύχωση με το δεύτερο δεκαδικό της κατανάλωσης... Αν ξέρεις ότι το μηχανάκι καίει (λέω τώρα) 6 λίτρα, οτιδήποτε "κοντά" είναι αποδεκτό, αν ξαφνικά δεις ότι ανεβαίνεις στα 8 στις ίδιες συνθήκες ξέρεις ότι έχεις πρόβλημα. Αλλά πόσο νόημα έχει να συζητάς την διαφορά από το 5.78 στο 6.13, δεν το νιώθω...


Προσωπική εμπειρία: Bandit 650, Z750 και Fazer1000 στα χέρια μου και στους ίδιους δρόμους καίνε το ίδιο. ΑΚΡΙΒΩΣ. Το οποίον με κάνει να πιστεύω ότι εμπράκτως το μόνο που επηρεάζει την κατανάλωση, είναι το δεξί μου χέρι... Όλα τα άλλα, είναι απλή θεωρία :) Γιαννη θα μας τρελανεις τελειως. Να δεχτω οτι το Z καιει τα ιδια. Η γρια 1000ρα ομως με τα καρμπς ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Εκτος και αν εχεις προχωρησει σε κανενος ειδους πατεντα...


223701

DrEvil
17/04/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Γιαννη θα μας τρελανεις τελειως. Να δεχτω οτι το Z και τα ιδια. Η γρια 1000ρα ομως με τα καρμπς ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Εκτος και αν εχεισ προχωρησει σε κανενος ειδους πατεντα...

Δεν σε δουλεύει. [είδα και πίστεψα, ο δικός του ληστής είναι καρμπς, την δική του/σας κατανάλωση δεν την έχω πιάσει ποτέ!]

Επίσης αν δεχτούμε ότι το φεϊζερ δουλεύει πολύ πιο χαμηλά απ'ότι ο ληστής για τα ίδια χιλιόμετρα, βγαίνει νόημα.

cosgili
17/04/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Δεν σε δουλεύει. [είδα και πίστεψα, ο δικός του ληστής είναι καρμπς, την δική του/σας κατανάλωση δεν την έχω πιάσει ποτέ!]

Επίσης αν δεχτούμε ότι το φεϊζερ δουλεύει πολύ πιο χαμηλά απ'ότι ο ληστής για τα ίδια χιλιόμετρα, βγαίνει νόημα. Δεν εχω λογο να σε αμφισβητισω αλλα τα κυβικα δεν κρυβονται. Με ζεν ρυθμους σε μεσαιες ταχυτητες οντως ενας κινητηρας μεγαλυτερης χωριτικοτητας μπορει να καψει λιγοτερο απο εναν μικροτερο. Με το που καρυδωσεις ομως το γκαζι τα κυβικα φαινονται οτι και να κανεις:beer:

DrEvil
17/04/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Δεν εχω λογο να σε αμφισβητισω αλλα τα κυβικα δεν κρυβονται. Με ζεν ρυθμους σε μεσαιες ταχυτητες οντως ενας κινητηρας μεγαλυτερης χωριτικοτητας μπορει να καψει λιγοτερο απο εναν μικροτερο. Με το που καρυδωσεις ομως το γκαζι τα κυβικα φαινονται οτι και να κανεις:beer:

Ορθό!!! Κι ετς είναι...
Κάπου εδώ γύρω βόσκει κι ένα ποστάκι του αμυρου, που ναι μεν ευχαριστεί την νέα του ζελατίνα για την πρόσθετη ανεμοπροστασία, μα η κατανάλωση ανέβηκε κατακόρυφα, απλά και μόνο γιατί 'το πήγαινε' και δεν το είχε πάρει χαμπάρι.

sakiskoz
23/05/2011, 17:58
Έχει δοκιμάσει κανείς βενζίνη 100 οκτανίων; Προφανώς έχει καλύτερη απόδοση , μειώνει όμως την κατανάλωση η είναι φήμες; Συμπεριφέρεται γενικά "καλύτερα" στον κινητήρα;
Κοιτώντας σήμερα τιμές σε "αξιόπιστες" μάρκες βενζίνης είδα 1.68 euro/lt 95οκτάνια και 1,77euro/lt 100οκτάνια. Οι τιμές βέβαια πάντα θα παίζουν αλλά η διαφορά τους θα είναι πάνω κάτω σταθερή. Με απλούς υπολογισμούς, αν καίω π.χ. 6lt/100Km με την 95άρα θα ξοδεύω τα ίδια βάζοντας την 100άρα αν μου μειώσει την κατανάλωση στα 5,7lt/100Km. Και θα έχω και όλα τα παραπάνω πλεονεκτήματα...
Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Σκέφτομαι πάντως να το δοκιμάσω και τότε θα γράψω τις παρατηρήσεις μου...

dimzan
23/05/2011, 20:39
Λοιπον μετρησα σημερα την καταναλωση

Για 218,5χλμ γεμισα 13,18 λιτρα δηλαδη 6.032λ/100χλμ

Χοντρικα 6l/100km


Ολα τα χλμ εχουν γινει εντος πολης σε χαλαρους ρυθμους εκτος απο καμια 10αρια πατηματα 0-200.

