PDA

View Full Version : ακομα 16 αλλα?



kalotatos
31/08/2010, 08:56
οκ μπορει να ειμαι ακομα 16 χρονων αλλα απο περυσι μου βασανιζουν διαβορες σκεψεις.
περναω αμεσως στο ψητο!!!!
οδηγαω απο 5η δημοτικου καθε καλοκαιρι το παπακι του θειου μου οποτε εχω μια σχετικη εμπειρια στα μηχανακια εστω και με παπι.
Αυτο που σκεθτομαι ειναι οτι οταν παω 21 θα παρω σιγουρα ο κοσμος να χαλασει μια 600αρα σσ.
αλλα οταν τις βλεπω στο δρομο και γενικα οταν τις βλεπω να ανοιγουν απο την μια με τρελαινουν και απο την αλλη με φοβιζουν:sad:. ετσι θελω μερικεσ συμβουλες να ξεπερασω και τουσ φοβους που εχω αλλα και διαφορες προτασεισ για σσ γυρω στα 600cc και να ειναι οικονομικα λογικη. πρωτη μηχανη αλλη δεν προκειται να παρω και ισως καμια αλλη πιο μετα!!!!(δεν ειμαι σιγουροσ για το τελευταιο αλλα αυτο εχω στο μυαλο μου)

περιμενω απαντησεισ
ευχαριστω!!!

Cpt. Haddock
31/08/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
[...] ετσι θελω μερικεσ συμβουλες [...]

Παρε πρώτη μηχανή πριν γινεις 21 (ενα 250αρι) για να ειναι πιο ευκολη η μεταβαση :wave2:

kalotatos
31/08/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Παρε πρώτη μηχανή πριν γινεις 21 (ενα 250αρι) για να ειναι πιο ευκολη η μεταβαση :wave2:

δεν με πειραζει η μεταβαση και ας κανω ενα χρονο να ανοιξω τερμα το γκαζι απλως βλεπω κατι βιντεο και λεω αξιζει?
και κοιταω τωρα τελευταια cbr600rr και r6 και αχ και να ειχα μια να εκανα γλεντια

Λεωνίδας
31/08/2010, 09:03
βγάλε δίπλωμα για 50cc, καβάλα νόμιμα και με εξοπλισμό ως τα 18, βγάλε στα 18 δίπλωμα, πάρε ότι σου επιτρέπει αυτό το δίπλωμα (κανένα ninja 250 ; νομίζω σε καλύπτει το Α1...) και στα 20 που θα μπορείς να το "αναβαθμίσεις" πάρε ότι σε φωτίσει ο Θεός :wave2:

byron
31/08/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
δεν με πειραζει η μεταβαση και ας κανω ενα χρονο να ανοιξω τερμα το γκαζι απλως βλεπω κατι βιντεο και λεω αξιζει?
και κοιταω τωρα τελευταια cbr600rr και r6 και αχ και να ειχα μια να εκανα γλεντια

Μέχρι να πάς 21, τα r6 & cbr600 θα είναι μουσειακό είδος.

Cpt. Haddock
31/08/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
δεν με πειραζει η μεταβαση και ας κανω ενα χρονο να ανοιξω τερμα το γκαζι [...]

Θα το ανοιξεις αμέσως (εκεί ειναι το πρόβλημα :winka: )

Απο τα λεφτά που θα μαζέψεις ( ; ) για το μηχανάκι, βάλε στην ακρη περιπου 1000 ευρω για εξοπλισμο. Ξεχνάς το στυλ οδήγησης με "το παπάκι του θείου"

:wave2:

McGyver
31/08/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
ετσι θελω μερικεσ συμβουλες να ξεπερασω και τουσ φοβους που εχω αλλα και διαφορες προτασεισ για σσ γυρω στα 600cc και να ειναι οικονομικα λογικη. πρωτη μηχανη αλλη δεν προκειται να παρω και ισως καμια αλλη πιο μετα!!!!(δεν ειμαι σιγουροσ για το τελευταιο αλλα αυτο εχω στο μυαλο μου)

Τους φόβους σου να τους αφήσεις ήσυχους...
Προτάσεις σήμερα για τι μηχανή να πάρεις σε 5 χρόνια είναι άτοπες...

:beer:

:wave2:

byron
31/08/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Προτάσεις σήμερα για τι μηχανή να πάρεις σε 5 χρόνια είναι άτοπες...



Εκτός και ενδιαφέρεται για Τransalp, οπότε μπορούμε με βεβαιότητα να του πούμε μιας και θα είναι ίδιο. :lol: :rotflmao: :lol:

kalotatos
31/08/2010, 09:07
να παρω τωρα μηχανη ουτε κατα διανεια :sad:
το ξερω πως θα αλλαξω στυλ και οσο για τον εξοπλισμο φυσικα και τον υπολογιζω και ας κοστισει και 1500ε προτιμω να μην κυκλοφορω παρα να κινδυνευσει το κεφαλι μου

McGyver
31/08/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκτός και ενδιαφέρεται για Τransalp, οπότε μπορούμε με βεβαιότητα να του πούμε μιας και θα είναι ίδιο. :lol: :rotflmao: :lol:

Supersport είπε ρε το παιδί, δεν είπε superbike...

kalotatos
31/08/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τους φόβους σου να τους αφήσεις ήσυχους...
Προτάσεις σήμερα για τι μηχανή να πάρεις σε 5 χρόνια είναι άτοπες...

:beer:

:wave2:


λιγο δυσκολο με αυτα που βλεπω να φυγουν ευκολα οι φοβιες
οσο για τις προτασεις δεν μπορουν να ειναι ατοπες γιατι ευρω για καινουργια δεν θα υπαρχουν οποτε μια μτχρ θα παρω και λιγο παλια
becuase no money no honey:winka:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκτός και ενδιαφέρεται για Τransalp, οπότε μπορούμε με βεβαιότητα να του πούμε μιας και θα είναι ίδιο. :lol: :rotflmao: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
λιγο δυσκολο με αυτα που βλεπω να φυγουν ευκολα οι φοβιες
οσο για τις προτασεις δεν μπορουν να ειναι ατοπες γιατι ευρω για καινουργια δεν θα υπαρχουν οποτε μια μτχρ θα παρω και λιγο παλια
becuase no money no honey:winka:

Κανέ αυτό:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
βγάλε δίπλωμα για 50cc, καβάλα νόμιμα και με εξοπλισμό ως τα 18, βγάλε στα 18 δίπλωμα, πάρε ότι σου επιτρέπει αυτό το δίπλωμα (κανένα ninja 250 ; νομίζω σε καλύπτει το Α1...) και στα 20 που θα μπορείς να το "αναβαθμίσεις" πάρε ότι σε φωτίσει ο Θεός :wave2:

Οποτε μεχρι τα 21 θα αποκτάς σταδιακα εμπειρία.

Επίσης μπαίνε και διάβαζε εδω (και άσε τα τσοντοσάιτς :lol: )

TROOPER
31/08/2010, 09:24
φιλαρακο το προβλημα δεν ειναι να ανοιξεις το γκαζι.

το δυσκολο ειναι το μετα (δλδ τα φρενα) :winka:

BlackAdder
31/08/2010, 09:27
Οι φοβίες δεν πρέπει να φύγουν ποτέ...

Συμβουλή μου είναι να οδηγήσεις πρώτα μοτοσυκλέτες μικρότερου κυβισμού και ιπποδύναμης ώστε αφενός να μάθεις να οδηγείς σωστά χωρίς τις εκπλήξεις μιας ss, αφετέρου για να καταλάβεις καλύτερα τις διαφορές ενός ss στις επιδόσεις.

Έχε υπ'όψιν σου ότι πρόκειται για μοτοσυκλέτες περιορισμένων χρήσεων αν θέλεις άνεση και ευκολία και δεν είναι ότι καλύτερο για άπειρους 21χρονους.

Αν το γουστάρεις για τη μούρη και τις τελικές, βρες γκόμενα καλύτερα (αν έχεις βρες και άλλη).

kalotatos
31/08/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Οι φοβίες δεν πρέπει να φύγουν ποτέ...

Συμβουλή μου είναι να οδηγήσεις πρώτα μοτοσυκλέτες μικρότερου κυβισμού και ιπποδύναμης ώστε αφενός να μάθεις να οδηγείς σωστά χωρίς τις εκπλήξεις μιας ss, αφετέρου για να καταλάβεις καλύτερα τις διαφορές ενός ss στις επιδόσεις.

Έχε υπ'όψιν σου ότι πρόκειται για μοτοσυκλέτες περιορισμένων χρήσεων αν θέλεις άνεση και ευκολία και δεν είναι ότι καλύτερο για άπειρους 21χρονους.

Αν το γουστάρεις για τη μούρη και τις τελικές, βρες γκόμενα καλύτερα (αν έχεις βρες και άλλη).

χαχα οχι δεν το κανω για αυτους τους λογους απλα θελω μια σσ και οταν θα εχω ορεξη(δλδ καθε μερα) θα την παιρνω θα εχω και 40ε για βενζινη και θα σηκωνομαι να πηγαινω βολτες μεχρι να σπασουν οι καρποι μου. οσο για την μουρη χεσμενους τους εχω τους αλλουσ για εμενα την παιρνω την μηχανη

sniper
31/08/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
χαχα οχι δεν το κανω για αυτους τους λογους απλα θελω μια σσ και οταν θα εχω ορεξη(δλδ καθε μερα) θα την παιρνω θα εχω και 40ε για βενζινη και θα σηκωνομαι να πηγαινω βολτες μεχρι να σπασουν οι καρποι μου. οσο για την μουρη χεσμενους τους εχω τους αλλουσ για εμενα την παιρνω την μηχανη

Κάτσε να βγάλεις καμιά γκόμενα.....

Μέχρι και Transalp θα σε βάλει να πάρεις....

:smokin:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μέχρι και Transalp θα σε βάλει να ΞΑΝΑπάρεις....
:smokin:

:D

kalotatos
31/08/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτσε να βγάλεις καμιά γκόμενα.....

Μέχρι και Transalp θα σε βάλει να πάρεις....

:smokin:
βρε κοπελα εχω και μου λεει πως φοβαται αλλα αν δεν το κανω ξερω πως θα μου μεινει αποθημενο και δεν γουσταρω να παρω σσ στα 40 μου με οικογενεια(το πιο πιθανον)
γιατι τι εχει το transalp?
:rotflmao:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
[...] γιατι τι εχει το transalp?
:rotflmao:

ειδατε ρε μλκες; λεγε-λεγε του γεννηθηκε η απορία...

θα το καταστρέψετε το παιδί :sad:

camen
31/08/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos

γιατι τι εχει το transalp?


Τιποτα:smokin:

kalotatos
31/08/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τιποτα:smokin:

να το το προβλημα:wave2:

TROOPER
31/08/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ειδατε ρε μλκες; λεγε-λεγε του γεννηθηκε η απορία...

θα το καταστρέψετε το παιδί :sad:

ναι ρε.εμεις θα το καταστρεψουμε...εδω ειναι 16 και μιλαει για τα σαραντα του και την οικογενεια!:lol:

McGyver
31/08/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τιποτα:smokin:

Απολύτως όμως...

kalotatos
31/08/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ρε.εμεις θα το καταστρεψουμε...εδω ειναι 16 και μιλαει για τα σαραντα του και την οικογενεια!:lol:

χαχα μια υποθεση εκανα αλλο να πεσεις στα 21 και αλλο στα 40

sniper
31/08/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
βρε κοπελα εχω

Ακόμα....


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos

και μου λεει πως φοβαται

Πόσο είναι δλδ; (αναλόγως της απάντησης μπορεί να μεταφερθούμε σε άλλο θρεντ)

Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
αλλα αν δεν το κανω ξερω πως θα μου μεινει αποθημενο
και δεν γουσταρω να παρω σσ στα 40 μου

Μια χαρα ηλικία τα 40.... :D

Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
με οικογενεια(το πιο πιθανον)

Νωρις είναι....

Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos

γιατι τι εχει το transalp?
:rotflmao:

Έλα ντε.... τι έχει; Άλλος πήρε Βεστρωμ... :rotflmao: :rotflmao:

kalotatos
31/08/2010, 09:51
χαχα για το πρωτο σταματα να μου βαζεις σκεψεις :D
οσο για τα υπολοιπα ενα δικιο το εχετε αλλα τα 40 δεν ειναι και η πιο ιδανικη ηλικια για σσ καλυτερα scooter :lol:

Cpt. Haddock
31/08/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
οσο για τα υπολοιπα ενα δικιο το εχετε αλλα τα 40 δεν ειναι και η πιο ιδανικη ηλικια για σσ καλυτερα scooter :lol:

Don't push your luck, son.... :smokin: :mad: :smokin:

kalotatos
31/08/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Don't push your luck, son.... :smokin: :mad: :smokin:

:lol: :lol: :lol: συγνωμη παραφερθηκα,pop:lol: :lol: :lol:

sniper
31/08/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
....pop.....

:confused:

kalotatos
31/08/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:confused:

πατερας αλλα στο πιο χαλαρα. πως ειπε son ειπα pop

kalotatos
31/08/2010, 10:03
ευχαριστω παντως που ασχοληθηκατε ειτε λιγο ειτε πολυ απλα το διαβαζω καιρο το φορουμ και τορω ειπα να γινω μελοσ!!!

vaska
31/08/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
χαχα για το πρωτο σταματα να μου βαζεις σκεψεις :D
οσο για τα υπολοιπα ενα δικιο το εχετε αλλα τα 40 δεν ειναι και η πιο ιδανικη ηλικια για σσ καλυτερα scooter :lol:


Ρε ας το δουν οι μοντς να το μπανιαρίσουνε το νιάνιαρο που θα πει κάτι γα τους 40ηδες


:bigcry:

kalotatos
31/08/2010, 13:37
prokalesa tn orgh olwn twn 40rhdwn:):)(sugnwmh g ta greekglish alla eimai se ena pc enos filou mou kai exei mac kai einai mple3imo na to allaksw se ellhnika)

Cpt. Haddock
31/08/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
prokalesa tn orgh olwn twn 40rhdwn:):)(sugnwmh g ta greekglish alla eimai se ena pc enos filou mou kai exei mac kai einai mple3imo na to allaksw se ellhnika)

cmd + space

Που θα μας πεις και για τα Mac νεος :smokin:

KaTaNaS
31/08/2010, 14:44
μην ακους τους ασφαλτογεροντες... και ξεχνα οσα ξερεις και βλεπεις για τα 600αρια...

ή παρε διχρονο παλιο ss και ξεκινα πίστα, ή πάρε sm καθαροαιμο και ξεκινα πιστα

ή ακομα καλυτερα και σαφως ανωτερα, παρε ενα 125 εντουρο μηχανακι και μαθε την τεχνη της οδηγησης στο χωμα...

στα 21 σου θα βγαζεςι πανελληνιο πρωταθλημα, θα βγαζεις γουστα οσο δε φανταζεσαι και απλα η οδηγηση στις καρμανιολες δεν θα σε συγκινει πλεον...

οποτε στα 30 σου θα σαι πρωταθλητης ελλαδας

και στα 40 σου ενας πληρης βετερανος που κανει την πλακα του αφου εχει παρει μηχανακι και στον 5χρονο γιο του :wave2:

z.k.a.p.
31/08/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Παρε πρώτη μηχανή πριν γινεις 21 (ενα 250αρι) για να ειναι πιο ευκολη η μεταβαση :wave2:

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΩΤΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΡΕΧΕΙ. ΜΗΝ ΠΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ.

Cpt. Haddock
31/08/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[...]ή ακομα καλυτερα και σαφως ανωτερα, παρε ενα 125 εντουρο μηχανακι και μαθε την τεχνη της οδηγησης στο χωμα...[...]

:a4: :a4: :a4: :a4:

KaTaNaS
31/08/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a4: :a4: :a4: :a4:


ετσι κλαιμε που δεν ξεκινησαμε στα 16 μας... οποτε ας προωθησουμε το νεο αιμα στον σωστο δρομο...

να δουν τον μοτοσυκλετισμο σαν αθλημα...

γιατι τα υπολοιπα εν ελλαδι ειναι πολυ επικινδυνα...

KaTaNaS
31/08/2010, 15:48
παρε ενα 600αρι να στριβεις σε δημοσιο δρομο, και μετα καβαλα κι ενα πριονι και δες το βιντεακι και διαλεξε

http://www.youtube.com/watch?v=JhtSkPbLRsY

vaska
31/08/2010, 16:40
Πολύ καλό το video

:beer: :beer:

daz
31/08/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

http://www.youtube.com/watch?v=JhtSkPbLRsY

Φοβερό! :beer: :beer:

ego_o_idios
31/08/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
οκ μπορει να ειμαι ακομα 16 χρονων αλλα απο περυσι μου βασανιζουν διαβορες σκεψεις.
περναω αμεσως στο ψητο!!!!
οδηγαω απο 5η δημοτικου καθε καλοκαιρι το παπακι του θειου μου οποτε εχω μια σχετικη εμπειρια στα μηχανακια εστω και με παπι.
Αυτο που σκεθτομαι ειναι οτι οταν παω 21 θα παρω σιγουρα ο κοσμος να χαλασει μια 600αρα σσ.
αλλα οταν τις βλεπω στο δρομο και γενικα οταν τις βλεπω να ανοιγουν απο την μια με τρελαινουν και απο την αλλη με φοβιζουν:sad:. ετσι θελω μερικεσ συμβουλες να ξεπερασω και τουσ φοβους που εχω αλλα και διαφορες προτασεισ για σσ γυρω στα 600cc και να ειναι οικονομικα λογικη. πρωτη μηχανη αλλη δεν προκειται να παρω και ισως καμια αλλη πιο μετα!!!!(δεν ειμαι σιγουροσ για το τελευταιο αλλα αυτο εχω στο μυαλο μου)

περιμενω απαντησεισ
ευχαριστω!!!

pare prota ksiristiki mixani ke meta vlepoume
:rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
31/08/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μην ακους τους ασφαλτογεροντες... και ξεχνα οσα ξερεις και βλεπεις για τα 600αρια...

ή παρε διχρονο παλιο ss και ξεκινα πίστα, ή πάρε sm καθαροαιμο και ξεκινα πιστα

ή ακομα καλυτερα και σαφως ανωτερα, παρε ενα 125 εντουρο μηχανακι και μαθε την τεχνη της οδηγησης στο χωμα...

στα 21 σου θα βγαζεςι πανελληνιο πρωταθλημα, θα βγαζεις γουστα οσο δε φανταζεσαι και απλα η οδηγηση στις καρμανιολες δεν θα σε συγκινει πλεον...

οποτε στα 30 σου θα σαι πρωταθλητης ελλαδας

και στα 40 σου ενας πληρης βετερανος που κανει την πλακα του αφου εχει παρει μηχανακι και στον 5χρονο γιο του :wave2:

to xoma ine gia tous apodimisantes is kirion leme....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalotatos
31/08/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
pare prota ksiristiki mixani ke meta vlepoume
:rotflmao: :rotflmao:

αυτο ειναι το προβλημα πως ισως εχω περισσοτερα γενια απο σενα:D :D (στην κυριολεξια)
παιδες το σκευτηκα σημερα και ειπα να ξεκινησω με 125 και μετα βλεπουμε γιατι ο λογος που περνω μηχανη δεν ειναι για να πηγαινω με 220 ουτε να στριβω με 100