PDA

View Full Version : Υποτιθέμενο τρακάρισμα και παρκαρισμένα αυτοκίνητα σε σταυροδρόμι



Ichigo
28/08/2010, 04:28
Σε περίπτωση όπου είμαστε σε σταυροδρόμι και έχουμε στοπ εαν περάσουμε αέρα πατέρα και μας χτυπήσουν φταίμε χωρίς καμιά δεύτερη δικαιολογία και πλΕρώνουμε. ΑΝ όμως λόγω παρκαρισμένων ή κάδων σκουπιδιών δεν έχουμε ΚΑΘΟΛΟΥ ορατότητα τότε αποζημιώνει η ασφαλιστική του τρίτου ή ο Δήμος αντίστοιχα; Μπορούμε να ισχυριστούμε κάτι τέτοιο σε δικαστήριο εφ όσον έχει καταγράψει το ΤΟΤΑ το συμβάν λεπτομερώς με τις απαραίτητες φωτογραφίες από τη φροντίδα της ασφαλιστικής κι έτσι να μην πληρώσουμε ζημιές πρόστιμα παράβασης ΚΟΚ κλπ;

Ασφαλιστές και δικηγόροι τα φώτα σας,:D

SVX
28/08/2010, 04:32
Νομιζω εχει ξανασυζητηθει και αντιμετωπιζεται σαν 2 διαφορετικες παραβασεις , οχι σαν αιτια - αποτελεσμα...

Ichigo
28/08/2010, 05:00
Ναι ρε συ αλλά ένα αυτοκίνητο πχ δεν είναι σα μια μηχανή που ο αναβάτης είναι ποιο ψηλά και μπορεί να σταματήσει να σκύψει κάπως μπροστά και να ελέγξει. Μιλάμε για ολική απώλεια ορατότητας :hypnotize . Όσο και να προσπαθήσει να βγει σιγά σιγά και προσεκτικά, λίγο πατημένος να είναι ο άλλος τον κοπάνησε και τέλος. Εγώ θα το θεωρούσα άδικο πχ να την πληρώσω για κάτι που δεν φταίω :sick:

the who
28/08/2010, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Ναι ρε συ αλλά ένα αυτοκίνητο πχ δεν είναι σα μια μηχανή που ο αναβάτης είναι ποιο ψηλά και μπορεί να σταματήσει να σκύψει κάπως μπροστά και να ελέγξει. Μιλάμε για ολική απώλεια ορατότητας :hypnotize . Όσο και να προσπαθήσει να βγει σιγά σιγά και προσεκτικά, λίγο πατημένος να είναι ο άλλος τον κοπάνησε και τέλος. Εγώ θα το θεωρούσα άδικο πχ να την πληρώσω για κάτι που δεν φταίω :sick:

Ο κοκ λεει οτι αν δεν εχεις ορατοτητα κατεβαινεις απο το οχημα και τσεκαρεις το δρομο.Ξερω ξερω αυτο ηταν οταν πρωτοκυκλοφορησαν αυτοκινητα στην Ελλαδα.
Το λοιπον.Πληρωνεις κανονικα και κανεις μηνυση σε αυτον που εχει παρκαρει παρανομα η εχει τοποθετησει κατι που σου κοβει την ορατοτητα.Βεβαια πρεπει να εχεις και εκθεση της τροχαιας που να επιβεβαιωνει τα παραπανω.

Gi_4ce
28/08/2010, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ο κοκ λεει οτι αν δεν εχεις ορατοτητα κατεβαινεις απο το οχημα και τσεκαρεις το δρομο.Ξερω ξερω αυτο ηταν οταν πρωτοκυκλοφορησαν αυτοκινητα στην Ελλαδα.
Το λοιπον.Πληρωνεις κανονικα και κανεις μηνυση σε αυτον που εχει παρκαρει παρανομα η εχει τοποθετησει κατι που σου κοβει την ορατοτητα.Βεβαια πρεπει να εχεις και εκθεση της τροχαιας που να επιβεβαιωνει τα παραπανω.

Ακριβώς έτσι

:beer:

soter3gm
28/08/2010, 05:55
Παιδες μου έχει τύχει το συγκεκριμένο περιστατικό,

Κατ αρχήν κάνεις δήλωση στον παθόντα πάντα με την τροχαία δίπλα σου, έπειτα στη τροχαία δηλώνεις πως είχες εμπόδιο στην όραση σου το Χ σημείο (κάδο - αυτοκίνητο - σκουπίδια κλπ κλπ) φωτογραφίζεις τα πάντα από παντού, για να αποδειχθούν τα λεγόμενά σου (παρέα με τον αστυνομικό). Μετά κάνεις αγωγή και μήνυση στον υπαίτιο (δήμο - οδηγό - κλπ κλπ ) και στο δικαστήριο με της φωτό αποδεικνύεται η μη υπαιτιότητα σου, με μάρτυρες τον αστυνομικό και τον παθόν όπου εκεί πληρώνει ο πραγματικά υπαίτιος.