Προσπαθω να κουμπωνω νωρις 6η και να την κραταω απο τα 40 και να μην πηγαινω πανω απο 120-130. Γενικα χαλαρες επιταχυσνεις οσο μπορω. Χθες ειδικα ανεβηκα στο λυκαβητο με 3η δικαβαλο.

Φανταζομαι οτι μεχρι 5,5 εντος πολης μπορει να κατεβει.

Για εκτος πολης εικαζω πως πεφτει κι αλλο αν παμε με 120 σταθερα.

Πολυ καταπιεση ομως....


Καλες βολτες!

Ichigo
23/05/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
Έχει δοκιμάσει κανείς βενζίνη 100 οκτανίων; Προφανώς έχει καλύτερη απόδοση , μειώνει όμως την κατανάλωση η είναι φήμες; Συμπεριφέρεται γενικά "καλύτερα" στον κινητήρα;
Κοιτώντας σήμερα τιμές σε "αξιόπιστες" μάρκες βενζίνης είδα 1.68 euro/lt 95οκτάνια και 1,77euro/lt 100οκτάνια. Οι τιμές βέβαια πάντα θα παίζουν αλλά η διαφορά τους θα είναι πάνω κάτω σταθερή. Με απλούς υπολογισμούς, αν καίω π.χ. 6lt/100Km με την 95άρα θα ξοδεύω τα ίδια βάζοντας την 100άρα αν μου μειώσει την κατανάλωση στα 5,7lt/100Km. Και θα έχω και όλα τα παραπάνω πλεονεκτήματα...
Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Σκέφτομαι πάντως να το δοκιμάσω και τότε θα γράψω τις παρατηρήσεις μου...

Διάβασε χρήσιμα πράγματα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18499&highlight=%EA%E1%F5%F3%E9%EC%E1) :winka:

Και απορώ γιατί το παραπάνω μαζί με αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44007&perpage=15&pagenumber=1) δεν είναι sticky στα τεχνικά. Εκτός και αν οι δημιουργοί τους τα θεωρούν outdated κατά κάποιο τρόπο :confused:

sakiskoz
23/05/2011, 21:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
[B]Διάβασε χρήσιμα πράγματα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18499&highlight=%EA%E1%F5%F3%E9%EC%E1) :winka:

Ευχαριστώ!

amyroukai
06/07/2011, 08:22
Μαναράκια μου γλυκά καλημέρα.

Έχομεν και λέμε. Γέμισμα Φλωρεντία. Άφιξη Ανκόνα. Σύνολο από βενζινάδικο σε βενζινάδικο χιλιόμετρα 320. Βενζίνη... 14.3 λίτρα. Ήτοι με μιά πρόχειρη διαίρεση, 4,46λ/100χλμ. Ταχύτητες λίγο πάνω από των αυτοκινήτων για να μην προκαλούμε κάμερες κλπ, από 80 σε κομμάτια με κίνηση, μέχρι 150 σε ανοιχτά. Grazie... :)

Α, ναι. Με το Κ8 του drEvil...:beer:

yes-u
08/07/2011, 10:42
Την πιο χαμηλή κατανάλωση την έχω δει σε ταξίδι με δύο άτομα, γεμάτο ντεπόζιτο και 250 χλμ.
Αμύρου, τι έγινε δεν έχεις εμπιστοσύνη στο fazer και δανείζεσαι μηχανή για το εξωτερικό? :lol:

amyroukai
08/07/2011, 19:33
77χρονος γείτονας, 2500 έουρος ζημιά. Και ένα κράνος, πάλι. Με την ευγενική χορηγία του drEvil έγινε το ταξίδι... ΞΑΝΑ. Είναι ψυχάρες οι ληστές...

cosgili
08/07/2011, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
77χρονος γείτονας, 2500 έουρος ζημιά. Και ένα κράνος, πάλι. Με την ευγενική χορηγία του drEvil έγινε το ταξίδι... ΞΑΝΑ. Είναι ψυχάρες οι ληστές... Ρε αγορι δε σε θελει με τιποτα λεμε... μηπως να το γυρισεις σε πατινι μπας και αλλαξει το σκηνικο???? τι να πω...ποτε ξανα αφου ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ με σενα ρε παιδακι μου. Φτου κακα μακρια!!!

