PDA

View Full Version : Πέταξε νερά



soksok
30/08/2010, 07:45
Παδιά χίλια συγνώμη που ανοίγω νέο thread απλά επείγει και έχω πανικοβληθεί λίγο...:bigcry:

Ήμουν μέσα στην πόλη με το Duke χαλαρά δηλαδή κλπ, και σταμάτησα 2 λεπτά στο ρελαντί (μαλακία το ξέρω) και πέταξε λίγα νερά και έσβησε! Μετά πήρε κατευθείαν και ούτε λαμπάκι άναψε ούτε τίποτα. Δεν άνοιξα το ψυγείο να δω τι γίνεται γιατί εχθές ήταν όλα οκ! Ήταν και ζεστό! Πρώτη φορά μου το κάνει. Παίζει να μη δουλεύει το βιντιλατέρ; Οκ το ρελαντί είναι μαλακία αλλά έτσι κατευθείαν νερά;

Μόλις κρυώσει θα δω τι πάιζει με τα νερά. Μέχρι τότε δεν το κουνάω.

Βοηθήστε παιδιά please!!!

fz6man
30/08/2010, 07:57
και το δικο μου lc4 το εκανε αν θυμαμε καλα η εχει προβλημα η ταπα σου η απλα εκανε υπερχηλιση μην φοβασαι φυσιολογικο μου φαινετε ειδικα αμα εκανε και κανενα καυσωνα..

Ktm.Prestige
30/08/2010, 08:06
Τις προάλλες είχα και εγω μια διαροή απο την υπερχείλιση του ψυγείου.
Το άφησα κρύωσε και τα νερά του ήταν στην προβλεπόμενη στάθμη , οπότε μάλλον του είχα βάλει παραπάνω και τα ξέρασε...

Κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε και με εσένα.
:beer:

ΥΓ.τσέκαρε σε εναν μηχανικό εαν σου δουλεύει το ανεμιστηράκι.

soksok
30/08/2010, 17:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Όταν κρύωσε είδα τα νερά και είναι μια χαρά! Δεν θα με φόβιζε τόσο, αλλά έσβησε κιόλας ρε γμτ!

Θα το πάω αύριο να δω αν είναι οκ το βιντιλατέρ.

Α, έχω απιονισμένο νερό μέσα, μήπως καλύτερα να βάλω παραφλού;


edit: Αν θέλει κάποιος mod ας το πάει στα τεχνικά μήπως ταιριάζει καλύτερα.
:wave2:

camen
31/08/2010, 09:17
Πας και αγοραζεις μια ταπα ψυγειου.Εχει καπου 10-12Ε.Κ εισαι κομπλε.
Απλα λογω πολυκαιριας εχει "πεσει" το ελατηριο της και ανοιγει πολυ ευκολα.Ετσι κανει υπερχειλιση.
Το οτι εσβησε ειναι τυχαιο κατα 99%.Το κανει καμια φορα και εμενα μεσα στην κινηση.

Το βεντιλατερ πρεπει να αναψει στις 5 παυλες .Η φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι 4 και ακομα και με πολυ ζεστη και σταματημενος μεσα σε κινηση δεν θα δεις 5 αν εισαι οκ απο υγρα.Αρα δεν θα αναψει και το βεντιλατερ.
Το απιονισμενο πεταξε το.Αδειασε ολο το κυκλωμα και γεμισε με φρεσκο υγρο.Βαλε valeo ροζ ή παρε της motorex.Εγω περνω το motorex γτ το βρισκω πιο ευκολα.

Εκει στην ταπα υπαρχει ενα μικρο διαφανες σωληνακι που ειναι για την υπερχειλιση.Το κακο με δαυτο ειναι οτι ριχνει ολα τα υγρα στο πισω μερος του μπροστινου φτερου.Πας και περνεις λαστιχο 1m με 6mm εσωτερικη διαμετρο.Πετας το υπαρχον μαλακισμενο σωληνακι και τοποθετεις το καινουργιο σωληνακι ωστε να βγαινει χαμηλα κατω απο το μοτερ.Ετσι οταν θα κανει υπερχειλιση θα σταζουν στον δρομο τα υγρα .Αν θες σου λεω και απο που να το περασεις για να μην παιδευεσε...


:beer: :wave2:

Gia
31/08/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok


... και σταμάτησα 2 λεπτά στο ρελαντί (μαλακία το ξέρω)

:confused: :confused:

Τι παθαίνει ρε παιδιά το μηχανάκι 2 λεπτά στο ρελαντί;;

OldMan
31/08/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
:confused: :confused:
Τι παθαίνει ρε παιδιά το μηχανάκι 2 λεπτά στο ρελαντί;;
Κανονικά τίποτε, αλλά αν είναι ήδη ζεστό, υδρόψυκτο και ΚΤΜ, μπορεί να γίνει "συντριβανάτο" :winka:

Ravendark
31/08/2010, 09:29
Ποτέ σκέτο νερό μόνο γιατί βράζει πολύ νωρίτερα από το παραφλου...

camen
31/08/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
:confused: :confused:

Τι παθαίνει ρε παιδιά το μηχανάκι 2 λεπτά στο ρελαντί;;

Τιποτα απολυτως...

camen
31/08/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κανονικά τίποτε, αλλά αν είναι ήδη ζεστό, υδρόψυκτο και ΚΤΜ, μπορεί να γίνει "συντριβανάτο" :winka:

Δεν προκειται να ανεβασει θερμοκρασια πανω απο το φυσιολογικο αν ειναι ολα οκ.
Εκτος και αν εχεις βγει για χρονομετρημενα section στις 1 το μεσημερι με 40C και ολοι οι δρομοι ειναι πιτα στην κινηση...

dukeandthecity
31/08/2010, 09:45
πετα ενα δυευρο μεσα στο ρεζερβουαρ της βενζίνης. Εχώ ακούσει οτι βοηθάει στα duke. :D

OldMan
31/08/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν προκειται να ανεβασει θερμοκρασια πανω απο το φυσιολογικο αν ειναι ολα οκ.

Ότι πείς όμορφε...

(κάνε και την λαλακία να αφήσεις το μηχανάκι στο ρελαντί για να έχεις φώτα να στήσεις αντίσκηνο και μετά τα ξαναλέμε ..) :winka:

sapila racing
31/08/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι πείς όμορφε...

(κάνε και την λαλακία να αφήσεις το μηχανάκι στο ρελαντί για να έχεις φώτα να στήσεις αντίσκηνο και μετά τα ξαναλέμε ..) :winka:

Συντριβανάτο στην σκηνή βρε αθεόφοβε? :lol:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Συντριβανάτο στην σκηνή βρε αθεόφοβε? :lol:

αν ειναι igloo, άνετα :lol:

camen
31/08/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι πείς όμορφε...

(κάνε και την λαλακία να αφήσεις το μηχανάκι στο ρελαντί για να έχεις φώτα να στήσεις αντίσκηνο και μετά τα ξαναλέμε ..) :winka:

Εγω για μηχανακι το πηρα το ΚΤΜ οχι για προβολεα...:look:

DUKASII
31/08/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
πετα ενα δυευρο μεσα στο ρεζερβουαρ της βενζίνης. Εχώ ακούσει οτι βοηθάει στα duke. :D σουπερ ντουκ βλαμενε μπεμβεδα!:bawl: :lol: :rotflmao: :wave2:

camen
31/08/2010, 10:44
Παρακαλουνται οι μη εχοντες ΚΤΜ εις την κατοχη τους, οπως αποχωρησουν παραυτα ,η να μην κατελωνει ο τοπος απο αλλοθρησκους :smokin:

soksok
31/08/2010, 12:01
Ευχαριστώ που ασχολείστε παιδιά!!!

Πετάω το απιονισμένο και όχι ξανά ρελαντί!:winka:

Που περίπου πρέπει να είναι η στάθμη του υγρού ώστε να μη κάνει υπερχείλιση αλλά να είναι και σωστή;

camen
31/08/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Ευχαριστώ που ασχολείστε παιδιά!!!

Πετάω το απιονισμένο και όχι ξανά ρελαντί!:winka:

Που περίπου πρέπει να είναι η στάθμη του υγρού ώστε να μη κάνει υπερχείλιση αλλά να είναι και σωστή;

Δεν εχει να κανει με το ρελαντι αν αυτο ειναι σε φυσιολογικα ορια.Μεσα σε κινηση κλπ κλπ.Δε λεω να το αφησεις αναμενο και να πινεις καφε στην καφετερια...:D

Η σταθμη να ειναι τετοια ωστε να καλυπτονται επαρκως οι κορυφες απο τις ψυκτρες που φαινονται μεσα στο στομιο της ταπας.Μην το γεμισεις ποτε εως το στομιο ,γτ θα στα πεταξει.

Μην το γεμισεις εξαρχεις .Ριχνε λιγο λιγο και γερνε το μηχανακι καθε φορα μια φορα αριστερα και μια δεξια(αρκετα αλλα στην δεξια να μην χυθουν τα υγρα εξω!!!).Θα ακουσεις ενα γκλουκ-γκλουκ.Ριχνε μεχρι ,αφου το εχεις γυρει αριστερα-δεξια και το φερεις στα ισια, καλυπτονται οι κορυφες απο τις ψυκτρες.

Αν θες να αδειασεις ολο το υγρο και να βαλεις φρεσκο η διαδικασια ειναι διαφορετικη και καλυτερα να το κανει καποιος μηχανικος.

:wave2:

soksok
31/08/2010, 15:01
Να 'σαι καλά man! Με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ!!!

KaTaNaS
31/08/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Μην το γεμισεις εξαρχεις .Ριχνε λιγο λιγο και γερνε το μηχανακι καθε φορα μια φορα αριστερα και μια δεξια(αρκετα αλλα στην δεξια να μην χυθουν τα υγρα εξω!!!).Θα ακουσεις ενα γκλουκ-γκλουκ.Ριχνε μεχρι ,αφου το εχεις γυρει αριστερα-δεξια και το φερεις στα ισια, καλυπτονται οι κορυφες απο τις ψυκτρες.



swstos

οταν γερνεις περιμενε 10 δευτερα με γειρμενη μοτο να ρευτει το ψυγειο (γκλου γκλου)

επίσης η σταθμη να ειναι ενα ποντακι (10χιλ) πανω απο τις ψυκτρες.

:wave2:

camen
31/08/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
swstos



Να ειναι καλα ο δασκαλος:winka: :beer: :beer: :beer:

Gia
31/08/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
... και όχι ξανά ρελαντί!:winka:



Στα φανάρια τι κάνεις;
Το σβήνεις ή βαράς ξερογκαζιές;;:lol:

daz
31/08/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Στα φανάρια τι κάνεις;
Το σβήνεις ή βαράς ξερογκαζιές;;:lol:

Βurn out! Ktm έχει!!! :smokin:

Tpap
31/08/2010, 18:26
Ρε μάγκες πάτε καλά..?

σοβαρά μιλάτε όταν λέτε του παιδιού να μην δουλέυει ρελαντίΝ...?

Αν πείτε ναί -προσέχτε- γιαθά ρωτήΞω γιατί... ;)

reinmeister
31/08/2010, 18:30
τελικα δεν εχει καθολου ενδιαφερον η καθημερινη συμβιωση με γιαπωνεζικα...δεν συμβαινει τιποτα...:lol: :lol:

camen
31/08/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ρε μάγκες πάτε καλά..?

σοβαρά μιλάτε όταν λέτε του παιδιού να μην δουλέυει ρελαντίΝ...?

Αν πείτε ναί -προσέχτε- γιαθά ρωτήΞω γιατί... ;)

Ειδες κανενα να λεει να μην δουλευει ρελαντι(ειπαμε σε λογικα πλαισια)?!:rolleyes:
Οχι σαν καποιον που το περασε για πορτατιφ το κακομοιρο:bigcry: :bigcry: :bigcry:

camen
31/08/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τελικα δεν εχει καθολου ενδιαφερον η καθημερινη συμβιωση με γιαπωνεζικα...δεν συμβαινει τιποτα...:lol: :lol:

Στα 'λεγα καποτε και με κοροιδευες...:smokin:
Ποτε να ανεβασω το ΚΤΜ να το σκαλισουμε λιγακι?!:wacko:

DUKASII
01/09/2010, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τελικα δεν εχει καθολου ενδιαφερον η καθημερινη συμβιωση με γιαπωνεζικα...δεν συμβαινει τιποτα...:lol: :lol: ΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ....
:bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

reinmeister
01/09/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Στα 'λεγα καποτε και με κοροιδευες...:smokin:
Ποτε να ανεβασω το ΚΤΜ να το σκαλισουμε λιγακι?!:wacko:

οποτε θες...φερε μαζι και 2.000 ευρω εξτρα για την ηθικη βλαβη που θα μου προκαλεσει η ενασχοληση...:P

reinmeister
01/09/2010, 05:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ....
:bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

ουστ μωρη γκαντεμοσαυρα...επειδη εσυ αγορασες απο τον μητσοτακη δεν σημαινει οτι και τα αλλα χαλανε...:rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
01/09/2010, 05:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ουστ μωρη γκαντεμοσαυρα...επειδη εσυ αγορασες απο τον μητσοτακη δεν σημαινει οτι και τα αλλα χαλανε...:rotflmao: :rotflmao: οσα κυκλοφορουν καθημερινα χαλανε..

για εσας που τα χετε σαν εξοχικο τι να παθουν ρε αγορινα μου"??

reinmeister
01/09/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οσα κυκλοφορουν καθημερινα χαλανε..

για εσας που τα χετε σαν εξοχικο τι να παθουν ρε αγορινα μου"??

:lol: :lol: καλο...το δικο μου εχει κανει 20.000 χλμ. μονο κοντρες και δυναμομετρο και δεν θελει ουτε βαλβιδες...να σου δωσω και κανα δυο τηλεφωνα απο gsxr 1000 full yosh κοντραδικα, που πανε ακομα και για ψωνια...

αστο σου λεω...πηγαινε μια σπατα να σου το διαβασουν...ειναι πολυ τσιφτης ο παππας εκει...

DUKASII
01/09/2010, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:lol: :lol: καλο...το δικο μου εχει κανει 20.000 χλμ. μονο κοντρες και δυναμομετρο και δεν θελει ουτε βαλβιδες...να σου δωσω και κανα δυο τηλεφωνα απο gsxr 1000 full yosh κοντραδικα, που πανε ακομα και για ψωνια...

αστο σου λεω...πηγαινε μια σπατα να σου το διαβασουν...ειναι πολυ τσιφτης ο παππας εκει... ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ΑΥΤΟΝΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑΑΑ?ΔΕ ΖΕΙ ..ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΚΕΙ..το παλιο εκεινο εθιμο κρατα ακομα θες να με πεις??:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:


και φιλε φέρε μου το μπουρδελάκι σου να το χω 2 βδομάδες γιατι δε τα πιστευω αυτα..

ασε που θα κατεβω και κρητη..:bawl: :lol: :rotflmao: (να βγαλουμε και κανα φραγκο..)

reinmeister
01/09/2010, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ΑΥΤΟΝΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑΑΑ?ΔΕ ΖΕΙ ..ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΚΕΙ..το παλιο εκεινο εθιμο κρατα ακομα θες να με πεις??:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:


και φιλε φέρε μου το μπουρδελάκι σου να το χω 2 βδομάδες γιατι δε τα πιστευω αυτα..

ασε που θα κατεβω και κρητη..:bawl: :lol: :rotflmao: (να βγαλουμε και κανα φραγκο..)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παιζει κανονικα...αν κι εγω εχω εναν δικο μου που σκαει με βυτιοφορο γεματο αγιασμο και παιζει κανονικο πλυσιμο,μια και ειμαι απιστευτα γκαντεμης...:sad:

DUKASII
01/09/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παιζει κανονικα...αν κι εγω εχω εναν δικο μου που σκαει με βυτιοφορο γεματο αγιασμο και παιζει κανονικο πλυσιμο,μια και ειμαι απιστευτα γκαντεμης...:sad: να τον πινεις..
ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΟΥΠΑ :lol: :bawl: :rotflmao: :lol: :bawl:


υ.γ.: ειδες σε αγαπάω ...δεν ειπα να λουστείς..:bawl: :rotflmao: :lol:

camen
01/09/2010, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οποτε θες...φερε μαζι και 2.000 ευρω εξτρα για την ηθικη βλαβη που θα μου προκαλεσει η ενασχοληση...:P

Εγω θα σου πληρωσω την μεταμοσχευση μαλλιων ρε φιλε?!:look:
Ας ειναι,αν ειναι να κανεις καλη δουλεια...:D