SpeakeasyBlues
28/08/2010, 06:28
Μην παιδευεστε, ψαξτε το ατυχημα της γυναικας του Σουφλια με αυτον συνεπιβατη και τραυματισμενο, οταν παραβιασε γνωστοτατο (διπλα στο σπιτι του) ΣΤΟΠ στην Αιγαιου Πελαγους στην Αγια Παρασκευη.
50 χρονια υπηρχε το ΣΤΟΠ αυτο, οταν τρακαρε "ο Υπουργος" ΟΛΑ τα καναλια τον αθώωναν (απο την πρωτη μερα) με πρωτο τον ευαγγελατο, οτι δεν υπηρχε ορατοτητα και οι κατοικοι χρονια τωρα και παγιο αιτημα και και και της μανας τους...
Το σιχαμα ηταν οτι ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ για τον χριστιανο που ανεβαινε ΝΟΜΙΜΑ και τσακιστηκε λες και δεν υπηρξε η' εφταιγε κιολας για την ταλαιπωρια του "Υπουργου" .

Το οτι μπηκαν κολονακια για ορατοτητα αργοτερα να σε κανει να ψαξεις την αποφαση του δικαστηριου, εγω δεν εχω αμφιβολια...

georgio
28/08/2010, 06:50
Δεν ξέρω τι ισχύει νομικά, αλλά το σωστό είναι αυτό που λένε τα παιδιά, φταίει αυτός που κόβει ορατότητα. Εξάλλου τα φορτηγά απαγορεύεται από τον ΚΟΚ να παρκάρουν σε κατοικημένες περιοχές.

Το να κατέβεις και να δεις είναι ανέκδοτο, μέχρι να ξαναμπείς έχει περάσει στρατός...

Αυτό που με τσαντίζει είναι όταν σκάω μύτη και βγαίνω σιγά-σιγά προσπαθώντας να δω, και περνάει ο άλλος αέρα μπροστά μου. Τσίμπα ρε άνθρωπε μια κόρνα να καταλάβω ότι έρχεσαι, με βλέπεις ότι δεν βλέπω, και παιδεύομαι και στα @@ σου. Σε χρειάζομαι εκείνη την ώρα να με βοηθήσεις. Κόρναρε μια να καταλάβω ότι έρχεσαι να σταματήσω...

blackbusa
28/08/2010, 10:40
ασχετο μεν δεδομενο δε αλλα υπαρχει και εκδικαση οπου κερδισε αυτος που βγηκε απο το stop μιας και το χτυπημα/επαφη/τρακαρισμα εγινε στο πισω μερος του οχηματος...αυτος που ειχε το stop δηλωσε οτι δεν ειδε κανενα αυτοκινητο...ξεκινησε....και ηρθε με ιλλιγγιωδη ταχυτητα το αλλο αυτοκινητο και τον πετυχε πισω....φταιξιμο εβγαλε το δικαστηριο στο αυτοκινητο που ειχε την προτερεοτητα....

dammed_kittin
28/08/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Σε περίπτωση όπου είμαστε σε σταυροδρόμι και έχουμε στοπ εαν περάσουμε αέρα πατέρα και μας χτυπήσουν φταίμε χωρίς καμιά δεύτερη δικαιολογία και πλΕρώνουμε. ΑΝ όμως λόγω παρκαρισμένων ή κάδων σκουπιδιών δεν έχουμε ΚΑΘΟΛΟΥ ορατότητα τότε αποζημιώνει η ασφαλιστική του τρίτου ή ο Δήμος αντίστοιχα; Μπορούμε να ισχυριστούμε κάτι τέτοιο σε δικαστήριο εφ όσον έχει καταγράψει το ΤΟΤΑ το συμβάν λεπτομερώς με τις απαραίτητες φωτογραφίες από τη φροντίδα της ασφαλιστικής κι έτσι να μην πληρώσουμε ζημιές πρόστιμα παράβασης ΚΟΚ κλπ;

Ασφαλιστές και δικηγόροι τα φώτα σας,:D

κατι παρομοιο επαθε η μητερα μου...
συν οτι ειχε περασει καθετα δρομο διπλης ειχε μπει στο στενο
κ η κοπελα που τη χτυπησε μπηκε στο αντιθετο ρευμα
γιατι μιλαγε στο κινητο κ οταν ειδε την μητερα μου τελευταια στιγμη
εστριψε απλα το τιμονι κατα πανω της ουτε καν φρενο....