:beer: :beer: :beer: και σε σενα και στον καραφλο γιατρο

amyroukai
09/07/2011, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
μηπως να το γυρισεις σε πατινι μπας και αλλαξει το σκηνικο???? Ή σε Χόντα; Χμ, το ίδιο είναι...:rotflmao:

KaTaNaS
13/07/2011, 12:30
ειμαι ψιλοάκυρος (λόγω μοτοσυκλέτας) απλά θα συμμετάσχω στην καταγραφή για στατιστικούς λόγους.

Με GSX750F , 7.5αρι ελαιόψυκτο κινητήρα έχουμε και λέμε:

-Χαλαρή οδήγηση μικτή (εντος πόλης + Κηφισσός και Λ. Καβάλας και Συγγρού) :
17Km/L ή 5.87 lt/100Km αλλαγές στις 6000στρ με ελάχιστα ανοίγματα στις 9000.

-Γρήγορη οδήγηση σε ανοιχτες Λεωφόρους με το πλείστον αυτών στις 8000στρ :΅
14Km/L ή 7.14 lt/100Km

kostaskex
26/07/2011, 00:51
είχα μπει και εγώ στον πειρασμό πριν λίγες μέρες να μετρήσω τι καίω...
λοιπόν...
με 5,4 λίτρα(9€ με 1,668 τιμή λίτρου) διάνυσα 130χιλιομετρα
με μέση ταχύτητα 120-140 + ανηφόρες κατηφόρες...
πιστεύω ότι είναι πολύ παραπάνω από καλά....:beer: :rotflmao:

Ichigo
26/07/2011, 10:58
Πάντως ακόμα και με τα 5.5λ κατανάλωση που έχει ο ληστής μου ρχεται να φάω τις ζάντες μου όταν βλέπω διαφημίσεις για κουτιά στην τηλεόραση που υπόσχονται κατανάλωση στα 4-4.5λ/100χμ που έχουν και ένα τόνο παλιοσίδερα σε σχέση με τα 250 κιλά τα δικά μας :cry: :cry:

KaTaNaS
26/07/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Πάντως ακόμα και με τα 5.5λ κατανάλωση που έχει ο ληστής μου ρχεται να φάω τις ζάντες μου όταν βλέπω διαφημίσεις για κουτιά στην τηλεόραση που υπόσχονται κατανάλωση στα 4-4.5λ/100χμ που έχουν και ένα τόνο παλιοσίδερα σε σχέση με τα 250 κιλά τα δικά μας :cry: :cry:


μην ειμαστε και απληστοι... κοίτα τις ιπποδυνάμεις και μετά κατάλαβε...

nikos_abel
26/07/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Πάντως ακόμα και με τα 5.5λ κατανάλωση που έχει ο ληστής μου ρχεται να φάω τις ζάντες μου όταν βλέπω διαφημίσεις για κουτιά στην τηλεόραση που υπόσχονται κατανάλωση στα 4-4.5λ/100χμ που έχουν και ένα τόνο παλιοσίδερα σε σχέση με τα 250 κιλά τα δικά μας :cry: :cry:

Άμα τα πιάσεις εσύ με ψιλονορμάλ οδήγηση τα 4.5 με όποιο κουτί θέλεις να μου γράψεις γράμμα ερωτικό.

Με χάιμπριντ αυτοκίνητο και πολύυυυυ προσεκτική οδήγηση, ταχύτητες όχι πάνω από 120 και εκτός πόλης έχω πιάσει τα 4,3 (χωρίς νε περιμένει κάποιος να με δει να πέφτω νεκρός από τη πόρτα μου).

Όσο πιάνω με το σκούτερ 600άρι με εντελώς νορμάλ και μικτή οδήγηση.

Mao85
26/07/2011, 16:00
Δικαβαλος σε εθνικη με β-παουερ το μετρησα να πινει ~5.2 λιτρα/100χλμ.
Εντος παιζω γυρο στα 5.5 - 6 λιτρα/100χλμ.

Χ/σμους
Γιωργος

sakiskoz
05/08/2011, 11:07
Εξαιτίας βροχής και ηλεκτρικού προβλήματος (αναλυτικότερα εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=120398) παρατήρησα τη χαμηλότερη κατανάλωση μέχρι τώρα : 4.4lt/100Km !!!!!! (ταχύτητες μέχρι 120 αναγκαστικά)

Πάντως από τότε που φουλάρω σε συγκεκριμένο βενζινάδικο παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Τα 5.5lt/100Km μου φαίνονται πλέον πολλά ενώ συχνά πέφτω οριακά κάτω από 5lt/100Km.

Να σημειωθεί βέβαια πως έχω περιορίσει αισθητά το γκάζι (ακόμη και στην Εγνατία προσπαθώ να έχω ως όριο τα 140 Km/h) και οι εξορμήσεις μου περιλαμβάνουν κυρίως ορεινές διαδρομές όπου εκ των πραγμάτων οι ταχύτητες είναι χαμηλές...

dimzan
07/08/2011, 18:47
εγω εδω και πολλα γεμισματα παιζω στα 6-7 λ/100χλμ κυριως ομως εντος πολης.

το ευχαριστιεμαι ομως κι ας χαλαω 5 ευρω εξτρα σε καθε γεμισμα

intruder
16/08/2011, 18:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
[

Πάντως από τότε που φουλάρω σε συγκεκριμένο βενζινάδικο παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Τα 5.5lt/100Km μου φαίνονται πλέον πολλά ενώ συχνά πέφτω οριακά κάτω από 5lt/100Km.

απο πιο βενζιναδικο?:D

sakiskoz
16/08/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
[

Πάντως από τότε που φουλάρω σε συγκεκριμένο βενζινάδικο παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Τα 5.5lt/100Km μου φαίνονται πλέον πολλά ενώ συχνά πέφτω οριακά κάτω από 5lt/100Km.

απο πιο βενζιναδικο?:D

Το κακό συντοπίτη είναι ότι δεν είναι στην πόλη αλλά στα Κοίλα, το πρώτο αριστερά ECO κατεβαίνοντας από ΤΕΙ...

Επισημαίνω όμως "... πως έχω περιορίσει αισθητά το γκάζι (ακόμη και στην Εγνατία προσπαθώ να έχω ως όριο τα 140 Km/h) και οι εξορμήσεις μου περιλαμβάνουν κυρίως ορεινές διαδρομές όπου εκ των πραγμάτων οι ταχύτητες είναι χαμηλές..."

dimzan
22/08/2011, 23:39
Επανερχομαι καθως εκανα επιτελους το πρωτο μου μικρο ταξιδακι προς λειβαδια μερια.

Στο πηγαινε με αρκετο πατημα (πολλες τελικες και γενικα σταθερα πανω απο 160) εγραψα με 16λιτρα 220χλμ (εκ των οποιων τα 80 εγιναν σε πολη σχετικα γρηγορα)

7.2 λ/100χλμ δεν ειανι κακο για υψηλες ταχυτητες


Στο γυρνα εγραψα 165χλμ σχεδον ολα σε επαρχιακο και εθνικη πολυ πιο χαλαρα ομως. Μεχρι 120 στον επαρχιακο και 120-140 εθνικη. Μονο 3 πατηματα μικρης διαρκειας μεχρι τελικη στην εθνικη (και ναι, το βαριδι εγραψε 250 στην κατηφορα στον αγιο στεφανο). Αποτελεσμα αξιοσημειωτο για τα δεδομενα μου:

8,5 λιτρα για 165χλμ δηλαδη 5.15λ/100χλμ. Πολυ καλα πιστευω :)


Ολα τα γεμισματα εγιναν μεχρι το στομιο του ρεζερβουαρ και μεχρι να κατσει η βενζινη αρα εχουμε μικρο σφαλμα

Panos RG
23/08/2011, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Πάντως ακόμα και με τα 5.5λ κατανάλωση που έχει ο ληστής μου ρχεται να φάω τις ζάντες μου όταν βλέπω διαφημίσεις για κουτιά στην τηλεόραση που υπόσχονται κατανάλωση στα 4-4.5λ/100χμ που έχουν και ένα τόνο παλιοσίδερα σε σχέση με τα 250 κιλά τα δικά μας :cry: :cry:

:p τόσο καιει το C1 μου που ειναι 1000αράκι!!!



όσο για το bandit(650) παίζει απο 5.5-6 /100 σε χαλαρές βόλτες μέχρι και 10/100 σε γρήγορες!
4.5 δεν παίζει ουτε στο ρελαντί να καίει! ή κάνω κάτι λάθος ή πρεπει να αρχισω να ανησυχώ
οτι έχω κάποιο τρύπιο σωληνάκι!!! :eek:

dimzan
23/08/2011, 14:03
4.5 καιει αν πηγαινεις σταθερα με 100.

Εντος πολης εγω κατω απο 5.5 δεν εχω πεσει ποτε.

Γενικα θελει προπονηση η οικονομικη οδηγηση και ειναι να το εχεις.

οχι πανω απο 4000-5000 στροφες και οχι εντονες επιταχυνσεις