PDA

View Full Version : Paypal



libali10
31/08/2010, 08:12
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙς ΝΑ; ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
εΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΤΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΕΣΩ PAYPAL ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ 12 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ.
τΟΥς ΡΩΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΡΙΘΜΟ ΦΟΡΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ.
η ΜΟΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ..."''It is Saturday""" ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΜΟΝΗ ΗΤΑΝ ...""Now, Sunday -I'll send info in about 24 hours (our Monday)"".
εΝΝΟΥΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ.


ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ www.factorypro.com Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ...

ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΜΕΣΩ PAYPAL ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΣ.
ΕΨΑΞΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ PAYPAL ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Sapadak
31/08/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙς ΝΑ; ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
εΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΤΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΕΣΩ PAYPAL ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ 12 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ.
τΟΥς ΡΩΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΡΙΘΜΟ ΦΟΡΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ.
η ΜΟΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ..."''It is Saturday""" ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΜΟΝΗ ΗΤΑΝ ...""Now, Sunday -I'll send info in about 24 hours (our Monday)"".
εΝΝΟΥΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ.


ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ www.factorypro.com Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ...

ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΜΕΣΩ PAYPAL ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΣ.
ΕΨΑΞΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ PAYPAL ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Μπες και ψαξε στο ebay το ebay help

Εχει λειτουργεια Live chat και μιλας με καποιον υπαλληλο του ebay και σε καθοδηγει κατα περιπτωση.
3 φορες το εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης και ολα μια χαρα και πολυ εξυπηρετικοι

nickald
31/08/2010, 08:26
Εχει dispute center το paypal

απο εκει θα κανεις οτι κινησεις ειναι να κανεις αν η αγορα ΔΕΝ εχει γινει μεσω EBAY αλλα μεσω σελιδας

Αν αγορασες μεσω EBAY τοτε θα κινηθεις απο την αναλογη σελιδα του EBAY

libali10
31/08/2010, 08:28
DΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΓΟΡΑ ΜΕΣΩ EBAY

Ιznogood
31/08/2010, 08:38
Τι εννοεις 12 ημερες;
12 μερες εχεις κανει την παραγγελια;

...12 ημερες ειναι πολυ μικρο διαστημα για αγορα απο αμερικη, νομιζω πως ειναι νωρις για να ανησυχεις.
Η αγορα δεν εγινε απο ebay οπως λες αλλα πληρωσες με paypal ετσι; (αλλος ενας λογος να μην ανησυχεις)
Με usps(αμερικανικα ταχυδρομεια) σου ερχετε;
Tracking number εχεις παρει;(στο στελνει τα usps)

libali10
31/08/2010, 08:47
Ayto λεω... αποφευγει να μου απαντηση για Tracking number και για αυτο ανησηχω.
Αυτο ειν αι πρωτοφανες.

Αν και δεν ειναι πολλες η 12 μερες αλλα ουτε λιγες!!!
Εχω κανει πολλες αγορες απο US.
Του εχω στειλει 4 μυνηματα και εχω παρει και τηλεφωνο που δεν το σηκωνουν ( 15,30 ωρα δικη τους και το ωραριο τους ειναι 09:00-17:00).
Oxi tipota allo αλλα μαζι με το δικο μου εχω παρει 400 ευρω απο καποιον γνωστο να του φερω κατι πραγματα και αυτος με πιεζει με το δικιο του.

Δεν ειναι μικρο το διαστημα...με usps αμερικανικα ταχυδρομεια που επιδιωκω να μου τα στελνουν επειδη συνεργαζονται με τα Ελληνικα και περνανε πιο Free απο τα τελωνεια 3-4 μερες ειναι Ελεθυεριος Βενιζελος οταν το τιμολογιο ειναι μεχρι 120-150.(το περισσοτερο που εχω περασει χωρις taxis ειναι $124.
Μετα αλλες 2,το πολυ 3 μερες να ερθουν στο κεντρο διαλογης Πατρας οπου μετα με ειδοποιουν στο ταχυδρομειο του χωριο μου.
Μονο αν ειναι να πληρωσεις τελωνειο καθυστερουνε.

dmf
31/08/2010, 11:49
Λοιπον. Μονο και μονο που δεν απαντανε στα μηνυματα ειναι αρκετο για να ανοιξεις ενα dispute στο paypal. Αυτο ουσιαστικα ειναι κατι σαν flag, ωστε να καταλαβει ο πωλητης οτι δεν εισαι ευχαριστημενος με την εως τωρα πορεια της αποστολης.
Σε αυτο το dispute θα γραψεις ολα οσα μας ειπες και εδω (οτι εχουν αργησει, οτι δεν απαντανε στα μηνυματα κλπ). Ο πωλητης εχει την δυνατοτητα να απαντησει απο κατω λεγοντας τα δικα του.
Αν σου πει οτι ολα ειναι οκ κλπ και οτι στα εχει στειλει και θα φτασουν απο μερα σε μερα, μην κανεις το λαθος να κλεισεις το dispute! (γιατι δεν μπορεις να το ανοιξεις για 2η φορα). Απλα πες του, οκ μολις παραλαβω τα πραγματα και ειναι ολα οκ θα το κλεισω.
Αν δεις οτι περνανε αρκετες μερες και ακομα δεν σου εχει ερθει τπτ (ουτε εχει επικοινωνησει κανας κουριερ ή κανενας απο το τελωνειο) πατας το escalate dispute to a claim. Αυτο ουσιαστικα σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαλεις ακρη με τον πωλητη και ζητας να αναλαβουν δραση οι υπαλληλοι του paypal. Αυτοι κανουν μια ερευνα να δουν αν οντως τα εχει στειλει κλπ, και σε περιπτωση που οντως σε δουλευει παιρνεις το 100% των χρηματων σου, ακομα και τα εξοδα αποστολης.

Εγω αν ημουν στη θεση σου, επειδη οι 14 μερες δεν ειναι δα και τοσο πολυ για αγορα απο usa, θα ανοιγα σημερα κιολας ενα dispute, και αν μεσα σε 1 εβδομαδα δεν ειχα παραλαβει, θα το εκανα claim.







Σημαντικο! Αμα τελικα κανεις το claim και δεις οτι περνανε οι μερες και το paypal δεν σου εχει επιστεψει τα χρηματα σου, μη διστασεις να τους στειλεις εμαιλ (μεσα απο το λογαριασμο σου) να τους ''επιπληξεις'' οτι δεν ειναι δυνατον να αργουν τοσο, και οτι αυτη η αργοπορια συμβαλλει μονο στο να μην χρησιμοποιησεις ξανα το paypal και οτι θα βρεις εναλακτικες μεθοδους πληρωμης κλπ.. Προτεραιτοτητα τους ειναι να μην χανουν αγοραστες! Αυτο που σου λεω ειναι δοκιμασμενο τουλαχιστον 4 φορες στα 3 χρονια που χρησιμοποιω paypal. :D

Αυτα :beer:

aris_n
31/08/2010, 12:43
+650

andreas k1200s
31/08/2010, 12:44
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑΤΙ 12 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ 8 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ,ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΜΕΡΕΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ AΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ TRACKING NUMPER

libali10
31/08/2010, 12:58
ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΕΓΡΑΨΕ ΑΦΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΔΙΑΦΟΡΑ (ΜΕΣΩ PAYPAL) ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ dispute.
(ΥΠΟΨΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ..ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ ΜΟΛΙΣ)

You complain about the price.
You ask me to lie on invoice.
I do not want to sell to you.


ΕΓΩ ΣΤΕΛΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΑΛΗΛΟ ΤΟΥΣ

The service you place an order Transaction ID: 5K710444FD440971R is very poor.
I have ordered and paid $ 711 from 19 August.
1) One not found in many email after my payment
2) Works for you Marc Salvisberg someone. (Does not exist after payment of order)
3) I asking the Marc Salvisberg if can to send me the tracking number but he does not answer.
What about my package?
Will inform no one from your company?






--------------------------------------------------------------------------------




Payment Sent (Unique Transaction ID #32B33650YM5376637)


Original Transaction
Date Type Status Details Amount
Aug 19, 2010 Payment To Factory Pro Tuning Completed ... $711.90 USD







--

libali10
31/08/2010, 13:00
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΑΠΟ PAYPAL.
ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ?


Hello Livas Christos,

This email confirms that your dispute with Factory Pro Tuning is now closed.

Either you have reached a resolution with the seller or the dispute has
been open for more than 20 days.

Thank you,

PayPal


Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you
will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account
and click the Help link in the top right corner of any PayPal page.

libali10
31/08/2010, 13:05
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ
ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ

--- Στις Τρίτ., 17/08/10, ο/η service@intl.paypal.com <service@intl.paypal.com> έγραψε:


Από: service@intl.paypal.com <service@intl.paypal.com>
Θέμα: Additional for International shipping - USPS Express
Προς: "Livas Christos" <libali10@yahoo.gr>
Ημερομηνία: Τρίτη, 17 Αύγουστος 2010, 19:18



Aug 17, 2010 19:18:42 GMT+03:00

Hello Livas Christos,

Factory Pro Tuning would like to be paid through PayPal.

Merchant
Factory Pro Tuning
179 Paul Drive
San Rafael, CA 94903
United States
415-491-5920
paypal@factorypro.com
Note from merchant
Hi Chric, Here is invoice for the 2 stacks and USPS Express shipping. Thank you. Marc EMS is connected to USPS Express. ...................... This is the additional cost for International. Only USA domestic is included in the original invoice. We only ship USPS Express, tracked and insured. Sometimes, shipping expense has risen and you may be billed $1 or $2 more than originally estimated.. You will get a tracking number from USPS.com after this payment is processed AND items are packaged. (1-2 work days). It takes about 1-2 WORK days to process additional shipping (do not count Fridays, weekends) and USA holidays). Our phone is 415 491 5920 , Mon-Fri, 9-5 Pacific (-7 winter / -8 DST GMT) Thanks - Marc

Description Unit price Qty Amount
Additional for International shipping - USPS Express
Item # shipping $52.00 1 $52.00
07-08 R1
Item # VEL-Y83-85100 $379.95 1 $379.95
08-10 Hayabusa
Item # VEL-S31-4545 $279.95 1 $279.95
Subtotal $711.90
Total $711.90 USD

Pay with PayPal

dmf
31/08/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΑΠΟ PAYPAL.
ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ?


Hello Livas Christos,

This email confirms that your dispute with Factory Pro Tuning is now closed.

Either you have reached a resolution with the seller or the dispute has
been open for more than 20 days.

Thank you,

PayPal


Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you
will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account
and click the Help link in the top right corner of any PayPal page.


Αυτο σημαινει οτι σου επεστρεψαν τα χρηματα. Δεν τα βλεπεις στο λογαριασμο του paypal, γιατι πανε κατ'ευθειαν στην πιστωτικη/χρεωστικη με την οποια ειναι συνδεδεμενος ο λογαριασμος. (φαινονται συνηθως μετα απο 2 μερες).
Ησουν ατυχος φιλε, επεσες σε καθικι πωλητη, αλλα τουλαχιστον πηρες τα λεφτα σου πισω :wave2:

nickald
31/08/2010, 13:28
Τσεκαρε τους λογαριασμους σου παντως αν μπηκαν τα λεφτα

Μπορει να παρει λιγο χρονο να εμφανιστουν.

Αν περασουν τα φραγκα γραψτον στα γκογκοβια σου και ψαξε αλλου. Δυστυχως μ@λακες υπαρχουν παντου

libali10
31/08/2010, 13:35
ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΔΙΑΦΟΡΑΣ (dispute) ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ID ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ID ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ.
ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ (ΕΧΩ PREPAID ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ) KAI MOY EIΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΠΑΛΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΥΝΗΜΑ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕΣΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ..ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΠΑΤΗ

ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Resolution Center - Open a dispute
This payment has already been reversed. You cannot open a dispute against a payment that has been reversed.

Have a problem with a transaction? We encourage you to contact the seller directly by opening a dispute in the Resolution Center within 45 calendar days of payment.

Reasons for opening a dispute:

You paid for your item, but you haven't received it.
You received an item that is significantly different from the seller's description.
Most disputes can be resolved through direct communication. If you're unable to resolve the problem, we can help. You can ask us to investigate the transaction by escalating the dispute to a PayPal claim

libali10
31/08/2010, 13:41
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ EBAY ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.
ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΦΡΑΓΚΑ,
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΖΕΣΤΑ
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΣΑ ΓΙΑ 7-8 ΜΕΡΕΣ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΒΓΩ ΓΙΑΤΙ
ΤΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΑΛΛΟΥ.

nickald
31/08/2010, 13:41
Θα παρει λιγο χρονο

Νομιζω οτι εισαι ΟΚ με αυτο

Resolution Center - Open a dispute This payment has already been reversed. You cannot open a dispute against a payment that has been reversed.

jfx
31/08/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΔΙΑΦΟΡΑΣ (dispute) ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ID ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ID ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ.
ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ (ΕΧΩ PREPAID ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ) KAI MOY EIΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΠΑΛΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΥΝΗΜΑ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕΣΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ..ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΠΑΤΗ

ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Resolution Center - Open a dispute
This payment has already been reversed. You cannot open a dispute against a payment that has been reversed.

Have a problem with a transaction? We encourage you to contact the seller directly by opening a dispute in the Resolution Center within 45 calendar days of payment.

Reasons for opening a dispute:

You paid for your item, but you haven't received it.
You received an item that is significantly different from the seller's description.
Most disputes can be resolved through direct communication. If you're unable to resolve the problem, we can help. You can ask us to investigate the transaction by escalating the dispute to a PayPal claim


Το paypal παιρνει τα χρηματα απο τον αλλο και στα επιστρεφει χωρις να τον ρωτησει.
το paypal ξερει την πιστωτικη σου για να στα επιστρεψει.

dmf
31/08/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Το paypal παιρνει τα χρηματα απο τον αλλο και στα επιστρεφει χωρις να τον ρωτησει.
το paypal ξερει την πιστωτικη σου για να στα επιστρεψει.

+1

ασε 1-2 μερες να περασουν και θα τα δεις τα χρηματα στην καρτα σου.

libali10
31/08/2010, 15:28
μακαρι να ειναι ετσι βρε παιδια γιατι στραβωθηκα στα εμαιλ με τον αχρηστο,
τι του ζηταγα,
το μονο που του ζητουσα ηταν το traking number.
Αν ειχε προβλημα στοκ ας μου το ελεγε...τι να πω και εγω θα τον περιμενα οσο ηθελε!
Ασε που τον προειδοποισα οτι αν συνεχιζε να με αγνοει θα
τον ανεφερα στο paypal (δεν ηξερα πως, αλλα εμαθα)
αλλα αυτος το βιολι του συνεχιζε να με αγνοει.

Εκει που φορτωσα ηταν οταν η μονη απαντηση μου που πηρα
οτι¨Ειναι Σαββατο" επειδη του εστειλα εμαιλ το Σαββατο.

Της καθημερινες δεν τα εβλεπε.

Ιznogood
31/08/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Λοιπον. Μονο και μονο που δεν απαντανε στα μηνυματα ειναι αρκετο για να ανοιξεις ενα dispute στο paypal. Αυτο ουσιαστικα ειναι κατι σαν flag, ωστε να καταλαβει ο πωλητης οτι δεν εισαι ευχαριστημενος με την εως τωρα πορεια της αποστολης.
Σε αυτο το dispute θα γραψεις ολα οσα μας ειπες και εδω (οτι εχουν αργησει, οτι δεν απαντανε στα μηνυματα κλπ). Ο πωλητης εχει την δυνατοτητα να απαντησει απο κατω λεγοντας τα δικα του.
Αν σου πει οτι ολα ειναι οκ κλπ και οτι στα εχει στειλει και θα φτασουν απο μερα σε μερα, μην κανεις το λαθος να κλεισεις το dispute! (γιατι δεν μπορεις να το ανοιξεις για 2η φορα). Απλα πες του, οκ μολις παραλαβω τα πραγματα και ειναι ολα οκ θα το κλεισω.
Αν δεις οτι περνανε αρκετες μερες και ακομα δεν σου εχει ερθει τπτ (ουτε εχει επικοινωνησει κανας κουριερ ή κανενας απο το τελωνειο) πατας το escalate dispute to a claim. Αυτο ουσιαστικα σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαλεις ακρη με τον πωλητη και ζητας να αναλαβουν δραση οι υπαλληλοι του paypal. Αυτοι κανουν μια ερευνα να δουν αν οντως τα εχει στειλει κλπ, και σε περιπτωση που οντως σε δουλευει παιρνεις το 100% των χρηματων σου, ακομα και τα εξοδα αποστολης.

Εγω αν ημουν στη θεση σου, επειδη οι 14 μερες δεν ειναι δα και τοσο πολυ για αγορα απο usa, θα ανοιγα σημερα κιολας ενα dispute, και αν μεσα σε 1 εβδομαδα δεν ειχα παραλαβει, θα το εκανα claim.







Σημαντικο! Αμα τελικα κανεις το claim και δεις οτι περνανε οι μερες και το paypal δεν σου εχει επιστεψει τα χρηματα σου, μη διστασεις να τους στειλεις εμαιλ (μεσα απο το λογαριασμο σου) να τους ''επιπληξεις'' οτι δεν ειναι δυνατον να αργουν τοσο, και οτι αυτη η αργοπορια συμβαλλει μονο στο να μην χρησιμοποιησεις ξανα το paypal και οτι θα βρεις εναλακτικες μεθοδους πληρωμης κλπ.. Προτεραιτοτητα τους ειναι να μην χανουν αγοραστες! Αυτο που σου λεω ειναι δοκιμασμενο τουλαχιστον 4 φορες στα 3 χρονια που χρησιμοποιω paypal. :D

Αυτα :beer:


Ωραιος και αναλυτικοτατος....:smokin:

Albatros
01/09/2010, 01:55
Πρέπει να προσέχουμε να μη πατάμε λάθος κουμπιά που κλείνουν τις ανοιχτές υποθέσεις αντιδικίας με το PayPal, μπορείς πάντως να δεις μήπως στα έχουν κρατήσει σαν μπάλανς για επόμενη αγορά σου.
Καλό είναι να απυθυνθείς και στο τμήμα εξωτερικών αγορών της Τράπεζάς σου και να κάνεις και εκεί άιτημα chargeback, 2 φορές πήρα από το PayPal τα λεφτά μου πίσω με παρέμβαση της Τράπεζας.
:beer:

nickald
01/09/2010, 02:32
Albatros σωστος


Υπαρχει και αυτος ο τροπος. Αν και δε νομιζω να χρειαστει αφου απαντησε η paypal.

Απλα καθυστερουν λιγο να περασουν τα λεφτα πισω αλλα θα περασουν σιγουρα.

Παντως αν εχει καποιου ειδους feedback ο πωλητης καρφωσε του μια αρνητικη να γουσταρει.

libali10
01/09/2010, 04:07
που να τσεκαρω για feedback ?

daculas
01/09/2010, 04:18
Από το συγκεκριμένο μαγαζί, όταν ψώνισα έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν είχαμε τέτοιου είδους παρατράγουδα, και η επικοινωνία μας ήταν άψογη :wave2:

nickald
01/09/2010, 04:30
@LIBALI10

Στο site του ισως (αλλα αν το εχει στο site προφανως εχει και τροπο να το ξυρισει οποτε ασκοπο)

@daculas

Συμβαινει και στους καλυτερους

Εγω ειχα ενα θεμα με τον λουη που εχει στειλει χιλιαδες παραγγελιες στην Ελλαδα

Gandalf dr685sm
01/09/2010, 04:46
Λοιπόν...

Η πληρωμή απο paypal (refund) απο την στιγμή που έχει γίνει υπερ σου και εφόσον ξεπερνά κάποιο ποσό (όπως στην περίπτωση σου) μπορεί να πάρει απο 7 εώς και 20 εργάσιμες. Συνήθως φαίνεται στην ανάλυση λογαριασμού σου του επόμενου μήνα.

Δυστυχώς αυτό είναι ενα τεράστιο θέμα (καθυστέρηση αποπληρωμής απο paypal) που αρκετοί παραπονούνται αλλά δεν έχει βρεθεί λύση ακόμα. Οπότε λίγο υπομονή παραπάνω απο 2-3 μέρες που ειπώθηκε εδώ καθώς μπορεί να πάρει λίγο χρονικό διάστημα.

Gandalf

libali10
01/09/2010, 09:21
Εστειλα εμαιλ σε αλλη εταιρεια (γνωστη HardRacing) απαντησαν αμεσως, και αναμεσα στα πολλα που μου απαντησε
μου εκανα γνωστο τον τροπο πληρωμης.
Τι λετε?Εγω πλεον φυσαω και το γιαουρτι!!!!!!!!!


We unfortunately, cannot take INTERNATIONAL Credit Cards.
Our Credit Card Machines are not able to Charge a International Credit Card.

So, you have three choices......
1) Certified Bank Check
2) Western Union… or Money Order
3) Direct Bank Wire Transfer (Fastest and Easiest) Add $29 Bank Wire Fee

If you chose 1 or 2 , we will have to wait 10-14 business days to be sure they clear.
Believe it or not, we have had a few certified bank checks get refused, and sent back after 12 days. Not sure why, but, it does happen. As far as we knew, they were as good as cash. But, apparently NOT.
The only quick way is Wire Transfer. We apologize for the inconvenience, but, this is the only way we can receive payment.


Sorry, we do NOT Take PAYPAL.

Let us know what you would like to do. And we will give you all the information you need.


Thanks,
HardRacing.com

dmf
01/09/2010, 09:38
γνωμη μου ειναι να μην ψωνισεις απο το συγκεκριμενο. Μην ξεχνας τί επαθες μολις. Και ησουν τυχερος γιατι η paypal ασφαλιζει τις αγορες σου και στα επεστρεψε τα χρηματα.
Αμα μπλεξεις με επιταγες και wire transfer περα του οτι ειναι πολυ ποιο ακριβα, και αργουν υπερβολικα (στο λεει κι ολας ο πωλητης, και αυτο ειναι προς τιμην του), αντε να τρεχεις σε τραπεζες και να ζητας το δικιο σου αν σου κανει καμια μαλακια..
Και μαλακια να μην γινει, αν χαθει το δεμα, ο πωλητης θα σου λεει εγω το εστειλα, δεν φταιω εγω που χαθηκε. Ενω με paypal στα επιστρεφουν τα χρηματα ή στο ξαναστελνει.


Εγω γενικα ως πρωτο τροπο πληρωμης εχω το paypal. Σαν δευτερο εχω την απ'ευθειας χρεωση της πιστωτικης, αλλα αυτο το κανω ΜΟΝΟ στα sites που ειναι στη λιστα εμπιστοσυνης μου.

:wave2:

McTalas
01/09/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
γνωμη μου ειναι να μην ψωνισεις απο το συγκεκριμενο. Μην ξεχνας τί επαθες μολις. Και ησουν τυχερος γιατι η paypal ασφαλιζει τις αγορες σου και στα επεστρεψε τα χρηματα.
Αμα μπλεξεις με επιταγες και wire transfer περα του οτι ειναι πολυ ποιο ακριβα, και αργουν υπερβολικα (στο λεει κι ολας ο πωλητης, και αυτο ειναι προς τιμην του), αντε να τρεχεις σε τραπεζες και να ζητας το δικιο σου αν σου κανει καμια μαλακια..
Και μαλακια να μην γινει, αν χαθει το δεμα, ο πωλητης θα σου λεει εγω το εστειλα, δεν φταιω εγω που χαθηκε. Ενω με paypal στα επιστρεφουν τα χρηματα ή στο ξαναστελνει.


Εγω γενικα ως πρωτο τροπο πληρωμης εχω το paypal. Σαν δευτερο εχω την απ'ευθειας χρεωση της πιστωτικης, αλλα αυτο το κανω ΜΟΝΟ στα sites που ειναι στη λιστα εμπιστοσυνης μου.

:wave2:
+1

T.R.E
01/09/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10


Thanks,
HardRacing.com



Aν έχει τα πράγματα που θέλεις ο solomotoparts προτίμησε αυτόν... Πάντως κατάθεση σε λογαριασμό σε Αμερικάνο δεν θα έκανα με τίποτα,για Western Union κτλ ούτε να το συζητάς.

libali10
07/10/2010, 23:44
που τους βρισκω.
Βρηκα ενα site www.alibama.com.Εκει φιλοξενουνται καποιο προμηθευτες που πολουν κυριως μεγαλες ποσοτητες απο ολον τον κοσμο.
Ολοι εχουν λογαριασμους TT Bank kai Western Union δηλαδη οτι πρεπει για να χασεις τα λεφτα σου.
Καταφερα και βρηκα εναν προμηθευτη meso Paypal για καποια Gps Garmin και παραγγειλα μια ποσoτητα.
Αυτος μου ζητησε 1500 ευρω ($) μεσω paypal αλλα στην πληρωμη μου ειπε να βαλω ενδειξη Service.
Tωρα για να μην πολυλογω του εκανα dispute μεσω paypal και η paypal μου εστειλε οτι θα το διερευνηση.
Σημερα μου εστειλε αυτο το μυνημα.

Marcus Ruas Nunes has asked us to look into case #PP-001-090-181-376 decide
the outcome because they said they sent the item you bought. Here's the
case we're looking into:

To help us make the decision, we'll look at the messages you and the seller
exchanged in the Resolution Center. We may also ask you for more
information. If we do, please try to respond quickly.

Thanks for contacting us. We're looking into your case and will decide the
outcome. Here are the case details:

Τι βλεπετε εσεις που εχετε ασχοληθει.Θα πεταξουν τα χρηματα?
Και κατι αλλο ....το " escalate dispute to a claim" που το γραφει?
Ρωταω διοτι απο Αγγλικα τα παω πολλη μετρια..μην πατησω κανα λαθος και κλεισω το dispute και παθω πλακα.