PDA

View Full Version : Greek Audiophiles



MitsosNaked
31/08/2010, 04:35
Οι τύποι έχουν ξεφύγει με τα συστήματά hi-fi που έχουν φτιάξει.....
Δέν ασχολούμαι με το άθλημα, απλά έπαθα πλάκα όταν είδα το φιλμάκι το οποίο έχει γίνει παγκοσμίως γνωστό!!
Κορυφαία σημεία όταν λένε μπροστά στις γυναίκες τους το πόσο κοστίσανε τα συστήματά τους!!!:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=xs1aUws0Lrs

tzarot
31/08/2010, 04:46
Κάψιμο....

camen
31/08/2010, 04:48
To να μπορεσει να ακουσει καποιος μουσικη απο ενα τετοιο συνολο ειναι μια εμπειρια μοναδικη.
Μια φορα ετυχε μεσω γνωστου να βρεθω σε σπιτι με τετοιο συστημα και δεν υπηρχαν λογια να περιγραψω αυτο που ακουγα.

Ο ηχος ειναι τοοοοσο κρυσταλινος τοοοοσο λεπτομερης τοσο τοσο τοσο...:eek: :eek: :eek:
Αν σας δοθει ποτε η ευκαιρια να ακουσετε κατι τετοιο καντε το...:beer:

Κ φυσικα ενα μπραβο στους ανθρωπους που ασχολουνται παρολο που ειναι ενα πολυ ακριβο σπορ .Σιγουρα αξιζει κατα την γνωμη μου...:beer:

camen
31/08/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
hi-fi που έχουν φτιάξει.....


Κ επετρεψε μου να κανω και μια διορθωση σε αυτο.ΔΕΝ ονομαζονται hi-fi συστηματα ΑΛΛΑ Hi-end συστηματα λογω του οτι ειναι οτι πιο κορυφαιο υπαρχει :winka: Το hi-fi ειναι λιγο προσβλητικο για ενα συστημα με λαμπατο ενισχυτη που κοστιζει μερικες χιλιαδες ευρω...:D


:beer: :beer: :beer:

el_hymador
31/08/2010, 05:02
Ειναι με μεγαλη διαφορα το πιο ακριβο χομπι - ενασχοληση - κολημμα, οπως θελετε πειτε το που υπαρχει. Τρελα ποσα, τρελα μηχανηματα.

Οσους εχω γνωρισει απο αυτη τη καστα ειναι πραγματικα αρρωστακια (με τη καλη εννοια) και ποτε δεν ησυχαζουν, αναζητουν παντα την τελειοτητα ακομα και αν τους κοστιζει απιστευτα ποσα.

φτου - φτου μακρια απο εμας, αρκετα σπαταλαμε σε αλλες μαλακιες...

sv9cvk
31/08/2010, 05:35
Η πλακα ειναι στο 10.20 και 10.49 που αρχιζουν και λενε ποσο στοιχησε κυριως η δευτερη θα του εριξε παντοφλα μετα που πηγε συνεφο:rotflmao: :rotflmao:

makis206
31/08/2010, 05:48
Έτσι είναι, άλλοι σε κοσμήματα, άλλοι σε μοτοσυκλέτες, άλλοι σε αυτοκίνητα, ποδήλατα, φωτογραφικές μηχανές αλλά και σε διάφορα άλλα gadgets που αδειάζουν τσέπες αλλά γεμίζουν ψυχές, όπως τη βρίσκει ο καθένας.

Πολύ τους γουστάρω προσωπικά, μακάρι να μπορούσαμε όλοι να έχουμε κι από μια παρόμοια τρέλα με τη δυνατότητα να την κάνουμε πράξη!

:beer:

MitsosNaked
31/08/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ επετρεψε μου να κανω και μια διορθωση σε αυτο.ΔΕΝ ονομαζονται hi-fi συστηματα ΑΛΛΑ Hi-end συστηματα λογω του οτι ειναι οτι πιο κορυφαιο υπαρχει :winka: Το hi-fi ειναι λιγο προσβλητικο για ενα συστημα με λαμπατο ενισχυτη που κοστιζει μερικες χιλιαδες ευρω...:D


:beer: :beer: :beer:

+675

:beer:

