PDA

View Full Version : Food for thought



arxaios
15/07/2005, 20:09
Λοιπόν αποφάσισα και εγώ να γράψω ένα μακροσκελές κείμενο και όποιος αντέξει που λένε…….
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου και σίγουρα θα γραφτούν και κάποιες περισσότερο ή λιγότερο ακραίες απόψεις

Πολλές φορές διαβάζω για οδηγούς κουτιών που δεν σέβονται, δεν βλέπουν κ.λ.π., κ.λ.π. Ο.Κ. και σωστά μέχρι εδώ, αλλά ……………………………….

Πόσοι από εμάς, ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία, όταν θέλουμε να πάμε κάπου μετακινώντας ολόκληρη την οικογένεια δεν παίρνουμε το κουτί ;
Σίγουρα θα προτιμούσαμε να πάμε με το δίτροχο έρωτα αλλά………………….
Γιατί λοιπόν βρίζουμε ή ειρωνευόμαστε κάτι το οποίο μας εξυπηρετεί ;
Ακόμα εδώ να προσθέσω ότι το αυτοκίνητο είναι άψυχο και δεν έχει δυνατότητα να κάνει καμία πράξη αυτόβουλα αλλά υπακούει σε εντολές του χειριστή του.

Σε παλιότερα post πάλι κάποιοι έβριζαν με διάφορους χαρακτηρισμούς ανεξαιρέτως όλους τους οδηγούς Punto GT, Citroen SAXO VTS κ.α.. Δηλαδή το αν είσαι καλός οδηγός εξαρτάται από το τι οδηγείς και όχι το πώς το οδηγείς;;;;;;; Σε ένα απ’αυτά τα post νεαρός οδηγός μηχανής κοκορευόταν πως προσπέρασε με σούζα ένα Punto GT, που τον είχε προηγουμένως τολμήσει να προσπεράσει, έχοντας μάλιστα την κοπέλα του στη μηχανή………
Το περίεργο είναι ότι ειδικά από τους μεγαλύτερους στην ηλικία συνφορουμίτες κανένας δεν του την είπε, γιατί αν θες να φας μεγάλε την κεφάλα σου είναι δικό σου θέμα η κοπέλα τι σου φταίει ;;;;;;;;;;;;;;;;;

Σε άλλο post κάποιος συνφορουμίτης είχε φάει το γόνατό του άσκημα και ήταν στο νοσοκομείο γιατί αυτό είχε χτυπήσει στα ανακλαστικά που εξέχουν από την άσφαλτο……..
Εδώ τώρα μάλλον θα γίνω λίγο κακός με τον Παναγιώτη αν θυμάμαι καλά………
Διαβάζοντας όσα έγραψε σχετικά με το ατύχημα και έχοντας δει το τι κάνει το παλικάρι με την ντουντούκα του θα πρέπει να είναι από τα ποιο καλά χέρια που έχω δει και παίρνει άριστα μέχρι εδώ …………………… όμως η Αθήνα δεν είναι πίστα και αν ρωτάτε τη γνώμη μου, όταν κινείσαι κατ’αυτόν τον τρόπο μέσα στην καθημερινή κίνηση είναι σαν να προσκαλείς τα χειρότερα να έρθουν.

Ένα άλλο γεγονός που δεν είδα να επισημαίνει κανείς, είναι το ότι όταν οδηγείς αυτοκίνητο σε πολλές περιπτώσεις η μηχανή ή όποιο άλλο όχημα βρίσκεται σε σημείο οπτικά νεκρό που δεν το βλέπεις, ακόμα ότι η μηχανή επειδή είναι μικρή σε όγκο είναι μερικές φορές δύσκολο να εντοπιστεί και αυτό γίνεται ακόμα δυσκολότερο όταν η μηχανή κινείται με μεγάλη ταχύτητα………………..
Μια μικρή λοιπόν απροσεξία αρκεί.

Τελικά εμείς οι οδηγοί μηχανής είμαστε απόλυτα σωστοί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν νομίζω ειδικά όταν βλέπω ταρζανιές σε δημόσιους δρόμους και το πόσο πολλές παραβιάσεις κόκκινου κάνουν οι μηχανές, όχι τόσο οι μεγάλου κυβισμού όσο παπάκια, βεσποειδή και άλλα συναφή………………………………….

Το θέμα είναι ότι όταν είμαστε στην μηχανή είμαστε όπως λένε εκτεθημένοι από παντού. Σε περίπτωση ατυχήματος με αυτοκίνητο οι χαμένοι θα είμαστε πάντα εμείς ….
Εγώ πάντως όποτε πλησιάζω διασταύρωση σχεδόν σταματάω, τόσο με την μηχανή όσο και με το αυτοκίνητο. Θα έλεγα ότι οδηγώ αμυντικά………..

Με όλα αυτά που γράφω θέλω να πω απλά ότι δεν είναι όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων κακοί ενώ όλοι οι οδηγοί μηχανής καλοί. Άλλωστε ξαναλέγω ότι οι ποιο πολλοί από εμάς οδηγούμε και αυτοκίνητο δεν μπορεί λοιπόν να μεταμορφωνόμαστε από καλοί σε κακοί ανάλογα με το τι οδηγούμε εκείνη την στιγμή……. Ή κάνω λάθος;;;;;;;

Τέλος ας μιλήσουμε και για τους ΚΩΛΟΓΕΡΟΥΣ……… από άλλο post.
Δεν θα ασχοληθώ με βρίσιμο, ξύλο, ευθανασία, ανασκολοπισμό κ.α. συναφή, αλλά θα βάλω έναν προβληματισμό………………….
Ο κωλόγερος φταίει ή η πολιτεία που δεν φροντίζει να τηρούνται οι νόμοι;;;;;;;;;;;;
Ακόμα να πούμε ότι το δίπλωμά μου λήγει στα 65 χρόνια μου. Αν μέχρι τότε δεν βλέπω, δεν ακούω, γενικά δεν λειτουργώ κανείς δεν νοιάζεται…………………
Μετά τα 65 ΑΝ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ να οδηγώ ΙΣΩΣ πάω για εξετάσεις ………………
Εδώ δεν κυριολεκτώ για μένα αλλά το βάζω σαν παράδειγμα για σχολιασμό του τι στην πραγματικότητα συμβαίνει.

ΝΑΙ ο κωλόγερος είναι παραβάτης του νόμου αλλά ο νόμος τι κάνει ;;;;;;;;;;;;;

Εδώ να πώ ότι αν κάνουμε το θέμα δικό μας είναι σχεδόν σαν να σου κόβουν τα πόδια το να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα να οδηγείς και αυτό δεν πρέπει να γίνεται με βάση την ηλικία αλλά με εξετάσεις ικανότητας και ιατρικές.

Όμως επειδή η απροσεξία ποτέ δεν θα εκλείψει από αυτόν τον κόσμο και επειδή οι οδηγοί μηχανής είμαστε ευάλωτοι, πρέπει και εμείς οι ίδιοι να προφυλάσσουμε τους εαυτούς μας με τον τρόπο που οδηγούμε, ντυνόμαστε και συμπεριφερόμαστε.

Προ ημερών χάσαμε τον Μανόλη 20 χρονών σε τροχαίο…. Τελικά έχει σημασία το τι οδηγούσε ;;;;;;;;;;;;;;;;

Είμαστε όλοι χειριστές μηχανών μετακίνησης με 2 ή με 4 ρόδες που μπορεί κάθε στιγμή να αφήσουμε τη ζωή μας στους δρόμους. Η σωστή οδηγική αγωγή δεν είναι προτέρημα μόνο των οδηγών μηχανών ούτε και μόνο των οδηγών αυτοκινήτων και τελικά σημασία έχει να προσπαθούμε όλοι και πάντα να γυρίζουμε στα σπίτια μας και σε αυτούς που μας αγαπάνε, γιατί ο πόνος και για αυτούς που μένουν πίσω είναι απερίγραπτος……………………………

Ελπίζω να μην σας κούρασα πάρα πολύ και να σας προβλημάτισα λίγο………….