η μητερα μου εδωσε ολα τα στοιχεια στη τροχαια
η οποια δεν εγραψε στις παρατηρησεις τιποτα απο αυτα...
οταν ηρθε γερανος για το αμαξι κ ο ασφαλιστης της μητερας μου τραβηξε φωτογραφιες....

αποτελεσμα, η μητερα μου εδωσε καμποσα χιλιαρικα για μια πορτα
ειχε κανει μηνυση στον τροχαιο ο οποιος την εγραψε.
κηνυγησε τα παρκαρισμενα
κ μηνυσε το δημο για τα σταθμευμενα που δεν θα πρεπε να ναι εκει
κ επειδη ο δημος κανει τα στραβα ματια γιατι παιζουν πολλα καταστηματα τριγυρω..

ο τροχαιος εχασε τη δουλεια του, γιατι ηταν συγγενης της κοπελας
κ μαλλον γι αυτο εκανε τον κινεζο..
την κοπελα δεν την πληρωνει κανεις
πληρωσε κ προστιμο για το κινητο κ κατι με το αντιθετο ρευμα...
τα παρκαρισμενα πληρωσαν επεισης προστιμο μετα απο κανα χρονο βεβαια
κ ο δημος κανει ακομα τα στραβα ματια!!!

dammed_kittin
28/08/2010, 11:36
ξεχασα τον επιλογο


ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ!!!

the who
28/08/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ασχετο μεν δεδομενο δε αλλα υπαρχει και εκδικαση οπου κερδισε αυτος που βγηκε απο το stop μιας και το χτυπημα/επαφη/τρακαρισμα εγινε στο πισω μερος του οχηματος...αυτος που ειχε το stop δηλωσε οτι δεν ειδε κανενα αυτοκινητο...ξεκινησε....και ηρθε με ιλλιγγιωδη ταχυτητα το αλλο αυτοκινητο και τον πετυχε πισω....φταιξιμο εβγαλε το δικαστηριο στο αυτοκινητο που ειχε την προτερεοτητα....

Αν τον χτυπησε πισω τον πληρωνει.Γενικα αν το χτυπημα ειναι μετα τα 2/3 του αυτοκινητου θεωρειται οτι εχει μπει στο δρομο αρα πληρωνει αυτος που πεφτει απο πισω.Μονο με μαρτυρα μπορεις να κανεις κατι.Δλδ σχεδον ποτε :lol:

Το να κατεβεις και να ελεγξεις το δρομο ειναι το νομιμο οσο κι αν φαινεται αστειο.

lostmember
28/08/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αν τον χτυπησε πισω τον πληρωνει.Γενικα αν το χτυπημα ειναι μετα τα 2/3 του αυτοκινητου θεωρειται οτι εχει μπει στο δρομο αρα πληρωνει αυτος που πεφτει απο πισω.Μονο με μαρτυρα μπορεις να κανεις κατι.Δλδ σχεδον ποτε :lol:

Το να κατεβεις και να ελεγξεις το δρομο ειναι το νομιμο οσο κι αν φαινεται αστειο.

+++++++
αυτο ειναι το σωστο κατεβαινεις κι κοβεις την κυκλοφορια

σε καμμια περιπτωση δεν περνας stop χωρις ορατοτητα

στην χειροτερη καλεις την τροχαια κι ας κορναρουν ολοι πισω

προτεραιοτητα ΠΑΝΤΟΤΕ εχει η ανθρωπινη ζωη γιατι το ανεφικτο ειναι η ανασταση

sergiosm
28/08/2010, 16:23
Αυτό:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
... έχουμε στοπ εαν περάσουμε αέρα πατέρα ...

το είδε κανείς;;;

Αν περάσεις λοιπόν "αέρα πατέρα" ΦΤΑΙΣ 100%


Τώρα,
αν ΔΕΝ περάσεις αέρα πατέρα, καταβάλεις κάθε δυνατή προσπάθεια για έλεγχο και όμως γίνει ατύχημα επειδή δεν είχες ορατότητα γιατί κάποιος πάρκαρε παράνομα και αυτό (και μόνο) προκάλεσε την έλλειψη ορατότητας, τότε αλλάζει.

Αλλά θα πρέπει να κάνεις αρνητική δήλωση, να κάνεις αγωγή εναντίον του, να φροντίσεις όλες οι αγωγές να συνεκδικαστούν και φυσικά να τα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ όλα αυτά.