Εν τω μεταξύ στα comments απο κάτω οι ξένοι έχουν πάθει πλάκα !!
Άν ακούσατε τις τιμές των συστημάτων τριών απο τα άτομα στο βίντεο, κυμαίνονται απο 150.000 -230.000 Ευρώ!!:eek:

ermiss
31/08/2010, 06:36
Τώρα εγώ που το audiophiles το μετέφρασα σε αιδοιοφιλία σημαίνει κάτι? να το κοιτάξω?

vassilis79
31/08/2010, 06:46
Επειδη τυχαινει να γνωριζω αρκετους με αυτο το ''καψιμο'' , και δουλευα παλαιοτερα σε αναλογη εταιρεια που εμπορευται τετοια συστηματα , εχω να πω πως τις περισσοτερες φορες τα χρηματα που ξοδευουν ειναι δυσαναλογα τις ποιοτητας του ηχου που ακουνε .

Πολλοι που απλα ακολουθουν τις κριτικες των περιοδικων και ελαχιστα μπορουν να κρινουν μονοι τους .

Αυτο βεβαια γινεται και σε αλλα πολλα χομπυ και ενασχολησεις . Λιγοι αγοραζουν αξεσουρ για μοτο δυσαναλογης ποιοτητας - αξιας ;;;;;

Υπαρχουν βεβαια και συνιδητοποιημενοι οι οποιοι παραδεχονται οτι ''γουσταρω και το κανω''
Σε αυτους βγαζω το καπελο γιατι ξερουν απλα τι θελουν .

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα που μου ειχε τυχει :

Αγορασε καποιος ζευγος καλωδια interconnect XLR 50 cm εναντι του ποσου των €2500 .
Η πρωτη του απορια ηταν ποση ωρα θελουν ΣΤΡΩΣΙΜΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και αλλα πολλα που θα μπορουσα να γραφω μερες.

p@nos
31/08/2010, 06:51
kai to korufaio sxolio:D



Crazy are those who spend all their money on a Mercedes

camen
31/08/2010, 07:14
Παιδια στο χομπι δεν υπαρχει κοστος...Ο καθενας το κολλημα του το πληρωνει.:winka:
Το ποσο θα διαθεσει ειναι προσωπικο ζητημα.

Αλλος πληρωνει για να εχει 500hp αυτοκινητο,αλλος πληρωνει για να ταξιδευει σε ολο τον κοσμο με αεροστατο και αλλος πληρωνει για να τον μαστιγωνει μια γκομενα ντυμενη με δερματινη επειδη ειναι σαδομαζοχιστης...:D

Ετσι και αυτοι λοιπον πληρωνουν για να καθονται στον καναπε τους και να ακουν κατι που ελαχιστοι μπορουν.ΕΙναι και αυτο ενα κολλημα.Κ τα κολληματα δεν κοστολογουνται.

Παντως να πω την αληθεια ,αν αξιωθω μελλοντικα να εχω ενα ευρυχωρο σπιτι και μια Α οικονομικη κατασταση ,θα ειναι κατι που θα προσπαθησω να αποκτησω.Οχι σε επιπεδο 200.000Ε φυσικα:nono:
Αλλα ενα hi-end συστηματακι με "λογικο" κοστος θα το ηθελα.:smokin:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
[...]Αλλα ενα hi-end συστηματακι με "λογικο" κοστος θα το ηθελα.:smokin:

+1050

:beer:

p@nos
31/08/2010, 07:16
εγω παλι θα προσπαθουσα να μαζεψω τα 100 φετιχ μηχανακια μου :D :a01: :a01: :a01:

camen
31/08/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050

:beer:

Εχει τυχει Ηλια να ακουσεις απο τετοιο συστημα ηχο?

Cpt. Haddock
31/08/2010, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχει τυχει Ηλια να ακουσεις απο τετοιο συστημα ηχο?

Ω, ναι... :eyepop: :sad:

Μιλάμε για βινύλιο πάντα. Ακουγόταν όλοι οι ήχοι σε σημείο που νομιζα οτι ειμαι "μεσα" στην ορχηστρα και περιφέρομαι.

Διαύγεια, απόδοση, ορθή ένταση, βαθος...

Μονο η βελόνα έκανε ενα τρελό ποσό θυμάμαι

(κάποτε το έψαχνα να στήσω ενα τετοιο...)

vassilis79
31/08/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παντως να πω την αληθεια ,αν αξιωθω μελλοντικα να εχω ενα ευρυχωρο σπιτι και μια Α οικονομικη κατασταση ,θα ειναι κατι που θα προσπαθησω να αποκτησω.Οχι σε επιπεδο 200.000Ε φυσικα:nono:
Αλλα ενα hi-end συστηματακι με "λογικο" κοστος θα το ηθελα.:smokin:

To σημαντικοτερο ειναι να καθεσαι και να ακους μουσικη .
Πολλοι απο αυτους εχουν μπει στο κυνηγι του ''τελειου'' συστηματος και δεν ακουνε μουσικη .
Αλλοι βεβαια εχουν κλεισει το χαζοκουτι και πραγματικα απολαμβανουν το συστημα τους.

camen
31/08/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ω, ναι... :eyepop: :sad:

Μιλάμε για βινύλιο πάντα. Ακουγόταν όλοι οι ήχοι σε σημείο που νομιζα οτι ειμαι "μεσα" στην ορχηστρα και περιφέρομαι.

Διαύγεια, απόδοση, ορθή ένταση, βαθος...

Μονο η βελόνα έκανε ενα τρελό ποσό θυμάμαι

(κάποτε το έψαχνα να στήσω ενα τετοιο...)


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis79
To σημαντικοτερο ειναι να καθεσαι και να ακους μουσικη .
Πολλοι απο αυτους εχουν μπει στο κυνηγι του ''τελειου'' συστηματος και δεν ακουνε μουσικη .
Αλλοι βεβαια εχουν κλεισει το χαζοκουτι και πραγματικα απολαμβανουν το συστημα τους.

+1050 (ξανα)

Επίσης, ενα high-end συστημα δεν κάνει για όλα τα είδη μουσικής :winka:

camen
31/08/2010, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050 (ξανα)

Επίσης, ενα high-end συστημα δεν κάνει για όλα τα είδη μουσικής :winka:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν ακους iron maiden σε ενα τετοιο συστημα...:hypnotize
Τα συστηματα αυτα ειναι για ορχηστρικα κυριως κομματια :winka:

el_hymador
31/08/2010, 07:57
Εδω το φθηνο το πραμα...

http://www.higherfi.com/spkrlist/speakerlist.htm

sv9cvk
31/08/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis79
Επειδη τυχαινει να γνωριζω αρκετους με αυτο το ''καψιμο'' , και δουλευα παλαιοτερα σε αναλογη εταιρεια που εμπορευται τετοια συστηματα , εχω να πω πως τις περισσοτερες φορες τα χρηματα που ξοδευουν ειναι δυσαναλογα τις ποιοτητας του ηχου που ακουνε .

Πολλοι που απλα ακολουθουν τις κριτικες των περιοδικων και ελαχιστα μπορουν να κρινουν μονοι τους .

Αυτο βεβαια γινεται και σε αλλα πολλα χομπυ και ενασχολησεις . Λιγοι αγοραζουν αξεσουρ για μοτο δυσαναλογης ποιοτητας - αξιας ;;;;;

Υπαρχουν βεβαια και συνιδητοποιημενοι οι οποιοι παραδεχονται οτι ''γουσταρω και το κανω''
Σε αυτους βγαζω το καπελο γιατι ξερουν απλα τι θελουν .

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα που μου ειχε τυχει :

Αγορασε καποιος ζευγος καλωδια interconnect XLR 50 cm εναντι του ποσου των €2500 .
Η πρωτη του απορια ηταν ποση ωρα θελουν ΣΤΡΩΣΙΜΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και αλλα πολλα που θα μπορουσα να γραφω μερες.

Και εγω εχω ασχοληθει αρκετα με το σπορ και εχω φτιαξει μερικους ενισχυτες ηχεια κλπ κλπ
να ξερετε οτι λιγοι εχουν το μικροβιο πραγματικα για τον καλο ηχο και ειναι γνωστες οι υπολοιποι το κανουν για εντυπωσιασμο στο ποσα χρημματα κανει το συστημα τους και ποσα λεφτα εδωσαν στο καλωδιο το super duper wow
Σε παρα πολλες περιπτωσεις δινουν σεβαστα ποσα για κατι που δεν προσφερει τιποτα το αναλογο της τιμης του ,χαρακτηριστικο ειναι οτι καποια στιγμη εβαλαν ενα καλωδιο μιας γνωστης μαρκας και ενα φτιαγμενο απο συρμα κρεμαστρας :eyepop: ( δειτε εδω (http://consumerist.com/2008/03/do-coat-hangers-sound-as-good-monster-cables.html) )και κοιταζαν να δουν αν υπαρχει διαφορα.
Καποια στιγμη οταν εφτιαζα τον λαμπατο ενισχυτη που εχω και εψαχνα για υλικα ειδα μεχρι και χρυσο και ασημενιο καλωδιο για τις συνδεσεις των εξαρτηματων του με τιμη τσουχτεροτατη.Για μενα αυτα ειναι υπερβολες αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα......

camen
31/08/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk

Καποια στιγμη οταν εφτιαζα τον λαμπατο ενισχυτη που εχω και εψαχνα για υλικα

Ποσο κοστισε περιπου μπορεις να μου πεις?!Μιλαμε για κατασκευη απο το μηδεν?

:beer: :beer: :beer:

p@nos
31/08/2010, 08:07
ρε καμεν ψηνεσαι να φτιαξουμε κανα λαμπατο?

:D

sv9cvk
31/08/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ποσο κοστισε περιπου μπορεις να μου πεις?!Μιλαμε για κατασκευη απο το μηδεν?

:beer: :beer: :beer:

Ναι απο το μηδεν τωρα ποσο δεν μπορω να θυμηθω ειναι και καμποσα χρονια τωρα

δες εδω http://www.sv9cvk.gr/amplifier.html
Βεβαια αν τον εφτιαζα τωρα θα εκανα καποιες αλλαγες στο σχεδιο αλλα......και ετσι μια χαρα παιζει!!! :beer:

camen
31/08/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ναι απο το μηδεν τωρα ποσο δεν μπορω να θυμηθω ειναι και καμποσα χρονια τωρα

δες εδω http://www.sv9cvk.gr/amplifier.html
Βεβαια αν τον εφτιαζα τωρα θα εκανα καποιες αλλαγες στο σχεδιο αλλα......και ετσι μια χαρα παιζει!!! :beer:

Επειδη πραγματικα δεν εχω ιδεα για το χρηματικο μερος δωσε μου ενα ποσο χοντρικα για να καταλαβω που κυμενεται...:winka:

Παντως πολυ ομορφη δουλεια:beer: :beer: :beer:

camen
31/08/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε καμεν ψηνεσαι να φτιαξουμε κανα λαμπατο?

:D

Ασχημα εδω και καιρο :smokin:

p@nos
31/08/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ασχημα εδω και καιρο :smokin:


exeis katalavei oti olo me asxeta pragmata asxoloumaste eee?

ευκαιρια να επανορθωσουμε:lol: :lol: :lol:


παντως το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο...

camen
31/08/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos



παντως το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο...

Για αυτο ρωταω τον συμφορουμητη...Για να δω αν ειναι απαγορευτικο ή οχι για 1-2 φοιτητες...:winka:

sv9cvk
31/08/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Επειδη πραγματικα δεν εχω ιδεα για το χρηματικο μερος δωσε μου ενα ποσο χοντρικα για να καταλαβω που κυμενεται...:winka:

Παντως πολυ ομορφη δουλεια:beer: :beer: :beer:

Χοντρικα απο 300 με 500 ευρω μεχρι κατι χιλιαδες
Η μεση λυση ειναι γυρω στα 1000 η και λιγοτερα αλλα μεγαλη σημασια παιζει η κατασκευη του μιας και θελει ορισμενες
λεπτομεριες που κανουν την διαφορα !!!
Αν αποφασισεις να φτιαξεις κατι ευχαριστως να σε βοηθησω οπου μπορω και αν μπορω(χωρις να το παιζω ειδημων ετσι??)

camen
31/08/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Χοντρικα απο 300 με 500 ευρω μεχρι κατι χιλιαδες
Η μεση λυση ειναι γυρω στα 1000 αλλα μεγαλη σημασια παιζει η κατασκευη του μιας και θελει ορισμενες
λεπτομεριες που κανουν την διαφορα !!!
Αν αποφασισεις να φτιαξεις κατι ευχαριστως να σε βοηθησω οπου μπορω και αν μπορω(χωρις να το παιζω ειδημων ετσι??)

Λογικο ειναι το κοστος...Σιγουρα καποια στιγμη ψηνομαι να ασχοληθω...
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για την προσφορα βοηθειας...:beer: :beer: :beer: :beer: