PDA

View Full Version : Συντηρητής Μπαταρίας



BlackAdder
31/08/2010, 08:53
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ένα φτηνό συντηρητή μπαταρίας;

Σε αναζητήσεις είδα για έναν που βγάζει κατά καιρούς το Lidl αλλά μπορεί να αργήσει να τον ξαναβγάλει.

Υπάρχει λύση με ανάλογο κόστος (γύρω στα 40€).

Ευχαριστώ.

OldMan
31/08/2010, 08:57
Τι εννοείς με το "συντηρητή" ..??

GIXXERAKIAS
31/08/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ένα φτηνό συντηρητή μπαταρίας;

Σε αναζητήσεις είδα για έναν που βγάζει κατά καιρούς το Lidl αλλά μπορεί να αργήσει να τον ξαναβγάλει.

Υπάρχει λύση με ανάλογο κόστος (γύρω στα 40€).

Ευχαριστώ.

Aυτο που βγαζει το lidl Κατα καιρους ειναι φορτιστης απλος.:wave2:

THEOD
31/08/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ένα φτηνό συντηρητή μπαταρίας;

Σε αναζητήσεις είδα για έναν που βγάζει κατά καιρούς το Lidl αλλά μπορεί να αργήσει να τον ξαναβγάλει.

Υπάρχει λύση με ανάλογο κόστος (γύρω στα 40€).

Ευχαριστώ.

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε της CTEK...

BlackAdder
31/08/2010, 09:16
Συντηρητή ενωοώ το μηχάνημα που βάζεις πάνω τη μπαταρία όταν δεν κινείς τη μηχανή για πολύ καιρό και της διοχευεύει ρεύμα με τέτοιο τρόπο ώστε να τη διατηρεί σε φόρμα.

Απ'όσο έχω διαβάσει αυτός του Lidl ήταν και συντηρητής...

Σαν εναλλακτικές έχω τους παρακάτω:

OPTIMATE 4 (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/OPTIMATE-4-DESULFATING-WEATHERPROOF-CHARGER-MAINTAINER-/140438165611?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item20b2c4586b)

Oxford Maximiser 360T Battery Charger (http://lidsdirect.co.uk/Oxford-Maximiser-360T-Battery-Charger)


Αυτός ο CTEK κάνει; (http://www.ctekchargers.co.uk/ctek-xs800.php)

OldMan
31/08/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Αυτός ο CTEK κάνει; (http://www.ctekchargers.co.uk/ctek-xs800.php)
Αν τον θέλεις ΚΑΙ για αυτοκίνητο, καλύτερα τον XS 3600 ..

O XS 800 φορτίζει αποτελεσματικά μπαταρίες μέχρι 32 Ah, πράγμα που σημαίνει ότι αν η μπαταρία είναι εντελώς άδεια, δεν θα καταφέρει να την φορτίσει πλήρως.. (πάντως για να μιζάρεις και να βάλεις μπροστά, μάλλον είναι Ο.Κ.)

dankannn
31/08/2010, 09:24
Δες εδω και ρωτα και τι μεταφορικα θελει για να στο στειλει.
http://cgi.ebay.de/OPTIMATE-4-Optimate4-Batterie-Ladegerat-tecMATE-NEU-/390232977748?pt=Motorrad_Kraftradteile

http://cgi.ebay.com/Optimate-4-BNIB-Car-ATV-Bike-Battery-charger-optimiser-/250688095363?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3a5e2cc483


Η γενικα στο ebay.
Ο OPTIMATE 4 ειναι απο τoυς καλυτερους.
http://www.tecmate.com/optimate4_detail.php

:)

BlackAdder
31/08/2010, 09:31
Δεν είναι άδεια η μπαταρία αλλά λόγο υποχρεώσεων δεν υπάρχει χρόνος να κινώ και τη δεύτερη μηχανή συχνα.

Θέλω τώρα που είναι στα καλά της να την πριζώσω και όταν βρίσκω ευκαιρία (1 φορά το μήνα λέμε τώρα) να την βάζω πάνω και να κάνω καμιά βόλτα.

Μόνο για τη μπαταρία της μηχανής τον θέλω.
Μίζα δεν έχει το enfield...μόνο μανιβέλα...άρα θα είναι πιο εύκολο να πάρει πιστεύω...

OldMan
31/08/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Μίζα δεν έχει το enfield...μόνο μανιβέλα...
Μην είναι και 6βολτο ..?? :eyepop:

Acacius
31/08/2010, 10:40
Ο "έξυπνος" φορτιστής του Lidl είναι και συντηρητής απ'όσο ξέρω. Δεν τον έχω δοκιμάσει για συντήρηση, αλλά τον έχω χρησιμοποιήσει σε γερασμένη μπαταρία και την επανέφερε καλύτερα απ'όσο περίμενα. Δε θυμάμαι τώρα στα σίγουρα αλλά κατά 95% έχει και πρόγραμμα για 6V.
Μειονέκτημα: Σταματάει τη φόρτιση πιο νωρίς από το "χαζό" φορτιστή που έχω, ενώ η μπαταρία σηκώνει κι άλλο.

Για τον XS 3600 είχα βρει τις τις θετικότερες κριτικές όταν έψαχνα αλλά τσιγκουνεύτηκα τα έξτρα χρήματα, δεδομένου ότι θα τον χρησιμοποιούσα απλά σα φορτιστή μία στις τόσες.

THEOD
31/08/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder

Αυτός ο CTEK κάνει; (http://www.ctekchargers.co.uk/ctek-xs800.php)

Είναι θαυμάσιος αν μιλάμε για μικρες μπαταρίες μοτο (συνήθως έως 14AH)
Τον χρησιμοποιήσα με θαυμάσια αποτελέσματα στην μοτό και το παπί και τελικά τον άλλαξα με τον XS 3600 μόνο και μόνο επειδή ήθελα κάτι ίσχυρότερο ώστε να φορτίζω και την μπαταρία του αυτοκινήτου που είναι 55άρα...

jimmis5
31/08/2010, 11:54
Για την μοτοσυκλετα ειναι μια χαρα αυτος του λιντλ με 20ευρα τον εχω και εχω ηδη 3 χρονια την μπαταρια:wave2:

GIXXERAKIAS
31/08/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Για την μοτοσυκλετα ειναι μια χαρα αυτος του λιντλ με 20ευρα τον εχω και εχω ηδη 3 χρονια την μπαταρια:wave2:

Τον εχεις μονιμα επανω?Η απλα φορτιζεις οποτε χρειαζεται?Αυτο ειναι το θεμα αν το εμπιστευεσαι ολο το 24ωρο πανω σαν συντηρητη μπαταριας.:winka:

jimmis5
31/08/2010, 17:36
Εχω αφησει την μπαταρια ενα μηνα και δεν εχει κανει κιχ και γενικα φορτιζω και αλλες ακομα και αυτοκινητο ειχα βαλει για πλακα μια ψοφια ανοιχτου τυπου ομως με φρεσκα ζουμια ζωντανεψε ακομα κυκλοφορη πανω σε ενα 1300 ιχ:wave2:

GIXXERAKIAS
01/09/2010, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Εχω αφησει την μπαταρια ενα μηνα και δεν εχει κανει κιχ και γενικα φορτιζω και αλλες ακομα και αυτοκινητο ειχα βαλει για πλακα μια ψοφια ανοιχτου τυπου ομως με φρεσκα ζουμια ζωντανεψε ακομα κυκλοφορη πανω σε ενα 1300 ιχ:wave2:

Με βαζεις σε πειρασμο....

Εχω τον εν λογω φορτιστη απλα κολλαγα στο οτι ειναι φτηνος,ειχα δοκιμασει και βραχυκυκλωμα να του κανω και ανταπεξηλθε κανονικοτατα και εσβησε παροχη.Θα τον δοκιμασω σαν συντηρητη και βλεπομεν,αν με χασετυε για λιγο καιρο θα ειμαι στο νοσοκομειο με εγκαυματα.:lol: :lol:

sernodas2
01/09/2010, 04:32
εγω παιδες εχω βαλει ενα κλασμενο ups απο το pc,απλα βγαζεις τη κλασμενη μπαταριουλα που εχει μεσα τραβας τα καλωδια εχω κ εχει ενα συντηριτη μπαταριας (παραληλα αν ειναι δυο πχ) με ολα τα λαλακια πανω για την ασφαλεια της μπαταριας κ τι δικια σου,κ αν εχει κ χωρο στο σπιτη σου....... σε περηπτωση διακοπης εχει κ ρευμα.
:beer:

jimmis5
01/09/2010, 04:44
Αυτο κανει και για κονβερτερ για να βγαζεις απο 12 -220:winka: :wave2:

sernodas2
01/09/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Αυτο κανει και για κονβερτερ για να βγαζεις απο 12 -220:winka: :wave2:
ναι αυτη ειναι η δουλεια του,αλλα για να βγαλει 220 πρεπει να φορτηση τι μπαταρια του,οποτε εμεις περνουμε το κοματη που θελουμε.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΟ ΒΓΑΖΕΙ 220V ΜΙΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΣΑΡΟΜΑΛΗΣ.ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΙΣ ΤΥΠΟΥ PC.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!!!!

golis
01/09/2010, 06:08
Accumen Duo Smart 60 euro (http://www.mandp.co.uk/productinfo/565170/Workshop/Battery-Chargers/Acumen)

Arxagelos
01/09/2010, 07:34
Εγώ έχω πάρει έναν απο το aldi, η μόνη απορία που έχω γιατί βαριέμαι να βγάζω τη μπαταρία απο τη μηχανή, μπορώ να το βάλω να συντηρεί όταν η μπαταρία είναι πάνω στη μηχανή με συνδεμένους πόλους?

argg
01/09/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
Εγώ έχω πάρει έναν απο το aldi, η μόνη απορία που έχω γιατί βαριέμαι να βγάζω τη μπαταρία απο τη μηχανή, μπορώ να το βάλω να συντηρεί όταν η μπαταρία είναι πάνω στη μηχανή με συνδεμένους πόλους?

και βέβαια :)

αρκεί τα ηλεκτρικά της μηχανής (φώτα κλπ) να είναι κλειστά και βέβαια μην δουλέψεις τη μίζα εν' όσον είναι στον φορτιστή

Arxagelos
01/09/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από argg
και βέβαια :)

αρκεί τα ηλεκτρικά της μηχανής (φώτα κλπ) να είναι κλειστά και βέβαια μην δουλέψεις τη μίζα εν' όσο είναι στον φορτιστή

thanks :beer:

Αυτός εδώ είναι, βασικά είναι German αλλά made in china,20? τον είχα πάρει. :lol:

χαρακτηριστικά
6v 1,2Ah - 14Ah
12v 1,2Ah - 14Ah
12v 14Ah - 120Ah.


208394

argg
01/09/2010, 10:41
μιά χαρά είναι,

από ότι βλέπω είναι ο ίδιος με του lidl με άλλα λογότυπα. Το πιθανότερο είναι ότι βγαίνει από το ίδιο εργοστάσιο.

Έχω εδώ και κάποια χρόνια αυτον του lidl και έχει βγεί πολύ καλός. Εχει μικροεπεξεργαστή που ελέγχει την κατάσταση της μπαταρίας και όταν αυτή έχει φορτίσει περνάει σε κατάσταση συντήρησης όπου δίνει ένα ελάχιστο ρεύμα για να την κρατάει σε καλή κατάσταση.

:beer:

KOSTAS-ER6
08/09/2010, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
thanks :beer:

Αυτός εδώ είναι, βασικά είναι German αλλά made in china,20? τον είχα πάρει. :lol:

χαρακτηριστικά
6v 1,2Ah - 14Ah
12v 1,2Ah - 14Ah
12v 14Ah - 120Ah.

Aπο που τον πηρες αυτον?

OldMan
08/09/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
Αυτός εδώ είναι, βασικά είναι German αλλά made in china,20? τον είχα πάρει. :lol:

Ρε συ ... :look:

Αν κάνει αυτά που λέει, για 20? είναι SUPER ...!!! :a23:



(αν και κάτι "βρωμάει" στην τιμή σε σχέση με το switching τροφοδοτικό στα 5 Amperes...)

alexioannides
08/09/2010, 11:57
OPTIMATE 4
TELOS!!!! EINAI ENAS KAI MONADIKOS DEN YPARXEI ALOS!!!!
bebaia einai ligo tsimphmenos kapou sta 50-60 euro alla aksizei!!!!

road spirit
08/09/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
OPTIMATE 4
TELOS!!!! EINAI ENAS KAI MONADIKOS DEN YPARXEI ALOS!!!!
bebaia einai ligo tsimphmenos kapou sta 50-60 euro alla aksizei!!!!
+1

Arxagelos
08/09/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
Aπο που τον πηρες αυτον?


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε συ ... :look:

Αν κάνει αυτά που λέει, για 20? είναι SUPER ...!!! :a23:



(αν και κάτι "βρωμάει" στην τιμή σε σχέση με το switching τροφοδοτικό στα 5 Amperes...)

Απο το aldi πως το λένε, βγάζει συχνά πυκνά! :beer:

T.P.RIDER
18/10/2010, 20:37
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΣΤΑ 12V 1Α ΣΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΝΑ ΕΞΙ ΩΡΕΣ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΝΤΟΣ ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.:eyepop:

OldMan
19/10/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.P.RIDER
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΣΤΑ 12V 1Α ΣΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΝΑ ΕΞΙ ΩΡΕΣ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΝΤΟΣ ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.:eyepop:
Και προφανώς θέλεις να στην σιγουρέψουμε εμείς ... :lol: :rotflmao:

Τούτου δοθέντος, κάνεις δύο λάθη (ίσως και 3)...

Με 12 Volts δεν φορτίζεται η μπαταρία..!!!
(Με 13.6 έως 14.4 κάτι γίνεται...)

Το 1 αμπέρ μπορεί να είναι λίγο, αρκετό έως υπερβολικό (εξαρτάται από την χωρητικότητα της μπαταρίας σου..)

Το ανά έξη ώρες μία ώρα φόρτιση, δεν το καταλαβαίνω ..???
(αν το κάνεις για "διατήρηση" - topping charge ή trickle ή floating Ελληνιστί), το 1 Αμπέρ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μεγάλη ποσότητα ρεύματος...!!!
(αυτή η δουλειά γίνεται με το 1/20 έως 1/40 του ρεύματος φόρτισης - το οποίο είναι το 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας...)

Υ.Γ.
Επειδή μάλλον σε μπέρδεψα, απλά γράψε την χωρητιότητα (ή τον τύπο) της μπαταρίας σου και το μοντέλο του συναγερμού και θα σΕ πούμε πόσο και κάθε πότε χρειάζεται να την φορτίζεις..:beer:

litakos
20/10/2010, 09:09
παιδες καλημερα μια ερωτηση αυτα τα κολοκυθια εκτος απο τηγανιτα με τζατζικι κανουν και για μπαταριες κλειστες τυπου τζελ?? εχω απλους φορτιστες αλλα με ειπαν πως θελει ηλεκτρονικου τυπου με παλμο φορτισης.


φιλικα γιωργος

OldMan
20/10/2010, 10:56
Για κλειστές κάνουν, για τύπου γέλης παίζεται (ανάλογα με τον φορτιστή..)

Κλειστές θεωρούνται όλες οι μπαταρίες που δεν χρειάζονται κανενός είδους συντήρηση (maintenance free), οι οποίες χωρίζονται σε κατηγορίες ανάλογα με την κατασκευή τους (VRLA, AGM, GELL I & II κ.λ.π. κ.λ.π.)

Ειδικά οι τύπου gel, έχουν ένα θεματάκι με το ρεύμα φόρτισης, γι αυτό και όσοι τις βάζουν aftermarket στο μηχανάκι τους βρίζουν θεούς και δαίμονες ... :winka:
(επίσης βρίζουν και αρκετοί που τις έχουν μανίσιες - π.χ. DRZάδες..)

Κατά την άποψή μου, το μόνο διαφορετικό που χρειάζονται είναι τροφοδοτικό με τάση εξόδουν λίγο χαμηλότερη από τα συμβατικά (γύρω στα 13.5 Volts) και δυνατότητα παροχής μεγαλύτερου ρεύματος στο στάδιο της αρχικής φόρτισης (μέχρι να φτάσει η μπαταρία στα 12.6 - 12.8 Volts).

Τα παλμοτροφοδοτικά είναι για άλλες δουλειές (οικονομία κατανάλωσης και σύγχρονη συντήρηση (αποθειίκωση) της μπαταρίας).

litakos
25/10/2010, 21:12
ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση!!!

φιλικα γιωργος

golis
25/10/2010, 21:40
Την Τετάρτη στα LIDL (αντί Πέμπτης) έχει Φορτιστή μπαταρίας για όλες τις μπαταρίες οχημάτων και μοτοσικλετών 6 V ή 12 V και 1,2 - 120 Ah.

Με 19,99 ? λινκ δε βάζω γιατί έχουν γαμήσει το σαιτ τους με τον Τ.Κ

soksok
25/10/2010, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Την Τετάρτη στα LIDL (αντί Πέμπτης) έχει Φορτιστή μπαταρίας για όλες τις μπαταρίες οχημάτων και μοτοσικλετών 6 V ή 12 V και 1,2 - 120 Ah.

Με 19,99 ? λινκ δε βάζω γιατί έχουν γαμήσει το σαιτ τους με τον Τ.Κ

Ωραίος man! Ευχαριστούμε για την πληροφορία!

zx400
26/10/2010, 00:32
Λογω παλιας διατριβης μου με το θεμα ως υπαλληλος προσθετω τα κατωθι

Μπαταρίες τυπου GEL χρησιμοποιουνται σε ηλεκτρονικες συσκευες λογω του οτι προσφερουν σταθερη ταση μεχρι οσοτου να εξασθενησει απο αμπέρ η μπαταρια.Μέχρι και στο τελος τους δειχνουν ταση λες και ειναι φορτισμενες.Γι αυτο το λογο δεν χρησιμοποιουνται αυτοματοι φορτιστες οπως του Lidl .Ξεγελιεται ο αυτοματος,θεωρει την εικονικη ταση της(πχ14,4) και βαθμιαια κοβεται η φορτιση.

Οταν βγαζουμε την μπαταρια απο τη φορτιση και την μετραμε δε μας δειχνει την ταση της μπαταριας αλλα μια ΨΕΥΔΗ ταση.
Για να το τσεκαρουμε τοποθετουμε ενα λαμπακι για ενα λεπτο και ξαναμετραμε.

Εαν απο πολυωρη φορτιση κανουμε το τσεκ με το λαμπακι και η ταση της ειναι απο 12,2 - 12,6
η μπαταρια ειναι οκ
Με την φορτιση επαναφερουμε μονο,αυτα τα λιγα δεκατα της τασης που θα υπολοιπονται.
Με λιγα λογια αυτα τα λιγα δεκατα κανουν την μιζα να γυρνα

Δεν βγαζω σκαρτα τα μηχανηματα γιατι εχω και γω..αλλα με μια ταλαιπωρημενη μπαταρια και απαιτητηκα μιζαρισματα ημερησιως και ανεπαρκη συντηρηση κινητηρα για ομαλη λειτουργεια
πιστευω οτι η λυση αυτο του αυτοματου φορτιστη ειναι αδιεξοδο.

Σε αυτη την περιπτωση προτεινω φορτιστη που να αυξομειωνεις τα αμπερ εκει που θες αναλογα με την μπαταρια παντα για να κανεις ειτε αργη φορτιση ειτε ταχυφορτιση.

Εαν η μπαταρια ανεβαζει θερμοκρασια κατα τη φορτιση σημαινει οτι το ρευμα συναντα μεγαλη αντισταση ωστε να διαπερασει τη μπαταρια και η πυκνοτητα του ηλεκτρολυτη ειναι χαμηλη.τοτε βουτηξτε τη μπαταρια σε ενα κουβαδακι με νερο μεχρι τη μεση κατα τη φορτιση για να την ψυξεται.

Arxagelos
26/10/2010, 09:35
Έχω αυτόν του lidl, ο οποίος τυχαίνει μετά απο κανα μισάωρο να περνάει σε συντήρηση της μπαταρίας αυτόματα, λες να παιζει τέτοιο θέμα ε?
Στα volt απο 12,2 έως 12,6 κάνεις λάθος, ίσως είναι για μπαταρίες αυτοκινήτου αυτές οι μετρήσεις δεν ξέρω.
Εμένα στο R1 δεν έπαιρνε μπροστά και η μπαταρία έδειχνε 12,4.
Η μπαταρία πλήρως φορτισμένη τύπου gell πρέπει να δείχνει απο 12,9volt έως 13,0volt. Παραθέτω παρακάτω εναν πίνακα που βρήκα σε διπλανό φόρουμ(fazer.gr).


216511

VASOS
26/10/2010, 11:28
CTEK XS 3600 (made in Sweden) με κλειστά μάτια.

zx400
27/10/2010, 00:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos [B]Έχω αυτόν του lidl, ο οποίος τυχαίνει μετά απο κανα μισάωρο να περνάει σε συντήρηση της μπαταρίας αυτόματα, λες να παιζει τέτοιο θέμα ε? [B]


Ξεγελιεται ο αυτοματος και κοβει απο μονος του.Για να εχεις αποτελεσμα πρεπει να ξεπερασεις τις προβλεπομενες ωρες φορτισης που συνιστουν οι κατασκευαστες.Εγω π.χ. εχω φορτισει με φορτιστη τυπου Lidl αλλα γερμανικος και τις αφηνω περα απο 24 ωρες αφου με τετοιο ρευμα που τις δινει δεν της κανει ζημια.


[B]Στα volt απο 12,2 έως 12,6 κάνεις λάθος

Εδω εχεις ενα δικιο αλλα δεν διευκρινησα.Ενδεικτικα και μονο το ειπα.

Εμένα στο R1 δεν έπαιρνε μπροστά και η μπαταρία έδειχνε 12,4. Η μπαταρία πλήρως φορτισμένη τύπου gell πρέπει να δείχνει απο 12,9volt έως 13,0volt.

α)Η μετρηση εγινε μετα τη φορτιση λογικα
β)Η μετρηση να γινει με γυρισμενο το διακοπτη,ετοιμος να πατησεις μιζα
γ)Εαν γυρνας το κλειδι και πεφτει 12,3-12,4 λογικο ειναι να μην γυρνα η μιζα με προθυμια.

Σημειωση
=======
Δεν γνωριζω πολλα απο μπαταριες τυπου GEL .Ολα τα ανωτερω ειναι συμφωνα με μπαταριες ανοιχτου τυπου(ταπες) κ κλειστου τυπου παλι με ταπες αλλα λεγονται εμποτισμενου ηλεκτρολυτη.

Επισης ο πινακας εξηγει και δειχνει την προβλεπομενη ταση συμφωνα με την πυκνωτητα του ηλεκτρολυτη αλλα και αυτο δεν ειναι δεδομενο.Υπαρχουν αρκετες μεταβλητες που οριζουν την ζωη της μπαταριας.

Arxagelos
27/10/2010, 06:11
οχι ρε συ δεν έγινε η μέτρηση μετά την φόρτιση, και στο fazer που ειχα παλια και στο R1 όταν δεν έπαιρναν μπροστά μέτρησα την μπαταρία και δείχνανε 12,4 κάτι.
Η καινούργια που πηρα τότε για το fazer έδειχνε 12,93 κάτι.(gell πάντα)
Το ξέρω οτι δεν πρέπει να μετράς την μπαταρία αμέσως μετά την φόρτιση ή αμέσως μετά απο βόλτα. Πρέπει να την αφήνεις κανα μισάωρο μου χουν πει, έχεις δίκαιο σ' αυτο.
Στο R1 αμέσως μετά την φόρτιση μου έδειχνε 12,9 αλλά όταν την άφησα λίγη ώρα έπεσε στα 12,7 κάτι. :beer:
Λες να τον αφήνω τον φορτιστή τόσες ώρες πάνω?24? :eek: τώρα επειδή το μηχανάκι το βγάζω κάθε 15 μέρες, πριν το βγάλω βάζω να το φορτίσω κανα 15 λεπτο, έτσι και αλλιώς ο φορτιστής μετά το 15 λεπτο περνάει απο φόρτιση σε συντήρηση.

dimdoc
27/10/2010, 09:22
Μεταξυ του optimate 4 και του CTEK XS 3600 ποιον προτεινετε?
Η τιμη τους ειναι παρομοια, κανα 10ρικο πιο ακριβως ο CTEK, αλλα ειναι καλυτερος?

THEOD
27/10/2010, 09:41
Δεν έχω και τους δύο για να κρίνω αλλά έχοντας στο παρελθόν 2 ctek (μεταξύ τους και τον 3600) μπορώ να σου πω ότι δουλεύουν άψογα...

jimmis5
27/10/2010, 09:57
:winka:
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7860.htm

Allst@rf
27/10/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
:winka:
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7860.htm


ψηνομαι ασχημα για αυτο το μωρο λεμε...

CBRIDHS
27/10/2010, 11:46
να ρωτήσω κάτι??οταν φορτίζουμε η μπαταρία κάνει να είναι πάνω στη μηχανή ή όχι???

Allst@rf
27/10/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
να ρωτήσω κάτι??οταν φορτίζουμε η μπαταρία κάνει να είναι πάνω στη μηχανή ή όχι???


απο οτι ξερω ναι.


τον συντηρητη τον βαζεις παραλληλα με την συνδεσμολογια του κυκλωματος της μοτο...

CBRIDHS
28/10/2010, 13:58
πάντος στις οδηγίες χρήσεις λέει να αποσυνδέσουμε την μπαταρία από το όχημα......

μιλάω για τον φορτιστή του lidl....:wave2:

kostas_1100gs
28/10/2010, 14:00
Λόγω ότι το Bmw έχει θέμα με την παταρία, έπερνα πολλές φορές από φίλο τον φορτιστή του (από το lidl) και φόρτιζα την μηχανή. Έτσι πολύ ευχαριστημένος, τώρα που έβγαλε πάλι τον ίδιο φορτιστή http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl...index_7860.htm στα 20ε ευρώ τον αγόρασα και εγώ. Η διαφορά με τον παλιό είναι στα ``αυτάκια`` δεν έχουν λάστιχο αλλά σκληρό πλαστικό, και λίγο διαφορετικά λεντ.
Βάζοντάς τον χθες να φορτίσει, έπειτα από 1 λεπτό έδειξε γεμάτη παταρία!!! Λίγο περίεργο μου φάνηκε αλλά δεν έδωσα βάση. Μιλούσα με έναν φίλο μου και μου είπε και αυτός ακριβως το ίδιο. Ότι του έδειξε γεμάτη παταρία σε φόρτιση και στηην εκκίνηση, να το abs θέμα.
Τι να γίνεται, να έχει άλλη λειτουργία ή όλη η παρτίδα να έχει κάποιο πρόβλημα?
Έχει άλλος άποψη από τον καινούργιο φορτιστή?

ernti
29/10/2010, 00:32
Για πείτε μου βρε παιδιά οι κατέχοντες τα ηλεκτρονικα..
Έχω ένα συντηρητή μπαταριών της Oxford κάτι χρόνια τώρα,και τον έχω μόνιμα συνδεδεμένο πάνω σε μηχανή.
Κάνει πολύ καλά τη δουλειά του,αλλά χθες έκανε το βράδυ μια μεγάλη νεροποντή και μου μπήκε νερό στο γκαράζ.Παρ όλο που εχει ο φορτιστής μία βάση για τοίχο,ποτέ δεν αξιώθηκα να τη βάλω και πήρε νερό. Το κατάλαβα ότι κάτι τρέχει οταν έπεσε ο γενικός του σπιτιού.
Πήγα στο γκαραζ,το νερό ήταν περιπου 2 δαχτυλα,και ενώ τον άνοιξα και τον στέγνωσα πολύ καλά,αρνείται να δουλέψει.
Μου είπαν ότι αν βραχυκύκλωσε να τον πετάξω.
Γίνεται τίποτα?
Ο φορτιστής είναι ο 360Τ και έχει δουλέψει τόσο καλά χωρίς κανένα πρόβλημα τόσο καιρό,για συντήρηση και φόρτιση μπαταριών που αν δε φτιάχνει θα πάω να πάρω έναν ακριβώς τον ίδιο,αν και ακριβός

OldMan
29/10/2010, 12:11
Αν δεν έχει ασφάλεια στο πρωτεύον (ή κάπου κοντά στο triac αν έχει switching τροφοδοτικό, τότε δεν είναι και πολύ "σόι" κατασκευή ...

Anyway, σίγουρα φτιάχνεται (εφόσον δεν διαπίστωσες ότι η πλακέτα είναι καμένη ολοσχερώς..

edit: Αν έχει θερμική ασφάλεια, πιθανόν να έπιασε άλατα από το νερό και δεν κλείνει ..

ernti
29/10/2010, 23:18
Τώρα να σου πω ότι κατάλαβα κάτι...ψέμματα θα πω..:rotflmao:
Αλλά απ ότι λες,κατάλαβα ότι καλύτερα να τον δει ένας ηλεκτρονικός.
Ένας ας πούμε που κάνει σερβις τηλεοράσεων?
Ευχαριστώ
:beer:

OldMan
02/11/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Αλλά απ ότι λες,κατάλαβα ότι καλύτερα να τον δει ένας ηλεκτρονικός.
Ένας ας πούμε που κάνει σερβις τηλεοράσεων?
Οποιοσδήποτε ξέρει που να βάλει τα τσουτσούνια του πολύμετρου (και γιατί ..) είναι Ο.Κ. :wave2:

ernti
17/11/2010, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οποιοσδήποτε ξέρει που να βάλει τα τσουτσούνια του πολύμετρου (και γιατί ..) είναι Ο.Κ. :wave2:


Ευχαριστώ:beer:
Τον έχω αφήσει για φτιάξιμο,θα δούμε αν τον φτιάξει ο μάστορας..
Τώρα όσον αφορά το φορτιστή του Lidl που σκεφτεστε να αγοράσετε κάποιοι,έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα.Τον έχω κάμποσο καιρό τώρα και τον έχω χρησιμοποιήσει ώστε να πω τη γνώμη μου.Μια χαρά φορτιστής-συντηρητής είναι αλλά μετά από μια διακοπή ρεύματος,γυρνάει στο stand-by.Αυτό σημαίνει πως κάποιος πρέπει
να ξαναπατήσει το mode ώστε να συνεχίσει.Άρα πάτε για παράδειγμα ένα ταξίδι,αφήνετε το φορτιστή για νά έχετε το κεφάλι σας ήσυχο,κι όταν γυρίσεις βρίσκεις τη μπαταρία άδεια και το φορτιστή να σε περιμένει να του πεις τι να κάνει.Αυτό για μερικούς μπορεί να μην είναι μειονέκτημα,αλλά για μένα που στην περιοχή που μένω έχουμε σχεδόν καθημερινά διακοπές ρεύματος,συν το ότι μπορεί να λείψω αρκετές μέρες εκτός σπιτιού,είναι σημαντικό μειονέκτημα.Κάτι που έχει καλό όμως είναι ότι φορτίζει τόσο 6βολτες όσο και 12βολτες μπαταρίες αλλά και αυτοκινήτου.
Επίσης έχει μόνο τσιμπίδες,και όχι καλώδιο μόνιμης τοποθέτησης,που σημαίνει ότι, ή βγάζεις τη μπαταρία,ή βγάζεις σέλες καπάκια κλπ κλπ..

Για τον OXFORD τώρα τον οποίο έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 2 χρόνια έχω να πω τα καλύτερα.
Κάνει τη δουλειά του και σου δείχνει ακριβώς τι κάνει στο πάνελ.
Δεν καταλαβαίνει από διακοπές ρεύματος,και με τα έξτρα καλώδια
δεν είναι ανάγκη να βγάζεις σέλες κλπ κλπ.
Συνδέεις τους ακροδέκτες πιάνεις με ενα ελαστικό band την άκρη κάπου στο σκελετό,και εχεις την αναμονή σου έτοιμη να τον συνδέσεις μέσα σε δεύτερα.Ούτε τσιμπίδες ούτε τίποτα.
Δεν κάνει για 6βολτες,αλλά κάνει για αυτοκίνητα αλλά και για μεγαλύτερς μπαταρίες όπως φορτηγών ή σκαφών.

Ο C-TEK 3600 είναι επίσης άψογος σαν συντηρητής.
Μοιάζει με αυτόν του LIDL στην εμφάνιση,και τον βάζεις στην μπαταρία,και τον ξεχνάς.Δεν επηρεάζεται από διακοπές ρεύματος και τέτοια,και φορτίζει μπαταρίες μηχανής και αυτοκινήτου.
Εκτός από τις τσιμπίδες,έχει και αυτός ένα έξτρα καλώδιο για μόνιμη τοποθέτηση πάνω στη μηχανή.
Ένα ωραίο που μπορείς να αγοράσεις επίσης, είναι ένα καλώδιο αναμονή σαν κι αυτό που σου δείνουν έξτρα για μόνιμη τοποθέτηση, και γρήγορη σύνδεση,το οποίο εχει 3 λεντάκια που σου δείχνει συνέχεια την κατάσταση της μπαταρίας σου και κοστίζει περίπου 9,00 ευρώ.
Νομίζω ότι υπάρχει κιόλας ένα καλώδιο για σύνδεση με τις μπαταρίες των BMW.
Αυτά τα ολίγα από μένα ελπίζω να βοήθησα κάποιους που σκέφτονται να πάρουν φορτιστή συντηρητή.







:wave2:

OldMan
18/11/2010, 11:38
Αυτή η ιστορία με τις μόνιμες αναμονές δεν μΕ αρέσει και πολύ ρε guys...

Σαν να πας φιρί φιρί για ΧΟΝΤΡΟ βραχυκύκλωμα ... :(

(ακόμη και ασφάλεια να έχεις στα καλώδια, πάλι ελοχεύει η πιθανή πατάτα ..)

ernti
18/11/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτή η ιστορία με τις μόνιμες αναμονές δεν μΕ αρέσει και πολύ ρε guys...

Σαν να πας φιρί φιρί για ΧΟΝΤΡΟ βραχυκύκλωμα ... :(

(ακόμη και ασφάλεια να έχεις στα καλώδια, πάλι ελοχεύει η πιθανή πατάτα ..)

Αυτό δεν το γνωρίζω..
Δεν έχω ακούσει κάποια περίπτωση τέτοια να έχει γίνει με συντηρητή.
Δε θα το 'εχουν λάβει υπόψην τους όλες αυτές οι εταιρίες που τα βγάζουν για οικιακή χρήση?
Πάντως η μόνιμη αναμονή τουC-TEK έχει ασφάλεια.

harris_x
13/12/2010, 09:24
Πρέπει επειγόντως να πάρω φορτιστή.

Μεταξύ του optimate 4 και του CTEK XS 3600 ποιον να προτιμήσω και πού μπορώ να τον βρω στην Αθήνα;

Thanks in advance!
:beer:

Allst@rf
13/12/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Πρέπει επειγόντως να πάρω φορτιστή.


Thanks in advance!
:beer:


και τι θες λεφτα?

:bigcry: :bigcry:

harris_x
13/12/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
και τι θες λεφτα?

:bigcry: :bigcry:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Να σου πω, δε θα ήταν κι άσχημα να συνεισφέρει το φόρουμ σε αυτή την αγορά :bigcry: :bigcry:

Απάντα ρε αλήτη στην ερώτηση και άσε το spam :evil: :mad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Μεταξύ του optimate 4 και του CTEK XS 3600 ποιον να προτιμήσω και πού μπορώ να τον βρω στην Αθήνα;

Αν ξέρεις βέβαια.... :p

road spirit
13/12/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Να σου πω, δε θα ήταν κι άσχημα να συνεισφέρει το φόρουμ σε αυτή την αγορά :bigcry: :bigcry:

Απάντα ρε αλήτη στην ερώτηση και άσε το spam :evil: :mad:



Αν ξέρεις βέβαια.... :p
Χάρη έχω τον optimate 3 εδώ και 2+ χρόνια, τον έχω δει και σε συνεργεία ...

κανένα πρόβλημα με τη χρήση του...

τον είχα πάρει απο του πίσσαρη, τον είχε και στο μοτομάρκετ, τον βρίσκεις πολύ εύκολα και στο ebay

Allst@rf
13/12/2010, 10:32
:a13:

Gandalf dr685sm
13/12/2010, 10:49
oldman... βοήθεια φίλε..

Άλλαξα πρόσφατα την μπαταρία στο ΧΤΧ (προ 7 ημερών για την ακρίβεια) καθώς η προηγούμενη έδειξε σημάδια κούρασης το πρωί και προκειμένου να με αφήσει την έβγαλα...

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις..

Παίρνω ηλεκτρονικό πολύμετρο, ρυθμίζω Volt και βάζω τις ακιδούλες να μετρήσουν... δείχνει 12,8V οπότε λέω οτι έχει ρεύμα έστω και χαμηλά.

Βάζω ρύθμιση στην γείωση και απο όσο καταλαβαίνω , έλλειψη "μπιμπ-ηχητικού σήματος" δείχνει πως δεν είναι βραχυκυκλωμένη.. καλό και αυτό.

Και τώρα πάω ρυθμίζω σε Amper.. και ενώ βάζω ακιδούλες σωστά και με όριο σωστό , δείχνει το απόλυτο 0!!!

Είναι δυνατόν φίλε να δείχνει 0;;; δεν θα έπρεπε έστω και ψόφια να δείχνει μια χαμηλή τιμή;
Δοκίμασα όλα τα όρια σε Α... απο 20μΑ μέχρι και 20mA... τίποτα!!!

Κάποιος φίλος μου είπε πως συνήθως τα ηλεκτρονικά πολύμετρα έχουν ενα πρόβλημα στο να δείξουν χαμηλές τιμές σε Α, καθώς δεν έχουν dummy ρεύμα ή κάτι τέτοιο που ομολογουμένως δεν είναι στις ικανότητες γνώσης μου.

Η ερώτηση έχει να κάνει περισσότερο με το οτι αν σηκώνει έστω και ελάχιστο φορτίο η μπαταρία μήπως την αφήσω να φορτίσει λίγο σε ενα μηχάνημα και την έχω εναλλακτική αν μου κάτσει κάποια στραβή!!!

Οπότε όποιος θέλει ριχνει μια ιδέα του τι γίνεται εδώ μπας και μάθουμε και κάτι.

harris_x
13/12/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:a13:
:a36:

:a22: :a22: :a22:


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Χάρη έχω τον optimate 3 εδώ και 2+ χρόνια, τον έχω δει και σε συνεργεία ...

κανένα πρόβλημα με τη χρήση του...

τον είχα πάρει απο του πίσσαρη, τον είχε και στο μοτομάρκετ, τον βρίσκεις πολύ εύκολα και στο ebay
Thanks!

:beer: :beer: :beer:

OldMan
13/12/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
oldman... βοήθεια φίλε..
Ρε συ μάγε ...

Δεν κατάφερες να του βάλεις φωτιά (αν και προσπάθησες σθεναρά, από ότι κατάλαβα..) :winka:


Λοιπόν, ένα ένα και ψύχραιμα:

Τα 12,8 Volts για "ξακούραστη" μπαταρία είναι super !!!

Ο έλεγχος βραχυκύκλωσης περιττός (δεν θα έπαιρνες καμιά ένδειξη τάσης ή 1-2 Volts) !!

Το δε καϋμένο αμπερόμετρο πολύ καλά έκανε και έδειξε μηδέν (ασχέτως κλίμακας) γιατί η δουλειά του είναι να δείχνει το ρεύμα που περνάει από μέσα του (που στη προκειμένη περίπτωση ήταν μηδενικό γιατί απλά δεν είχες καμιά κατανάλωση...)

A little more detailed:
Το αμπερόμετρο συνδέεται μεν σε σειρά (εξωτερικά) αλλά στην πράξη μετράει πτώση τάσης σε δική του εσωτερική αντίσταση γνωστής τιμής και υπολογίζει το ρεύμα...
Το dummy current που ανέφερες χρησιμοποιείται στον έλεγχο αντιστάσεων, πυκνωτών, διόδων και λοιπών διαβολικών στοιχείων...
(παίζει βέβαια και η περίπτωση απλά να το έκαψες, ειδικά αν το έβαλες ανάποδα και σε κλίμακα χαμηλότερη από 10A)


Υ.Γ.
Η μπαταρία σου είναι μια χαρά και άστην ήσυχη ..!!!
:wave2:

Gandalf dr685sm
13/12/2010, 12:00
Ρε συ φίλε.. μην βαράς τώρα το μαθαίνω και οι οδηγίες χρήσης που έχει είναι ΓΤΠ.

Οπότε για να μετρήσω λογικά Amper θα πρέπει να είναι η μπαταρία "δεμένη" στην μηχανή;

όσο για κάψιμο.. οχι φίλε δεν το έκαψα μιας και αμέσως μετά τις προσπάθειες μέτρησης των Α, ξαναδοκίμασα να μετρήσω ρεύμα και έδειχνε και πάλι 12,8V...

Θα δοκιμάσω τώρα να την βάλω σε φορτιστή κανά 20 λεπτο και θα την βάλω πάλι πάνω στην μηχανή για να δώ τι ψάρια πιάνει. Το πολύ πολύ όπως είπα μιας και την άλλαξα (είχε και 4 χρονάκια πάνω στην μοτό) θα την έχω καβάτζα.:D

Ευχαριστώ φίλε...

OldMan
13/12/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Οπότε για να μετρήσω λογικά Amper θα πρέπει να είναι η μπαταρία "δεμένη" στην μηχανή;
Όχι ...!!!
(αν μετρήσει έτσι ρεύμα, τότε αυτό θα είναι "διαρροή"..)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όσο για κάψιμο.. οχι φίλε δεν το έκαψα μιας και αμέσως μετά τις προσπάθειες μέτρησης των Α, ξαναδοκίμασα να μετρήσω ρεύμα και έδειχνε και πάλι 12,8V...
Τώρα άμα σου πω ότι δεν φοράω σώβρακο επειδή έβγαλα την γραβάτα μου, θα με πιστέψεις ..??? :look:

Gandalf dr685sm
13/12/2010, 13:21
:a22:.. .είσαι ξεχειλωμένη σούφρα τσαχπινογαργαλιάρικου ασβού.... που θα με κοροϊδέψεις... τομάρι..!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

lazkal
13/12/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτή η ιστορία με τις μόνιμες αναμονές δεν μΕ αρέσει και πολύ ρε guys...

Σαν να πας φιρί φιρί για ΧΟΝΤΡΟ βραχυκύκλωμα ... :(

(ακόμη και ασφάλεια να έχεις στα καλώδια, πάλι ελοχεύει η πιθανή πατάτα ..)

Για πες για πες ...

OldMan
14/12/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Για πες για πες ...
Τι να πω να πω ρε μάστορα .??

Είναι σαν να αφήνεις τους πόλους της μπαταρίας σου εκτεθειμένους σε βροχή, σκόνη, λάσπη και άλλα κακοποιά στοιχεία !

kapnias
20/12/2010, 12:57
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]oldman... βοήθεια φίλε..

Άλλαξα πρόσφατα την μπαταρία στο ΧΤΧ .....


Αν συνδεσες το πολυμετρο σου στους πολους της μπαταριας για να μετρησεις αμπερ οπως μετρησες βολτ,στην καλυτερη των περιπτωσεων εχεις καψει την ασφαλεια του πολυμετρου γιατι εκανες στιγμιαιο βραχυκυκλωμα .
Εχεις 12 βολτ ταση,μηδενικη αντισταση (η αντισταση του πολυμετρου ειναι θεωρητικα μηδενικη οταν μετρας αμπερ) οποτε δημιουργεις απειρο ρευμα που ειναι σιγουρα μεγαλυτερο απο τα 10Α που μπορει να μετρησει το πολυμετρο.Αν θελεις να δεις την μπαταρια σου σε φορτιο (πχ οταν πατας μιζα) τοτε μετρα ταση την ωρα που πατας μιζα.Δεν θα πρεπει να πεσει κατω απο 9 με 10 βολτ.
Αυτο που μπορεις να μετρησεις με το αμπερομετρο ειναι το ρευμα που καταναλωνει το μηχανακι οταν ειναι σβηστο.Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να αποσυνδεσεις εναν απο τους δυο πολους και να παρεμβαλεις το πολυμετρο αναμεσα στον πολο και τον ακροδεκτη.
Θα πρεπει να σου δειχνει κατι λιγα mA.Αυτα τα ολιγα:smilea:

agrotis11
28/01/2011, 17:55
Καλησπέρα. Έβαλα το φορτιστή στην μπαταρία του Βόλβο (12βολτς υγρών στοιχείων) κ δε δείχνει τίποτε. Ούτε τη φορτίζει ούτε τίποτε......... Έχει κανείς καμιά ιδέα;;;

Arxagelos
28/01/2011, 18:19
Αν η μπαταρία είναι κάτω απο τα 7volt ο φορτιστής του lidl δεν παίρνει μπροστά άν αναφέρεσαι σε αυτόν.

Τελικά εκεί που νόμιζα οτι ο φορτιστής του lidl είναι για τον φούτσο με εξέπληξε.
Εγώ τον έβαζα πάνω για 2-3 ώρες και τον έβγαζα νομίζοντας οτι θα φορτίσει, ο φορτιστής μετά απο 10'20 λεπτά περνούσε σε φάση συντήρησης και εγώ νόμιζα οτι πλεον δεν φορτίζει.
Αφού τον άφησα 2 μέρες πάνω είδα με μεγάλη μου έκπληξη οτι αν και σε φάση συντήρησης τα volt του αυξομειώνονταν. Έφταναν και 14,7volt όπου και χρειάζονται για να φορτίσει.
Αφού τον άφησα αρκετές μέρες είδα οτι αναζωογόνησε την μπαταρία μου που απο τα 12,4volt που ήταν σε resting volts με μέτρηση 2 ώρες μετά την φόρτιση πήγε σε 12,7. Άρα κάνει δουλειά αλλά πρέπει να είναι μόνιμα πάνω και ας περνάει σε φάση συντήρησης που φαίνεται οτι είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία.

jimmis5
28/01/2011, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από agrotis11
Καλησπέρα. Έβαλα το φορτιστή στην μπαταρία του Βόλβο (12βολτς υγρών στοιχείων) κ δε δείχνει τίποτε. Ούτε τη φορτίζει ούτε τίποτε......... Έχει κανείς καμιά ιδέα;;;

Πατα το κουμπι STAND BY να παρει μπροστα!!! επελεξε ποια θεση θες προφανως με ενα κλικ θα πας στην θεση για το αυτοκινητο -φορτιση μπαταριας
:wave2:

agrotis11
29/01/2011, 11:32
Ξέχασα να αναφέρω πως έχω τον Optimate 4... Ούτε κουμπιά έχει ούτε standby,ούτε τίποτε.
Μάλλον δεν φορτίζει τοσο μεγάλες μπαταρίες(520Α)>>>

RIFF RAFF
29/01/2011, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
Αν η μπαταρία είναι κάτω απο τα 7volt ο φορτιστής του lidl δεν παίρνει μπροστά άν αναφέρεσαι σε αυτόν.

Τελικά εκεί που νόμιζα οτι ο φορτιστής του lidl είναι για τον φούτσο με εξέπληξε.
Εγώ τον έβαζα πάνω για 2-3 ώρες και τον έβγαζα νομίζοντας οτι θα φορτίσει, ο φορτιστής μετά απο 10'20 λεπτά περνούσε σε φάση συντήρησης και εγώ νόμιζα οτι πλεον δεν φορτίζει.
Αφού τον άφησα 2 μέρες πάνω είδα με μεγάλη μου έκπληξη οτι αν και σε φάση συντήρησης τα volt του αυξομειώνονταν. Έφταναν και 14,7volt όπου και χρειάζονται για να φορτίσει.
Αφού τον άφησα αρκετές μέρες είδα οτι αναζωογόνησε την μπαταρία μου που απο τα 12,4volt που ήταν σε resting volts με μέτρηση 2 ώρες μετά την φόρτιση πήγε σε 12,7. Άρα κάνει δουλειά αλλά πρέπει να είναι μόνιμα πάνω και ας περνάει σε φάση συντήρησης που φαίνεται οτι είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία.
μενω αφωνος και εγω που νομισα οτι τσαμπα πηγε το 20αευρω!!!!

billk
01/02/2011, 19:58
πήγα και πήρα και εγώ το φορτιστή - συντηρητή από τα lidl, λόγω της χαμηλής του τιμής.
Επειδή στο αυτοκίνητο έχω ακόμα την μαμά μπαταρία (εδώ και 7 χρόνια) και επειδή σιγά σιγά είχε αρχίσει και έδειχνε σημάδια κόπωσης (όταν γύρναγα μίζα έπεφτε η ένταση στο φως της πλαφονιέρας - και όταν έπαιζα με το διακόπτη ανοίγματος των παραθύρων, έπεφτε η ένταση στα φώτα), λέω τι καλύτερο από το να δοκιμάσουμε το φορτιστή.
Το έβαλα στο σωστό mode, και μετά από 10 λεπτά γύρισε από την φάση φόρτισης στην φάση συντήρησης, ακριβώς όπως το παρουσιάζουν οι προλαλήσαντες. Λέω θα ακούσω τον φίλο πιο πάνω που λέει πως και έτσι την φορτίζει και για να μην τα πολυλογώ την άφησα πάνω περίπου μιάμιση μέρα. Την τοποθετώ στο αμάξι και ενώ έδινε ρεύμα σε ηχοσύστημα - φώτα κλπ δεν είχε καθόλου δύναμη να γυρίσει την μίζα. Κάτι που το περίμενα μιας και όταν την σύνδεα τους πόλους στο αμάξι δνε αντιλήφθηκα το μικρό σπινθηρισμό, όπως κάνει μια γεμάτη μπαταρία.

Σημειωτέον πως δεν περίμενα να αναστήσει μια μπαταρία 7 + χρονών, αλλά όχι και να την φέρει σε χειρότερο σημείο από πριν. Να τονίσω πως αν και φαινόταν πριν η κόπωση της μπαταρίας δεν είχε κανένα κόμπιασμα να γυρίσει την μίζα.

Ποιά είναι τα συμπεράσματα σας;
Έλεγα να φορτίσω και την μπαταρία από το 690 (yuasa ttz-10bs) αλλά ειλικρινά φοβάμαι. Βλέπετε την είχα αγοράσει πάνω απο 100 ευρώ και δεν θέλω να τα κλάψω. Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου το πολύμετρο να μετρήσω τάση στους πόλους για πιο ασφαλή συμπεράσματα

Arxagelos
01/02/2011, 20:57
Εγώ θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες, έχουμε και λέμε.

1.Hunday φίλης μένει απο μπαταρία τελείως(καινούργια η μπαταρία του), η ένδειξη είχε πάει στο μαύρο που έλεγε φόρτισε με. Έβαλα τον εν λόγω φορτιστή πάνω και σε λίγες ώρες καινούργια η μπαταρία, η ένδειξη πράσινη και τα vol πάνω απο 13.(αργότερα έμεινε πάλι ήταν χαλασμένο το δυναμό).

2. Τον έβαλα στο δικό μου αμάξι αλλά δεν έκανε τίποτα, ο λόγος? ήθελε συμπλήρωμα υγρών η μπαταρία. Με το που έβαλα υγρά και την φόρτισα μια χαρά η μπαταρία.

3. Στο R1 που έχω και συναγερμό τον έχω συνέχεια πάνω τώρα και μου την συντηρεί μια χαρά.
Το πρωί τον έβγαλα απο πάνω και τώρα μόλις μέτρησα την μπαταρία, μετά απο τόσες ώρες μου έδειξε 12.88V δηλαδή πάνω απο το 95% και έχει και ψοφόκρυο έτσι! Άρα δεν παίζει φίλε μου ο φορτιστής είναι τζάμι, απλά έχω έναν ενδοιασμό μη κάνει κανα βραχυκύκλωμα και πάρω καμια φωτιά επειδή τον αφήνω συνέχεια πάνω και χάσω τη ρένα μου.

Απο κει και έπειτα και με τέτοιο κρύο δεν νομίζω να φταίει ο φορτιστής που δεν έπαιρνε καθόλου το αμάξι μπροστα, και 7 χρόνια μπαταρία ρε φίλε τα έχει φάει τα ψωμιά της τι περίμενες, ούτε ο Λάζαρος δεν θα ανασταίνονταν μετα απο τόσο καιρό. :lol:

billk
01/02/2011, 22:58
thanks για την απάντηση καταρχήν.
Το θέμα μου πάντως δεν είναι γιατί δεν ανέστησε την μπαταρία, γιαυτό και έγραψα εκ των προτέρων ότι είναι 7+ χρονών, οπότε τα λεφτά της τα έχει βγάλει και με το παραπάνω, αλλά γιατί μια μπαταρία που λειτουργούσε πριν την βγάλω από το αμάξι, βάζοντας την στο φορτιστή, περίμενα αν μη τι άλλο να είναι στην πρώιμη κατάσταση και όχι να μην έχει καν να δώσει ρεύμα για να γυρίσει την μίζα.
Αυτό μου προκάλεσε το ερωτηματικό.
Μπορεί να εξηγηθεί τεχνικά αυτό; Καμμιά βοήθεια από κανέναν γνώστη ηλεκτρολογικών θεμάτων;
και μια και ρώτησα και για την μπαταρία του ktm που είναι gel, κάνει;

Arxagelos
01/02/2011, 23:17
Κανονικά θα έπρεπε να μετρήσεις με πολύμετρο πριν και μετα για να έχεις εικόνα τι παίζει.
Απο κει και πέρα να σου πω οτι κάθε φορά που μένει ξεφόρτιστη μια μπαταρία(ξελιγώνετε) χάνει περίπου ένα 20% της συνολικής χωρητικότητας της.
Εγώ πιστεύω οτι η μπαταρία σου ήταν ήδη για πέταμα και δεν φταίει ο φορτιστής.
Αλήθεια πριν, απλά γυρνούσε αδύναμα η μίζα και έπαιρνε μπροστά ή γυρνούσε αλλά δεν έπαιρνε;
Κάνει για gel, αφού σου λέω τη βάζω στο R1.

:D

billk
01/02/2011, 23:23
έπαιρνε κανονικά χωρίς δισταγμό.
βέβαια το πιθανότερο είναι αυτό που λες, μιας και φαινόταν πως η μπαταρία είχε φτάσει στα τελευταία της. Απλά περίμενα με την φόρτιση να κρατήσει λίγο ακόμα και όχι να γίνει το αντίθετο
:wave2:

Arxagelos
01/02/2011, 23:36
παράξενο αμα έπαιρνε κανονικα, το μόνο σίγουρο πάρε πολύμετρο πριν τον βάλεις σε άλλη μπαταρία να είσαι σίγουρος, μπορεί όντως να είναι ελαττωματικός.
Μέχρι και 14.7v - 14.8v χρειάζεται η μπαταρία της μηχανής για να φορτίσει, δες μήπως είναι χαλασμένος και δίνει παραπάνω.

tony_l
07/11/2016, 13:06
Ανασταίνω λίγο το θέμα, γιατί θέλω τη βοήθειά σας. Έχω κι εγώ τον φορτιστή/συντηρητή του Lidl, αλλά θα ήθελα να βάλω ένα μόνιμο αδιάβροχο βύσμα στο μηχανάκι, ώστε να μην βγάζω/βάζω κάθε φορά την ουρά. Το μηχανάκι είναι track bike, οπότε τον περισσότερο καιρό τον περνάει κουκουλωμένο στο γκαράζ. Για να μην χαλάσει η μπαταρία και για να είναι πάντα ετοιμοπόλεμο, σκεφτόμουν να έχω έτοιμη μια αναμονή και να κουμπώνω κάθε τόσο τον φορτιστή για να είμαι ok. Βρήκα κάτι παρόμοιο στο net αλλά δεν ξέρω που θα βρω το αντίστοιχο βύσμα (αρσενικό) για να βάλω μετά από τη μεριά του φορτιστή. Γενικά, επειδή δεν είναι κάτι δύσκολο με ενδιαφέρει και η DIY φάση, αλλά δεν ξέρω τι βύσμα να χρησιμοποιήσω. Έχε κανείς κάποια ιδέα; Δείτε τι βρίσκω και μ' αρέσει, αλλά είναι μόνο η μία πλευρά (θηλυκό), δεν έχει τη σύνδεση για το φορτιστή.

372741

372742

372743

dankannn
07/11/2016, 13:55
Ανασταίνω λίγο το θέμα, γιατί θέλω τη βοήθειά σας. Έχω κι εγώ τον φορτιστή/συντηρητή του Lidl, αλλά θα ήθελα να βάλω ένα μόνιμο αδιάβροχο βύσμα στο μηχανάκι, ώστε να μην βγάζω/βάζω κάθε φορά την ουρά. Το μηχανάκι είναι track bike, οπότε τον περισσότερο καιρό τον περνάει κουκουλωμένο στο γκαράζ. Για να μην χαλάσει η μπαταρία και για να είναι πάντα ετοιμοπόλεμο, σκεφτόμουν να έχω έτοιμη μια αναμονή και να κουμπώνω κάθε τόσο τον φορτιστή για να είμαι ok. Βρήκα κάτι παρόμοιο στο net αλλά δεν ξέρω που θα βρω το αντίστοιχο βύσμα (αρσενικό) για να βάλω μετά από τη μεριά του φορτιστή. Γενικά, επειδή δεν είναι κάτι δύσκολο με ενδιαφέρει και η DIY φάση, αλλά δεν ξέρω τι βύσμα να χρησιμοποιήσω. Έχε κανείς κάποια ιδέα; Δείτε τι βρίσκω και μ' αρέσει, αλλά είναι μόνο η μία πλευρά (θηλυκό), δεν έχει τη σύνδεση για το φορτιστή.

372741

372742

372743

Αυτο που εχεις στην photo ειναι απο optimate και το δινει μαζι( δεν ξερω αν εχουν και αλλοι φορτιστες το ιδιο βυσμα σαν extra)
Bασικα κοψε το και κανε την δουλεια σου , δεν νομιζω οτι του lidl εχει κατι που να μπορεις να αγορασεις extra η που να ταιριαζει.
Παρε απο εδω τα βυσματα και να το φτιαξεις εσυ , μονο προσοχη στο + και - , τυποτα αλλο
http://www.miniinthebox.com/gr/10-kit-1-5mm-car-boat-motorcycle-bike-truck-2-pin-way-waterproof-electrical-wire-connector-plug_p2505727.html

http://www.ebay.com/itm/5-Kits-2-Pin-Way-Car-Waterproof-Electrical-Wire-Connector-Plug-Terminal-STOCK-CP-/331909187571?hash=item4d475447f3:g:kBsAAOSwdqRXiHFI

tony_l
07/11/2016, 14:05
Να το κόψω, αλλά βρίσκω ξαναλέω μόνο το θηλυκό. Το αρσενικό συνήθως είναι ενωμένο σε κάποιο φορτιστή και δεν πωλείται ξεχωριστά. Το βύσμα που υπάρχει στο link δεν είναι αδιάβροχο όταν είναι ξεκούμπωτο. Το νόημα είναι να υπάρχει αναμονή, που να αδιαβροχοποιείται με καπάκι, όπως στις φωτογραφίες που έβαλα. Απορώ που δεν υπάρχει κάποιο universal kit ώστε να προσαρμόζεται σε οποιοδήποτε φορτιστή... Το θεωρούσα πολύ εύκολο και συχνό σαν ζήτηση στο χώρο της μοτοσυκλέτας. Αντίστοιχα, όλος ο υπόλοιπος κόσμος στα trackbikes τι κάνει; Παίρνει φορτιστή με τέτοιο καλώδιο/αναμονή στη συσκευασία;

dankannn
07/11/2016, 14:28
Να το κόψω, αλλά βρίσκω ξαναλέω μόνο το θηλυκό. Το αρσενικό συνήθως είναι ενωμένο σε κάποιο φορτιστή και δεν πωλείται ξεχωριστά. Το βύσμα που υπάρχει στο link δεν είναι αδιάβροχο όταν είναι ξεκούμπωτο. Το νόημα είναι να υπάρχει αναμονή, που να αδιαβροχοποιείται με καπάκι, όπως στις φωτογραφίες που έβαλα. Απορώ που δεν υπάρχει κάποιο universal kit ώστε να προσαρμόζεται σε οποιοδήποτε φορτιστή... Το θεωρούσα πολύ εύκολο και συχνό σαν ζήτηση στο χώρο της μοτοσυκλέτας. Αντίστοιχα, όλος ο υπόλοιπος κόσμος στα trackbikes τι κάνει; Παίρνει φορτιστή με τέτοιο καλώδιο/αναμονή στη συσκευασία;

Αν θες να ειναι αδιαβροχο τοτε παρε το 1 και το 3 απο το link απο κατω , αν και δεν θα σε συμφερει ( θα σου παει κανα 20 € )

http://optimate.co.uk/cg060001.htm

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Optimate-SAE-to-TM-Converter-Cable-Lead-SAE77-07-/271684994828?hash=item3f41b0070c:g:SlAAAOSwGIRXanB8

http://www.ebay.com/itm/CONNECTION-LEAD-FOR-USE-WITH-OPTIMATE-3-BATTERY-CHARGER-NEW-SAE-CONNECTOR-/400788809314?hash=item5d50dfe662:g:oFcAAOSwY45UPPxJ

tony_l
07/11/2016, 15:11
Σωστός! Αυτό ακριβώς ψάχνω, αλλά υπολόγιζα ότι θα κόστιζε τα μισά.. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

chris 1150
07/11/2016, 15:34
http://www.eval.gr/Product/3470/%CE%A4%CE%91%CE%A7%CE%A5%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%94%CE%95%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3-%CE%94%CE%A5%CE%9F-%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%A9%CE%94%CE%99%CE%A9%CE%9D
H
http://www.eval.gr/Product/3472/%CE%9C%CE%A0%CE%A1%CE%99%CE%96%CE%91-%CE%91%CE%A1%CE%A3%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97---%CE%98%CE%97%CE%9B%CE%A5%CE%9A%CE%97
H
http://www.eval.gr/Product/3446/%CE%A1%CE%95%CE%A5%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%97%CE%A0%CE%A4%CE%97%CE%A3-%CE%A3%CE%95%CE%A4-12V
H
http://www.eval.gr/Product/3442/%CE%91%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A3-%CE%A1%CE%95%CE%A5%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A3-12V

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
07/11/2016, 17:46
Προς ποστ 86. καλό το βύσμα στο πρώτο Λινγκ τις EVAL. Θα χτυπήσω 2-3. μπράβο σου.:wave2:

lykourgi
07/11/2016, 19:53
Ρώτησε εδώ : https://www.e-kiriazis.gr/, αν έχουν κάτι έτοιμο.

Αλλιώς ρώτησε στον Φανό : http://www.fanos.gr/, μήπως βρεις αντίστοιχο.


(Επίσης, τα βύσματα των φωτογραφιών δεν ταιριάζουν σε Optimate. Τουλάχιστον όχι στον Optimate 4, που έχω εγώ.)

dankannn
07/11/2016, 22:04
Ρώτησε εδώ : https://www.e-kiriazis.gr/, αν έχουν κάτι έτοιμο.

Αλλιώς ρώτησε στον Φανό : http://www.fanos.gr/, μήπως βρεις αντίστοιχο.


(Επίσης, τα βύσματα των φωτογραφιών δεν ταιριάζουν σε Optimate. Τουλάχιστον όχι στον Optimate 4, που έχω εγώ.)

Στον 4 οχι δεν κανει , εχω και τον 4 και τον 6
Ο 5-6 εχουν το νεο βυσμα

Acacius
08/11/2016, 00:23
Αν δε βιάζεσαι και μπορείς να κάνεις 1-2 κολλήσεις, προτείνω να παραγγείλεις μια ασφάλεια με θήκη (http://www.ebay.com/itm/162006311269) και μία έξοδο ρεύματος (http://www.ebay.com/itm/371675664182) τύπου αναπτήρα και να τα συνδέσεις με τη μπαταρία σου.
Ταυτόχρονα παραγγέλνεις αυτό το βύσμα (http://www.ebay.com/itm/112110538555), του περνάς κι αυτού καλώδια και το συνδέεις με το φορτιστή αντί για τα κροκοδειλάκια.

Αν δεν αυτοπυρποληθεί η μηχανή από τη φτήνια, και τη δουλειά σου κάνεις, και έχεις και υποδοχή για φορτιστές, αναπτήρες κλπ όταν είσαι εκτός γκαράζ.

vaska
08/11/2016, 08:37
Στον 4 οχι δεν κανει , εχω και τον 4 και τον 6
Ο 5-6 εχουν το νεο βυσμα
έχω κι εγώ τον 4 και τον 6 και τους έχω κάνει συμβατούς (όλοι δουλεύουν όλα τα καλώδια) + 1 Χ molex αγοράζοντας βύσματα σαν του 4 από το εμπόριο που είναι κοινά και σφάζοντας του 6 αυτό που δίνει για να το βάλεις μόνιμα πάνω στην μηχανή. Μου ήταν άχρηστο και το τροποποίησα.
Αν βρω λίγο χρόνο θα βάλω μια φωτο να σου δείξω πως αλλά σήμερα το βλέπω χλωμό

GFawkes
08/11/2016, 09:30
Σωστός! Αυτό ακριβώς ψάχνω, αλλά υπολόγιζα ότι θα κόστιζε τα μισά.. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Το εχει ο Πισσαρης Αθηνα...
http://www.uride.gr/parts/Καλώδιο-φόρτισης-μπαταρίας-O1-για-φορτιστές-optimate
Ιδια τιμη με ebay και παραδοση αυθημερον!!!

Με γεια σου!