:wave2:

sergiosm
28/08/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Γενικα αν το χτυπημα ειναι μετα τα 2/3 του αυτοκινητου θεωρειται οτι εχει μπει στο δρομο αρα πληρωνει αυτος που πεφτει απο πισω.

Αυτό ΔΕΝ είναι καθόλου αυτονόητο.

Στην πραγματικότητα είναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.

Κάθε περίπτωση κρίνεται κατά περίπτωση.

Συνήθως όμως η παραβίαση stop κρίνεται ως υπαιτιότητα

the who
29/08/2010, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αυτό ΔΕΝ είναι καθόλου αυτονόητο.

Στην πραγματικότητα είναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.

Κάθε περίπτωση κρίνεται κατά περίπτωση.

Συνήθως όμως η παραβίαση stop κρίνεται ως υπαιτιότητα

Γι αυτο εγραψα "γενικα".Συνηθως αν το χτυπημα ειναι μετα τα 2/3 τοτε υαπχει συνυπαιτιοτητα.
Για πες ομως γιατι κανεις αρνητικη δηλωση οταν δεν εχεις ορατοτητα?Για να μην φανει οτι εισαι υπευθυνος 100% ?

aris_n
29/08/2010, 02:48
Μυκηνών και Δοιράνης στην Καλλιθέα.
Έχω στόπ. Σταματάω. κοιτάω αριστερά. Τίποτα. Φτάνω στο άνοιγμα του παρτεριού-νησίδας για να περάσω απέναντι. Σταματάω. Παρκαρισμένα οχήματα δεξιά και αριστερά του δρόμου. Δηλ, κολλητά στο διάζωμα-νησίδα αλλά και απέναντι στο πεζοδρόμιο. Κοιτάω δεξιά και δε βλέπω τίποτα. Προχωράω. Έχω μπει σχεδόν όλος στο απέναντι στενό. ΜΠΑΜ..... Γρια 65 ετών μόλις εχει κλείσει το κατάστημα της και χωρίς φώτα σκάει με το αβένσις της, χωρίς φρένο, στο μόλις 3 μηνών μαύρο κόρσα μου. Παρόλο που το στόπ ήταν καμιά 15 μέτρα πίσω μου, παρόλο που όχι 2/3 αλλα 2.95/3 με βρήκε, απο την κλειδαρια της πίσω πόρτας και πίσω φτερό, παρόλο που δεν είχε φώτα, παρόλο που δεν έκανε κανένα ελιγμό αποφυγής και ήρθε με όσα.... Επικαλέσθηκε τραυματισμό γιατί ζαλίστηκε. Έφαγα αυτεπάγγελτη μήνυση απο την τροχαία Καλλιθέας γιατί ήμουν υπαίτιος τροχαίου με τραυματισμο και όλα αυτά επειδή όπως μου είπε και το όργανον "Έχεις στόπ κύριος; ΦΤΑΙΣ"
:wave2:

daz
29/08/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Γενικα αν το χτυπημα ειναι μετα τα 2/3 του αυτοκινητου θεωρειται οτι εχει μπει στο δρομο αρα πληρωνει αυτος που πεφτει απο πισω.

Δεν είμαι απολύτως σίγουρος αλλά νομίζω πως δεν τα λες καλά. Δεν γίνεται επειδή πέσαμε στο πίσω μέρος του αλλά το ότι τον χτυπήσαμε στο πίσω μέρος σημαίνει πως τρέχαμε.

Χτυπάμε πίσω απ' τα 2/3 αυτόν που μας βγήκε από στοπ και είμαστε συνυπεύθυνοι διότι το σημείο που τον χτυπήσαμε αποδεικνύει ότι τρέχαμε. Μεταξύ αυτών που μου το είπαν ήταν και ένας ασφαλιστής.

Κάτι τέτοια ακούω και αναρωτιέμαι τι άλλο θα σκεφτούν οι ασφαλιστικές για να μη πληρώνουν. Το καλό είναι πως κάτι τέτοια, φαιδρά κατά τη γνώμη μου, μπορεί να γίνουν δεκτά και από το δικαστήριο.

Τι "λογική" υπόσταση έχει μια τέτοια θεωρία ρε παιδιά? Προσπαθώ με το λιγοστό μου μυαλό να το καταλάβω και εκεί που βλέπω πως μπορεί να έχει μια βάση κάτι μου την χαλάει.

Δλδ τι? Αν πέσεις πίσω του σημαίνει πως αν δεν έτρεχες θα είχες τον χρόνο να κάνεις ελιγμό και να τον αποφύγεις?
Δλδ δεν παίζει ρόλο σε τι απόσταση σου πετάχτηκε ο άλλος ή τι ταχύτητα είχε?
Ενστικτωδώς όταν προσπαθείς να αποφύγεις κάποιον προσπαθείς να περάσεις από πίσω του και όχι από μπροστά του. Πες ότι το μόνο που κατάφερες ήταν να πέσεις πίσω του αντί για εμπρός του. Αυτό σημαίνει πως έτρεχες? Στην απόσταση που σου βγήκε, ανεξάρτητα απ' την ταχύτητα που είχες εσύ, το καλύτερο που μπόρεσες να κάνεις ήταν αυτό. Να πέσεις πίσω του.

Αν είναι να το ξέρω σε περίπτωση που μου τύχει τίποτε παρόμοιο να σημαδέψω την γυναίκα, κόρη, γιο, πεθερά, γκόμενα που κάθετε στην θέση του συνοδηγού. Τουλάχιστον έτσι έχω και 1 στις 5 περιπτώσεις να με ευχαριστήσει στο τέλος ο άνθρωπος.

sergiosm
29/08/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Για πες ομως γιατι κανεις αρνητικη δηλωση οταν δεν εχεις ορατοτητα?Για να μην φανει οτι εισαι υπευθυνος 100% ?

Μα αν το ατύχημα προκλήθηκε από την έλλειψη ορατότητα τότε δεν είσαι υπαίτιος.

ΑΝ βέβαια ισχύει αυτό, που πραγματικά δεν ξέρω σε πόσες περιπτώσεις μπορεί να ισχύσει.

Αλλά όταν ισχύει το ατύχημα έχει προκληθεί από παράβαση άλλου.

Είναι όμως ολόκληρη μανούρα η ιστορία και πρέπει να φροντίσεις να εκδικαστούν όλες οι αγωγές ταυτόχρονα.

Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα που είπαν οι παραπάνω. Πληρώνεις και κυνηγάς.

ΑΛΛΑ φροντίζεις να μην αποδεχθείς υπαιτιότητα και να επιφυλαχθείς σε κάθε περίπτωση κατά αυτού που έκοψε την ορατότητα.

the who
29/08/2010, 05:40
OK Sergios ευχαριστω.

Daz δυστυχως τα πραγματα σε σχεη με την συνυπαιτιοτητα δεν ειναι καθολου απλα:
http://users.forthnet.gr/ath/methenitis/pinakas.pdf

http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=5101

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomologia/ap1379_04.htm

http://news.in.gr/greece/article/?aid=690787

Ειπες κατι?:lol:

daz
29/08/2010, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
OK Sergios ευχαριστω.

Daz δυστυχως τα πραγματα σε σχεη με την συνυπαιτιοτητα δεν ειναι καθολου απλα:
http://users.forthnet.gr/ath/methenitis/pinakas.pdf

http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=5101

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomologia/ap1379_04.htm

http://news.in.gr/greece/article/?aid=690787

Ειπες κατι?:lol:

ουφφφ:rolleyes:

the who
29/08/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
ουφφφ:rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ειδες τι ευκολο ειναι να εχεις δικηο και να μην μπορεις να το βρεις?Γι αυτο λεμε οτι η προσεκτικη οδηγηση (ειδικα μεσα στην πολη) δεν εβλαψε ποτε και κανεναν.

glargkatzis
30/08/2010, 14:07
παγκράτι,2005, έτσι είχα το πρώτο μου τρακάρισμα με το εταιρικό ιχ.

γύριζα από προπόνηση με 3 φιλαράκια (άνω του 1.90,100κιλά έκαστος) και σε σημείο χωρίς ορατότητα από τριπλοπαρκαρισμένα αλλά με στόπ δικό μου , μου την καρφώνουν από αριστερά 3 μαύροι, φούλ:smokin: μαστούρα με ένα DATSUN CHERRY αφρενάριστοι....

700 ευρώ ζημιά το δικό μου, το δικό τους η ασφάλεια μου... το γέλιο είναι ότι κατέβηκαν για τσαμπουκά κιόλας τίγκα στο χασίσι, και μόλις κατεβήκαμε από το φιεστάκι (σηκώθηκαν τα αμορτισέρ 40 πόντους) , ξεκαρδίστηκα γιατί από τους 3 οι δύο φύγαν τρέχοντας στα σοκάκια.... πρώτη φορά βλέπω μαστουρωμένο πακιστάνι να τρέχει ευθεία...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: