PDA

View Full Version : Ταχογράφος ο απατεώνας!



Αμφίσημος
30/08/2010, 06:16
Καλησπέρα σας.
Εναρκτήριο λάκτισμα για το topic είναι η τραγική απόκλιση που έχει το κοντέρ του XTZ 660 ('08) και όχι μόνο. Ανέκαθεν ολα τα μηχανάκια μου ψιλοχάνανε δείχνοντας σαφώς περισσότερα χιλιόμετρα απο οτι ήταν πραγματικά αλλά δεν είναι αυτός ο κύριος προβληματισμός μου.
Όπως πρόσεξα το κοντέρ γράφει απο τον πίσω τροχό κι οχι απο τον μπροστινό με αποτέλεσμα σπινιαρίσματα και τα τιαύτα να μετράνε ως extra ταχύτητα με ανάλογη την αύξηση των χιλιομέτρων. Το μείζον ΄πρόβλημα' όμως έχει ως εξής:
Ας πούμε πως κινούμε σε εθνικό δίκτυο σταθερά με 150 χιλιόμετρα κοντερίσια. Εμπειρικά υπολογίζω πως τα πραγματικά μου χιλιόμετρα είναι 130-135. Ο χιλιομετρητής μιας και διαβάζει απο το κοντέρ δεν θα δείξει πως διένυσα μεγαλύτερη απόσταση απο την πραγματική;
Σε βάθος χρόνου δηλαδή όταν ο χιλιομετρητής θα δείχνει 50.000km εγώ θα έχω διανύσει περίπου 45.000km πραγματικά; Αν ναι αυτό δεν είναι μαλακία; (κι οχι μόνο μεταπωλητικά)
Τόσα χρόνια δεν μπορούν να στανταριστούν με τους ταχογράφους και να τοποθετήσουν κάτι αξιόπιστο;
(ας μην μιλήσω εδώ και για το δείκτη καυσίμου)
Ευχαριστώ και καλές βόλτες!

moutoulos
30/08/2010, 06:23
Δεν ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, αλλά γιατί δεν κάνεις το εξής:

Σε μια στάνταρ απόσταση που γνωρίζεις, πχ σπίτι δουλειά είναι 23χλμ (με αυτοκίνητο).
Κάνε την απόσταση αυτή με την μηχανή σου, και απάντα μόνο σου στην ερώτησή σου.
Αν σου γράψει πχ 28-30χλμ, τότε έχεις δίκιο σε αυτό που λές, και ναι, είναι μαλακία.

Εννοώ είναι πιο πρακτικό έτσι, και περισσότερο σίγουρο (σαν αποτέλεσμα).

:beer:

Cpt. Haddock
30/08/2010, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Καλησπέρα σας.
Εναρκτήριο λάκτισμα για το topic είναι η τραγική απόκλιση που έχει το κοντέρ του XTZ 660 ('08) και όχι μόνο. Ανέκαθεν ολα τα μηχανάκια μου ψιλοχάνανε δείχνοντας σαφώς περισσότερα χιλιόμετρα απο οτι ήταν πραγματικά αλλά δεν είναι αυτός ο κύριος προβληματισμός μου.
Όπως πρόσεξα το κοντέρ γράφει απο τον πίσω τροχό κι οχι απο τον μπροστινό με αποτέλεσμα σπινιαρίσματα και τα τιαύτα να μετράνε ως extra ταχύτητα με ανάλογη την αύξηση των χιλιομέτρων. Το μείζον ΄πρόβλημα' όμως έχει ως εξής:
Ας πούμε πως κινούμε σε εθνικό δίκτυο σταθερά με 150 χιλιόμετρα κοντερίσια. Εμπειρικά υπολογίζω πως τα πραγματικά μου χιλιόμετρα είναι 130-135. Ο χιλιομετρητής μιας και διαβάζει απο το κοντέρ δεν θα δείξει πως διένυσα μεγαλύτερη απόσταση απο την πραγματική;
Σε βάθος χρόνου δηλαδή όταν ο χιλιομετρητής θα δείχνει 50.000km εγώ θα έχω διανύσει περίπου 45.000km πραγματικά; Αν ναι αυτό δεν είναι μαλακία; (κι οχι μόνο μεταπωλητικά)
Τόσα χρόνια δεν μπορούν να στανταριστούν με τους ταχογράφους και να τοποθετήσουν κάτι αξιόπιστο;
(ας μην μιλήσω εδώ και για το δείκτη καυσίμου)
Ευχαριστώ και καλές βόλτες!

Πρώτον απόκλιση 10% ειναι πολύ (ακόμα και για το ΧΤ)

Δεύτερον, είχα την εντύπωση οτι εδω και χρονια τα κοντέρ δεν παιρνουν ενδειξη απο τον τροχό αλλα από τον άξονα. Εχω χρονια να δω ντιζα απο το κοντέρ (τελευταία ήταν στο funduro που ήταν και μηχανακι του 96...)

H.A.Balafoutre
30/08/2010, 06:40
Αφού τα κοντέρ δείχνουν περισσότερα από τα πραγματικά χιλιόμετρα τότε δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε καν. Το πρόβλημα θα ήταν να δείχνουν λιγότερα από τα πραγματικά...μετά θα λέγαμε στην τροχαία...δεν έφταιγα εγώ, το κοντέρ της μηχανής 100 έδειχνε...και σιγά την διαφορά στα 50.000χλμ να έχεις γράψει στην πραγματικότητα λιγότερα...

Από το σαζμάν έχω την εντύπωση πως διαβάζουν τα κοντέρ πλέον και με τον δείκτη βενζίνης κάνεις τα κουμάντα σου...έτσι κι αλλιώς με 23λίτρα σε μονοκύλινδρο...είναι σαν να βγαίνεις στην σύνταξη...στα @@ σου δηλαδή...

Επουσιώδες πρόβλημα. Το ουσιώδες είναι να βρίσκουμε χρόνο και χρήμα να κάνουμε χιλιόμετρα καβάλα στη μηχανή....:lol:

banditgr
30/08/2010, 11:47
γενικά,οι χιλιομετρητες είναι αρκετα πιο ακριβείς απο τα κοντέρ που δείχνουν μια στιγμιαια ταχύτατα.Σε ολες τις μοτο είναι αισιόδοξα τα κοντερ για ευνόητους λόγους.

daz
30/08/2010, 13:26
7% απόκλιση έχει και διαβάζει απ' το σαζμάν. :smilea:

daz
30/08/2010, 13:38
Πέρασα τα στοιχεία στο Gearing Commander (http://www.gearingcommander.com/) αλλά δεν τα περνάει αμέσως τη βάση δεδομένων του.

Δύο πολύ καλά αρχειάκια μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ (http://www.) και εδω (http://www.)
Μπορείτε να δείτε τα πραγματικά χλμ της μηχανής σας και να δείτε τι διαφορές θα έχει με άλλα γρανάζια, ελαστικά κτλ.
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος στα στοιχεία διορθώστε το.

Όσοι δεν έχουν τενεκε, στο πρώτο απ' τα παραπάνω μπορούν να βάλουν τα στοιχεία απ' την δική τους μηχανής.


edit. Ναι καλά! Τα url δεν δουλεύουν όταν τα εισάγω εδώ. Έχω ξαναπροσπαθήσει. Όποιος θέλει μου λέει και του τα στέλνω με mail.

daz
30/08/2010, 13:49
Αμφίσημε όλα κλέβουν ρε! Δύσκολα θα βρεις (μη σου πω πως δε θα βρεις) κάποιο που να κλέβει κάτω από 5%

Με το δείκτη τι πρόβλημα έχεις? Όταν ανάβει η ρεζέρβα έχει μέσα 6,7 με 7 λίτρα. Όπως ακριβώς λέει και το μανουάλι.

Οι μπάρες δεν πέφτουν ομοιόμορφα γιατί το ρεζερβουάρ δεν είναι τετράγωνο. Λογικό είναι αυτό και συμβαίνει σε όλα (σε όλα?). Ακόμα και στο αμάξι μου. Αλλά ακόμα και έτσι όταν σου δείχνει πως είναι μισό, είναι πράγματι περίπου στη μέση.

Αμφίσημος
30/08/2010, 16:43
Ώστε διαβάζει απο το σαζμάν τελικά το διαβολεμένο!
Ωστόσο αν το κοντέρ έχει απόκληση 7% (ψιλοσεβαστό) τότε δεν θα έχει και ο χιλιομετρητής την ανάλογη απόκλιση; Απο που διαβάζει ο χιλιομετρητής δηλαδή; Απο το κοντέρ δεν παίρνει πληροφορία;
Οσο αναφορά την ένδειξη του καυσίμου η αλήθεια είναι πως δεν το έχω φτάσει ακόμη ώστε να μου ανάψει λαμπάκι (έχω αυτό το άγχος ρε παιδί μου) και γεμίζω με το που βλέπω να έχει μείνει μια μπάρα και μένω μαλάκας μιας και συνήθως έχει πιει μόλις τα 12 απο τα 23 λίτρα...Το μισό δηλαδή.
Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες - ιδιαίτερα σε σένα Daz που φαίνεσαι υπερψαγμένος με το μηχανάκι μας.
Οι εταιρείες έχουν τους λόγους τους να κοροϊδεύουν σε νούμερα όσο αναφορά την δύναμη, τα κιλά κτλ αλλά όχι και απο τα κοντέρια ρε παιδιά. Αριθμολάγνος είσαι; - θα ρωτήσεις. Οχι αλλά μιλάμε για απλά πραγματάκια...
Τέλος θα συμφωνήσω με τον παραπάνω συμφορουμίτη πως το μείζον πρόβλημα είναι ο χρόνος να πάμε καμιά γύρα της προκοπής.
Όβερ μάγκες!

aakkuan
30/08/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
γενικά,οι χιλιομετρητες είναι αρκετα πιο ακριβείς απο τα κοντέρ που δείχνουν μια στιγμιαια ταχύτατα.Σε ολες τις μοτο είναι αισιόδοξα τα κοντερ για ευνόητους λόγους.

+1

daz
30/08/2010, 17:46
Και εμένα μου τη σπάει να έχει απόκλιση το κοντέρ. Και 7% δεν είναι μικρή. Και αν έχει το κοντέρ θα έχει και ο χιλιομετρητής. Μπορεί μικρότερη αλλά θα έχει.

Η τελευταία μπάρα πριν αρχίσει να αναβοσβήνει σε βγάζει περίπου 70 με 80χλμ Απ' την στιγμή που θα αρχίσει να αναβοσβήνει έχεις ακόμα 6,7 λίτρα. Με 6,7 λίτρα και burn out να κάνεις, 100 χιλιομετράκια θα τα τα βγάλεις. Κατανάλωση έχω μετρήσει από 4,2 χαλαρή βολτούλα με παρέα, μέχρι 6,3 δικάβαλος, φορτωμένος, με αέρα και 150 στο κοντέρ. (μπορεί και 6,5 δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως ήταν πάνω από 6)

Όταν σου δείχνει μισό έχεις μισό ρεζερβουάρ ακόμα + τη ρεζέρβα. Όταν μείνεις με την τελευταία μπάρα έχεις στην χειρότερο περίπτωση πάνω από 150 χλμ τέρμα γκάζι. Μην αγχώνεσαι.

Διατριβή έχω κάνει σου λέω. Έχω φουλάρει με 21 λίτρα μετά από χαλαρή βολτούλα κοντά στα 500χλμ, και μου έχει ανάψει η ρεζέρβα και στα 270 χλμ

Ότι και να κάνεις έχεις πάνω από 340 πραγματικά χλμ (και όχι κοντερίσια), ακόμα και με κατανάλωση 6,7 που δε την περνάει με τίποτα.

Tpap
30/08/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πρώτον απόκλιση 10% ειναι πολύ (ακόμα και για το ΧΤ)

Δεύτερον, είχα την εντύπωση οτι εδω και χρονια τα κοντέρ δεν παιρνουν ενδειξη απο τον τροχό αλλα από τον άξονα. Εχω χρονια να δω ντιζα απο το κοντέρ (τελευταία ήταν στο funduro που ήταν και μηχανακι του 96...)

Δεν είχες κ ένα 955...?

Ποιόν άξονα ρε...?:confused:

Panopticon7
30/08/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Ας πούμε πως κινούμε σε εθνικό δίκτυο σταθερά με 150 χιλιόμετρα κοντερίσια. Εμπειρικά υπολογίζω πως τα πραγματικά μου χιλιόμετρα είναι 130-135. Ο χιλιομετρητής μιας και διαβάζει απο το κοντέρ δεν θα δείξει πως διένυσα μεγαλύτερη απόσταση απο την πραγματική;
Σε βάθος χρόνου δηλαδή όταν ο χιλιομετρητής θα δείχνει 50.000km εγώ θα έχω διανύσει περίπου 45.000km πραγματικά;


Μη τρελαινεσαι, δε σημαινει οτι συσχετιζονται αμεσα ταχογραφος κ κοντερ.


Σκεψου ομως οτι κ η φθορα των ελαστικων μπορει να παιξει ρολο κ στα δυο, ενα τερμα φαγωμενο ελαστικο κανει περισσοτερες στροφες για την ιδια αποσταση.


Μην ασχολεισαι μ αυτα...

chr1s_86
30/08/2010, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος

Ας πούμε πως κινούμε σε εθνικό δίκτυο σταθερά με 150 χιλιόμετρα κοντερίσια. Εμπειρικά υπολογίζω πως τα πραγματικά μου χιλιόμετρα είναι 130-135.


Καλύτερα να το τσεκάρεις με ένα gps αυτό. Δεν νομίζω να έχει πάνω από 10 χλμ διαφορά...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Σε βάθος χρόνου δηλαδή όταν ο χιλιομετρητής θα δείχνει 50.000km εγώ θα έχω διανύσει περίπου 45.000km πραγματικά; Αν ναι αυτό δεν είναι μαλακία; (κι οχι μόνο μεταπωλητικά)


Δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά... Σε μετρήσεις που έχω κάνει με gps σε 3-4 μηχανάκια η διαφορά στα 100 χλμ απόστασης δεν ξεπέρασε ποτέ τα 2 χλμ. Άρα στα 50000 δεν νομίζω να βρεθεις με πάνω από 500 με 1000 χλμ διαφορά... Πιο πολύ θα ανησυχούσα για τις ώρες λειτουργίας που δεν αποτυπώνονται στον χιλιομετρητή...;) (πόλη κτλ)

Ζεύκας
30/08/2010, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
γενικά,οι χιλιομετρητες είναι αρκετα πιο ακριβείς απο τα κοντέρ που δείχνουν μια στιγμιαια ταχύτατα.Σε ολες τις μοτο είναι αισιόδοξα τα κοντερ για ευνόητους λόγους.

στις γιαπωνέζικες μοτό.

στις ευρωπαϊκές έχουν συνήθως ελάχιστη απόκλιση

daz
31/08/2010, 13:48
Έχω βάλει τα στοιχεία του xtz και όχι του xtr-x.


208246

daz
31/08/2010, 13:53
...


208249

daz
31/08/2010, 13:54
..


208250

Tigas
08/09/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
στις γιαπωνέζικες μοτό.

στις ευρωπαϊκές έχουν συνήθως ελάχιστη απόκλιση

ώντος γιατί εάν ξεπεράσουν το ''όριο'' για τα service μένουν επιτόπου :D