Ας είμαστε όλοι καλά ............
:beer: :beer: :beer:

afrotwin
15/07/2005, 20:28
an to sosto eksartotan apo 5 ampelofilosofies 8a ixame so8i pro polou...:rotflmao: :rotflmao:

ti prospa8is na mas pis me afto to dixasmeno minima?
oti esi ise sostos ise paradigma ke prospa8is na vgalis tin oura sou apekso?
se 8igi kati epidi ise pouros ke den ise san ke emas ta mikra?
:rotflmao: :rotflmao:

file mou den exis na pis tipota oute esi oute kanenas
apo tin stigmi pou o an8ropos den dimiourgi8ike na odigai oximata
ke poso malon otan afta trexoun 1000 fores pio grigora apo tin antilipsi tou oti mporis na fantastis ke akoma perisotera 8a simvenoun stous dromous

ke oloi i odigi imaste analosimoi

fisika emis i mixanovioi exoume 70% pi8anotites na pa8oume kapio atixima to 30% apo aftes ine sovaro ke to 5% peripou ine 8anatiforo enanti ton koution pou exou 30% na pa8oun atixima ke fisika ola ta ipolipa se poli xamilotera pososta

afto apo mono tou simeni kati proton xestikame an 8igese epidi odigas ke esi aftokinito otan to kanis disxerenis tin kinisi prokalis eknevrismo ke mpotiliarisma

meta epidi o an8ropos ine kati san psixotropiko fenomeno alazi i psixiki tou dia8esi analogos me to ti exi proigi8i stin zoi tou ite odigai aftokinito ine soutien me rouleman
den empistevomaste kanenos tin apopsi krisi epi tou 8ematos

ke alo paradigma
an ta exis pari sto kranio giati i gineka 8eli na vreksi ta podia tis se kapio para8alasio meros eno esi xanis tin moto volta me kolitous 8a odigas san 5 malakes ke 7 ili8ious ston dromo skeftomenos oti katapiezes ke oti xanis kati pou 8a goustares poli ase pou 8a ine ke to katerinaki me to 600 to ss stin volta me ton kolo pou kovi anasa ke 8a xanis ke afto ke tin sinexia apo kati glikies maties pou sou erixne tis proales

opote pios ide ton lalaki ke den to fovi8ike 8a odigas ke to mialo sou 8a ine alou 8a sou exi anevi i piesi 300 ke mesa se ola afta 8a fonazi i gineka sta pedia na katsoun kala meta kapio 8a ksernai i gineka 8a sou vazi xeri na iremisis ke na pigenis pio siga ke pano ston tsakomo sou aapofevgis ke ena paraligo trakarisma

na sou po den mas xezis......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

an 8es na ise sostos pare to kouti sou ke peta to
:lol: :lol: :lol:

free rider
15/07/2005, 20:38
Δεν υπάρχει περίπτωση όπως καταλαβαίνεις να μπορέσει κάποιος που οδηγεί να έχει την ευχαίρια να συνειδητοποιήσει τι ακριβώς λάθη κάνει κάθε στιγμή που περνά .Θέλεις ο έμφυτος εγωισμός θέλεις η έλλειψη παιδείας θέλεις η στιγμή η κακια , όλα μαζί συντελούν στο να έχεις κάποιον που λίγο ως πολύ κινδυνεύει χωρίς να το ξέρει. Επιπρόσθετα σωστά η πολιτεία δεν ενδιαφέρεται αλλά και σε ποιο σημείο έχει δείξει το αμέριστο ενδιαφέρον της στην περίθαλψη και υγεία ..ασε να μην το πάρω μονότερμα ..
Κάτω από το καθεστώς της καθημερινής ζούγκλας είναι σημαντικό να προσπαθούμε όλοι να γυρίσουμε στο σπίτι μας κάθε φορά . Και είναι ακριβώς ότι έγραφα σε ένα άλλο ποστ αγώνας επιβίωσης ειδικά στο δρόμο όταν γυρίζει κάποιος από μεγάλη διαδρομή. Πόσες φορές μετά από ταξίδι όταν μόλις έχω παρκάρει με την μηχανή κάτω από το σπίτι λέω μέσα μου.. ουφφ φτάσαμε πάλι ..τυχεροί ήμασταν.
Ένας άνθρωπος που χάθηκε δεν αναπληρώνεται με όποιες καταδίκες ούτε με χρηματικά ποσά .
Δεν αποτιμάται η ανθρώπινη ζωή στάχτη στα μάτια είναι.

Ας είναι καλά το παλικάρι εκεί που πήγε και να είναι δυνατοί εκείνοι που άφησε πίσω του..


:sad: :sad: :sad: